MojAndroid

Seriál 50 MUST HAVE Android aplikácie je venovaný titulom, ktoré používame denne a v danej kategórii by sme vám ich odporučili. Doteraz sme vám predstavili už 10 must have Android aplikácií a dnes vám prinášame detailný pohľad na Nova Launcher. Všeobecne možno launcher nazvať náhradou za nadstavbu výrobcu v systéme Android, ktorá ponúka viac funkcií a menšiu náročnosť na výkon zariadenia. Inštalovanie takejto aplikácie vám preto odporúčame vždy, keď sa vám nepáči prostredie vo vašom Android smartfóne, prípadne sa vám zariadenie značne spomalí a nepomáhajú už ani žiadne návody. Nova Launcher patrí medzi najlepšie launchery pre Android, a preto sa dostal aj do nášho výberu 50 MUST HAVE Android aplikácie.

V seriáli 50 MUST HAVE Android aplikácie sme vám predstavili už tieto tituly:

  1. Gmail
  2. Google Chrome
  3. Dropbox
  4. MX Player
  5. Clean Master
  6. Evernote
  7. ES File Explorer
  8. WPS Office
  9. AirDroid
  10. PowerAMP

Čistý Android v najnovšej verzii

Tím TeslaCoil, ktorý stojí za vývojom aplikácie Nova Launcher, sa pri jeho tvorbe nechal inšpirovať Androidom vo svojej najčistejšej forme a tohto pravidla sa drží dodnes. Navyše, dizajn aplikácie sa prispôsobuje vždy najnovšiemu Androidu a jeho “dizajnovým manuálom”, takže aj na staršom smartfóne či tablete môžete mať neustále vzhľad najnovšieho Androidu. Okrem toho, že takého čisté prostredie dobre vyzerá, je pre systém aj nenáročné, a teda spotrebúva menej operačnej pamäte. To má v konečnom dôsledku na svedomí aj zrýchlenie celého systému.

nova-launcher-5 nova-launcher-6

Upravte si prostredie podľa seba

Jednou z obrovských výhod launcherov sú ich nastavenia. Nova Launcher ponúka naozaj množstvo nastavení pre vzhľad aj funkcie systému a za všetky spomenieme napríklad mriežku aplikácií na ploche či v menu, rôzne prechody a efekty pohybu, možnosť nastaviť rýchlosť prechodov, pokročilé nastavenia pre zložky na ploche, widgety a tak ďalej. O nastaveniach tejto aplikácie by sme mohli rozprávať dlhé hodiny, no najlepšie to pochopíte keď si aplikáciu nainštalujete a prejdete si jej nastaveniami zvrchu nadol.

nova-launcher-7 nova-launcher-9

Ako zrýchliť systém

Ak si Nova Launcher nainštalujete kvôli zrýchleniu systému vo vašom mobilnom zariadení, tak vám dáme niekoľko tipov na to, ako systém naozaj zrýchliť. Prejdite do Nova nastavení > Vzhľad a dojem > Rýchlosť posúvania a zvoľte Rýchle alebo Rýchlejšie ako svetlo. Rovnaké nastavenia použite aj pre položku Rýchlosť animácie. Vtedy systém zanedbá efekty a animácie prechodov, čo celkový systém zrýchli a vy budete mať pocit, že v ruke držíte nové zariadenie.

nova-launcher-8

Pokročilá správa aplikácií

Výhodou Nova Launcheru sú aj možnosti pre správu aplikácií. Tie si totižto môžete v menu s aplikáciami (appdrawer) nechať skryť, čím uvoľníte miesto pre ďalšie ikony. Praktickým je tiež triedenie aplikácií do skupín či akýchsi tabov, kde si môžete napríklad vložiť všetky hry, pracovné aplikácie a podobne. Skupiny pre aplikácie nájdete v Nova nastavenia > Menu > Skupiny v menu. Tu si môžete pridať novú skupinu pomocou tlačidla v pravom hornom rohu a priradiť do nej aplikácie zo zoznamu. Pomocou tejto funkcie si menu s aplikáciami môžete upratať do niekoľkých skupín, ktoré vám pomôžu s orientáciou v menu, pokiaľ máte nainštalovaných niekoľko desiatok aplikácií.

nova-launcher-1 nova-launcher-2 nova-launcher-3

Zmeňte si ikony

Ak si chcete prostredie vo svojom Android zariadení zmeniť do posledných detailov, môžete si upraviť aj ikony aplikácií. Slúžia na to tzv. icon pack-y, ktoré si môžete stiahnuť ako aplikáciu z obchodu Play. Ich nainštalovaním sa do databázy ikon dostane nová položka a pre jej aplikovanie stačí otvoriť Nova nastavenia > Téma ikon a zvoliť nainštalovaný pack ikon. Potom budú všetky ikony v systéme zmenené na také, aké sa vám páčia.

nova-launcher-18 nova-launcher-17

Ovládanie gestami

Veľmi návykovou a praktickou funkciou je aj ovládanie gestami. Nova Launcher ponúka hneď niekoľko možností, kde môžete gestá využiť, najmä na domácej obrazovke. Potiahnutím jedného alebo dvoch prstov môžete vykonať špeciálny pokyn, prípadne spustiť vami zvolenú aplikáciu. Nastavenia gest nájdete v Nova nastavenia > Gestá a tlačidlá. 

nova-launcher-15 nova-launcher-16

Počítadlo zmeškaných udalostí

Praktickou funkciou Nova Launcheru je aj zobrazovanie zmeškaných udalostí v počítadle. To sa prejaví pri ikone danej aplikácie na mieste, ktoré si sami nastavíte a s dizajnom, ktorý si opäť zvolíte sami. Na zobrazenie počítadla je ale nutné stiahnuť samostatnú aplikáciu s názvom TeslaUnread, ktorá je ale v obchode Play dostupná úplne bezplatne. Potom už stačí iba nastaviť všetky parametre počítadla a uložiť všetky zmeny.

nova-launcher-12

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

Platená vs bezplatná verzia

Nova Launcher je v obchode Play dostupný ako bezplatná aplikácia, no je obmedzený hneď v niekoľkých smeroch. Základné nastavenia sú dostupné aj pre bezplatnú verziu, no pokiaľ chcete naplno využiť jeho potenciál a svoje zariadenie naozaj upraviť podľa svojich predstáv alebo zrýchliť, budete si musieť kúpiť platenú verziu. Tá je dostupná za 3 EURÁ, no často býva v zľave len za niekoľko desiatok centov alebo polovičnú cenu. Za všetky možnosti a funkcie ale naozaj platená verzia stojí, takže s jej kúpou neváhajte. Nižšie nájdete odkazy na stiahnutie obidvoch aplikácií.

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 2017
Aktuálna cena: 5,25 €
Verzia: 2017
Aktuálna cena: 5,25 €

Hodnotenie

Aplikáciu Nova Launcher považujem za jednu z najlepších Android aplikácií vôbec. Na svojich Android zariadeniach ju používam už roky a zatiaľ ma jej funkcie a možnosti nikdy nesklamali. Ide o praktickú náhradu za nadstavbu výrobcu, ktorá ponúka obrovské množstvo možností pre úpravu vzhľadu aj ovládania, takže si táto aplikácia rozhodne zaslúži miesto v našom seriáli 50 MUST HAVE Android aplikácie. V obchode Play ale samozrejme existuje množstvo ďalších launcherov, ktoré sa od tejto aplikácie odlišujú. Ak sa vám nepáči Nova Launcher, stiahnite si niektorú z alternatív.

nova-launcher-5 nova-launcher-14

Plusy

+ vzhľad

+ pokročilé nastavenia

+ zrýchlenie systému

+ neustále nové funkcie a aktualizácie

Mínusy

– vyššia cena za plnú verziu

Zdroj: ObchodPlay

28.8.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+