MojAndroid

Keď sa povie smartfón, väčšina ľudí v západnom svete si predstaví podlhovasté zariadenie s dotykovou obrazovkou a logom spoločnosti Samsung alebo s odhryznutým jablkom. V Ázii je však situácia iná. Samsung síce patrí medzi najpredávanejšie smartfóny aj tu, no iPhone nemá ani zďaleka také exkluzívne postavenie, ako v Európe, ale najmä v USA. Vládnu tu zariadenia iných výrobcov, ktorí dokážu uspokojiť požiadavky náročných domácich zákazníkov. Patrí medzi ne aj najväčší výrobca počítačov na svete Lenovo. Pre väčšinu obyvateľov Číny je však výrobca známy aj vďaka výborným smartfónom. Spoločnosť však nedávno rozšírila svoje pole pôsobnosti aj do ďalších trhov, medzi ktoré patrí aj Slovensko. Príchod do našej päťmiliónovej krajiny stál naozaj za to a Lenovo si nemohlo vybrať na úvod lepší smartfón, ako aktuálnu vlajkovú loď Lenovo Vibe Z2 Pro.

Náš tip
SÚŤAŽ o novinku od Lenova pokračuje! V hre sú dva kusy Lenovo Vibe Z2 Pro

Základné parametre
Verzia Androidu
4.4 KitKat
Používatelské rozhranie
Lenovo + čistý Android
Procesor
Qualcomm MSM8974AC Snapdragon 801, 4-jadrový, 2,5 GHz
Grafický procesor
Adreno 330
Rozmery, hmotnosť, konštrukcia
Rozmery
156 x 81.3 x 7.7 mm
Hmotnosť
179 g
HW klávesnica
 
Displej
Typ displeja
IPS
Veľkosť displeja
6"
Rozlíšenie displeja
1440 x 2560 px
Tvrdené sklo
 
Typ tvrdeného skla
Gorilla Glass 3
Pamäť
RAM
3 GB
Vnútorná pamät
32 GB
Siete a dáta
Typ SIM karty
micro
Frekvencie GSM
850 / 900 / 1800 / 1900
Frekvencie 3G
850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100
Frekvencie LTE
Cat4, 50 Mbps UL, 150 Mbps DL
Wi-Fi
Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual band, Wi-Fi hotspot
Infračervený port
 
Bluetooth
v4.0, A2DP
NFC
 
Senzory a ďalšia výbava
GPS
 
Kompas
 
Akcelerometer
 
Proximity senzor
 
Gyroskop
 
Fotoaparát
MPx
16 Mpix
Max. rozlíšenie videa
2160p@30fps, 1080p@30fps,
Blesk
Dual LED
Autofocus
 
Predná kamera
 
Rozlíšenie prednej kamery
5 Mpix
Ďalšie funkcie
Optická stabilizácia obrazu,
Hudba
Hudobný konektor
3.5mm
Batéria
Typ batérie
Li-Po
Kapacita batérie
4000 mAh
Konektory
USB konektor (typ)
microUSB v2.0
HDMI konektor
 

Balenie

V dnešnej dobe väčšina výrobcov nekladie veľký dôraz na balenie, v ktorom sa zariadenie predáva. Väčšinou ide o obyčajné krabičky, na ktorej sú umiestnené všetky informácie o zariadení a vnútri je všetok obsah uložený tak, aby zaberal čo najmenej miesta. Už pri prvom pohľade na balenie smartfónu Lenovo Vibe Z2 Pro je jasné, že ide o prémiové zariadenie. Vrchná vrstva je tvorená matným kartónom, z ktorého je nutné samotnú krabičku vybrať ešte pred otvorením. Následne sa naskytne pohľad na pečať overujúcu kvalitu, ktorá je inak zakrytá papierovým obalom. Vrchná časť krabičky dokonale prilieha k tej spodnej a vysunutie tak trvá niekoľko sekúnd, keď sa zariadenie pomaly odhaľuje ako pri majestátnom úvode veľkofilmu. Následne sa naskytne pohľad na samotné zariadenie, pod ktorým sú ukryté doplnky a papierové brožúry.

Lenovo si pritom dalo záležať aj na príslušenstve. V balení nájdeme adaptér s USB káblom. Nabíjačka ponúka výstup 2A a USB kábel má hrubý a plochý dizajn, ktorý zabraňuje zamotaniu a výrazne uľahčuje prenášanie. Priložené slúchadlá patria medzi to lepšie, čo pri smartfónoch nájdete. Ak patríte medzi audiofilov, ktorí si potrpia na kvalitný zvuk, zrejme s nimi nebudete úplne spokojní. Pre bežného užívateľa však poskytnú dostatočnú kvalitu a hlasitosť. Aj kábel slúchadiel je plochý a čiastočne bráni zamotaniu. Nachádza sa na ňom aj tlačidlo pre prijatie telefonátu a mikrofón pre telefonáty.

Konštrukcia a dizajn – veľký a nádherný

Pri prvom pohľade na smartfón sa môže zdať, že ide o zariadenie ako každé iné. Obdĺžnikový tvar, veľký displej, fotoaparát na zadnej strane. Ak by sme takto klasifikovali Vibe Z2 Pro, neskutočne by sme mu ukrivdili. V prvom rade je potrebné poznamenať, že smartfón patrí medzi tie najväčšie na trhu, aspoň čo sa týka veľkosti displeja (a batérie, ale k tomu sa dostaneme neskôr). Novinka od Lenova má rozmery 156 x 81,3 x 7,7 mm a váži 179gramov. Väčšine ľudí tieto rozmery nič nehovoria, no stačí ich porovnať s inými zariadeniami s podobnými rozmermi na trhu. Zistíme veľmi zaujímavú vec – v tele s týmito rozmermi sa u iných výrobcov väčšinou nachádza 5,5 – 5,7-palcový displej. Lenovo však využilo prednú stranu zariadenia na maximum a naozaj drvivú väčšinu z nej pokrýva 6-palcový IPS panel.

Lenovo Vibe Z2 Pro recenzia-6

Pod ním sa nachádzajú kapacitné tlačidlá Menu, Domov a Späť. Ťažko si predstaviť, aký malý rámik okolo displeja by nové Lenovo mohlo mať, keby sa výrobca rozhodol pre použitie tlačidiel na displeji tak, ako mnohé iné súčasné spoločnosti. Spoločnosti Lenovo to však v žiadnom prípade nezazlievame, rámik je naozaj až neskutočne úzky a ani pod displejom nie je miesto nazvyš. Nad displejom nájdeme iba decentnú mriežku reproduktoru a šošovku prednej kamery, vedľa ktorej sa nachádza ešte notifikačná dióda. Rámik okolo displeja je čierny a vypnutý displej ponúka naozaj veľmi hlbokú čiernu farbu, takže sa môže zdať, že celá predná strana zariadenia je vyrobená z jedného kusu materiálu. Tlačidlá sú pri nečinnosti takmer neviditeľné, a tak sú pri prvom pohľade na smartfón najviac očividnými prvkami mriežka reproduktoru a predná kamera. V činnosti sú ale tlačidlá podsvietené decentnou bielou farbou, pričom dĺžku podsvietenia je možné prisôsobiť vlastným predstavám.

Lenovo Vibe Z2 Pro recenzia-9

Keď otočíme telefón na druhú stranu, naskytne sa nám pohľad na precízne opracovaný kov s veľmi elegantnými doplnkami, ktoré robia z nového smartfónu od spoločnosti Lenovo veľmi atraktívne zariadenie. V hornej časti nájdeme jediný plastový prvok, ktorým je lišta, v ktorej je osadený fotoaparát. Ten sa nachádza na ľavej strane. Má štvorcový tvar so zaoblenými hranami, ktoré sú zvýraznené veľmi pekným červeným akcentom. Ten dáva najavo, že použitý fotoaparát je naozaj kvalitný a patrí medzi najväčšie prednosti nového Lenova. Vedľa neho sa nachádza duálny LED blesk, ktorý sa postará o dobré osvetlenie aj v zlých svetelných podmienkach. Nachádza sa tu aj mikrofón, ktorý zaznamenáva zvuk počas natáčania videa. Na čiernej lište nájdeme ešte decentne vytlačené informácie o počte megapixelov fotoaparátu a o použití technológie optickej stabilizácie obrazu. Celá lišta, na ktorej sa nachádza šošovka fotoaparátu a tieto informácie, je ku konštrukcii smartfónu pripevnená štyrmi malými skrutkami. Tie dodávajú zariadeniu jedinečný vzhľad. Na zadnej strane potom nájdeme už iba vygravírované logo výrobcu, ktoré je možné cítiť aj pri dotyku prstom.

Lenovo Vibe Z2 Pro recenzia-12 Lenovo Vibe Z2 Pro recenzia-11

Po hranách displeja nájdeme tradičné ovládacie prvky, ktoré sú ale usporiadané trochu netradične. Na pravej strane sa nachádza tlačidlo napájania, ktoré je v ideálnej výške pre stlačenie palcom. Nad ním nájdeme zásuvku pre obe karty SIM. To znamená, že zásuvka je dlhšia, ako v prípade klasických smartfónov a pre jej vysunutie je potrebný špeciálny nástroj, ktorý je súčasťou balenia. Ani neskúšajte použiť krátke nástroje od iných výrobcov, nebudete mať s nimi žiadnu šancu. Na hornej hrane nájdeme iba 3,5-milimetrový vstup pre slúchadlá.

Na ľavej stene sa nachádza v hornej časti umiestnené tlačidlo pre ovládanie hlasitosti a toto je jediná časť konštrukcie, s ktorou nie sme stotožnení. Hoci aj iní výrobcovia používajú takéto rozmiestnenie tlačidiel, rozmery nového Vibe Z2 Pro znamenajú, že na toto tlačidlo jednou rukou dočiahnuť zrejme nebudete. Je možné toto tlačidlo ovládať ukazovákom (v prípade pravákov), no to znamená jemnejšie uchopenie veľkého smartfóu, čo nie je zrovna najpríjemnejší pocit. Navyše, tlačidlo sa nachádza vyššie, ako tlačidlo napájania. Znamená to presúvanie smartfónu v ruke, čo pri týchto rozmeroch naozaj nie je zrovna najjednoduchšie.

Lenovo Vibe Z2 Pro recenzia-10

Na spodnej strane smartfónu nájdeme reproduktor, microUSB vstup, mikrofón a po stranách ďalšie skrutky. Celkovo hodnotíme konštrukciu smartfónu ako vynikajúcu. Prémiové materiály dávajú už pri prvom uchopení smartfónu najavo, že ide o luxusné zariadenie. Hrúbka iba 7,7 milimetra je naozaj skvelá a pomáha k jednoduchšiemu ovládaniu. Osobne nám trochu prekážalo použitie tlačidla Menu, ktoré funguje ako tlačidlo pre multitasking po dlhšom stlačení. Oveľa radšej by sme videli opačnú kombináciu, ku ktorej sa uchýlil aj Samsung, a to aj napriek tomu, že tlačidlo Menu používal na svojich smartfónoch niekoľko generácií. Menšiu výhradu máme aj voči hardvérovým tlačidlám, ktoré majú svoju vôľu a pohybujú sa. Nejde pritom o nepríjemný pohyb, ktorý by evokoval možnosť uvoľnenia zo svojho miesta. Je očividné, že tento prvok je úmyslom zo strany výrobcu, no musíme uznať, že trochu uberá na pozitívnom dojme z konštrukcie smartfónu. Nie je ale žiaden problém zvyknúť si na toto správanie a po niekoľkých hodinách práce so smartfónom na to úplne zabudnete. Čo vám ale utkvie v podvedomí je skvelý pocit pri uchopení hliníkovej konštrukcie. Na tú jednoducho nezabudnete a ak ste niekedy vlastnili zariadenie s takýmto prémiovým spracovaním, tak určite viete, o čom hovorím.

Displej – luxus s názvom QHD

Lenovo Vibe Z2 Pro ponúka 6-palcový displej s rozlíšením 2160 x 1440 pixelov a hustotou 490 ppi. Veľkosťou displeja tak patrí smartfón medzi tabletofóny, no spomínaný malý rámik okolo displeja znamená, že rozmery celého zariadenia sú oveľa menšie, ako v prípade iných zariadení s takto veľkým displejom. Pri zapnutom displeji je až neuveriteľné, ako málo priestoru zostáva na tlačidlá ovládania a reproduktor pre telefonovanie. Rámik okolo displeja ale nie je to, čo upúta pozornosť. Tým je totiž samotný displej s kryštálovo čistým obrazom a nádhernými farbami. Mohol by som použiť ešte niekoľko superlatívov na opis tohto displeja, no skutočnosť je taká, že úroveň kvality displejov v dnešných vlajkových lodiach je naozaj vysoká.

Lenovo Vibe Z2 Pro recenzia-14

Úžasný pokrok v tejto oblasti je naplno viditeľný v prípade panelu na novom Vibe Z2 Pro. Vysoké rozlíšenie dáva pri tejto veľkosti displeja aj zmysel a 490 ppi je naozaj hodnota, ktorá vytvorí unikátny zážitok. Farby displeja sú veľmi pekné a sýtejšie, ako na iných IPS paneloch. Ak by to ale niekomu nevyhovovalo, v nastaveniach je možné prispôsobiť farebné vyvážanie vlastným predstavám. Poteší ale aj veľmi hlboká čierna farba, ktorá sa veľmi približuje k AMOLED displejom. Tie pripomínal telefón aj vysokým jasom a vynikajúcou čitateľnosťou na priamom slnku, kde patrí Lenovo Vibe Z2 Pro medzi absolútnu špičku na trhu.

Lenovo Vibe Z2 Pro recenzia-7

Vysoké rozlíšenie si užijete najmä pri pozeraní filmov a seriálov. Veľmi radi by sme k tomu pridali aj videá v službe YouTube, kde nájdete čoraz viac obsahu v kvalite vyššej ako Full HD. Problémom je ale softvérové obmedzenie, ktoré umožňuje spustiť videá v aplikácii YouTube iba v kvalite 720p, čo nás naozaj nepríjemne prekvapilo. Podobným problémom ale čelia majitelia aj niektorých ďalších zariadení s QHD displejom, takže sa zdá, že ide o chybu aplikácie, ktorá bude snáď čoskoro odstránená.

Lenovo Vibe Z2 Pro recenzia-4

Najviac oceníte rozlíšenie displeja v prostredí telefónu, kde sú ovládacie prvky veľmi pekné a detailné. Horšie je to už v niektorých aplikáciách, ktoré nie sú takto vysokému rozlíšeniu prispôsobené. Preto je množstvo zobrazovaného obsahu podobné ako v prípade zariadení s Full HD displejom. Znamená to, že ovládacie prvky sú väčšie a lepšie prístupnejšie, ale my by sme túto vlastnosť obetovali v prospech väčšieho množstva obsahu. Ostáva iba dúfať, že vývojári aplikácií čo najrýchlejšie prispôsobia svoje tituly novému štandardu na smartfónoch, ktorým sa pomaly ale iste stáva práve QHD rozlíšenie.

Výkon a pamäť – vlajková loď v pravom zmysle slova

Výkon dnešných smartfónov sa blíži k výkonu počítačov, ktoré sme vlastnili ešte pred tromi či štyrmi rokmi, preto je zrejmé, že so súčasnými vlajkovými loďami nebudete mať problém s ničím, čo vás napadne na smartfóne robiť. Platí to aj o novom Vibe Z2 Pro. Lenovo do svojho smartfónu osadilo procesor Qualcomm Snapdragon 801 so štyrmi jadrami taktovanými na 2,5 GHz, grafickou jednotkou Adreno 330, pamäťou RAM s kapacitou 3 GB a vnútornou pamäťou s kapacitou 32 GB. Táto zostava je tradičná pre vlajkové lode tohto roku a nesklame ani v tomto prípade.

Vibe Z2 Pro screen (70) Vibe Z2 Pro screen (49) Vibe Z2 Pro screen (2)

Telefón si poradil s absolútne všetkými úlohami, ktoré vám zídu na um. Spúšťanie aplikácií, pozeranie videa vo vysokom rozlíšení, náročný multitasking a hranie najprepracovanejších hier – to všetko zvládne Vibe Z2 Pro bez akýchkoľvek problémov. Rýchly procesor zvláda všetky úlohy na jednotku, veľká kapacita RAM zasa umožní spustenie množstva aplikácií súčasne. Vnútorná pamäť je dostatočná na väčšinu aplikácií a hier, no neprítomnosť slotu na microSD karty zamrzí najmä kvôli možnosti nahrávania videí v 4K rozlíšení. Po všetkých ostatných stránkach je ale Vibe Z2 Pro dostatočne výkonný a nebudete s ním mať problém v žiadnom smere. Načítavanie aplikácií je rýchle, prechody obrazoviek ukážkovo plynulé, hranie graficky náročných hier bezproblémové. Ak patríte medzi náročných používateľov, ktorí požadujú špičkový výkon, nový smartfón od spoločnosti Lenovo vás určite nesklame.

Konektivita a komunikácia – všetko, na čo si pomyslíte

Lenovo Vibe Z2 Pro ponúka všetky prémiové štandardy pripojenia, ktoré by ste mohli od vlajkovej lode očakávať. Nájdeme tu dnes už štandardné pripojenie HSDPA s rýchlosťami do 42 Mbps. Dnes už je aj pre slovenských zákazníkov zaujímavá podpora sietí LTE. V tomto prípade ide o LTE cat4 s maximálnymi rýchlosťami do 150 Mbps downlink a 50 Mbps uplink. Samozrejmosťou je aj pripojenie k Wi-Fi so štandardom 802.11 a/b/g/n. Zariadenie podporuje aj dual band a Wi-Fi hotspot. USB kábel pripojíte k telefónu pomocou slotu microUSB 2.0 a ďalšie zariadenia pripojíte k smartfónu pomocou Bluetooth 4.0.

Lenovo Vibe Z2 Pro recenzia-3

Počas práce s telefónom sme nemali žiadne problémy s pripojením k akejkoľvek sieti. V miestach s pokrytím LTE sme namerali rýchlosti porovnateľné s tými, aké získavame od iných prémiových zariadení. To isté platí o pripojení k 3G sietiam, ako aj k Wi-Fi. Pripojenie bolo vždy stabilné bez vážnych výkyvov a Vibe Z2 Pro sa dokázal pripojiť k Wi-Fi aj tam, kde iné zariadenia nemali dostatočný signál. Telefonovanie bolo rovnako veľmi pohodlné, my sme počuli jasný a čistý hlas a rovnako reagovala aj druhá strana. Lenovo Vibe Z2 Pro disponuje aktívnym tlmením zvuku, čo bolo výhodné najmä pri telefonovaní v hlasnom prostredí mestskej hromadnej dopravy. Aj v autobuse či električke budete môcť pohodlne telefonovať bez toho, aby ste museli kričať.

Systém – vyberte si sami

Predinštalovaným systémom je v tomto prípade Android 4.4.2. Ten je možné využívať v úplne čistej verzii, akú majú aj telefóny a tablety Nexus. Na výber je ale aj prostredie s grafickou nadstavbou Lenovo UI, ktoré od čistého Androidu nemohlo byť viac odlišné. Možnosť vybrať si, ktoré prostredie chcete používať, je naozaj jednou z najväčších devíz tohto smartfónu po softvérovej stránke. Nemôžeme si pomôcť, no takéto riešenie by sme privítali aj od ostatných výrobcov, ktorí sa všemožne snažia pretlačiť svoje vlastné nadstavby. Tie sú ale často plné zbytočných funkcií a zbytočne zaťažujú procesor a batériu.

Prostredie čistého Androidu tu opisovať nebudeme. Stretol sa s ním každý, kto mal v rukách akékoľvek zariadenie Nexus alebo Google Play Edition. Ide o úplne štandardné prostredie so všetkými funkciami Androidu 4.4 KitKat. Oveľa zaujímavejšia je ale druhá možnosť – prostredie s nadstavbou od Lenova. To je plné doplnkov, nastavení, grafických zmien a vylepšení, ktoré sú možno pre väčšinu užívateľov na Slovensku menej známe. Tí užívatelia, ktorí sa s ním stretli v minulosti majú zväčša skúsenosti s nedokonalým prekladom, kde sa slovenský text kríži s čínskymi znakmi. S radosťou môžeme skonštatovať, že pred oficiálnym zahájením predaja smartfónov na slovenskom trhu sa Lenovo postaralo aj o tento nedostatok a preklad je dotiahnutý takmer do detailov. Na čínske znaky sme narazili iba v prípade aplikácie Fotoaparát v nastaveniach pre vývojárov, prípadne pri páde tejto aplikácie a zobrazení informácií o chybe. Inak je ale preklad veľmi dobrý, nie všade je pri slovenských slovách správna koncovka (priečinok s názvom „Práce“ miesto „Práca“). Vcelku je však preklad veľmi dobrý a tých pár nedostatkov si väčšinou ani nevšimnete.

V prípade tejto grafickej nadstavby je jasné, že vývojári mali na pamäti najmä možnosti prispôsobenia, ktoré sa snažili prezentovať užívateľom. Nastaviť si tu môžete naozaj všetko, čo vám zíde na um. Na jednej strane je to veľmi dobré najmä pre pokročilých užívateľov, ktorí sa môžu naplno realizovať. Bežní užívatelia možno budú považovať množstvo funkcií a nastavení za zbytočné, no musíme pochváliť Lenovo za prehľadnosť v nastaveniach a veľmi intuitívne ovládanie.

Vibe Z2 Pro screen (22)  Vibe Z2 Pro screen (28) Vibe Z2 Pro screen (25)

Veľké zmeny sú viditeľné ihneď po prvom zapnutí zariadenia. Domovská obrazovka ponúka možnosť uloženia ikon do mriežky 4 x 5. K tomu ešte musíme pripočítať dolnú lištu, na ktorú je možné umiestniť až 4 aplikácie. Tie sú k dispozícií z ktorejkoľvek domovskej obrazovky, ako to poznáme aj zo smartfónov iných výrobcov. Zbytočne by ste tu ale hľadali tlačidlo pre menu s aplikáciami, Lenovo sa rozhodlo ho vynechať. Všetky aplikácie tak budete nútení ukladať na pracovné plochy alebo do priečinkov. Našťastie, Lenovo dotiahlo myšlienku do konca a vy si môžete pridať až 18 (!) domovských obrazoviek pre ikony aplikácií a widgety. To je naozaj dosť aj pre tých najnáročnejších užívateľov a ak sa budete trochu venovať usporiadaniu aplikácií podľa kategórií a priečinkov, možno ani nebude prostredie telefónu také neprehľadné.

Vibe Z2 Pro screen (33) Vibe Z2 Pro screen (34)

My by sme ale určite privítali klasické menu s aplikáciami, na ktoré sme zvyknutí a ktoré má podľa nás stále zmysel. V priebehu niekoľkých dní sme si zvykli na život bez neho, a to takým spôsobom, že často používané aplikácie sme mali usporiadané na prvých domovských obrazovkách a zvyšné sme iba postupne zaplňovali ostatnými aplikáciami. Zaujímavá je aj uzamykacia obrazovka. Tá obsahuje veľký widget hodín, ktoré môžete presunúť na ľubovoľné miesto na obrazovke (nie iba podľa mriežky 4 x 5). Zobrazené pozadie môžete priamo z prostredia uzamknutej obrazovky meniť potiahnutím sprava doľava alebo opačne.

Pozadie môžete meniť bez nutnosti spustenia nastavení alebo zvláštnej aplikácie aj na domovskej obrazovke. Stačí, keď potiahnete prst z pravého horného rohu smerom do stredu obrazovky, ako keby ste prevracali stranu knihy. Táto funkcia sa nám veľmi páčila a postarala sa o to, že prostredie zariadenia vyzeralo stále sviežo a originálne. Z prostredia uzamknutej obrazovky je možné spustiť tri aplikácie potiahnutím z konkrétneho miesta. Spustiť tak môžete aplikácie Dialer, SMS a Fotoaparát, pričom v nastaveniach sme nenašli možnosť, ktorá by umožnila tieto aplikácie nakonfigurovať podľa seba.

Vibe Z2 Pro screen (24) Vibe Z2 Pro screen (23)

Výrazne zmenená oproti čistému Androidu je aj notifikačná lišta. Nájdeme tu prístup informácie o čase a dátume a skratku pre prístup k nastaveniam telefónu. Zároveň sa tu ale nachádzajú aj ikony pre rýchle spustenie a rýchle nastavenie jasu displeja. Pod lištou s rýchlymi nastaveniami sú uložené upozornenia, ktoré odstránite klasicky posunutím alebo stlačením tlačidla úplne dole, ktoré vymaže všetky upozornenia naraz. Umiestnenie tohto tlačidla je veľmi praktické, pretože naň dočiahnete aj jednou rukou, zatiaľ čo ostatní výrobcovia umiestňujú tento prvok zvyčajne niekde do hornej časti notifikačnej lišty.

Vibe Z2 Pro screen (51) Vibe Z2 Pro screen (50) Vibe Z2 Pro screen (53)

Aplikácia Nastavenia je tiež zmenená, aj keď ponúkne známe funkcie. Nastavenia sú zoradené podobne, ako v čistom Androide, akurát niektoré z nich sa nachádzajú v inej časti, ako sme zvyknutí. Celkom nová časť nastavení s názvom Ľudia skrýva rôzne zaujímavé možnosti, ktoré sčasti pripomínajú TouchWiz zo smartfónov spoločnosti Samsung. Nájdeme tu pokročilé 3D gestá, ktoré umožňujú ovládať niektoré funkcie telefónu gestami dlaňou. K dispozícii je aj funkcia Micro obrazovka, ktorá je aktivovaná nakreslením písmena C na obrazovke z pravého horného rohu do stredu obrazovky. Následne je aktivovaná miniatúrna obrazovka, ktorá umožňuje pohodlnejšie ovládanie jednou rukou.

Ďalšou zaujímavou funkciou je Uzamknutie obrazovky potrasením, či zaujímavá Klávesnica merkury. Táto funkcia nakláňa numerickú klávesnicu pri naklonení telefónu. Je to veľmi užitočná funkcia, ktorá umožňuje zadať telefónne číslo jednou rukou, pretože stredný a vzdialenejší stĺpec čísel sa nakloní bližšie ku kraju, ku ktorému zariadenie nakloníte. Tento pohyb pritom vykonávate pri ovládaní veľkého smartfónu jednou rukou automaticky a táto šikovná funkcia vám môže veľmi pomôcť. Nastaviť si môžete aj to, aby tlačidlá hlasitosti menili jas displeja. Nájdete tu aj funkciu WideTouch, čo je plávajúce tlačidlo ukrývajúce rôzne funkcie a nastavenia, ktoré odkryjete po kliknutí na toto tlačidlo.

Vibe Z2 Pro screen (64) Vibe Z2 Pro screen (65) Vibe Z2 Pro screen (21)

Smartfón Lenovo Vibe Z2 Pro umožňuje použiť dve SIM karty súčasne. Toto je funkcia, ktorú má veľa výrobcov veľmi slabo zvládnutú. Lenovo je v tejto oblasti na tom veľmi dobre, no aj tu sa nájdu určité muchy. V nastaveniach je možnostiam pre dve SIM karty vyčlenená samostatná oblasť. Tu si môžete nastaviť, z ktorej karty SIM budete automaticky volať a posielať SMS správy. My sme si vybrali možnosť Vždy potvrdiť, čo znamená, že vždy po kliknutí na číslo v zozname kontaktov sa zobrazilo vyskakovacie okno, kde sme si mohli vybrať SIM kartu, z ktorej chceme telefonovať. To isté platí aj o posielaní SMS správ. Funkcia fungovala spoľahlivo a nemáme voči nej žiadne výhrady.

Menšie problémy sme mali ale s výberom toho, z ktorej SIM karty by sme chceli prijímať dáta. V telefóne sme mali stále dve SIM karty – slovenskú a českú. Na Slovensku problém nebol, dáta sme prijímali zo Slovenskej karty, zatiaľ čo česká bola v roamingovom režime. V Českej republike sme ale neboli schopní vybrať si dáta z českej karty, pokiaľ bola česká karta v slote na 1. sim kartu. V druhom slote sme sa dokázali pripojiť iba pomocou technológie EDGE, zatiaľ čo prvý slot podporuje aj LTE. Karty sme preto vymenili, no žiadne nastavenie nám nepomohlo k tomu, aby sme v takejto konfigurácii mohli zariadenie využívať. Nakoniec sme boli nútení k odobraniu slovenskej karty SIM a všetko fungovalo tak, ako malo.

Jednu veľkú výhradu máme aj voči prvotnému nastaveniu smartfónu. Tento problém potvrdili aj ďalší užívatelia v diskusii na našej stránke. Pri prvotnom nastavení sme sa totiž nachádzali v režime čistého Androidu. Po naformátovaní vnútornej pamäte sme nedokázali spojazdniť žiadnu kartu SIM, nefungovalo tlačidlo Domov a problémy sme mali aj s lištou upozornení. Po prepnutí do režimu s nadstavbou Lenovo tieto problémy pretrvávali a bolo nutné znovu obnoviť vnútorné nastavenia. Tiež odporúčame, aby ste boli pripojení k sieti Wi-Fi počas celého procesu, inak sa prvotné nastavenie môže výrazne skomplikovať. Obnovenie výrobných nastavení v režime s nadstavbou Lenovo s vloženou kartou SIM a pripojením k sieti Wi-Fi však pomohlo k bezproblémovej aktivácii smartfónu a od tohto momentu sme so softvérom žiadne ďalšie problémy nemali.

Vibe Z2 Pro screen (6) Vibe Z2 Pro screen (7) Vibe Z2 Pro screen (8)

Ako to u čínskych výrobcov býva zvykom, v zariadení nájdeme množstvo predinštalovaných aplikácií. Veľa z nich je pritom pre slovenského užívateľa neznámych a Lenovo si dalo tú námahu, že ich uložilo do jedného priečinku. Ide o služby Yandex, ktoré sme vôbec nevyužívali a predpokladáme, že väčšina užívateľov bude tieto aplikácie úplne ignorovať. Medzi ďalšie predinštalované aplikácie patrí tradičný balík od Google, ktorý je aj v tomto prípade prítomný vo svojej plnej verzii. Niektoré ikony aplikácií sú pritom iba odkazmi na stiahnutie aplikácií, takže sa uistite, že budete počas prvého používania pripojení k sieti Wi-Fi. Nájdeme tu ale užitočné tituly Evernote, WPS Office a nástroje ako FM rádio, Kalkulačku, Prehliadač súborov či Kompas. Ide pritom o graficky veľmi vydarené aplikácie, ktoré sa vyznačujú rovnakými dizajnovými prvkami.

Vibe Z2 Pro screen (10) Vibe Z2 Pro screen (13) Vibe Z2 Pro screen (14)

Lenovo pridalo k telefónu aj vlastný balík aplikácií, ktoré sú k dispozícii aj v obchode Play. Nájdeme tu nástroj na synchronizáciu SYNCit, nástroj na zdieľanie SHAREit, aplikáciu CLONEit, bezpečnostnú aplikáciu plnú užitočných nástrojov Security. Tá chráni vaše zariadenie, ale zároveň umožňuje vyčistiť nepotrebné súbory a zrýchliť smartfón. Jedna z našich najobľúbenejších aplikácií Centrum tém umožňuje dokonalé prispôsobenie rôznych častí prostredia smartfónu. Môžete si tu vybrať tému, ktorá kompletne pretvorí prostredie zariadenia vrátane notifikačnej lišty, ikon a uzamykacej obrazovky. Zároveň ale máte možnosť manuálneho nastavenia pre úvodnú animáciu, systémové používanie, správcu kontaktov, a ďalšie prvky smartfónu.

Vibe Z2 Pro screen (16) Vibe Z2 Pro screen (17) Vibe Z2 Pro screen (31)

V prostredí smartfónu je k dispozícii aj množstvo pekných a užitočných widgetov. Rozmery väčšiny z nich môžete prispôsobiť vašim predstavám a zaplniť tak domovské obrazovky informáciami z viacerých aplikácií. My sme veľmi často využívali widget s názvom One Key Lock, ktorého jediná funkcia spočíva v uzamknutí obrazovky a vypnutí displeja. Nejde o nič prevratné, no ak si tento widget umiestnite na spodnú časť domovskej obrazovky, ušetríte si časté naťahovanie sa za tlačidlom napájania.

Lenovo môžeme pochváliť aj za to, že prostredie systému je veľmi dobre vyladené. Animácie sú plynulé, prechody takisto a celkovo je systém svižný a responzívny. Spoločnosť si dala záležať aj na ikonách vlastných aplikácií, ktoré sú vo veľmi jemnom rozlíšení a naplno tak zvýrazňujú QHD rozlíšenie displeja. Niektoré aplikácie tretích strán ponúkajú stále veľmi nekvalitné spracované ikony, ktoré kazia zážitok z používania inak nádherného displeja. Ostáva iba dúfať, že vývojári nezabudnú ani na tento prvok, s ktorým prichádzame do kontaktu pri práci so zariadeniami veľmi často.

Multimédiá – veľký displej znamená veľký zážitok

Nádherný veľký displej smartfónu Lenovo Vibe Z2 pro je priam stvorený na nekonečné prehliadanie internetových stránok, sledovanie videí a blúdenie po sociálnych sietiach. Všetky tieto aktivity zvláda na jednotku a s ničím sme pri používaní nemali problém. 6-palcový displej je dostatočne veľký aj na to, aby ste si na ňom pozreli seriál či film vo vysokom rozlíšení a nemuseli škúliť na postavy. Najviac nás mrzí absencia podpory videí vo vysokom rozlíšení na sieti YouTube, o ktorej sme písali vyššie. Vlastné nahraté videá či filmy a seriály si ale užijete v plnom rozlíšení.

K skvelému multimediálnemu zážitku pomôže aj hlasný reproduktor, ktorý sa nachádza na spodnej časti zariadenia. Ide tak o neutrálne umiestnenie niekde v strede medzi nepraktickým umiestnením vzadu a rozumným umiestnením na prednej strane. Kvalitou sa môže porovnávať s lepšími riešeniami na trhu, no na BoomSound reproduktory od HTC nemá. Dotiahne sa na ne ale hlasitosťou, ktorá je v tomto prípade naozaj vysoká. Problémom je, že pri hraní hier ho veľmi ľahko zakryjete a výrazne tak obmedzíte celkový zvukový zážitok.

 Vibe Z2 Pro screen (67) Vibe Z2 Pro screen (68)

Na prehliadanie a úpravu dokumentov, tabuliek a prezentácií slúži predinštalovaná aplikácia WPS Office, ktorá patrí medzi naše obľúbené. S obrázkami a videami si zasa poradí veľmi pekná a prehľadná Galéria. Tá je jednou z mála aplikácií, ktoré sú optimalizované pre vysoké QHD rozlíšenie. Vďaka tomu sa zobrazí naozaj veľa fotografií, ktoré sú zoradené do prehľadných priečinkov. Môžete si vybrať zoradenie podľa dátumu alebo podľa zdroju obrázkov. Aplikácia je veľmi responzívna a s obrázkami sa vďaka nej pracuje veľmi jednoducho. K dispozícii sú aj základné možnosti na úpravu zhotovených fotografií. Môžete aplikovať rôzne filtre, otáčať či orezávať obrázok a prispôsobiť tak výsledok vlastným predstavám.

Vibe Z2 Pro screen (12) Vibe Z2 Pro screen (66)

V telefóne nájdeme aj aplikáciu FM rádio, aplikáciu na nahrávanie zvuku, aplikáciu pre zobrazenie a prácu s videami. K dispozícii je aj vlastný obchod s e-knihami s názvom Books, ktorý ale u nás nepracoval správne. Žiaľ, nepracovala správne ani naša obľúbená aplikácia Pocket, ktorá pri každom spustení spadla. Všeobecne ale odporúčame vyskúšať aplikácie určené na čítanie článkov či kníh, keďže jemný displej sa postará o naozaj detailné písmo.

Fotoaparát – špička na trhu v každých podmienkach

Lenovo Vibe Z2 Pro disponuje 16-megapixelovým snímačom s optickou stabilizáciou obrazu a možnosťou nahrávania 4K video. Toto sú hodnoty hodné akejkoľvek vlajkovej lode súčasnosti, no už viackrát sme sa presvedčili, že vysoké rozlíšenie nie je všetko, čo je potrebné k vytvoreniu kvalitnej fotografie. S radosťou ale môžeme skonštatovať, že Vibe Z2 Pro robí naozaj veľmi pekné fotografie, plné farieb a s vysokou úrovňou detailov.

To isté platí aj o fotografiách v nízkom osvetlení, ktoré obsahujú iba nízku úroveň šumu a pomerne dobré detaily. Počas nášho testovania sme veľmi veľa fotografií vytvorili v automatickom móde, ktorý pracuje s rôznymi nastaveniami súčasne, aby bola dosiahnutá čo najvyššia kvalita výslednej snímky. Musíme skonštatovať, že aplikácia fotoaparátu to zvláda veľmi dobre a pre väčšinu užívateľov bude fotografovanie v automatickom režime dostatočné.

Vibe Z2 Pro screen (36) Vibe Z2 Pro screen (56)

Pre pokročilých fotografov je určený manuálny mód, ktorý umožní nastaviť všetky hodnoty podľa vlastných predstáv. Štandardne je možné vybrať si profesionálny alebo tzv. Smart mód pre fotografovanie. V Smart móde za vás väčšinu práce spraví aplikácia, zatiaľ čo v Professional móde si môžete sami zvoliť jednotlivé hodnoty. K dispozícii je niekoľko veľmi zaujímavých efektov, pričom viac ich je k dispozícii práve v profesionálnom režime. Okrem automatického módu tu nájdete:

 • Režim Panoráma
 • Režim pre nočné fotenie:
  • režim pre fotenie mesta
  • režim pre fotenie pohybujúcich sa ľudí
  • režim pre fotenie pódia
  • režim pre fotenie interiéru so slabým osvetlením
 • Režim Artistic HDR, ktorý kombinuje niekoľko fotografií s rôznymi nastaveniami pre veľmi zaujímavé výsledky
 • Režim Trajectory pre zachytenie úrovní pohybujúceho sa objektu
 • Effects – klasické filtre so živým náhľadom pre umelecké fotografie

Celkovo nemáme kvalite fotografií a aplikácií čo vytknúť. Niekoľkokrát sa ale stalo, že aplikácia z neznámych príčin prestala reagovať, pričom sa objavilo chybové hlásenie s čínskymi znakmi. V aplikácií fotoaparátu sa tiež nachádzajú nastavenia pre vývojárov, ktoré ale boli pre nás nedostupné, pretože sú tiež v čínštine. Ako sme ale podotkli v kapitole o systéme, ide o ojedinelý úkaz, na ktorý sme nikde inde v systéme nenarazili.

Ako sme poznamenali vyššie, Vibe Z2 Pro dokáže natáčať video v rozlíšení až 4K. Video zhotovené v najvyššom rozlíšení ma veľmi vysokú úroveň detailov, no v pamäti zariadenia zaberie naozaj veľa miesta. Naše 30-sekundové testovacie video zabralo v pamäti 376 MB a pri kapacite 32 GB tak zaplníte pamäť naozaj veľmi rýchlo. Lepšie je to pri tradičnom rozlíšení 1080p, kedy sa aj batéria nevybíja tak rýchlo. Optická stabilizácia obrazu sa postará o elimináciu trasenia rúk a snímač zasa zachytí sýte farby a plynulý pohyb.

Predná kamera na smartfóne má rozlíšenie 5 MPix a postarať by sa tak mala o detailné fotografie selfie. Môžeme potvrdiť, že ide o nadštandardne dobrý predný fotoapraát, ale ten stále trpí tými nedostatkami, ako aj ostatné predné kamery. V slabom osvetlení je takmer nepoužiteľný a počas dňa si musíte dávať pozor, aby sa vám netriasla ruka, inak bude výsledok veľmi nekvalitný. Za ideálnych podmienok je ale predná kamera schopná spraviť veľmi peknú fotografiu, alebo video v rozlíšení 1080p. V režime prednej kamery je k dispozícii aj funkcia na vyhľadenie tváre, ktorá ponúka aj živý náhľad. Na výber máte sedem úrovní úprav, takže môžete ešte pred samotným odfotografovaním vidieť, ako sa aplikácia postará o odstránenie nedokonalostí na vašej tvári.

Batéria – „iba“ nadpriemerná

Jedným z najväčších lákadiel nového Lenovo Vibe Z2 Pro je aj obrovská batéria s kapacitou 4000 mAh. Tú sa podarilo výrobcom vtesnať do tela s hrúbkou iba 7,7 mm, čo je jasný znak toho, že smartfón s veľkou batériou nemusí byť nutne hrubší, ako konkurencia. Samozrejme, veľkej kapacite batérie pomáhajú aj ostatné rozmery telefónu, no my sme boli zvedaví, ako obstojí v reálnom testovaní.

Na začiatok musíme povedať, že batéria v telefóne je naozaj veľmi dobrá a pokiaľ naozaj nemáte smartfón v ruke celý deň, tak ju skrátka za jeden deň nevybijete. Na druhej strane sme ale boli trochu sklamaní, pretože hodnota 4000 mAh je naozaj oveľa viac, ako ponúka konkurencia a očakávali sme, že Vibe Z2 Pro sa skrátka nebude vybíjať. Asi sme zabudli na veľký displej s ultrajemným rozlíšením či výkonný hardvér, ktorý dokáže batériu vyšťaviť pomerne rýchlo. Stále však ide o hodnoty, ktoré prekonajú konkurenčné riešenia.

Vibe Z2 Pro screen (57) Vibe Z2 Pro screen (58) Vibe Z2 Pro screen (59)

Počas štandardného používania nám telefón vydržal na jedno nabitie jeden a pol dňa. Používali sme pritom dve sim karty, synchronizovali dva Google účty a automaticky zálohovali fotografie na Google Drive. Na jedno nabitie sme vydržali 1 deň a 8 hodín, pričom displej bol zapnutý viac, ako 3 hodiny. Počas tých sme väčšinou surfovali po internete, prehliadali sociálne siete a veľmi veľa fotografovali. Uskutočnili sme asi 5 hovorov s dĺžkou 2-3 minúty.

Vibe Z2 Pro screen (42) Vibe Z2 Pro screen (43)

Počas iného dňa sme zasa telefón odpojili ráno z nabíjačky a používali ho 15 hodín. Z toho bol displej zapnutý dve hodiny a opäť sme používali dve karty SIM a s telefónom sme vykonávali všetky štandardné úlohy, ako po iné dni. Na konci dňa nám zostalo ešte približne 50% batérie a telefón sme vtedy dokázali používať aj po väčšinu ďalšieho dňa. Počas jedného rušného dňa sme telefón odpojili z nabíjačky skoro ráno a používali ho 19 hodín. Z toho bol displej zapnutý 2 hodiny a 50 minút. Počas dňa sme pritom 4 hodiny cestovali vlakom z Bratislavy do Prahy, čo je pre väčšinu zariadení náročná cesta z hľadiska spotreby batérie. Neustále sa meniace vysielače a množstvo oblastí s nízkym pokrytím sú pre výdrž batérie veľmi negatívne, no Vibe Z2 Pro si tu poradil veľmi dobre.

Celkovo sa smartfón v stand-by režime držal na výbornú. Keď sme ho uprostred noci odpojili z nabíjačky po tom, ako sa plne nabil, o 5 hodín neskôr sme ho ráno našli stále s úplne plnou batériou. Výdrž batérie je možné predĺžiť pomocou niekoľkých nástrojov, ktoré nájdete v aplikácii Správca napájania. Nájdete tu štandardný nástroj pre úsporu batérie, ale ja režim hlbokého spánku, ktorý vypne všetky aplikácie na pozadí vždy, keď zablokujete displej telefónu. Režim automatického odpojenia zasa vypne všetky druhy pripojenia po uplynutí určitého času od vypnutia displeja. Inteligentná výdrž zasa analyzuje spotrebu energie pre lepší odhad zostávajúceho času. V tejto aplikácií nájdete aj informácie o spotrebe batérie, ktoré sú veľmi detailné. Zobrazené sú aj informácie o tom, ktorý proces koľkokrát prebudil telefón, resp. zabránil uspaniu. Aplikácia tak ponúka funkcie titulov Wakelock Detector či Better Battery Stats, ktoré inak vyžadujú k správnemu fungovaniu povolenia ROOT.

Celkovo tak máme z výdrže batérie zmiešané pocity. Na jednej strane sme radi, že Vibe Z2 Pro vydržal každý deň s tým, že na konci nám zostávalo ešte vždy pomerne dosť zvyšnej energie. Vybiť ho počas jedného dňa je naozaj náročné a pre väčšinu bežných užívateľov bude smartfón na jedno nabitie fungovať aj počas dvoch dní. Na druhej strane sme trošku sklamaní z toho, že batéria s kapacitou 4000 mAh nevydržala dlhšie. Naše sklamanie je ale spôsobené zrejme prehnanými očakávaniami, no napriek tomu často rozmýšľame nad tým, aká by bola výdrž smartfónu, keby displej disponoval tradičným Full HD rozlíšením. Ak by ste sa báli o rýchlosť nabíjania kvôli veľkej kapacite batérie, nemusíte sa veľmi obávať. Batéria sa nabije z 0 na 100% za približne 2 hodiny, čo je pri kapacite 4000 mAh veľmi dobré číslo.

Záver

TIP_redakcie_MojAndroidSKSmartfón Lenovo Vibe Z2 Pro je jedným z prvých smartfónov spoločnosti, ktoré sa budú oficiálne predávať aj na Slovensku. Ide o zariadenie, ktoré si získa záujem zrejme produktívnych ľudí, ktorí od svojho smartfónu vyžadujú maximum. Veľký displej s jemným rozlíšením sú stvorené pre prezeranie a vytváranie dokumentov, no rovnako dobre poslúžia pri pozeraní videí či prehliadaní internetových stránok. Elegantná konštrukcia si zasa ľahko získa pozornosť priateľov či známych a vysoký výkon sa postará o to, že spustíte všetky aplikácie a hry teraz a aj v najbližšom období. Veľká batéria sa zasa postará o celodenný chod na jedno nabitie, no pre väčšinu bežných užívateľov bude stačiť batéria aj na viacdňové používanie. Všetky tieto skvelé prvky sú doplnené výborným fotoaparátom s vysokým rozlíšením, ktorý si poradí aj v zlých svetelných podmienkach. Aby toho nebolo málo, cenovka tohto zariadenia je oveľa nižšia, ako u konkurenčných zariadení.

Plusy

+ skvelý displej

+ výborná batéria, skvelý výkon

+ výborný fotoaparát aj v zlých svetelných podmienkach

+ elegantná kovová konštrukcia

+ možnosť výberu prostredia (čistý Android / Lenovo)

+ nízka cena oproti konkurencii

Mínusy

– lepší, ale stále nedotiahnutý preklad

– problémy pri prvom nastavení

– nedokonalá funkčnosť pri používaní dvoch kariet SIM

Lenovo Vibe Z2 Pro

4.4 KitKat6"
Qualcomm MSM8974AC Snapdragon 801, 4-jadrový, 2,5 GHz1440 x 2560 px
3 GB16 Mpix
32 GB2160p@30fps, 1080p@30fps,
22.10.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+