MojAndroid

Milióny ľudí každoročne v kamenných obchodoch i online siahajú po najnovšom smartfóne Redmi Note. Myslím si, že to nebude inak ani tento rok s najnovším modelom Redmi Note 13 Pro.  Ten sa totiž opäť javí ako jeden z najvýhodnejších telefónov na trhu pomerom cena/výkon. V typickom štýle Xiaomi sa výrobca podľa mňa rozhodol pre veľa variantov v sérii. Existujú verzie 4G a 5G, modely Pro 5G a 4G a dokonca aj verzia Pro+ 5G. Dnes sa budeme venovať telefónu, ktorý sa ukazuje ako najpopulárnejší medzi nimi – Redmi Note 13 Pro 5G.

Xiaomi Redmi Note 13 Pro 5G
Xiaomi Redmi Note 13 Pro 5G | Foto: Filip Spevár

Najnovší Redmi Note 13 Pro prináša zmysluplné zmenyvylepšený displej s vyšším rozlíšením, vyšším jasom a väčším počtom farieb. Takisto aj rýchlejší čipset, vyššie úložisko a lepšiu primárnu kameru. Nový čipset, ktorý riadi všetko, je Snapdragon 7s Gen 2 a môžete ho získať v kombinácii s až 12G GB RAM a 512 GB úložiskom. Primárna kamera teraz používa 200 MP senzor od Samsungu s OIS a mala by priniesť vylepšené fotografie a videá oproti predchádzajúcej generácii.

Bohužiaľ, nezmenené zostávajú 8 MP ultraširokouhlá kamera, 2 MP makro kamera a 16 MP selfie kamera. Ďalším vylepšením je snímač odtlačkov prstov pod displejom – prvýkrát pre globálnu sériu Redmi. Doteraz boli umiestnené na vypínači. Prichádza tiež so stereo reproduktormi Dolby Atmos, batériou s kapacitou 5 100mAh s rýchlym nabíjaním 67 W a Androdom 13 s nadstavbou MIUI 14.

Dizajn, kvalita spracovania, ovládanie

Aj keď sú Poco X6 a Redmi Note 13 Pro takmer identické zvnútra, zvonku vyzerajú odlišne. A to je skvelé, pretože to udržiava celkom jasnú líniu medzi sériou Poco a Redmi. Xiaomi prišiel s tradičným štvorcovým priestorom pre kameru s jemnými deliacimi prvkami a veľkými vystupujúcimi kruhmi okolo snímačov.

Xiaomi Redmi Note 13 Pro 5G
Xiaomi Redmi Note 13 Pro 5G | Foto: Filip Spevár

Telefón je príjemne štíhly, s rovným displejom a plochým plastovým rámom. Ochranné sklo je Gorilla Glass Victus, ale o zadnom skle nie sú žiadne informácie. Telefón je dostupný vo farbách čierna, modrá a fialová (naša). Disponuje certifikáciou IP54 pre odolnosť voči prachu a striekajúcej vode. 6,67-palcový OLED displej je nádherný, má neuveriteľne tenké a rovnomerné rámiky, jedny z najtenších nielen v strednej triede, ale aj vo vlajkových lodiach. Nájdeme tu aj 16 MP prednú kameru umiestnenú v malom otvore.

Xiaomi Redmi Note 13 Pro 5G
Xiaomi Redmi Note 13 Pro 5G | Foto: Michal Lauko

Reproduktorový systém na Redmi Note 13 Pro je hybridného typu – slúchadlo nad displejom slúži, keď je to potrebné, ako reproduktor a má dodatočný zvukový výstup na vrchu rámu. Druhý, hlasnejší reproduktor, je na spodnej strane, blízko USB-C portu. Za displejom sú skryté dve veci – veľký senzor okolitého svetla v ľavom hornom rohu a super citlivý optický snímač odtlačkov prstov v dolnej časti. Nenájdeme tu senzor blízkosti. Telefón sa spolieha na takzvanú virtuálnu blízkosť, ktorá, musím uznať, sa stále zlepšuje, no ešte nie je ideálna. Zadná strana má dvojstupňové umiestnenie kamier – najprv máme vystupujúce sklo zo zadného panela a potom má každá kamera svoj vlastný hrubý kruh. Tu môžete vidieť 200 MP hlavný, 8 MP ultrawide a 2 MP makro snímače, ako aj LED blesk.

Xiaomi Redmi Note 13 Pro 5G
Xiaomi Redmi Note 13 Pro 5G | Foto: Filip Spevár

Na ľavej strane Redmi Note 13 Pro nie je nič. Pravá časť rámu obsahuje tlačidlá hlasitosti a tlačidlo na zapnutie/zamknutie. Na vrchu je IR blaster, 3,5 mm jack, zvukový výstup a jeden z mikrofónov. Hlavný mikrofón nájdeme vedľa portu USB-C na spodku, spolu s druhým reproduktorom a slotom pre dve nanoSIM karty. Ovládanie je solídny zážitok – jeho matný rám s ostrými hranami a matné zadné sklo poskytujú dostatočne pevný úchop a vzhľad bez šmúh. Mne sa telefón držal dobre a bol som s ním veľmi spokojný.

V hrubej bielej papierovej krabici nájdeme telefón, 67 W sieťový adaptér a USB-A na USB-C kábel s výkonom 6 A. Súčasťou balenia je aj šedé ochranné puzdro. Mobil si odbalíte s tenkou fóliou nalepenou na obrazovke, ktorá by mala poskytnúť dostatočnú ochranu proti škrabancom za cenu toho, že bude veľkým magnetom na odtlačky prstov.

Xiaomi Redmi Note 13 Pro 5G
Xiaomi Redmi Note 13 Pro 5G | Foto: Michal Lauko

Displej

Redmi Note 13 Pro má skoro prémiový 6,67-palcový OLED panel s rozlíšením 1 220 x 2 712 pixelov, čo predstavuje 446 ppi. Podporuje všetky možné vychytávky – 12-bitovú farebnú hĺbku, obnovovaciu frekvenciu 120 Hz, stmievanie PWM 1 920 a môže prehrávať obsah HDR10+ a Dolby Vision.

Obrazovka je chránená sklom Gorilla Glass Victus. Je tu malá perforácia, aby sa urobilo miesto pre selfie kameru. Podľa oficiálnych špecifikácií Xiaomi displej podporuje až 1 800 nitov maximálneho jasu, no ja mám pocit, že v realite je to omnoho menej. No na priamom slnku je čitateľnosť fajn, ikonky a text som videl, ale vedel by som si predstaviť aj jasnejší displej.

Obnovovacia frekvencia

Displej podporuje obnovovaciu frekvenciu až 120 Hz a existujú dva režimy obnovovacej frekvencie – vlastný (možnosť výberu medzi 120 Hz alebo 60 Hz) a predvolený (automatické prepínanie).

Xiaomi Redmi Note 13 Pro 5G
Xiaomi Redmi Note 13 Pro 5G | Foto: Michal Lauko

Obrazovka podporuje obnovovacie frekvencie 30 Hz, 60 Hz, 90 Hz a 120 Hz. Adaptívna obnovovacia frekvencia sa využíva v štýle  60 Hz pri statickom obsahu. Všetky streamovacie aplikácie sú tiež obmedzené na 60 Hz. Taktiež som mal pocit, že Google Mapy sú renderované pri 60 fps, čo ma dosť sklamalo. Jediný čas, kedy sa využíva 30 Hz, je pri Always-on funkcii, ktorá sa ale zobrazuje len 10 sekúnd.

Xiaomi Redmi Note 13 Pro 5G
Xiaomi Redmi Note 13 Pro 5G | Foto: Michal Lauko

Výdrž batérie

Redmi Note 13 Pro je napájaný batériou s kapacitou 5 100 mAh, ktorá ma s prehľadom dostala cez celý deň aktívneho používanie bez akýchkoľvek problémov. Hovorím o dni, v ktorom som používal navigáciu, vytváral hotspot, používal roaming a ešte som si večer zahral hru.

Rýchlosť nabíjania

Väčšina nedávno vyrobených telefónov Xiaomi podporuje rýchle káblové nabíjanie 67 W a najnovšie modely Redmi Note 13 Pro nie sú výnimkou.

Xiaomi Redmi Note 13 Pro 5G
Xiaomi Redmi Note 13 Pro 5G | Foto: Michal Lauko

Samozrejme, sú dodávané so 67 W adaptérom. Adaptér nabije telefón z 10 % na 90 % za 37 minút a 11 sekúnd čo v praxi znamená, že už nikdy nebudete mať stres z vybitého telefónu.

Xiaomi Redmi Note 13 Pro 5G Rýchlosť Nabíjania
Simple Battery Graph

Reproduktory

Telefón obsahuje hybridnú stereo súpravu reproduktorov – plnohodnotný reproduktor je umiestnený v spodnej časti a slúchadlo slúži ako ďalší reproduktor. Horný je tichší, ale má dva zvukové výstupy pre vyrovnanie. A naozaj to funguje! Zvuk z tejto súpravy je príjemný a vyvážený. Navyše, je tu podpora vylepšenia zvuku cez softvérové naladenie od spoločnosti Dolby Atmos, ktoré je štandardne zapnuté. Kvalita zvuku je veľmi dobrá – vokály sú skvelé, vysoké frekvencie sú dobre prezentované a je tu prítomný určitý basový základ. Vypnutie Dolby Atmos urobí malý rozdiel – ponúka mierne bohatší, ale menej vyvážený výstup.

Xiaomi Redmi Note 13 Pro 5G
Xiaomi Redmi Note 13 Pro 5G | Foto: Michal Lauko

MIUI 14 na základe Androidu 13

Redmi Note 13 Pro beží na MIUI 14 na základe Androidu 13. Všetky modely Redmi Note 13 neskôr dostanú aktualizáciu na HyperOS ktorý má prísť niekedy v Q1 2024. Zatiaľ sa mi nepodarilo získať žiadne informácie o sľúbenej podpore aktualizácií, ale pravdepodobne bude rovnaká ako pri modeloch Poco X6tri roky veľkých aktualizácií Androidu a ďalší rok len s bezpečnostnými záplatami. Medzi najvýraznejšie funkcie MIUI 14 patrí natívne rozpoznávanie textu v aplikácii Galéria, jednoduchšie riadenie inteligentných zariadení Xiaomi prostredníctvom Smart Devices, zväčšené priečinky na domovskej obrazovke, možnosť odinštalovať väčšinu systémových aplikácií a neuveriteľne optimalizované využitie CPU, GPU a pamäte.

V krátkosti spomeniem, že nie som veľkým fanúšikom MIUI vzhľadu, tak som  telefón hneď po otvorení modifikoval cez systémovú aplikáciu Motívy. Použil som motívy ”Google” v kombinácií s ”Droid v2″, ktorú tu nájdeme zadarmo.

 

 

Keď som sa prvýkrát pustil do používania môjho nového Redmi Note 13 Pro 5G, zistil som, že domovská obrazovka, nedávno používané aplikácie a všeobecné nastavenia zostali takmer nezmenené v porovnaní s predchádzajúcimi verziami. Obzvlášť som bol nadšený z vyhľadávacieho panela umiestneného v dolnej časti obrazovky, ktorý mi umožňuje rýchly a ľahký prístup k mojim aplikáciám. Systém kategorizácie aplikácií, ktorý MIUI ponúka, je tiež veľmi užitočný. Pomáha mi udržiavať poriadok medzi aplikáciami tým, že ich rozdeľuje do vlastných a vopred nastavených kategórií, čo výrazne zjednodušuje navigáciu.

Ďalšou vítanou funkciou, ktorú som ocenil, je predvolené rozdelenie na oznámenia a ovládacie centrum. Tento prístup sa mi zdá veľmi pohodlný a prial by som si, aby to bolo možné na každom telefóne.

MIUI ma tiež potešil svojím spôsobom zobrazenia nedávno používaných aplikácií. Narozdiel od štandardného horizontálneho usporiadania ich MIUI zobrazuje vertikálne, čo mi ponúka možnosť rýchleho prepínania poslednej použitej aplikácie swipnutím prsta. Zaujímavá je aj možnosť otvárania aplikácií vo vznášajúcich sa oknách, čo je obzvlášť užitočné, keď potrebujem pracovať s viacerými aplikáciami naraz, hoci obmedzenie na dve naraz otvorené aplikácie môže byť niekedy limitujúce.

Výkon a benchmarky

Redmi Note 13 Pro dostal procesor Snapdragon 7s Gen 2 od Qualcommu, je postavený na 4 nm technológii a je trochu rýchlejšou verziou Snapdragonu 6 Gen 1. Táto platforma nie je taká výkonná ako 7+ Gen 2 alebo dokonca pôvodný 7 Gen 1. Ponúka ale zvýšenie výkonu oproti Dimensity 1080 vo vnútri Redmi Note 12 Pro. Snapdragon 7s Gen 2 obsahuje osemjadrový procesor s 4x Cortex-A78 @2.4 GHz a 4x Cortex-A55 @1.95 GHz.

A teraz je čas na niektoré benchmarky.

Test Wild Life nám ukazuje veľmi schopné výsledky na svoju cenovú kategóriu, telefón sa neprehrieval a zostával prijateľný na dotyk. Môžeme si všimnúť, že sa tu nachádza veľmi efektívny čip, ktorý po 20 kolách intenzívneho benchmarku zostáva dobre chladený a výkon zostáva rovnaký. V skratke, toto GPU je absolútne adekvátne pre strednú triedu a malo by byť v pohode pre väčšinu hier. V Geekbench 6 dosiahol v jedno jadrovom teste skóre 978 a v multi jadrovom 2540.

Testovanie v Burnout Benchmarku telefón radí medzi OnePlus 7 Pro, Google Pixel 4XL a Oppo Reno4 Z 5G. Na prvý pohľad sa môže zdať, že oproti 5-ročnému čipu z Google Pixelu 4XL o dosť zaostáva, ale musím brať do úvahy, že hovorím o high-end čipe. Animácie boli svižné, no pri silnom zaťažení sa občas nejaký ten sek objavil. Celkovo je Redmi Note 13 Pro adekvátne vybavený pre cenovo dostupnú strednú triedu, ponúka skvelý výkon a dostatočnú stabilitu za svoju cenu a je to skok správnym smerom oproti Redmi Note 12 Pro.

Kamery

Xiaomi Redmi Note 13 Pro 5G
Xiaomi Redmi Note 13 Pro 5G | Foto: Michal Lauko

 

Redmi Note 13 Pro 5G disponuje hlavnou kamerou s rozlíšením 200 MP, ktorá využíva pomerne veľký 1/1.4″ snímač s pixelmi o veľkosti 0.56 µm a širokou clonou f/1.7. Senzor tiež podporuje viacsmerové PDAF a má optickú stabilizáciu. Pred pár rokmi by tento senzor skončil v prémiovom smartfóne. Avšak hlavná kamera je doplnená o zastaranú a neoslnivú ultraširokú kameru s 8 MP, clonou f/2.2 a zorným poľom 118 stupňov. Druhá pomocná kamera je makro s 2 MP, clonou f/2.4. Na prednej strane sa zariadenie spolieha na selfie kameru s 16 MP, clonou f/2.4 – ktorá je v telefónoch Xiaomi veľmi bežná.

Hlavná kamera  s rozlíšením 200 MP produkuje vynikajúce fotografie za denného svetla s minimálnou stratou kvality. Snímky exteriéru ponúkajú skvelú ostrosť, veľa jemných detailov, široký dynamický rozsah a farby a kontrast verné realite. Fotografie za denného svetla:

Režim 200 MP nie je príliš užitočný, pretože je šumivý a mäkký, takže za extra detail to nestojí. Dynamický rozsah je tiež užší.

Redmi Note 13 Pro 5G je takisto dobrý aj pri fotografovaní nočnej oblohy, ale musíte vojsť do PRO režimu, nastaviť si manuálne čas uzávierky a niekde si ho pekne oprieť. Teraz vám ukážem pred a po upravení fotografie, Pro 2* je upravená  a Pro je originál. Režim auto sa aj v nočnom režime rozhodol, pre mňa z nepochopiteľných dôvodov, nastaviť nízky čas a vysoké ISO. Fotka oblohy bola fotená na sídlisku, čo z časti redukuje viditeľnosť nočnej oblohy.

Režim 2x crop zoom je solídny. Má minimálnu stratu kvality bez zavádzania veľkého množstva šumu do snímky. Fotky 4x zoomu sú trochu náročnejšie pre senzor a telefón. Počas dňa sú tieto snímky mäkké a šumivé, ale aj tak sú  oveľa lepšie ako tie z Poco X6. Tento režim je nevďačný najmä v noci, pretože tu nie je žiadny nočný režim, ktorý by opravil problémy. Snímky sú šumivé, vysoké svetlá a svetelné zdroje sú často preexponované. Trochu extra ostrosti by tiež nebolo na škodu. Stručne povedané, nočný režim by mohol pomôcť s 4x zoomom v noci. Fotografie z noci:

Portréty vyzerajú celkom dobre. Sumárne je kvalita dobrá a nezdá sa, že by bol medzi štandardným režimom Fotografia a režimom Portrét nejaký rozdiel. Obe možnosti poskytujú veľa detailov, dobrú ostrosť, živé farby a vynikajúci dynamický rozsah. Existuje len jeden jemný rozdiel – odtieň pleti v režime Portrét je trochu presnejší. Režim Fotografia produkuje mierne červený odtieň.

Ultraširoká kamera je väčšinou neoslnivá. Už som ju videl v akcii predtým a môj postoj sa odvtedy nezmenil – ide o zastaraný malý senzor s obmedzenými schopnosťami. Aj počas dňa sú ultraširoké snímky skôr mäkké, chýbajú im jemné detaily a majú úzky dynamický rozsah. Kontrast potrebuje zlepšenie a farby sú často matné.

Makro kamera dokáže vytvoriť celkom ”OK” snímky za perfektných svetelných podmienok, a aj vtedy je množstvo detailov obmedzené kvôli nízkemu rozlíšeniu 2 MP. Táto kamera je skôr len doplnok. Nedostatok automatického zaostrovania robí zhotovenie dobre vyzerajúcej, ostrej makro fotografie ešte ťažším. Tu máte porovnanie s priblížením hlavnej kamery na 4X.

Selfie kamera. Selfie z 16 MP kamery majú celkom výrazný vzhľad. Vyzerajú prirodzene, s rozjasnenou pokožkou a dynamický rozsah je na dobrej úrovni. Ale celkovo sú trochu mäkké a s bledými farbami.

Rýchle porovanie všetkých režimov:

Testovanie dynamické rozsahu a šumu:

AI funkcia v praxi:

Nahrávanie videa

Pomocou svojej hlavnej kamery môže zariadenie nahrávať videá v rozlíšení 2160p až do 30 fps alebo 1080p 60 fps, zatiaľ čo ultraširoká kamera je obmedzená len na 1080p kvôli nízkemu rozlíšeniu 8 MP. Nahrávanie slow-mo videa je maximálne do 1080p@120 fps. Všetky videá sú elektronicky stabilizované a je tu aj ďalší režim Steady Video, ktorý napodobňuje stabilizáciu akčnej kamery, výrazne zmenšuje zorné pole a je obmedzený na rozlíšenie 1080p.

Konkurencia

Začnime najzrejmejšou alternatívou z vlastnej stajne, Poco X6. Ide o takmer identický smartfón, až na hlavný fotoaparát. Poco X6 sklame výkonom svojho fotoaparátu, je však oveľa lacnejšou možnosťou, pohybujúcou sa okolo hranice 300 € a ponúka viac základného úložiska (256 GB). Takže, ak hľadáte podobný zážitok ako z Redmi Note 13 Pro za ešte menej, Poco X6 splní vaše požiadavky. Avšak, prednosť by som dal určite  Redmi, keďže jeho fotoaparát je naozaj v jeho cenovej kategórii pôsobivý, ale hovorím striktne o hlavnom fotoaparáte.

Redmi Note 13 Pro 4G je ďalšou platnou možnosťou, ale v porovnaní zaostáva. Displej nie je rovnaký a čip vo vnútri je pomalší, no na druhú stranu sa predáva približne o 50 € lacnejšie.

V tábore Samsung je solídnou alternatívo Galaxy A54, aj keď ide o minuloročný model. Ak sa neponáhľate, možno budete chcieť počkať o niečo dlhšie na Galaxy A55. Ak nie, A54 by sa v roku 2024 stále malo dariť dobre, najmä ak ste fanúšikom One UI. Napriek tomu by som volil aj v tomto súboji znovu Redmi Note 13 Pro. Je objektívne lepším telefónom – s lepším hlavným fotoaparátom, rýchlejším nabíjaním, krajším displejom, má dvojnásobok RAM a beží na novšom a výkonnejšom čipe. Na druhej strane Galaxy A54 ma prekvapuje mierne dlhšou výdržou batérie, slotom pre microSD, použiteľným ultrawide fotoaparátom a ochranou proti vniknutiu IP67.

Ostatný súper – Motorola Edge 40 Neo by ma mohla zaujať svojím potentným SoC Dimensity 7030, pekným ultrawide fotoaparátom, rýchlym nabíjaním a vlajkovou certifikáciou IP68 proti vode a prachu. Ale Note 13 Pro je lepší vo všetkých kľúčových oblastiach ako sú výkon, displej a kvalita fotoaparátu. Pre mnohých z nás to môže závisieť na preferencii softvéru – či si zvoliť Motorolu za čistý zážitok z Androidu alebo Redmi so silne prispôsobiteľným MIUI, ktorý sa čoskoro stane HyperOS.

Verdikt

Ako som už napísal, Redmi Note 13 Pro ponúka podstatné vylepšienia oproti svojmu predchodcovi bez zvyšovania ceny. Je to solídny všestranný telefón, na ktorý sa vlastne ani nemôžem sťažovať. Displej je vynikajúci, výkon je dobrý, hlavný fotoaparát je bezkonkurenčný a riešenie rýchleho nabíjania veľmi dobré, rovnako ako výdrž batérie. Aj tak by som rád videl lepšiu ultra širokú kameru a hardvérový senzor priblíženia.

Ak sa neponáhľate, možno by ste mali počkať o niečo dlhšie a uvidíte, či konkurencia prinesie niečo lepšie v nadchádzajúcich mesiacoch. Verím, že Redmi Note 13 Pro zostane konkurencieschopný počas celého roku 2024, keďže ide o vynikajúci kúsok hardvéru, najmä keď sa očakáva, že jeho cena pôjde dolu.

Náš tip
Xiaomi predstavilo bezdrôtovú nabíjačku, ktorá smartfón nabije skôr, než stihnete vyvenčiť psa
5.3.2024

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+