MojAndroid

Sony tento rok neskončil len pri smartfónoch ako Xperia Z3 alebo Z3 Compact, ale na výstave IFA v Berlíne predstavil aj svoj najnovší tablet. Nešlo však o novú generáciu 10-palcovej verzie. Spoločnosť sa namiesto toho konečne rozhodla, že vyrobí menšiu verziu, ktorá nenesie iné označenie ako Xperia Z3 Tablet Compact. Táto vyniká nielen svojím konštrukčným spracovaním, ktoré je už tradične dovedené k dokonalosti, ale aj svojím výkonom a funkciami. Nepochybne ide o jeden z najlepších tabletov dostupných na trhu.

Konštrukcia: Dokonalosť sama o sebe?

Sony Xperia Z3 Tablet Compact svojím konštrukčným spracovaním patrí medzi absolútnu špičku. Presvedčil som sa o tom už po prvom vybalení z krabice a neskôr aj po dlhodobejšom používaní. Nielenže je tablet veľmi tenký a ľahký, ale aj odolný voči vode a prachu. To všetko prichádza v elegantne zabalenom tele so zadným matným krytom a odolným sklom, ktoré chráni displej. Vďaka malej hmotnosti 270 g a rozmerom 213.4 x 123.6 mm s hrúbkou len 6.4 mm, sa tablet skutočne výborne drží v jednej ruke a únavu nebudete pociťovať ani po jeho dlhšom používaní. Vďaka užšiemu profilu a šírke ho pohodlne pevne uchopíte aj do jednej ruky. Na konštrukcii nič nevŕzga a všetky časti do seba pevne a presne zapadajú. Sony na konštrukcií tohto tabletu teda odviedlo skutočne majstrovskú prácu a v tomto smere Xperii Z3 Tablet Compact nemám skutočne čo vyčítať.

Sony Xperia Z3 Tablet Compact recenzia-5

Dizajnový jazyk zariadenia sa nijako neodlišuje od predchádzajúcich generácií tabletov a smartfónov tejto spoločnosti. Tablet má s nimi spoločných viacero prvkov vrátane okrúhleho tlačidla pre zapnutie, ktoré je umiestnené v pravom boku. Isté rozdiely tu však sú. Podobne ako na Xperii Z3 sa totiž výrobca rozhodol hrany zariadenia viac zaobliť, čo prispieva k vyššiemu komfortu pri držaní. Nového umiestnenia sa dočkali aj predné stereo reproduktory, ktoré sa teraz nachádzajú nad a pod displejom, rovnako, ako v prípade smartfónu Sony Xperia Z2.

Sony Xperia Z3 Tablet Compact recenzia-4

Rozmiestnenie ovládacích tlačidiel, konektorov a slotov je nasledovné. Na ľavom boku (pri orientácii tabletu na výšku) sa nachádza dvojica pinov pre pripojenie k dokovacej stanici. Hneď vedľa nej sú situované sloty pre vloženie pamäťovej karty microSD a nanoSIM, ktoré sú už tradične chránené krytkou. Tá sa stará aj o vodotesnosť nabíjacieho konektora microUSB umiestneného v ľavom dolnom rohu. Hlasitosť sa ovláda prostredníctvom dvojtlačidla napravo, kde môžete tablet aj zapnúť alebo vypnúť, prípadne k nemu pripojiť slúchadlá. 3,5 mm audio jack je otvorený, takže umožňuje pohodlné pripojenie slúchadiel bez nutnosti vyberania krytky.

Sony Xperia Z3 Tablet Compact recenzia-3 Sony Xperia Z3 Tablet Compact recenzia-2

Zadný kryt tabletu je pokrytý matným materiálom, ktorý síce nejaký ten odtlačok zachytí, no na druhej strane je odolnejší a aj na dotyk príjemnejší ako sklo. Výrobca do tejto časti vsadil šošovku fotoaparátu, ktorá je pred poškriabaním chránená zapustením. Okrem nej sa tu však nachádza už len logo SONY, XPERIA a miesto pre priloženie NFC.  Prisvetľovacia a notifikačná LED dióda chýba úplne.

Sony Xperia Z3 Tablet Compact recenzia-6

Čo stojí za pripomenutie, je samotná odolnosť voči vode a prachu. Tablet je certifikovaný odolnosťou IP 65/68, vďaka čomu s ním môžete bez obáv pracovať napríklad pri kúpaní alebo dokonca potápaní pod vodou. Výrobca zaručuje bezproblémové fungovanie prístroja 1,5 metra pod vodou po dobu maximálne 30 minút. Nezabúdajte však, že všetky krytky musia byť dobre uzavreté. Reproduktory hrajú dobre aj po ponorení a vynorení. Ak sa náhodou do nich aj dostane voda, stači trochu pobúchať tak, aby sa z otvorov voda dostala preč.

Sony Xperia Z3 Tablet Compact-recenzia-4

Displej: Bez väčších výhrad

Sony nový Xperia tablet osadil 8-palcovým IPS displejom s TRILUMINOS technológiou, ktorý disponuje rozlíšením 1200 x 1920 px. To síce nekorešpondujeme s najnovšími tabletmi s QHD rozlíšením, ktoré predstavil napríklad Samsung, no stále si myslím, že pri bežnom používaní rozdiel medzi nimi len tak ľahko nepostrehnete. Full HD je pri 8 palcoch postačujúce a má aj svoje výhody v menšej spotrebe a náročnosti na výkon v hrách. Kvalitou zobrazovacieho panelu však patrí k tým najlepším.

Podobne ako smartfón Xperia Z3, aj tu sú prítomné technológie vylepšenia obrazu Triluminos, Live Colour LED a X-Reality. Všetky majú za úlohu vylepšiť farebné podanie, či podsvietenie displeja. Pre bežného používateľa je však najviac výrazná funkcia X-Reality, ktorá mení farebný profil displeja pri zobrazovaní fotografií a videí. Upravia sa farby, ostrosť, kontrast a redukuje sa aj šum. Na displeji Xperie Z3 tak fotografie a videá vyzerajú lepšie ako v skutočnosti môžu byť po nahraní do počítača.

x-reality vs normal
Porovnanie obrazu so zapnutým (naľavo) a vypnutým X-reality

IPS displej tabletu Xperia ponúka výborné pozorovacie uhly a verné farby. Podanie bielej je na vysokej úrovni a doladiť si ju v prípade potreby môžete aj v nastaveniach. Aj vďaka spomínaným technológiám sa Sony podarilo vytvoriť tablet, ktorý je ideálny na konzumovanie multimediálneho obsahu či prezeranie webových stránok. Do sveta multimédií máte aj vďaka použitému displeju dvere otvorené dokorán. Jedinou nevýhodou displeja Xperie Z3 Tablet Compact je úroveň čiernej, ktorá podobne ako na Xperii Z3 nedosahuje takých úrovni ako v pri AMOLED paneloch. Pri bežnom používaní to aspoň mne však vôbec neprekážalo.

Sony Xperia Z3 Tablet Compact recenzia-9

Čitateľnosti vo vonkajších prostrediach a na priamom slnku je výborná. Sony v tablete použil svoj doposiaľ najjasnejší displej, čo môžeme aj z našich skúseností potvrdiť. Vyššiu svietivosť oceníte práve pri práci vonku, kde sa mi s Xperiou Z3 Tablet Compact pracovalo dobre aj za jasných slnečných dní. Dopomohla k tomu aj technológia pre zvýšenie kontrastu, či nový algoritmus pre úpravu podsvietenia, ktorý analyzuje a optimalizuje kontrast pre každý pixel samostatne. Práve posledne menovanej funkcii vďačíme za dlhú výdrž na batériu, keď dokáže zvýšiť dynamický rozsah bez potreby zvyšovať jas, a tým pádom znížiť aj spotrebu energie. Displej používa tiež nový druh úspornejších LED diód.

Displej je inak dostatočne citlivý a po zapnutí Režimu Rukavice ho dokážete ovládať aj v rukaviciach. Ovládať ho môžete aj pomocou inteligentnej funkcie, vďaka ktorej sa pri držaní telefónu v ruke nevypne. Využiť to môžete napríklad pri čítaní webových stránok alebo prezeraní fotografií. Displej taktiež veľmi dobre reaguje na dotyky aj po namočení alebo pri mokrých prstoch.

Výkon a pamäť: Mieri na vrchol

Sony Xperia Z3 Tablet Compact pri pohľade na papierové špecifikácie nepochybne patrí k tým najlepším tabletom na trhu. Poháňa ju totižto štvorjadrový procesor Snapdragon 801 s taktom 2,5 GHz spolu s operačnou pamäťou RAM o kapacite 3 GB. Táto dvojka zabezpečuje dostatočný výkon pre všetky operácie a plynulý chod operačného systému Android. Dokazujú to aj benchmarky, v ktorých tablet dosahoval výborné skóre, ktoré je porovnateľné aj s inými tabletmi a zariadeniami v high-end triede. Tak napríklad v AnTuTu dosiahol skóre 40-tisíc a v 3D Marku 17900.

Sony Xperia Z3 Tablet Compact-recenzia-15

Výkon vstavanej grafiky Adreno 330 je samozrejme postačujúci pre všetky momentálne dostupné hry a platiť by to malo aj do najbližšej budúcnosti. Najnovšie herné tituly s náročnou grafikou by ste si tak bez problémov mali zahrať aj v horizonte najbližších rokov, o tom niet žiadnych pochýb. Bez akýchkoľvek kompromisov som si na tablete mohol zahrať napríklad obľúbený Dead Trigger 2. Na moje počudovanie však mal tablet problémy s náročnejšími scénami v hre Modern Combat 5. Nemyslím si však, že to bolo spôsobené nedostatkom výkonu, a skôr pôjde o nedostatočnú kompatibilitu hry. Je pravdepodobné, že budúca aktualizácia tento problém odstráni.

Problémy nebude robiť ani prehrávanie Full HD a 4K videí, či prehliadanie webových stránok, ktoré sa načítavali rýchlo a po ktorých bol pohyb vždy plynulý. Prehrievanie zariadenia som nepozoroval a maximálna teplota, ktorú sa mi pri dlhodobejšom hraní alebo práci s tabletom podarilo dosiahnuť, bola na úrovni do 30 stupňov.

Sony Xperia Z3 Tablet Compact-recenzia-5

Interné úložisko tabletu činí 16 GB, z ktorých pre používateľa ostáva niečo cez 11 GB. Rozšíriť ju však môžete o pamäťové karty micro SD a to do kapacity až 128 GB. To by vám malo poskytnúť dostatok pamäte pre inštalovanie všetkých vašich obľúbených aplikácií a hier, či na ukladanie filmovej a hudobnej zbierky. Spoľahnúť sa môžete aj na podporu USB Host, vďaka ktorému k zariadeniu pripojíte aj externé úložiská a príslušenstvo ako myšky a klávesnice. Pripojiť môžete aj sieťové úložiská.

Multimédiá: Stereo a bohaté nastavenia

V čom Sony zariadenia skutočne vynikajú, je ich zvuková kvalita a nová Xperia Z3 Tablet Compact nie je výnimkou. Ponúka bohaté nastavenia zvuku a tomu prislúchajúcu kvalitu reprodukcie. Vstavané stereo reproduktory síce neponúkajú tak dobrý zvukový prednes ako konkurenčné HTC BoomSound na HTC One M8, či na Nexuse 9, no aj tak hrajú obstojne a dostatočne hlasno. Pri maximálnej hlasitosti však už pri niektorých skladbách môžete počuť skreslenie.

Pochváliť musím kvalitu audio výstupu, ktorý je skutočne na profesionálnej úrovni. Sony pre zlepšenie kvality zvuku do systému implementovalo niekoľko vlastných technológií a funkcií. Prítomný je napríklad High-res audio, ktorý znižuje skreslenie a šum v širšom frekvenčnom spektre a zabezpečuje presnú a detailnú reprodukciu vysokých tónov. Zvuk vylepšuje aj technológia Digital Sound Enhancement Engine (DSEE HX), ktorá dostane maximum najmä z menej kvalitných skladieb. ClearAudio+ automaticky optimalizuje zvuk a zvýrazňuje najmä výšky a stredy, čo sa môže pri vyšších hlasitostiach negatívne prejaviť napríklad pri rockovejších skladbách. K dispozícii je tiež vlastný ekvalizér fungujúci naprieč celým systémom. Ten ponúka niekoľko prednastavených profilov, ako aj možnosť nastavenia vlastných hodnôt. Basy zvýrazníte pomocou špeciálneho filtru Clear Bass a počúvanie môžete pri počúvaní cez slúchadlá vylepšiť aj priestorovým zvukom.

Sony Xperia Z3 Tablet Compact-recenzia-6

K ďalším hudobným funkciám patrí Dynamický normalizér, ktorý minimalizuje rozdiely v hlasitosti medzi skladbami a videami. Okrem toho je v ponuke aj ďalší efekt S-Force Front Surround pre reprodukciu virtuálneho 3D zvuku. Xperia Z3 má tiež zabudovanú technológiu na digitálne potlačenie hluku, ktorá funguje s náhlavnou súpravou MDR-NC31EM. Táto znižuje hluk z okolia až o 98 %. Počúvanie v hlučnom dopravnom prostriedku, či v obchodnom centre a na ulici tak bude opäť pohodlnejšie a vychutnáte si ho viac ako kedykoľvek predtým. Svoju hudobnú zbierku môžete zveriť do rúk vstavaného hudobného prehrávača od Sony. Walkman je podobne ako aj ostatné aplikácie od Sony intuitívny na ovládanie a poteší svojim pekným používateľským prostredím. K dispozícii sú základné funkcie, triedenie podľa viacerých kritérií, či sťahovanie informácií o hudbe z databázy Gracenote.

So Sony Xperia tabletom si vďaka kvalitnému a veľkému displeju užijete aj filmy. Tie dokáže prehrávať v najrôznejších formátoch a rozlíšeniach, pričom podporované sú aj videá vo vysokom 4K rozlíšení. Samozrejmosťou je aj video výstup, ktorý je realizovaný prostredníctvom micro USB konektora s podporou MHL 3.0.

Sony s telefónom samozrejme pribalil aj niekoľko multimediálnych aplikácií pre prehrávanie hudby, videí, či na prezeranie fotografií. Sú to dobre známe tituly Album, Filmy a Walkman, ktoré ponúkajú intuitívne a výborne spracované používateľské prostredie. Filmy triedia multimediálne súbory do niekoľkých kategórii podľa umiestnenia vo vnútornej pamäti. V každej z nich sa zobrazujú náhľady a po spustení aj ďalšie informácie získané z databázy Gracenote. Album poskytuje miesto pre vaše fotografie, a umožňuje triedenie snímkov podľa viacerých kritérií. Snímky môžete usporiadať podľa umiestnenia vo vnútornej pamäti, podľa tváre alebo miesta vytvorenia, a to v mriežke, ktorej veľkosť môžete meniť pomocou gesta pinch-to-zoom. Priamo v aplikácií sa dajú zobraziť aj súbory zo vzdialených zariadení alebo sociálnych sietí Facebook, Picasa, či Flickr. Zábery je možné označiť ako obľúbené a samozrejmosťou je aj vstavaný editor fotografií s niekoľkými efektmi a nástrojmi na úpravu.

Sony Xperia Z3 Tablet Compact-recenzia-8

Pri Xperii Z3 Tablet Compact teda podobne ako pri smartfóne Z3 platí, že je vhodná aj pre náročných poslucháčov a všetkých, ktorí si potrpia na prehrávanie multimédií. Tablet bude teda výborným spoločníkom pre všetkých, ktorí často cestujú alebo si krátia dlhé chvíle práve sledovaním filmov alebo počúvaním hudby.

Operačný systém: Trojky majú veľa spoločného

Operačný systém Android s nadstavbou TimeScape sa na tabletoch nijak neodlišuje od toho, čo výrobca dodáva na smartfónoch. V čase testovania sme pracovali s firmvérom vo verzii 23.0.1.A.0.167 a Androidom vo verzii 4.4.4 KitKat. Sony by však v najbližších mesiacoch mal sprístupniť aj update na novší Android 5.0 Lollipop, ktorý by mal priniesť ďalšie zmeny vo vzhľade aj funkciách systému. O novinkách, ktoré tento systém prináša, sme informovali aj v článkoch na MojAndroid.sk. Celkovo je podľa mňa systémová nadstavba zvládnutá na výbornú a počas práce s ňou som nezaznamenal žiadne výraznejšie problémy. Všetko fungovalo veľmi rýchlo a plynulo.

TimeScape od Sony prináša niekoľko benefitov, vrátane zmien prostredia alebo možnosti bezdrôtovej tlače. Pozitívne hodnotíme všetky zmeny používateľského prostredia, ktorú tu majú minimalistický charakter a nemenia Android v takom rozsiahlom charaktere ako niektoré iné nadstavby. Xperia Z3 Tablet Compact ako prvý prináša funkciu PS4 Remote Play, vďaka ktorej môžete svoje PS4 hry ovládať na diaľku. Vo chvíľach, keď sa televízor používa iným spôsobom, jednoducho len pripojte svoj Xperia tablet k PS4 cez domáce Wi-Fi, použite bezdrôtový ovládač DUALSHOCK s hernou konzolou GCM10 Game Control Mount a v hre môžete pokračovať kdekoľvek doma.

Každým prebudením displeja sa zobrazuje obrazovka uzamknutia, ktorá ukazuje aktuálny čas a dátum, operátora a tlačidlo pre rýchly prístup k fotoaparátu. Obrazovku je možné modifikovať len zmenou pozadia. Oceňujeme však možnosť prebudiť zariadenie dvojitým ťuknutím po obrazovke, čo je funkcia známa aj z iných konkurenčných zariadení. Po odomknutí sa presuniete na domovskú obrazovku, ktorá pozostáva z maximálne siedmich panelov, na ktoré je možné ukladať widgety, ikony aplikácií alebo adresáre. Nastavenia domovskej obrazovky sú prístupné podržaním prsta. Výrobca sa snažil vytvoriť rozhranie, ktoré by bolo pre používateľov maximálne jednoduché a rýchle, čo sa mu aj podarilo. Z nastavení je možné pristupovať k widgetom, tapetám, aplikáciám a motívom. Práve motívy Xperia sú pridanou hodnotou nadstavby a vďaka nim je možné upraviť vzhľad takmer všetkých prvkov systému, a to stiahnutím rôznych tém z Google Play. Niektoré sú však platené.

Sony Xperia Z3 tablet compact-screenshot-1 Sony Xperia Z3 tablet compact-screenshot-2 Sony Xperia Z3 tablet compact-screenshot-3

Notifikačná lišta je priesvitná a je rozdelená do dvoch záložiek. Po vyvolaní sa zobrazia samotné rozšírené notifikácie, dátum, čas a tlačidlo pre vymazanie. V druhej záložke sú presunuté tlačidlá pre rýchly prístup k nastaveniam a funkciám smartfónu. Tieto je možné pridávať alebo odoberať prostredníctvom nastavení.

Sony Xperia Z3 tablet compact-screenshot-4 Sony Xperia Z3 tablet compact-screenshot-5

Menu s aplikáciami sa tradične vyvoláva stredným tlačidlom na lište domovskej obrazovky. Ak poznáte nadstavbu od Sony, určite budete so mnou súhlasiť, že v tomto bode ponúka výborné možnosti. Mriežku aplikácií si môžete totižto upraviť pomocou ponuky, ktorú vyvoláte potiahnutím prsta v ľavej časti obrazovky. Zmeniť je možné usporiadanie aplikácií podľa abecedy, najnovšie nainštalovaných, najpoužívanejších alebo podľa vlastného poradia. Výborná je tiež možnosť odinštalovať aplikácie priamo z menu, vďaka čomu sa tento proces výrazne zjednoduší.

Sony Xperia Z3 tablet compact-screenshot-6 Sony Xperia Z3 tablet compact-screenshot-7

Pravým softvérovým tlačidlom je možné vyvolať multitasking, ktorý zobrazuje naposledy otvorené aplikácie. Tu nájdeme aj známe miniaplikácie resp. malé aplikácie, ako ich nazval výrobca. Tieto sú v systéme zobrazené vždy na vrchu, teda sú na popredí nech robíte čokoľvek. Dostupná je napríklad kalkulačka, časovač, gmail, kalendár, prehliadač a iné, pričom ďalšie je možné stiahnuť aj z obchodu Google Play. Zaujímavá je možnosť vytvoriť si takúto malú aplikáciu aj z akéhokoľvek nainštalovaného widgetu. K ďalším nastaveniam patrí možnosť vybrať aplikácie, ktoré môžu odosielať upozornenia alebo možnosť výberu systémových ikon, ktoré sa majú zobrazovať v stavovom riadku. Takýmto spôsobom môžete odstrániť tie ikony, ktoré zbytočne zaberajú miesto a nemajú pre vás žiadny informatívny význam.

Sony Xperia Z3 tablet compact-screenshot-8 Sony Xperia Z3 tablet compact-screenshot-9 Sony Xperia Z3 tablet compact-screenshot-10

Sony ponúka aj vlastné riešenie, pre zabezpečenie voči krádeži alebo straty, ktoré nazýva My Xperia. Vďaka tomu máte možnosť v prípade straty vyhľadať svoje zariadenie, vydať zvukové upozornenie, aby ste ho mohli nájsť alebo uzamknúť zariadenie, či vzdialene vymazať dáta.

Ako to býva zvykom v každej používateľskej nadstavbe výrobcu, aj TimeScape prichádza so sériou predinštalovaných aplikácií. ich zoznam si môžete prečítať nižšie.

 • Budík a hodiny – Funkciami sa veľmi neodlišujú od natívnej aplikácie Androidu. Okrem nastavenia alarmu tu však nájdete aj možnosť sledovať čas v rôznych svetových metropolách, zapnúť stopky alebo spustiť časovač.
 • Track ID – Aplikácia, ktorá počúva zvuk z televízora a rozpozná program, ktorý sledujete alebo hudbu, ktorú počúvate.
 • Smart Connect – Aplikácia, pomocou ktorej môžete nastaviť špecifické akcie po pripojení nabíjačky, slúchadiel alebo náhlavnej súpravy.
 • Centrum aktualizácií – Miesto, kde si môžete skontrolovať, či má váš smartfón najnovšiu verziu operačného systému a či sú všetky jeho súčasti dostupné takisto v najnovšej verzii.
 • File Commander – správca súborov pre Android
 • Navigation – Xperia edícia navigácie od spoločnosti Garmin (náš testovací kus nedokázal aplikáciu aktivovať)
 • OfficeSuite Pro – platená verzia kancelárskeho balíka pre prácu s dokumentmi, prezentáciami či tabuľkami, ktorý sa zíde v každom tablete
 • PlayStation – aplikácia pre pripojenie k najnovšej hernej konzole PlayStation 4.
 • Podpora – skratka, ktorá otvorí internetovú stránku Xperia Care pre starostlivosť o zákazníka
 • Video Unlimited – miesto pre sledovanie televíznych programov. Na území slovenskej republiky však nie je služba dostupná.
 • Správy Sociallife – agregátor sociálnych služieb a spravodajských stránok. Vďaka funkcii inteligentné triedenie dokážete vybrať len také správy, ktoré vás budú zaujímať
 • Sony Select – miesto, kde spoločnosť odporúča rôzne nové aplikácie, hry či témy pre vaše zariadenia
 • Skica – nástroj pre kreslenie

Softvérová klávesnica ponúka bežné funkcie ako je oprava preklepov, diakritiky, veľkých písmen alebo obľúbené písanie posúvaním prsta po klávesnici. V nastaveniach je možné zapnúť aj písanie jednou rukou, pri ktorom sa rozloženie viac natlačí na jednu stranu displeja. Výborná je aj možnosť zadávať text hlasom. Klávesnica tiež poteší fanúšikov smajlíkov, ktorých je na výber naozaj veľa. Ak sa nestotožníte so vzhľadom klávesnice, v ponuke máte na výber aj ďalšie témy.

Sony Xperia Z3 tablet compact-screenshot-12 Sony Xperia Z3 tablet compact-screenshot-11

Fotoaparát – povinná výbava

Fotoaparát tabletu má rozlíšenie 8 Mpix pri pomere strán 4:3 (pri 16:9 to je len 6 Mpix), pričom dokáže natáčať videá v rozlíšení Full HD. Kvalita snímok je priemerná a nijako výrazne nevybočuje zo zaužívaného štandardu medzi tabletmi. V horších svetelných podmienkach sa budete potýkať so zvýšeným šumom a v tme, kvôli absencii LED blesku, budete musieť na fotenie úplne zabudnúť. Farebná vernosť snímkov nie je na tom úplne zle, no ani neodpovedá úplne reálu. Vzhľadom na účel tohto typu zariadení to však tomuto tabletu nemám vôbec za zlé. Fotoaparát môžete použiť na občasné fotenie z núdze, keď nebudete mať po ruke nič iné. Videá naopak natáča Xperia Tablet celkom obstojne. Vítam najmä dobre zvládnutú softvérovú stabilizáciu, ktorá svoju prácu odvádza skutočne dobre. Aj kvalita videa patrí k tomu lepšiemu, čo určite ocenia všetci, ktorí by chceli tablet použiť na občasné natáčanie.

Sony Xperia Z3 Tablet Compact-recenzia-12

Podobne ako aj iné Xperie, aj tu nájdete niekoľko rôznych režimov vrátane Superior Auto, či toho Manuálneho. Nechýba ani možnosť vytvoriť fotografiu so zvukom, rozšírená realita, live stream pre Youtube, panoráma a ďalšie, ktoré môžete doinštalovať aj priamo z obchodu Play. K dispozícii sú aj rôzne scénické režimy vrátane HDR, či možnosť spúšte pomocou úsmevu. Fotografovať môžete aj pod vodou, ale ako som už vyššie spomínal, kvalita záberov nebude na tak vysokej úrovni, ako napríklad u Xperie Z3. Osobne si myslím, že fotoaparát v tabletoch nemá veľký zmysel, no na druhej strane verím tomu, že sa nájdu aj takí ľudia, ktorí ho využijú.

Konektivita – vie telefonovať

Konektivita tabletu je skutočne na výbornej úrovni. S Xperiou Z3 Tablet Compact môžete byť online nielen v domácej alebo firemnej WiFi sieti, ale napríklad aj prostredníctvom mobilných sietí operátorov. Prítomný je totižto modul pre prenos dát v 3G a 4G sieťach, v ktorých dokáže tablet prenášať dáta rýchlosťami od 42 až do 150 Mbps. V lokálnej WiFi sieti si budete môcť zas užívať rýchle prenosy vďaka podpore štandardov Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac na frekvenciách 2,4 alebo 5 GHz. Samozrejmosťou je aj Bluetooth 4.0 s profilmi A2DP, LE, apt-X, či GPS a Glonass pre presnú lokalizáciu a navigovanie napríklad prostredníctvom Google máp alebo aplikáciam ako Sygic či Nokia Here. Sony nezabudol ani na povinné NFC, ktoré integruje už aj do lacnejších zariadení.

Sony Xperia Z3 Tablet Compact-recenzia-2-2

Micro USB sa tu nachádza vo verzii 2.0 a podporuje USB On-the-go, takže k smartfónu si môžete pripojiť externé dátové médiá, ako sú USB kľúče alebo disky. Okrem nich však Z3 Tablet Compact zvládne aj prácu s klávesnicami a myškami. Podporovaný je tiež novší štandard MHL 3.0, ponúkajúci vyššie prenosové rýchlosti napr. pre prenos 4K videa. Pre zdieľanie videí a multimédií so zariadeniami v domácnosti budete využívať funkciu Throw, ktorá je v podstate iným názvom pre štandard DLNA. Nájdete tu tiež zrkadlenie obrazu, ktoré dokáže vysielať obraz do kompatibilného zariadenia, napríklad do TV alebo tabletu, alebo ho prijímať. Takýmto spôsobom môžete napríklad zrkadliť obraz zo smartfónu Xperia Z3 na tablete. Zrkadlený obraz môžete dokonca umiestniť do plávajúceho okna, ktoré bude zobrazované vždy navrchu. Funguje to celkom dobre a spoľahlivo. Ak vlastníte Chromecast, budete môcť obraz prostredníctvom neho tiež streamovať. Zaujímavosťou je Zdieľanie internetového pripojenia cez Bluetooth so systémom Windows 8.1 a novším. Nepotrebujete žiadne káble alebo energeticky náročnejšie WiFi.

Úplným bonusom je, že s tabletom si môžete aj zavolať. Nejde teda len o klasickú verziu s podporou dátových prenosov, ale pohodlne môžete tablet používať aj na telefonovanie, a to buď prostredníctvom hlasitého odposluchu alebo handsfree súpravy. Sony Xperia Z3 Tablet Compact mala však problémy so synchronizáciou kontaktov a v zozname posledných volajúcich sa objavili akési neznáme čísla. Neviem v čom presne bol problém, no zdá sa, že išlo o nejakú systémovú chybu alebo možno chybu v testovanom kuse.

Výdrž – poteší pri prehrávaní videa

Tablet je napájaný 4500 mAh batériou, ktorá vzhľadom na veľkosť tabletu nie je práve najväčšia. Pre porovnanie, napríklad taký Samsung Galaxy tab S 8.4 vo verzii s LTE a hrúbkou 6,6 mm disponuje 4900 mAh batériou. Ani menšia batéria však nezabránila tomu, aby Xperia tablet na jedno nabitie vydržal dlho. Po niekoľkodňovom používaní už viem, že bez problémov vydrží niekoľko dní s nonstop zapnutým 3G internetom. Tablet som počas 4 dní používal len na najnutnejšie úkony, ako prehliadanie internetu, občasné počúvanie hudby cez Spotify, či testovanie niektorých jeho funkcií. Displej ostal zapnutý po dobu 2 hodín, pričom jas bol nastavený na automatiku. 3 hodiny som ho ale používal ako WiFi hotspot pre môj notebook. Posledný test som robil pri prehrávaní 1080p videa, jase nastavenom na 50% a zapnutom WiFi. Tablet vydržal prehrávať video úctyhodných 14 hodín a 30 minút (zostávalo 5% batérie), čo je oveľa dlhšie ako u konkurencie.

Sony Xperia Z3 Tablet Compact-recenzia-1-2

V tablete nájdete aj niekoľko šetriacich funkcií, vrátane bežného režimu STAMINA a funkcie WiFi podľa miesta, ktorá podľa polohy dokáže automaticky aktivovať alebo deaktivovať WiFi. Prítomný je aj režim slabej batérie, ktorý môže znížiť jas obrazovky, vypnúť synchronizáciu alebo niektoré ďalšie funkcie, ktoré by mohli beh na batériu skrátiť.Režim Ultra Stamina z Xperie Z3 tu však chýba. Klasický režim STAMINA je doplnený o Rozšírený pohotovostný režim a Režim rozšíreného používania. Prvý menovaný vypne prenos mobilných dát a WiFi pri vypnutej obrazovke, pričom vybrať si môžete aplikácie, ktoré budú aj v tomto režime fungovať bez obmedzení. Druhý režim zas obmedzí výkon zariadenia. Nastaviť je možné hodiny, kedy má byť STAMINA aktivovaná, prípadne sa dá zapnúť aj zaraďovanie dát na pozadí do frontu, pri ktorom sa batéria šetrí tým, že dáta sa posielajú len v zhlukoch a v stanovených intervaloch.

Záverečné hodnotenie

Sony Xperia Z3 Tablet Compact je jedným z najlepších tabletov dnes dostupných na trhu. Jeho kúpou získate množstvo benefitov, ktoré ocení každý náročnejší používateľ. Okrem rýchlych reakcií, ktoré by mali byť v tejto kategórii zariadení už samozrejmosťou, sa budete môcť tešiť aj na dokonalé spracované telo odolné voči vode aj prachu. Displej taktiež patrí k tomu najlepšiemu, čo môžete za svoje peniaze získať, a nedajte sa oklamať absenciou QHD rozlíšenia. Bežné oko rozdiel medzi Full HD a QHD len veľmi ťažko rozpozná, na druhej strane ale musím povedať, že zobrazovací panel sa mi predsa len zdal byť o niečo lepší na tablete Samsung Galaxy Tab S 8.4, ktorý ponúka napríklad lepšie zobrazenie čiernej. V cenovej kategórii, v ktorej sa kompaktný tablet od Sony predáva, je Galaxy Tab S zároveň jeho najväčšou konkurenciou. V mnohých smeroch sú si tieto dva tablety veľmi podobné, no rozdiely tu určite nájdete. Samsung ponúka pokročilejšiu nadstavbu s viac funkciami, naopak Sony má výhodu vo vode a prachu odolnej konštrukcií.

Sony Xperia Z3 Tablet Compact-recenzia-1

Mali by ste si teda nový tablet spoločnosti Sony kúpiť? Nevidím žiadny dôvod prečo nie. Z môjho pohľadu ide skutočne o jeden z tých najpodarenejších tabletov, ktoré boli predstavené v tomto roku a aj keď mu silno konkuruje Samsung, tak Xperiu Z3 Tablet Compact pred ním uprednostní veľa z vás. Či už bude dôvodom dizajn, odolnosť, alebo jednoduchší operačný systém, to už nechám na vás. Jedno sa však Sony musí nechať. Na poli tabletov odolných voči vode a prachu, momentálne nemá konkurenciu.

Plusy Mínusy
 • Konštrukčné spracovanie
 • Výdrž na batériu
 • Konektivita, možnosť telefonovania
 • Odolnosť voči vode a prachu
 • Rýchlosť
 • Kvalitný displej
 • Priemerný fotoaparát bez LED blesku
 • Predné stereoreproduktory mohli byť lepšie
14.11.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+