Internet vecí je hnacím motorom ďalšieho vývoja produktov a technológií z dielne LG a jeho použitie v praxi otvára úplne nové možnosti ovládania domácich spotrebičov, elektroniky, smartfónov a najnovšie aj osobných automobilov.
„Pojem internet vecí, ktorý označuje predovšetkým bezdrôtové prepojenie zariadení s internetom a umožňuje ich vzájomnú interakciu, nie je pre LG iba spojením zariadení a aplikácií, ktoré ich ovládajú,“ uvádza Dr. Skott Ahn, Chief Technology Officer LG. „Spájame to, čo má pre nás hodnotu s inováciami, ktoré nás obklopujú. Chceme ponúknuť maximum naprieč platformami, spôsobom pripojenia aj celým ekosystémom internetu vecí.“
Platformy pre jednoduchší a lepší život
Operačný systém webOS 2.0, ktorý je novinkou tohto roka, ponúka oproti predchádzajúcej verzii dvakrát vyššiu rýchlosť, jednoduchosť a plnú podporu streamovanie 4K Ultra HD obsahu. Táto platforma je určená pre chytré televízory nielen pre domácnosti, ale aj pre hotelové televízory či ďalšie využitie mimo domácnosti.
Spoločnosť LG vyvinula technológiu bio-signal analýzy, ktorá pri prepojení so smartfónmi či nositeľnou elektronikou pomáha udržiavať fyzické zdravie zákazníkov. Vďaka zberu a analýze dát tak môže napríklad pomôcť zlepšiť spacie návyky. „LG tiež v súčasnej dobe vyvíja wellness platformu, ktorá na základe kontroly okolia bude vylepšovať životné prostredie v domácnosti,“ doplnil Marek Soják z českého LG Electronics.
Chytré prepojenia
„Nielen telefóny, ale aj autá sú čím ďalej tým múdrejšie. Preto vidíme stále väčšiu potrebu v ich vzájomnom prepojení,“ vysvetľuje Dr. Skott Ahn. Vďaka zrkadleniu zariadení s Androidom či iOS možno už teraz prepojiť automobily so smartfónmi. Chytré prepojenie MirrorLink® ponúka riešenie s veľkými možnosťami individualizácie. LG súčasne vyvíja technológiu Vehicle to Everything (V2X), ktorá bude môcť ponúknuť ešte viac.
Spoločne s AllSeen Alliance, ktorej je spoločnosť LG spoluzakladateľom, je vyvíjaná spolupráca na AllJoyn platforme s otvorenou konektivitou. „Chceme prepojiť zákazníkov naprieč technológiami, preto podporujeme otvorené štandardy,“ dodáva Dr. Skott Ahn. Jedným z globálnych štandardov, ktorým sa LG venuje, je oneM2M, ktorý prepája rôzne elektronické zariadenia prostredníctvom cloudu.
Silný ekosystém nových technológií
„Keďže si uvedomujeme hodnotu internetu vecí, vytvárame ekosystém s partnermi, ktorí vidia budúcnosť rovnako ako my,“ hovorí v súvislosti s novými technológiami Marek Soják z českej pobočky. Spoločnosť LG spolupracuje so špičkami v oblasti služieb špecializovaných na potreby chytrej domácnosti a členmi iControl OpenHome. Portfólio produktov LG, ktoré môžu ponúknuť prepojenie jednotlivých zariadení od bezpečnosti po automatizovanie rôznych činností tak stále rastie.
V minulom roku LG predstavila službu HomeChat™, ktorá využíva NLP (Natural Language Processing) – chytré ovládanie pomocou jazykovo prirodzených príkazov. V spolupráci so spoločnosťou Nest Labs je pripravovaná kompatibilita HomeChat™ a produktov Nest. „Predpokladáme aj skoré prepojenie s automobilmi. Pred odchodom z domu jednoducho povieme, kam chceme ísť a vybraná destinácia bude automaticky pridaná do navigácie,“ vysvetľuje Dr. Skott Ahn.
Všetky uvedené technológie budú počas roka 2015 postupne uvádzané na jednotlivé trhy. Ich dostupnosť v rámci Slovenskej republiky bude následne spresnená.
Zdroj: tlačová správa