MojAndroid

V neskorých večerných hodinách (29.1.2014) nás zaskočila správa o tom, že Google predáva Motorolu. Kúpiť ju má spoločnosť Lenovo, a to za sumu rovnú takmer trom miliardám amerických dolárov. Lenovo v čase uzavretia zmluvy zaplatí 1,4 miliardy dolárov, 600 miliónov v hotovosti a 750 miliónov v akciách, zvyšných 1,5 miliardy má zaplatiť v nasledovných troch rokoch.

motorola logo

Správa je prekvapujúca najmä tým, že Google kúpil Motorolu len prednedávnom, konkrétne v roku 2012, kedy za ňu zaplatil vysokú čiastku na úrovni 12,5 miliardy dolárov. Motorole sa však ani pod taktovkou internetového giganta veľmi nedarilo. Prvý rok mobilná divízia Motoroly nevydala žiaden smartfón a až v minulom roku sme sa dočkali predstavenia niekoľkých smartfónov vrátane Motoroly Moto X a lacnej Motoroly Moto G. Aj napriek tomu však Motorola neustále vykazovala stratu. Aj preto sa možno Google rozhodol výrobu smartfónov prenechať skúsenejšej spoločnosti, a sústrediť sa tak primárne na vývoj vlastného operačného systému, Androidu.

Lenovo kupuje Motorolu Mobility vrátane jej portfólia zariadení a práv na značku Motorola. Budúce smartfóny či tablety budú vychádzať už pod jeho vedením. Google sa však Motoroly nevzdáva úplne. Patenty v hodnote niekoľkých miliárd dolárov si totižto ponecháva vo svojom vlastníctve. Lenovo však získa licencie na ich používanie.

Plány čínskej spoločnosti sú zrejmé. Lenovo chce posilniť svoju pozíciu  v segmente mobilných zariadení a to aj na globálnom trhu, najmä však v USA a v západnej Európe. “Lenovo má odborné znalosti a dobrú povesť na to, aby premenil Motorola Mobility na významného hráča v ekosystéme Androidu. Tento krok umožní spoločnosti Google venovať energiu na riadenie inovácií naprieč ekosystémom Androidu, a to v prospech užívateľov smartfónov po celom svete,” povedal CEO spoločnosti Motorola Dennis Woodside.

Zdroj: Google

30.1.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+