MojAndroid

Oppo Reno11 F 5G prišlo na slovenský trh začiatkom apríla. Cieľom tohto modelu je zaujať ľudí, ktorí hľadajú nový smartfón v cenovej relácii do 400 €. Pozornosť chce prilákať najmä svojím dizajnom. Ponúka aj pozoruhodnú záruku na batériu, ktorú vám konkurencia nedá. Ak by vám počas úvodných 4 rokov rapídne klesla pôvodná kapacita batérie, dostanete jednu jej bezplatnú výmenu. Podmienkou je zakúpenie telefónu u jedného z autorizovaných partnerov Oppo. To sú všetko pekné bonusy, no otázkou ostáva, či je Oppo Reno11 F 5G hodné vašej pozornosti a vašich peňazí. Detaily vám prezradí táto recenzia na Oppo Reno11 F 5G.

Recenzia smartfónu Oppo Reno11 F 5G je rozdelená na niekoľko častí:

Recenzia Oppo Reno11 F 5G: Cena a dostupnosť na Slovensku

Odporúčaná maloobchodná cena Oppo Reno11 F 5G je stanovená na 379 €. V čase písania tejto recenzie je ale model dostupný u predajcu Alza.sk za veľmi prívetivú čiastku 315,80€. K dispozícii je zelený a modrý farebný variant. Ja som dostal na test modré prevedenie, ktoré vyzerá podľa môjho názoru lepšie vďaka svojmu unikátnemu vzoru na zadnej strane.

Oppo Reno11 F 5G

Recenzia Oppo Reno11 F 5G: Obsah balenia

Vo vnútri krabičky sa okrem samotného smartfónu nachádza používateľská príručka s nevyhnutnou technickou dokumentáciou, nástroj na vyberanie slotu pre nanoSIM / microSD a biely USB kábel z USB-A na USB-C. Nabíjačka nie je súčasťou balenia. Na displeji telefónu bola z výroby nalepená fólia – tento krok od výrobcu vždy chválim.

Recenzia Oppo Reno11 F 5G: Konštrukcia a dizajn

Dizajn je jednoznačne veľkým plusom Oppo Reno11 F 5G. Zakúpiť si ho môžete v zelenej alebo modrej farbe. Ak chcete elegantnejší vzhľad, ktorý v závislosti od dopadajúceho svetla jemne mení farbu, zakúpite si zelený variant. Mnou testovaný modrý variant je skutočne unikátny a bude vám vyhovovať v prípade, že chcete trochu vyčnievať z davu. Telefón s takýmto originálnym dizajnom sa snaží jednoducho zaujať. Pripomína mi vodnú hladinu bazénu, ktorá sa trblieta v závislosti od odrážajúceho svetla. Oppo Reno11 F 5G je celé vyhotovené z plastu, v tomto prípade sa šetrilo. Úprimne mi to však nijak neprekážalo.

Oppo Reno11 F 5G

Stále si myslím, že ide o jeden z najkrajších telefónov vo svojej cenovej kategórii. Konkurovať mu svojou originalitou a ďalšími poprednými aspektami môže napríklad Nothing Phone (2a). Predná strana je taktiež veľmi pekná. Chcel by som oceniť takmer symetrické rámčeky v okolí obrazovky. Nepatrne hrubší je spodný rám. Novinka je príjemne ľahká a váži len 177 gramov. Rozmermi bude vyhovovať skôr priaznivcom väčších smartfónov – rozmery zariadenia sú 161,63 x 74,73 x 7,54 milimetra. Vyzdvihol by som najmä to, ako je smartfón tenký. Telefónu by prospeli menej ostro rezané hrany – pôsobil by v ruke ešte tenšie. Vo vrchnej časti displeja sa v prostriedku nachádza nenápadný “hole-punch” výrez pre predný “selfie” fotoaparát.

Oppo Reno11 F 5G

Spodná hrana hostí USB-C konektor, mikrofón a jediný hlavný reproduktor. Horná hrana má na sebe len mikrofón. Na pravom boku sa nachádzajú tlačidlá a na tom ľavom je potom slot na dve nanoSIM karty, respektíve kombináciu jednej nanoSIM a microSD karty. Konštrukcia smartfónu je odolná voči vode a prachu podľa certifikácie IP65. Krátky kontakt so striekajúcou vodou by tak nemal zariadeniu urobiť problém.

Recenzia Oppo Reno11 F 5G: Displej a reproduktory

V cenovej kategórii v rozhraní 300 – 400 eur už očakávam kvalitnejší displej. Obrazovka je predsa prvkom, s ktorým používateľ neustále interaguje. Som preto rád, že displej je dosť dobrý. Na uhlopriečke 6,7 palca sa rozprestiera Full HD+ rozlíšenie (1080 x 2412 pixelov) s výslednou jemnosťou 394 pixelov na palec, ktorú považujem sa úplne dostatočnú. Maximálny jas, ktorý si viete ručne nastaviť, je len 500 nitov. Automatický jas ho vie vytiahnuť na 900 nitov, čo je už solídnejšia hodnota. Počas sledovania HDR obsahu sa dočkáte 1100 nitov. Určite existujú aj konkurenti s jasnejšími displejmi, no v praxi obsah na obrazovke uvidíte aj za slnečného dna. Horšie, ale ovládanie to nesťaží.

Oppo Reno11 F 5G

Obnovovacia frekvencia panela činí 120 Hz, no pomerne často som bol svedkom jej poklesu na 60 Hz. Dialo sa tak v niektorých aplikáciách. Nepôsobilo to príliš dobre, ten rozdiel je jednoducho priveľký na to, aby som ho nepostrehol. Farby panela sú veľmi pekné, sýte a verné. Pozorovacie uhly sú na výbornej úrovni a rovnako je na tom aj kontrast – panel je typu AMOLED. Hlasitý reproduktor je tu len jeden – konkurencia ponúka aj stereo výstup. Maximálna hlasitosť je viac než dostatočná, no kvalitou až tak nenadchne.

Recenzia Oppo Reno11 F 5G: Výkon a pamäť

Výrobca použil čipset MediaTek Dimensity 7050 (6 nm). Opäť platí, že konkurenčné zariadenia disponujú výkonnejšími čipmi, no v praxi je Oppo Reno11 F 5G pozoruhodne rýchle, avšak horšie je to s plynulosťou. Animácie sa zvyknú čas od času zasekávať. Otváranie aplikácií, “swipovanie” systémom a multitasking ale prebieha rýchlo. Čím je ale náročnosť aplikácií vyššia, tým viac zasekané sú animácie. Ide ale o odpustiteľný nedostatok. Rýchlosťou by som telefón prirovnal dokonca aj k drahšiemu modelu Samsung Galaxy A55. Vďačiť podľa môjho názoru možno veľmi dobre odladenému používateľskému prostrediu.

Oppo Reno11 F 5G

K dispozícii je 8 GB operačnej pamäte a 256 GB interného ukladacieho priestoru na používateľské dáta. Myslím si, že ide o viac než dostatočné hodnoty. Ak by ste chceli viac úložiska, vašou jedinou možnosťou je jeho rozšírenie prostredníctvom pamäťovej microSD karty. Varianty s väčšou pamäťou sa nepredávajú. Úložisko je typu UFS 3.1 a som za to rád. UFS 4.0 som totiž nečakal a aspoň že tu nie je UFS 2.2.

Recenzia Oppo Reno11 F 5G: Operačný systém a odomykanie

Na Oppo Reno11 F 5G beží operačný systém Android 14 s grafickým rozhraním ColorOS 14. To je známe zo zariadení Realme, prípadne OnePlus, keďže OxygenOS sa začína naň nápadne podobať. Výrobca bude softvér podporovať po dobu troch rokov. Lepšie povedané, dočkáte sa dvoch veľkých aktualizácií Androidu a bezpečnostné záplaty budú aktualizované tri roky. Ide teda o štandardnú podporu a potešilo by, keby bola aspoň o jeden rok dlhšia (aj vzhľadom na avizovanú 4-ročnú záruku na batériu).

Rozhranie ColorOS ponúka množstvo funkcií a možnosti ovládania gestami. Na druhú stranu, nevyhnete sa predinštalovaným aplikáciám, ktoré je našťastie možné odinštalovať. Oceňujem pekný vzhľad používateľského prostredia, najmä pohyblivé tapety. Animácií je to pomerne dosť, škoda, že nie sú úplne plynulé. Skener odtlačkov prstov pod displejom je optický a bol som s nim spokojný. Reagoval rýchlo a presne. Keďže bol celý čas spoľahlivý, nemám k nemu veľmi čo dodať, funguje ako má.

Recenzia Oppo Reno11 F 5G: Fotoaparáty

Čo ma na fotoaparátoch Oppo Reno11 F 5G zaujalo ihneď najviac, je farebné podanie výsledných záberov. To je trochu sýtejšie, ale nie natoľko, aby fotky pôsobili neprirodzene. Krásne pestré obrázky s výborným dynamickým rozsahom a solídnym množstvom detailov aj po použití dvojnásobného digitálneho priblíženia sú vzhľadom na cenu naozaj super. Primárny 64 MP dokáže naozaj veľa a ak nechcete za smartfón utratiť veľa peňazí a zároveň si prajete, aby bol schopným fotografom, Oppo Reno11 F 5G zaraďte do svojho užšieho zoznamu.

Oppo Reno11 F 5G

Fotografie v noci taktiež neurazia, no v takmer úplnej tme, samozrejme, zaostáva. Na fotke musí byť nejaký silnejší zdroj svetla, aby vyzerala použiteľne. Je však nutné použiť nočný režim. Ten to občas preženie s farbami, zábery nebývajú najostrejšie a v extrémnych prípadoch vyzerajú neprirodzene. Čo má však hnevá asi najviac, je absencia optickej stabilizácie. Tá je citeľná najmä v noci a počas natáčania videa v 4K (maximálne pri 30 fps). 1080p video pri 60 fps má elektronickú formu stabilizácie, ale v porovnaní s 4K zaostáva po stránke kvality a množstva detailov. Nasadenie OIS by podľa môjho názoru urobilo markantný rozdiel. Konkurencia ju v tejto cene zvykne ponúkať.

Oppo Reno11 F 5G

Ultra-širokouhlá 8 MP šošovka je pomerne zlá a zábery z nej sú použiteľné iba za ideálnych svetelných podmienok. V noci jej použitie stráca význam. Ponúka 112-stupňový uhol záberu. Ak prepnete z hlavného snímača na tento ultra-širokouhlý a spravíte fotku veľmi rýchlo, občas sa dočkáte úplne preexponovanej výslednej snímky. Istý čas trvá, kým sa expozícia nastaví na správnu úroveň. 2 MP makro senzor je tu iba do počtu. Vpredu sa nachádza 32 MP “selfie” snímač a ten je naopak veľmi dobrý. Myslím si, že svojou kvalitou nikoho neurazí. Celkovo však musím fotografické schopnosti Oppo Reno11 F 5G zhodnotiť kladne. Počas dňa ide o veľmi konkurencieschopný model, ktorý v niektorých prípadoch dýcha na krk aj drahšiemu smartfónu Samsung Galaxy A55. V noci ho však juhokórejský konkurent doženie a má aj lepšiu ultra-širokouhlú šošovku.

Ukážkové fotografie:

Oppo Reno11 F 5G ukážková fotografia
Makro

Ukážkové videá:

Recenzia Oppo Reno11 F 5G: Výdrž batérie a nabíjanie

Dovolím si tvrdiť, že výdrž batérie je najväčšou výhodou smartfónu Oppo Reno11 F 5G. 5 000 mAh batéria a energeticky úsporný čip urobili svoje – 7,5 až 8,5 hodiny zapnutého displeja (SOT – Screen On Time) na jedno nabitie je aj preto realitou. Ja počas dňa nepoužívam telefón veľmi často. Dlhšie obdobie v pohotovostnom režime mi zabezpečilo aj trojdňovú výdrž. Ide tak o jedno z najlepších zariadení z pohľadu na výdrž, ktoré som v priebehu niekoľkých mesiacov až rokov testoval.

Oppo Reno11 F 5G

Dni, kedy som smartfón aktívne testoval, mi vydržal jeden až jeden a pol dňa so zmieňovanou dobou zapnutého displeja. Výdrž je teda na výbornej úrovni a myslím si, že bežnému používateľovi na jedno nabitie vystačí na jeden a pol až dva dni používania. Oppo Reno11 F 5G podporuje 67 W nabíjanie, ktoré údajne doplní energiu v akumulátore už do jednej hodiny. Nabíjačku výrobca do krabičky nepribalil. Bezdrôtové nabíjanie možné nie je.

Recenzia Oppo Reno11 F 5G: Konektivita

Konektivita ma ani raz nesklamala. Bol som veľmi spokojný ako s dostupnými funkciami, tak aj s intenzitou príjmu signálu. Hovory sú veľmi čisté, druhú stranu je možné počuť veľmi čisto a hlavne nahlas. Pripojenie k najmodernejším sieťam 4G / 5G je spoľahlivé, stabilné a veľmi rýchle. K dispozícii je Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2, NFC na bezkontaktné platenie a polohovacie služby v podobe GPS, GLONASS, GALILEO, BDS a QZSS. V prípade Wi-Fi a Bluetooth nejde o ich najnovšie verzie, ale to by mi nijak neprekážalo. USB-C port je vo verzii 2.0, takže nejaké vysoké prenosové rýchlosti nečakajte. Telefón nedisponuje 3,5 mm audio jackom na pripojenie drôtových slúchadiel.

Oppo Reno11 F 5G

Recenzia Oppo Reno11 F 5G: Záverečné zhodnotenie

Oppo Reno11 F 5G mám veľmi rád. Oslovil ma svojim dizajnom aj napriek tomu, že je celý z plastu. Niekomu bude v ruke pôsobiť lacnejšie a lacnejší pocit som mal trochu aj ja, ale vôbec to neovplyvní môj výsledný dojem z konštrukcie, oceňujem pekný dizajn (subjektívny pohľad). Má takmer všetko, čo môžete od modelu v cenovej relácii medzi 300 – 400 € chcieť, až na optickú stabilizáciu obrazu. Displej je pekný a kvalitný. Fotoaparáty sú počas dňa skvelé, v noci pri vyhovujúcich podmienkach taktiež niečo dokážu vyčarovať. Reproduktor je iba jeden, dostatočne hlasitý, ale menej kvalitný. Softvér je super, všetko prebieha celkom rýchlo, no s mierne trhanými animáciami. Škoda, že výrobca mu dodá len dve veľké aktualizácie operačného systému Android.

Oppo Reno11 F 5G

Veľmi pekná je 4-ročná záruka na batériu. Ak v priebehu tohto obdobia zaznamenáte rapídny pokles jej originálnej kapacity, môžete požiadať o jej výmenu. To beriem ako plus a určite by mi neprekážalo, ak by sa od Oppo inšpirovali aj ďalšie značky. Samotná výdrž batérie je na úctyhodnej úrovni a rozhodne vás príjemne prekvapí. Telefónu aj napriek mnohým výhodám dýcha v tejto cene na krk množstvo konkurenčných zariadení. Tie dokážu Oppo Reno11 F 5G v mnohých aspektoch prekonať, no v iných môžu aj zaostávať. Rozhodnúť sa pre vhodný model tak nebude veľmi ľahké a zvážil by som pozrieť sa aj na nižšie uvedené smartfóny s podobnými cenami.

Oppo Reno11 F 5G

Parametre Oppo Reno11 F 5G

Rozmery
 • 161,6 x 74,7 x 7,54 milimetra
Hmotnosť
 • 177 gramov
Displej
 • 6,7-palcová uhlopriečka
 • OLED
 • Full HD+ rozlíšenie (1080 x 2412 pixelov)
 • Hustota približne 394 pixelov na palec
 • Obnovovacia frekvencia 120 Hz (variabilná 60 / 90 / 120 Hz)
 • PWM stmievanie 2160 Hz pri svietivosti pod 90 nitov
 • 1,07 miliardy farieb
 • Maximálna svietivosť 900 nitov (celková) / 1100 nitov (lokálna)
Čipset
 • MediaTek Dimensity 7050 (6 nm)
Operačná pamäť
 • 8 GB
Interné úložisko
 • 256 GB
 • microSD do 2 TB
Operačný systém
 • Android 14
 • ColorOS 14
Fotoaparáty
 • Primárny 64 MP (f/1,7)
 • Ultra-širokouhlý 8 MP (f/2,2) so 112-stupňovým uhlom záberu
 • Makro 2 MP
Batéria a nabíjanie
 • 5000 mAh
 • 67 W SUPERVOOC nabíjanie
 • 4-ročná záruka na bezplatnú výmenu v prípade rapídneho poklesu originálnej kapacity
Cena
 • 379 €

Konkurencie pre smartfón Oppo Reno11 F 5G

Samsung Galaxy A55

Hlavným plusom modelu Samsung Galaxy A55 bude dlhšia softvérová podpora, dosť dobrá výdrž batérie, kvalitný displej a skvelé fotoaparáty. Ak sa vám podarí zakúpiť tento smartfón v zľave, myslím si, že ide o veľmi dobrú voľbu. Naopak, ak sa vám podarí zakúpiť Oppo Reno11 F 5G v zľave, v akej je napríklad teraz u predajcu Alza (315,80 €), víťazí z môjho pohľadu práve Oppo.

Samsung Galaxy A55
Samsung Galaxy A55 | Zdroj: Tomáš Kanálik

 • 6,6-palcový Super AMOLED displej, 120 Hz , Full HD+
 • Samsung Exynos 1480 (4 nm)
 • 6, 8, 12 GB RAM
 • 128, 256 GB úložisko
 • 50 + 12 + 5 MP
 • 5000 mAh + 25 W

Nothing Phone (2a)

Ak vás zaujal dizajn Oppo Reno11 F 5G kvôli svojej unikátnosti, možno vás osloví aj Nothing Phone (2a), ktorého oficiálna cena je ešte nižšia. Ponúka pritom veľmi solídnu výbavu.

Nothing Phone (2a)
Nothing Phone (2a) | Zdroj: Laura Imrichová

 • 6,7-palcový AMOLED displej, 120 Hz, Full HD+
 • MediaTek Dimensity 7200 Pro (4 nm)
 • 8, 12 GB RAM
 • 128, 256 GB úložiska
 • 50 + 50 MP
 • 5000 mAh + 45 W

Redmi Note 13 Pro 5G

Séria, z ktorej Redmi Note 13 Pro 5G pochádza, je už dlhoročne považovaná za zlatú strednú cestu a inak tomu nie je ani v prípade tohto modelu. Ten ponúka pozoruhodnú výbavu za skvelú cenu, ktorá je často zvýhodnená zľavami.

redmi note 13 pro 5G
Redmi Note 13 Pro 5G

 • 6,67-palcový AMOLED displej, 120 Hz, Full HD+
 • Qualcomm Snapdragon 7s Gen 2 (4 nm)
 • 8, 12, 16 GB RAM
 • 128, 256, 512 GB úložisko
 • 200 MP + 8 MP + 2 MP
 • 5100 mAh + 67 W

Xiaomi 13T

Ak sa vám podarí nájsť Xiaomi 13T za vyhovujúcu cenu, mohlo by ísť o top voľbu. Super výbava tohto smartfónu určite zaujme.

Xiaomi 13T
Xiaomi 13T | Zdroj: Filip Spevár

 • 6,67-palcový AMOLED displej, 144 Hz, Full HD+
 • MediaTek Dimensity 8200 Ultra (4 nm)
 • 8, 12 GB RAM
 • 256 GB úložisko
 • 50 + 50 + 12 MP
 • 5000 mAh + 67 W

Poco X6 Pro

Spomenúť musím aj Poco X6 Pro, ktorý je jasným dôkazom, že v tejto cenovej kategórii existuje veľmi veľa smartfónov s výborným pomerom ceny a výkonu.

Poco X6 Pro
Poco X6 Pro | Zdroj: Xiaomi

OnePlus Nord 3

Aktuálne je možné za 400 € získať OnePlus Nord 3, ktorý je podľa môjho názoru jedničkou svojej kategórie. Ak by bolo rozhodovanie na mne, určite by som volil práve tento smartfón. Moje preferencie sa však s vašimi môžu a zrejme aj budú líšiť. Dôvodom môjho postoja je práve najlepšie vyzerajúci pomer ceny a výbavy, ktorý je v prípade telefónov strednej triedy kritický.

OnePlus Nord 3
OnePlus Nord 3 | Zdroj: OnePlus

 • 6,74-palcový Fluid AMOLED, 120 Hz, Full HD+
 • MediaTek Dimensity 9000 (4 nm)
 • 8, 16 GB RAM
 • 128, 256 GB úložisko
 • 50 + 8 + 2 MP
 • 5000 mAh + 80 W

Google Pixel 7a

V prípade, že preferujete čistý Android a radi by si uvítali pravidelné aktualizácie, Google Pixel 7a ponúka ten najčistejší softvér plný AI funkcií. Plynulosť systému je vynikajúca a osloviť dokáže aj milovníkov mobilnej fotografie vďaka výbornému post-processingu fotografií, ktorým sa smartfóny Google Pixel už roky pýšia.

Google Pixel 7a
Google Pixel 7a | Zdroj: Google

Motorola Edge 50 Fusion

V neposlednom rade je tu ešte Motorola Edge 50 Fusion, veľmi schopné zariadenie s výkonným a efektívnym čipsetom, pekným displejom a elegantným vzhľadom.

Motorola edge 50 Fusion | Zdroj: Motorola
Motorola Edge 50 Fusion | Zdroj: Motorola

 • 6,7-palcový P-OLED displej, 144 Hz, Full HD+
 • Qualcomm Snapdragon 7s Gen 2 (4 nm)
 • 8, 12 GB RAM
 • 128, 256, 512 GB úložisko
 • 50 MP + 12 MP
 • 5000 mAh + 68 W
Náš tip
Obľúbený model série Samsung Galaxy A dostáva najnovšiu verziu One UI 6.1
18.5.2024

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+