MojAndroid

V našich recenziách neustále zdôrazňujeme to, že dnes už aj lacnejšie zariadenia ponúkajú výkon, aký bol ešte pred pár rokmi dostupný exkluzívne iba pre vlajkové lode. Lacnejší hardvér a optimalizácie systému, ktoré vidíme v každej aktualizácii sú dôvodom, prečo dnes aj dostupnejšie smartfóny a tablety fungujú oveľa lepšie, ako pred niekoľkými rokmi. Rýchlosť našich zariadení však postupom času klesá a už po pár týždňoch používania môže byť smartfón alebo tablet výrazne pomalší, ako to bolo pri kúpe. Preto vám prinášame niekoľko jednoduchých tipov a trikov, vďaka ktorým môžete svoje zariadenie výrazne zrýchliť.

Uistite sa, že máte všetky najnovšie aktualizácie

Nech budete robiť pre zrýchlenie svojho zariadenia čokoľvek, môžete si byť istí, že vývojári samotného systému a aplikácií robia pre to viac. Preto sa vždy snažte nainštalovať si najnovší softvér, ktorý je pre Android smartfóny a tablety dostupný zväčša prostredníctvom OTA aktualizácií. Tie sa vám ukážu buď automaticky, alebo ich môžete manuálne skontrolovať v nastaveniach v sekcii O telefóne / O tablete. To isté platí aj o aplikáciach, ktoré sú aktualizované oveľa častejšie. Okrem vyššieho výkonu môžu nové verzie systému priniesť aj ďalšie vítané pozitívum, ktorým je zvýšenie výdrže batérie. Aplikácie môžete aktualizovať jednoducho cez obchod Play a sekciu Moje aplikácie.

HTC One aktualizacia KitKat

Zjednodušte vaše domovské obrazovky

Android má oproti ostatným mobilným operačným systémom jednu veľkú výhodu – ponúka widgety pre domovskú a uzamykaciu obrazovku. Tie ponúkajú množstvo informácií bez toho, aby ste vôbec museli otvoriť samotnú aplikáciu a výrazne tak zvyšujú pohodlie pri práci so smartfónom alebo tabletom. Ich negatívnou stránkou je však záťaž pre zariadenie a v konečnom dôsledku aj výrazné spomalenie. Skúste teda z domovských obrazoviek odstrániť všetky widgety, ktoré nepoužívate. To isté platí aj o ikonách aplikácií a výrazne môžete pomôcť k zlepšeniu výkonu aj použitím bežného statického pozadia miesto živej tapety, ktorá vyťažuje procesor oveľa viac, ako bežné pozadie.

home-touchwiz

Odinštalujte alebo vypnite zbytočné aplikácie

Veľké množstvo aplikácií nainštalovaných na našich zariadeniach pracuje na pozadí aj vtedy, keď to nevyžadujeme alebo keď aplikáciu nepoužívame. To môže mať jednak negatívny vplyv na výkon zariadenia, ale aj na výdrž batérie. Je preto vhodné robiť pravidelnú kontrolu aplikácií, pričom odinštalovať by ste mali všetky tie, ktoré už nepoužívate a iba zbytočne zaberajú miesto v pamäti a spomaľujú zariadenie. Jednotlivé aplikácie môžete odinštalovať pomocou rôznych nástrojov, ako napríklad Clean Master, no využiť môžete aj nástroj na správu aplikácii v samotnom systéme Android.

clean-master-05

Prejdite do nastavení telefónu a vyberte záložku Aplikácie. Gestom sa presuňte na zoznam všetkých aplikácií a kliknutím vyberte aplikáciu, ktorú chcete odinštalovať. Po kliknutí sa zobrazia informácie o aplikácii spolu s akciami, ktoré môžete vykonať. Kliknutím na odinštalovať úplne vymažete aplikáciu zo zariadenia. Niektoré predinštalované aplikácie ale nie je možné odinštalovať, a tak ich môžete aspoň vypnúť.

Vypnite alebo znížte úroveň animácií

Animácie sú v našich zariadeniach veľmi pekným prvkom a pri používaní dotvárajú grafickú stránku prostredia. To ale platí iba vtedy, keď nesekajú a nespôsobujú spomalenie celého zariadenia. Ak chcete zvýšiť výkon svojho smartfónu alebo tabletu a ušetriť pri tom aj trochu batérie, môžete znížiť úroveň animácií, prípadne ich úplne vypnúť. Toto nastavenie nájdete v zložke Možnosti pre vývojárov. Tie v prípade potreby aktivujete v nastaveniach -> o telefóne, kde musíte sedemkrát kliknúť na riadok Číslo zostavy.

Recenzia-HTC-One-mini-12

Potom už iba prejdite do nastavení pre vývojárov a nájdite nastavenia animácií. Tu môžete vybrať mierku animácie pre jednotlivé prvky prostredia, ktorú skúste znížiť na hodnotu 0.5x, prípadne úplne vypnúť. Vyskúšajte, ako sa vám pozdáva prostredie bez aktivovaných animácií, ktoré môžete v prípade potreby znovu jednoducho zapnúť. My máme s týmto nastavením pozitívne skúsenosti a prostredie bez animácií je svižnejšie, no stále rovnako pekné.

Vymažte pamäť Cache

Aplikácie si uchovávajú informácie v pamäti Cache, ktorá by mala slúžiť na zrýchlenie aplikácií a prístupu k nim. Vo väčšine prípadov to aj tak funguje, no pri dlhodobejšom používaní sa môže stať, že aplikácie uchovávajú staré informácie, ktoré chod aplikácie neurýchľujú, práve naopak ho výrazne spomaľujú. V takom prípade by ste mali skúsiť vymazať pamäť Cache. Môžete tak urobiť pre všetky aplikácie pomocou Clean Mastera, alebo pre jednotlivé aplikácie v menu nastavenia -> Aplikácie -> Všetky aplikácie, kde po kliknutí na konkrétnu aplikáciu získate možnosť vymazať Cache.

clean-master-22

Obmedzujte dáta na pozadí

Pri používaní zariadení so systémom Android je veľká časť výpočtovej sily využívaná aplikáciami, ktoré aktuálne nepoužívame. Týka sa to najmä tých aplikácií, ktoré synchronizujú údaje na pozadí. Okrem záťaže pre procesor tieto aplikácie negatívne vplývajú na výdrž batérie a aj na objem spotrebovaných dát. Treba však podotknúť, že väčšinou sa jedná o vitálne aplikácie, kvôli ktorým tie dáta vlastne máme. Aj tak sa ale môže stať, že na pozadí prebieha synchronizácia, ktorá nám neposkytuje žiadne priame výhody.

dropbox-cover

Vyberte preto v nastaveniach zložku Synchronizácia a po kliknutí na jednotlivé účty budete môcť vypnúť automatickú synchronizáciu. Niekedy bude potrebné otvoriť samotnú aplikáciu a synchronizáciu vypnúť v nastaveniach. Pre výrazné zvýšenie výkonu je možné úplne deaktivovať automatickú synchronizáciu, no to má väčšinou za následok stratu najdôležitejších funkcií smartfónu, akými sú napríklad notifikácie o nových e-mailoch.

Vymažte časť cache z vašej pamäte

V tomto prípade nemáme na mysli cache jednotlivých aplikácií, ale celého systému. Táto akcia vyžaduje trochu odbornejšieho prístupu, keďže vymazať cache je možné z recovery módu. Do toho sa dostanete stlačením správnej kombinácie tlačidiel pri zapnutí zariadenia, no táto kombinácia sa pri každom zariadení líši. Väčšinou ide o stlačenie tlačidla napájania spolu s jedným tlačidiel ovládania hlasitosti, no správny postup pre vaše zariadeni si radšej pohľadajte na internete. V recovery móde potom pomocou tlačidiel ovládania hlasitosti hľadajte položku podobnú príkazu Vymazať oddelenie cache, prípadne v anglickom jazyku Wipe cahce partition.

clean-master-titulka

Vyskúšajte alternatívny launcher

Android je vo svojej najčistejšej verzii pomerne jednoduchý systém s prehľadným prostredím. Výrobcovia ho však často obohacujú o vlastnú nadstavbu s množstvom pridaných funkcií, ktoré väčšina užívateľov ani nevyužíva a iba sa tak spomaľuje celý systém. Použitím alternatívneho launcheru je však možné tento problém odstrániť. Ak vlastníte smartfón alebo tablet s nainštalovanou systémovou nadstavbou od výrobcu, môžete vyskúšať nahradiť pôvodný launcher niektorým iným. V obchode Play je ich veľmi veľa a výber najlepších z nich sme vám priniesli v tomto článku.

Nova-Launcher-Update-screenshots

Obnovte výrobné nastavenia

Hoci to môže znieť kruto, vo väčšine prípadov to naozaj môže pomôcť. Obnovením výrobných zariadení získate zariadenie takmer v takom stave, v akom bolo pri kúpe. Aplikácie si síce budete musieť nainštalovať odznova, ale čerstvý systém sa vám za to odvďačí rýchlejšími reakciami a v mnohých prípadoch aj lepšou výdržou batérie.

nexus

Pretaktujte si procesor

Tento tip je určený iba pre skúsenejších používateľov, ktorí majú skúsenosti s Rootom zariadenia. Ak neviete, čo je Root a na čo slúži, určite si prečítajte prvý článok z našej novej série, ktorá sa týka práve tejto problematiky. Ak už s týmto procesom máte skúsenosti, vyskúšajte na svojom rootnutom zariadení zvýšiť frekvenciu procesora. Tá je väčšinou od výroby pomerne nízka a pretaktovaním môžete zo svojho zariadenia získať viac výkonu. Použiť môžete aplikáciu SetCPU alebo Android Overclock, no postupujte opatrne, pretože nadmerným pretaktovaním môže dôjsť aj poškodeniu celého zariadenia.

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: 1,49 €
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: 1,49 €

Verzia: 2.4.0
Aktuálna cena: 2,41 €
Verzia: 2.4.0
Aktuálna cena: 2,41 €

Nainštalujte si alternatívnu ROM

Tento tip je určený rovnako iba pre tých najskúsenejších užívateľov. Samotný ROOT totiž zariadeniu výkon nezvýši. Alternatívne ROM sú však vytvorené fanúšikmi, ktorí upravili kód systému a mnohé z nich majú za cieľ práve zvýšenie výkonu a predĺženie výdrže batérie. Na výber ich je obrovské množstvo, no aj tu musíte byť extrémne opatrní a postupovať presne podľa návodov. Myslite tiež na to, že jednotlivé ROM väčšinou nie sú univerzálne a na každý model telefónu sú dostupné iné systémy.

cyanogenmod-11

Tipov a trikov na zvýšenie výkonu je obrovské množstvo, no tu sú spomenuté tie, ktoré môžu mať v určitých prípadoch najväčší vplyv na nárast výkonu vášho smartfónu alebo tabletu. Každý však používa niečo iné, preto nám dajte v diskusii vedieť, ako sa vy snažíte zvýšiť výkon svojho zariadenia a nakoľko ste úspešní :-)

Zdroj: Android Authority

12.8.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

 • Danny

  To posledne je naj. Menej systemovych aplikacii od operatora a vyrobcu. Lahsie programy opre zvecsenie pamete a zrychlenie smartphonu. Dal by som si len na Orange Hiro nemozem najst.

  • Raqua

   Nevadi, nabuduce, ked bude kupovat telefon, mysli na to. ;)

 • SimSon

  Odporucat vymazat cache pre “zrychlenie” moze len uplny trulo, ktory vobec netusi naco vlastne cache je…

  • Matúš Matati Kapusta

   Preco je dobre cache vymazat sme v clanku vysvetlili a aj to, ze nie vzdy je to pre zrychlenie telefonu vhodne :)

   • SimSon

    Ver tomu, ze memory-scheduler v kazdom modernom operacnom systeme sa dokaze postarat o spravne pouzivanie cache postarat lepsie, ako ten najmudrejsi uzivatel…

    • Marki

     Ale v clanku sa o “cisteni” RAM nepise. Tam pisu o mazani cache aplikacie (ktora moze byt corruptnuta a aplikacia potom robi bordel) a o mazani Dalvik cache systemu.

  • Jáson Hviezda

   Taky mně přijde, že telefon funguje líp, když se cache nevymazává. Protože jakmile je vymažu, začnou se automaticky vytvářet, tím spotřebovávají baterii a snižují výkon.
   Před nějakou dobou jsem se vykašlal na vymazávání RAM a Cache a telefon pracuje skvěle. Samsund Galaxy Note 3.

 • Lukas Vyletel

  vysvetlite mi niekto ten obrazok s pingpongovou raketou, lebo co sa tyka clanku TLDR :-D ale ten obrazok, wtf :-D

 • Maher787

  bod číslo 12 kúpte si výkonnejší telefón :D Či to chceme alebo nie android je naozaj žrút výkonu a aj keď sa nás snaží google stále presvedčiť o opaku nie je to tak a určite to nie je ani taký veľký problém fragmentácie ako to opisuje apple. jednoducho je to tak no uvidíme čo nám prinesie Lko

 • Táňa

  Nemôžem nikde nájsť tie nastavenia pre vývojárov na Sony Xperia L prosím viete mi poradiť?

  • Martin

   Klikni 7x na verziu zostavy v info telefonu ;-) respektive poklikaj na vsetko a malo by si ukazat po par kliknutiach ze uz si vyvojar

 • kri

  Nejak som nepostrehol este jednu moznost, ktora dokonca funguje bez potreby rootnut mobil. Je nou takzvane hidden menu. Par veci sa da aj tam ponastavovat a nielen pre sviznejsi telefon, ale aj pre usporu energie.

  • Niqo

   Napíš o tom viac pls… Ešte som nepočul o hidden menu :)

 • jaro

  Mam Jiayu g5 no neje tak cz ani sk jazyk da sa to tam nejak naijštalovať?vopred dakujem

  • Jaro, skus tento navod -https://www.mojandroid.sk/navod-instalacia-slovenciny-na-androide/ :)

 • Boris

  To čo najviac spomaľuje telefón sú aplikácie tipu clean master

  • jojo

   s týmto súhlasim mal som tu aaplikaciu lebo som chceel vyčistiť telefon a od kedy som ju nainštaloval sa moj mobil rapidne spomaalil. Po oddinštalovani ťtejto aplikacie sa všetko vratilo do normalu.

  • Ejkelej

   Ja používam ES správca úloh, vôbec mi nespomaľuje môj Smartfon

 • fatalista

  12. sposob –> kupte si ios :D (joke)

  • kolo

   Jasne, lebo jsi na mojANDROID.sk

  • ladislav4

   13.spôsob —> aktualizujte si dalvik & bionic (platí pre niektoré zariadenia)

 • ladislav4

  Asi najlepší spôsob: GREENIFY…keď si ju kupite…tak niektoré bloatware/systémové ap…zmraziť…a hneď bude phone svižejší :)

 • Hlavne Krokozvidze

  Vyskusajte novu sluzbu zdarma.

  Na vasom smartphone alebo tablete otvorte stranku:
  http://www.youhavecall.com

  Dajte vediet ci to funguje spravne na Slovensku aj v CR, popripade inych krajinach.

  Ciel sluzby je spravit realny GSM zmeskany hovor na lubovolne cislo z lubovolneho cisla, cize ak napriklad nemate kredit, mozete dotycnemu jednoducho prezvonit a on vam zavola spet.

 • Patrik Jajo Jajcay

  Ľuďom ktorí majú root pomôže aplikácia Seeder pre plynulosť systému.

 • tom2910

  Mam telefon za 100€ a jedine, co musim robit, aby isiel plynule (naozaj plynule) je obcas zavriet prehliadac (pouzivam Dolphin a vacsinou ho len minimalizujem). Ten si vie po dlhsom pouzivani zabrat aj cez 300MB z ram.
  Alternativny launcher pouzivam tiez, ale ten mi z vykonu skor ubera.

 • Michal

  Navod OK, ale ten clean master to zabil. Najnepotrebnejsia aplikacia asi po nativiraku co neskutocne brzdia telefon

 • Sofia

  Ľudia, potrebujem pomoc, keďže nie som do phonov nejaký profesionál, tak sa chcem opýtať, že ako aktualizujem android, teda zvýšim na lepšiu verziu na telefóne Samsung Galaxy S (GT-I9000)?

  • Ahoj Sofia, otvor nastavenia > informácie o telefóne a tam klikni na aktualizácia softvéru. Potom zvol manuálnu aktualizáciu :)

   • Sofia

    Bohuziaľ to mi prave nejde :/

  • Lukáš

   mudrlant moderátor ti zabudol zmieniť, že galaxy s-ko má dostupnú verziu androidu iba 2.3.6 a pokiaľ chceš 4.4.4. je potrebný root zariadenia a custom rom. pokiaľ poznáš niekoho schopného v okolí, čo sa vyzná do mobilov, možno by ti to vedel spraviť ;)

   • Lukáš

    na druhú stranu, z vlastnej skúsenosti viem že napríklad na galaxy sku je problém aj pri aktualizácii 2.1 na 2.3.6. mne sa to nepodarilo na jednom z dvoch mobilov. Ale aj tak mám radšej custom Romky.

 • skaton

  Ahojte android team, som nováčik a laik, mám htc desire 310, android v. 4.2.2 a problém. Pri fotení sa foto ukladá priamo do pamäte telefónu. Dá sa to nejako nastaviť tak, aby sa fotky či videa ukladali automaticky na SD? Ďakujem.

+