MojAndroid

Seriál 50 MUST HAVE Android aplikácie sme vytvorili preto, aby sme vám priniesli informácie o najobľúbenejších aplikáciách našej redakcie. Ide o tituly, ktoré používame denne a v jednotlivých kategóriách sme ich uprednostnili pred inými. Doteraz sme vám predstavili už 12 aplikácií z obchodu Play, pričom trinástou aplikáciou na našom zozname je Shazam. Ide o aplikáciu pre všetkých milovníkov hudby, no nielen pre nich. Ide presne o ten typ aplikácie, ktorú si nainštalujete a nemusíte ju použiť aj niekoľko mesiacov, no v istých chvíľach je pre vás naozaj MUST HAVE. Prečítajte si, čo všetko Shazam dokáže a prečo by ste si ho mali nainštalovať.

V seriáli 50 MUST HAVE Android aplikácie sme vám predstavili už tieto tituly:

 1. Gmail
 2. Google Chrome
 3. Dropbox
 4. MX Player
 5. Clean Master
 6. Evernote
 7. ES File Explorer
 8. WPS Office
 9. AirDroid
 10. PowerAMP
 11. Nova Launcher
 12. Spotify

Čo je Shazam?

Aplikácia Shazam je veľmi jednoduchou a jej úloha je rozpoznať hudbu. Pýtate sa, na čo to môže byť dobré? Predstavte si, že cestujete v aute a počúvate rádio, v ktorom započujete skladbu, ktorá sa vám naozaj páči. Často ale prepočujete jej autora či názov, takže si ju neskôr nemôžete vyhľadať a pustiť znova. V tom okamihu nastupuje Shazam, ktorému stačí len niekoľko sekúnd zvukovej nahrávky, z ktorej dokáže získať nielen autora skladby a jej názov, ale aj ďalšie podrobné informácie. Výsledok hľadania sa uloží vo vašej histórii a vy si tak kedykoľvek môžete danú skladbu či autora opäť vypočuť.

shazam1

Ako to funguje

Každá skladba má svoj “podpis”. Ten je reprezentovaný melódiou a notami, ktoré vytvárajú jedinečný sled zvukov. Tento sled sa v databázach Shazamu mení na akúsi digitálnu značku, ktorá je potom porovnávaná s nahrávkou, ktorú vytvoríte. Tento systém funguje tak dobre, že názov skladby či jej autora môžete vyhľadať aj tým, že zaspievate kúsok textu, ktorý si pamätáte v približne rovnakej melódii. Na vyhľadanie informácií o skladbe je ale potrebný internet, prípadne si nahrávku môžete uložiť do pamäte zariadenia a skladbu vyhľadať neskôr, keď budete online.

shazam-1 shazam-2

Funkcie aplikácie Shazam

Okrem vyhľadania informácií o skladbe má Shazam aj niekoľko ďalších schopností. Vyhľadanú skladbu si môžete priamo v aplikácii zakúpiť cez Amazon alebo službu Hudba Google Play, prípadne si ju môžete vypočuť v plnom znení cez Deezer, Spotify alebo Rdio. Ak vás zaujíma aj video, tak si môžete k danej skladbe pozrieť hudobný klip aj priamo na YouTube. Samozrejmosťou je aj možnosť zdieľania na sociálne siete, ktoré sú dnes, najmä pre mladých, bohatou hudobnou inšpiráciou.

shazam-9 shazam-10

Praktickou je aj dostupnosť lokálnych rebríčkov vyhľadávaných skladieb, pomocou ktorých zistíte, čo počúvajú (vyhľadávajú) ľudia vo vašom okolí. Ak si chcete pozrieť kompletnú históriu svojho vyhľadávania skladieb, navštívte stránku shazam.com/myshazam.

Je to zadarmo?

Celá služba vyhľadávania aj samotná aplikácia Shazam sú bezplatné. jediným obmedzením sú reklamy, ktoré sa objavujú v prostredí aplikácie. Ak ich chcete odstrániť, musíte si zaplatiť za službu Shazam Encore, ktorá nestojí malé peniaze. Jej cena je až 4,79 EUR. Za tento poplatok ale získate plnohodnotný prístup ku všetkým funkciám a reklamu už v tejto aplikácii nikdy neuvidíte.

Alternatívou pre Shazam je tiež dosť obľúbená aplikácia Soundhound. Tá ponúka obdobné funkcie aj platenú verziu za zhruba rovnakú cenu. Ak sa vám nepozdáva Shazam, vyskúšajte tento titul, prípadne aplikáciu TrackID, ktorú prináša priamo spoločnosť Sony.

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: 3,49 €
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: 3,49 €

18.9.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+