MojAndroid

V seriáli 50 MUST HAVE Android aplikácie pre vás vyberáme tituly, ktoré používame v redakcii denne. Ide o aplikácie, ktoré by ste si mali do svojich Android zariadení nainštalovať medzi prvými, no nikdy nie je neskoro na ich objavenie a používanie. Okrem aplikácií od Google sme vám v tomto seriáli predstavili už aj aplikácie Dropbox, MX Player a Clean Master, pričom ďalším titulom, ktorý vám predstavíme, bude Evernote. Dovolím si tvrdiť, že Evernote patrí medzi najprepracovanejšie mobilné aplikácie vôbec a rozhodne ide o najlepšiu aplikáciu na poznámky. Dnes vám predstavíme základné funkcie tejto služby a prinesieme vám aj niekoľko tipov, aby ste ju mohli využívať efektívnejšie.

Náš tip
Pozrite si ďalšie časti seriálu 50 MUST HAVE Android aplikácie

Synchronizácia a offline poznámky

Jednou z najväčších výhod aplikácie Evernote je synchronizácia medzi vašimi zariadeniami. Novo vytvorené poznámky máte po pripojení k internetu vo všetkých svojich zariadeniach do niekoľkých minút, a tak si môžete pripomienky z porady pozrieť takmer ihneď na svojom počítači alebo tablete bez toho, aby ste ich museli manuálne prenášať.

evernote-10 evernote-8 evernote-7

Pokiaľ ale idete do zahraničia, alebo máte iba obmedzený internetový balík, môžete svoje poznámky uložiť aj v offline režime. Po jednorazovom stiahnutí vám budú k dispozícii vždy, keď to budete potrebovať a nemusíte sa obávať dodatočných poplatkov za použvanie mobilného internetu. Táto funkcia je však bohužiaľ dostupná len v prémiových účtoch, o ktorých si môžete prečítať viac na konci tohto článku.

Poznámky každého druhu

Výbornou funkciou aplikácie Evernote je možnosť zaznamenať si naozaj čokoľvek. Okrem textových poznámok tu existuje možnosť pre zaznamenanie hocičoho pomocou fotografií či zvukovej nahrávky, pričom v poznámkach môžete použiť aj kombinovaný záznam. V praxi si tak môžete napríklad nahrávať prednášku a popri tom si z nej robiť poznámky, ktoré si neskôr z nahrávky môžete doplniť o niečo, čo ste si nestihli zapísať.

evernote-4 evernote-6

Zaznamenávanie vecí na fotografie je výborným napríklad pri ukladaní bločkov za tovar. Už ich viac nemusíte skladovať doma v zásuvke, stačí, aby ste si ich odfotili a odložili do zložky v aplikácii Evernote. Nehovoriac o tom, že si takto môžete ukladať ručne písané poznámky, recepty, kresby či dokonca vizitky.

evernote-5 evernote-1

Najviac možností ale ponúkajú textové poznámky. Tu si môžete text upraviť pomocou klasických úprav (hrubým, kurzíva, podčiarknuté), pričom môžete využiť aj farebné vyznačenie textu, odrážky, číslovaný zoznam či tzv. to-do (zaškrtávací) zoznam. V ňom si môžete napríklad vytvoriť zoznam na nákup, ktorý môžete neskôr zdieľať s manželkou.

Organizácia poznámok

V aplikácii Evernote si môžete ukladať naozaj ponámky každého druhu, takže sa vám môže stať, že ich budete mať aj niekoľko stoviek či tisícok. Vtedy je dosť ťažké nájsť niečo, čo ste si uložili niekoľko mesiacov dozadu. Autori aplikácie však mysleli aj na túto situáciu, a tak si poznámky môžete označiť špeciálnym tagom a podľa neho ich neskôr vyhľadávať. Výborným je tiež triedenie do samostatných zošitov (notebookov), ktorým môžete priradiť vlastný názov a rozdeliť si tak poznámky do skupín, prípadne na súkromné a pracovné. Možností, ako si rozdeliť všetky súbory, je naozaj niekoľko a je len na vás, ktorú z nich si vyberiete.

evernote-3 evernote-2

Výbornou funkciou je aj možnosť upozornení. Tie si môžete zvoliť pri každej poznámke a nechať sa tak upozorniť napríklad na zoznam vecí, ktoré máte kúpiť tesne po tom, ako odídete z práce. Praktickým je aj upozornenie na blížiace sa narodeniny či iný sviatok v rodine so zoznamom tipov na darček, ktoré si zbierate už niekoľko týždňov.

Pokročilá práca a synchronizácia s počítačom

Evernote má prepracovanú aplikáciu pre mobilné zariadenia, ale aj veľmi dobre spracovaný titul pre počítače. V ňom ponúka niekoľko ďalších funkcií, ako aj rôzne doplnky a vylepšenia. Spomenúť musíme určite doplnok Web Clipper, pomocou ktorého si môžete ukladať časti webstránok a písať si k nim aj osobné poznámky. Za zmienku stoja aj ďalšie doplnky a pomocné aplikácie:

evernote-aplikacie

  • Skitch – jednoduchý program na úpravu obrázkov, dostupný aj ako Android aplikácia.
  • Evernote Food – aplikácia určená pre milovníkov jedla. Môžete si v nej ukladať recepty, ale aj tipy na dobré reštaurácie či fotografie jedla.
  • Evernote Clearly – špeciálny doplnok, ktorý upraví webstránky a články na takú formu, aby sa vám dobre čítali.
  • Ďalšie aplikácie môžete nájsť priamo na stránkach Evernote.

Posielanie poznámok cez e-mail

Píšete poznámky na kamarátovom notebooku alebo aktuálne používate zariadenie, kde nie ste prihlásení ku svojmu Evernote účtu? Nezúfajte a pošlite si poznámky e-mailom. Evernote vám priradil vlastnú emailovú adresu, na ktorú si môžete poslať ľubovoľný text alebo súbor a Evernote vám z neho urobí vašu poznámku. Ak svoju Evernote adresu neviete, prihláste sa v počítači do svojho konta a pozrite si sekciu Account Summary (Informácie o konte).

evernote-mail-poznamky

Pozor na platené funkcie

Niektoré z funkcií, ktoré sme spomenuli vyššie, sú dostupné len pre Evernote Premium. Ide napríklad o offline poznámky, zvýšenie limitu mesačného uploadu na 1 GB a maximálnu veľkosť jednotlivých poznámok na 100 MB. Okrem toho dostanete za 40 EUR ročne alebo 5 EUR aj premietanie na celú obrazovku (napríklad firemných prezentácií), zabezpečenie heslom, či textové vyhľadávanie vo všetkých poznámkach aj PDF súboroch. Viac si o prémiovej verzii tejto aplikácie môžete prečítať na oficiálnej stránke.

evernote-premium

Hodnotenie

Ak si ukladáte do svojho mobilného zariadenia poznámky, aplikácia Evernote je naozaj jednou z najlepších, akú na to môžete využiť. Ponúka naozaj praktické funkcie, výborné spracovanie a nesklame ani ďalšími aspektami. Ak túto aplikáciu vo svojom smartfóne ešte nemáte nainštalovanú, urobte tak bezplatne pomocou nášho widgetu nižšie.

Medzi nevýhody aplikácie patrí mesačné obmedzenie na upload. To sa momentálne pohybuje na hranici 60 MB, čo je pre textové súbory dostatočné množstvo. Akonáhle ale svoje poznámky chcete obohatiť o zvuk a fotografie, musíte si zaplatiť prémiový účet. Ak si Evernote nainštalujete do svojho Android zariadenia, nezabudnite si doinštalovať aj Evernote Widget. Ako alternatíva k aplikácii Evernote môžu dobre poslúžiť tituly Keep, Note Everything či ColorNote.

24.7.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+