MojAndroid

Predstavujeme vám nový seriál – 50 MUST HAVE Android aplikácie. Predstavíme vám v ňom najpopulárnejšie tituly pre Android zariadenia a pokúsime sa vám priniesť aj niekoľko tipov a trikov na to, ako ich používať. Prvé časti nášho seriálu boli venované aplikáciám od Googlu -predstavili sme vám  e-mailový klient Gmail a prehliadač Chrome. Dnes si povieme viac o populárnom titule Dropbox, ktorý patrí rovnako medzi naše must have aplikácie. Viete, ako Dropbox používať plnohodnotne? Ak nie, tak pozorne čítajte tento článok až do konca.

Náš tip
50 MUST HAVE Android aplikácie: Gmail (1.časť)
Náš tip
50 MUST HAVE Android aplikácie: Google Chrome (2.časť)

Dropbox patrí medzi najpopulárnejšie Android aplikácie už od svojho príchodu do obchodu Play. Ide o najpopulárnejšiu cloudovú aplikáciu, ktorá má svojho klienta aj na platformách Windows, Mac OS X či iOS. Hlavnými prednosťami tejto aplikácie sú určite prehľadnosť a funkčnosť, ktorú by sme vám chceli predstaviť do detailov. Dropbox ponúka funkcie, ktoré nenájdete pri iných tituloch a ponúka niekoľko výhod, ktoré by vás mali presvedčiť o tom, aby ste si túto aplikáciu stiahli.

Ako získať čo najviac bezplatného miesta

Dropbox je dostupný zadarmo a bezplatne ponúka aj všetky svoje funkcie. Jeho jediným obmedzením je veľkosť cloudu, ktorý môžete používať. Ako nový používateľ získate 2 GB bezplatného priestoru, pričom ďalšie megabajty a gigabajty môžete získať niekoľkými jednoduchými spôsobmi. Prvým krokom je splnenie základných úloh v záložke Get started priamo na stránke dropbox.com.

free-dropbox

Ďalšie miesto získate za pozvanie svojich priateľov a známych. Ak si niektorí z nich založia nové konto, Dropbox vám zvýši kapacitu cloudu. ďalším spôsobom získania bezplatného priestoru je prihlásenie sa na sociálne siete Facebook a Twitter a sledovanie Dropboxu. Miesto zadarmo získate aj za používanie aplikácie Carousel, prípadne dostanete bezplatné GB pri kúpe nového zariadenia. Všetky tieto spôsoby nájdete opísané na oficiálnej stránke Dropboxu.

Automatická synchronizácia fotografií a videí z mobilných zariadení

Výbornou funkciou Dropboxu je automatická synchronizácia multimédií medzi zariadeniami. Stačí, aby ste si v nastaveniach mobilného zariadenia zapli synchronizáciu fotografií a videa, a tieto súbory sa ihneď po vytvorení začnú synchronizovať cez cloud do všetkých vašich zariadení. Nové fotografie a videá si tak na svojom PC môžete pozrieť už za krátku chvíľu bez potreby pripájania zariadenia cez kábel. Pozor však na synchronizáciu cez mobilný internet – tú by ste mali v nastaveniach zakázať.

Dropbox-Camera-Upload

Pokročilá správa súborov na Androide

Ak máte vo svojom zariadení množstvo dokumentov či súborov rôzneho typu a chcete ich spravovať intuitívne a hlavne všetky naraz, nainštalujte si jeden z alternatívnych správcov súborov, ktorý podporuje Dropbox. Ako príklad uvedieme Astro či ES File Explorer. Priamo v prostredí týchto aplikácií môžete pracovať so zložkami Dropboxu, zdieľať, mazať, vytvárať či inak upravovať všetky súbory a zložky, pričom na konci vašej práce sa všetko zosynchronizuje medzi vašimi zariadeniami.

dropbox-file-explorer

Zálohovanie s Dropboxom

Cloudové úložisko Dropbox je výborným riešením na zálohovanie dát akéhokoľvek typu. Stačí, aby ste si vytvorili zložku zálohy, kde si budete ukladať dôležité dokumenty a súbory, a vďaka synchronizácii budete mať tieto súbory vždy po ruke na každom vašom zariadení. Výhodou je tiež archivácia súborov, ktorú vykonáva Dropbox automaticky. Ak niektorý zo súborov vymažete, do 30 dní si ho môžete obnoviť z databázy cloudu. Dropbox je v zálohovaní vhodný aj pre firemné dáta, ktoré si môžete ochrániť heslom.

dropbox-safe

Zdieľanie veľkých súborov

Ak potrebujete zdieľať súbory s veľkosťou niekoľko desiatok až stoviek megabajtov, môžete tak urobiť jednoducho cez Dropbox. Stačí, aby ste súbor vložili do zdieľanej zložky a dlhším podržaním zvolili možnosť zdieľať. Odkaz na daný súbor potom môžete zdieľať cez e-mail alebo ako textový odkaz cez niektorú z nainštalovaných aplikácií.

2014-06-23 09.02.59 2014-06-23 09.02.46

2-stupňová autentifikácia

Ak na Dropbox ukladáte citlivé dáta, môžete použiť 2-stupňovú autentifikáciu. Tá bude vyžadovaná pri každom pridaní nového zariadenia, prípadne pri prihlásení sa cez internetovú stránku. Okrem hesla vtedy budete musieť zadať aj špeciálny kód zaslaný na vaše mobilné zariadenie.

dropbox-2-verifikacia

Ďalšie tipy a triky

  • Súbory, ktoré označíte hviezdičkou sa stiahnu a budú dostupné kedykoľvek offline.
  • Súbory v Dropboxe môžete nájsť aj pomocou Menu > Vyhľadávanie.
  • Priamo v aplikácii môžete vytvárať nové textové súbory, ktoré sa automaticky po uložení synchronizujú.
  • Ak priateľom umožníte upravovať zdieľanú zložku, môžu do nej pridať svoje fotografie a súbory. Takto môžete vytvoriť napríklad album z oslavy, do ktorého prispeje fotografiami každý člen rodiny.
  • Súbory v Dropboxe môžete zoradiť abecedne, ale aj podľa dátumu pridania.
  • V Menu > Settings nájdete vždy aktuálnu informáciu o voľnom mieste vo vašom cloude. Viete tak, či doň môžete nahrať ďalšie súbory, alebo si musíte zakúpiť dodatočné miesto.
  • Ak chcete byť medzi prvými, ktorí vyskúšajú nové verzie Dropboxu, zaškrtnite v Menu položku Get early releases. 
  • Pre uvoľnenie miesta v zariadení môžete vymazať dočasné súbory cache v Dropboxe. Urobíte tak v Menu > Clear cache.
Verzia: 88.2.2
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 88.2.2
Aktuálna cena: Zdarma

Alternatívne aplikácie

Dropbox nie je jedinou cloudovou aplikáciou pre Android a v obchode Play sa nachádza niekoľko jeho alternatív. Za všetky spomenieme Google Drive, Box.com či Copy. Ak používate niektorú z iných služieb, napíšte nám do komentárov pod tento článok dôvod, prečo je práve vaša voľba lepšia než iné a aké výhody daná aplikácia pre Android ponúka.

Zdroj: Dropbox

23.6.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+