MojAndroid

Určite ste v poslednej dobe zachytili minimálne jednu fotografiu polárnej žiary. Odfotografovať sme ju mohli aj u nás na Slovensku, čo spustilo veľký ošiaľ a ľudia sa predbiehali, kto pridá krajšiu fotografiu na sociálne siete. Prečo ju však takmer vôbec nevidíme voľným okom a ako ju správne odfotiť? Pozrime sa spoločne štatistiky a dáta, ktoré prináša portál TheConversation.

Prečo ju nevidíme voľným okom?

My ju vidieť dokážeme, no pri veľmi špecifických podmienkach. Najväčším predpokladom na to sledovať tento prírodný úkaz je nachádzať sa ďalej od zdroja svetla (čiže mesta, dediny…). Naše oči sú totiž veľmi citlivé na rôzne zdroje svetla a čím väčšia tma je okolo nás, tým lepšie vidíme objekty ako hviezdy, či polárnu žiaru.

Náš zrak ale nedokáže kompenzovať tmavé podmienky tak dobre ako fotoaparáty, napríklad nastavením dlhej expozície. Fotoaparát zvládne zachytiť aj tie farby, ktoré tyčinky ľudského oka jednoducho nevidia. Okrem toho na vonkajšie prostredie reagujú aj naše zrenice. Tie sa prirodzene pri väčšej svetelnosti sťahujú, no v tme sa zas rozťahujú a umožnia väčšiemu svetelnému spektru prejsť na sietnicu. Aj preto treba vyhľadávať tmavé miesta, ideálne niekde v prírode.

Ako správne odfotiť polárnu žiaru

V dnešnej dobe vám na takúto umeleckú fotografiu postačí aj váš smartfón. Tie dnešné majú tak prepracované senzory a technológie, že výsledne fotografie naozaj stoja za to. Je však rozdiel medzi jednotlivými modelmi, pričom tie za 200 € nebudú fotiť tak kvalitne ako niektoré vlajkové lode. Kľúčom k dokonalému zachyteniu je nastavenie dlhej expozície(uzávierky). Tá zjednodušene povedané otvorí senzor na dlhší čas a ten tak má možnosť lepšie pochopiť jednotlivú scenériu.

Niektoré smartfóny už automaticky v zhoršených podmienkach zapínajú nočný režim, ktorý väčšinou signalizujú ikonkou mesiaca niekde na displeji. Ak ste ale zdatnejší používateľ, dnešné smartfóny ponúkajú často aj profesionálny režim, kde si môžete sami meniť uzávierku, ISO či vyváženie bielej farby. Výrobcovia ako Honor či Xiaomi vo svojich najnovších modeloch ponúkajú aj špeciálny režim dlhej expozície, ktorý si viete nastaviť podľa vlastných predstáv.

Tak či tak sa fotografie z dnešných smartfónov zatiaľ stále nevyrovnajú profesionálnym fotoaparátom. V nich máte možnosť prispôsobenia si hneď niekoľkých funkcií a za použitia statívu dokážete vytvoriť naozaj fotky hodné časopisu. Ak ale máte len smartfón, podstatné je nastavenie expozície aj na 3-5 sekúnd. Za tento čas stihne smartfón zachytiť dostatočné množstvo informácií z okolia.

Náš tip
Známy operátor ide recyklovať, oslavujeme narodeniny aj nové recenzie | Prehľad týždňa
20.5.2024

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+