MojAndroid

Seriál 50 MUST HAVE Android aplikácie sme vytvorili preto, aby sme vám priniesli informácie o najobľúbenejších aplikáciách našej redakcie. Ide o tituly, ktoré používame denne a v jednotlivých kategóriách by sme ich uprednostnili pred inými. Doteraz sme vám predstavili už 15 aplikácií z obchodu Play, pričom 16. aplikáciou, ktorú vám dnes predstavíme, je VSCO Cam. Ide o populárnu aplikáciu na fotografovanie, ktorá okrem iného prináša aj bohaté možnosti na ich úpravu. Viac si o aplikácii povieme na nižšie písaných riadkoch.

V seriáli 50 MUST HAVE Android aplikácie sme vám predstavili už tieto tituly:

 1. Gmail
 2. Google Chrome
 3. Dropbox
 4. MX Player
 5. Clean Master
 6. Evernote
 7. ES File Explorer
 8. WPS Office
 9. AirDroid
 10. PowerAMP
 11. Nova Launcher
 12. Spotify
 13. Shazam
 14. Feedly
 15. Swype

Čo je VSCO Cam?

Aplikácia VSCO Cam je populárnou medzi fanúšikmi platforiem Android aj iOS. Ide o alternatívnu fotografickú aplikáciu, ktorá prináša jednoduché prostredie a pritom ponúka bohaté možnosti na úpravu práve nasnímaných fotografií. Ide o alternatívu pre Instagram, ktorý pozná určite väčšina z vás. Z môjho pohľadu je ale VSCO Cam prepracovanejšia aplikácia, ktorej možnosti sú oveľa väčšie ako v prípade Instagramu.

Pokročilé zábery s manuálnym zaostrovaním

Jednou z výhod aplikácie VSCO Cam je možnosť manuálneho zaostrovania. Fotoaparát prednastavene zaostrí na objekt v popredí, no po dotyku s obrazovkou môžete prioritu zaostrenia zmeniť podľa seba. Fotografiu potom následne vyhotovíte dotykom s panelom s ikonou fotoaparátu v spodnej časti obrazovky, prípadne si v nastaveniach aplikácie môžete zapnúť tzv. big thumb spúšť. Jej aktivovanie signalizuje červený rámik okolo displeja a vtedy môžete fotografiu vytvoriť dotykom na hociktorom mieste obrazovky.

vsco-3 vsco-4

V nastaveniach aplikácie nájdete okrem toho aj 4 možnosti blesku – zapnutý, vypnutý, automatický a svietidlo, pričom si na displeji môžete zobraziť aj vodiace čiary v tvare štvorca alebo s pravidlom tretín. Ďalšie úpravy fotografie sú dostupné až po jej zachytení.

Efekty a práca s fotografiami

Keď zachytíte s VSCO Cam ten správny záber, je na čase ho upraviť. Práve aplikovaním filtra a ďalšími úpravami môžete svoju fotografiu odlíšiť od ostatných. Prvým krokom je výber toho správneho filtra priamo pod fotografiou. Na výber ich máte naozaj množstvo, pričom pre pridanie ďalších môžete kliknúť na ikonu košíka úplne napravo. Na niektoré z extra filtrov ale budete potrebovať hotovosť. Ak niektorý z filtrov aplikujete, môžete zmeniť jeho “silu” opätovným kliknutím na jeho ikonu, ktorá teraz zobrazuje malý slider. Po aplikácii filtra môžete ďalej spracovať vašu fotografiu.

Pokročilé nastavenia otvoríte potiahnutím bielej lišty zo spodnej časti displeja. Tu môžete zmeniť expozíciu, teplotu farieb, kontrast, odlesk, vinetáciu, otieň, saturáciu, tiene, highlighty, zaostrenie, zrnitosť a odlesk tieňov a highlightov. Okrem toho môžete obrázok aj otočiť alebo orezať. Ak sa vám váš postproces nepáči a chcete sa vrátiť o krok späť alebo úplne na začiatok, opäť potiahnite bielu lištu v spodnej časti a využite posledné dve ikony napravo.

Čo s upravenou fotografiou?

Ak ste svoju fotografiu upravili tak, ako ste chceli, nájdete ju vo svojej VSCO galérii. Odtiaľto ju môžete zdieľať na všetky sociálne siete aj Instagram, prípadne si ju uložiť do Galérie zariadenia alebo poslať mailom. Podobne ako pri Instagrame, aj vo VSCO Cam nájdete komunitný systém a môžete si prezerať fotografie iných ľudí, rovnako ako oni vaše. Cez položku Journal nájdete tematické výbery populárnych fotografií, cez Grid si zas môžete pozrieť iba náhodne zobrazené fotografie populárnych používateľov.

Obchod a ďalšie nastavenia

V aplikácii VSCO Cam nájdete v bočnom kontextovom menu ešte obchod s ďalšími filtrami (ten istý, ktorý sa vám otvorí tlačidlom pri editovaní) a nachádzajú sa tu aj ďalšie nastavenia aplikácie, kde si môžete zmeniť poradie filtrov a nástrojov, súkromie (zdieľanie informácií o fotografii) a licenciu v prípade, že fotografie nejakej licencii podliehajú a nie sú voľne šíriteľné. Cez bočné kontextové menu si tiež môžete otvoriť fotoaparát ikonou vľavo dole.

vsco-9 vsco-6

Hodnotenie a alternatívy

VSCO Cam nie je možno najlepšou a rozhodne nie je jedinou aplikáciou na úpravu fotografií pre zariadenia s Androidom. Podľa môjho názoru ale ide o kompexnú aplikáciu s vyvážením dizajnu a funkcií, čo sa dnes často nevidí. Najväčšími konkurentmi pre tento titul sú už spomínaný Instagram či Snapseed, takže v prípade, že vám VSCO Cam nevyhovuje, vyskúšajte tieto aplikácie. Budeme radi, ak nám v komentároch zazdieľate vaše fotografie vytvorené cez VSCO Cam, prípadne nám napíšete aké nastavenia v tejto aplikácii používate a aké s ňou máte skúsenosti.

Verzia: N/A
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: N/A
Aktuálna cena: Zdarma

Verzia: N/A
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: N/A
Aktuálna cena: Zdarma

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

9.10.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+