MojAndroid

Sám som bol istú chvíľu majiteľom vydarených slúchadiel Sony WF-1000XM3, predchodcu najnovšieho modelu. A až na pár detailov som bol veľmi spokojný. Nové Sony WF-1000XM4 tieto nedokonalosti vylepšili a za odporúčanú cenu 279 € len ťažko nájdete lepšie slúchadlá. Áno, cena je síce vysoká, no myslím si, že si ju novinka obháji.


V tomto teste sa nevyhnem porovnaniu. Ako s predchodcom, tak aj so slúchadlami AirPods Pro, ktoré som tiež mal možnosť vyskúšať. Momentálne som majiteľom Galaxy Buds+. Moje skúsenosti s Bluetooth slúchadlami sú pomerne pestré a posnažím sa vysvetliť, prečo sú nové WF-1000XM4 také skvelé, ako sa o nich hovorí.

Balenie Sony WF-1000XM4: Nutný základ

Slúchadlá prichádzajú v šedej krabičke, ktorá je z tvrdého papiera. Dôraz na ekológiu je tu znateľný. Vo vnútri nenájdete žiadne plasty, všetko ja papierové. Okrem potrebnej dokumentácie a obrázkovému návodu na pripojenie k smartfónu, je tu aj nejaké príslušenstvo. Tým najdôležitejším budú náhradné penové nástavce.

Celkovo sú tri, vo veľkosti S, M a L. Osobne mi sedeli M aj S, najčastejšie som používal práve strednú veľkosť. Ďalej sa tu nachádza krátky nabíjací kábel. Z jednej strany USB-C (tá ide do nabíjacieho puzdra), z druhej strany je zakončený klasickým veľkým USB konektorom. No a zabudnúť samozrejme nesmiem na samotné slúchadlá s nabíjacou krabičkou.

Čo sa zmenilo?

V prvom rade je tu nový dizajn. Slúchadlá sú menšie, ľahšie a vyzerajú modernejšie. Nabíjacia krabička je teraz podstatne menšia, čo bolo najviac diskutovaným problémom predchodcu. Konečne sa bez problémov zmestí do vrecka nohavíc. Navyše, prichádza aj s bezdrôtovým nabíjaním.

Sony WF-1000XM4
Krabička je kompaktnejšia | Foto: Redakcia

Dobrou správou je, že spodná strana je rovná, a tak dokáže normálne stáť na rovnom povrchu. Predchádzajúci model, ale ani AirPods Pro, to nedokážu.

Nové penové nástavce

Keď som sa prvýkrát pozrel na penové nástavce slúchadiel, veľmi nadšený som nebol. Pri WF-1000XM3 mi vadilo, že slúchadlá mi v ušiach nedržali veľmi dobre. Dokonca sa mi stalo, že mi jedno vypadlo v MHD, našťastie som ho našiel. Nové penové nástavce sú podobné ako majú legendárne Koss SparkPlug. Tieto slúchadlá som tiež vlastnil, ale práve kvôli tomuto museli ísť preč. Bolo potrebné ich najskôr stlačiť, vložiť do ucha a potom počkať, kým sa v uchu vrátia do pôvodného stavu. Výhodou bola výborná pasívna izolácia okolitého zvuku, no u mňa prevážila nepraktickosť tohto riešenia.

Sony WF-1000XM4
Foto: Redakcia

Našťastie, novinka týmto problémom netrpí. Slúchadlá do uší vložím pomerne jednoducho. Stačí vložiť a párkrát otočiť, nech sa v nich poriadne zachytia. Opäť chválim výborné pasívne potlačenie hluku. Prudšie pohyby však môžu byť problémom. Taktiež pri otváraní úst či silnejšej mimike tváre som registroval, že okolitý zvuk sa do mojich uší dostával trochu viac.

Na pohodlie mojich Galaxy Buds+ toto riešenie nemá. Tie mi v ušiach sedia perfektne, výborne sa vkladajú aj vyberajú. Avšak v kvalite zvuku zaostávajú a neponúkajú aktívne potlačenie hluku. O tom ale až neskôr.

Sony WF-1000XM4
Foto: Redakcia

Apple má toto vyriešené celkom dobre. AirPods Pro mi v ušiach sedia dobre a dokonca sa tu nachádza aj ventilácia, ktorá vyrovná tlak v ušiach s okolitým tlakom. Novinka od Sony našťastie podtlakom či pretlakom v ušiach netrpí. Najhoršie na tom podľa mňa boli slúchadlá Redmi AirDots, ale to sme už v úplne inej cenovej kategórii.

V každom prípade, sťažovať sa nemôžem. Slúchadlá mi v ušiach sedia pomerne dobre. Problémom by mohlo byť dlhšie používanie, pretože ich je cítiť a dlhšie počúvanie hudby by mohlo spôsobiť bolesť uší. Osobne som asi po hodine cítil, že mi začínajú byť slúchadlá trochu nepohodlné.

Dizajn dospel

Nabíjacia krabička je našťastie matná, z čoho sa veľmi teším. Nezachytáva odtlačky prstov a vyzerá veľmi dobre. Testoval som čierny farebný variant, k dispozícii je aj biely. Pri porovnaní s modelom WF-1000XM3, ktorý tiež nevyzerá zle, sú nové slúchadlá podstatne atraktívnejšie. A to v každom smere, dizajn jednoducho dospel. A aby som nezabudol, konečne tu máme aj vodoodolnosť, konkrétne s certifikáciou IPX4. Na ponáranie do vody to nie je, ale dážď či pot zvládnu slúchadlá bez problémov.

Sony WF-1000XM4
Foto: Redakcia

Dotykové ovládanie ponúka veľa možností

Každé slúchadlo obsahuje pomerne veľkú dotykovú plochu, pomocou ktorej je možné ovládať vybrané funkcie. A to je možné nastaviť pre každé slúchadlo zvlášť. Môžem preskakovať hudbu, pozastaviť, zdvihnúť hovor, nastavovať hlasitosť, aktivovať funkciu ANC a podobne. Rôzne funkcie je možné nastaviť na jedno ťuknutie, dvojité či trojité, rovnako aj na dlhšie podržanie. Opäť zdôrazňujem, že pre každé slúchadlo zvlášť.

Chválim nielen veľkosť dotykových plôch, ale aj reakcie na dotyk. Po každom ťuknutí je počuť krátke pípnutie, a tak viem, že som sa slúchadla dotkol a môj dotyk bol zaregistrovaný.

Sony WF-1000XM4: Aplikácia by si zaslúžila zmodernizovať

Z aplikácie s názvom Headphones mám zmiešané pocity. Na jednu stranu ponúka všetky potrebné funkcie a nastavenia, ktoré sú zoradené pomerne prehľadne, na druhú stranu mi príde jej prostredie akési neaktuálne. Keby takto vyzerala pred 3-4 rokmi, nemal by som absolútne žiadny problém. Avšak dizajn aplikácie by si zaslúžil refresh.

Dosť bolo kritizovania, poďme sa pozrieť na možnosti, ktoré ponúka. V prvom rade, hneď na vrchu vidím aktuálny stav batérie každého slúchadla a nabíjacej krabičky zvlášť. Takto by to malo byť. Základné menu je rozdelené do troch záložiek – Status, Sound a System.

Funkcia Adaptive Sound Control ponúka zaujímavé možnosti. Po jej aktivovaní sa slúchadlá správajú podľa toho, v akom prostredí sa nachádzam a čo robím. Všetko si to viem pekne nastaviť. Ak chcem, aby sa počas chôdze automaticky aktivovalo aktívne potlačenie hluku, nech sa páči. Počas behu si zase môžem nastaviť, aby slúchadlá prepúšťali viac okolitého zvuku. Alebo všetko nechám na automatike? Automatické prepínanie režimov je dokonca možné aj na základe polohy.

Sony WF-1000XM4
Foto: Redakcia

V základe mám tri možnosti. Funkciu Ambient Sound Control môžem úplne vypnúť, môžem si nastaviť, aby sa slúchadlá zamerali na okolitý zvuk a zvýraznili ho (dokonca si môžem zaškrtnúť, aby zvýrazňovali hlas) alebo je tu toľko ospevované aktívne potlačenie hluku.

Samozrejmosťou je 5-stupňový ekvalizér, ktorý je plne prispôsobiteľný. Funkcia Speak-to-Chat rozozná, kedy rozprávate a automaticky do slúchadiel pustí viac okolitého zvuku. Všetko pekne automaticky a funguje to výborne.

Kvalitný zvuk je základom

Jedna z najlepších vlastností týchto slúchadiel. Kvalita zvuku je na pomery malých Bluetooth slúchadiel jednoducho vynikajúca a ťažko ju s niečím porovnávať. Moje Galaxy Buds+ tiež nehrajú zle, ale kvalitou sa ani zďaleka nechytajú.

V prvom rade chválim maximálnu hlasitosť, ktorá je neuveriteľná. Ak k tomu pridám krásny vyvážený zvuk, ktorý je plný basov (avšak nie príliš), presných stredov a dobrých výšok, je počúvanie jednoducho zážitkom. Či už sedím niekde v dopravnom prostriedku, doma na gauči alebo sa prechádzam, zvuk je jednoducho skvelý.

Sony WF-1000XM4
Foto: Redakcia

Spomeniem aj fakt, že po vytiahnutí z ucha sa prehrávanie hudby automaticky pozastaví, po opäťovnom vložení pokračuje ďalej. Technické detaily v rámci zvuku a rôznych senzorov si môžete prečítať v článku Sony WF-1000XM4 oficiálne: Legendárne slúchadlá dostali nástupcu.

Najlepšie aktívne potlačenie hluku na trhu

Funkcia aktívneho potlačenia hluku už nie je v slúchadlách žiadnou novinkou a ponúkajú ju všetky lepšie modely. Avšak nie je ANC ako ANC. A práve slúchadlá od Sony chcú byť tými, o ktorých sa bude v tomto smere hovoriť. A výrobcovi sa to podarilo. Už predchádzajúci model ponúkal skvelé ANC.

Aby som uviedol veci na pravú mieru. Nečakajte, že aktívne potlačenie hluku potlačí úplne všetky tóny. To sa nestane. Ide skôr o utlmenie nižších rušivých tónov, napríklad pri cestovaní vlakom, autobusom či lietadlom. Tlieskanie a podobné tóny odhlučnené veľmi nie sú. To neodkážu žiadne takéto slúchadlá.

Sony WF-1000XM4
Foto: Redakcia

Keby som mal Sony WF-1000XM3 porovnať s AirPods Pro alebo Galaxy Buds Pro, tak áno, ANC majú najlepšie. Pomerne jednoznačne. To ale neznamená, že spomínaná konkurencia je na tom zle. Rozdiely nie sú až také veľké.

Rozdiel v zvuku, ktorý počujem, je naozaj výrazný. Všetky nepríjemné tóny sú stíšené na minimum, problém nemám ani v hlučnej MHD, kde môžem svoju obľúbenú hudbu počúvať aj na nižších hlasitostiach. Klobúk dole pred Sony, aktívne potlačenie hluku je to naozaj špičkové.

Oceňujem aj výborné odhlučnenie silného vetra, s ktorým zvyknú mať problém ostatné slúchadlá. A tento problém vnímam dosť silno, pretože ma neskutočne štve. V tomto prípade mám v nastaveniach ANC možnosť zvoliť si práve potlačenie takéhoto šumu. A na moje prekvapenie, funguje to výborne. Povedal by som, že najväčšiu zásluhu na tom má pevné uchytenie slúchadiel v ušiach.

Výdrž a nabíjanie

Výdrž batérie patrí medzi tie lepšie. Samotné slúchadlá zvládnu až 8 hodín bez nabíjačky, a to s aktivovaným ANC. Výrobca sa chváli, že celková výdrž je až 36 hodín (bez ANC). S aktívnym potlačením hluku je to 24 hodín (8 slúchadlá + 16 krabička).  Vďaka rýchlemu nabíjaniu stačí len 5 minút v nabíjacej krabičke na hodinu prehrávania hudby.

Môj test udávanú výdrž len potvrdil. Nie, 8 hodín som hudbu bez prestávky vážne nepočúval. Za prvú hodinu počúvania mi klesla úroveň batérie približne o 10 percent. Mimochodom, ihneď po vybratí slúchadiel z uší sa prehrávaná hudba automaticky pozastaví.

Sony WF-1000XM4: Záverečné hodnotenie

Slúchadlá Sony WF-1000XM4 sú drahé. O tom niet pochýb. Dokážu si obhájiť svoju vyššiu cenu? Ja si myslím, že áno. Od AirPods Pro oveľa drahšie nie sú, no ponúkajú lepšiu výdrž, kvalitnejší zvuk a lepšie aktívne potlačenie hluku.

Sony WF-1000XM4
Foto: Redakcia

Za kvalitu sa platí a cenu určuje trh. Ak sú ľudia ochotní dať za kvalitné slúchadlá takmer 300 eur, tak prečo nie? Avšak nejaké nedostatky by sa predsalen našli. Aplikácia by mohla byť modernejšia, aj keď ponúka všetky potrebné funkcie. Slúchadlá držia v ušiach pomerne dobre, no nie najlepšie, niekomu by mohol takýto systém prekážať.  Medzi najlepšie vlastnosti patrí kvalitné aktívne potlačenie hluku a poriadne kvalitný plný zvuk.

Plusy

  • Nový kompaktnejší dizajn
  • bezdrôtové nabíjanie
  • výborná pasívna izolácia zvuku
  • najlepšie ANC na trhu
  • skvelý zvuk
  • množstvo inteligentných funkcií

Mínusy

  • aplikácia by si zaslúžila zmodernizovať
  • z dlhšieho počúvania môžu bolieť uši

Sony WF-1000XM4: Konkurencia

Apple AirPods Pro

Silnou konkurenciou snáď všetkým bezdrôtovým slúchadlám sú práve AirPody. Pro verzia je na trhu už nejaký ten piatok a stále je pomerne drahá, no slúchadlá od Sony sú ešte drahšie. Ponúka aktívne potlačenie hluku, čo sa môže hodiť najmä na cestách v lietadle, vlaku či autobuse. Kvalitný zvuk je v tomto prípade samozrejmosťou. Strácajú výdržou na jedno nabitie, kvalitou zvuku a Sony ponúka lepšie ANC.


Galaxy Buds Pro

Slúchadlá s veľmi podobnou výdržou a taktiež výborným aktívnym potlačením hluku. Ich výhodou bude cena, zoženiete ich pokojne aj o 100 eur lacnejšie. Taktiež ponúknu lepšiu aplikáciu. Avšak Sony stále vedie v kvalite zvuku a ANC.

Samsung Galaxy Buds Pro
Samsung Galaxy Buds Pro | Foto: Redakcia


14.7.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+