MojAndroid

Motorola tento rok boduje nielen na poli smartfónov, ale aj inteligentných hodiniek. Ako jeden z prvých výrobcov na svete do predaja uviedol hodinky na ruku, za ktoré sa vôbec nemusíte hanbiť. Ide totižto o jedno z prvých zariadení, ktoré svojim vzhľadom pripomína klasické ručičkové hodinky. Tie najmä muži považujú za jeden z najdôležitejších doplnkov svojho outfitu. Hodinky Motorola Moto 360 zaujmú už na prvý pohľad a zamilujete si ich už len vďaka tomu, ako vyzerajú. Hanbiť sa však nemusia ani za svoje funkcie, ktoré na poli Android Wear zariadení patria k nadpriemeru. Na druhej strane, práve tento systém je ich najväčšou nevýhodou – aspoň zatiaľ.

Má plus za nabíjanie

Hodinky Motorola Moto 360 prichádzajú zabalené skutočne v netradičnej krabičke. Podobne ako samotné hodinky, aj táto ma okrúhly tvar, pričom Motorola dáva po celom obvode a povrchu jednoznačne najavo, aké hodinky a od akého výrobcu sa v nej nachádzajú. Po rozbalení sa vám naskytne už samotný pohľad na hodinky, ktoré sú precízne uložené tak, aby sa pri preprave nemohli nijako poškodiť. Nižšie nájdete nabíjací dok, manuál a nabíjačku s UK koncovkou, ktorú na Slovensku budete musieť nahradiť alebo dokúpiť príslušnú redukciu.

Motorola Moto 360 recenzia-30

Tu sa bližšie pristavím pri samotnom nabíjacom doku. Motorola Moto 360 totižto podporujú bezdrôtové nabíjanie v štandarde Qi, čo znamená, že okrem doku ich nabijete aj na ktorejkoľvek kompatibilnej nabíjačke. Výhodou doku však je, že hodinky sú umiestnené v horizontálnej polohe, vďaka čomu môžu výborne poslúžiť ako nočné hodiny. Samotný dok je vyrobený z plastu, ktorého povrch je pokrytý soft-touch materiálom príjemným na dotyk. Zospodu je umiestnená gumená podložka, ktorá zas zabraňuje šmýkaniu.

Motorola Moto 360 recenzia-31

Ako klasické hodinky

Za jedno z najväčších plusov týchto hodiniek považujem to, ako vyzerajú. Motorola sa totižto nerozhodla ísť s prúdom hodiniek so štvorcovým a obdĺžnikovým tvarom a povedala si, že ostane verná tradičnému dizajnu okrúhlych ručičkových hodiniek. Tomu náležite odpovedá aj konštrukčné spracovanie, ktoré prichádza vo vyhotovení z nerezovej ocele a odolného skla Gorilla Glass. Pri návrhu Moto 360 sa Motorola snažila držať jednoduchých línií, čo sa jej podľa môjho názoru aj veľmi dobre podarilo. Výsledkom sú hodinky, ktoré nielen dobre vyzerajú, ale sú aj veľmi elegantné. Nebyť chýbajúceho mechanického ciferníka, tak by ste ich od tých bežných nemali šancu rozpoznať.

Motorola Moto 360 recenzia-5

Moto 360 sú teda na prednej strane okrúhle, pričom hrany sú skosené pod uhlom približne 45 stupňov. Nenájdete tu však len displej, ale aj senzor okolitého osvetlenia, ktorý je osadený v spodnej časti displeja. Boky sú čisté a obsahujú len jeden otvor pre mikrofón a tlačidlo pre zapnutie hodiniek. Zaujímavejšia je spodná strana, ktorá okrem svetelného senzoru pre meranie srdcového pulzu ukrýva pod krytom aj indukčnú cievku pre bezdrôtové nabíjanie a otvory pre nasadenie ramienku. Motorola Moto 360 sú podobne ako aj iné hodinky s Androidom Wear, teda odolné voči vode a prachu, pričom ich výrobca skonštruoval tak, aby odpovedali certifikátu IP67. To znamená, že by bez poškodenia mali vydržať pod vodou až 30 minút, a to v hĺbke až do 1 metra. Sprchovanie alebo rýchly kúpeľ by im teda nemal robiť žiadny problém.

Motorola Moto 360 recenzia-6    Motorola Moto 360 recenzia-7

Hodinky predáva Motorola v čiernom a striebornom vyhotovení, pričom na výber dáva aj z niekoľkých typov remienkov. Vybrať si môžete remienky vyrobené z kože alebo nerezovej ocele, pričom sa aj tieto dodávajú v niekoľkých farebných variantoch. Pri koži je to čierna, sivá alebo hneda, pri nerezovej oceli sa budete musieť uspokojiť s čiernou, zlatou alebo klasickou striebornou farbou. Samozrejme, od typu remienka závisí aj cena hodiniek.

183290-moto360metal

My sme testovali striebornú verziu, ktorá prichádza so sivým koženým remienkom. Tento, podobne ako aj zvyšné časti zariadenia, prichádza v prémiovom vyhotovení. O originalite kože niet pochýb a určite patrí k tým kvalitnejším, ktoré na hodinkách môžete nájsť. Na dotyk je koža príjemná a mäkká, takže hodinky môžete bezproblémovo nosiť aj dlhší čas. Koniec koncov, na tento účel sú aj určené. Ani po viac ako dvoch týždňoch nosenia som okrem bežného zvlnenia v mieste zapínania nepozoroval žiadne známky poškodenia alebo opotrebenia.

Motorola Moto 360 recenzia-33

Celkovo teda hodnotím konštrukciu hodiniek na výbornú, počínajúc ich konštrukčným spracovaním, použitými materiálmi, hmotnosťou (49 gramov) a končiac ich veľkosťou s priemerom 46 mm a hrúbkou 11,2 mm, ktorá bude vyhovovať väčšine mužov. Pre dámy a slečny by už rozmery mohli prestavovať problém, preto nežnejšiemu pohlaviu odporúčam dôkladne porozmýšľať nad ich kúpou. Ak sa ale pre ne predsa len rozhodnete, vedzte, že Motorola k hodinkám ponúka aj užší ramienok v striebornej a zlatej farbe.

Motorola Moto 360 recenzia-3

Useknutý displej s automatickým podsvietením

Hodinky Motorola Moto 360 sú vybavené okrúhlym LCD displejom, ktorý výborne zapadá do celého konceptu zariadenia. Nie je však dokonale okrúhly, za čo môže umiestnenie senzoru osvetlenia v spodnej časti. Výrobca tak musel časť displeja doslova useknúť, aby urobil miesto pre elektroniku, ktorá sa stará o automatické nastavenie úrovne podsvietenia. V dôsledku toho je časť obrazu odrezaná, čo mi však vôbec neprekážalo. Myslím ale, že v dostatočnej miere to vynahradzuje už spomínané automatické podsvietenie, ktoré sa postará o optimálne nastavenie jasu počas celého dňa. To vám uľahčí interakciu s displejom hodiniek a odstráni nutnosť manuálneho nastavovania, ktoré je podľa mňa nepraktické a na hodinkách zbytočne zdĺhavé. Ide vôbec o prvé inteligentné hodinky, ktoré takouto možnosťou disponujú.

cover-1

Displej s veľkosťou 1,56 palca má rozlíšenie 320 x 290 px, čo pri danej uhlopriečke predstavuje hustotu pixelov 205 PPI. To síce nie je málo, no pre ľudské oko je pri pohľade z bližšia raster displeja s jednotlivými pixelmi už rozpoznateľný. Ak však pracujete s hodinkami tak, že ich máte v dostatočnej vzdialenosti, čo pri väčšine úkonov mať budete, tak pixely rozpoznáte len veľmi ťažko. V budúcej generácii Moto 360 saurčite dočkáme zobrazovacieho panelu s vyšším rozlíšením, dovtedy sa však budeme musieť uspokojiť s tým, čo ponúkajú Moto 360.

Watch-displej-11

Pri hodinkách ma tiež zaujímalo, ako si poradia so zobrazovaním na priamom slnečnom svetle. Motorola Moto 360 sú aj napriek použitiu LCD displeja vonku veľmi dobre čitateľné. Nehovorím, že sa vyrovnajú hodinkám s e-ink displejom, ale podsvietenie je dostatočne silné na to, aby ste obsah na displeji pohodlne prečítali. Pozorovacie uhly sú taktiež veľmi dobré a hoci kvalita podania farieb nepatrí vyslovene ku špičke, pre väčšinu úkonov, ktoré budete na hodinkách robiť, je postačujúca.

Čo sa týka displeja, tak Android Wear podporuje niekoľko spôsobov, ako sa bude narábať s podsvietením a zobrazovaním obsahu. Okrem toho, že nastavenie jasu môžete ponechať na manuáli alebo automatike, tak v nastaveniach nájdete aj tzv. Ambient screen. Ten v prípade, že hodinky nepoužívate, na displeji zobrazuje len ciferník, prípadne informácie o poslednej zmeškanej udalosti. Rozdiel je však v nastavení minimálneho jasu a zjednodušení grafiky upozornení, čo môžete vidieť aj na fotografiách.

porovnanie1

Ambient displej je aktívny aj vtedy, keď je vaša ruka s hodinkami vo vodorovnej polohe. Pri naklonení o 90 stupňov už dôjde k ich vypnutiu. Naopak, ak sa budete chcieť pozrieť, koľko je hodín, musíte pre aktiváciu displeja naň ťuknúť, stlačiť tlačidlo alebo sa spoliehať na dobre fungujúci gyroskop a automatické prebudenie hodiniek pri pohybe rukou. Prebudenie hodiniek vo väčšine prípadov fungovalo bezproblémovo. Veľmi zaujímavým je zamykanie (vypnutie) displeja hodiniek. To vykonáte jemným buchnutím dlane po celej ploche displeja, pričom ich prebudenie môžete vykonať dvojitým dotykom.

ambient jas

Výbava skoro ako v smartfóne

Hodinky aj napriek svojim menším rozmerom obsahujú takmer všetko to, čo bežný smartfón. Nájdete tu procesor, pamäť RAM, vnútornú pamäť a batériu. Motorola sa však na rozdiel od iných výrobcov rozhodla použiť starší typ procesora TI OMAP3630, ktorý v spojení s 512 MB RAM neponúka taký výkon ako napríklad Snapdragon 400 v LG G Watch a ďalších hodinkách. Odrazilo sa to na niekedy pomalších reakciách operačného systému, ktoré sa prejavovali najmä v podobe nie úplne plynulých prechodov v používateľskom prostredí. Spúšťanie aplikácií bolo ale inak rýchle a nebyť občasného spomalenia v prechodoch OS, tak by som bol s výkonom a plynulosťou OS úplne spokojný. Pre aplikácie, a prípadne aj hudbu a ďalšie súbory, je vyhradený priestor s veľkosťou 4 GB.

Android Wear s obmedzeniami

Motorola vybavila svoje inteligentné hodinky operačným systémom Android Wear. V čase písania tejto recenzie sa na hodinkách tento OS nachádzal vo verzii Android 4.4 W2, ktorý priniesol niekoľko vítaných zmien. V prvom rade to je podpora offline prehrávania hudby, vďaka ktorej môžete prostredníctvom aplikácie Hudba Play sťahovať hudobné skladby aj do hodiniek. Pomocou nich sa môžete neskôr spárovať cez Bluetooth so slúchadlami a počúvať hudbu bez potreby nosiť so sebou smartfón. Druhou novinkou je podpora GPS, ktorá však v prípade týchto hodiniek nemá žiadnu pridanú hodnotu.

Náš tip
Android Wear po aktualizácii podporuje už aj GPS a offline prehrávanie hudby

Android Wear je v podstate akousi predĺženou rukou smartfónu. Zobrazuje najdôležitejšie upozornenia zo smartfónu ako prichádzajúce e-maily, SMS správy, či iné zmeškané udalosti z aplikácií, no priamo z hodiniek môžete na tieto udalosti aj reagovať. Prichádzajúci e-mail, SMS správu alebo konverzáciu na Hangoute si môžete prečítať a ihneď na ne aj odpovedať. Opäť však len pomocou hlasu. Na hodinkách sa zobrazujú aj inštrukcie navigácie od Googlu. Na každú zmenu smeru budete upozornení priamo na displeji, čo príde vhod najmä pri pešej turistike mestom.

864544-01c8a8d4-aee8-11e3-bf6a-6ec13e402258

Na displeji sa informácie zobrazujú vo forme kariet, ktoré sú nám dobre známe už aj z hlasového asistenta Google Now. Práve z tohto Android Wear čerpá potrebné informácie napríklad o počasí, trvaní cesty domov a podobne. Svoje hodinky samozrejme môžete doplniť aj o ďalšie aplikácie, ktoré môžu ich funkcionalitu ďalej rozširovať. Ich inštalácia je veľmi jednoduchá. Stačí, ak kompatibilnú aplikáciu nainštalujete do smartfónu alebo tabletu, s ktorým sú hodinky spárované a tieto sa automaticky objavia aj v OS. Spustiť ich môžete prostredníctvom položky Start v menu alebo Mini launcherom, ktorý sa dá dodatočne nainštalovať.

10  Watch--5 Watch--6

Celé prostredie systému je v angličtine, no zadávanie hlasových príkazov vykonávate v jazyku telefónu. Ak máte v mobile slovenčinu, zabudnite na plnohodnotné využívanie týchto hodiniek. Ak ich teda chcete ovládať aj pomocou hlasu, určite si vo svojom zariadení nastavte anglický alebo iný podporovaný jazyk. S ním budete môcť hodinky ovládať aj hlasovými príkazmi. Samozrejme, ovládanie nie je odkázané len na hlasovú interakciu, ale jednotlivé funkcie a príkazy spustíte aj manuálne z menu, ktoré sa objaví po ťuknutí na hodinky – rovnaké, ako sa objaví po hlasovom príkaze OK Google. Menu umožňuje zvoliť príkazy – Take a note XXX, Remind me XXX, Show me my steps, Send a text to XXX ABC, Email XXX ABC, Agenda for XXX, Navigate to XXX, Set a timer for XXX, Start stopwatch, Set an alarm for XXX, Show alarms, Settings a Start… . Veľké písmená sú reprezentáciou textu, ktorý ale aj tak budete musieť zadať hlasom.

Watch--4 3 4

5 6 7

8 9 13

14 15 16

Niektorí developeri už začali s vývojom klávesníc pre systém Android Wear a jedným z riešení je napríklad aj klávesnica Minuum. Tá je ale dostupná len na testovacie účely a nepodporuje slovenčinu. So svojim riešením prišla prekvapujúco aj spoločnosť Microsoft, ktorá predstavila beta verziu klávesnice so zadávaním znakov pomocou písania na displeji hodiniek. Na prvé reálne použitie klávesníc v hodinkách s Android Wear si ale budeme musieť ešte počkať.

Ovládanie môže pri prvom kontakte s hodinkami pôsobiť trochu neprakticky a neintuitívne, no akonáhle s nimi strávite nejaký čas, budete presne vedieť ako s nimi zaobchádzať. Menu má vertikálny charakter a pokiaľ má aplikácia možnosť na nejakú akciu (odpoveď, zrušenie, uloženie, …), nájdete ju pohybom sprava doľava. Naopak, ak chcete kartu z menu dočasne odstrániť, prejdite prstom zľava doprava. Pri zobrazení najvyššie položenej karty si môžete nechať zobraziť jednoduchú notifikačnú lištu rovnako ako vo vašom smartfóne či tablete – potiahnutím zvrchu dole. V lište nájdete informácie o batérii, dátume a jej úplným stiahnutím môžete na hodinkách zapnúť/vypnúť tichý režim.

https://www.youtube.com/watch?v=0xQ3y902DEQ

https://www.youtube.com/watch?v=QrqZl2QIz0c

V prípade hodiniek s Androidom Wear je samozrejmosťou aj podpora tém, alebo ak chcete ciferníkov. Tie môžete meniť podľa vlastnej vôľe dlhým podržaním prsta, pričom na výber máte z viac ako 100 skinov. Ja som si počas testovania obľúbil najmä aplikáciu Facer, ktorá na webových stránkach facerepo.com ponúka množstvo rôznorodých tém. Pomocou nich budú hodinky odrážať osobitý štýl každého ich používateľa.

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

Inak je ale systém Android Wear od Google v počiatočných fázach vývoja a ide o pomerne mladý operačný systém. V budúcnosti môžeme očakávať pribúdanie ďalších funkcií a aplikácií, ktoré ho ešte viac vylepšia. A keď je už reč o aplikáciách, tých je pre Android Wear dostupných niekoľko. Ja som si počas používania obľúbil napríklad Mini Launcher, Phone Finder, či spomínaný Facer.

Náš tip
Android 5.0 Lollipop čoskoro zavíta aj do hodiniek. Vieme, čo nové prinesie

Motorola Moto 360 recenzia-2

APLIKÁCIE PRE ANDROID WEAR

  • Android Wear – ide o aplikáciu priamo od Googlu, bez ktorej vlastne ani nepripojíte hodinky s Android Wear ku vášmu smartfónu. Nainštalujte si ju ako prvú.
  • Find My Phone – šikovná funkcia, ktorá vám umožní nájsť zariadenie, keď neviete, kde sa nachádza. Upozornenie na hodinkách vám tiež oznámi, že sú už mimo dosah zariadenia. 
  • Wear Mini Launcher – jednoduchý launcher na spúšťanie nainštalovaných aplikácií. Spustíte ho potiahnutím z ľavého vrchu hodiniek doprava.
  • Wear Run – pokiaľ ste športovo založení, určite nezabudnite na merač aktivity Wear Run.
  • BeeLink – aplikácia, pomocou ktorej môžete prepínať medzi viacerými spárovanými smartfónmi.
  • Lockable – uzamykanie displeja vzorom či PIN kódom pre vaše Android Wear hodinky.
  • Wear Calc – pekná a jednoduchá kalkulačka pre vaše hodinky.
  • Calendar for Android Wear – kalendár pre Android Wear zariadenia.
  • Birdie Wear – port známej hry pre Android. Môj rekord v tejto hre je 47 bodov.
  • 2048 – rovnako známa hra dostupná pre hodinky s Android Wear.
  • Wear Internet Browser – presne tak, na hodinkách s Androidom Wear môžete prehliadať aj webové stránky
  • Calculator for Android Wear – jednoduchá kalkulačka
  • Hand Dialer – dialer pre hodinky, pomocou ktorého vytočíte telefónne číslo priamo zo zápästia. Vhodné najmä vo chvíli, keď máte svoj smartfón v ruksaku a komunikujete prostredníctvom Bluetooth Handsfree.
  • Wearable Widgets  – na hodinkách môžete pomocou tejto aplikácie spustiť akýkoľvek widget nainštalovaný v spárovanom smartfóne alebo tablete
  • Remote Shot for Moto 360 – priamo z hodiniek môžete na diaľku spustiť spúšť fotoaparátu
  • Wear Aware – Phone Finder:  podobná aplikácia ako Find My Phone

Výdrž batérie – jeden alebo dva dni

O chod hodiniek sa stará batéria s kapacitou len niečo cez 300 mAh. Táto zabezpečuje napájanie nie práve najúspornejšieho typu displeja a procesora od Texas Instruments. To sa podpísalo na kratšej výdrži, ktorá sa podľa spôsobu používania pohybuje na hranici jedného až dvoch pracovných dní. To, či dosiahnete dlhšiu výdrž, záleží najmä od vyťaženia a režimu, v akom budete hodinky používať. K dispozícii je tzv. Ambient screen, ktorý na displeji nastaví minimálnu hodnotu jasu a zjednoduší aj grafiku upozornení a samotnú tému hodiniek (viac ste sa o ňom mohli dočítať v časti venovanej displeju). Ak ale Ambient screen vypnete, displej sa bude zapínať len pohybom ruky. Aktívny bude teda oveľa kratší čas a len vtedy, keď to nevyhnutne potrebujete. Tým sa ušetrí veľa energie a hodinky vďaka tomu vydržia v bežnej prevádzke aj dva pracovné dni.

Watch-battery-1

Záverečné hodnotenie

Hodinky Motorola Moto 360 sú doposiaľ najkrajšími hodinkami s Androidom Wear a myslím, že s tým bude súhlasiť väčšina z vás. Určite však nie sú najlepšími, o čom svedčí aj fakt, že používajú starší procesor a nie práve najúspornejší LCD displej. Podobnou výbavou, a dokonca aj okrúhlym dizajnom , disponujú aj LG G Watch R, ktoré majú dokonca aj väčšiu batériu a úspornejší OLED displej. Napriek tomu k hodinkám Moto 360 nemám veľa zásadných výhrad. Áno, mohli by mať displej s vyšším rozlíšením, lepšiu výdrž na jedno nabitie a samostatný modul GPS, no aj napriek tomu si myslím, že Moto 360 sú v súčasnosti hodinky, po ktorých ľudia túžia najviac. Dôvod je jednoduchý – ich dizajn. Práve to, ako hodinky vyzerajú je ich najväčším plusom. Na rozdiel od mnohých doteraz predstavených inteligentných hodiniek ich totižto bez akejkoľvek hanby môžete nosiť na obchodné stretnutia alebo k akejkoľvek inej príležitosti. Na druhej strane, ak sa pri výbere obzeráte najmä po parametroch a funkcionalite, tak potom by vašej pozornosti určite nemali ujsť hodinky Samsung Gear S, či spomínané LG G Watch R, ktoré taktiež dokážu zaujať svojim vzhľadom a o niečo lepšou výbavou. Čo sa týka systému Android Wear, ten je zatiaľ len v plienkach, no verím, že podobne ako rástol Android pre smartfóny, bude rásť aj Android na inteligentnom príslušenstve na ruku. Cena hodiniek Motorola Moto 360 začína na 250 dolároch.

PlusyMínusy

  • Dizajn a konštrukčné spracovanie

  • Elegantne vyriešené nabíjanie

  • Odolnosť voči vode a prachu

  • Merač srdcového pulzu






  • Výdrž na batériu mohla byť lepšia

  • Niekedy spomalené reakcie

  • U nás ich nekúpite

  • Absencia slovenčiny

GALÉRIA

27.11.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+