MojAndroid

S pojmom root sa možno stretávate veľmi často, ale veľa ľudí nevie presne, čo sa tým myslí. Tento článok je zameraný na to, aby sme vám to čo najlepšie vysvetlili.

ROOT je pojem pochádzajúci z operačných systémov založených na Unixe. Medzi ne patrí aj známy Mac OS X, ktorý sa nachádza na Apple počítačoch, alebo Linux, ktorý je veľmi známy bezplatný operačný systém. ROOT je názov používateľa, ktorý má najvyššie privilégia. To znamená že nie je nijak limitovaný v tom, čo môže robiť a aké súbory môže prepisovať a mazať.

Výhody ROOT

Operačné systémy mobilov typicky root neponúkajú. Znamená to, že používateľ nemôže zasahovať do súborov operačného systému. Ak si ale root spravíte, môžete upravovať software bez obmedzení. Dostupné sú napríklad tieto možnosti:

  • meniť témy na mobile
  • zvyšovať alebo znižovať výkon procesoru
  • inštalovať aplikácie na externú pamäťovú kartu
  • inštalovať root aplikácie (tie, ktoré vyžadujú root) – umožňujú šetrenie batérie, kompletnú zálohu všetkých súborov v mobile, skrytie tlačidiel na obrazovke pre viac miesta na displeji, …
  • vyššia kvalita videí (na Xperií Z1 je to dokonca natáčanie 4K a 120 FPS HD videa)

Výhod ROOT-u je však viac. Výrobcovia mobilných zariadení nevydávajú aktualizácie pre ich mobily tak, ako by si väčšina z nás priala. Vydávajú ich neskoro a po dlhšej dobe ich prestanú vydávať úplne. Práve tu vidia mnohí najväčšiu výhodu rootu. Môžu vymeniť ROM, ktorá obsahuje operačný systém. Vďaka tomuto môžete mať na svojom mobile najnovšiu, najrýchlejšiu a možno aj najkrajšiu verziu Androidu. Vľavo na obrázku je štandardný Samsung Galaxy S4, napravo je s alternatívnou ROMkou.

DSC_3145
Dva navonok rovnaké smartfóny. Vľavo s originál Androidom a vpravo s alternatívnou ROM (ROOT-nutý Android)

Root by ste si určite nemali robiť, ak neviete, prípadne vás nezaujíma, akú verziu Androidu máte, veľmi sa bojíte možných problémov s procedúrou rootovania, alebo nemáte pocit, že by vám to prinieslo nejaké výhody. Ak sa však zaujímate o technologický pokrok, radi skúšate niečo nové, alebo ste len nespokojní s verziou Androidu na vašom telefóne, prípadne jeho rýchlosťou, tak potom je rootovanie určené práve pre vás.

Samozrejme, treba myslieť aj na prípadné problémy. Či sa len snažíte rootnuť si mobil, alebo inštalujete root aplikácie, môžete spraviť nejakú chybu a mobil sa vám môže softwarovo poškodiť. Sú tu 2 možné situácie:

  • soft brick – do tejto situácie sa môžete dostať celkom ľahko, ale aj oprava je ľahká
  • hard brick – zriedkavý prípad, rovnako ako aj to, že sa ho podarí niekomu opraviť

Ďalší možný problém je s root aplikáciami. Môžu spraviť asi všetko zlé, čo si viete predstaviť. Od mazania aplikácií, cez monitorovanie hesiel, až k spomínanému hard bricku. Preto by ste mali dobre zvážiť, či root aplikácia, ktorú si chcete stiahnuť, nie je veľmi pochybná.

Aplikáciám, alternatívnym ROMkám a návodom sa budeme detailne venovať v ďalších častiach tohto seriálu. Ak si chcete spraviť root, určite si pričítajte najbližšie vydanie o týždeň, v ktorom bude podrobný návod, ako na to.

2.8.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+