MojAndroid

Slovenský mobilný operátor O2 to myslí s budovaním 5G siete vážne. Nedávno sme informovali o rozširujúcom sa pokrytí, ktoré sa dostáva aj za brány hlavného mesta. V plánoch pokrytia je aj východné Slovensko a do konca tohto roka chce operátor pokryť 20 % populácie Slovenska. Detailnejšie informácie nájdete v článku O2 rozširuje 5G sieť a prináša dvojnásobok dát v Smart paušáloch.

Dôležitou oblasťou, v ktorej má 5G sieť hrať významnú úlohu, je služba Internet na doma. Nové technológie zabezpečia zákazníkom rýchlejšie surfovanie, a to bez nutnosti kopať káble, pretože všetko funguje bezdrôtovo. S 5G technológiou bude možné atakovať rýchlosti, ktoré teraz dosahuje optika.

mmWave ponúka vyššie rýchlosti

My sme mali šancu exkluzívne vyskúšať mmWave technológiu, ktorá funguje na vyšších frekvenciách ako tých, na ktoré sme boli doteraz zvyknutí. Operátori svoje 5G siete budujú, no stále používajú nižšie frekvencie, ktoré im neumožnia dosiahnuť maximálne možné prenosové rýchlosti. Až s príchodom mmWave prichádzajú skutočné 5G siete s vysokými rýchlosťami.

O2 5G mmwave
Notebook bol počas testu pripojený k anténe prostredníctvom sieťového kábla | Foto: Redakcia

Náš prvý test pomocou mobilného telefónu ukázal maximálnu prenosovú rýchlosť blížiacu sa k hranici 900 Mb/s. Bol to test aktuálnej komerčne dostupnej siete od O2 v Petržalke, ktorá je spustená a zákazníci sa k nej pripájajú denno-denne.

2 Gb/s download bez problémov

Avšak vyskúšali sme aj rýchlosti s použitím technológie mmWave. Vo vzdialenosti približne 600 metrov od vysielača sme dosiahli približne 2 Gb/s. Teoretická maximálna rýchlosť je až 3,5 Gb/S, avšak maximálny povolený limit, na ktorý sme sa mohli dostať, sú spomínané 2 Gb/s.

O2 5G mmwave
Foto: Redakcia

Technológia si pre plnohodnotnú funkčnosť vyžaduje, aby zariadenie, ktoré signál prijíma, malo ničím nerušenú viditeľnosť na vysielač. Na Slovensku by sa toto riešenie v kombinácii so smartfónmi veľmi neoplatilo, keďže u nás nemáme tak husto obývané oblasti. Funguje to napríklad v USA, skvelým príkladom je Manhattan, kde to už dáva zmysel. U nás to môže mať opodstatnenie na rôznych hromadných podujatiach. Ich účastníci tak získajú stabilnejšie pripojenie s vyššími rýchlosťami.

Budúcnosť domáceho rýchleho internetu? Káble to nie sú

Výhoda je práve v domácom internete. Všetko, čo pre jeho fungovanie potrebujete, je anténa, ktorá je veľmi podobná tej, ktorú už zákazníci Internetu na doma od O2 majú. Takto by mohli byť napríklad pokryté rôzne odľahlejšie oblasti, prípadne častí obcí, ku ktorým sa kopať optický kábel ekonomicky neoplatí.

Foto: Redakcia

Funguje to veľmi jednoducho. Anténa je fixne pripevnená na mieste, z ktorého má nerušený výhľad na vysielač. Z nej vychádza jeden sieťový kábel, ktorý si zákazník doma pripojí buď to Wi-Fi routru alebo priamo do svojho počítača. Takto môže využívať maximálnu možnú prenosovú rýchlosť.

Tým, že táto technológia funguje na vyšších frekvenciách, je schopná pokryť viacero domácností súčasne, a to vyššími rýchlosťami.

14.9.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+