MojAndroid

Seriál 50 MUST HAVE Android aplikácie vznikol na základe dopytu od našich používateľov. Chceme vám v ňom ukázať aplikácie, bez ktorých si naše Android zariadenia už nevieme predstaviť. V jeho prvých častiach sme vám predstavili ChromeGmailDropbox a MX Player. Dnes pre vás máme tip na ďalšiu zaujímavú Android aplikáciu – Clean Master. Ten používame pravidelne na čistenie našich zariadení od dočasných súborov a všetkých citlivých dát, pričom tento titul ponúka aj ďalšie užitočné funkcie. Ak neviete, ktoré to sú, čítajte ďalej tento článok.

Náš tip
Pozrite si ďalšie časti seriálu 50 MUST HAVE Android aplikácie

Čistenie cache súborov

Pre začiatočníkov je potrebné najprv vysvetliť, čo vlastne sú cache súbory. Ide o dočasné súbory, ktoré si do vyrovnávacej pamäte zariadenia ukladajú aplikácie (najmä internetový prehliadač), aby vám mohli priniesť rýchlejšie odozvy (rýchlejšie načítanie stránok, náhľadov v galérii a pod.). Tieto súbory však aplikácie po sebe nevymažú, a tak to je potrebné urobiť manuálne aspoň raz za čas. V aplikácii Clean Master vám na to postačí niekoľko jednoduchých krokov. Po tom, ako samotnú aplikáciu spustíte, kliknite na Pozostatky. Počkajte, kým zariadenie vypočíta ich celkové množstvo. Dávajte si však pozor na to, čo vymažete. Odporúčame vám odškrtnúť náhľady galérie, či súbory  z aplikácií, ktoré uchovávajú vaše citlivé informácie (SMS, denníky hovorov, …). Ostatné aplikácie môžete nechať označené a stlačiť tlačidlo Vymazať. Potom už treba len počkať, kým zariadenie odstráni všetky dočasné súbory. V ďalšom kroku vám zariadenie navrhne Rozšírené čistenie, to však zvoľte len v prípade, že chcete vymazať fotografie, videá a väčšie súbory z vašej pamäte.

clean-master-22 clean-master-33

Uvoľnenie RAM

Ak sa vám zdá byť vaše Android zariadenie spomalené a jeho reakcie sú dlhšie než zvyčajne, zrejme máte na pozadí spustených viacero náročnejších aplikácií. Vtedy treba v aplikácii Clean Master otvoriť položku Procesy. V nej budete vidieť zoznam všetkých procesov pracujúcich v pozadí systému. Ak vaše zariadenie chcete zrýchliť, kliknite na Ukončiť. V prípade, že aktuálne pracujete s nejakou aplikáciou, odšrtnite ju zo zoznamu, inak sa ukončí bez toho, aby bol uložený váš postup.

clean-master-45 clean-master-35

Pokiaľ patríte medzi náruživých hráčov mobilných hier, tak vás určite poteší aj funkcia Zrýchlenie hier. Tá vždy vypne aplikácie na pozadí pri spustení hier, ktoré si zvolíte, takže hry pôjdu v konečnom výsledku rýchlejšie a reakcie zariadenia budú plynulejšie.

TIP: Pamäť RAM môžete uvoľniť aj pomocou widgetu, ktorý táto aplikákcia ponúka. Jeho názov je 1 Tap Boost  a na plochu si ho môžete pridať ako ktorýkoľvek iný widget. V niektorých prípadoch vám ho aplikácia na plochu pridá hneď po nainštalovaní.

Ochrana pred malvérom

Výhodou aplikácie Clean Master je aj ochrana pred škodlivým softvérom. Po nainštalovaní akejkoľvek aplikácie ju Clean Master ihneď preskúma a hlásením v notifikačnej lište vám oznámi, či je aplikácia bezpečná na používanie alebo nie. Bezpečnosť systému ale táto aplikácia kontroluje aj v súvislosti s internetovým prehliadaním a jej úlohou je napríklad nabádať k vymazaniu histórie prehliadania, ktorá môže obsahovať vaše citlivé dáta. Výhodou je aj možnosť vymazať históriu hovorov či SMS jedným tlačidlom, či dodatočné skenovanie všetkých aplikácií v systéme.

clean-master-44 clean-master-38

Správa aplikácií

V prípade, že máte vo svojom Android zariadení desiatky až stovky aplikácií a hier, vám príde vhod ďalšia funkcia aplikácie Clean Master. V zložke Aplikácie môžete odinštalovávať a spravovať všetky svoje tituly, pričom si ich môžete rozdeliť podľa niekoľkých kritérií (veľkosť, frekvencia používania, kategória, …) a dané aplikácie odinštalovať alebo zálohovať. Záloha aplikácie vám vytvorí v špeciálnom priečinku súbor .apk, ktorý potom môžete uložiť do cloudu alebo zdieľať so svojim priateľom. Vhod príde aj možnosť vymazania starých .apk súborov či funkcia Presunúť, ktorá v zariadení s rootom presunie zvolené aplikácie na microSD kartu.

clean-master-00 clean-master-05

Hodnotenie

Aplikáciu Clean Master možno označiť za najlepšiu vo svojej kategórii. Ponúka naozaj pekne spracované prostredie, praktické funkcie a jej ovládanie je také jednoduché, že ho zvládne akýkoľvek používateľ. V mnohých parametroch je lepšia ako jej konkurenti, pričom ako príklad možno uviesť najrýchlejšiu kontrolu inštalovaných aplikácií (preveril inštitút AV-TEST). Medzi jej ďalšie výhody patrí napríklad možnosť pridania Lišty prepínačov do oblasti notifikácií. Po ruke tak budete mať všetky dôležité informácie a prepínače pre systém. Ak chcete čistenie vášho smartfónu posunúť na ešte vyššiu úroveň, aktivujte si aj plávajúci widget. Výbornou správou je to, že si túto aplikáciu môžete stiahnuť úplne bezplatne. Ak si ju chcete nainštalovať do svojho Android zariadenia, kliknite na widget nižšie.

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
17.7.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+