MojAndroid

Smartfóny Samsung s označením “FE” (Fan Edition) sú tu s nami už nejakú dobu. Počas roku 2022 sme sa takého modelu nedočkali a preto som sa na testovanie nového smartfónu Samsung Galaxy S23 FE tešil. Pri pohľade na tabuľku parametrov som sa najskôr popravde bál nasadeného čipsetu Exynos 2200, ktorý už nie je najnovší. Ako však telefón obstál v praxi? Toto je recenzia na telefón Samsung Galaxy S23 FE.

Recenzia smartfónu Samsung Galaxy S23 FE je rozdelená na niekoľko častí:

Recenzia Samsung Galaxy S23 FE: Cena a dostupnosť na Slovensku

Samsung Galaxy S23 FE sa v základnej pamäťovej verzii so 128 GB úložiskom predáva za 699 €. Prevedenie s 256 GB vnútornej pamäte je o 60 € drahšie – stojí teda 759 €. Vybrať si môžete z nasledujúcich farieb:

 • Mint
 • Graphite
 • Purple
 • Cream
 • Tangerine
 • Indigo
Samsung Galaxy S23 FE exkluzívne farby
Farebné varianty “Tangerine” a “Indigo” je možné zakúpiť len prostredníctvom oficiálneho e-shopu spoločnosti Samsung | Zdroj: Samsung.com

Recenzia Samsung Galaxy S23 FE: Obsah balenia

V predajnom balení nájdete len tie najzákladnejšie veci. Okrem samotného telefónu, nástroja na vyberanie slotu pre dve nanoSIM karty a stručnú používateľskú príručku. Inak v krabičke nehľadajte nabíjací adaptér, výrobca pribalil len kábel s USB-C koncovkami na obidvoch stranách.

Recenzia Samsung Galaxy S23 FE: Konštrukcia a dizajn

Po stránke dizajnu by mohli mať viacerí (vrátane mňa) problém rozpoznať, o aký telefón od spoločnosti Samsung vlastne ide. Mnou testované farbené prevedenie sme už niekde videli (Samsung Galaxy A54) a ďalšie dizajnové prvky mi tento model strednej triedy veľmi nápadne pripomínajú – veď som ho aj sám testoval.

Samsung Galaxy S23 FE
Samsung Galaxy S23 FE

Samsung Galaxy A54 5G
Na fotografii sa nachádza Samsung Galaxy A54 5G – pre porovnanie

Osobne by som z pohľadu na dizajn Samsung Galaxy S23 FE zaradil niekde medzi strednú a vlajkovú kategóriu, do ktorej koniec koncov aj patrí. Hrany smartfónu sú kovové, zadná strana je zo skla. Okraje telefónu sú síce pekne zaoblené, avšak pri držaní mi ostrý prechod medzi bokom a zadnou stranou smartfónu zvykol rezať do ruky. Obal všetko vyrieši, no ide o detail. Z iných mobilov s podobne riešeným konštrukčným spracovaním som však mal iný, lepší pocit. Zo zadnej strany mierne nad úplne rovný povrch vystupujú tri šošovky fotoaparátov. V ich okolí sa zvykne ľahko naakumulovať prach.

Samsung Galaxy S23 FE
Smartfón je odolný voči vode a prachu podľa certifikácie IP68

Recenzia Samsung Galaxy S23 FE: Displej a reproduktory

Displej je príjemným prekvapením. Jeho 6,4-palcová uhlopriečka je podľa môjho názoru viac než postačujúca. Ide o veľmi subjektívnu vec, no som veľmi rád, že sa na trhu nájdu aj trochu kompaktnejšie zariadenia. Osobne by som bol rád za ešte menší displej, no to je vecou osobnej preferencie. Jeho ovládateľnosť je výborná. Ak máte väčšie ruky, budete ho vedieť obslúžiť aj v jednej ruke.

Samsung Galaxy S23 FE

Obrazovka má krásne farby. Panel typu Dynamic AMOLED 2X produkuje sýty obraz, ktorý je aj vďaka menšej uhlopriečke plný detailov. Rozlíšenie sa zastavilo na plne dostatočnom Full HD+, teda 1080 x 2340 pixelov. Samozrejmosťou je dnes už aj obnovovacia frekvencia na úrovni 120 Hz pre zabezpečenie plynulého zobrazovania obsahu.

S telefónom nebude problém ani na priamom slnku – jeho maximálna svietivosť dosahuje až 1450 nitov, avšak len počas zobrazovania HDR obsahu. V okolí obrazovky si všimnete trochu výraznejšie rámčeky, avšak poteší ich symetria vo vrchnej časti a po stranách. Brada telefónu je o čosi hrubšia, čo nemusí pôsobiť najlepšie.

Samsung Galaxy S23 FE
Mapy.cz na obrazovke Samsung Galaxy S23 FE

Reproduktory sú dostatočne hlasité na to, aby ste neprepočuli prichádzajúce notifikácie či hovory. Na sledovanie videí je taktiež fajn, poteší peknou dynamikou a neznie “plechovo”, čo by samozrejme v tejto cenovke predstavovalo nešťastie. Stereo reproduktorom nechýba ani menší dôraz na hlbšie tóny. Zázraky nečakajte, no ich účel bude bez akýchkoľvek problémov naplnený.

Recenzia Samsung Galaxy S23 FE: Výkon a pamäť

Výkon zabezpečuje už starší čipset Exynos 2200, ktorý je vyvinutý samotnou spoločnosťou Samsung. Vo vlajkových lodiach Samsung Galaxy S22 podľa môjho názoru príliš dobrý nebol, no v prípade novinky Samsung Galaxy S23 FE mi dáva väčší zmysel. Výkonu je viac než dosť na takmer všetky úkony. Z pohľadu na energetickú efektivitu možno na tom čip nebude najlepšie. O výdrži však neskôr.

Samsung Galaxy S23 FE
Samsung Galaxy S23 FE svojou veľkosťou padne do ruky

Telefón je plynulý aj počas vykonávania náročnejších úloh, ako napríklad pri multitaskingu s náročnejšími aplikáciami otvorenými súčasne. Mierne zahriatie asi ucítite, no nie je tak citeľné, ako v prípade série Samsung Galaxy S22. Žeby sa Samsung pohral s optimalizáciou ich nie až tak dokonalého, staršieho čipu?

Aj keď benchmarky nedopadnú vždy najlepšie, v praxi ide o rýchly telefón s animáciami, ktoré sa nesekajú. Oproti smartfónu strednej triedy, Samsung Galaxy A54, s ktorým som si rád tento model porovnával, ide o výrazné zlepšenie z pohľadu na výkon. Z konkurencie v tejto cenovke mám však lepší dojem a ponúka podľa môjho názoru plynulejší zážitok z používania. Ťažko sa to opisuje, najlepšie by bolo priame porovnanie.

Recenzia Samsung Galaxy S23 FE: Operačný systém a odomykanie

Hneď po zapnutí ma Samsung Galaxy S23 FE potešil aktualizáciou na Android 14 s grafickým rozhraním One UI 6.0. Krátko na to som si však uvedomil, že predtým bol na telefóne ešte Android 13, čo znamená, že prakticky od začiatku z pôvodných štyroch veľkých garantovaných aktualizácií je jedna okamžite preč. Je to trend, ktorý sa deje u viacerých výrobcov. Daň za takýto spôsob aktualizovania nového smartfónu platí samozrejme samotný používateľ.

Samsung Galaxy S23 FE
Domovská obrazovka

Čo sa samotného operačného systému týka, tak ten je plynulý. Zážitok z používania je oproti lacnejšiemu modelu Samsung Galaxy A54 drasticky lepší. Očakávam však, že aktuálna vlajková séria Samsung Galaxy S24 ponúkne plynulejšie rozhranie, ako Galaxy S23 FE. Otestovať ju budem môcť už onedlho.

Ako som sa už zmienil, animácie z mojej skúsenosti zasekané neboli, no občas bolo potrebné si na otvorenie niektorej aplikácie trochu počkať. Nejde o nič hrozné, no chcem tým len povedať, že zážitok rovný vlajkovej lodi načakajte. Očakávať možno veľmi solídnu optimalizáciu, ktorá sa však širšej konkurencii nevyrovná. Lepší pocit som mal napríklad z mnou nedávno testovaného Xiaomi 13T Pro. Čínske alternatívy všeobecne mi prídu plynulejšie, ako modely od Samsungu s One UI.

Samsung Galaxy S23 FE

Nadstavba One UI 6.0 prináša viacero zaujímavých funkcií, avšak naplno ich využijete najmä vtedy, ak vlastníte viacero Samsung zariadení. Funkcionalita menom DeX premení telefón po pripojení k monitoru na prenosný počítač. Možné je klonovanie aplikácií, ak v niektorej máte napríklad viacero účtov no samotná aplikácia prihlásenie viacerých kont súčasne nepodporuje.

Odomykanie pomocou biometrie prebieha prostredníctvom optického skenera odtlačkov prstov. Jeho rýchlosť a presnosť by som zaradil k priemeru. Existujú aj rýchlejšie optické čítačky, ale aj oveľa pomalšie a menej presné. Odomknutie prebehlo vo veľkej väčšine prípadov hneď na prvý pokus.

Recenzia Samsung Galaxy S23 FE: Fotoaparáty

Samsung Galaxy S23 FE ponúka jednu z najschopnejších výbav fotoaparátov vo svojej cenovej kategórii. Okrem primárneho snímača a ultra-širokouhlej šošovky tu máme aj vskutku schopný teleobjektív s trojnásobným optickým priblížením. Hlavný fotoaparát využíva ten istý senzor, ako modely Samsung Galaxy S22 či Samsung Galaxy S23. Dôležitejším faktorom je dnes už post-processing. Ten, ktorý využíva Samsung, je trochu agresívnejší.

Samsung Galaxy S23 FE
Fotografovanie smartfónom Samsung Galaxy S23 FE je skutočne zábava

V “hľadáčiku” vyzerá náhľad inak (horšie), ako výsledná fotografia, ktorú si rozkliknete v galérii. Rozhodne nejde o nečakaný jav – práve naopak. Softvér vylepší vzhľad predovšetkým nočných fotografií na inú úroveň. Tie na displeji smartfónu vyzerajú impozantne, no po zobrazení na veľkej obrazovke počítača je viditeľnejšia strata detailov či prípadné neostrosti. Išlo však o zábery vytvárané vo veľmi veľkej tme, kedy okolitú krajinu osvetľoval len mesiac na oblohe. Priložím ich do sekcie s ukážkovými testovacími fotografiami.

Na denných fotkách si môžete všimnúť veľmi sýtych farieb. Presne na to som bol zvyknutý v prípade série Samsung Galaxy S22. Som si takmer istý, že dôvodom je použitie rovnakého čipu – Exynos 2200, ktorý disponuje rovnakým procesorom na spracovanie fotografií ako dva roky starý vlajkový rad. Aj keď preferujem fotografie v čo najviac realistickom podaní, viem, že mnohým ľuďom sa takéto kontrastné a farebné obrázky páčia viac.

Samsung Galaxy S23 FE
Na zadnej strane sa nachádzajú tri šošovky fotoaparátov a LED blesk

Kvalita fotografií a úroveň detailov je na vysokej úrovni počas dňa a aj v noci, ak sa na fotke bude nachádzať aspoň nejaký silnejší zdroj svetla. Ultra-širokouhlý fotoaparát má nezvyčajne široký uhol záberu a výsledné fotografie stoja za to len počas dňa. V noci už najväčšiu úlohu zohráva softvér, ktorý nemusí vždy stačiť. Teleobjektív s 3-násobným optickým priblížením je schopný vytvoriť pekné snímky aj keď priblíženie porastie napríklad na 10-násobok. Je naozaj celkom použiteľný, čo som popravde nečakal. Ten istý senzor pre teleobjektív bol mimochodom použitý aj v smartfóne Samsung Galaxy S20 FE, takže výrobca sa už pomerne dlhú dobu nepodujal na hardvérovom vylepšení fotoaparátov.

Samsung Galaxy S23 FE

Videozáznam je potom nadpriemerný. 4K 60 fps je veľmi milé prekvapenie – video je plynulé, má plno detailov a nevyskytuje sa v ňom šum. 8K 24 fps taktiež nevyzerá zle, no tak vysoké rozlíšenie si nemám na čom prehrať – ako pravdepodobne aj väčšina z vás. Ak chcete počas natáčania využívať všetky tri senzory, musíte zvoliť 4K rozlíšenie pri snímkovej frekvencii 30 fps. Predný snímač je celkom solídny. Verím, že viacerí budú s ním spokojní. á Vo svojom okolí má strieborné “zvýraznenie”, čo podľa môjho názoru nepôsobí najlepšie. Som za to, aby bol “selfie” fotoaparát na predných stranách telefónov čo najviac nenápadný.

Ukážkové fotografie

Ukážkové videá

Recenzia Samsung Galaxy S23 FE: Výdrž batérie a nabíjanie

Exynos 2200 nebol a ani nie je najefektívnejším čipom. Dôkazom je aj výdrž 4500 mAh batérie, ktorá síce postačí väčšine používateľov na deň používania, avšak jedinci, ktorí počas dňa sú “na telefóne” častejšie, možno budú vyhľadávať nabíjačku už skoro večer. Dočkal som sa v priemere 3 až 4 hodín so zapnutou obrazovkou. Išlo však o dni, kedy bol smartfón dlhšie obdobia v nečinnosti.

Aktívnejšie dni výdrž na jedno nabitie skôr predstavovala 4 až 6 hodín so zapnutým displejom, čo nie je až tak zlé, no iné modely vydržia o niečo dlhšie. V balení sa nabíjací adaptér nenachádza, no Samsung Galaxy S23 FE podporuje najvyšší nabíjací výkon o hodnote 25 W. Za zhruba hodinu a pol som zvykol mať mobil nabitý. K dispozícii je aj 15 W bezdrôtové nabíjanie, ak ste jeho priaznivcom. Pokiaľ vlastníte nejaké podporované príslušenstvo, nabíjať ho môžete na zadnej strane zariadenia vďaka podpore pre reverznú bezdrôtovú dodávku energie. Samozrejme, môžete takto nabiť aj iný telefón.

Recenzia Samsung Galaxy S23 FE: Konektivita

Samsung Galaxy S23 FE má z pohľadu na konektivitu všetko, čo by moderný smartfón mal mať. K dispozícii je Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, Bluetooth 5.3, podpora pre 5G a lokalizačné služby v podobe GPS, GLONASS, GALILEO a BDS. Samozrejmosťou je aj NFC na umožnenie bezkontaktných platieb mobilom v obchodoch. Prenos dát prebieha prostredníctvom USB-C portu s podporou pre USB OTG.

Samsung Galaxy S23 FE
Vytáčanie telefónnych čísel

S pripojením k mobilnej sieti a hovormi som nemal žiadne problémy. Druhú stranu je možné počuť veľmi čisto a zreteľne a to isté platilo aj na druhej strane. Počas cesty vlakom bol príjem signálu prijateľný, no čínska konkurencia (Huawei, Xiaomi, OPPO) zvykne prijímať signál aj v lokalitách, kde Samsung Galaxy S23 FE žiadny signál nemal. Príjem by som prirovnal k iPhonu. 3,5 mm jack na pripojenie drôtových slúchadiel neočakávajte a taktiež ani infraport.

Samsung Galaxy S23 FE
V hornej časti smartfónu sa nachádza sekundárny mikrofón a slot pre dve nanoSIM karty

Recenzia Samsung Galaxy S23 FE: Záverečné zhodnotenie

Samsung Galaxy S23 FE je skvelý smartfón, ktorý však prišiel na trh v trochu nešťastnú dobu. Na svete už sú modely zo série Samsung Galaxy S24, ktoré sú lepšie vybavené a ich softvér bude podporovaný po výrazne dlhšie obdobie. Novinky disponujú čipsetom Exynos 2400 (Snapdragon 8 Gen 3 v prípade variantu “Ultra”) a Samsung Galaxy S23 FE si musí vystačiť s čipom Exynos 2200. V praxi ma ale rýchlosť tohto staršieho čipu celkom prekvapila – smartfón prišiel mi v skutočnosti rýchlejší, ako Samsung Galaxy S22 Ultra, ktorý sa mi dostal do rúk dávnejšie.

Samsung Galaxy S23 FE

To však nič nemení na tom, že kúpa Galaxy S23 FE mi trochu pripadá, ako kúpa smartfónu z radu Samsung Galaxy S22 v roku 2024. Ak by ho juhokórejský gigant predstavil o trochu skôr, pokojne aj na jeseň, išlo by z môjho pohľadu o podstatne zaujímavejší produkt. Takto ma skôr osloví základný Galaxy S24, a to aj napriek príplatku o výške 200 €. V úvode som spomenul, že mi zariadenie veľmi nápadne pripomína Samsung Galaxy A54. Mám taký pocit, že Galaxy S23 FE je vylepšenou verziou práve tohto modelu strednej triedy (lepší výkon, kvalitnejšie fotoaparáty).

Samsung Galaxy S23 FE

Telefón zaujme najmä tých, ktorí hľadajú nové zariadenie v cenovej relácii 700 € a ocenia aj dlhú softvérovú podporu či veľmi dobré fotoaparáty. Za tie isté peniaze však existuje mnoho zaujímavých alternatív, ktoré finálne rozhodnutie spravia náročnejším. Ak sa vám Samsung Galaxy S23 FE veľmi zapáčil, navrhoval by som počkať na nejakú zľavu. Za 699 € nedokážem jeho kúpu tak jednoducho odporučiť.

Parametre Samsung Galaxy S23 FE

Rozmery
 • 158 x 76,5 x 8,2 milimetra
Hmotnosť
 • 209 gramov
Displej
 • 6,4-palcová uhlopriečka
 • Dynamic AMOLED 2X
 • Full HD+ rozlíšenie (1080 x 2340 pixelov)
 • Hustota približne 403 pixelov na palec
 • 120 Hz obnovovacia frekvencia
 • Maximálna svietivosť 1450 nitov
 • HDR10+
 • Corning Gorilla Glass 5
Čipset
 • Samsung Exynos 2200
Operačná pamäť
 • 8 GB
Interné úložisko
 • 128 GB
 • 256 GB
Operačný systém
 • Android 14
 • One UI 6.0
Fotoaparáty
 • 50 MP primárny (f/1.8) s optickou stabilizáciou obrazu
 • 12 MP ultra-širokouhlý (f/2.2) so 123-stupňovým uhlom záberu
 • 8 MP teleobjektív (f/2.4) s 3-násobným optickým priblížením a optickou stabilizáciou obrazu
 • 10 MP predný (f/2.4)
Batéria a nabíjanie
 • 4500 mAh
 • 25 W drôtové nabíjanie
 • 15 W bezdrôtové nabíjanie
 • Podpora pre reverzné bezdrôtové nabíjanie
Cena
 • 699 € za 128 GB verziu
 • 759 € za 256 GB verziu

Konkurencia pre smartfón Samsung Galaxy S23 FE

Samsung Galaxy S23 FE musí čeliť veľmi schopným konkurentom. Zmienil som Samsung Galaxy S24, za ktorý je potrebný priplatiť si. Z portfólia iných značiek sú alternatívnymi riešeniami modely, ako napríklad Nothing Phone (2), Xiaomi 13T Pro, Google Pixel 8, Asus Zenfone 10, Motorola edge 40 Pro, Huawei Mate 50 Pro či vivo X90 Pro. Za zmienku stojí fakt, že konkurencia (predovšetkým tá čínska) v základe ponúka 256 GB internej pamäte, zatiaľ čo v prípade Samsungu je základná verzia so 128 GB úložiskom. Za 256 GB prevedenie je nutné priplatiť nemalých 60 €.

Nothing Phone 1 vs 2
Nothing Phone (1) vľavo vs Phone (2) vpravo

1.2.2024

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+