MojAndroid

Začiatkom roka 2024 sa spoločnosť POCO rozhodla predstaviť nový cenovo dostupný smartfón POCO X6 5G. Oproti minuloročnej sérii X5 je vidieť, že spoločnosť sa pohrala s dizajnom a vybavila tohtoročnú novinku naozaj výkonným procesorom. Viac vám prezradí recenzia POCO X6 5G.

Recenzia smartfónu POCO X6 5G je rozdelená na tieto časti:

Recenzia POCO X6 5G: Cena a dostupnosť na Slovensku

POCO X6 sa na viacerých internetových portáloch predáva za veľmi primeranú cenu 299 €. Na výber je však len jedna pamäťová verzia, a to s 256 GB úložným priestorom. Musím podotknúť, že mnou testovaný smartfón bol vo verzií s 512 GB ROM, ktorá sa u nás bohužiaľ nedá zohnať. Slovenskí predajcovia smartfón ponúkajú vo všetkých troch farebných prevedeniach, ktoré sú:

  • Mramorová biela
  • Čierna
  • Modrá

Recenzia POCO X6 5G: Balenie

V pomerne veľkej čierno-žltej krabičke nájdete všetko čo potrebujete. Okrem bežných doplnkov, ako je napríklad nástroj na vyberanie karty SIM a ochranného obalu sa v balení nachádzajú aj nabíjacie prvky. V spodnej časti krabice je vedľa nabíjacieho kábla s koncovkami USB-AUSB-C totiž uložený masívny nabíjací adaptér.

POCO X6 Balenie
Čierno-žltá krabička s jednoduchým dizajnom vyzerá naozaj štýlovo

Množstvo výrobcov už v dnešnej dobe kvôli ekologickým dôvodom do krabíc nepribaľuje vlastný adaptér. Veľmi príjemne ma prekvapil aj ochranný obal na zariadenie. Ten býva väčšinou priesvitný, no v tomto prípade výrobca zvolil matne sivú farbu, ktorá telefónu naozaj pristane.

Recenzia POCO X6 5G: Konštrukcia a dizajn

Čo sa týka dizajnu, ten je podľa môjho názoru veľmi podarený. Plastová konštrukcia mi vôbec neprekážala. Jediným problémom bola zadná strana smartfónu. Keďže som testoval POCO X6 v čiernom prevedení, na zadnej strane konštrukcie bolo hneď po prvom dotyku so zariadením vidieť odtlačky prstov. Tento problém však veľmi rýchlo vyriešil obal, ktorý bol súčasťou balenia. Aj napriek rozmerom 161,2 x 74,3 x 8 milimetrov bola hmotnosť 181 gramov veľmi príjemná.

POCO X6 horná strana
Vrchná časť konštrukcie – infraport, 3,5 mm jack, reproduktory, mikrofón

Počas celého testu som nemal problém s manipuláciou s telefónom len za pomoci jednej ruky. Vďaka hranatým okrajom zariadenie celkovo veľmi dobre padne do ruky. V hornej časti zadnej konštrukcie sú v zaoblenom štvorcovom plaste zaliate dve veľké šošovky, jedna menšia šošovka a baterka. Časť s fotoaparátmi a názvom spoločnosti POCO je viditeľne oddelená tmavším odtieňom čiernej. Certifikát IP54 ochráni konštrukciu pred prachom a kvapôčkami vody.

Kvôli bezpečnosti telefónu som na ňom takmer celý čas nosil ochranný obal, ktorý má však jednu nevýhodu. Počas jeho používania sa všetok prach hromadí medzi šošovkami. Čistenie tohto priestoru od prachu bolo naozaj dosť náročné. Na spodnej strane konštrukcie je v strede umiestnený USB-C nabíjací port, slot na dve SIM karty a reproduktory. Vrchná časť je vybavená reproduktormi, no príjemným prekvapením bol infraport a 3,5 mm jack, ktorý už v dnešnej dobe nie je samozrejmosťou.

Recenzia POCO X6 5G: Displej a reproduktory

Displej je podľa môjho názoru najdominantnejším prvkom smartfónu. V jeho vrchnej časti je v malom okrúhlom výreze umiestnený predný fotoaparát. Okrem tejto malej časti, je možné využívať takmer úplne celú plochu obrazovky, keďže čierne rámčeky na hranách predného panelu sú naozaj veľmi tenké. 6,67- palcový AMOLED displej s rozlíšením 1 220 x 2 712 pixelov a obnovovacou frekvenciou 120 Hz je radosť používať.

POCO X6 displej
POCO X6 – Displej

Čo sa týka displeja, nešlo mi len o zážitok z hrania mobilných hier a pozerania videí, keďže najlepší pocit vo mne vzbudzovalo veľmi plynulé prostredie, či už šlo o animácie aplikácií alebo celkovú prácu so systémom. V nastaveniach si samozrejme môžete upraviť frekvenciu displeja. Počas celého testu som používal dynamický režim. Ten automaticky prepína hodnotu obnovovacej frekvencie počas vykonávania nenáročných činností, pri ktorých nie je potrebné jej plné využitie.

POCO X6 displej

Náročnejší používatelia si môžu dokonca manuálne vybrať 60 Hz alebo 120 Hz obnovovaciu frekvenciu. Maximálna svietivosť 1 800 nitov je viac, než postačujúca, no menší problém s čitateľnosťou som zaznamenal pri priamom slnečnom žiarení. Displej je od výroby vybavený ochrannou fóliou, ktorá by mala zabrániť škrabancom a miernemu poškodeniu. V spodnej časti panelu je zabudovaný aj snímač odtlačkov prstov, ktorý fungoval bezchybne.

Odozva na odomknutie síce možno nie je na takej úrovni, ako u niektorých vlajkových lodí, no pre menej náročných používateľov bude určite vyhovujúca. Od prvého zapnutia zariadenia je predvolene nastavená veľmi príjemná odozva na dotyk, ktorá je sprevádzaná príjemným ťuknutím. Ja som si túto funkciu veľmi obľúbil, no v nastaveniach sa dajú zvuky a vibrácie dodatočne upraviť, poprípade úplne vypnúť.

Na vrchnej a spodnej strane konštrukcie sú umiestnené stereo reproduktory. Ich hlasitosť je dostatočne vysoká na to, aby ste započuli prichádzajúci telefonát aj z vedľajšej miestnosti. Počas sledovaní videí som takmer nikdy nevyužíval plnú hlasitosť reproduktorov. Kvalita zvuku je podľa môjho názoru na cene primeranej úrovni. Vysoké tóny zvládajú reproduktory veľmi dobre, no basy sú na tom o niečo horšie. Jednoducho povedané, na počúvanie hudby určite nie sú ideálne.

Recenzia POCO X6 5G: Výkon a pamäť

Dostatočný výkon zabezpečuje minuloročný osemjadrový čip Qualcomm Snapdragon 7s Gen 2 (4 nm), ktorý nemal problém ani s vykonávaním náročnejších úloh. Musím povedať že ani počas dlhodobého hrania hier, či pozerania videí sa POCO X6 takmer skoro vôbec neprehrieval. Iné to je v prípade, že zapnete výkonný režim GAMETURBO, ktorý je možné zapnúť manuálne po vysunutí bočného panela.

Ten je však dostupný len vtedy, keď systém zaznamená spustenie hry. Ak si odmyslím zahrievanie zadného panela, zmena vo výkone je takmer dvojnásobná. Pri hraní náročných hier dokázala funkcia GAMETURBO zvýšiť fps v hre zo 60 na plynulých 120. Musím dodať, že procesor je veľmi efektívny a úsporný. Ako som spomínal už vyššie, celkový zážitok z používania operačného systému je vďaka dobrej optimalizácii čipsetu naozaj plynulý.

Testy v aplikáciách AnTuTu a GeekBench nedopadli vôbec zle. Pri porovnaní s údajmi, ktoré uvádza výrobca, dopadol test v prvej spomenutej aplikácií horšie o niekoľko desiatok tisíc bodov. Aj napriek odchýlke som si z toho veľkú hlavu nerobil, keďže zážitok z používania smartfónu sa nedá prirovnať k výsledkom testov.

Recenzia POCO X6 5G: Operačný systém

POCO X6 je zatiaľ vybavený starším systémom Android 13 s nadstavbou MIUI 14. Staršia verzia operačného systému ma vôbec nesklamala. Počas testu ma dokonca prekvapila aj pravidelná aktualizácia na optimalizáciu chodu zariadenia a zvýšenie bezpečnosti. Fanúšikovia najnovšieho systému Android 14 sa však nemusia ničoho obávať.

Výrobca plánuje v budúcnosti pridať aj veľkú aktualizáciu operačného systému, no dátum jej príchodu bohužiaľ nevieme. Všetky operácie prebiehali veľmi plynulo, vrátane animácií pri otváraní a zatváraní aplikácií. Občas sa mi stalo, že pri opätovnom otváraní hier som musel aplikáciu úplne vypnúť a otvoriť nanovo. Nie som si však úplne istý, či to bol problém systému alebo zlej optimalizácie zvolenej aplikácie. Tento problém som totiž zaznamenal len pri otváraní niektorých hier a zvyšné aplikácie fungovali bez najmenších problémov.

Recenzia POCO X6 5G: Fotoaparáty

Papierové údaje o fotoaparátoch sú na túto cenovú kategóriu naozaj primerané. Prvý dojem z otvorenia aplikácie fotoaparátu však nebol úplne pozitívny. Na displeji sa pred odfotením zobrazuje obraz v úplne inej kvalite, ako po zachytení snímky. Dôvodom je totiž softvérové skrášlenie, ktoré fotografie lepšie zaostrí, pridá viac detailov a upraví sýtosť farieb. Za dobrých svetelných podmienok počas dňa, sú fotky na prvý pohľad naozaj kvalitné.

POCO X6 fotoaparáty
Na zadnej strane konštrukcie sa nachádzajú dva veľké objektívy a jeden malý objektív

Po priblížení na niektoré objekty je viditeľné, že niektoré detaily sú rozmazané. Bavíme sa však o naozaj lacnom smartfóne, ktorého objektívy by som určite neporovnával s vlajkovými loďami. Teleobjektív umožňuje až 10-násobné priblíženie, no to určite neodporúčam. V aplikácií fotoaparátu sú pri fotení na spodnej časti zobrazené možnosti priblíženia. Na snímkach v sekcií ukážkových fotografií je použitý 2x zoom, pretože na fotkách vyhotovených s 4-násobným priblížením je viditeľný silný šum a rozostrenie detailov.

S ultra-širokouhlým fotoaparátom som nemal žiaden problém, keďže mierne zaoblenie bočných častí snímok je pri používaní tohto typu objektívu samozrejmosťou. Sýtosť farieb a zachytenie detailov bolo veľmi podobné fotografiám vyhotoveným primárnym fotoaparátom. Nočné snímky sú na tom o niečo horšie. Určite neodporúčam používať priblíženie a za ideálnych podmienok by sa možno dala vytvoriť kvalitná fotografia aj s použitím ultra-širokouhlého objektívu.

Za zhoršenej viditeľnosti som používal iba primárny objektív. Na vytvorenie dobrej nočnej fotky však potrebujete naozaj veľmi dobré podmienky. Príliš silné osvetlenie dokáže znehodnotiť výslednú fotografiu. Skúšal som aj fotenie v úplnej tme, no fotky boli úplne tmavé a nebolo na nich takmer nič vidieť. Ak sa trochu potrápite s okolitým osvetlením a výberom dobrého miesta na fotenie, výsledok dokáže byť veľmi prekvapivý.

POCO X6
Priestor medzi šošovkami je veľmi ťažké očistiť od prachu

Veľmi milo ma prekvapil režim natáčania videí. Natáčanie videa vo Full HD 60 fps prebiehalo bez najmenších problémov. Nezaznamenal som žiaden výrazný šum, či rozostrenie detailov. Skutočným prekvapením bolo 4K 30 fps video, ktoré som nečakal. Mne osobne bohužiaľ vadil viditeľný rozdiel v plynulosti videa. Predná “selfie” kamera určite uspokojí všetkých menej náročných používateľov. Ja osobne som ju skoro vôbec nepoužíval, no výsledné fotografie nevyzerajú vôbec zle.

Ukážkové fotografie

Ukážkové videá

Recenzia POCO X6 5G: Batéria a nabíjanie

Kapacita batérie 5 100 mAh ma opäť príjemne prekvapila. Kvalitný 120 Hz displej je jednoznačne najväčším problémom pre výdrž smartfónu. Aj napriek tomu som bol veľmi spokojný, keďže v priemere som používal telefón takmer 5 hodín denne. Ani toľko hodín so zapnutým displejom nezabránilo tomu, aby mi smartfón vydržal bez nabíjania až do nasledujúceho dňa. Výdrž by som pri takto „aktívnom“ používaní určil na približne 1,5 dňa.

Ešte náročnejší používatelia sa určite nezaobídu bez večerného nabíjania. Na pribalenie adaptéru mal určite výrobca veľmi dobrý dôvod. POCO X6 totiž podporuje až 67 W nabíjací výkon. Väčšina bežných adaptérov by teda určite nepostačovala na využitie plného výkonu nabíjania. Vďaka super výkonnej nabíjacej súprave dokážete počas dňa nabiť telefón za neuveriteľných 44 minút. Tento údaj uvádza výrobca.

POCO X6
Lesklá zadná konštrukcia, na ktorej sa bohužiaľ ľahko zachytávajú stopy odtlačkov prstov

Podľa mojich meraní sa smartfón nabije zo 4 % na 100 % za 45 minút, čo je v konečnom dôsledku zanedbateľný rozdiel. Extrémny výkon adaptéra dokáže rapídne znižovať výdrž batérie. Spomalenie nabíjania, najmä počas noci je možné nakonfigurovať v nastaveniach. Fanúšikovia bezdrôtového nabíjania sa bohužiaľ nepotešia. Model totiž nepodporuje tento druh nabíjania, čo mi v podstate vôbec neprekážalo hlavne vďaka vysokému výkonu adaptéra.

Recenzia POCO X6 5G: Konektivita

Smartfón je z hľadiska konektivity vybavený naozaj všetkými potrebnými prostriedkami a funkciami. Samozrejmosťou je Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth 5.2, GPS, GLONASS, GALILEO, BDS a nechýba ani technológia NFC, ktorú som najčastejšie využíval na bezkontaktné platby prostredníctvom telefónu. Ako už aj samotný názov napovedá, procesor zariadenia podporuje aj najnovšiu generáciu mobilnej komunikácie a mobilných sietí 5G. Na Slovensku je podpora 5G sietí bohužiaľ veľmi limitovaná, a preto som nemal možnosť ju otestovať.

POCO X6

Doposiaľ som sa v žiadnom testovanom zariadení nestretol s funkciou VoWiFi (Voice over WiFi), ktorá umožňuje telefonovanie prostredníctvom pripojenia na internet. Na prenos dát môžete využiť nabíjací port v spodnej časti konštrukcie s koncovkou USB-C. POCO X6 je vybavený aj infraportom, ktorý môže poslúžiť aj ako ovládač pre televízor.

Ako používateľa drôtových slúchadiel ma veľmi potešilo, že výrobca nezabudol ani na 3,5 mm jack. Čo sa týka signálu, počas telefonátov som nezaznamenal žiaden problém a to isté platilo aj počas používania mobilných dát. Dokonca by som povedal, že som dokázal chytiť signál aj tam, kde sa mi to na ostatných testovaných zariadeniach nepodarilo.

Recenzia POCO X6 5G: Záverečné zhodnotenie

POCO X6 som si obľúbil hneď v prvý deň používania. Zaujme svojim dizajnom a aj napriek jeho veľkosti je manipulácia s ním veľmi jednoduchá a pohodlná. Displej so 120 Hz obnovovacou frekvenciou určite uspokojí aj náročnejších používateľov. Plynulý chod zabezpečuje dostatočne výkonný procesor Qualcomm Snapdragon 7s Gen 2, s ktorým si vystačia aj náročnejší hráči mobilných hier.

POCO X6 titulka

Ak by zážitok z hier nebol dostatočný, smartfón ponúka aj funkciu GAMETURBO. Na bežné používanie smartfónu je výkonu až priveľa. Perfektnú výdrž zabezpečuje 5 100 mAh batéria, ktorú dokážete rýchlo nabiť aj počas dňa. Fotoaparáty určite nie sú najsilnejšou stránkou telefónu, no menej náročný používatelia si určite vystačia aj s takou kvalitou, ktorú ponúkajú.

Vďaka plánovanému updatu operačného systému na Android 14 určite môžete rátať s pravidelnými aktualizáciami tak, ako u ostatných výrobcov. Spoločnosť Xiaomi zvykne vydávať pravidelné aktualizácie systému 3 roky od vydania nového smartfónu, čiže očakávam že tomu tak bude aj v tomto prípade. Aj napriek silnej konkurencii v tejto cenovej kategórii je cena za POCO X6 naozaj primeraná. Za 299 € ho vrelo odporúčam.

Tabuľka parametrov

Rozmery
  • 161,2 x 74,3 x 8 milimetrov
Hmotnosť
  • 181 gramov
Displej
  • 6,67-palcová uhlopriečka
  • AMOLED
  • Rozlíšenie 1 220 x 2 712 pixelov
  • Obnovovacia frekvencia 120 Hz
  • Maximálna svietivosť 1 800 nitov
  • Corning Gorilla Glass Victus
Procesor
  • Qualcomm Snapdragon 7s Gen 2 (4 nm)
Operačná pamäť
  • 12 GB
Interné úložisko
  • 256 GB
Operačný systém
  • Android 13
  • MIUI 14
  • Plánovaná aktualizácia na Android 14
Fotoaparáty
  • 64 MP primárny (f/1.8) s optickou stabilizáciou obrazu
  • 8 MP ultra-širokouhlý (f/2.2) so 118- stupňovým uhlom záberu
  • 2 MP macro fotoaparát (f/2.4)
  • 16 MP selfie kamera (f/2.5)
Batéria a nabíjanie
  • 5 100 mAh
  • 67 W drôtové nabíjanie
  • Nepodporuje bezdrôtové nabíjanie
Cena
  • 299 €

Konkurencia

Veľmi silnou konkurenciou pre POCO X6 je o niečo drahší Samsung Galaxy A54 5G. Disponuje veľmi kvalitnou sústavou fotoaparátov a 120 Hz displejom. Výkonnostne je na tom o niečo horšie, no na vykonávanie rutinných činností a plynulý chod operačného systému Android 14 to určite bude stačiť. Schopným konkurentom je aj model spoločnosti Xiaomi, Redmi Note 13 Pro. Ten je vybavený rovnakým čipom a dokonca má aj veľmi podobný dizajn, ako testovaný smartfón. Čo sa týka fotoaparátov, konkurenčný model Xiaomi je na tom možno o niečo lepšie.

Samsung Galaxy A54 5G
Samsung Galaxy A54 5G

13.2.2024

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+