MojAndroid

Mnohí z nás si ešte nezvykli na to, že sa v dátume píše rok 2014 a už je tu koniec tohto roka. Pre mnohých bol práve rok 2014 zlomovým, niekto si polepšil a iní zas museli siahnuť hlbšie do vreciek. Rozhodne zaujímavým bol rok 2014 aj vo svete Androidu. Udialo sa niekoľko naozaj dôležitých udalostí a zmenu sme pocítili takmer v každej oblasti mobilných technológií. Čo najdôležitejšie sa teda tento rok odohralo?

Jednotkou je stále Samsung, karty miešajú Číňania

V roku 2014 sa potvrdilo to, čo už bolo dávno povedané. Trh ovládli lacnejšie Android zariadenia, ktoré dnes za výbornú cenu ponúkajú pokojne aj 4-jadrový procesor a viac ako 1 GB RAM. Ľudia pochopili, že honba za číslami nie je potrebná, a tak sa aj výrobcovia museli prispôsobiť podmienkam na trhu. Samsung bol aj v roku 2014 jednotkou na trhu a v predajnosti smartfónov ho nepredbehol žiadny iný výrobca, aj keď predajnosť smartfónov tejto značky nenaplnila očakávania vedenia. Druhé miesto už tradične patrí jeho najväčšiemu rivalovi – spoločnosti Apple. Zaujímavé zmeny sa však udiali na ďalších priečkach rebríčka najväčších výrobcov mobilov.

Samsung Galaxy Alpha recenzia-16

Tretie miesto obsadil nováčik na slovenskom trhu – spoločnosť Lenovo, ktorá sa tento rok venovala už viac smartfónom a tabletom, ako počítačom. Hovoria o tom čísla ich predajnosti, aj úspechy, aké dosiahli so svojim portfóliom. Za pomerne krátku dobu sa dostali na tretiu priečku hneď za Apple, a to najmä vďaka výborným cenám ich zariadení, ktoré poväčšine ponúkajú výborný výkon, displej, aj silnú batériu. To všetko sú veci, ktoré zákazníci vyhľadávajú.

Lenovo Vibe Z2-6

Štvrtá priečka nepatrí ani spoločnosti HTC, ani LG, ani nikomu inému, kto je na trhu viac ako 5 rokov. Toto umiestnenie putuje opäť do Ázie, a to konkrétne do centrály spoločnosti Xiaomi. Práve oni zaujali ľudí lacnými vlajkovými loďami, ktoré výkonnostne dobieha len niekoľko konkurentov, a silné miesto si vybudovali najmä na domácom trhu. Aj Xiaomi bolo značkou, ktorá sa vo väčšom začala tento rok predávať na našom trhu. A aké sú prognózy do budúcnosti? Ľudia už nechcú platiť veľa za zariadenia, ktoré sú lepšie než lacnejšia konkurencia iba na papieri. Aj preto očakávame príval lacných mobilov s výbornou výbavou.

V roku 2014 sa nakupovalo vo veľkom

Najviac sa v tomto roku darilo zrejme Googlu. Súdim tak podľa všetkých startupov a firiem, ktoré si tento vyhľadávací gigant za posledných 12 mesiacov kúpil. Začalo sa to už v januári, kedy Google kúpil tím stojaci za vývojom prepracovaného budíka Timely a neprešli ani dva týždne a Google ohlásil ďalšiu akvizíciu, jednu z najväčších v jeho histórii – kúpu spoločnosti Nest. Firma, ktorá vyrába inteligentné domáce termostaty ho vyšla na 3,2 miliardy dolárov. Tomu, že sa Google zaujíma o inteligentné domácnosti, napovedá aj odkúpenie Dropcamu, spoločnosti, ktorá má vylepšiť inteligentné termostaty od Nestu. Jednou zo sfér, ktorá zaujíma Google, sú aj PC hry, čo nám dokázala akvizícia známej služby Twitch. Za tú Google zaplatil ďalšiu miliardu dolárov.

google-titulka

Nakupovali však aj iné spoločnosti. Napríklad Microsoft, ktorý tento rok odkúpil definitívne mobilný segment Nokie, no investoval aj do hier a kúpil Minecraft. Nie jednu licenciu, ale celý, a to za 2,5 miliardy dolárov. Pôvodný majiteľ Minecraftu si svoje peniaze dlho nenechal a investoval ich do nehnuteľnosti, konkrétne do jedného z najlepších domov v Beverly Hills. Veľkú investíciu tento rok učinil aj Facebook, ktorý kúpil Instagram. O tom, že sa mu to oplatilo, hovorí fakt, že má dnes Instagram takmer 50-násobne väčšiu hodnotu. Svoje úspory minulo aj Lenovo, ktoré od Googlu odkúpilo Motorolu. Spojenie týchto značiek sa v tomto roku neprejavilo, no očakávame, že sa to zmení práve v nasledujúcich mesiacoch.

Vlajkové lode prekvapili novými technológiami

Rok 2014 bol zlomovým aj v otázke vlajkových lodí jednotlivých výrobcov. Nízke ceny v strednej triede nútili spoločnosti implementovať do svojich najlepších zariadení novinky, ktoré zaujmú a donútia zákazníkov kúpiť si prémiové zariadenie. Tento rok sa tak niesol v štýle nových technológií a vychytávok.

Spoločnosť Samsung tento rok predstavila niekoľko dôležitých modelov. Prvým z nich je ich aktuálna vlajková loď Samsung Galaxy S5, ktorý priniesol ako prvý merač tepu priamo v na svojom tele a zaujal aj vodeodolnosťou a čítačkou odtlačkov. V tomto roku však Samsung zaujal aj ďalšou generáciou obľúbeného tabletofónu Samsung Galaxy Note 4ktorý opäť priniesol stylus a najnovšie technológie v tele s veľkým displejom a výborným fotoaparátom. Naopak, v kategórii kompaktných zariadení bodoval zas Samsung Galaxy Alpha, ktorý zaujme nielen kovovou konštrukciou, ale aj prémiovými funkciami v tele s malými rozmermi.

note-4-titulka

Spoločnosť Sony priniesla tento rok rovnako niekoľko zaujímavých Android zariadení. Medzi tie najhlavnejšie patria vlajkové lode Sony Xperia Z2 a Sony Xperia Z3, ktoré sa líšia len v niekoľkých detailoch, no prehliadnuť nesmiete ani Sony Xperia Z3 Compact, menšiu verziu najnovšej vlajkovej lode spoločnosti. Tá ponúka všetky funkcie a vlastnosti väčšej sestry, akurát v oveľa menšom prevedení. Samozrejmosťou pri všetkých týchto zariadeniach je odolnosť voči vode, ktorú zaručuje konštrukcia vyrobená z kombinácie kovu, plastu a odolného skla.

Porovnanie Sony Xperia Z2 vs Z3-2

LG tento rok stavilo iba na jednu vlajkovú loď, a to model LG G3Tento krok môžeme označiť za správny, nakoľko je nová gé-trojka naozaj tým najlepším, čo od LG môžete dostať. Za cenu, ktorá je nižšia ako pri konkurenčných modeloch, navyše LG G3 zaujme aj perfektným displejom či fotoaparátom s laserovým zaostrovaním. Výnimočným je aj systém obohatený o niekoľko vylepšení, napríklad prebudenie displeja dvojitým poklepaním. Ak hľadáte lacnejšiu alternatívu, poobhliadnite sa po LG G3S.

Recenzia-LG-G3-16-701x416

Rovnakú politiku ako LG sa tento rok rozhodlo nasadiť aj HTC. To predstavilo jednu vlajkovú loď, a to HTC One M8, ktorý ponúka perfektný výkon, Full HD displej a Boomsound reproduktory, ktoré ohlučia aj väčšiu miestnosť. Zaujímavým je rozhodne aj 4 Mpix UltraPixel fotoaparát. Ak ste vyznávačom selfie, tak vás možno zaujme aj smartfón HTC Desire Eye, ktorý do ponuky spoločnosť zaradila ku koncu roka.

HTC One M8, photos

Nováčik trhu – spoločnosť Lenovo – nám predviedla, že okrem lacnejších modelov s dobrým výkonom dokáže vyrobiť aj plnohodnotnú vlajkovú loď s perfektným dizajnom a vlastnosťami. Hovoríme samozrejme o modeli Lenovo Vibe Z2 Proktorý zaujme hrúbkou iba niekoľko milimetrov, výborným fotoaparátom a veľkým displejom s jemným rozlíšením. Operačný systém Android je v tomto prípade obohatený o prepracovanú nadstavbu, ktorá ponúka naozaj nevídané možnosti. Okrem tohto modelu vás môžu zaujímať aj zariadenia Lenovo Vibe X2 či Lenovo Vibe Z2.

Lenovo Vibe Z2 Pro recenzia-14

Niekoľko zaujímavých zariadení predstavil aj Huawei. Jedným z najlepšie vybavených zariadení tejto značky je napríklad Huawei Ascend Mate 7, ktorý sa radí do kategórie tabletofónov a okrem vysokého výkonu ponúka aj čítačku odtlačkov prstov. Huawei tento rok predstavil aj dcérsku (či partnerskú?) spoločnosť Honor, ktorá má ponúkať najmä lacnejšie zariadenia s výbornou výbavou. Ich prvý model Honor 6 patrí naozaj  špičke na trhu, a pritom je jeho cena iba na úrovni okolo 300 EUR.

Android tablety

Rok 2014 bol rozhodne zaujímavým aj v oblasti Android tabletov. Našu redakciu zaujalo hneď niekoľko zariadení. Od spoločnosti Samsung ide najmä o rodinu tabletov Tab S, ktoré ponúkajú výborné parametre a pritom úžasne aj vyzerajú. Vyskúšali sme si 8,4-palcovú, ale aj väčšiu, 10,5-palcovú verziu. Zabudnúť však nemôžeme ani na vlajkové tablety spoločnosti označené ako TabPRO.

Recenzia-Samsung Galaxy Tab S 8.4-12

Spoločnosť LG nás tento rok zaujala modelom LG G Pad 8.0 4G, ktorý ponúka kompaktné spracovanie a podporuje aj najnovšie mobilné siete. Jeho konkurentom je napríklad nový Sony Xperia Z3 Tablet Compact, ktorý, rovnako ako to je pri mobiloch s kompaktným označením, prináša všetky najnovšie technológie v tele s menšími rozmermi. Jeho väčším súrodencom je tento rok Sony Xperia Z2 Tablet.

Sony Xperia Z3 Tablet Compact recenzia-5

Z východu k nám tento rok prišlo rovnako niekoľko zaujímavých modelov Android tabletov. Jedná sa najmä o Xiaomi MiPad alebo Huawei Mediapad M1, ktorý ponúka kovovú konštrukciu a dobrý dizajn. V tejto časti nášho ročného zhrnutia samozrejme nemôžeme zabudnúť ani na produkty Prestigio, ktoré sú na Slovensku naozaj obľúbenými. Nám sa tento rok zapáčil najmä Prestigio MultiPad 4 Quantum 7.85 či model Prestigio MultiPad Ranger 8.0 4G, ktorý si môžete kúpiť u našich operátorov. Veľkým prekvapením bol pre nás tablet N1 od Nokie. Tá vo svojom zariadení ponúka naozaj dobré parametre za vynikajúcu cenu.

Android 5.0 Lollipop

Jednou z najväčších zmien vo svete Androidu sa tento rok stalo predstavenie novej verzie operačného systému Android 5.0 Lollipop. Ten okrem nových funkcií priniesol aj aktualizovaný vzhľad, ktorý sa všeobecne označuje ako Material dizajn. Vyznačuje sa jednoduchými tvarmi a farbami, pričom Google pri jeho tvorbe značne dbal na jednoduchosť a prehľadnosť systému. Veľký dôraz je kladený aj na gestá, ktorými ovládate napríklad novú obrazovku uzamknutia, notifikačnú lištu či nastavenia zariadenia rozdelené do kategórií.

Nositeľné zariadenia

Rok 2014 možno jednoznačne označiť za rok nositeľných zariadení. Veľký boom zažili najmä inteligentné hodinky, ktoré predstavili spoločnosti Motorola, LG či Samsung. Okrem vodeodolnej konštrukcie majú tieto zariadenia spoločný aj operačný systém Android Wear, ktorý Google predstavil rovnako tento rok. Na celom svete cítiť snahu o vytvorenie internetu vecí, a tak je množstvo nositeľných zariadení na trhu logickým statusom. V budúcom roku sa tieto zariadenia budú ešte “množiť” a očakávame aj príchod ďalšej verzie systému Android Wear. Okrem hodiniek s Android Wear sa na trhu objavili aj iné typy inteligentných hodiniek, napríklad Samsung Gear S. Tie sú doslova mobilom na zápästie a ponúkajú všetko, čo dokáže aj klasický smartfón. Vďaka slotu na SIM kartu z nich môžete volať alebo pristupovať na internet.

Slovo na záver

Rok 2014 bol pre Android naozaj prelomovým a aj v tomto období si tento operačný systém upevnil svoje miesto na trhu. Z celkového množstva 1,3 miliardy predaných smartfónov a tabletov patrilo Androidu s 84,4% podielom suverénne prvé miesto. Na druhom mieste je Apple so svojim systémom iOS, ktorého podiel na trhu má hodnotu 11.7% a na treťom mieste je Windows Phone s 2,9%. V budúcom roku očakávame pokračovanie trendu lacných zariadení, na ktorých beží najmä Android, a tak sa rebríček operačných systémov zmení zrejme len minimálne. Veľmi nás však zaujíma platforma Windows Phone, ktorá láka zákazníkov na dobré ceny v pomere k výkonu zariadení a po akvizícii Nokie Microsoftom môžeme na tomto fronte trhu očakávať veľké zmeny. Ako rok 2014 vnímate vy? Aké zariadenia vás zaujali najviac?

1.1.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+