MojAndroid

Seriál 50 MUST HAVE Android aplikácie sme vytvorili preto, aby sme vám priniesli informácie o najobľúbenejších aplikáciách našej redakcie. Ide o tituly, ktoré používame denne a v jednotlivých kategóriách by sme ich uprednostnili pred inými. Doteraz sme vám predstavili už 13 aplikácií z obchodu Play, pričom štrnástou aplikáciou na našom zozname je aplikácia Feedly. Ide o modernú RSS čítačku, ktorá má ambíciu stať sa jediným zdrojom vašich online správ. O tom, že na to má predpoklady, a že ponúka naozaj funkcie, ktoré sú MUST HAVE, vás presvedčíme v tomto článku.

V seriáli 50 MUST HAVE Android aplikácie sme vám predstavili už tieto tituly:

 1. Gmail
 2. Google Chrome
 3. Dropbox
 4. MX Player
 5. Clean Master
 6. Evernote
 7. ES File Explorer
 8. WPS Office
 9. AirDroid
 10. PowerAMP
 11. Nova Launcher
 12. Spotify
 13. Shazam

Čo je Feedly?

Aplikácia s názvom Feedly je RSS čítačkou pre vaše mobilné zariadenia, notebooky a PC. Dnes je Feedly dostupné vo forme mobilnej aplikácie a aj ako webstránka, takže je jedno, z akého zariadenia sa pripojíte na svoj účet. Hlavnou úlohou tejto služby je združovanie zdrojov online informácií na jednom mieste, niečo ako výber všetkých článkov z webov, o ktoré sa zaujímate. Pomocou Feedly môžete čerstvé novinky sledovať neustále aj na cestách, pričom sa k zaujímavému obsahu dostanete rýchlejšie a jednoduchšie ako pri manuálnom prehliadaní webov.

feedly-2 feedly-5

Ako tento systém funguje?

Do Feedly si po prihlásení môžete zadať ľubovoľný počet webstránok, ktorých RSS informácie chcete preberať. Aplikácia potom automaticky synchronizuje všetky dáta a vy tak na jednom mieste môžete vidieť všetky články zo stránok, ktoré máte radi. Synchronizačný systém vám pritom zaručí, aby ste nečítali rovnaký obsah na viacerých zariadeniach. Ak sa vám niektorí z článkov páčil, prípadne si ho chcete prečítať neskôr, môžete si ho označiť menovkou Save for later. Pri obmedzených mobilných paušáloch si tiež môžete zmeniť frekvenciu aktualizácií.

feedly-4 feedly-1

Čítame priamo vo Feedly

Aplikácia Feedly ponúka aj vlastný systém na zobrazenie obsahu. Funguje to tak, že sa v aplikácii uloží akési “jadro” článku – text s obrázkami bez reklám a ďalších odkazov – a vy si daný obsah môžete prečítať priamo vo Feedly. Pri dlhších článkoch vám však aplikácia ukáže iba ich časť a pre prečítanie celého článku musíte navštíviť daný web. Samozrejmosťou je integrácia sociálnych sietí, na ktoré môžete hociktorý z článkov okamžite zdieľať priamo z aplikácie.

 feedly-10 feedly-9

Pri čítaní v noci je praktickou čierna téma, cez deň sa zas lepšie správy čítanú na bielom podklade dennej témy. Priamo v bočnom kontextovom menu si ale tému môžete prepnúť jedným dotykom. Praktickým doplnkom je rozhodne aj widget aplikácie vo veľkosti 4×2, ktorý si môžete umiestniť na niektorú z vašich domácich obrazoviek.

Bohaté nastavenia a gestá

Pri ovládaní mobilnej aplikácie služby Feedly cítite, že si autori dali veľmi záležať na integrácii gest a ovládania pomocou rôznych ťahov či skratiek. V zozname nových článkov môžete rolovať vertikálne, pri prezeraní obsahu z jedného zdroja zas môžete listovať medzi článkami aj pohybom do strán. Okrem toho ponúka aplikácia Feedly aj niekoľko ďalších zaujímavých funkcií priamo v nastaveniach. Spomenieme napríklad možnosť zavrieť článok dvojitým poklepaním, automatické označenie článku za prečítaný pokiaľ cezeň preletíte na domácej obrazovke, či napríklad možnosť rolovania pomocou tlačidiel hlasitosti. Ďalšie možnosti si môžete prezrieť a aktivovať priamo v nastaveniach aplikácie.

feedly-8 feedly-7 feedly-6

Prepojenie s ďalšími aplikáciami

Na službe Feedly sa mi veľmi páči jej otvorenosť. Na registrovanie vám postačí účet na Facebooku, Twitteri alebo Google+ a nepotrebujete si zakladať ďalšie konto so samostatným heslom. Aplikáciu v mobile či tablete si tiež môžete prepojiť s ďalšími titulmi, ktoré máte uložené a môžete si napríklad ukladať články pre offline prezeranie (cez Instapaper, Pocket, či priamo Feedly), prípadne si ich uložiť vo forme poznámky do aplikácií Evernote alebo OneNote. Rovnako si môžete v aplikácii nastaviť aj hlavný nástroj na zdieľanie – buď priamo aplikácie sociálnych služieb alebo e-mail či prehliadač.

feedly-3

Hodnotenie a alternatívy

Feedly je naozaj komplexnou aplikáciou, ktorej funkcie sú v takom rozsahu, že pre ich opísanie by sme potrebovali ďalší samostatný článok. Z našej osobnej skúsenosti ale môžeme prehlásiť, že ide o najlepšiu RSS aplikáciu v obchode Play, ktorú sme si naozaj obľúbili. Feedly sa stalo populárnym najmä po ukončení fungovania známeho Google Reader-u, pričom odvtedy pribudlo v aplikácii niekoľko významných noviniek a zmien, ktoré nás presvedčili o kvalitách tohto titulu. Ak vám Feedly nie je po chuti a hľadáte nejakú alternatívu, vyskúšajte Flipboard, Google Currents alebo gReader.

– Feedly pre Kindle – Feedly pre iPhonewebstránka Feedly.com

Verzia: 38.0.0
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 38.0.0
Aktuálna cena: Zdarma

25.9.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+