MojAndroid

Mnohými odsudzovaný smartfón Samsung Galaxy S5 sme získali na recenziu medzi prvými na Slovensku. Už po pár chvíľach sme vedeli, že to nebude jednoduché, pretože tento “nekorunovaný kráľ galaxií” prináša naozaj dôležité zmeny, no s odhodlaním sme sa pustili do jeho testovania. Aké dojmy v nás tento smartfón zaujal po týždni testovania, vám píšeme v podrobnej recenzii nižšie.

KONŠTRUKCIA

Samsung stavil na istotu a vo svojej novej vlajkovej lodi priniesol dizajn, na ktorý sú používatelia zvyknutí už 3 roky. Oblé hrany, plastový kryt a hardvérové tlačidlo sú neoddeliteľnými súčasťami Samsungov už dlho a hoci to pre niekoho stále nie je to pravé orechové, nájdu sa používatelia, ktorí takýto dizajn priam vyhľadávajú. A nemôžeme sa im čudovať. Všetko má napriek nevýhodám aj svoje výhody.

samsung-galaxy-s5--01

V tomto prípade sa plastová konštrukcia odrazila v hmotnosti, ktorá nadobúda príjemných 145 gramov. Rozmery zariadenia sú 142 x 72,5 x 8,1 mm a aj napriek tomu, že v ňom nájdeme 5,1″ displej, sa v ruke drží veľmi príjemne a problémom nie je ani ovládanie. Človek s priemerne veľkou dlaňou dočiahne bezproblémovo palcom na všetky rohy displeja aj na ovládacie prvky, ktoré rovnako prinášajú tradičné rozloženie. Tlačidlo vypínania je vpravo, ovládač hlasitosti vľavo, microUSB zaslepené krytom v spodnej časti a infračervený port s 3,5 mm jackom hore.

samsung-galaxy-s5-16

Dávku netradičnosti si tento rok Samsung vyčerpal na tlačidlách pod displejom. Tie ponúkajú nové rozloženie a zľava sa tu nachádza tlačidlo Multitasking, hardvérový Domov a krok Späť. Menu vyvoláte po novom troma bodkami v pravom hornom rohu displeja, samozrejme len v tých aplikáciách, ktoré menu ako také ponúkajú. Dôležitými súčasťami ovládania sú aj gestá. Tie vyvoláte dlhším stlačením tlačidiel pod displejom alebo ich kombináciou. Ak dlhšie podržíte Domov, objaví sa Google Now, hlasový asistent vstavaný v Androide. Dvojité stlačenie spustí hlasového asistenta Samsungu S Voice. Dlhším podržaním Multitaskingu zas spustíte správcu domácej obrazovky a môžete meniť jej rozloženie, skratky a widgety. Kombináciou tlačidla vypnutia a Domov zas vytvoríte screenshot obrazovky.

samsung-galaxy-s5-cover-01

Nad displejom sa nachádza sada klasických snímačov, predná kamera s rozlíšením 2 Mpix a slúchadlo pre hovory, ktoré je ukryté za jednoduchou mriežkou. Samozrejmosťou je logotyp spoločnosti, ktorý má svoje dvojča aj v zadnom kryte. Ten okrem loga ukrýva aj hlasný reproduktor v spodnej časti, snímač fotoaparátu, LED blesk a novinku, ktorou je snímač srdcového tepu. Ten spolu s množstvom fitness aplikácií a príslušenstva dokazuje, že naše zdravie je jednou z oblastí, ktorej sa Samsung tento rok bude venovať.

samsung-galaxy-s5-05

samsung-galaxy-s5-04

Samsung Galaxy S5 chce potenciálnych zákazníkov zaujať aj vodeodolnosťou a rezistivitou voči prachu a špine. Tieto vlastnosti zaručuje hneď niekoľko prostriedkov priamo na tele zariadenia. Ide najmä o zadný kryt, ktorý z vnútornej strany ponúka gumený lem, plastový kryt slotu na nabíjanie či vodeodolné reproduktory v zadnej a prednej strane. Na papieri zaručuje odolnosť certifikát IP67, ktorý hovorí o odolnosti voči potopeniu zariadenia na pol hodinu maximálne do hĺbky 1 meter. My sme samozrejme odolnosť tohto zariadenia odskúšali aj na vlastnej koži a výsledok nášho testu vám prinesieme už čoskoro v pripravovanej videorecenzii.

ČÍTAČKA ODTLAČKOV A MERAČ TEPU

Zaujímavosťou tohto zariadenia sú dve novinky – čítačka odtlačkov prstov integrovaná v tlačidle Domov a merač srdcového tepu, ktorý si našiel miesto pod šošovkou fotoaparátu. Prvá z noviniek slúži na zvýšenie zabezpečenia zariadenia a okrem uzamknutia displeja ňou môžete zabezpečiť aj aplikácie alebo platby pomocou vášho zariadenia (zatiaľ iba cez PayPal). Autorizačné odtlačky je potrebné naskenovať v nastaveniach zariadenia (8-krát po sebe) a pre zabezpečenie môžete využívať aj viacero prstov a palcov. Na rozdiel od čítačky odtlačkov v iPhone 5S musíte pre odomknutie zariadenia prejsť prstom po tlačidle Domov zvrchu dole celou plochou.

samsung-galaxy-s5-20

Veľmi zaujímavou súčasťou zariadenia je aj merač srdcového tepu. Ten je umiestnený v zadnom kryte pod fotoaparátom, kde je dobrý prístup ukazovákom. Vďaka priehlbine snímač dokážete nahmatať aj naslepo, pričom ho nie je problém nahmatať ani pri telesnej aktivite. Meranie tepu funguje na optickom princípe a pri meraní vám na prst svieti dióda, pričom sa počítajú zmeny farby vášho prsta – čo predstavuje jednotlivé impulzy srdca. Táto technológia nie je novou a už dlhšie sa používa aj v iných odvetviach. Presnosť takéhoto snímača však nie je 100% presná a slúži skôr na informačný charakter. Podobný snímač nájdete aj na príslušenstve Samsung Gear 2 (Neo) a Gear Fit, ktoré testujeme spolu so Samsungom Galaxy S5.

TIP: Aby vám zariadenie odmeralo pulz správne, musíte prst na snímač iba priložiť, nie naň tlačiť.

DISPLEJ

Samsung vsádza aj pri piatej generácii Galaxy S smartfónu na rovnakú technológiu displeja, ktorá je však každým rokom kvalitnejšia. Dôsledný výskum a technologický pokrok je pri zobrazovacej jednotke Galaxy S5-ky viditeľný, voči minulej generácii prináša displej vernejšie podanie farieb, lepšiu čitateľnosť na priamom slnku a množstvo technológií, ktoré váš celkový zážitok z pozerania iba vylepšujú. Menším problémom však zostáva aj naďalej biela farba, ktorá má nádych svetlo-sivej. Pozorovacie uhly sú výborné, potešia každého používateľa.

samsung-galaxy-s5-13

Rozmerovo je displej tohto zariadenia ideálny (teda aspoň v našom ponímaní) a vôbec nám neprekáža ani jeho uhlopriečka 5,1 palca. Na všetko sa dá zvyknúť. Spoločnosť nezabudla ani na dnešný štandard vyššej triedy a používateľovi ponúka viac ako 2 milióny aktívnych pixelov rozložených v mriežke 1080 x 1920 bodov. Hoci sa hovorilo o 2K či 4K rozlíšení, Samsung použil štandard Full HD, čo mu ale vôbec nevyčítame. Displej s takto jemným rozlíšením je totižto podľa nás dostatočným a výhodu ponúkne nielen v nižšej cene (súčiastky), ale aj v nižšej energetickej náročnosti, čo je problém, s ktorým Android bojuje už od  svojho počiatku.

samsung-galaxy-s5-01

Viditeľnosť v exteriéri je dobrá aj počas slnečného dňa.

Odolnosť displeja v tomto smartfóne zaručuje známe ochranné sklo Corning Gorilla Glass 3. To síce dosahuje výborné výsledky v rôznych testoch a porovnaniach, no prakticky aj na tomto skle nájdete po čase mikro-škrabance. Najlepšie preto urobíte, ak na displej už na začiatku používania nalepíte ochrannú fóliu, ktorá sa dnes dá zohnať za pár drobných. Obvod ochranného skla je zo spodnej strany lemovaný svetlým pásikom, čo je podľa nás lepidlo alebo gumený pásik zamedzujúci prístup vode. Voľným okom však tento lem uvidíte len z bližšej vzdialenosti a pri používaní nie je žiadnym problémom alebo prekážkou.

VÝKON a PAMÄŤ

Takmer bezchybný výkon dodáva smartfónu Samsung Galaxy S5 procesor Snapdragon 801 so 4 jadrami Krait 400 taktovanými na 2,5 GHz. Dôležitou súčasťou zariadenia je aj operačná pamäť RAM o veľkosti 2 GB, ktorej k spusteniu graficky namáhavých aplikácií pomáha i grafický čip Adreno 330. Spoločne sa tieto súčiastky starajú o pomerne plynulý chod zariadenia, spustenie viacerých aplikácií na pozadí aj o správu senzorov, ktorých má tento smartfón viac než iné. Pri bežnom používaní zariadenie vykazuje zhruba 500 MB voľnej pamäte RAM, procesor v pokoji pracuje na úrovni do 5%.

Počas niekoľkodňového používania sme zaznamenali len občasné zaváhanie alebo spomalenie systému, prípadne spadnutie aplikácie. Smartfón pracoval tak, ako mal a aj v prípade viacerých aplikácií spustených na pozadí boli jeho reakcie dostatočne rýchle. Problémom nie sú v tomto prípade ani náročnejšie hry, vyskúšali sme napríklad tituly Dead Trigger 2 alebo Modern Combat 4. Bezproblémovou bola aj vnútorná pamäť zariadenia a práca s ňou.

samsung-galaxy-s5-02

Nami testovaná vzorka Samsungu Galaxy S5 ponúka 16 GB vnútornej pamäte, z toho reálne dostupných niečo viac ako 11 GB. V tomto prípade však nie ste touto kapacitou pamäte limitovaní a vnútorný priestor môžete rozšíriť o veľkosť pamäťovej karty až do 128 GB. Počas testovania sme mali v zariadení vloženú kartu s kapacitou 64 GB, pričom sme po jej vložení nespozorovali žiadne spomalenie a aj načítanie galérie s viacerými fotografiami prebehlo do niekoľkých sekúnd.

MULTIMÉDIA

Samsung Galaxy S5 patrí do skupiny zariadení, ktoré sú určené aj pre multimediálne náročných používateľov. Dokazuje to plynulým prehrávaním Full HD videí s vyšším počtom snímkov za sekundu aj bezproblémovým prehrávaním hudby v rôznych formátoch. K prehrávaniu multimédií nájdete v zariadení predinštalované aplikácie Hudba a Video, ktoré ponúkajú pokročilé funkcie a uspokoja aj náročnejších používateľov. Titul Video ponúka netradičné náhľady videí, možnosť priameho prehrania multimédií cez DLNA či napríklad možnosť prehrať obsah z Dropboxu. Samozrejmosťou je možnosť prehrávať video v režime celej obrazovky a poteší aj podpora pre titulky vo filmoch. V aplikácii vás však potešia aj maličkosti, akou je napríklad mini-ovládač pri prehrávaní videa na šírku, možnosť zmeny zvukového profilu či schopnosť aplikácie pretáčať film pomocou kapitol, na ktoré si aplikácia daný film sama rozdelí. Ak teda patríte medzi cestovateľov alebo si radi pozriete váš obľúbený film alebo seriál na smartfóne, tak kúpu Samsungu Galaxy S5 nebudete ľutovať.

Prehrávanie hudby bolo v tomto prípade rovnako bezproblémové. Prehrávač, ktorý nájdete v smartfóne Samsung Galaxy S5 je intuitívny, prehľadný a aj keď pre niekoho môže byť dizajnovo nezaujímavým, je určite aspoň praktický. V hornej lište ponúka rozdelenie hudby podľa zoznamov, skladieb, albumov, interpretov, štýlu, priečinkov a zariadení, pričom k zoznamu aktuálne prehrávanej hudby sa dostanete aj pomocou tlačidla priamo v prehrávači. Praktickou je aj možnosť vytvoriť si aktuálny zoznam prehrávaných skladieb podľa vašich požiadaviek a vhod príde určite aj ovládanie, ktoré sa nachádza v notifikačnej lište a na zamknutej obrazovke. V nastaveniach prehrávača nájdete možnosti ako Adapt Sound, SoundAlive či Inteligentná hlasitosť, pomocou ktorých si môžete upraviť zvukový profil skladieb. Malé plus má u nás prehrávač za to, že zvládne prehrať aj zvuk vo formáte FLAC, mínus za to, že zariadenie neponúka FM rádio.

Na hlasné prehrávanie zvuku slúži v tomto zariadení jeden reproduktor umiestnený v zadnom kryte. Vďaka malému výbežku v strede ochrannej mriežky nie je reproduktor “priľahnutý” ani pri položení zariadenia na zadný kryt, takže si môžete hudbu užiť takmer pri každej polohe zariadenia. Reproduktor ponúka dostatočne hlasnú reprodukciu (porovnateľnú s HTC One M8), v ktorej však prevyšujú stredné a vyššie tóny, pričom celkovo na nás zvuk pôsobil plechovo. Silný basový zážitok nečakajte, na to reproduktor nemá fyzické proporcie. Vďaka svojmu umiestneniu a hlasitosti je však vhodný na akúkoľvek činnosť, či už hlasné prehrávanie hudby v exteriéri alebo pozeranie seriálu počas dlhých večerov. Ak chcete hudbu alebo film pozerať iba vy, pripojte k zariadeniu slúchadlá. Tie, ktoré ku Galaxy S5 priložil Samsung patria k lepším, takže nebudete musieť dodatočne investovať.

OPERAČNÝ SYSTÉM

Výkonný hardvér a množstvo technologických vychytávok tvoria dobrý základ pre operačný systém Samsungu Galaxy S5. V tomto prípade ide o (momentálne) najnovší Android 4.4.2 KitKat, ktorý je doplnený o novú verziu nadstavby Samsung TouchWiz. Tá prináša príjemné dizajnové zmeny a niekoľko noviniek s praktickým opodstatnením, pričom spoločnosť zachovala podobné rozloženie prvkov ako v minulých verziách svojej nadstavby. Základom sú 3 domáce obrazovky, ktoré môžete upravovať pomocou špeciálneho kontextového menu. To vyvoláte dlhším podržaním tlačidla multitaskingu alebo podržaním prstu na voľnom mieste jednej z plôch. Okrem počtu domácich obrazoviek v tomto menu môžete zmeniť aj ich rozloženie a pridať na ne widgety alebo zmeniť tapetu pozadia. V menu Nastavenia domácej obrazovky si zas môžete upraviť efekt posúvania a prítomnosť karty My Magazine, čo je vlastne špeciálna stránka s RSS novinkami služby FlipBoard. Na pridávanie widgetov slúži menu podobné tomu v natívnom Androide.

samsung-galaxy-s5-screenshot-11 samsung-galaxy-s5-screenshot-43 samsung-galaxy-s5-screenshot-62

Výraznými zmenami prešla notifikačná lišta, ktorá po novom zobrazuje okrúhle ikony vytvorené vo flat štýle. Jednoduché farby a okrúhly tvar sú efektívnym riešením ako niečo zmeniť a pritom nepokaziť. Horná lišta je rolovateľná v horizontálnom smere a ikony si môžete samozrejme aj pridať, odobrať alebo preusporiadať. Vďaka tlačidlu v pravom hornom rohu si môžete otvoriť aj rozšírené menu s viacerými ikonami. Pod menu s rýchlymi skratkami nastavení sa nachádzajú dve tlačidlá – S Finder a Rýchle pripojenie. Prvé z nich spustí pokročilé vyhľadávanie akéhokoľvek obsahu v zariadení. Pomocou druhého tlačidla – Rýchle pripojenie – môžete odoslať pomocou niekoľkých dotykov obsah na blízke zariadenia, čo v praxi znamená napríklad odoslanie súboru na tlač cez Wi-Fi či zdieľanie videa na externej obrazovke cez DLNA. Táto služba má niekoľko možností a nastavení, ktoré si môžete upraviť v samostatnom menu. Vo vrchnej časti lišty s oznámeniami potom nájdete ešte ovládanie jasu displeja a pod ním priestor na notifikácie z aplikácií a systému.

samsung-galaxy-s5-screenshot-38 samsung-galaxy-s5-screenshot-39

Novinkou je aj zamknutá obrazovka inak známa ako lockscreen. Tá sa prispôsobila tomu, že zariadenie môžete odomknúť pomocou odtlačku prsta, a tak ponúka nové rozloženie ovládacích prvkov a skratiek. V hornej časti sa nachádzajú hodiny a informácie o počasí. Dolná časť obrazovky potom patrí skratke pre fotoaparát, prípadne nenápadnej “nápovede” pre odomknutie odtlačkom. Tá nasmeruje váš prst alebo palec na odomknutie cez tlačidlo Domov. Aj v tejto verzii Androidu je samozrejmosťou niekoľko možností pre zabezpečenie zamknutej obrazovky a okrem už spomínaného odtlačku si môžete nastaviť špecifický vzor, PIN alebo heslo, ktorým vaše zariadenie ochránite pred cudzím používateľom. V samostatnom menu nastavení sú dostupné aj ďalšie možnosti, napríklad zobrazenie informácií o majiteľovi či zmena efektu odomknutia. Mrzí nás, že Samsung v tejto verzii svojej nadstavby neprináša widgety na zamknutej obrazovke a namiesto nich si môžete nastaviť len skratku pre spustenie aplikácie a 2 typy predinštalovaných hodín.

samsung-galaxy-s5-screenshot-67 samsung-galaxy-s5-screenshot-66 samsung-galaxy-s5-screenshot-82

Appdrawer, teda menu s aplikáciami, ponúka rozloženie ikon do mriežky 4×5. Medzi jednotlivými kartami s aplikáciami sa pohybujete horizontálnymi pohybmi do strán a okrem abecedného poradia je k dispozícii aj možnosť vlastného usporiadania ikon. Dôležitým prvkom je menu s nastaveniami, ktoré vyvoláte tlačidlom v pravom hornom rohu. Nájdete tu možnosti pre zobrazenie/skrytie aplikácií, vytvorenie priečinka, usporiadanie aplikácií, odinštalovanie alebo deaktiváciu aplikácií a v neposlednom rade aj pomocníka, ktorý vám ozrejmí, čo všetko si v menu s aplikáciami môžete upraviť. Menu s aplikáciami si môžete zobraziť iba vertikálne a zobrazenie na šírku v tomto prípade nefunguje. Keď sme už pri aplikáciách, tak vám opíšeme aj jednotlivé tituly, ktoré nájdete v zariadení ako predinštalované:

Galéria – Klasická aplikácia galérie od Samsungu ponúka rozloženie fotografií do albumov a zložiek, ktoré sú dostupné v riadkoch po troch. Menu galérie ponúka pokročilé možnosti pre filtrovanie fotografií a zaujímavými sú možnosti triedenia podľa ľudí, udalosti, scenérie, dokumentov, jedla, domácich zvierat či vozidiel. Filtrovanie podľa týchto kritérií trvá niekoľko sekúnd a môžete si pomocou neho efektívne vytriediť tie fotografie, ktoré práve potrebujete. Súčasťou galérie je aj jednoduchý editor s viacerými funkciami, možnosť bezdrôtovej tlače či pokročilé možnosti pre zdieľanie.

Plánovač S – Alternatíva ku Google kalendáru ponúka množstvo funkcií a prehľadný dizajn, čo ocenia najmä časovo vyťažení používatelia. Pri vytváraní novej udalosti môžete pridať viacerých účastníkov, zmeniť váš aktuálny stav alebo nastaviť opakovanie udalosti. Nechýbajú ani poznámky a možnosť odlíšiť jednotlivé udalosti pomocou emotikonov a farebných ikon. Aplikácia ponúka aj prehľadný widget, ktorý si môžete umiestniť na domácu obrazovku.

E-mail – Natívna aplikácia pre internetovú komunikáciu ponúka prehľadné prostredie, základné funkcie a najmä prepojenie s ostatnými súčasťami systému. Do tejto aplikácie sa môžete prihlásiť takmer s akýmkoľvek typom konta a podporuje aj služby Exchange. Chýba tu však napríklad delenie pošty do rôznych skupín, ktoré je v tomto prípade nahradené filtrovaním podľa dôležitosti, príloh a podobne. Aj táto aplikácia má vlastný widget.

Poznámka – jednoduchá aplikácia na zapisovanie poznámok a odkazov. Tie môžete doplniť o fotografie alebo nahrávku zvuku, zdieľať so svojimi kolegami alebo priateľmi a dostupné sú aj kategórie, do ktorých si poznámky môžete rozdeliť.

Hlasový záznamník – Pekne spracovaný a jednoduchý hlasový záznamník určený na základné zachytenie vašich poznámok alebo rozhovorov. Medzi svojimi funkciami ukrýva možnosti ako pridať logo na displej počas nahrávania (určené pre novinárov), redukciu šumu, možnosť zmeniť predvolený názov súboru či nastavenia kvality a hlasitosti nahrávania.

Moje súbory – Táto aplikácia je správcom vašich súborov, ktorý vám umožňuje prechádzať jednotlivými zložkami a sledovať súbory, ktoré sú v nich uložené. Zaujímavou súčasťou aplikácie je menu s rýchlym vyhľadávaním podľa typu súboru a tiež možnosť integrácie Dropboxu. Menu aplikácie je inak veľmi prehľadné a dobre sa s ním pracuje.

Samsung Apps – Ide o internetový obchod s aplikáciami od Samsungu, kde nájdete okrem klasických aplikácií a hier aj špeciálne akcie len pre majiteľov zariadení tejto značky. Špeciálne pri Samsungu Galaxy S5 je k dispozícii aj balík nazvaný Galaxy Gifts, kde Samsung bezplatne uverejnil niekoľko zaujímavých aplikácií. Tento balík však bude dostupný až po oficiálnom uvedení zariadenia na náš trh. Dovtedy si o jednotlivých aplikáciách môžete prečítať na oficiálnom webe Samsungu.

Chat ON – Služba na online komunikáciu, ktorá spája používateľov Samsung smartfónov a tabletov. Na prihlásenie sa potrebujete Samsung konto a komunikovať môžete rovnako iba s ľuďmi, ktorí majú vo svojom zariadení prihlásené konto od Samsungu.

S Health – Nová generácia aplikácie S Health prináša digitálneho partnera pre vaše športové aktivity. Po počiatočných nastaveniach vašich telesných proporcií môžete aplikáciu využívať na monitorovanie vašej aktivity pri behu, bicyklovaní alebo inej aktivite a ideálne môžete aplikáciu využívať aj s náramkom Gear Fit. Okrem funkcií vás S Health prekvapí aj dizajnom, ktorý je jednoduchý a intuitívny, takže sa v aplikácii vyznáte aj v čase, keď športujete. Dôležitou súčasťou tohto titulu je aj meranie srdcového pulzu, ktoré prebieha cez snímač v zadnom kryte.

Nastavenia – Menu s nastaveniami obsahuje nové rozloženie ikon rozdelené na skupiny. Ikony majú nový flat dizajn a v prípade, že sa vám Nastavenia zdajú neprehľadné, môžete si ich zmeniť na klasické záložkové zobrazenie, na ktoré ste zvyknutí z minulých verzií systému TouchWiz.

S Voice – Aplikácia S Voice je hlasovým asistentom od Samsungu a najväčší konkurent pre službu Google Now a jej hlasovú navigáciu. Pomocou hlasu môžete zadávať smartfónu rôzne príkazy, napríklad vytočiť vami zvolený kontakt alebo sa opýtať na aktuálne počasie. Túto aplikáciu spustíte aj dvojitým stlačením tlačidla Domov.

Smart Remote – Ide o ovládač domácich spotrebičov, ktorý je podnietený prítomnosťou infračerveného portu. Funkcie tejto aplikácie sú viacmenej jasné – dokážete ňou ovládať televízor, prehrávač, Hi-Fi vežu alebo domáce kino, ktoré máte vo svojej blízkosti.

Celkovo možno operačný systém smartfónu Samsung Galaxy S5 označiť za jednoduchší a krajší, aspoň z nášho subjektívneho hľadiska. Na zmeny si však budú musieť zvykať aj dlhoroční používatelia Samsung produktov, čo spočiatku môže niekomu prekážať. My sme však toho názoru, že na dobré sa oplatí zvykať. Čo sa rýchlosti a reakcií týka, smartfón bol v tomto smere väčšinou rýchlym a bezproblémovým, čo platí až na jednu výnimku pre všetky aplikácie a súčasti systému. Tou je bohužiaľ aj tento rok aplikácia Galéria, ktorá mala problém s načítaním väčšieho objemu fotografií, najmä z pamäťovej karty. Načítanie zhruba 2000 fotografií trvá aplikácii aj 10-15 sekúnd, čo sa zlepší len v prípade, kedy je galéria už načítaná na pozadí. Táto malá chyba nie je až tak podstatnou, ale v dnešnom svete rozhodujú aj detaily…

Ovládanie a gestá

Silnou stránkou Samsungu Galaxy S5 je možnosť ovládania gestami. Tie sa tu vyskytujú vo veľkom množstve a používateľovi dodávajú nielen komfort pri každodenných úkonoch, ale aj výnimočnosť, ktorá je limitovaná na Samsung zariadenia. Ovládanie gestami si v novej vlajkovej lodi spoločnosti vyslúžilo aj samostatné nastavenia, kde si môžete jednotlivé funkcie vypnúť alebo si prečítať, na čo vlastne slúžia. Nachádzajú sa tu možnosti pre bezdotykové prehliadanie (posúvanie stránok alebo zoznamov pohybom ruky hore a dole ponad displej), priamy hovor (vytočenie kontaktu zobrazeného na displeji priložením zariadenia k uchu), inteligentné upozorňovanie (zavibruje, keď zdvihnete telefón zo stola a máte na ňom zmeškanú udalosť), stlmenie/pozastavenie videa (pri otočení zariadenia displejom dole, pri zakrytí displeja rukou alebo pri obzrení sa od displeja) a snímanie potiahnutím dlane (vytvorenie screenshotu prechodom dlane po celom displeji sprava doľava).

00002

Bezdotykový náhľad

Okrem toho sú v zariadení dostupné aj inteligentné funkcie pre zjednodušenie ovládania, a to napríklad náhľad (priložením prstu ku displeju) či bezdotykové budenie, ktoré zasvieti vypnutý displej pri zamávaní ruky ponad predné senzory. Výbornou funkciou je aj zvýšená citlivosť na dotyky, ktorá vám umožní ovládať displej zariadenie s nasadenými rukavicami. Ako v starších Samsung smartfónoch a tabletoch, aj Samsung Galaxy S5 ponúka funkciu MultiWindow, pomocou ktorej môžete zobraziť na displeji dva rôzne obsahy v dvoch samostatných oknách, ktorým pridelíte aj vami zvolenú veľkosť. K produktivite prispieva aj novinka s názvom Panel s nástrojmi, ktorá na popredie displeja vloží malú ikonu, ktorej stlačením sa vám zobrazia skratky pre 5 vami zvolených aplikácií, či možnosť ovládania smartfónu jednou rukou, ktorú aktivujete gestom na boku displeja.

00004

Vytvorenie screenshotu

Komunikácia

Vďaka rôznym gestám a skratkám je Samsung Galaxy S5 ľahko ovládateľný a to najmä v prípade komunikácie so svetom. Predinštalovaný dialer ponúka niekoľko kariet v hornej časti obrazovky, pomocou ktorých môžete pracovať s neznámym telefónnym číslom, ale aj s kontaktmi, ktoré máte vo svojom zariadení uložené. Prvá z kariet je číselník na vytáčanie čísel, ktorý ponúka okrem veľkých a dobre umiestnených tlačidiel aj funkciu inteligentnej voľby, takže na vyhľadanie kontaktu postačí vytočenie prvých čísiel alebo počiatočných písmen z jeho mena. Druhá karta je venovaná denníku hovorov, kde sú zaznamenané prichádzajúce a odchádzajúce hovory z vášho zariadenia, pričom nechýbajú ani detailné informácie o dátume, čase a dĺžke trvania hovorov. Samsung tu integroval aj známe gestá pre vytočenie kontaktu (pohyb kontaktom doprava) alebo napísanie SMS (pohyb kontaktom doľava), takže sa opäť stretávame so zjednodušením ovládania. Na ďalších dvoch kartách dialera potom nájdete už iba obľúbené kontakty a zoznam všetkých kontaktov, v ktorom sa môžete orientovať pomocou vyhľadávania alebo abecedy v pravej časti displeja.

Telefónne hovory vykonané smartfónom Samsung Galaxy S5 boli bezproblémové a kvalitné, hlasitosť bola postačujúca a hovory nezaostávali ani kvalitou. Priamo počas hovoru môžete vytočiť aj ďalšie kontakty a druhý hovor podržať, prípadne oba hovory zlúčiť do konferencie, ktorá bola rovnako bezproblémová a kvalitná. Po hovoroch boli v našom prípade druhou najvyužívanejšou komunikáciou SMS správy. Tie prijímate a odosielate cez natívnu aplikáciu Správy, ktorá je intuitívna a jednoduchá. Jej prednosťou je možnosť vyhľadávania v správach, možnosť uzamknúť súkromné správy či napríklad možnosť označiť správy za spam a vytvoriť si akýsi blacklist. Zaujímavosťou je možnosť zmeniť veľkosť písma, ktorú môžete realizovať v nastaveniach alebo priamo v prostredí jednotlivých správ pomocou stlačenia tlačidiel hlasitosti.

samsung-galaxy-s5-screenshot-83 samsung-galaxy-s5-screenshot-84

Pri písaní správ sme využívali predinštalovanú klávesnicu Samsung. V nastaveniach sme si dodatočne zapli písanie ťahom, na ktoré sme zvyknutí najmä z alternatívnej klávesnice Swype. Hoci bolo písanie na Samsung klávesnici rýchle a ponúkalo pomerne dobrú predikciu slov, máme k nemu niekoľko výhrad. Ide napríklad o automatické vkladanie veľkých písmen pri písaní spojok (aj v strede vety) či zvýšená citlivosť na začiatočné a koncové písmená pri písaní ťahom. Sú to však skôr subjektívne nedostatky, ktoré vy nemusíte nikdy pocítiť, prípadne si na ne rýchlo zvyknete. Na klávesnici sa píše pohodlne na výšku aj v prípade, že máte väčšie prsty, no ak to pre vás bude problémom, môžete smartfón otočiť do horizontálnej polohy, v ktorej sa jednotlivé klávesy značne zväčšia.

samsung-galaxy-s5-screenshoty-06

Na prehliadanie internetu v tomto zariadení slúži dvojica prehliadačov – predinštalovaný a Google Chrome. Oba ponúkajú jednoduché ovládanie a prácu s viacerými oknami, takže chybu neurobíte pri voľbe hociktorého z nich. Našou voľbou však bol Google Chrome, ktorý ponúka možnosť prihlásenia sa do vlastného účtu a synchronizáciu s desktopovým klientom. Praktickým je prehliadanie internetu v režime viacerých okien, kedy si na displeji môžete zobraziť internetový prehliadač iba na polovici displeja a na druhej polovici napríklad prehliadať sociálne siete alebo pozerať video. Vďaka jemnému rozlíšeniu displeja ponúkajú zobrazené internetové stránky dostatok obsahu a čítanie aj menšieho textu so zoomom nie je problémom. Pre lepšie využitie veľkosti displeja vám odporúčame stránky prehliadať v desktopovej verzii, čo si v oboch prehliadačoch môžete zapnúť v kontextovom menu nastavení. Natívny prehliadač okrem toho ponúka aj pokročilé možnosti pre úpravu jasu, možnosť hľadania obsahu na stránke, pridanie odkazu na domovskú obrazovku či napríklad režim utajenej identity. Samozrejmosťou je podpora pre záložky a prácu s uloženými stránkami.

FOTOAPARÁT

Samsung v novom smartfóne Galaxy S5 už tradične vylepšil aj fotoaparát. Na rozdiel od svojho predchodcu, ktorý svojim používateľom ponúkal snímač s rozlíšením 13 Mpix, nová vlajková loď ich má už 16 Mpix. Vylepšenia fotoaparátu sa však netýkajú len vyššieho rozlíšenia snímača, ale aj jeho ďalších vlastností. Samsung v Galaxy S5 používa snímač s novou technológiou ISOCELL. Tá má ponúknuť najmä lepšiu citlivosť, či farebnú vernosť aj v horších svetelných podmienkach. Juhokórejský výrobca ju označuje ako ďalší evolučný krok vo vývoji backside-illuminated (BSI) snímačov. Hlavným problémom súčasných senzorov s vysokým rozlíšením je plocha, na ktorej sú jednotlivé pixely vtesnané. Čím vyššie rozlíšenie, tým menšie musia byť jednotlivé pixely. To však so sebou prináša nevýhody v podobe menšej citlivosti, ktorá je spôsobená neschopnosťou pixelov pri stlačení spúšte zachytiť viac svetla. Aj preto prináša nová vlajková loď spoločnosti Samsung väčší snímač s rozmerom 1/2,6″ a veľkosťou pixelov 1.12 µm.

samsung-galaxy-s5-07

Ako pri iných zariadeniach, aj v Galaxy S5 priniesla spoločnosť okrem hardvérových vylepšení aj softvérové. Tie sa týkajú najmä rôznych efektov a režimov, ktoré vo fotoaparáte môžete využiť. Najzaujímavejším z nich je rozhodne režim selektívneho zaostrenia, ktorý vám umožňuje nasnímať niekoľko snímok v krátkom časovom intervale a neskôr zmeniť ich zaostrenie. Efekt ponúka možnosť zaostriť na popredie, na pozadie alebo na obe plochy naraz, takže z jednej fotografie môžete vyťažiť až 3. Medzi ďalšie režimy fotoaparátu patrí napríklad možnosť duálnej snímky – teda zhotovenia fotografie oboma fotoaparátmi naraz, Automatický režim, Krásna tvár, Snímka a ďalšie (zachytenie pohybu), Panoráma, Prehliadka, Ozvučená snímka, Športy či Priestorová panoráma, ktorá je ekvivalentom ku Google Photosphere. Ku jednotlivým režimom si povieme viac:

Duálny fotoaparát – V tomto režime nasnímate súčasne fotografiu predným aj zadným fotoaparátom, pričom sa v reálnom čase spoja a uložia ako jedna fotografia. Slúži to hlavne na to, aby boli na fotografii všetci, aj fotograf.

Krásna tvár – Na už zhotovenej snímke vám softvér vylepší tvár tak, aby mala prirodzené farby, pričom sa odstránia aj malé nedostatky.

Snímka a ďalšie – Zachytenie viacerých fotografií v krátkom čase, ktoré sa v konečnom štádiu spoja dokopy. Tento režim slúži najmä na zachytenie športu alebo vecí v pohybe.

Panoráma – Klasická panoráma, ktorá zachytáva viacero horizontálnych fotografií na jednej, širokej snímke.

Prehliadka – Možnosť vytvorenia interaktívnej prehliadky, kedy sa pohybujete v jednom smere a snímate vaše okolie vľavo a vpravo na samostatných snímkach. Na konci môžete takúto prehliadku zdieľať pomocou videa alebo série obrázkov.

Ozvučená snímka – Dobre známa funkcia, ktorá nasníma počas fotografovania aj zvuk v okolí a ten pripojí k súboru.

Športy – V tomto režime sa skráti čas uzávierky fotoaparátu, čo má za dôsledok ostrejšie snímanie rýchlo sa pohybujúcich objektov.

Priestorová panoráma – Ekvivalent ku Google Photosphere, ktorý vám umožňuje nasnímať 360° fotografie vášho okolia postupným snímaním jednotlivých snímok.

samsung-galaxy-s5-screenshot-45

Okrem úpravy vo forme režimov je v aplikácii Fotoaparát dostupná aj bohatá ponuka nastavení, ktorá je spoločná pre fotografie aj video. Môžete si tu nastaviť HDR, kvalitu snímok a videa, zachytenie sériových snímok, stabilizáciu obrazu, detekciu tváre, režim merania, ISO, odfotiť ťuknutím, selektívne zaostrenie, režim nahrávania videa, stabilizáciu videa, priblíženie zvuku, efekty, blesk a v neposlednom rade časovač. Samozrejmosťou je aj možnosť prepnúť sa na prednú kameru, ktorá vytvára 2 Mpix selfie snímky a video vo Full HD rozlíšení so snímkovaním 30 FPS. Zadná kamera je na tom s videom ešte lepšie a okrem kvality HD a Full HD ponúka aj Ultra HD rozlíšenie 3840 x 2160 pixelov. Nižšie vám prinášame ukážky videa nasnímané v rozličných kvalitách.

Oproti Samsungu Galaxy S4 ponúka nová vlajková loď kvalitnejší fotoaparát v takmer každom ohľade, no ani v tomto smartfóne výrobca neumiestnil optickú stabilizáciu obrazu, čo je vcelku škoda. Niektoré snímky zachytené týmto zariadením totižto trpia práve na šum a rozmazané detaily, čo by optická stabilizácia rozhodne odstránila. Jej výhodou sú tiež zábery zachytené v noci, kedy je problémom najmä bodové svetlo či detaily. Aj napriek tomu je ale fotoaparát v tomto zariadení jedným z najlepších na dnešnom trhu a s prehľadom uspokojí aj najnáročnejších mobilných fotografov. Nižšie nájdete ukážky fotografií z rôznych svetelných podmienok, ktoré vám prakticky demonštrujú kvalitu fotoaparátu. Kvôli veľkosti sme do článku umiestnili iba zmenšené verzie fotografií a pokiaľ máte záujem o snímky v plnej veľkosti, stiahnite si ich pomocou tohto odkazu.

samsung-galaxy-s5-foto-01

samsung-galaxy-s5-foto-11

KONEKTIVITA

Samsung Galaxy S5 ponúka takmer všetky moderné prvky pripojenia. vrátane najnovšej generácie pripojenia Bluetooth a Wi-Fi ac. Samozrejmosťou sú aj iné profily Wi-Fi pripojenia, podpora pre DLNA či Wi-Fi Direct a používateľov poteší aj NFC, ktoré sa ukrýva pod zadným krytom. Najrýchlejším prenosom v tomto zariadení je ten káblový, nakoľko microUSB slot v spodnej hrane zariadenia ponúka už modernejšiu verziu 3.0, ktorú nájdeme napríklad aj v Note 3. Potešujúcou správou je tiež podpora pre USB Host a USB On-The-Go, čo v praxi znamená asi toľko, že cez špeciálnu redukciu k zariadeniu môžete pripojiť externú klávesnicu, myš, ale aj vysokokapacitné USB, z ktorého si môžete pustiť napríklad film alebo seriál. Mobilné dáta v tomto zariadení podporujú rovnako najnovšie štandardy a okrem 3G pripojenia v rýchlostiach 42,2 Mbps/5,76 Mbps (prijímanie/odosielanie) si do Galaxy S5 môžete vložiť aj 4G kartu, ktorej mobilné dáta dosahujú rýchlosť až 150 Mbps/50 Mbps.

samsung-galaxy-s5-04

BATÉRIA

Akumulátor vložený do zadnej strany Samsungu Galaxy S5 ponúka kapacitu 2800 mAh. Ide o batériu typu Li-Ion, ktorá prináša voči predošlým generáciám značnú úsporu energie najmä vďaka softvérovým vylepšeniam. K vyššej výdrži značne prispel aj nový procesor Snapdragon 801 vyrobený 28 nm procesom a veľkým plusom tohto zariadenia je aj režim extrémneho šetrenia batérie, ktorý zmení farby displeja na monochromatické, teda iba na bielu a čiernu, pričom máte k dispozícii len jednoduchú obrazovku so skratkami obľúbených aplikácií. Hovory a SMS môžete prijímať aj naďalej, avšak s oveľa nižšou spotrebou energie. Len pre uvedenie príkladu, na ďalších 24 hodín takejto pohotovostnej prevádzky zariadenia je postačujúcich 10% batérie.

samsung-galaxy-s5-screenshot-58 samsung-galaxy-s5-screenshot-59

Väčšia kapacita a úsporné súčiastky spôsobili to, že sme ani raz počas dňa so smartfónom Samsung Galaxy S5 nezostali bez energie. Po 14 hodinovej prevádzke, počas ktorej svietil displej 3 hodiny a 15 minút batéria vykazovala ešte stále 15% energie, čo je hodnota, ktorú dnes dosiahne len máloktoré zariadenie. V testoch vykonaných odborným laboratóriom obstál Samsung Galaxy S5 na výbornú a porazil aj “batériových velikánov” ako LG G2 či Samsung Galaxy Note 3, s ktorým obsadil spoločne prvé miesto. Pri hodnotení batérie sme tak viac než optimistickí a z tohto hľadiska nás nová vlajková loď Samsungu naozaj príjemne prekvapila. Okrem výdrže má však batéria aj ďalšiu výhodu – dá sa vybrať a vymeniť. V prípade núdze vám tak stačí mať po ruke náhradnú batériu, ktorú do zariadenia vložíte v priebehu minúty.

ZÁVER

Pri Samsungu Galaxy S5 sme si viac než inokedy uvedomili, že je smartfón najprv potrebné otestovať, až potom ho hodnotiť. Mnohí totiž toto zariadenie negatívne ohodnotili ešte predtým, ako si ho vyskúšali, čo je v tomto prípade škoda. Displej Galaxy S5-ky ponúka krajšie farby, aj o 27% menšiu energetickú náročnosť oproti displeju v Samsungu Galaxy S4. Procesor Snapdragon 801 je nielen výkonnejší, ale rovnako energeticky menej náročnejší, než Snapdragon 600 v Galaxy S4 a dizajn pôsobí nielen reprezentatívnejšie, ale konštrukcia je aj pevnejšia a odolnejšia. Hoci dizajn novej vlajkovej lode neprináša revolúciu, ale len evolúciu, Samsung Galaxy S5 je jednoznačným pokrokom v línii Galaxy S zariadení a ponúka celý rad dôvodov na to, aby ste si ho kúpili. Každá minca má však dve strany a Samsung Galaxy S5 sprevádza aj niekoľko negatívnych vlastností.

samsung-galaxy-s5-01

Jednou z nich je kryt nabíjacieho slotu. Princíp jeho otvárania je nepraktický a pokiaľ nemáte dlhšie (a tenšie) nechty, budete na jeho otvorenie potrebovať nejaký predmet. Tiež sa nám nepáči, že sa Samsung nepoučil zo svojich chýb a aj v najnovšej verzii svojej nadstavby ponúka opäť chybovú aplikáciu Galéria, aj keď to môže byť len subjektívny problém, prípadne to môžete vyriešiť jednoduchou inštaláciou alternatívnej galérie z Obchodu Play. A v neposlednom rade môže byť problémom aj cena. Tá sa oficiálne uvádza v sume 679€ a hoci niektoré e-shopy toto zariadenie ponúkajú lacnejšie, stále ide o dosť vysokú čiastku. Nový Samsung Galaxy S5 si teda opäť môžu dovoliť len tí majetnejší z nás, prípadne si na jeho kúpu budú musieť počkať niekoľko mesiacov, kedy cena určite klesne.

samsung-galaxy-s5-14

Celkovo v nás ale toto zariadenie zanechalo dobrý dojem a objektívne musíme povedať, že pôjde o silného hráča na tohtoročnom trhu. Samsung Galaxy S5 ponúka nielen to, na čo sú ľudia zvyknutí, ale prináša aj novinky, ktoré môžu prilákať zákazníkov iných značiek. Počas používania cítite, že sa Samsung chce starať o vaše zdravie a okrem predinštalovaných fitness aplikácií to dokazuje aj senzor srdcového tepu v zadnom kryte. Nové prostredie TouchWiz je tiež jednoduchšie a intuitívnejšie, pričom je ponechané také rozloženie prvkov, aby sa používateľ medzi softvérovými novinkami nestratil. Suma-sumárum, novinke od kórejského výrobcu môžeme vytknúť naozaj len máločo, a preto si od nás zaslúžila aj ocenenie TIP redakcie.

PlusyMínusy

  • Displej

  • Podpora pre microSD karty

  • Fotoaparát

  • Vysoký výkon

  • Čítačka odtlačkov a merač pulzu

  • Výdrž batérie


  • Spomalená aplikácia Galéria

  • Rýchlosť systému v porovnaní s konkurenciou

  • Vysoká cena

Za zapožičanie zariadenia ďakujeme spoločnosti Samsung.

4.4.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+