MojAndroid

Fanúšikovia smartfónov spoločnosti Samsung majú dôvod na radosť. Juhokórejský výrobca po dlhej dobe vypočul sťažnosti svojich zákazníkov a vyrobil smartfón s kovovým rámom, ktorý má konkurovať zariadeniam s podobným prémiovým vyhotovením. Samsung Galaxy Alpha sa chváli najmä svojou nízkou hmotnosťou, malými rozmermi a použitím nového 8-jadrového procesora z vlastnej výroby. Disponuje kvalitným 12 Mpix ISOCELL fotoaparátom či 32 GB vnútornej pamäte. Samozrejmosťou je aj čítačka odtlačkov a senzor srdcového pulzu. Stojí táto kombinácia za cenu 600 €, za ktorú sa má po príchode na slovenský trh predávať? Zisťovali sme to v našej podrobnej recenzii.

360° fotografia

[360-gallery id=5]

Kovový rám, plastový kryt

Samsung Galaxy Alpha ako prvý Android smartfón juhokórejskej spoločnosti prichádza s kovovým rámom, ktorý mu dodáva nielen pevnosť, ale aj konečne tak všetkými očakávaný prémiový vzhľad. Nie je to však len kovový rám, ktorý robí z Galaxy Alpha zariadenie z kategórie high-end, ale aj jeho hrúbka a hmotnosť, ktoré patria medzi absolútnu špičku. Ako jeden z mála smartfónov váži len 115 gramov a hrubý je 6,7 mm. Vďaka tomu výborne sadne do ruky a dá sa dobre ovládať aj jednou rukou. Pravdou však je, že niektorým ľuďom môžu jeho malé rozmery a hmotnosť prekážať a uprednostnia radšej zariadenia, ktoré, obrazne povedané, “majú za čo chytiť”. Naopak, poteší všetkých priaznivcov menších telefónov, ktoré sa bezproblémovo vojdú aj do vrecka užších nohavíc, či do malej kabelky nežnejšieho pohlavia.

Samsung Galaxy Alpha recenzia-14

Konštrukčné spracovanie je na vysokej úrovni a pri držaní Galaxy Alpha máte skutočne pocit z držania drahšieho zariadenia. Na konštrukcií nič nevŕzga a všetky časti do seba presne dosadajú a lícujú. Novinka je teda vyrobená veľmi precízne, za čo Samsungu už tradične patrí veľká pochvala. Rozloženie ovládacích prvkov a konektorov je inak klasické samsungovské. Na ľavom boku nájdete dvojtlačidlo ovládania hlasitosti, na dosah palca je potom napravo umiestnené tlačidlo pre zapnutie. Navrchu sa nachádza 3,5 mm audio konektor, zospodu je to microUSB konektor pre nabíjanie a mriežka reproduktora. Práve pri nej by ste si mali dávať pozor na prekrytie otvorov rukou, ktoré stlmia zvuk na minimum. Platí to predovšetkým pri držaní telefónu na šírku, napríklad pri hraní hier. Hrany kovového rámu sú skosené približne pod 45 stupňovým uhlom, vďaka čomu nie sú tak ostré a prispievajú k lepšiemu držaniu v ruke.

Samsung Galaxy Alpha recenzia-15

Prednú stranu vypĺňa predovšetkým 4,7 palcový AMOLED displej, ktorý chráni odolné sklo Gorilla Glass tretej generácie. Samozrejme, nechýba tu ani dvojica podsvietených kapacitných tlačidiel, uprostred ktorých sa nachádza hardvérové Home tlačidlo s funkciou čítačky odtlačkov prstov. Nad zobrazovacím panelom umiestnil výrobca notifikačnú LED diódu, telefónny reproduktor, prednú kameru a taktiež niekoľko ďalších senzorov.

Samsung Galaxy Alpha recenzia-11    Samsung Galaxy Alpha recenzia-10

Zadný kryt Samsungu Galaxy Alpha je odnímateľný a ukrýva pod sebou vymeniteľnú batériu s kapacitou 1850 mAh, či slot pre zasunutie nano SIM karty. Slot pre pamäťové karty tu chýba, vyvažuje ho však dostatočne veľká vnútorná pamäť s kapacitou 32 GB. Zadný kryt je jedným z najdiskutabilnejších súčastí smartfónu. Je totiž veľmi tenký. Vďaka použitiu kvalitného polykarbonátu je však veľmi odolný, a báť sa toho, že sa vám pri odnímaní len tak zlomí v rukách, sa vôbec nemusíte báť. Pokrytý je soft-touch materiálom so vzorkovaním podobným Samsungu Galaxy S5. Na dotyk je príjemný a keďže sa vďaka nemu telefón aj menej šmýka v ruke, je aj praktický. Na zadnej strane je situovaný tiež hlavný fotoaparát s LED bleskom a optický snímač srdcového pulzu.

Samsung Galaxy Alpha recenzia-18

Konštrukcia Alphy nemusí spĺňať očakávanie všetkých, no mne osobne sa veľmi páčila a to už po prvom uchopení do ruky. Doteraz som bol zvyknutý na väčšie zariadenia typu Galaxy S5, HTC One M8, či Sony Xperia Z2, no vďaka svojmu spracovaniu ma bez akéhokoľvek váhania oslovila aj táto novinka. Je pravda, že jej vzhľad stále vychádza z osvedčeného dizajnu spoločnosti Samsung, ale to podľa mňa nie je vôbec na škodu. Presvedčiť vás o tom môžu aj iní výrobcovia ako napríklad HTC, Nokia, či Sony, ktorých smartfóny sú generácia od generácie veľmi podobné a zdieľajú rovnaký dizajnový jazyk. Vzhľad Samsungu Galaxy Alpha je pre mňa preto príjemným osviežením.

Samsung Galaxy Alpha recenzia-21

Nový Super AMOLED

Samsung sa Galaxy Alphu rozhodol osadiť 4,7 palcovým Super AMOLED displejom s rozlíšením 720 x 1280 px, ktoré na tejto ploche predstavujú hustotu zobrazovacích bodov na úrovni 312 PPI. Takéto rozlíšenie je v high-end triede síce trochu nezvyčajné, no z používateľského hľadiska maximálne postačujúce. Aj menší text je zobrazený ostro a voľným okom nevidieť žiadne nedokonalosti. Vzhľadom na cenu zariadenia by sme však očakávali použitie panelu už s vyšším rozlíšením. Po ostatných stránkach však displeju novinky nemáme čo vyčítať. Ponúka veľmi dobré podanie farieb, zobrazenie bielej, dokonalé pozorovacie uhly, ako aj výbornú čitateľnosť na priamom slnku. Zobrazenie čiernej je pri AMOLED displejoch už tradične dokonalé.

Samsung Galaxy Alpha recenzia-9

Displej chráni odolné sklo Gorilla Glass 3, ktoré je pokryté oleofóbnou vrstvou. Tá zabezpečuje, že odtlačky prstov ako aj iné nečistoty displej takmer vôbec nepriťahuje, prípadne ich je možné veľmi ľahko očistiť.

Samsung Galaxy Alpha disponuje aj funkciou Adaptive Display, ktorá inteligentne mení nastavenia gama, sýtosti a ostrosti a to len na základe zobrazenej aplikácie, teploty farieb okolitého prostredia a osvetlenia. Využiť môžete aj niektorý z prednastavených režimov, ako napríklad AMOLED Kino, AMOLED Fotografia alebo Základný režim. Ak vám teda nebude vyhovovať adaptívne prispôsobovanie obrazu, môžete ho pohodlne vypnúť a vybrať niektorý z dostupných režimov. Na svoje by si mala prísť väčšina používateľov. Pre šetrenie batérie je k dispozícii aj režim automatického upravenia tónu obrazu, ktorý automaticky upraví jas podľa zobrazeného obsahu. Ak budete telefón niekedy používať v zime alebo v ochranných rukaviciach, nemal by to byť pre vás problém. Samsung svoje displeje zvykne už tradične vybaviť citlivou dotykovou vrstvou, ktorá umožňuje ovládať zariadenie aj v rukaviciach.

Prekvapí vás výkonom

Samsung Galaxy Alpha je vybavený novou generáciou procesora Exynos. Vyrobený je novým 20 nm výrobným procesom, vďaka ktorému mohol Samsung z čipu vyžmýkať skutočne maximum.  Exynos 5 Octa 5430 má osem jadier, z ktorých štyri sú plnohodnotné Cortex-A15 jadrá s taktom 1,8 GHz, zatiaľ čo zvyšné štyri sú menej výkonné jadrá Cortex-A7 pracujúce na maximálnej frekvencii 1,3 GHz. Procesor podporuje technológiu big.LITTLE HMP ((Heterogeneous Multi-Processing), čo znamená, že všetkých osem jadier môže v jednom okamihu pracovať súčasne alebo tiež samostatne. V súčinnosti s 2 GB RAM je Samsung Galaxy Alpha skutočným preborníkom vo výkone. V AnTuTu dosiahol úctyhodných 39 118 bodov, čím porazil aj Samsung Galaxy S5, HTC One M8, či Sony Xperiu Z2. Vďačí za to aj faktu, že displej má menšie rozlíšenie. Podobne si Galaxy Alpha počínal aj v iných benchmarkoch, v ktorých obstál na výbornú, aj keď nie vo všetkých obsadil prvé priečky. Samsungu sa ale aj napriek malým rozmerom podarilo vytvoriť zariadenie, ktoré skutočne oplýva výkonom a je jedným z najvýkonnejších na trhu.

Samsung Galaxy Alpha recenzia-33

Exynos 5430 obsahuje výkonnú grafickú jednotku Mali T628MP6 GPU, ktorá si bez problémov poradí s rozlíšeniami displeja WQHD (2560×1440), či WQXGA (2560×1600). Na displeji s rozlíšením 720×1280 px dosahuje excelentné výsledky, vďaka čomu si na Galaxy Alphe užijete aj najnovšie herné tituly s pokročilou 3D grafikou. Vzhľadom na vysoký výkon môžete s podporou najnovších hier počítať aj do najbližšej budúcnosti. Navyše, vďaka novej architektúre je procesor aj energeticky efektívnejší, vďaka čomu sa ani pri náročnejších činnostiach tak neprehrieva. Teplota Samsungu Galaxy Alpha sa ani pri maximálnom zaťažení nevyšplhá veľmi vysoko. Napríklad pri hraní Modern Combat 5 ostávala pocitovo oveľa nižšie ako u konkurencie. Aj tu je teda cítiť použitie nových technológií, ktoré sa podpísali pod výbornú tepelnú efektívnosť.

Samsung Galaxy Alpha recenzia-31

Vysoký výkon sa podpísal aj na plynulosti operačného systému a po týždni testovania a nainštalovaní desiatok aplikácií sme nezaznamenali ani povestný touchwizovský lag. Prechody medzi domácimi plochami sú plynulé, rovnako ako aj práca s aplikáciami. Výnimkou samozrejme nie je ani prehliadanie webových stránok, na ktorých je pohyb, približovanie, či ich načítavanie rýchle a bezproblémové tak, ako sa na high-end patrí.

Samsung sa v tomto zariadení rozhodol pre použitie väčšej vnútornej pamäte, ktorá disponuje kapacitou 32 GB. Na druhej strane však odstránil slot pre pamäťové karty, čo nemusí potešiť každého používateľa. Napriek tomu si myslím, že 32 GB je maximálne postačujúcich pre väčšinu používateľov, ktorí by si tento smartfón chceli zakúpiť. Samozrejmosťou je aj podpora USB OTG, vďaka ktorej pomocou redukcie pripojíte aj externé úložiská alebo flash disky, a to aj so súborovým systémom NTFS. Problémy nebudú robiť ani myšky alebo klávesnice.

Samsung Galaxy Alpha recenzia-30

Multimediálny guru

Ak hľadáte zariadenie, ktoré vám skráti čakanie na zastávke alebo dlhé cesty autobusom či vlakom, tak Galaxy Alpha je vhodným kandidátom. Samozrejme, podobne ako väčšina high-end či mid-end zariadení zvláda prehrávať Full HD videá v najrôznejších formátoch a veľkostiach, poradí si však aj so 4K videom, ktoré pomocou vstavanej kamery dokáže aj vytvárať. Nevýhodou je absencia podpory video výstupu cez MHL alebo slimport, takže multimediálne schopnosti Galaxy Alphy na TV nevyužijete. Hudobné skladby prehrá taktiež bez akýchkoľvek problémov, a to buď prostredníctvom vstavaného reproduktoru alebo 3,5 mm audio výstupu. K dispozícii je niekoľko pokročilých nastavení zvuku, ktoré zahŕňajú napríklad vlastný ekvalizér, efekty a Adapt Sound, ktorý na základe testovania vášho sluchu zistí najlepšie nastavenia pre počúvanie cez pripojené slúchadlá. Ide o zaujímavú funkciu, ktorá môže prispieť k zvýšeniu kvality zvuku. Tieto však fungujú len pri originálnom prehrávači od Samsungu. Reproduktor je len jeden a hoci nepatrí k tým najhlasnejším a najkvalitnejším, svoju prácu odvádza dobre.

Samsung Galaxy Alpha recenzia-34

Na prehrávanie budete môcť používať videoprehrávač od Samsungu. Ten okrem pekne spracovaného prostredia ponúka aj niekoľko funkcií ako živé náhľady, či triedenie videí podľa ich umiestnenia v pamäti alebo v cloude, podľa názvu, veľkosti, typu alebo adresára. Podporované je aj prehrávanie v samostatnom okne, ktoré sa objaví vždy na popredí, prípadne vo funkcii Viac okien. Popri sledovaní filmu tak môžete vybavovať e-maily, surfovať po webe, alebo vykonávať inú činnosť.

Recenzia-Samsung Galaxy Alpha-screen-1 Recenzia-Samsung Galaxy Alpha-screen-3 Recenzia-Samsung Galaxy Alpha-screen-2

Hudobný prehrávač Samsungu sa od iných zariadení spoločnosti neodlišuje. Ponúka základné funkcie spojené s prehrávaním, ako aj pokročilejšie možnosti. Okrem kategorizácie skladieb podľa rôznych kritérií budete môcť využiť automatické vypnutie prehrávania napríklad pri zaspávaní, zobrazenie textov piesní, či špeciálne triedenie skladieb podľa nálady.

Recenzia-Samsung Galaxy Alpha-screen-4 Recenzia-Samsung Galaxy Alpha-screen-5 Recenzia-Samsung Galaxy Alpha-screen-6

Galéria sa oproti iným tabletom Samsung nezmenila a ponúka rovnaké funkcie a používateľské prostredie. Jednotlivé náhľady sú zobrazené v mriežke, ktorej veľkosť je možné upravovať pomocou gesta pinch-to-zoom. Podporované sú tiež cloudové úložiská Dropbox, ale aj Facebook, či Google+. Galéria obsahuje niekoľko nástrojov pre úpravu fotografií a poteší aj pritomnosť DLNA, pomocou ktorého ich môžete jednoducho zdieľať napríklad na obrazovke televízora.

Recenzia-Samsung Galaxy Alpha-screen-7 Recenzia-Samsung Galaxy Alpha-screen-8 Recenzia-Samsung Galaxy Alpha-screen-9

Operačný systém je zväčša o tom istom

Operačný systém Samsungu Galaxy Alpha je zväčša o tom istom. Prítomný je tu najnovší Android 4.4.4 KitKat s nadstavbou TouchWiz, ktorá prináša viacero zaujímavých funkcií, vrátane práce v dvoch oknách, či množstva doplnkových aplikácií. Práve aplikácie robia smartfón smartfónom a tých od Samsungu tu nájdete skutočne veľa. Najviac zaujme napríklad aplikácia Štúdio, ktorá okrem pokročilej úpravy fotografií dokáže vytvoriť aj zaujímavé koláže a videoklipy. Videoklipy sa svojim konceptom podobajú na aplikáciu HTC Zoe, ktorá po výbere snímkov automaticky vytvorí video s efektami a hudbou. Nastaviť môžete dĺžku trvania klipu, efekt, či niektorú z prednastavených hudobných skladieb.

Samsung Galaxy Alpha recenzia-41

Alphe nechýba Inteligentné zapnutie obrazovky, Inteligentné otáčanie a Inteligentná pauza, či extrémne šetrenie energie. Zapnúť sa dá aj Air view, alebo tiež bezdotykové zobrazenie, ktoré vám po priblížení prsta k obrazovke zobrazí v aplikáciach Plánovač S, Galérii, v prehrávači videa a v dialeri ďalšie informácie.

Samsung Galaxy Alpha okrem bežných metód zabezpečíte aj pomocou odtlačkov prstov, ktoré použijete aj na autorizáciu v podporovaných aplikáciách. Spustením Súkromného režimu odtlačkom ochránite dáta uložené v aplikáciách Galéria, Video, Hudba a Moje súbory. V nastaveniach sa dajú zaregistrovať maximálne 3 odtlačky, čítačka sa však pri registrovaní dá oklamať tak, že pri skenovaní prejdete cez snímač niekoľkými prstami. Skener ich potom dokáže pomerne spoľahlivo rozpoznať. Celkovo je práca s týmto senzorom bezproblémová a čo sa mi páčilo je, že pri odomykaní zariadenia nemusíte prstom prejsť presne v smere snímača, ale pohodlne ho môže zosnímať aj v inom smere – samozrejme v tom, v ktorom ste ho naskenovali pri registrácii odtlačkov. Napriek tomu sa mi celkovo táto forma autentifikácie až tak veľmi nezapáčila a je trochu nepraktická. Lepšie to má vymyslené Apple a jeho tlačidlo Home, ktoré zosníma odtlačok len tým, že prst priložíte.

Samsung Galaxy Alpha recenzia-43

Súčasťou nadstavby je aj Magazine UX, ktorý v rámci aplikácie Flipboard slúži ako RSS čítačka správ. Notifikačná lišta obsahuje už tradičné rýchle ovládacie prvky, nastavenia sú po novom rozdelené do niekoľkých kategórií. Nie je to však nič nové, čo by sme nevideli už aj v predchádzajúcich zariadeniach.

Užitočnou vychytávkou je aj Panel s nástrojmi, ktorý používateľovi poskytuje rýchly prístup k obľúbeným aplikáciám a funkciám. Výsuvné menu aktivujete po kliknutí na malú čiastočne priehľadnú ikonku, ktorú je možné umiestniť podľa vlastného uváženia kdekoľvek na obrazovke. Notifikačná lišta ostala taktiež bez zmien, ponúka niekoľko tlačidiel pre rýchle nastavenie funkcií telefónu, ako aj možnosť upraviť podsvietenie.

Fotoaparát ako na Galaxy S5

Pre fotoaparát bol v tomto smartfóne použitý 12 Mpix ISOCELL snímač, ktorý natívne prichádza s pomerom strán 16:9. Svojimi vlastnosťami sa dá porovnávať s bežnou Galaxy S5. Platí, že počas dňa a dobrých svetelných podmienok bude vytvárať snímky s výbornou kvalitou a vďaka rozlíšeniu aj dostatočnou úrovňou detailov. Za dobrého svetla bez pochýb vytvára jedny z najkrajších fotografií, pri zoslabujúcom svetle však úroveň kvality klesá a to najmä v dôsledku rozmazania snímkov a rastúceho šumu. Problémom pri fotení tmavých scén ostáva aj dlhý čas fotenia, kedy musíte na vytvorenie snímky nehybne stáť aj niekoľko sekúnd. Inak ale kvalita fotoaparátu patrí k tomu najlepšiemu čo môžete v súčasnosti na trhu získať. O niečo lepšie však bude na tom LG G3, ktorý ponúka pokročilú optickú stabilizáciu.

Samsung Galaxy Alpha recenzia-16

Používateľské prostredie je totožné s tým, čo nájdete na Galaxy S5. Naľavo sa nachádza panel s rýchlym prístupom k používateľom vybraným funkciám a nastaveniam. Napravo sa nachádza zas spúšť pre fotoaparát a kameru, či ikonky pre prístup ku galérii a režimom fotoaparátu. Tých je v telefóne predinštalovaných 5, pričom ďalšie sa dajú stiahnuť prostredníctvom obchodu Galaxy Apps.

Recenzia-Samsung Galaxy Alpha-screen-15

Fotoaparát podporuje aj sériové snímanie, detekciu tváre, či HDR so živým náhľadom. Prítomne je aj v súčasnosti tak rozšírené rozmazávanie pozadia, či preostrenie do diaľky a do blízka až po zhotovení fotografie. Mňa osobne zaujala aj funkcia vzdialeného hľadáčika, ktorá cez WiFi Direct umožní na diaľku sledovať obraz zo snímača na inom zariadení.

Samsung Galaxy Alpha recenzia-35

Galaxy Alpha sa pridal do klubu zariadení, ktoré dokážu natáčať video v rozlíšení 4K, môže však nahrávať aj v rozlíšení Full HD alebo nižšom. Vytvoriť sa dajú spomalené alebo zrýchlené videá, navyše je možné vytvárať aj zábery s rýchlosťou snímania 60 FPS. Spomalené video je nakrúcané pri 15 FPS, jeho rozlíšenie je však len HD a jeho kvalita pri tomto režime výrazne klesá.

Kvalita nahrávaného videa je na vysokej úrovni a poteší aj podpora HDR. Farby sú vo videu reprezentované pomerne verne a pri HDR mobil skvelo zvláda aj snímanie oblohy. Svoju prácu obstojne odvádza aj softvérová stabilizácia, ktorá dokáže eliminovať menšie otrasy a pohyby rúk, no na optickú stabilizáciu v LG G3 alebo drahších Nokiách sa však nechytá.

Testovacie fotografie a videá

Samsung Galaxy Alpha-recenzia-foto-10

Samsung Galaxy Alpha-recenzia-foto-15

Samsung Galaxy Alpha-recenzia-foto-3

Nočné a pri horšom osvetlení

Samsung Galaxy Alpha-recenzia-foto-16 Samsung Galaxy Alpha-recenzia-foto-24 Samsung Galaxy Alpha-recenzia-foto-23 Samsung Galaxy Alpha-recenzia-foto-25 Samsung Galaxy Alpha-recenzia-foto-27 Samsung Galaxy Alpha-recenzia-foto-26

Detail

Samsung Galaxy Alpha-recenzia-foto-37 Samsung Galaxy Alpha-recenzia-foto-38 Samsung Galaxy Alpha-recenzia-foto-40 Samsung Galaxy Alpha-recenzia-foto-36 Samsung Galaxy Alpha-recenzia-foto-20 Samsung Galaxy Alpha-recenzia-foto-14

Samsung Galaxy Alpha-recenzia-foto-7

Iné

VIDEO 1080p

VIDEO 4K

Konektivita

Samsung Galaxy Alpha je vybavený LTE kategórie 6, ktorý umožňuje prenos dát rýchlosťou až do 300 Mbps. Prítomné je samozrejme aj WiFi, a to s podporou štandardov 802.11 a/b/g/n/ac, pričom Alpha disponuje aj anténovým systémom MIMO (2×2), vďaka ktorému je možné prenášať dáta kanálom so šírkou pásma 80 MHz (bežne to je 40 MHz). Konektivitu rozširuje aj podpora nízkoenergetických štandardov Bluetooth 4.0 LE  a ANT+, ktoré slúžia najmä na prepojenie telefónu so športovým príslušenstvom.

Zariadenie podporuje WiFi Direct a zrkadlenie obrazu prostredníctvom Miracastu. Samozrejmosťou je aj NFC, ktoré poslúži napríklad pri rýchlom spárovaní s kompatibilným príslušenstvom. Samsung vybavil Alphu podobne ako aj iné zariadenia z high-end triedy funkciou Zrýchľovač sťahovania, ktorá kombinuje internetové pripojenie z mobilnej siete a WiFi, vďaka čomu môžete zrýchliť sťahovanie dát. Pri rýchlom WiFi túto funkciu pravdepodobne nevyužijete, no pri slabom pokrytí alebo pomalšom internetovom pripojení by vám mohla prísť vhod.

Telefonovanie je vďaka hlasnému reproduktoru pohodlné aj v hlučnejšom prostredí, pričom príjem signálu bol bezproblémový ako v mobilnej sieti, tak aj pri používaní WiFi.

GPS v Galaxy Alphe je presné a pracovalo spoľahlivo, či už pri navigácií v automobile alebo pri sledovaní športových aktivít. V prípade Samsungu je samozrejmosťou aj podpora DLNA, ktorá je implementovaná naprieč systémovými aplikáciami.

Kontroverzná výdrž batérie

Asi najväčším sklamaním bola pri pohľade na špecifikácie práve batéria. Tá má kapacitu len 1860 mAh, čo sa môže na prvý pohľad zdať veľmi málo. Netreba však zabúdať, že podobnou veľkosťou batérie disponuje napríklad aj veľmi populárny iPhone 5s. Navyše, vďaka úspornému AMOLED displeju a použitému typu procesora sa výdrž pohybuje stále na prijateľnej úrovni. Pripravte sa však na to, že Samsung Galaxy Alpha budete nabíjať každý deň.

Samsung Galaxy Alpha recenzia-12

Pri mojom testovaní sa v priemere výdrž pohybovala na úrovni jedného dňa. Pri častejšom používaní však väčšinou nepresiahla hranicu 20 hodín, pričom čas zapnutia displeja sa dostal cez 2,5 hodiny. Smartfón som pritom používal na všetky možné činnosti, či už na hranie hier, surfovanie po internete, e-mailovú komunikáciu, tracking športových aktivít, počúvanie hudby cez Spotify a samozrejme na občasné fotenie a natáčanie videa. V jednom zo scenárov som sa počas bežného používania, ktoré zahŕňalo mailovú komunikáciu a synchronizáciu niekoľkých gmailových účtov, telefonovanie, či prehliadanie webových stránok dostal s výdržou na 19 hodín, pričom displej bol z tejto doby aktívny 2 hodiny a 50 minút. Pri rovnakom scenári, no s pridaním 30 minút hrania Modern Combat 5, výdrž batérie pochopiteľne klesla na 18 hodín a doba zapnutia displeja sa skrátila na 2,5 hodiny. Maximum čo som dosiahol je 25 hodín, z ktorých 12  hodín som využíval mobilne internetové pripojenie, zvyšný čas som bol pripojený na WiFi. Displej bol v tomto prípade zapnutý 2 hodiny a 15 minút.

Samsung Galaxy Alpha recenzia-40

Výdrž zariadenia teda určite nepatrí ku špičke, no nie je ani tak veľkým sklamaním. Pri mojom používaní som sa bez problémov dostal cez pracovný deň, pričom mi ešte ostávalo niekoľko percent batérie navyše. Samozrejme, ďalší deň by Galaxy Alpha už neprežil a tak každý večer šiel na nabíjačku.

Aj tu je prítomný Režim extrémneho šetrenia energie, ktorý dokáže výrazne predĺžiť dobu používania a chod zariadenia v pohotovostnom režime. Dosiahne to najmä zmenou farby obrazovky na odtiene sivej, obmedzením používania aplikácií, vypnutím mobilného dátového pripojenia pri vypnutej obrazovke, či vypnutím WiFi a Bluetooth.

VIDEORECENZIA

Záverečné hodnotenie

TIP_redakcie_MojAndroidSKAko som už spomínal v úvode, Samsung Galaxy Alpha je vítaným osviežením produktového portfólia spoločnosti. Po dlhom čase Samsung prichádza s niečím novým, čo zaujme už na prvý pohľad aj dotyk. Galaxy Alpha prekvapí svojim kompaktným telom, ľahkosťou, výborným a elegantným konštrukčným spracovaním, či kvalitným fotoaparátom, a celkovo pôsobí ako vydarený celok, ktorý si určite nájde svojho koncového zákazníka a vďaka čomu si v našej redakcii vyslúžil aj ocenenie TOP redakcie. Alpha má však aj svoje nevýhody, v podobe vysokej uvádzacej ceny a horšej výdrže batérie. Cena však odpovedá high-end triede v čase, keď sa práve zariadenia uvádzajú na trh a môže si byť istí, že v nasledovných mesiacoch bude ešte klesať. U nás si Galaxy Alphu budete môcť zakúpiť už v priebehu septembra v niekoľkých farebných prevedeniach, a to v čiernom, bielom, modrom alebo zlatom. Odporúčaná maloobchodná cena je 619 € s DPH.

PlusyMínusy

  • Konštrukčné spracovanie a dizajn

  • Výborný displej

  • Výkon a rýchle reakcie OS

  • Výborný fotoaparát
  • Vzhľadom na menšiu batériu horšia výdrž

  • Hlasitosť reproduktoru mohla byť vyššia

  • Uvádzacia cena

  • Nemá video výstup

Samsung Galaxy Alpha

Android 4.4.4 KitKat4,7 palcový
Exynos 5, 8-jadrový, 1,8 GHz720 x 1280 pixelov
2 GB12 MPx
32 GB3840x2160

28.8.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+