MojAndroid

Huawei len včera oficiálne predstavil nové dostupné Bluetooth slúchadlá FreeBuds 4i. Rad slúchadiel FreeBuds nie je na našom trhu novinkou a tak tu máme jeho pokračovateľa. Označenie “i” patrí dostupnejšiemu modelu slúchadiel, ktorými FreeBuds 4i sú. My sme mali možnosť tieto slúchadlá testovať ešte pred ich oficiálnym predstavením.

Huawei Freebuds 4i
Huawei FreeBuds 4i | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Balenie: Všetko, čo tu má byť

V malej krabičke nájdete krabičku so slúchadlami, USB-C kábel, dva páry náhradných gumičiek (veľkosť S a L). Nakoniec v krabici nájdete už len potrebnú dokumentáciu spolu s návodom na párovanie. Ten si určite prečítajte, pretože pre spárovanie je potrebné stlačiť tlačidlo na pravej strane krabičky, až kým nezačne krabička blikať na bielo.

Balenie slúchadiel Huawei Freebuds 4i
Obsah balenia Huawei FreeBuds 4i | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Krabička a dizajn slúchadiel

Krabička má tvar a rozmery bežného priemerné vajíčka s veľkosťou M. Tento dizajn jej umožňuje skvele padnúť do ruky a udržiavať si kapacitu 215 mAh bez toho, aby bola príliš veľká. Na výšku je porovnateľná aj s menšími krabičkami typu Samsung Galaxy Buds+.

Je tu pár nepríjemností, ktoré vyplývajú z jej dizajnu. Po prvé, nedokážete si ju pekne postaviť a vybrať slúchadlá zhora. To je pre mňa veľká nevýhoda, nakoľko som zvyknutý na jednoduchší dizajn pri mojich Haylou GT1.

Freebuds 4i
Krabička a slúchadlá Huawei FreeBuds 4i | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Po druhé, slúchadlá alebo krabička majú silné magnety a tak trochu budete bojovať pri ich vyťahovaní. Slúchadlá majú navyše hladký povrch, po krotom sa prsty veľmi dobre šmýkajú. Už rovno môžeme zabudnúť na používanie jednou rukou (chytím rukou krabičku a rovnakou rukou z nej vytiahnem slúchadlá).

Dizajn slúchadiel sa nenápadné podobá na kombináciu AirPods a AirPods Pro od Apple. Od prvých zdedili dizajn “nožičiek” a od druhých zase dizajn reproduktora a nástavec. Samozrejme podobajú sa im len tak z polovice, aby Apple náhodou nepodal žalobu.

Huawei Freebuds 4i
Huawei FreeBuds 4i | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Ovládanie a mikrofón

Ich ovládanie mohlo byť praktickejšie – dvakrát ťuknúť pre pauznutie piesne je trochu neobvyklé, avšak pomáha pri eliminácii náhodných dotykov. Rovnakým spôsobom prijmete alebo zložíte hovor. Podržaním prepnete momentálne používaný mód – ANC, Režim okolia alebo Vypnuté. Škoda, že slúchadlá neponúkajú v tomto smere niečo naviac – ovládanie hlasitosti posúvaním prsta po “stonke” slúchadiel alebo prepínanie medzi piesňami trojitým ťuknutím.

Priznám sa, že som cez ne volal len raz – cez Skype. A nebol to veľmi príjemný zážitok. Mne hlas osoby na druhej strane vypadával každé tri sekundy na pár milisekúnd a podľa spätnej väzby volajúceho sa niečo podobné dialo aj na opačnom konci.

Aplikácia a párovanie: Používateľský zážitok išiel bokom

Teda pokiaľ nemáte zariadenia značky Huawei. Vtedy je všetko v poriadku. Mám na mysli aplikáciu, ale k tomu sa ešte dostanem. Najprv si povedzme niečo o párovaní – otvoríte krabičku, vyberiete slúchadlá a…. nič. Slúchadlá samé od seba neprejdú do párovacieho módu a neurobí to za vás ani nejaké stlačenie slúchadiel.

Musíte ich najprv vrátiť pekne do krabičky a potom stlačiť tlačidlo, ktoré ste si možno na prvý pohľad nevšimli. To tlačidlo je na pravej strane krabičky a po stlačení začne otvorená krabička blikať na bielo. Až vtedy sú slúchadlá viditeľné pre zariadenia v okolí. Dobre, prvé pripojenie by sme mali za sebou. Teraz by to chcelo aplikáciu pre nastavenie slúchadiel, nakoľko si chcem vyskúšať ekvalizér, ANC a možno aktualizovať firmvér.

Ak ste si prečítali návod, tak ste tam našli zmienku o aplikácii Huawei AI Life. Ak sa vám nechcelo skenovať QR kód, tak ste zrejme s nadšením zamierili do Obchodu Play a stiahli si spomínanú aplikáciu. V tej chvíli však zistíte, že Huawei FreeBuds 4i sa v nej nenachádzajú a nejdú nijako pridať. Vyskúšate 4 ďalšie mobily od rôznych výrobcov vrátane Huawei, len aby ste zistili, že nič nepomáha. V poslednej chvíli to skúsite vygoogliť a zistíte, že tieto slúchadlá sa nachádzajú len v novšej verzii Huawei AI Life, ktorá sa nachádza v AppGallery.

Tak si stiahnete AppGallery a konečne aj správnu verziu aplikácie. Alebo ak nie ste ako ja, oskenujete spomínaný QR kód a zistíte, že sa tomu celému dalo predísť stiahnutím priamo cez prehliadač.

Aplikácia mimochodom nie je nič extra a zaobídete sa aj bez nej. Nie je plná funkcií a možností ako tá pre Samsung Galaxy Buds slúchadlá. V podstate vám umožní skontrolovať stav batérie jednotlivých slúchadiel a krabičky. Okrem toho si môžete pozrieť, či pre vaše slúchadlá nevyšiel nový firmvér a meniť režimy – ANC (Potlačenie okolitých zvukov), Awareness mód (Režim pozornosti – to, čo väčšina výrobcov nazýva Ambientný režim, teda zosilnenie okolitých zvukov).

Zvuk a odozva: Občas hrajú nekonzistentne

To však neznamená, že by bol zvuk zlý. Je čistý a výrazný, hlavne čo sa týka vokálov a basov. Avšak chýba mu výraznosť a živosť stredov – skrátka potrebujú vylepšiť dynamický rozsah. Taktiež hĺbky sú tu otázne, pri inštrumentálnej hudbe ich ledva cítiť, kým pri rape a elektronickej hudbe prevažujú.

Ak to mám prirovnať k žánrom a štýlu hudby, tak tieto slúchadlá nie sú vhodné pre žánre ako pop alebo rock. Napríklad pieseň Stressed Out od Twenty One Pilots znie veľmi dobre, avšak ak pôjdete k inštrumentálnemu rocku (napr. Red Hot Chilli Peppers), tak vám bude chýbať mierna výraznosť stredných tónov a občas aj basy (záleží od piesne).

Freebuds 4i
Huawei FreeBuds 4i | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Poteším fanúšikov hip hopu a rapu, nakoľko tí si užijú basovejšiu muziku. Napríklad Eminemov Rap God je celkom úderný, ako by to malo byť, ale aj tu je počuť stratu tónov stredného rozsahu. Úder počujete a celkom ho aj cítite. Avšak zážitok sa môže líšiť z piesne na pieseň a napríklad už pri piesni Venom, bol ten bas plytký a skôr ho bolo len počuť, než cítiť.

Skvelo znejú popové piesne a viac hlasovo orientované piesne. Vezmite si takú Madonnu, Taylor Swift ako vysvetlenie. Tieto piesne majú skvelé a čisté tóny, občas však aj tam je počuť útlm stredov.

Odozva je priemerná, ale to nie je zlé hodnotenie. Ešte som sa osobne nestretol so slúchadlami, ktoré by mali odozvu nižšiu než 100 ms. Priemer je tak 130 až 150 a v tomto rozsahu sa pohybujú aj Huawei FreeBuds 4i. Hráčom by to mohlo prekážať, nakoľko môžu počuť kroky nepriateľa trochu neskoro a ich reakčný čas bude obmedzený. V iných prípadoch je riešiť odozvu zbytočné.

Funkcie: Aké výrazné je ANC alebo Režim pozornosti?

Aktívne potlačenie zvukov okolia (ANC) funguje veľmi dobre na monotónne a skôr hlbšie tóny. To znamená, že tóny čvirikajúcich vrabcov zvonku budete počuť, ale budete ich počuť oveľa slabšie, než bežne alebo cez pasívne tlmenie. Teda hlučnejšie a vyššie tóny slúchadlá takmer ani nepotlačia (ak trochu, tak skôr len pasívne).

Ak sa vám na týchto alebo iných slúchadlách zdá, že ANC nepočujete, vyskúšajte si ho porovnať s režimom bez ANC. Prípadne sa pohrajte s polohou slúchadiel v ušiach, či vyskúšajte väčšie gumičky. Nakoľko toto bola moja prvá skúsenosť so slúchadlami so “stonkou”, tak som musel ich chvíľu otáčať, aby som našiel požadovanú polohu.

Huawei Freebuds 4i
Huawei FreeBuds 4i | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Chýbali mi tu dodatočné nastavenia sily ANC alebo ambientného módu, k tomu sa ešte dostaneme. Nakoľko aplikácia toho veľa neponúka ako ste si mohli všimnúť vyššie. Smutné je, že ani pri takmer 150 € Huawei FreeBuds Pro nedostanete tieto pokročilé nastavenia, ktoré ponúka napr. Samsung pri Galaxy Buds+. Huawei FreeBuds 4i stoja len polovicu z toho, takže sa to dá prežiť ľahšie.

Režim pozornosti je tu prítomný, ale taktiež by som preferoval, keby bol silnejší. Jasné, pri vypnutej muzike som silnejšie počul dokonca aj šušťanie môjho oblečenia, ale pri polovičnej hlasitosti zapnutej hudby som ledva počul telefón, keď zvonil 30 centimetrov odo mňa. Ten mal tiež zhruba polovičnú hlasitosť. Keď niekto prišiel ku mne a stál meter odo mňa tak som ho taktiež ledva počul. Tento výkon je porovnateľný s bežnými slúchadlami a ich pasívnym prepúšťaním okolitých zvukov.

Záver: Skvelé slúchadlá s miernymi nedokonalosťami

Slúchadlá sú dobre skonštruované a ten vajíčkový dizajn mi úplne vyhovuje. Umožnil vytvoriť veľkú krabičku bez toho, aby to nejako prekážalo v ruke či vo vrecku. Čo mi však vyhovuje menej, sú super silné magnety, vďaka ktorým spolu s okrúhlym dizajnom slúchadiel bránia vo vybratí slúchadiel z krabičky.

Slúchadlá inak ponúkajú veľmi dobrú výdrž na jedno nabitie – 10 hodín hrania bez ANC. S ANC sa to pohybuje okolo 7,5 hodín prehrávania a krabička dokáže nabiť slúchadlá ešte aspoň dvakrát. V tejto oblasti dobiehajú aj slúchadlá s oveľa väčším dizajnom a krabičkou.

Huawei Freebuds 4i
Huawei FreeBuds 4i | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Trochu mi prekáža biedna aplikácia a mierne komplikovanejší spôsob inštalácie. Na druhú stranu sa dokážete bez nej zaobísť – okrem možnosti aktualizovania firmvéru a zobrazenia stavu batérie jednotlivých slúchadiel a krabičky neponúkajú nič, čo by nevedeli samotné slúchadlá. Avšak zároveň je to výhoda pre menej zdatných používateľov, ktorí to s elektronikou až tak nevedia.

Ak máte telefón značky Huawei / Honor, tak sa bez aplikácie skutočne zaobídete – aktualizovať firmvér viete cez Nastavenia – Bluetooth a stav jednotlivých slúchadiel a krabičky sa vám zobrazí vždy, keď ich pripojíte k telefónu.

Menšie nepríjemnosti zažijete aj v oblasti hudby, ak máte citlivé ucho na tóny. Avšak takí ľudia si určite nekúpia slúchadlá s približnou cenou 75 €, ale minimálne dvakrát drahšie. Všetkým ostatným bude ich zvuk vyhovovať.

Základné veci zvládajú slúchadlá Huawei FreeBuds 4i na výbornú, nedostatky sú menšieho charakteru a týkajú sa vecí naviac. Ak cez ne plánujete telefonovať, tak to môže byť trochu nepríjemné, nakoľko sa z času na čas vyskytujú výpadky vášho hlasu alebo hlasu druhej strany.

Konkurencia

Samsung Galaxy Buds+

Dnes už ročné slúchadlá Samsung Galaxy Buds+ dajú skutočne zabrať týmto dostupným slúchadlám od Huaweiu. Ponúkajú kompaktnejší dizajn slúchadiel i krabičky a pritom si zachovávajú podobnú výdrž na jedno nabitie. Majú o niečo kvalitnejší zvuk, avšak basy majú o niečo menej výrazné. Jednoznačnou výhodou je aplikácia Galaxy Wearable. Nevýhodou môže byť absencia ANC, no pasívne potlačenie hluku funguje veľmi dobre.

Samsung Galaxy Buds+ krabicka sluchadla
Samsung Galaxy Buds+ | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Parametre:

Rozmery a hmotnosť 37,5 x 23,9 x 21 mm, 5,5 g (slúchadlo) 48 x 61,8 x 27,5 mm, 36,5 g (nabíjacie puzdro)
Reproduktor 10 mm membrána
Mikrofóny 2 mikrofóny (1 pre hovory a druhý pre ANC)
Kapacita batérie 55 mAh (slúchadlo) 215 mAh (nabíjacie puzdro)
Doba prehrávania 7,5 hodín s ANC

10 hodín bez ANC

Nabíjanie 10 min. rýchleho nabíjania slúchadiel = 7,5 hod prehrávania, nabíjanie krabičky trvá 1,5 hod.
Konektivita Bluetooth 5.2 Kodeky: AAC, SBC
Vodoodolnosť nie

Plusy:

  • Výborný tvar slúchadiel a krabičky
  • Skvelý zvuk s miernymi nedostatkami
  • Dlhá výdrž na jedno nabitie
  • Aktívne potlačenie hluku (ANC) a režim pozornosti

Mínusy:

  • Postup inštalácie aplikácie (tá v Obchode Play nie je aktuálna)
  • Aplikácia je vlastne zbytočná (nenastavíte nič, čo by ste nezvládli cez slúchadlá)
  • Slúchadlá neumožňujú preskočiť pieseň gestom
  • Volanie cez slúchadlá nebolo príjemné – drobné opakované výpadky hlasu
  • Slúchadlá sa ťažšie vyberajú z krabičky
30.3.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+