MojAndroid

Huawei FreeBuds Pro 2 sú nové bezdrôtové Bluetooth slúchadlá tohto čínskeho giganta. Oficiálne predstavené pre náš trh boli pritom iba nedávno. Sú však tieto už na prvý pohľad veľmi pekné a elegantné slúchadlá hodné svojej ceny?

Huawei FreeBuds Pro 2: Cena a dostupnosť na Slovensku

Slúchadlá Huawei FreeBuds Pro 2 sa začali na slovenskom trhu predávať počiatkom 11. júla. Odporúčaná cena novinky sa pritom zastavila na čiastke 199 eur. Radi by sme dodali, že tí, ktorí si nové slúchadlá stihli predobjednať v termíne od 24.6. až po 10.7., dostali inteligentný náramok Huawei Band 7 v hodnote približne 53 eur ako darček.

Huawei FreeBuds Pro 2: Konštrukcia a dizajn

Recenzia na bezdrôtové slúchadlá Huawei FreeBuds Pro 2 sa začne časťou konštrukcia a dizajn. Novinka sa predáva v bielom, modrom a striebornom farebnom prevedení. Ku mne sa dostalo to strieborné a musím uznať, že ide o veľmi pekne vyzerajúce slúchadlá. Páčiť sa mi začali ihneď po rozbalení. Krabička je oválna a jej hrany sú zaguľatené. To znamená, že krabičku nepoložíte na rovný povrch “na stojato”.

Huawei FreeBuds Pro 2 slúchadlá v krabičke
Huawei FreeBuds Pro 2 | Zdroj: Tomáš Kanálik

Na spodnej strane sa nachádza nabíjací USB-C port. Vedľa neho sa nachádza LED indikátor, ktorý po otvorení svieti zelenou farbou a počas párovania bliká nabielo. Nachádza sa aj vo vnútri medzi jednotlivými miestami pre slúchadlá. Ľavá a vrchná strana sú prázdne a na pravej je umiestnené tlačidlo na resetovanie pripojenia a nadväzovanie nového k inému zariadeniu. Otvárací mechanizmus je veľmi kvalitný a magnet je dostatočne silný na to, aby sa krabička so slúchadlami svojvoľne neotvárala. Počuť budete aj ten uspokojujúci zvuk počas zatvorenia vrchného viečka.

Huawei FreeBuds Pro 2 krabička
Huawei FreeBuds Pro 2 | Zdroj: Tomáš Kanálik

Zadná strana je okrášlená lesklou časťou s logom výrobcu a logom Devialet, spoločnosti, ktorá s Huawei spolupracovala na dolaďovaní zvukového výstupu slúchadiel. Jednotlivé slúchadlá z krabičky vyberiete veľmi pohodlne. Stačí ich potiahnuť prstom smerom k sebe a ostatné už ide samo. Samotné slúchadlá vyzerajú veľmi elegantne a svojim vzhľadom sú vhodné ako pre pánov, tak aj pre dámy. Na môj vkus sú však možno až príliš lesklé. Slúchadlá sa môžu pochváliť certifikáciou odolnosti IPX4.

Huawei FreeBuds Pro 2: Pohodlnosť nosenia v ušiach

Huawei FreeBuds Pro 2 majú zaujímavo vyzerajúcu konštrukciu. Ich telo je ku spodku pretiahnuté. V tejto “paličke” je pravdepodobne umiestnená batéria a slúži taktiež na ovládanie gestami. Dizajn slúchadiel mi pripomína, akoby išlo o hybrid štuplíkových slúchadiel a tých podľa môjho názoru menej príjemných kôstkových. Rovnaký pocit z nich mám aj v ušiach. Ide o akúsi kombináciu dvoch typov slúchadiel do uší. Osobne som si musel štuplíky zameniť za väčšie.

Huawei FreeBuds Pro 2 dizajn slúchadiel
Huawei FreeBuds Pro 2 | Zdroj: Tomáš Kanálik

Z výroby budete mať nasadené prostredné a v balení okrem nabíjacieho káblu s koncovkami USB-A a USB-C nájdete ja ďalšie štuplíky, a to menšie oproti tým pôvodným a samozrejme aj väčšie. Slúchadlá nesedia priamo vo vnútri ucha, ako je tomu v prípade štuplíkových slúchadiel, ale sedia iba na vonkajšej časti. Okolité ruchy sú však pomerne dobre izolované aj pasívne. Počas pohybu som nemal pocit, že by mi mali z uší vypadnúť. Preferujem však slúchadlá, ktoré sedia hlbšie v uchu. Tieto keď si zatlačíte hlbšie, zvuk bude totálne odlišný – horší a aj tak sa vám do pár sekúnd opätovne dostanú do vonkajšej časti ucha.

Huawei FreeBuds Pro 2: Párovanie a konfigurácia

Párovanie s novým zariadením začína stlačením a podržaním bočného tlačidla na krabičke. Tá pritom musí ostať otvorená. Zahájenie režimu párovanie indikuje LED dióda. Keď sa tak stane, začne blikať bielou farbou. Na párovanie je potrebná aplikácia AI Life. Tá z Obchodu Play však nestačí a bude ju nutné nainštalovať z obchodu Huawei AppGallery. Do aplikácie sa prihláste alebo zaregistrujte a následne pridajte zariadenie. Ide samozrejme o Huawei FreeBuds Pro 2.

Po spárovaní budú slúchadlá v aplikácii viditeľné pod označením “NEMO_MU0503”. Ak zariadenie dáte do párovacieho režimu korektne, v sekcii vyhľadávania zariadení v okolí by sa vám slúchadlá mali objaviť automaticky. V aplikácii následne uvidíte stav nabitia oboch slúchadiel a taktiež aj krabičky. Hneď na úvod vám aplikácia ponúkne možnosť vyskúšať si ovládanie gestami. V nasledujúcej časti si to preberieme, no aj napriek tomu vám odporúčam si tieto kroky prejsť.

Huawei FreeBuds Pro 2: Ovládanie gestami

Ako každé správne bezdrôtové slúchadlá, aj tieto sú vybavené gestami na ovládanie prehrávaných skladieb, hlasitosti či zvukových režimov. Zoštipnutím paličky ktoréhokoľvek slúchadla pozastavíte prehrávanú skladbu. Opätovným zoštipnutím prehrávanie obnovíte. Dvojitým zoštipnutím sa dostanete na nasledujúcu skladbu a trojitým zase na predchádzajúcu. Potiahnutím prstami po paličke smerom nahor zvýšite hlasitosť a potiahnutím smerom nadol ju znížite. Zoštipnutím a podržaním prepínate režimy so zapnutým aktívnym potláčaním okolitých ruchov, režim s vnímaním okolia a vypnutie obidvoch spomínaných režimov.

Musím k tomuto ovládaniu gestami však dodať, že predovšetkým ovládanie prehrávania skladieb je celkom náročné, pretože niekedy musím paličku na slúchadle zoštipnúť hneď niekoľkokrát, aby požadované gesto fungovalo. Je nutné ich stláčať trochu silnejšie ako by som očakával a takmer nikdy sa mi nepodarilo napríklad preskočiť na nadchádzajúcu skladbu na prvý pokus. Na záver by som ešte rád spomenul, že prehrávanie sa po vybraní slúchadla z ucha automatický pozastaví. To je však možné vypnúť v aplikácii v prípade, že by ste si to nežiadali.

Huawei FreeBuds Pro 2: Kvalita zvuku

Nové slúchadlá značky Huawei sa vyznačujú veľmi čistým zvukovým výstupom. Všetky zložky hudby sú skvelo vyrovnané. Musím však povedať, že na trochu slabšej úrovni sú basy, no zato je zvuk veľmi jasný a vynikne viacero žánrov hudobných skladieb. Aplikácia ponúka štyri zvukové režimy, a to predvolený, ktorý je vytvorený spoločne s firmou Devialet, zosilnenie basov, zvýraznenie výšok, hlasy a taktiež si môžete urobiť svoj vlastný režim vďaka integrovanému ekvalizéru. Osobne som si urobil svoj vlastný zvukový profil, ktorý preferujem pred tými predurčenými výrobcom.

Slúchadlá na ekvalizér tretej strany reagujú trochu zvláštne, nevedel som si nastaviť zvuk, ktorý som si predstavoval. Ak teda plánujete využívať nejaký svoj vlastný ekvalizér, tieto slúchadlá nebudú pre vás. Kvalitou zvukového výstupu sú predurčené pre tých, ktorí preferujú menšie úpravy ekvalizéra a celkovo čistejší zvuk zameraný viac na výšky a stredy ako na basy. Skladby, v ktorých je možné počuť viacero hudobných nástrojov súčasne, tejto novinke nebudú robiť veľký problém. Najlepšie vynikne zrejme klasická hudba či pop, najmenej electro, house a podobné žánre, ktoré kladú dôraz na basy.

Huawei FreeBuds Pro 2 slúchadlá
Huawei FreeBuds Pro 2 | Zdroj: Tomáš Kanálik

Piesne s množstvom vokálov budú taktiež znieť výborne. Hlas v skladbách a klasické hovorené slovo slúchadlá reprodukujú bravúrne. V prípade rockových skladieb skôr záleží na konkrétnej skladbe. Vyhovovať budú širokej väčšine a tí, ktorí si potrpia na excelentný zvuk, zainvestujú do iného, prípadne i drahšieho príslušenstva. Ku koncu ešte spomeniem, že samotné meniče majú priemer 11 milimetrov a frekvenčný rozsah 14 Hz až 40 000 Hz. Podporujú kodeky AAC, SBC a dokonca i LDAC. Bluetooth je vo verzii 5.2.

Huawei FreeBuds Pro 2: Aktívne potláčanie hluku a vnímavý režim

Musím uznať, že tieto slúchadlá majú výborné aktívne potláčanie okolitých ruchov alebo aj ANC (Active Noise Cancelling). To aj napriek faktu, že slúchadlá nie sú až tak hlboko v uchu. Predvolene je zapnutý dynamický režim potláčania zvukov z okolia. Osobne by som to ani nemenil z dôvodu, že tento režim automaticky mení typ aktívneho potláčania hluku. Máme tú “útulný”, “všeobecný” a “ultra” mód.

Huawei FreeBuds Pro 2 snímka obrazovky anc
Nastavenia aktívneho potláčania okolitých ruchov | Zdroj: Tomáš Kanálik

Útulný sa využíva napríklad v menej hlučnej izbe. Všeobecný napríklad v exteriéri počas prechádzky a ultra zas na nadpriemerne hlučných miestach. Vnímanie okolia je taktiež skvelé a vďaka tomuto režimu budete môcť poslúchať svoje obľúbené skladby a zároveň bude možné mať prehľad o svojom okolí. Hodiť sa to môže vo veľkom množstve prípadov. Osobne tento režim rád využívam napríklad v situáciách, kedy musím pozastaviť prehrávanie hudby a zároveň sa mi nechce slúchadlá odkladať do puzdra, ktoré mám odložené niekde v batohu a nemám ho práve poruke.

Huawei FreeBuds Pro 2: Aplikácia

Aplikácia pre Huawei FreeBuds Pro 2 nesie názov AI Life. Ako som už však spomínal, tá z Obchodu Play nestačí a bude ju nutné nainštalovať z obchodu Huawei AppGallery. Ide o jednoduchú a prehľadnú aplikáciu, ktorá povoľuje využiť slúchadlá naplno. Odtiaľ dokážete slúchadlá pripájať k ostatným spárovaným zariadeniam, prepínať sa medzi klasickým režimom, režimom vnímania okolia a režimom s potláčaním hluku či upraviť zvukový výstup slúchadiel. Je tu samozrejme aj možnosť upraviť si ovládanie gestami. To, ako to bolo v predvolenom stave, môžete vidieť na priložených snímkach obrazoviek.

Cez AI Life viete aj nájsť slúchadlá tak, že prehráte cez ne veľmi hlasitý tón. Test vhodnosti nadstavcov vám potom pomôže s výberom tej správnej veľkosti. Prostredníctvom aplikácie potom prebiehajú aj firmvérové aktualizácie slúchadiel. Tuším, že som za čas testovania dostal hneď dve aktualizácie. Časť “Nastavenia” je potom málo rozšírená a ponúka vypnúť možnosť automatického pozastavenia prehrávania po vybraní slúchadla, respektíve obidvoch slúchadiel z uší. Mód “Krátke oneskorenie zvuku” potom zlepšovať zážitok zo sledovania videí, seriálov, filmov či z hrania hier. Dovolím si však tvrdiť, že oneskorenie to úplne neeliminuje a na spomínané aktivity odporúčam používať drôtové slúchadlá alebo nejaké také, ktoré sú špeciálne navrhnuté pre nízke oneskorenie.

Huawei FreeBuds Pro 2: Výdrž batérie a nabíjanie

Dostávame sa k slabine týchto slúchadiel. Výdrž batérie z mojej skúsenosti nebola najlepšia a môže za to aj fakt, že ani slúchadlá a ani krabičku sa mi nepodarilo nabiť nad úroveň 75 %. Skutočne neviem čím to môže byť a v aplikácii AI Life žiadne podobné nastavenie nevidím. Využíva sa teda iba 75 % celkového potenciálu výdrže batérie. Zo 75 % na 0 % sa mi podarilo dostať spravidla už za menej ako dve hodiny používania so zapnutým ANC.

Keď túto funkciu vypnete, dočkáte sa pokojne aj hodiny prehrávania navyše. Keby sa mi ich podarilo nabiť doplna, logicky sa tak dostaneme na 3 až 4 hodiny výdrže v závislosti od typu používania, čo nie je zlé. Spolu s krabičkou by mali vydržať celkovo až 30 hodín, no to som žiaľ otestovať nevedel, pretože krabičku taktiež neviem nabiť doplna. Nabíjanie prebieha prostredníctvom USB-C portu a z 0 % na 75 % sa mi ich podarilo nabiť v priebehu hodiny a pol.

Záverečné zhodnotenie

Huawei FreeBuds Pro 2 sú štýlové bezdrôtové slúchadlá s veľmi jasným a čistým zvukom. Do kariet iba hrá aj pekný dizajn, elegantná krabička, kvalitné ANC a používateľsky veľmi prívetivá aplikácia, ktorú je však potrebné sťahovať mimo Obchodu Play. Škoda toho, že som ich nevedel nabiť nad 75 % kapacity ich batérie. Nemyslím si však, že pôjde o problém, s ktorým by ste sa mali stretnúť vy ako spotrebiteľ.

Huawei FreeBuds Pro 2 slúchadlá v krabičke
Huawei FreeBuds Pro 2 | Zdroj: Tomáš Kanálik

Bude potrebné si zvyknúť na iný štýl sedenia v uchu. Ja som si naň zvykol pomerne rýchlo, no stále preferujem skôr štuplíkové slúchadlá, ktoré sedia hlbšie v uchu. Za cenu 199 eur však neurobíte omylnú kúpu, práve naopak. Ak si nepotrpíte na výraznejšie basy a preferujete skôr čistotu zvukového výstupu, ide o produkt ako stvorený pre vás.

Plusy:

 • Pekný dizajn
 • Veľmi čistý zvuk
 • Kvalita hovorov
 • USB-C
 • Veľmi solídne ANC
 • Dobrá aplikácia

Mínusy:

 • Moje vzniknuté problémy s nabíjaním
 • Výdrž batérie by mohla byť lepšia
 • Nemusia v uchu sedieť každému
 • Menší dôraz na basy
 • Absencia bezdrôtového nabíjania

Konkurencia pre Huawei FreeBuds Pro 2

Sennheiser MOMEMTUM True wireless 3 sú o trochu drahšou alternatívou pre tých, ktorí preferujú hudbu bohatšiu na basy a lepšie sedenie v uchu. Apple AirPods 3. generácie alebo Apple AirPods Pro zvolia predovšetkým tí, ktorí používajú iPhone. Samsung Galaxy Buds 2 a Samsung Galaxy Buds Pro sú taktiež skvelou lacnejšou konkurenciou.

Samsung Galaxy Buds2 puzdro
Samsung Galaxy Buds2 | Zdroj: Zdenka Smalecová

25.7.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+