MojAndroid

Na slovenský a český trh prišla len pred dvoma týždňami nová značka smartfónov – Honor. Ide o dcérsku značku spoločnosti Huawei, ktorá touto formou chce prezentovať lacné, no veľmi výkonné a kvalitné zariadenia. Jedným z dvojice predstavených smartfónov je aj Honor 6, ktorý sme získali priamo v Berlíne aj na testovanie. A z jeho vlastností som  ostal naozaj príjemne prekvapený.

KONŠTRUKCIA | Odolné sklo, hliník aj plast

Honor 6 sa na prvý pohľad podobá tvarmi na iPhone. Zaoblené rohy a nápadne sa podobajúci fotoaparát sú náznakom toho, že sa výrobca opäť trochu inšpiroval u konkurencie. Netreba mu to ale zazlievať, pretože predná strana sa na iPhone nepodobá a je veľmi pekne spracovaná. Všetky zbytočnosti boli odstránené a jedinými prvkami sú na nej okrem displeja ešte predná kamera a reproduktor pre hovory. Pod odolným sklom sa samozrejme ukrýva aj proximity senzor a automatický regulátor jasu, ktoré v zariadení s takýmito špecifikáciami nesmú chýbať.

honor-6-1

Zadný kryt Honoru 6 obsahuje okrem spomínaného 13 MPix fotoaparátu aj LED blesk a logo výrobcu, ktoré nájdete v strede. Spodná časť krytu obsahuje výrobné údaje a vedľa nich nájdete situovaný aj hlasný reproduktor. Batéria sa zo zariadenia vybrať nedá a tak pri jej výmene budete musieť navštíviť špecializovaný servis.

honor-6-5

Ostatné prvky zariadenia sa ukrývajú v jeho bokoch. Oproti ľavému boku, ktorý tentokrát obišiel naprázdno, sa nachádza pravá strana s tlačidlom vypínania, ovládaním hlasitosti, ale aj so slotom na microSIM a pamäťovú kartu. Tie sú chránené plastovou krytkou, ktorá drží dobre na svojom mieste a predpovedáme jej aj dlhú životnosť. Spodná hrana zariadenia obsahuje microUSB 2. generácie pre nabíjanie a pripojenie zariadenia k PC. Spoločnosť mu robí aj mikrofón, ktorého dvojča sa nachádza v hornej hrane. Tá obsahuje ešte aj 3,5 mm audio jack a infračervený port, ktorým môžete ovládať spotrebnú elektroniku vo vašom okolí.

honor-6-7 honor-6-9

Celá konštrukcia je vyrobená z 3 druhov materiálov – hliníka, z ktorého je vyrobené šasi, odolného skla, ktoré je na prednej a zadnej strane, a z plastu, ktorý nájdete po bokoch zariadenia. Konštrukcia na mňa pôsobila pevne a počas testovania nič nevŕzgalo a neprejavovalo ani žiadnu vôľu. Menší nedostatok ale vidím v odolnom skle na zadnej strane zariadenia Honor 6, ktoré už po niekoľkých dňoch používania zaznamenalo niekoľko menších škrabancov a odrenín.

honor-6-10 honor-6-8

DISPLEJ | 5-palcové Full HD

Musím sa priznať, že som pri lacnejších zariadeniach (v kategórii high-end) skeptický najmä voči displeju. Je to totiž jedna z najdrahších súčiastok zariadenia a práve na nej zvyknú výrobcovia často šetriť. To ale nebol prípad smartfónu Honor 6, ktorý ponúka 5-palcovú uhlopriečku a Full HD rozlíšenie. Jeho IPS panel ponúka až 16 miliónov farieb a za konkurentmi nezaostáva ani v pozorovacích uhloch či v čitateľnosti na priamom slnku. Displej Honoru 6 je jednou z jeho najväčších zbraní a poteší aj pozorné oko náročného používateľa. S jemnosťou ~445 ppi si na ňom vychutnáte akýkoľvek film či obľúbený seriál.

honor-6-12

VÝKON | Vlastný 8-jadrový procesor a 3 GB RAM

Honor 6 sa pýši až 8-jadrovým procesorom HiSilicon Kirin 920, ktorý je vlastne kombináciou dvoch 4-jadrových CPU – 1,7 GHz Cortex-A15 & 1,3 GHz Cortex-A7. Jeho výkon značne podporuje aj 3 gigabajtová RAM pamäť a grafický procesor Mali-T628 MP4, ktorý hravo zvládnu aj najnáročnejšie hry. My sme na zariadení Honor 6 hrali bez akýchkoľvek problémov napríklad titul FIFA 2015. Sila procesora je síce dostačujúca pre plynulý chod zariadenia, no v benchmarkoch nepatrí medzi najlepšie. Dôkaz nájdete v tabuľke nižšie.

AnTuTu BenchmarkVellamo (Chrome)Geekbench 33D Mark (Ice Storm Extreme)3D Mark (Ice Storm Unlimited)
402492491853 (single-core), 3166 (multi-core)903513923

Vnútorná pamäť dosahuje kapacitu 16 alebo 32 GB, rozšíriť si ju môžete pomocou pamäťovej karty typu microSD do kapacity 32 GB. Pre užívateľa je v zariadení dostupných približne 11,5 GB, takže vám vložená pamäťová karta príde vhod. Uložiť si na ňu môžete multimédiá vo vysokom rozlíšení, ktoré Honor 6 zvládne prehrať ľavou zadnou.

honor-6-system-20 honor-6-system-21 honor-6-system-22

OPERAČNÝ SYSTÉM | Cítiť v ňom ázijské korene

Hoci sa novovzniknutá spoločnosť Honor snažila o úplné zjednodušenie a intuitívnosť systému v smartfóne Honor 6, cítiť v ňom jeho ázijské korene. Medzi základné špecifiká systému patrí absencia samostatného menu s aplikáciami, zaoblené ikony aplikácií či rozdvojená notifikačná lišta, ktorá kopíruje nastavenia zariadenia. Honor 6 dostal do vienka Android 4.4.2 KitKat, no výrazným spôsobom je zmenený práve nadstavbou EMUI od výrobcu.

honor-6-system-28 honor-6-system-27 honor-6-system-34

Domáca obrazovka ponúka niekoľko plôch pre widgety, no aj všetky ikony nainštalovaných aplikácií, ktoré sa po stiahnutí uložia práve tu. Pri väčšom počte aplikácií je priam nutnosťou usporiadať aplikácie do viacerých priečinkov, no urobiť to musíte manuálne. Praktickou je v systéme najmä aplikácia Motívy, ktorá slúži na úpravu domácich obrazoviek, tapiet, motívu systému, ikon či písma. Zaujímavými sú ale aj ďalšie tituly, menovite:

  • BitCasa – cloudové úložisko, v ktorom si môžete ukladať svoje fotografie, videá a ďalšie súbory.
  • Správca telefónu – univerzálna aplikácia na správu smartfónu, v ktorej môžete čistiť dočasné súbory, nastaviť blacklisty ak vás niekto obťažuje, zapnúť úsporu energie, nastaviť režim Nerušiť či spravovať upozornenia.
  • Počasie – jednoduchá a pekne spracovaná aplikácia na zobrazenie počasia.
  • Správca súborov – v tejto aplikácii môžete spravovať hudbu, videá, dokumenty a ďalšie súbory uložené v mobile alebo na pamäťovej karte.
  • E-mail – prehľadná aplikácia na e-mail, ktorá podporuje aj Exchange a Hotmail účty, či manuálne nastavenia pre POP3/IMAP.
  • HiCare – ide o vzdialenú pomoc, ktorá vám pomôže pri riešení problémov s vašim zariadením.
  • Lupa – jednoduchá, no praktická aplikácia, ktorá vám priblíži pomocou fotoaparátu akýkoľvek detail.
  • Svetlo – aplikácia, s ktorou ovládate prisvetlovaciu diódu.
  • FM rádio – klasické rádio, ktoré funguje po pripojení slúchadiel.

Notifikačná lišta je, ako sme už spomínali, rozdelená dvojmo. Okrem notifikácií a zmeškaných udalostí obsahuje aj rýchle prepínače pre najpotrebnejšie funkcie a ovládač jasu, ktorý dopĺňa automatický regulátor v prednej časti zariadenia. Jednotlivé prepínače si môžete zmeniť a preusporiadať tak, aby sa vám pohodlne používali.

honor-6-system-30 honor-6-system-31 honor-6-system-32

Multitaskingové menu neprináša voči konkurentom nič nové, akurát tlačidlo v spodnej časti displeja, ktorým ukončíte procesy bežiace na pozadí. Pri 3 GB operačnej pamäte ale na toto tlačidlo nebudete musieť často klikať, nakoľko je pri bežnej práci voľný vždy viac ako 1 GB pamäte. Zaujímavou je ešte uzamknutá obrazovka Huawei (chyba prekladu, samozrejme), ktorá ponúka panel s rýchlymi skratkami pre ovládanie hudby, kalendár, kalkulačku, svetlo a zrkadlo. Aj tu je však cítiť inšpiráciu konkurenčným systémom.

honor-6-system-33 honor-6-system-29

Celkovo sa mi systém v tomto zariadení páčil, no mal niekoľko múch, ktoré by ma asi donútili nainštalovať alternatívny launcher. Verím však, že si nájde svojich priaznivcov, ktorým také sýte farby a “čínsky” závan systému nebudú vadiť. Ako prínos hodnotím množstvo zaujímavých aplikácií a prehľadnosť systému, mínusom je pre mňa chýbajúci appdrawer. Celkovo ale pozitíva prevyšujú nedostatky, takže moje hodnotenie systému je kladné.

 MULTIMÉDIÁ | Hravo zvláda väčšinu formátov

Honor 6 sa pýši naozaj pekným displejom s uhlopriečkou 5 palcov, na ktorom si naozaj užijete prehrávanie videí aj hudby. Väčšina dnes používaných formátov a protokolov nerobí tomuto smartfónu problém, pričom pri nekompatibilite stačí stiahnuť alternatívnu aplikáciu, napríklad MX Player na prehrávanie videí či PowerAMP na prehrávanie hudby. Čo sa zvuku cez slúchadlá týka, ten bol priemerný. K zariadeniu sme nedostali žiadne slúchadlá, takže nemôžem ohodnotiť ich kvalitu. Pri hlasnom reproduktore som ale bol so zvukom spokojný. Pri vyšších hlasitostiach ale počuť značné skreslenie takmer všetkých hudobných zložiek, čo však nemožno smartfónu s takouto konštrukciou vyčítať. Multimediálna stránka tohto zariadenia tak neprekvapila, no ani nesklamala.

honor-6-2

FOTOAPARÁT | 13 + 5 Mpix

Honor 6 chce byť konkurenciou pre smartfóny v high-end triede, takže svoje kvality musel ukázať aj v oblasti fotoaparátu. Zatiaľ čo predná kamera s rozlíšením 5 Mpix patrí medzi nadštandard a jej kvalita je naozaj na vysokej úrovni, 13 Mpix snímač v zadnej strane zariadenia nijako nevytŕča z davu. Aplikácia fotoaparátu zaujme pokročilými nastaveniami a rôznymi vylepšeniami, pričom jej najpraktickejšou súčasťou je zrejme 11 prednastavených profilov, ktoré môžete meniť v závislosti od situácie, ktorú sa snažíte zachytiť. Medzi týmito profilmi nájdete aj filtre či režim vodotlač, ktorý vám umožní priamo na fotografiu “prilepiť” aj krátky piktogram a text o tom, kde sa práve nachádzate. Aplikácia fotoaparátu je tak jediným nástrojom, ktorý potrebujete na zhotovenie, úpravu aj zdieľanie fotografií, za čo musíme spoločnosť Honor pochváliť.

Kvalita snímok značne závisela od množstva svetla v okolí zariadenia. Nočné snímky nepatria medzi najlepšie, no určite poslúžia na zachytenie vzácneho okamihu. Najlepšie ale kvalitu snímok posúdite sami a tak vám prinášame ukážky z fotoaparátu a Full HD video, ktoré sme natočili s Honorom 6.

KONEKTIVITA | Nechýba ani infraport či LTE siete

Honor 6 ma prekvapil množstvom pripojení, ktoré ponúka. Okrem starého-známeho pripojenia Bluetooth vo verzii 4.0 ma zaujal aj rýchlymi sieťami LTE. Technické parametre v oblasti konektivity dopĺňa aj Wi-Fi s podporou štandardov 802.11 a/b/g/n a možnosťou využiť DLNA, či Wi-Fi hotspot. Na pripojenie cez kábel môžete využiť microUSB slot 2. generácie.

Pri používaní Honoru 6 som mal neustále zapnuté mobilné dáta v 4G sieti a značne som využíval aj hlasové hovory a SMS správy. Tie boli už klasicky bezproblémové a dostatočne hlasné, pričom za samozrejmosť považujem aj prítomnosť inteligentného dialera a dobrej klávesnice. V tomto prípade išlo dokonca o port klávesnice Swype s názvom Swype for Huawei, ktorý podporuje aj zadávanie textu ťahom. Na prehliadanie internetu som používal prehliadač Chrome, ktorý výrobca do zariadenia aj predinštaloval. Práca s viacerými kartami a možnosť synchronizácie účtov sú pre mňa pri práci s internetom nenahraditeľnými, takže som po inom prehliadači ani nepoškuľoval.

honor-6-11

Počas testovania som nezaznamenal žiadne výpadky signálu ani pri mobilnej sieti, ani pri Wi-Fi, takže môžem Honor 6 aj v tejto sekcii recenzie iba pochváliť. Zariadenie za zlomkovú cenu niektorých vlajkových lodí ponúka naozaj všetky potrebné typy pripojení, ktoré navyše fungujú korektne aj pri vyššej záťaži. Honor 6 treba pochváliť aj za podporu LTE Cat6, ktorú dnes ponúka naozaj iba máloktoré zariadenie.

BATÉRIA | 3100 mAh, no nabíjať treba aj tak denne

Akumulátor vložený pod zadný kryt smartfónu Honor 6 má pomerne vysokú kapacitu 3100 mAh. S jej výdržou som bol spokojný, ide o porovnateľnú výdrž, akú ponúka napríklad Samsung Galaxy S5. Počas dňa som mal na telefóne neustále zapnuté mobilné dáta aj Wi-Fi, ku ktorej som sa pripájal počas dňa v práci a večer doma. Denne som vybavil aj zhruba 10-15 minút telefonátov, ktoré som doplnil asi 5 správami. Na pozadí mi Honor 6 neustále synchronizoval 3 Google účty, na ktorých som prijímal najmä emaily a zhruba hodinu alebo hodinu a pol som pracoval s aplikáciami alebo hral hry. Polhodinu denne som mal otvorený aj internetový prehliadač. Displej mi denne svietil približne 2-3 hodiny, pričom mi na konci dňa zostalo vždy iba niekoľko percent batérie. Honor 6 som tak nabíjal denne.

Počas víkendu sa venujem pracovným veciam oveľa menej, čo sa odrazilo aj na spotrebe batérie. Výdrž sa dostala na úroveň dvoch dní, pričom najlepším ukazovateľom výdrže je jednoznačne displej. Ten svietil rovnako dlho, či už počas jedno alebo dvojdňovej výdrže. Honor 6 exceluje ešte v jednom parametri – čas nabitia z 0 na 100%. To sa nám podarilo uskutočniť v rozmedzí 100 – 120 minút, teda do 2 hodín. Takúto rýchlosť nabíjania dnes ponúka málo zariadení, takže má od nás Honor 6 opäť pochvalu.

HODNOTENIE | Honor 6

Ako som už v recenzii spomínal, voči honoru 6 som bol v niekoľkých smeroch skeptický. Honor 6 mi však ukázal, že aj lacné zariadenia majú svoje čaro a kvality. Medzi najväčšie plusy tohto zariadenia patrí jednoznačne displej, ktorý ponúka jemné rozlíšenie aj výborné pozorovacie vlastnosti a prekvapil ma aj 8-jadrový (teda dvakrát 4-jadrový) procesor, ktorý si hravo poradil s náročnými hrami aj bežnými úkonmi, pričom nezožral celú batériu. Krivé slovo nemôžem povedať ani na fotoaparát, ktorý bol aj pre mňa (ako náročnejšieho používateľa) dostatočným a kladne hodnotím aj konštrukciu, ktorá ponúka kombináciu kovu, skla a plastu.

TIP_redakcie_MojAndroidSK

Najväčším prekvapením je pre mňa ale cena okolo sumy 300 EUR (oficiálna medzinárná odporúčaná maloobchodná cena je 329 EUR). Keď si len zbežne prejdete ponuky internetových obchodov, ani v jednom nenájdete zariadenie s 3 GB RAM, 8-jadrovým procesorom a 5-palcovým Full HD displejom, ktoré by sa k tejto hranici tesne blížilo. Samozrejme, niektoré vlajkové lode známejších výrobcov sa už dnes dajú kúpiť za cenu okolo 400 EUR, no predsa len to je o tretinu viac ako za Honor 6. Všetci, ktorí rozmýšľajú nad kúpou tohto mobilu tak majú moje (skromné) odporúčanie a verím, že ich nebude málo. Huawei, teda pardón, Honor tento smartfón urobil naozaj dobre, a to nielen po technickej, ale aj marketingovej stránke. Aj preto si od nás Honor 6 vyslúžil označenie Tip redakcie!

honor-6-3

Plusy

+ výkon

+ displej

+ cena

+ výdrž batérie

Mínusy

– nadstavba systému

– zadný kryt, ktorý sa rýchlo poškriabe

7.11.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+