MojAndroid

Seriál 50 MUST HAVE Android aplikácie sme vytvorili preto, aby sme vám priniesli informácie o najobľúbenejších aplikáciách našej redakcie. Ide o tituly, ktoré používame denne a v jednotlivých kategóriách by sme ich uprednostnili pred inými. 24. časť tohto seriálu venujeme aplikácii Tasker, ktorá slúži na automatizovanie vášho Android zariadenia. Ide o naozaj pokročilý titul, ktorý je určený skôr pre pokročilých používateľov, avšak jeho ovládanie a nastavenie nebude problémom ani pre začiatočníkov.

V seriáli 50 MUST HAVE Android aplikácie sme vám predstavili už tieto tituly:

 1. Gmail                                      18.  RunKeeper 
 2. Google Chrome                    19.  Dashlane
 3. Dropbox                                20.  Sygic
 4. MX Player                              21.  GSam Battery Monitor
 5. Clean Master                        22. The Weather Channel
 6. Evernote                                23. Google Keep
 7. ES File Explorer
 8. WPS Office
 9. AirDroid
 10. PowerAMP
 11. Nova Launcher
 12. Spotify
 13. Shazam
 14. Feedly
 15. Swype
 16. VSCO Cam
 17. G Cloud Backup

Čo je Tasker?

Aplikácia Tasker slúži na zadávanie task-ov, teda akýchsi automatických úloh, ktorými môžete automatizovať procesy v zariadeniach. Jednotlivé úlohy sú založené na vykonaní nejakého postupu typu: “keď sa stane jedno, nech sa spustí druhé a vypne tretie”. Výhodou aplikácie Tasker je tiež nastavenie rôznych profilov, klikateľných widgetov či automatických úloh, ktoré vám uľahčia každodennú prácu so zariadením. Tasker jednoducho rozširuje funkcie vášho zariadenia bez toho, aby ste potrebovali root. Základom úspechu tejto aplikácie pritom nie je čo najväčšie množstvo funkcií, ale obmedzený počet funkcií, ktoré medzi sebou môžete akokoľvek kombinovať.

tasker-4 tasker-5 tasker-6

Aplikácia Tasker dokáže (iba niekoľko príkladov):

 • zvýšiť bezpečnosť vášho zariadenia nastavením bezpečnosti (napr. pri používaní deťmi),
 • zmeniť nastavenia zariadenia, a to hneď niekoľkými spôsobmi na podnet aplikácie, času či miesta (GPS),
 • spustiť ráno budík s vašou obľúbenou skladbou :-),
 • využívať funkciu text-to-speech, teda hovorený text, čo môžete využiť pri čítaní SMS, e-mailov či iných textov,
 • spustiť prehrávač hudby alebo správcu súborov vždy, keď vložíte pamäťovú kartu do zariadenia,
 • zmeniť vzhľad vášho zariadenia (tapeta, ikony, …) na základe vašej polohy,
 • ovládať zariadenie na základe gest, napr. pri otočení na displej vypnúť zvonenie prichádzajúceho hovoru,
 • vytvoriť widget na prepínač Wi-Fi, Bluetooth, NFC či ďalších funkcií,
 • vytvoriť časozberné video z fotografií vytvorených na pozadí,
 • využiť hands-free ako diaľkový ovládač k zariadeniu,
 • nahrávať hovory a ukladať ich do vybranej zložky na SD karte,
 • vypnúť funkcie počas noci, šoférovania a podobne,
 • a mnoho ďalšieho

Ako to funguje

Tasker je ako rozobratie vášho auta na súčiastky a jeho opätovné postavenie. Existujú milióny spôsobov a kombinácií, ktoré si v aplikácii môžete nastaviť a možnosti tohto titulu sú také obsiahle, že by som na ne potreboval samostatný článok. Dnes vám preto ukážem len základné veci a ďalšie vzdelávanie nechám na vás samotných.

Task, teda úloha, je súborom akcií. Každá akcia dokáže vykonať iba jednu vec ako napríklad otvorenie aplikácie či zapnutie Wi-Fi. Na automatizovanie akcií potrebujete v aplikácii Tasker nastaviť Profily, ktoré sú založené na nejakých podmienkach (času, miesta, spustenia aplikácie, gesta, zasunutia nabíjačky, …). Na obrazovke si tiež môžete zobraziť Scény, ktoré vám ukážu prebiehajúci proces, prípadne vám umožnia ovládať ho pomocou vytvorených tlačidiel a lepšie tak interagovať s vašim zariadením. V profiloch tiež môžete vytvárať premenné, ktoré môžete opakovane použiť vo viacerých akciách, profiloch, scénach, atď.

tasker-1 tasker-2 tasker-3

Príkladom jednoduchého profilu je stíšenie zvonenia počas noci. Na vytvorenie takéhoto profilu potrebujete pridať kategóriu akcie Zvuk, zvoliť Silent Mode, teda tichý režim, nastaviť jeho hodnotu (zapnutý, vypnutý, vibrovanie) a pridať podmienku If, v tomto prípade čas v rozmedzí 20:00 až 06:00.

Ako Tasker ešte vylepšiť?

Pokročilé možnosti tejto aplikácie sú bezhraničné už samé o sebe, no pre jednoduchosť celého systému existuje pre Tasker ešte niekoľko vylepšení. Ide napríklad o aplikáciu Tasker App Factory pre vytváranie jednoduchých aplikácií či množstvo pluginov, ktoré sa dajú stiahnuť na rôznych zahraničných fórach (odporúčam vlákna na XDA). Veľmi praktickým zlepšovákom sú aj moduly, ktoré si môžete napísať v jazyku jednoduchých príkazov priamo v PC (YouTube videá 1, 2, 3). Takto vytvorené príkazy iba skopírujete do pamäte vášho zariadenia a nastavíte ich v aplikácii Tasker, čo vám umožní nielen rýchlejšiu a jednoduchšiu prácu s aplikáciou, ale aj možnosť zdieľania vašich profilov so známymi.

tasker-7 tasker8

Hodnotenie a alternatívy

Tasker je jednou obrovskou možnosťou s komplexnými možnosťami. Ak vás táto aplikácia zaujala, určite si nájdite čas na jej preštudovanie a vyskúšanie. V obchode Play sa nachádza platená verzia tejto aplikácie za 2,99 EUR. Za túto cenu ale získate nekompromisný nástroj, ktorý možno označiť za jednu z najlepších Android aplikácií vôbec. Na trhu sa však nachádza aj niekoľko bezplatných a značne jednoduchších riešení, ktoré však ponúkajú menej možností. Za všetky spomeniem dve najznámejšie – IFTT a Dessin. Prečítať si o nich môžete viac v samostatných článkoch.

tasker

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: 2,99 €
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: 2,99 €

Ak používate Tasker, tak by nás potešilo, keby ste nám napísali, aké profily denne používate. Pokojne zdieľajte vaše vlastné akcie, profily, nastavenia, tipy a triky či každodenné skúsenosti. Rovnako ma poteší, ak v komentároch spomeniete aplikáciu, ktorú by ste označili za MUST HAVE.

4.12.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+