MojAndroid

V seriáli 50 MUST HAVE Android aplikácie pre vás vyberáme tituly, ktoré používame v redakcii denne. Ide o aplikácie, ktoré by ste si mali do svojich Android zariadení nainštalovať medzi prvými, no nikdy nie je neskoro na ich objavenie a používanie. Okrem aplikácií od Google sme vám v tomto seriáli predstavili už aj aplikácie DropboxMX PlayerClean Master či Evernote. Dnes si predstavíme správcu súborov ES File Explorer, ktorý sa postará o vaše priečinky vo vnútornej pamäti aj na pamäťovej karte. ES File Explorer však dokáže oveľa viac, o čom vás presvedčíme v nižšie písaných riadkoch.

Náš tip
Všetky časti seriálu 50 MUST HAVE Android aplikácie

Pokročilá správa súborov

Nakoľko je ES File Explorer najmä správcom súborov, využijete ho práve na túto činnosť. Prácu so súbormi akéhokoľvek typu zvláda bravúrne a vďaka jednoduchému ovládaniu pre vás nebude presúvanie, kopírovanie či premenovávanie súborov už žiadnou vedou. Výhodou sú tiež gestá, ktoré môžete používať pomocou guľôčky v strede obrazovky. Tie si nastavíte v Nástroje > Gesto. Pomocou jednoduchého ťahu prstom môžete napríklad prejsť späť, ukončiť aplikáciu či obnoviť obsah priečinka.  Možností pre prácu so súbormi v tejto aplikácii je viac, napríklad možnosť pracovať vo viacerých oknách, a všetky tieto funkcie by sme opisovali naozaj dlho. Preto si aplikáciu radšej vyskúšajte a objavte jej možnosti na vlastnej koži.

es-file-explorer-10es-file-explorer-11

Skryté súbory a heslovanie

Tak ako v iných správcoch súborov, aj v ES File Explorer môžete pracovať so skrytými súbormi. Ak ich chcete skryť pred používateľmi, postačí, ak ich na začiatok ich názvu pridáte bodku. Napríklad súbor “.foto” sa nezobrazí v galérii. Ak chcete súbory skryť aj pre systémom a aplikácii, pridajte do zložky, kde sa nachádzajú, súbor s názvom “.nomedia”. Potom Android túto zložku, jej podložky a všetky súbory v nich prehliadne. Ak ale chcete pracovať so skrytými súbormi, nezabudnite v aplikácii ES File Explorer povoliť zobrazenie skrytých súborov v Nastavenia > Zobraziť skryté súbory. 

es-file-explorer-14 es-file-explorer-06

Okrem skrytia zložiek je možné aj ich zaheslovanie priamo v aplikácii ES File Explorer. Heslom sa dá ochrániť celá aplikácia a bude vyžadované vždy, keď budete chcieť pracovať so súbormi. Heslo si môžete nastaviť v Nastavenie > Nastavenie hesla > Povoliť ochranu. Nevýhodou je to, že k súborom môžu pristupovať ďalšie aplikácie, takže ich vlastne ochránite len vrámci kopírovania, presúvania a podobne.

Tvorba a záloha APK súborov

Ak si chcete zálohovať nainštalované aplikácie, môžete tak spraviť priamo v ES File Explorer. Stačí otvoriť Menu > Nástroje > Správca aplikácií s tu zvoliť dlhším podržaním aplikáciu, ktorú chcete zálohovať. Potom už len v spodnom menu zvoľte Zálohovať a aplikácia ES File Explorer uloží do vašej pamäte APK súbor. Ten potom môžete uložiť na externé médium alebo poslať e-mailom či cez Bluetooth priateľom, ktorí si takto aplikáciu môžu nainštalovať.

es-file-explorer-03 es-file-explorer-05

Posielanie/prijímanie súborov cez internet

Vrámci aplikácie ES File Explorer môžete pracovať so súbormi aj na diaľku. Priamo v aplikácii si totižto môžete nastaviť prístup na vzdialený FTP server alebo cloud, takže môžete pristupovať napríklad k počítaču, ktorý máte doma. Integrácia cloudu je dnes veľmi dôležitou a žiadanou funkciou, takže jej prítomnosť v aplikácii ES File Explorer hodnotíme pozitívne. Navyše, cez ES môžete pristupovať aj k súborom v lokálnej sieti. Stačí sa pripojiť na Wi-Fi.

es-file-explorer-02 es-file-explorer-08

Možnosti personalizácie

Správcu súborov ES File Explorer si môžete upraviť podľa svojho gusta. Aplikácia totižto ponúka rôzne témy a možnosti grafických úprav, takže si na svoje príde každý používateľ. Stačí otvoriť Menu (ikona vľavo hore) a dole stlačiť tlačidlo Téma. Potom je výber témy aplikácie už len na vás.

es-file-explorer-09

Hodnotenie

Hoci nie je ES File Explorer jedinou aplikáciou svojho druhu, ponúka najprehľadnejšie prostredie, množstvo funkcií a naozaj intuitívne ovládanie. Aj preto si našiel miesto v našom výbere. Zaujíma nás ale, akú aplikáciu na správu súborov používate vy. Jej názov nám napíšte do komentárov pod tento článok.

Verzia: 4.1.7.1.22
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 4.1.7.1.22
Aktuálna cena: Zdarma
1.8.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+