MojAndroid

Začiatkom roka 2023 prichádza čínsky gigant Huawei s novinkou v podobe bezdrôtových slúchadiel s názvom FreeBuds 5i. Tie nadväzujú na ich predchodcu, FreeBuds 4i, a dostali pár veľmi významných vylepšení. Či môžeme slúchadlá právom označiť za kráľa bezdrôtových slúchadiel do 100 €, nám odpovie naša recenzia Huawei Freebuds 5i.

Cena a dostupnosť Huawei FreeBuds 5i na Slovensku

Huawei FreeBuds 5i prichádzajú na trh ako nástupca predchádzajúceho modelu, FreeBuds 4i. Starší model prišiel na Slovenský trh s cenovkou 75 €. Pri novej, vylepšenej verzii, logicky narastie aj cena slúchadiel. Nie však veľmi drasticky, na Slovensku sú v predaji od dnešného dňa za 99 €.

Huawei FreeBuds 5i balenie
Huawei FreeBuds 5i balenie | Zdroj: Filip Spevár

Cenovo sa tak nachádzajú niekde v strede medzi FreeBuds 4i a FreeBuds Pro. V Huawei tak neprekročili trojcifernú cenovú hranicu, čo im umožňuje uchádzať sa o post najlepších bezdrôtových slúchadiel pod 100 . Či tomu tak naozaj bude, sa dozviete po dočítaní celej recenzie.

Balenie slúchadiel Huawei FreeBuds 5i

Balenie sa oproti predchádzajúcej verzii dizajnovo veľmi nezmenilo. Prevláda biela farba, ktorej sekunduje červená farba zhodná s farbou loga Huawei. Výškovo sú krabičky identické, zmenila sa len šírka o pár milimetrov.

Porovnanie balení FreeBuds 4i a FreeBuds 5i | Zdroj: Filip Spevár

V krabičke okrem nabíjacieho puzdra so slúchadlami nájdeme aj USB-C nabíjací kábel, ale aj dva páry gumičiek do uší veľkostí S a L (veľkosť M sa už tradične nachádza na slúchadlách). Okrem toho sa v balení nachádza aj dokumentácia či návod na pripojenie a používanie slúchadiel. Nachádzajú sa v nich konkrétne postupy pripojenia, či vysvetlenie jednotlivých funkcií slúchadiel.

Recenzia Huawei FreeBuds 5i: Konštrukcia a dizajn

Nabíjacie puzdro slúchadiel, rovnako ako aj samotné slúchadlá prichádzajú v troch farebných verziách – Isle Blue, Nebula Black a Ceramic White. Na rozdiel od poslednej verzie, dostali slúchadlá matné prevedenie so zrnitou textúrou, čo jednoznačne zvyšuje ich optickú atraktivitu. Krabička je o 0,6 mm tenšia a o 3 gramy ľahšia ako pri poslednom modeli. Vysoko hodnotím aj celkový pocit z otvárania a zatvárania škatuľky, tá teraz pôsobí naozaj prémiovo a stabilne.

Zmenšeniu sa dočkali aj samotné slúchadlá, ktoré sú tentokrát o 7 mm kratšie. To však absolútne neznamená, že by im boli ubraté nejaké funkcie alebo že by ľahko vypadávali z uší. Práve naopak. Slúchadlá som viackrát testoval pri behu či cvičení, a nikdy som nemal problémy s ich vypadávaním. Mnohokrát som aj zabudol, že ich mám v ušiach.

Huawei FreeBuds 5i
Huawei FreeBuds 5i | Zdroj: Filip Spevár

Ako aj predchádzajúca verzia, dostali slúchadlá ovládanie dotykom, ktoré je neuveriteľne presné aj pri vlhkých a mokrých rukách. Poklepaním po slúchadlách sa dá spustiť/zastaviť prehrávanie, posunúť sa na ďalšiu/predchádzajúcu skladbu, prebudiť hlasového asistenta, či pri podržaní prsta si viete zapnúť režim potlačenia hluku alebo vnímania okolia.

Navyše dostal model FreeBuds 5i, rovnako ako drahší model od Huawei FreeBuds Pro, ovládanie hlasitosti potiahnutím. Tú si môžete zvýšiť či znížiť potiahnutím po “tyčinke” slúchadiel prstom nahor alebo nadol. Nechýba ani senzor výberu slúchadiel z uší, ktorý zabezpečí, že po výbere čo i len jedného slúchadla z ucha sa prenos zvuku preruší. Ja som túto funkciu často využil pri konverzáciách, kde som po skončení rozprávania vrátil slúchadlo do ucha a prehrávanie plynule pokračovalo.

Konektivita

Spoločnosť Huawei má pre zariadenia tohto typu svoju vlastnú aplikáciu s názvom AI Life. Tá je momentálne dostupná na stiahnutie v obchode Huawei AppGallery. Pomocou aplikácie si môžete nastaviť množstvo dôležitých vecí, akými sú napríklad prispôsobenie jednotlivých gest, výber kvality zvuku, ovládanie hluku, či aktualizovanie softvéru.

Ďalšou výhodou je možnosť pripojiť k slúchadlám až dve zariadenia naraz. Automaticky si tak môžem prepínať zvuk z iného zariadenia, čo som využil najmä pri strihaní videí. Slúchadlá na prepínanie reagujú okamžite. Nemal som dokonca k slúchadlám problém pripojiť ani staršie zariadenie. Tie totižto bez problémov pripoja všetky zariadenia, ktoré majú zabudovanú funkciu Bluetooth. Rovnako nerobia rozdiely ani medzi iOS a Android zariadeniami.

Sila Bluetooth signálu je viac než postačujúca, pri testovaní som vyskúšal postaviť medzi slúchadlá a smartfón 3 steny (cca 8 m vzdialenosť) a zvuk nebol ani raz prerušený. Zvýšila sa aj rýchlosť pripojenia k zariadeniu, keďže takmer vždy už po vybratí druhého slúchadla z boxu boli spárované so smartfónom. Platilo to aj naopak, pri odpojených slúchadlách sa po zapnutí Bluetooth vždy pripojili do maximálne dvoch sekúnd.

Recenzia Huawei Freebuds 5i: Kvalita zvuku

Citeľné zlepšenie. Tak by som ako používateľ slúchadiel FreeBuds 4i opísal slúchadlá FreeBuds 5i. Celkový dojem zo zvuku umocňujú 10 mm vysoko-senzitívne meniče, prispôsobená polymérová membrána ale aj LDAC HD zvukový kodek. Ide o jedny z mála slúchadiel v cenovke pod 100 eur, ktoré majú certifikáciu Hi-Res, pomocou ktorej prehrávajú HD audio bez straty na kvalite.

Vo vnútri slúchadiel nájdeme aj zabudovaný EQ algoritmus využívajúci vysoko citlivý monitorovací mikrofón, ktorý sleduje silu zvuku odrazeného z ucha. To im pomáha v kompenzácii zvukových efektov, čo zabezpečuje vysokú kvalitu zvuku. V samotnej aplikácii je tiež možnosť výberu kvality zvuku, ktorá môže závisieť od kvality pripojenia. Prípadne nám aplikácia ponúka aj režimy zosilnenia basov či zvýraznenia výšok.

Huawei FreeBuds 5i
Huawei FreeBuds 5i | Zdroj: Filip Spevár

FreeBuds 5i disponujú aj aktívnym potlačením hlukuANC. Oproti predchádzajúcej verzii máme na výber až z troch úrovní rušenia okolitých zvukov – útulné, všeobecné a ultra. Samozrejme pri najväčšom “ultra” odhlučnení sa spotrebúva najviac batérie, pri testovaní som rozdiel nepocítil.

ANC je taktiež vybavené až dvoma mikrofónmi (jeden z vnútornej strany ucha a druhý z vonkajšej). To nie len odhaľuje vonkajší hluk, no taktiež znižuje výšku hluku vo vnútri ušného kanáliku. Z mojich postrehov funguje potlačenie hluku až nadštandardne dobre, dokonca sa minimálne približuje tomu z Huawei FreeBuds Pro 2.

Batéria a výdrž slúchadiel

Ďalšieho vylepšenia sa dočkali aj batérie slúchadiel a nabíjacej krabičky. Papierovo by mali slúchadlá aj s dobíjaním v krabičke vydržať až do 28 hodín. Na jedno nabitie by zas mali slúchadlá vydržať maximálne 7,5 hodiny. Všetko však záleží na zvolení režimu počúvania. Je rozdiel počúvať nahlas so zapnutým potlačením okolitého hluku, ako potichu s vypnutými režimami.

Huawei FreeBuds 5i
Huawei FreeBuds 5i | Zdroj: Filip Spevár

Pri testovaní slúchadiel som sa (bez vkladania slúchadiel do nabíjacieho boxu) bez problémov dostal na 7 hodín počúvania. Pri trojhodinovej ceste vlakom a neustálom využívaní slúchadiel som mal na konci cesty stále 60 % batérie v oboch slúchadlách. Celkovo som sa dostal najviac na 25,5 hodiny prehrávania, no často som využíval “ultra” rušenie hluku. Je to výrazný rozdiel oproti papierovým 22 hodinám pri FreeBuds 4i s vypnutým ANC a stálou 50 % hlasitosťou.

Konkurencia

Samsung Galaxy Buds2 porovnanie s Huawei FreeBuds 5i

Jedným z konkurentov pre Huawei FreeBuds 5i sú aj Galaxy Buds2 od Samsungu. Tie vyšli v polovici roka 2021, s cenovkou 149 eur. Momentálne ich však môžeme nájsť už výrazne lacnejšie, a preto predstavujú konkurenciu slúchadlám Huawei. Zákazníkom ponúkajú kompaktnejší dizajn bez “tyčinky,” ktorú majú FreeBuds 5i.

Plusom Buds2 je aj väčšie množstvo farebných vyhotovení, nájdeme ich v olivovej, grafitovej, fialovej a bielej farbe. Oproti Huawei nepotrebujete mať rôzne aplikácie pre rôzne typy zariadení (napr. AI Life pre slúchadlá a Huawei Health pre hodinky).

Samsung Galaxy Buds2 puzdro
Samsung Galaxy Buds2 | Zdroj: Zdenka Smalecová

Huawei FreeBuds 5i Samsung Galaxy Buds2
Batéria 55 mAh / 410 mAh 61 mAh / 472 mAh
Reproduktor 10 mm 11 mm
Mikrofóny 2+1 2+1
Výdrž 7,5 h / 28 h 7,5 h / 29 h
Konektivita Bluetooth 5.2, LDAC/AAC kodeky Bluetooth 5.2, SDAC/AAC kodeky
Bezdrôtové nabíjanie Nie Áno
Vodoodolnosť IP54 IPX2
Dátum predstavenia Január 2023 August 2021
Predstavovacia cena 99 € 149 €

Recenzia Huawei FreeBuds 5i: Záverečné hodnotenie

Nová generácia slúchadiel od Huawei sa opäť vydarila. Prinášajú viacero vylepšení, ako zlepšený noise cancelling, podpora lepších kodekov, či väčšiu výdrž batérie. Oproti predchádzajúcemu modelu stratili na váhe aj veľkosti, a k tomu prichádzajú aj v atraktívnejších farebných prevedeniach. Až 28 hodinová výdrž batérie zabezpečila niekedy až viac ako týždeň bez toho, aby som ich musel dobíjať.

FreeBuds porovnanie
FreeBuds 5i a FreeBuds 4i | Zdroj: Filip Spevár

Dotykové ovládanie funguje výborne, no raz za čas sa mi stalo, že pri spustení hudby bola hlasitosť nízka (aj keď na smartfóne ukazovalo cca 80 %), a pri následnom potiahnutí po slúchadle sa zbytočne zvýšila až takmer na maximum. Bezproblémovo sa dajú využívať na bežné počúvanie hudby, no chybu som nezistil ani pri aktivitách ako beh či futbal. Celkovo hodnotím slúchadlá veľmi pozitívne, a určite budem uvažovať nad prechodom na tento model. Ak by som mal slúchadlá ohodnotiť číselne, udelil by som im hodnotenie 9,2 z 10 bodov.

  • Vylepšený dizajn
  • Veľmi dobre sedia v uchu
  • Výborný priestorový zvuk
  • Vysoká kvalita ANC
  • Viacero funkcií a prispôsobiteľnosť v aplikácii

  • Zložitejšia inštalácia aplikácie do smartfónu prostredníctvom AppGallery
  • Zrnitý dizajn krabičky by som privítal aj na slúchadlách
  • Menšie chybičky pri ovládaní hlasitosti v kombinácii s ovládaním na smartfóne (riešiteľné aktualizáciou)
16.1.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+