MojAndroid

Voči reklamám všakovakého druhu som už imúnny. Vidím ich všade vo svojom okolí a to doma nepozerám ani televíziu. Spoločnosť Lenovo ale reklamu robí iným štýlom, založeným na niečom tajomnom, niečom, o čom sa chcete dozvedieť viac. Rovnako tomu bolo aj v prípade modelu Vibe X2. Produkt prezentovaný ako zariadenie vyrobené z 3 vrstiev? Tak to ma naozaj zaujalo. A vo veľa veciach aj prekvapilo. Ako tomu ale býva zvykom, Lenovo Vibe X2 má aj svoje negatíva.

OBSAH BALENIA

Lenovo bolo v prípade balenia smartfónu Lenovo Vibe X2 naozaj štedré. Okrem samotného zariadenia v ňom nájdete aj nabíjačku, USB kábel a brožúrky, pričom nechýba ani malý nástroj na vyberanie slotu pre SIM. Prekvapením je však prítomnosť odolného plastového krytu a ochrannej fólie, ktoré automaticky získate k tomuto mobilnému telefónu bezplatne priamo v balení.

KONŠTRUKCIA

Lenovo Vibe X2 je špecifickým zariadením najmä v otázke konštrukcie. Tá je totižto vyrobená z 3 typov materiálu, pričom ide o kombináciu hliníku a plastu, čo zaručuje nielen vyššiu odolnosť samotného smartfónu, ale aj jeho nízku hmotnosť, ktorá predstavuje iba 120 gramov. Rozmery zariadenia sú 140.2 x 68.6 x 7.3 mm a môj subjektívny pocit z jeho používania je veľmi pozitívny. Odolná konštrukcia, ktorá ponúka hranaté tvary, mi výborne sadla do ruky a na nízku hmotnosť som si veľmi rýchlo zvykol.

lenovo-vibe-x2-foto-01

Predná strana je tvorená najmä 5-palcovým displejom s Full HD rozlíšením, ktorý je vyrobený technológiou IPS. Plochy pod a nad displejom sú využité výborne, pod displejom totiž nájdete trojicu softvérových tlačidiel a v hornej časti nájdete 5 Mpix prednú kameru i regulátor jasu, či reproduktor na hovory. Nad displejom sa nenápadne ukrýva aj notifikačná dióda, ktorú však uvidíte len pri upozorňovaní na zmeškanú udalosť.

lenovo-vibe-x2-foto-2

Zadná strana je na dizajnové prvky veľmi strohá a okrem šošovky fotoaparátu a blesku je na nej už iba nápis Lenovo, mriežka reproduktora a 3 piny, ktoré slúžia na pripojenie príslušenstva. Lenovo chce tento smartfón predávať najmä aktívne žijúcim ľuďom a tak si k nemu môžete dokúpiť buďto kryt s externou batériou, prípadne kryt s vlastným reproduktorom značky JBL. Oba kryty na zariadenie pripojíte cez spomínané piny.

Po obvode smartfónu nájdete slot na microSIM kartu (vľavo), či ovládanie hlasitosti a tlačidlo vypínania (vpravo). V spodnej časti je dominantou microUSB slot vo verzii 2.0, no je tu aj jeden z dvojice mikrofónov. Druhý sa nachádza vedľa fotoaparátu a slúži na nahrávanie audia do vašich videí. Horná hrana slúži na pripojenie slúchadiel do 3,5 mm jack slotu.

lenovo-vibe-x2-foto-8

Celkovo sa mi dizajn tohto zariadenia veľmi páči a musím povedať, že mi jeho jednoduchosť neprekáža, ba naopak, je podľa mňa výhodou. Lenovo Vibe X2 sa na Slovensku predáva v rôznych farebných variantoch a ako môžete vidieť na priložených fotografiách, my sme testovali bielo-striebornú verziu.

DISPLEJ | Výborný z každého uhlu pohľadu

Ako som už v unboxing videu spomínal, Lenovo označuje prívlastkom Vibe iba najvyšší rad svojich zariadení. Tie sa vyznačujú výbornými parametrami a inak tomu nie je ani v prípade modelu Vibe X2. Ten ponúka najmä parádny displej s rozlíšením 1920 x 1080 bodov, ktoré sa rozprestierajú na 5-palcovej uhlopriečke. Potešujúcou je aj technológia IPS, ktorá ponúka pekné podanie farieb a výborné pozorovacie uhly. Na displeji Lenova Vibe X2 sa však dosť zachytávajú odtlačky prstov, čo je však jeho jediným nedostatkom.

lenovo-vibe-x2-foto-9

Ochranné sklo neznámeho charakteru si s mechanickými útokmi malého rázu poradilo samo, no výrobca nám k zariadeniu pribalil zadarmo aj ochrannú fóliu, na ktorej aplikovanie naozaj apelujem. Aj to najodolnejšie sklo sa totižto dokáže veľmi rýchlo poškrabať, čo by vás na novom zariadení mohlo po niekoľkých týždňoch či mesiacoch naozaj mrzieť. Navyše, s odolnou fóliou sa nemusíte báť ani mikroškrabancov, ktoré môžu vzniknúť bežným používaním zariadenia.

Nastavenia Lenovo Vibe X2 ponúkajú v sekcii zobrazenia možnosť pre zmenu časového intervalu vypnutia displeja, jasu, otáčanie obrazovky či vyváženia farieb, čo je možnosť, ktorú dnes nájdete iba na niektorých mobiloch a tabletoch. Okrem univerzálnych režimov komfort, režim silného jasu a predvolený režim si môžete navoliť aj vlastné vyváženie farieb a to zmenou sýtosti a tónu zobrazenia. Zaujímavou je rozhodne aj funkcia Inteligentného jasu, ktorý dokáže upraviť zobrazenie obsahu podľa okolitých podmienok.

lenovo-vibe-x2-os-40 lenovo-vibe-x2-os-20

Pre zrakovo postihnutých používateľov je v zariadení dostupný režim inverzie farieb, ktorý invertuje farby nech je na displeji zobrazený akýkoľvek obsah. Pri používaní v zime oceníte aj režim vysokej citlivosti na dotyk, ktorý využijete v kombinácii s rukavicami. Geekovia využijú určite aj funkciu bezdrôtový displej na zdieľanie obrazu na blízke zariadenia alebo možnosť zmeny písma, ktorá príde vhod aj starším používateľom. Denne som využíval aj funkciu dvojitého poklepania, ktorým som zobudil alebo zhasol displej.

VÝKON A PAMÄŤ | 8-jadro od MediaTeku a 2 GB RAM

Kvalitná konštrukcia je iba polovičným, ak nie tretinovým základom pre komplexne kvalitný smartfón. Dnes sú používatelia oveľa náročnejší ako tomu bolo pred niekoľkými rokmi, a tak sú aj ich hardvérové nároky oveľa vyššie. Lenovo si to uvedomuje a aj preto do smartfónu Vibe X2 vložilo až 8-jadrový procesor MediaTek MT6595m, ktorý ponúka 8 rovnocenných jadier s taktom 2,1 GHz. Procesor je v tomto prípade podporovaný aj 2 GB operačnej pamäte a grafickou jednotkou PowerVR G600, ktorá si hravo poradí s akoukoľvek hrou, ktorú si do zariadenia nainštalujete. O celkovom výkone tohto zariadenia hovoria výsledky benchmarkov, ktoré si môžete prezrieť nižšie.

V otázke vnútornej pamäte je Lenovo Vibe X2 rovnako výborným. Jeho úložisko totižto dosahuje kapacitu až 32 GB, takže sa vám doň pohodlne zmestí aj väčšie množstvo multimédií. Extrémistov, ktorí sú zvyknutí na pozeranie 5 a viac GB filmov v mobile, však nepoteším. Vibe X2 totiž nepodporuje pamäťové karty a jediným alternatívnym riešením je pre nich cloud.

Celkovo je Lenovo Vibe X2 veľmi svižným a rýchlym smartfónom. Ani pri väčšej záťaži som nepocítil výrazné spomalenie systému, čo hodnotím pozitívne. Optimalizácia systému je na vysokej úrovni a odozvy na dotyk sú otázkou desatín sekundy. V tomto smere tak nemôžem tomuto smartfónu nič vytknúť a môžem ho iba pochváliť.

OPERAČNÝ SYSTÉM | Farebné prostredie a zaujímavé aplikácie

Lenovo je známe tým, že operačný systém Android zvykne doplniť o silnú nadstavbu, ktorá potlačí takmer všetky jeho grafické prvky. Inak tomu nie je ani v prípade modelu Lenovo Vibe X2, ktorý ponúka operačný systém Android 4.4 KitKat doplnený o nadstavbu Vibe UI 2.0 so špecifickým dizajnom a funkciami. Najväčšou zmenou voči klasickému Androidu je absencia appdraweru, teda menu s aplikáciami. všetky nainštalované tituly nájdete na ploche spolu s widgetmi, čo má určite aj svoje výhody. Všetko je len silou zvyku.

lenovo-vibe-x2-os-1 lenovo-vibe-x2-os-2

Grafické zmeny pocítite vo všetkých úrovniach systému, začínajúc domácou obrazovkou a končiac nastaveniami zariadenia. Komplexnú zmenu dizajnu môžete vykonať zmenou témy (motívu) prostredia, pričom na výber máte hneď niekoľko možností. Každá z tém obsahuje vlastné pozadie, tému ikon a ďalšie prvky, ktoré si však môžete zmeniť aj samostatne. Lenovo vám dokonca netradične dovolí zmeniť aj animáciu zapnutia zariadenia, obrazovku prichádzajúceho hovoru, vzhľad menu, správcu kontaktov či rozhranie oznámení. Možnosti na grafické úpravy systému sú podľa môjho názoru obrovským pozitívom a presne vystihujú to, čo odlišuje Android od konkurenčných platforiem – možnosť výberu.

lenovo-vibe-x2-os-23 lenovo-vibe-x2-os-24

Notifikačná lišta je v prípade smartfónu Lenovo Vibe X2 miestom, kde nájdete množstvo informácií a možností. Okrem notifikácií aplikácií a hier tu totižto nájdete aj skratky pre rýchle prepínanie nastavení, posuvný regulátor jasu či skratku pre priamy vstup do nastavení zariadenia, kde si môžete upraviť aj tie najzákladnejšie súčasti systému. Pri zobrazení upozornení sa v dolnej časti roztiahnutej lišty zobrazí aj tlačidlo pre ich rýchle vymazanie, takže jednotlivé upozornenia nemusíte odstraňovať pohybom do strán.

lenovo-vibe-x2-os-12 lenovo-vibe-x2-os-14

Menu, ktoré vyvoláte na domácej obrazovke stlačením tlačidla Menu, ponúka niekoľko možností pre prácu so vzhľadom prostredia. Nájdete tu možnosti pre pridanie či odstránenie widgetov alebo zložiek, pre zmenu témy, tapety, správcu obrazovku (miniatúry domácich obrazoviek), nastavenia obrazovky ako takej či (opäť) skratku pre vstup do plnohodnotných nastavení systému. Špeciálne sa pozastavím pri možnosti Nastavenia obrazovky, ktorá ponúka prepínače na rolovanie tapety, zmenu pozadia podľa želania, či voľbu pre animáciu prechodu obrazovkou. Vhod vám určite príde aj funkcia Záloha a obnova obrazovky, ktorá si dokáže uložiť vzhľad a rozloženie prvkov na jednotlivých plochách a tie neskôr v prípade chyby či nešťastného vymazania obnoviť. Cez položku Viac nastavení > Nastavenia gest obrazovky sa dostanete do menu, v ktorom si môžete nastaviť reakcie na gestá. Potiahnutím nahor, nadol či dvojitým kliknutím si môžete na hociktorej z domácich plôch zobraziť notifikácie, posledné použité aplikácie, menu obrazovky alebo dokonca vypnúť displej.

lenovo-vibe-x2-os-19 lenovo-vibe-x2-os-20

V prostredí systému v Lenove Vibe X2 sa mi veľmi páči aj dizajn nastavení zariadenia. Jednotlivé položky sú rozdelené do skupín, čo vám umožní prehľadnejšie zobrazenie veľkého množstva možností a rýchlejšiu orientáciu v ponuke nastavení. Samostatnou záložkou Funkcie v hornej časti obrazovky sa zas dostanete do menu, v ktorom si môžete upraviť ovládanie a gestá zariadenia. Nachádza sa tu niekoľko praktických funkcií, ktoré využijete pri každodennom používaní, takže tejto časti nastavení venujte po kúpe tohto smartfónu pozornosť.

lenovo-vibe-x2-os-15 lenovo-vibe-x2-os-22

Ako to u čínskych výrobcov býva zvykom, v zariadení nájdeme množstvo predinštalovaných aplikácií. Patrí medzi ne napríklad tradičný balík od Google, ktorý je aj v tomto prípade prítomný vo svojej plnej verzii. Nájdeme tu aj užitočné tituly Evernote, Kingsoft Office a nástroje ako FM rádio, Kalkulačku, Prehliadač súborov či Kompas. Ide pritom o graficky veľmi vydarené aplikácie, ktoré sa vyznačujú rovnakými dizajnovými prvkami. Lenovo pridalo k telefónu aj vlastný balík aplikácií, ktoré sú k dispozícii aj v obchode Play. Nájdeme tu nástroj na synchronizáciu SYNCit, nástroj na zdieľanie SHAREit, aplikáciu CLONEit, bezpečnostnú aplikáciu plnú užitočných nástrojov Security. Tá chráni vaše zariadenie, ale zároveň umožňuje vyčistiť nepotrebné súbory a zrýchliť smartfón.

lenovo-vibe-x2-os-6 lenovo-vibe-x2-os-39

Lenovo svoju nadstavbu prepracovalo do posledného detailu a (tentokrát) nezabudlo ani na plný preklad do slovenčiny. V nastaveniach zariadenia nájdete naozaj obrovské množstvo funkcií a možností, ktorými si môžete zmeniť správanie zariadenia a je len na vás, čo všetko si zapnete a budete používať. Len letmo spomeniem aj možnosti ako profily zariadenia v preddefinovaných časoch (SmartScene), časový plán vypnutia a zapnutia zariadenia, Power manažér pre získanie prehľadu o aktuálnej spotrebe batérie, či napríklad možnosť dvojitým poklepaním prebudiť displej. Komplexnosť a prepracovanosť tejto nadstavby ma ponechala v nemom úžase a musím sa priznať, že som doteraz netušil, koľko funkcií Lenovo implementovalo do systému Android 4.4 KitKat. Verím, že vývojári spoločnosti budú vo svojej práci pokračovať aj ďalej a podobné množstvo funkcií integrujú aj do novších verzií systému Android.

MULTIMÉDIÁ | Zvládne aj 4K

Výhodou vysokého výkonu v zariadení Lenovo Vibe X2 je aj bezproblémové prehrávanie akýchkoľvek multimédií. Okrem prehrávača hudby (Hudba Google Play) je v zariadení dostupná aj aplikácia Video, ktorá si hravo poradí s videom až do 4K rozlíšenia. To je aj pri vysokej kvalite naozaj plynulé a na Full HD displeji vyzerá úchvatne. Na svoje si tak príde každý milovník filmov či seriálov. K plynulosti prehrávania dopomôže aj funkcia s názvom ClearMotion, ktorá je súčasťou 8-jadrového procesora a okrem 4K videa zvládne prehrať aj super slow-motion video so snímkovaním 480 FPS.

lenovo-vibe-x2-multimedia

Fanúšikovia multimédií sa určite poobhliadnu aj za krytom s reproduktorom JBL, ktorý sa k tomuto zariadeniu dá (zatiaľ iba v zahraničí) dokúpiť. Ten dokáže sprostredkovať určite silnejší hudobný zážitok ako vstavané reproduktory, ktoré však nepatria medzi najhoršie. Ich kvalita aj hlasitosť sú na dobrej úrovni. Vysokú kvalitu zvuku ponúkajú aj priložené slúchadlá štupľového charakteru, ktorých súčasťou je aj mikrofón a tlačidlo pre prijatie a ukončenie hovorov. Za výhodu pokladám aj plochý kábel, ktorý sa pri prenášaní menej zamotáva.

FOTOAPARÁT | 13 Mpix a Full HD video

Lenovo Vibe X2 prináša 13 Mpix fotoaparát s LED bleskom. Ako vždy, aj tentokrát nájdete šošovku fotoaparátu umiestnenú v ľavom hornom rohu zadného krytu. Odolné sklo chrániace optiku je v rovine s krytom v jeho okolí, takže si pri pokladaní na zadný kryt dávajte pozor, aby ste ho nepoškodili. Výmena by vás totižto mohla vyjsť draho. Z funkcií samotného fotoaparátu spomeniem fotografické režimy Super panoráma, či špeciálne efekty, ktorými si môžete upraviť farebnosť a vzhľad vašich fotografií. Samozrejmosťou sú aj nastavenia pre blesk, HDR, vyváženie bielej, scénický mód, ISO, vodiace čiary, sýtosť, ostrosť, solarizáciu či ďalšie. Praktickým je aj trojosové vyrovnávanie, ktoré vám poslúži pri pokuse o zachytenie fotografie v rovine.

Kvalita fotografií patrí k priemeru, či už pri snímkach zachytených cez deň alebo v noci. Nechcem tým povedať, že fotoaparát v tomto zariadení je zlý, no okrem pokročilých funkcií ma ničím špeciálnym nezaujal. Kvalitu fotografií opisovať nebudem, môžete ju posúdiť sami na priložených snímkach v plnom rozlíšení.

Pri nahrávaní videa ponúka aplikácia Kamery obdobné nastavenia. Najvyšším možným rozlíšením je 1920 x 1080 bodov, pričom chválim prítomnosť stereo mikrofónov pre nahrávanie zvuku či snímkovanie 30 FPS. Rovnako ako pri fotografiách, aj tu uvádzam namiesto opisu kvality jeho ukážku v plnom rozlíšení. Za negatíva považujem chýbajúcu stabilizáciu obrazu, ktorá sa však dnes nachádza len v máloktorom smartfóne.

PRIPOJENIA | Rýchle LTE aj 5 GHz Wi-Fi

Smartfóny Lenovo sa predávajú po celom svete a známe sú najmä tým, že ponúkajú 2 sloty na SIM karty. To však nie je prípad modelu Lenovo Vibe X2, ktorý sa v dual SIM verzii predáva iba v Indii. Pri používaní tohto zariadenia si tak budete musieť vystačiť iba s jedným slotom na microSIM kartu. Rozhodne pozitívom je prítomnosť rýchlych LTE sietí 4. generácie, pričom smartfón samozrejme spätne podporuje aj 3G a GSM siete. S mobilným pripojením do akejkoľvek siete som nemal počas používania absolútne žiadny problém.

lenovo-vibe-x2-foto-7

Na bezdrôtové pripojenie k lokálnym sieťam poslúži Wi-Fi podporujúca štandardy b/g/n/ac, teda aj siete bežiace na 5 GHz frekvencii. Výhodou je tiež prítomnosť novšieho Bluetooth pripojenia vo verzii 4.1, ktorý podporuje profily A2DP a LE. Jeho spotreba pri používaní v kombinácii s napríklad inteligentnými hodinkami je na nízkej úrovni, takže neovplyvňuje výdrž batérie až do takej miery ako staršie štandardy. Zabudnúť samozrejme nesmiem ani na bezproblémové A-GPS a GLONASS, čo je v oblasti navigovania maximálna možná výbava. Na káblové pripojenie k PC slúži microUSB vo verzii 2.0.

Softvérové riešenia v oblasti komunikácie v sebe zahŕňajú napríklad predinštalovaný prehliadač UC Browser, ale aj Google Chrome, ktorý je vhodný najmä vďaka synchronizácii služieb. Na písanie môžete využiť predinštalovanú klávesnicu Google, ktorá v tomto modeli nahradila riešenie od Lenova. Klávesnica síce neponúka extra funkcie, no jej tlačidlá sú dostatočne veľké a písanie je pohodlné. Rovnako bezproblémová je aj práca s dialerom, ktorý ponúka peknú, jednoduchú grafiku aj inteligentné vyhľadávanie.

BATÉRIA | Nerozumie si s 8 jadrami

Hoci má Lenovo Vibe X2 všetky predpoklady na to, aby sa stal veľmi obľúbeným zariadením, viacerým používateľom môže vadiť batéria s menšou kapacitou. Li-Po akumulátor totižto ponúka kapacitu iba 2300 mAh, čo sa odrazilo aj na výdrži batérie pri bežnom používaní. Ak patríte medzi menej aktívnych používateľov a na svojom smartfóne nehráte hry a nesurfujete 3 hodiny po internete a sociálnych sieťach, tak na jedno nabitie zvládnete celodennú prevádzku tohto smartfónu. Ak ale patríte medzi náročnejších používateľov, tak sa vám môže stať, že zariadenie vybijete skôr ako pred 20-tou hodinou večer.

lenovo-vibe-x2-foto-4

Ja som smartfón Lenovo Vibe X2 používal naozaj aktívne a okrem 3 e-mailov som aktívne sledoval aj Facebook. Prehliadaním internetu som denne strávil asi hodinu, pričom s aplikáciami a hrami som pracoval ďalších 60 minút. Výdrž batérie bola v mojom prípade niekde na úrovni 12 hodín, pričom displej svietil v priemere okolo 3 hodín. Batériu v Lenovo Vibe X2 preto hodnotím mierne negatívne, aj keď nepatrí k najhorším na trhu. Po niekoľkých dňoch používania som pochopil, prečo Lenovo ponúka k Vibe X2 aj kryt s externou batériou a v prípade, že si toto zariadenie zadovážite, vám dokúpenie krytu s externým zdrojom energie určite odporúčam.

lenovo-vibe-x2-os-9 lenovo-vibe-x2-os-10

Pre objektívnosť musím napísať, že Lenovo ponúka niekoľko šetriacich režimov batérie, ktoré vám pomôžu predĺžiť jej výdrž počas dňa. Ide o šetrič energie, ktorý upraví zobrazenie a chod procesora, prípade režim maximálneho šetrenia energie, ktorý zapne iba funkcie hovorov a SMS, pričom všetko ostatné zakáže. Týmto spôsobom môžete výdrž predĺžiť nielen o niekoľko hodín, ale o niekoľko dní.

HODNOTENIE | Lenovo Vibe X2

Smartfón Lenovo Vibe X2 ma zaujal už pri prvom pohľade. Moje pocity sa znásobili pri prvom uchopení do ruky, kedy som pocítil najmä jeho nízku hmotnosť a príjemné rozmery. Všetko nasvedčovalo tomu, že pôjde o výborný smartfón. V oblasti displeja, výkonu či konštrukcie nemôžem modelu Vibe X2 naozaj nič vytknúť. Mrzí ma však nižšia kvalita fotoaparátu a batéria, ktorá pre moje potreby jednoducho nie je postačujúca. Ide však samozrejme o subjektívny názor a vám môže 2300 mAh akumulátor bohate postačovať.

lenovo-vibe-x2-foto-3

Pri hodnotení tohto smartfónu ale musím byť opatrný. Testoval som totižto úplne prvý kus na Slovensku a verím, že mohol mať niekoľko nedostatkov. Napriek všetkému sú moje pocity zo smartfónu Lenovo Vibe X2 pozitívne a verím, že si na našom trhu tento model nájde svoju koncovú skupinu. Zaujať vás môže najmä netradičnou konštrukciou z 3 vrstiev, či bohatým príslušenstvom, ktoré by sa v najbližšej dobe malo dostať aj na poličky našich obchodov. V neposlednom rade musím spomenúť cenu, za ktorú sa toto zariadenie predáva – 399 EUR. Táto suma nie je najmenšia, no v porovnaní s parametrami ide o adekvátnu hodnotu. Fajnšmeker si ale aj napriek všetkým výhodám priplatí skôr 80 EUR, aby si kúpil vlajkovú loď spoločnosti Lenovo Vibe Z2 Pro.

Plusy

+ konštrukcia s nízkou hmotnosťou a špecifickými 3 vrstvami

+ 5″ Full HD displej s dobrými vlastnosťami

+ 8-jadrový procesor a 2 GB RAM

+ prepracovaná nadstavba systému

+ adekvátna cena

Mínusy

– fotoaparát

– batéria

1.12.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+