MojAndroid

Bezdrôtové slúchadlá sú všade a pri toľkých modeloch na trhu môže byť trochu ťažké rozlíšiť zrno od pliev. Spoločnosť Samsung však od získania portfólia značky Harman Kardon v roku 2017 zaznamenala niekoľko úspechov. Toto je recenzia slúchadiel Samsung Galaxy Buds FE.

Rozmery slúchadiel 19,2 × 17,1 × 22,2 mm
Rozmery puzdra 50,0 × 50,0 × 27,7 mm
Hmotnosť Slúchadlo – 5,6 g

Púzdro – 40 g

Batéria Slúchadlo – 60 mAh

Puzdro – 479 mAh

Výdrž batérie Slúchadlo 4,5 – 6,5 hod.

Slúchadlo + krabička 22 – 31 hod.

Nabíjanie USB-C
Senzory Hall Sensor, Proximity Sensor, Touch Sensor
Vodoodolnosť IPX2
Kodeky A2DP, AVRCP, HFP
Cena 109 €

Recenzia Samsung Galaxy Buds FE: Balenie

Súčasťou balenia je všetko, čo budete potrebovať – malé, stredné a veľké nadstavce do ucha, čo je v dnešnej dobe priemerom. Nájdeme tu taktiež biely obojstranný USB-C kábel.

 • Samsung Galaxy Buds FE štuple
 • Dobíjacie púzdro
 • 3 páry štuplov (1 už na slúchadlách)
 • 2 páry silikónových končekov krídeľ
 • Nabíjací kábel USB-C na USB-C
 • Príručky

Unboxing video slúchadiel

Samsung Galaxy Buds FE: Cena

Slúchaldá nájdeme v rôznych predajniach za rôzne ceny. Počas písania článku sa mi ich podarilo nájsť v akciovej cene 81,90 € na Alze počas Black Friday, ale na oficiálnom Samsung eshope sú za 109 €. Čo sa týka ponuky farieb, máme na výber z čiernej (grafitová) a bielej (biela) farby, bohužiaľ, nenájdeme tu iné farebné prevedenie.

Samsung Galaxy FE
Samsung Galaxy FE | Zdroj: Michal Lauko

Konštrukcia a dizajn

Z krabičky som mal skvelý dojem. V ruke pôsobia dobre a ich lesklý finiš zabezpečuje bezproblémové vkladanie a vyberanie z vrecka. Veľkým plusom je ich kompaktnosť, nakoľko sa mi zmestili aj do malého vrecka nohavíc. Skôr by som si dával pozor na kontakt s ostrými predmetmi, ako sú napríklad kľúče, pretože ju môžu veľmi ľahko poškriabať. Testované slúchadlá totiž už po týždni používania začali vykazovať drobné ryhy.

Samsung Galaxy FE | Zdroj: Michal Lauko

Otváranie krabičky by mohlo byť pohodlnejšie, pretože sa kvôli svojmu tvaru ťažko otvára jednou rukou, avšak odpor pántu je nastavený úplne ideálne. V otvorenom stave je krabička zafixovaná, zatváranie sprevádza príjemné “cvaknutie”.  Musím ale poznamenať, že zo zatvárania a otvárania slúchadiel od spoločnosti Apple (Airpods pro a Airpods Pro 2) som mal lepší pocit.

Samsung Galaxy FE
Samsung Galaxy FE | Zdroj: Michal Lauko

Na zadnej strane krabičky nájdeme USB-C konektor pre nabíjanie, vpredu sa nachádza LED dióda, ktorá farebne informuje o stave nabitia krabičky. Po otvorení tu máme ďalšiu LED-ku, ktorá indikuje nabíjanie slúchadiel vo vnútri.

Samotné slúchadlá sú dobre dizajnovo zvládnuté, z uší mi nevypadávali a dobre držali. Sú certifikované IPX2 pre odolnosť proti slabému dažďu. Nemajú však certifikáciu IPX7, ktorú nájdeme pri Samsung Galaxy Buds2 Pro (ochranu proti ponoreniu do vody).

Samsung Galaxy Buds FE: Zvuk a Mikrofóny

Slúchadlá majú celkom neutrálny zvukový profil. Dodávajú nádych nižším frekvenciám, čo robí basy teplejšími a mohutnejšími. Výšky a stredy, teda vokály a nástroje znejú jasne a prítomne, no utekajú pri vyššej hlasitosti. Na slúchadlách si najviac užijete rádiové hity, popové pesničky a nejakú elektronickú hudbu. Čistota hudby je veľmi dôležitá vec, a ak vám ide o nejaký ten audio zážitok a nejde len o to, aké silné sú basy, a chcete  počuť všetko, čo umelec pri vytváraní skladby zamýšľal, siahol by som po prémiovejšom modeli. Bohužiaľ, nemôžem povedať, že to tu bolo dokonalé. V skladbách sa strácali menej prevelantné elementy alebo sa zlievali. Pri vyššej hlasitosti (+70 %) sa začínajú rozpadať spoluhlásky s, z, ktoré predstavujú koniec výšok, no môžem s istotou povedať, že netrénovanému uchu to nebude vadiť a bude s kvalitou zvuku 100 % spokojný.

Integrovaný mikrofón má slušnú kvalitu záznamu, váš hlas je počas hovoru jasný a zrozumiteľný.

Samsung Galaxy FE | Zdroj: Michal Lauko

Ovládanie slúchadiel

Slúchadlá sa veľmi jednoducho ovládajú. Na každom slúchadle je povrch citlivý na dotyk, avšak jeho citlivosť je trochu vyššia ako by mala byť. V predvolenom nastavení neexistuje žiadne ovládanie hlasitosti, čo je trochu sklamaním. Túto funkciu však môžete povoliť zmenou možnosti v aplikácii, potom vás bude sprevádzať zvuková spätná väzba pri dosiahnutí maximálnej a minimálnej hlasitosti.

Prednastavené nastavenie slúchadiel je nasledovné a platí pre obe slúchadlá:

 • Jednen dotyk: Zastaví a spustí audio.
 • Dva dotyky: Začne hrať daľšia skladba.
 • Tri dotyky: Posunie skladbu dozadu
 • Dotyk na 2 sekundy: Prepínanie medzi ANC a okolitým zvukom, čo vám umožní počuť vaše prostredie bez prerušenia zvuku. ANC však môžete vypnúť prostredníctvom aplikácie.
Samsung Galaxy FE | Zdroj: Michal Lauko

Aktívne potlačenie hluku a funkcie okolo

Pasívne potlačenie hluku je vyhovujúce a systém ANC je dobrý, i keď neblokuje toľko hluku na pozadí ako Samsung Galaxy Buds2 Pro. Musím povedať, že si stále dokáže dobre poradiť s nízkym dunením v rušných uliciach mesta. Čo sa týka vysokých zvukov, filtruje ich dobre i keď musím podotknúť, že môj osobný “kúpeľnový test” s hlučným ventilátorom v uzavretej miestnosti mohol dopadnúť trochu lepšie. Podotýkam, že záver bol vyvodený z porovnania flagshipových slúchadiel ako sú AirPods Pro 2 a Sony WF-1000XM4.

Samsung Galaxy FE
Samsung Galaxy FE | Zdroj: Michal Lauko

Aplikácia

Aplikácia Samsung Galaxy Wearable je k dispozícii iba pre telefóny a tablety s Androidom, ale podobnú aplikáciu Galaxy Buds si môžete stiahnuť aj do počítačov so systémom Windows 10 alebo novším. Slúchadlá môžete spárovať aj so zariadením iOS cez Bluetooth, ale nezískate prístup k možnostiam dostupným v rámci aplikácie, čo nebráni ich používaniu a stále fungujú prednastavené ovládanie slúchadiel (viď v sekcií “Ovládanie slúchadiel”).

Celkovo je rozhranie aplikácie čisté a intuitívne. V hornej časti  sa zobrazuje zostávajúce percento nabitia batérie. Nižšie nájdeme možnosti potlačenia hluku, kde je možnosť prepínať medzi režimami ANC zapnuté, vypnuté a okolité zvuky, ale neposkytuje detailnejšie ovládacie prvky, ako napríklad môžeme nájsť pri slúchadlách od Sony. Pri nastavení ekvalizéru by som uvítal možnosť nastaviť si  slúchadlá podľa seba, ale našťastie pri počúvaní hudby cez Spotify nájdeme v jej nastaveniach aj ekvalizér, ktorý si viem prispôsobiť podľa seba. Pri ostatných aplikáciach túto funkciu neevidujem.

Batéria a nabíjanie

Samsung Galaxy Buds FE majú priemernú výdrž batérie. Výrobca uvádza, že tieto slúchadlá vydržia 8,5 hodiny s vypnutým ANC a 6 hodín so zapnutým ANC. Mne vydržali podobne. Výdrž batérie sa však líši v závislosti od používania, hlasitosti a zapnutých funkcií. Z púzdra dostanete 3,5 dodatočných nabití slúchadiel a môžete použiť jedno slúchadlo počas nabíjania druhého.

Samsung Galaxy FE
Samsung Galaxy FE | Zdroj: Michal Lauko

Galaxy Buds FE: Záverečné hodnotenie

Slúchadla sú ideálne na každodenné počúvanie hudby, podcastov či seriálov počas cesty električkou, autobusom alebo doma na gauči. ANC je dostatočný na to, aby ste sa počas cestovania v MHD ponorili do skladieb bez toho, aby ste ich museli “vypeckovať.” Ak by ste ale chceli lepší audio zážitok ako average Joe, odporúčal by som si trochu priplatiť k prémiovejším modelom.

Samsung Galaxy FE | Zdroj: Michal Lauko

Konkurencia

Existuje niekoľko možností pri kúpe slúchadiel s ANC pod 100 €. Napríklad Anker Soundcore Space A40 (~99,90 €) sa približuje ANC, ale nie je celkom konkurentom v kvalite zvuku. V podobnej cenovej kategorií nájdeme tiež Huawei FreeBuds 5i (~75 €), ktoré odvádzajú slušnú prácu pri rušení hluku a konkurujú aj zvukom.

 • Cena
 • Basy
 • Malé púzdro
 • Kvalitné aktívne potlačenie hluku (ANC)

 • Minimálna odolnosť proti vlhkosti
 • Ťažké otváranie púzdra jednou rukou
 • Aplikácia zbiera veľa informácií
28.11.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+