MojAndroid

Po prémiových Galaxy Buds Pro spoločnosť Samsung tento rok predstavila novú generáciu cenovo dostupnejších bezdrôtových slúchadiel – Galaxy Buds2. Tie od svojich súrodencov prebrali nie len dizajn, skvelú výdrž a rýchle nabíjanie, ale aj veľmi žiadanú funkciu aktívneho potláčania hluku. A to všetko s cenou 149 eur.

Samsung Galaxy Buds2
Foto: Redakcia


Samsung Galaxy Buds2: Balenie

Samsung Galaxy Buds2 balenie
Foto: Redakcia

V balení na vás okrem samotných slúchadiel a nabíjacej krabičky čaká len to nevyhnutné. V tomto smere sa s predchádzajúcimi modelmi bezdrôtových slúchadiel nič nezmenilo. Okrem povinnej dokumentácie tu nájdete aj USB-C nabíjací kábel a dva páry náhradných gumičiek. Slúchadlá majú pôvodne nasadené gumičky v strednej veľkosti a balení máte k dispozícií jedny menšie a jedny väčšie.

Obsah balenia:

  • slúchadlá spolu s nabíjacím puzdrom
  • USB-C kábel
  • dva páry náhradných gumičiek
  • manuál a informácie o záruke

Dizajn nových Galaxy Buds2 pôsobí lacno

Vzhľadom nabíjacieho puzdra aj slúchadiel pripomína tento model minuloročné Galaxy Buds Pro. Zmenil sa však finiš z matného na lesklý a slúchadlá kvôli tomuto rozhodnutiu pôsobia lacno. Buds 2 sú k dispozícií v štyroch farbách:

  • olivová
  • grafitová
  • fialová
  • biela
Samsung Galaxy Buds2 farby
Foto: Redakcia

Z celej rady Buds sú tieto slúchadlá najľahšie, každé slúchadlo váži len 5 gramov a nabíjacia krabička 41,2 gramov. Napríklad Buds+ sú o viac ako gram ťažšie a je to cítiť. Čo sa týka pohodlia, Buds 2 v ušiach sedia skvelo a sú veľmi pohodlné, dokonca aj pri dlhšom nosení. Navyše dostali aj certifikáciu IPX2, ktorá zaručuje ochranu pred kvapkajúcou vodou.

Aktívne potlačenie hluku konečne aj na lacnejších Galaxy Buds

Tohtoročný model dostal aj dlho žiadanú funkciu, ktorá jeho predchodcovi Galaxy Buds+ chýbala. Reč je o funkcii aktívneho potláčania hluku, v skratke ANC. Rovnako ako Buds+, aj Buds 2 pasívne izolujú okolitý hluk veľmi dobre, preto som bola zvedavá, čo dokážu so zapnutým ANC. Zostala som však sklamaná, keďže aktívne ANC zvyšný hluk odstránilo len minimálne. Počas bežného používania som ho tým pádom ani nemala zapnuté vzhľadom na to, že aktívne potlačenie hluku zhoršuje výdrž batérie. Vôbec by mi nevadilo, keby sa Samsung rozhodol túto funkciu vynechať a znížil tak cenu slúchadiel.

Pred tým ako som ANC testovala, som využila aj novú funkciu v aplikácií Galaxy Wearable. Tá skontroluje, či ste si slúchadlá nasadili správne. Keď som túto možnosť v aplikácií uvidela, okamžite som si spomenula na menšie fiasko, ktoré sme tu minulý rok mali pri testovaní Galaxy Buds Pro. Kolegovi ANC nefungovalo, zatiaľ čo druhému už áno, čiže sa nejednalo o chybný kus. Na vine bolo pravdepodobne práve zle nasadenie slúchadiel.

Aplikácia Galaxy Wearable

Galaxy Buds2 môžete jednoducho spárovať so svojím zariadením po zapnutí Bluetooth. Ak si však chcete nastaviť možnosti dotykového ovládania, zmeniť ekvalizér či slúchadlá aktualizovať, budete k tomu potrebovať aplikáciu Galaxy Wearable. Tú nájdete predinštalovanú vo všetkých Samsung smartfónoch. V prípade, že ste majiteľom zariadenia od inej značky, si ju stiahnete cez obchod Google Play a po spustení vás aplikácia vyzve stiahnuť ešte plugin pre tento model slúchadiel. Nakoniec jej už len udelíte zopár povolení a máte hotovo.

Na domovskej obrazovke hneď navrchu nájdete stav batérie vašich slúchadiel, informácia o kapacite batérie nabíjacej krabičky však chýba. Nižšie môžete jednoducho prepínať medzi režimom Okolité zvuky a ANC. Jednoducho tu môžete zapnúť a vypnúť dotykové ovládanie alebo po kliknutí na nastavenie zapnúť alebo vypnúť jednotlivé gestá. Taktiež môžete zmeniť, čo sa stane po podržaní slúchadiel. Ja som si chcela nastaviť, aby jedno slúchadlo zapínalo a vypínalo ANC a druhé Okolité zvuky, no presne táto možnosť nie je k dispozícií.

Nakoniec sa môžete dostať k ostatným nastaveniam, k používateľskej príručke alebo k funkcii na hľadanie stratených slúchadiel.

V nastaveniach pribudla možnosť otestovať správne nasadenie slúchadiel

V nastaveniach hneď medzi prvými nájdete možnosť zmeniť ekvalizér. K dispozícií máte šesť profilov – Normálny, Zvýraznenie basov, Jemný, Dynamický, Čistý a Zvýraznenie výšok. Osobne mi najviac vyhovoval Dynamický, ten zvuk aspoň čiastočne zbavil „plechovosti”.

Novinkou pre tento model je spomínaná možnosť otestovať správne nasadenie slúchadiel. Nesprávne nasadenie totižto nie len obmedzí funkčnosť ANC, ale aj zhorší kvalitu zvuku. Ďalej v aplikácií nájdete možnosť Čítať nahlas oznámenia a po prvej aktualizácií slúchadiel sa pridala aj možnosť používať režim Okolité zvuky počas hovorov.

Ak ste fanúšikom experimentálnych funkcií, môžete nazrieť aj do sekcie Laboratória. Ak však nie ste majiteľom telefónu od Samsungu, nájdete tam len možnosť povoliť dvojité ťuknutie na okraj slúchadlá. Následne budete môcť hlasitosť pridávať alebo znižovať cez okraj slúchadla. Majitelia smartfónov od Samsungu tu nájdu aj možnosť zapnúť herný režim, ktorý zníži oneskorenie zvuku.

Spárovať slúchadlá nie je problém, no odpárovať ich už áno

V súvislostí s párovaním týchto slúchadiel som narazila na jeden menší, trochu otravný problém. Akonáhle sa raz spárovali so Samsung zariadením, následne zakaždým, keď som ich vybrala z puzdra, sa na tomto zariadení zobrazilo okno s možnosťou pripojiť sa. A to aj bez toho, aby slúchadlá boli spárované, pridané v konte Samsung alebo aby bol v smartfóne zapnutý Bluetooth. V aplikácií Galaxy Wearable existuje možnosť Ľahké pripojenie slúchadiel, ktorej popis naznačuje, že by mohla tento problém odstrániť, no neodstránila ho.

Kvalita zvuku a dotykové plochy

Okrem ANC som bola zvedavá aj na kvalitu zvuku a opäť som zostala sklamaná. Čakala som, že budú hrať lepšie alebo aspoň rovnako dobre ako moje vlastné Buds+, no nestalo sa tak. Samé o sebe neznejú zle a ako nenáročný používateľ som s ich kvalitou zvuku bola spokojná. Dvojpásmový basový a výškový reproduktor ponúka pekne vyvážený zvuk, no zišlo by sa mu viac šťavy.

Prvá softvérová aktualizácia zvuk trochu oživila, čím sa dostali na úroveň kvality Buds+. V porovnaní so starším modelom však stále znejú viac „plechovo”. Kvalitu si viete upraviť aj pomocou ekvalizéra v aplikácií Galaxy Wearable, rozdiely medzi jednotlivými profilmi však nie sú veľmi veľké.

Samsung Galaxy Buds2 slúchadlá detail
Foto: Redakcia

(Nie len) o kvalitu telefonovania sa postarajú tri mikrofóny spolu s jednotkou na snímanie hlasu. Počas hovoru bolo počuť, že volám cez slúchadlá a v niektorých prípadoch sa objavili aj problémy s ozvenou, no bolo ma rozumieť zreteľne. Prvá aktualizácia okrem iného pridala aj možnosť mať zapnutý režim Okolité zvuky počas hovorov.

Ako to už pri Bluetooth slúchadlách býva, pri ich kúpe je potrebné počítať s latenciou. Na tomto modeli oneskorenie zvuku pri pozeraní videí nezachytíte, hráčom však môže robiť problém.

Dotykové plochy fungujú ako majú, jediné čo im môžem vytknúť je, že niekedy sú možno až príliš citlivé. Všetky slúchadlá mi pri jedení alebo rozprávaní vypadávajú a výnimkou neboli ani Buds2. Keď som ich potrebovala napraviť, dosť často som skladbu zastavila alebo preskočila. Z toho dôvodu som ovládanie dotykom radšej vypla.

Výdrž batérie a nabíjanie

Čo sa týka kapacity, každé slúchadlo má 61 mAh batériu a nabíjacie puzdro má batériu s kapacitou 472 mAh. Samsung oficiálne udáva, že Buds 2 vydržia na jedno nabitie 5 hodín so zapnutým ANC a 7,5 hodín bez ANC. Spolu s nabíjacou krabičkou podľa Samsungu zvládnu bez klasického nabíjania 20 až 29 hodín. ANC som vzhľadom na jeho mieru funkčnosti nezapínala skoro vôbec, no skutočná výdrž bola kratšia ako tých 7,5 hodín.

Samsung Galaxy Buds2 puzdro
Foto: Redakcia

S rýchlym nabíjaním, ktoré puzdro ponúka, to však nie je problém. Stačí slúchadlá dať nachvíľu nabíjať a za 3 minúty môžete získať 40 minút počúvania. Pri 10 minútovom nabíjaní podľa Samsungu získate až 150 minút. V percentách to je 55 % za 15 minút nabíjania a do plna sa slúchadlá nabili za hodinu a sedem minút. Puzdro v rýchlosti nabíjania trochu zaostáva, pri nabíjaní z nuly ho budete mať v sieti viac ako dve hodiny.

Samsung Galaxy Buds2: Záverečné hodnotenie

Najnovší prírastok do rodinky Galaxy Buds nesklamal. Znejú dobre, sú pohodlné a nebolia z nich uši ani pri dlhšom počúvaní. Výdržou síce neprekonali iné modely zo série Galaxy Buds, no priemerná výdrž 6 hodín bez problémov stačí pri bežnom používaní. Nehovoriac o rýchlom nabíjaní, ktoré vám už po troch minútach získa 40 minút počúvania. Páčia sa mi aj farebné prevedenia slúchadiel a nový dizajn, ktorý je inšpirovaný modelom Buds Pro. Teda až na ten lesklý plast, ktorý pôsobí dosť lacno.

Jediné čo ma sklamalo, je kvalita aktívneho potláčania hluku. Slúchadlá pasívne izolujú veľmi dobre a zapnutie ANC dodatočne odstráni len minimum zvyšného hluku. Z môjho pohľadu nemá zmysel ho zapínať vzhľadom na to, že podľa Samsungu zníži výdrž až o dve a pol hodiny. Radšej by som prijala model bez tejto funkcie a s nižšou cenou. Náročnejším používateľom taktiež môže chýbať možnosť prispôsobiť si ekvalizér priamo v aplikácií Galaxy Wearable.

Samsung Galaxy Buds2 nabíjacie puzdro
Foto: Redakcia

Parametre

Rozmery a hmotnosť 17,0 x 20,9 x 21,1 mm, 5,0 g (slúchadlo)
50,2 x 50,0 x 27,8 mm, 41,2 g (nabíjacie puzdro)
Reproduktor dvojpásmový (basový + výškový)
Mikrofóny 3 mikrofóny (2 vonkajšie, 1 vnútorný) + Voice Pickup Unit
Kapacita batérie 61 mAh (slúchadlo)
472 mAh (nabíjacie puzdro)
Doba prehrávania 5 hod / celkovo 20 hod s ANC
7,5 hod / celkovo 29 hod bez ANC
Nabíjanie 5 min. rýchleho nabíjania = 1 hod prehrávania, Bezdrôtové nabíjanie Qi
Konektivita Bluetooth 5.2 kodek: Scalable (vlastný produkt Samsung), AAC, SBC
Kompatibilita Android 7.0 alebo novší, aspoň 1,5 GB RAM
Vodoodolnosť IPX2

Plusy

  • dobrá kvalita zvuku
  • pohodlné aj pri dlhšom nosení
  • skvelá výdrž a rýchle nabíjanie
  • bezdrôtové nabíjanie
  • výborná pasívna izolácia

Mínusy

  • iba certifikácia IPX2
  • slabé ANC
  • vyzerajú lacno
  • ekvalizér nie je možné prispôsobiť

Konkurencia

Sony WF-1000XM3

Slúchadlá Sony WF-1000XM3, predchodca nedávno vydaného modelu Sony WF-1000XM4, patria k najlepším bezdrôtovým slúchadlám na trhu. Keďže sa už nejedná o najnovší model tejto série, nové ich viete zohnať za podobnú cenu ako Galaxy Buds2. Okrem kvalitného zvuku ponúkajú aj aktívne potlačenie hluku a nadštandardnú výdrž.

Sony WF-1000XM3
Sony WF-1000XM3 | Foto: Sony.sk


Apple AirPods, AirPods Pro

Kvalitné bezdrôtové slúchadlá nájdete aj u jablčnej konkurencie. Lacnejší model Apple AirPods ponúka síce dobrú kvalitu zvuku, no v porovnaní s Galaxy Buds2 mu chýba ANC a certifikát vodoodolnosti. Obe možnosti ponúka o stovku drahší model AirPods Pro, no Galaxy Buds2 stále vedú vo výdrži batérie.

Apple AirPods Pro
Apple AirPods Pro | Foto: Apple.com


Náš tip
Samsung Galaxy Watch: Ako platiť cez Google Pay | Návod

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+