MojAndroid

Sony tento rok na výstave IFA 2014 v Berlíne prekvapil predstavením vylepšených verzií svojich najlepších smartfónov a tabletu Xperia. Medzi nimi nechýbala ani Sony Xperia Z3, ktorá už na prvý pohľad zaujala menšími rozmermi a oblejšími hranami. Vylepšenia sa však skrývajú aj pod kapotou a netýkajú sa len fotoaparátu, ktorý okrem citlivejšieho snímača disponuje aj novou širokouhlou optikou G Lens, ale aj výdrže na batériu, v ktorej nové Xperie skutočne excelujú. To všetko zabalené v tele, ktoré je odolné voči vode a prachu. Sony Xperia Z3 je na papieri jedným z najlepších smartfónov dostupných na trhu, bude to však o nej platiť aj v praxi? To sme sa snažili zistiť pri našom testovaní.

Konštrukcia – zmena k lepšiemu

Sony Xperia Z3 ostáva rovnako ako jej predchodcovia verná zaužívanému dizajnu OmniBalance. Rovnaký dizajnový jazyk bol použitý v Xperii Z, Z1 aj Z2. Tentokrát bol však privedený k dokonalosti tým, že výrobca hliníkový rám ešte viac zaoblil a spevnil aj rohy, vďaka ktorým vydrží ešte viac ako kedykoľvek predtým. Hrúbka bola zmenšená na 7,3 mm (pôvodne 8,2 mm) a hmotnosť klesla na 152 gramov (pôvodne 163 gramov). Prednú aj zadnú stranu pokrýva odolné sklo a nechýba ani pre Xperie charakteristické okrúhle tlačidlo pre zapnutie.

Sony Xperia Z3 recenzia-2

Kombinácia kovu a skla už na prvý pohľad pôsobí prémiovým dojmom a tento pocit umocňuje aj kvalitné konštrukčné spracovanie. Telo pri uchopení do ruky pôsobí ako pevný celok a ani pri silnejšom stisku na ňom nič nevŕzga. Všetky časti do seba presne zapadajú a lícujú, za čo patrí Sony už tradične pochvala. Samozrejmosťou je v prípade Xperie Z3 aj odolnosť voči vode a prachu, ktorá je daná certifikátmi IP65 a IP68. Výrobca teda ručí za to, že telefón sa pod vplyvom týchto živlov pri dodržaní určitých podmienok nepoškodí. Z3 môžete teda bez obáv ponoriť do hĺbky 1,5 metra po dobu 30 minút, alebo naň nechať striekať vodu s nízkym tlakom minimálne počas 3 minút.

Sony Xperia Z3 recenzia-13

Sony Xperia Z3 recenzia-8   Sony Xperia Z3 recenzia-10

Rozloženie jednotlivých prvkov je na Xperii Z3 klasické, presne tak ako sme si naň zvykli už aj pri iných zariadeniach tejto spoločnosti. Prednú stranu vypĺňa veľký 5,2 palcový zobrazovací panel, ktorý dopĺňajú predné stereoreproduktory umiestnené nad a pod displejom. Inak tu nájdete už len prednú kameru a niekoľko senzorov pre automatické podsvietenie, či pre vypnutie displeja pri telefonovaní. Sony nevynechal ani notifikačnú LED diódu, ktorá sa dokáže rozsvietiť niekoľkými farbami. Nízka úroveň batérie je indikovaná červenou, nabitie batérie zelenou, notifikácie z Facebooku modrou, zmeškané hovory zas slabo modrou.

3,5 mm audio konektor sa nachádza navrchu a na rozdiel od prvých generácií tohto smartfónu nevyžaduje žiadne krytie. Pripojenie slúchadiel je tak bezproblémové a pohodlné, ako na ktoromkoľvek inom zariadení. Napravo sú pod krytkou situované sloty pre pamäťovú kartu micro SD a nano SIM. Krytkou je chránený aj micro USB konektor pre nabíjanie, ktorý si svoje miesto našiel na ľavom boku. Tu sa nachádza tiež dvojica dokovacích pinov a otvor na putko. Najdôležitejšie ovládacie prvky pre ovládanie hlasitosti, zapnutie a spúšť fotoaparátu nájdete napravo.

Sony Xperia Z3 recenzia-9

Zadná strana je pokrytá odolným sklom a okrem fotoaparátu s LED bleskom a niekoľkých ďalších nápisov neobsahuje žiadne ďalšie prvky. Dominantné je logo SONY a šošovka G Lens fotoaparátu, ktorý je situovaný v ľavom hornom rohu. Výrobca tu nenápadne umiestnil aj NFC značku a nápis XPERIA. Inak dokonalé konštrukčné spracovanie kazí aspoň z môjho pohľadu jeden nedostatok. Zadný kryt vyrobený zo skla je úplne plochý a nie je nijako chránený proti poškriabaniu. Pri položení telefónu na rovné plochy, môže teda pri jeho manipulácií pomerne ľahko dôjsť k poškriabaniu. Pokiaľ ju teda neplánujete nosiť v ochrannom púzdre, odporúčam minimálne zadnú časť chrániť fóliou, prípadne dávať väčší pozor na jej poškriabanie a poškodenie.

Sony Xperia Z3 recenzia-6

Konštrukčné spracovanie Xperie Z3 doviedol výrobca k takmer úplnej dokonalosti. Vďaka oblejším hranám a užšiemu profilu lepšie sadne do ruky a poteší aj malý rozdiel v hmotnosti oproti predchodcom. Samozrejme, nie všetkým bude vyhovovať veľkosť, ktorou sa radí už medzi väčšie smartfóny. Pre tých je tu však určená nová Xperia Z3 Compact, ktorá ponúka rovnaké výhody ako Z3, no v kompaktnejšom tele s menším 4,6 palcovým displejom. Pozn. Z3 Compact je tiež v redakcii a už čoskoro sa recenzia objaví online.

xperia Z3 a z3 compact

Displej – perfektný vo viacerých smeroch

Sony vybavil novú Xperiu Z3 displejom s uhlopriečkou 5,2 palca, ktorý aj napriek neustálemu trendu zväčšovania rozlíšenia disponuje len 1920 x 1080 zobrazovacími bodmi. Spoločnosti to vôbec nemám za zlé, pri používaní totižto rozdiel medzi Full HD a vyšším QHD pravdepodobne ani nepostrehnete. Naopak, menšie rozlíšenie má svoje výhody, a to v podobe menšej spotreby.

Sony Xperia Z3 recenzia-4

Sony v zobrazovacom paneli ponúka technológiu Triluminos, ktorá dokáže zobrazovať širšiu škálu farieb, vďaka čomu je obraz bohatší a živší. Konvenčné LCD displeje používajú biele podsvietenie, ktoré prechádza cez červené, zelené alebo modré filtre, čím sa vytvárajú farby. Pri Triluminos je biele svetlo nahradené modrým. To dopadá na tenký film tzv. kvantových bodiek (quantum dots), čoho výsledkom sú čistejšie a rýdzejšie farby. Zobrazovací panel sa chváli aj použitím technológie Live Colour LED,  ktorá kombinuje modré LED diódy s červenými a zelenými luminoformi. Vďaka dôkladne vyladeným farebným filtrom dokáže potom vytvoriť jasnejšie a rovnomernejšie podsvietenie. Funkcia X-Reality zas dodatočným spracovaním obrazu napomáha vylepšovať fotografie alebo videá. Otvorením fotografií, napríklad v albume, sa tak po krátkej chvíli zmenia, konkrétne sa upravia farby, ostrosť, kontrast a redukuje sa šum. Na displeji Xperie Z3 tak fotografie a videá vyzerajú lepšie ako v skutočnosti môžu byť.

Sony Xperia Z3 screen-1

Displej je typu IPS a ponúka skutočne kvalitné a hodnoverné zobrazenie farieb. Pochváliť musím bielu farbu, ktorú Xperia Z3 zobrazuje veľmi dobre. To isté však platí aj o ostatných farbách. Tie na displeji vyniknú v tom najlepšom svetle a nie sú pritom ani príliš presaturované alebo inak deformované. Výnimkou je čierna farba, ktorá nedosahuje až takej úrovne, no to platí najmä pri tmavšom pozadí a silnejšom jase. Pri bežnom používaní som si takéhoto nedostatku vyslovene nevšimol a vôbec mi neprekážal. Ak ste ale zástancami dokonalej čiernej, budete sa musieť poobzerať po smartfóne so Super AMOLED displejom.

Pozorovacie uhly sú vynikajúce, čo platí aj o čitateľnosti vo vonkajších prostrediach a na priamom slnku. Sony tvrdí, že v Z3 použil svoj doposiaľ najjasnejší displej, čo môžeme aj z našich skúseností potvrdiť. Výrobca uvádza svietivosť na úrovni 600 nitov, čo je oproti predchodcovi so 460 nitmi veľký krok vpred. Vyššiu svietivosť oceníte práve pri práci vonku, kde sa mi s Xperiou Z3 dobre pracovalo aj za jasných slnečných dní.

Poznámka: Sony Xperia Z3 síce má mód pre ovládanie v rukaviciach, no na rozdiel od Xperia Z2 nepodporuje napríklad kreslenie pomocou ceruzky alebo iných predmetov.

Sony Xperia Z3 recenzia-1

Displej Xperie Z3 je možné ovládať aj pomocou inteligentnej funkcie, vďaka ktorej sa pri držaní telefónu v ruke  nevypne. Využiť to môžete napríklad pri čítaní webových stránok alebo prezeraní fotografií. Manuálne môžete nastaviť vyváženie bielej.

Čo robí zobrazovací panel Xperie Z3 skutočne výnimočným, je nový algoritmus pre úpravu podsvietenia, ktorý analyzuje a optimalizuje kontrast pre každý pixel samostatne. Vďaka tomu sa zvýši dynamický rozsah bez potreby zvyšovať jas, a tým pádom sa zníži aj spotreba energie. Displej používa tiež nový druh úspornejších LED diód. Spojením týchto faktorov exceluje nová Xperia Z3 aj vo výdrži na jedno nabitie. O nej sa však viac dočítate v samostatnej časti.

Výkon a pamäť – pretaktovaná Z2

Sony Xperia Z3 a Z2 sú po hardvérovej stránke takmer navlas rovnaké. Poháňa ich totižto rovnaký procesor Snapdragon 801 a operačná pamäť RAM s kapacitou 3 GB. Isté rozdiely tu však sú, a to najmä v taktovacej frekvencii, ktorá je v prípade novšieho modelu vyššia – rovného 2,5 GHz. Aj to sa v niektorých prípadoch podpísalo na vyššej výkonnosti, ktorú sme namerali v benchmarkoch. Hoci nejde o výraznejší skok vpred, nový procesor a pamäť RAM sú zohranou dvojkou, ktorá zabezpečila, že Sony Xperia Z3 funguje naozaj veľmi rýchlo a plynulo. Spúšťanie aplikácií je rýchle a multitasking bezproblémový aj po dlhodobom používaní a spustení viacerých aplikácií. Operačný systém beží ako hodinky a len skutočne málokedy som spozoroval nejaké seknutie.

 

Hry si taktiež zahráte bez akýchkoľvek obmedzení. Vďaka grafickému čipu Adreno 330 si budete môcť vychutnať najnovšie a graficky najnáročnejšie herné tituly, a to bude platiť aj do najbližšej budúcnosti. Osobne som si na Xperii Z3 vyskúšal zahrať Modern Combat 5 a Dead Trigger 2, obidve hry fungovali presne podľa mojich predstáv – plynulo a bez zásekov. Navyše, aj pri tejto činnosti zahrievanie ostávalo v rozumných a znesiteľných medziach, čo platí aj o nakrúcaní 4K videa, pri ktorom sa už pravdepodobne nestretnete s hláškou o prehriatí tak, ako tomu bolo u Xperie Z2. Z3 sa síce po 10 minútach natáčanie 4K videa poriadne zahriala, no nevypla sa.

Prehliadanie internetových stránok je s Xperiou Z3 skutočne veľmi pohodlné a používateľský prívetivé. Načítanie stránok bolo vždy rýchle, čo platilo aj o skrolovaní po stránke či približovaní. Full HD rozlíšenie je na čítanie webových stránok a online textov maximálne postačujúce a s potrebou ho približovať som sa stretol len málokedy.

Sony Xperia Z3 screen-3

Vnútorná pamäť ponúka rovnakú kombináciu 16 GB interného úložiska a pamäťovej karty micro SD, ktorá môže mať kapacitu až 128 GB. Pre používateľa je po prvom spustení dostupných 11,5 GB, ktoré sa dajú použiť ako na ukladanie multimédií, tak aj na inštalovanie aplikácií a hier. Ak pripojíte pamäťovú kartu, môžete multimediálne dáta na ňu premiestniť jednoducho z nastavení telefónu. Navyše, priestor môžete tiež rozšíriť o vzdialené úložiská, a to buď prostredníctvom zdieľania systému Windows alebo SFTP serveru. K mobilu však vďaka podpore USB OTG pripojíte aj externé úložiská či príslušenstvo, a to prostredníctvom redukcie z microUSB na USB.

Sony Xperia Z3 screen-4

Pre hudobných fajnšmekrov

Nová Xperia si vďaka výkonnému hardvéru a dobre odladenému softvéru hravo poradí s väčšinou videí, ktoré sa na nej budete snažiť prehrávať. Na Z3 môžete teda sledovať videá v štandardnom aj vysokom rozlíšení, pričom vďaka výkonnému procesoru sa 4K videá dajú nielen vytvárať, ale aj prehrávať. Ja som túto možnosť testoval na ukážke Big Buck Bunny vo formáte mp4 a v rozlíšení 3840 x 2160 px pri snímkovacej frekvencii 30 fps. S týmto typom videa si Z3 poradil bezproblémovo, a to aj v natívnom prehrávači Filmy. V prípade nepodporovaného formátu však už tradične odporúčam použiť aplikáciu MX Player, s ktorou mám len tie najlepšie skúsenosti. A ako si novinka počínala v teste AnTuTu video? V tom dosiahla bodové ohodnotenie na úrovni 366 bodov, čo je porovnateľné napríklad so Samsungom Galaxy S5. Využiť môžete aj zdieľanie videa prostredníctvom protokolu DLNA alebo micro USB MHL výstupu v najnovšej verzii 3.0. Jej výhodou je prenos dát väčšími rýchlosťami, čo umožní bezproblémový prenos 4K videa. Podobne, ako aj v prípade iných Xperia zariadení, smartfón môžete prepojiť s herným ovládačom DualShock 3 a vytvoriť tak herný systém na báze Androidu a hier z Google Play.

Sony Xperia Z3 screen-5

Sony s telefónom samozrejme pribalil aj niekoľko multimediálnych aplikácií pre prehrávanie hudby, videí, či na prezeranie fotografií. Sú to dobre známe tituly Album, Filmy a Walkman, ktoré ponúkajú intuitívne a výborne spracované používateľské prostredie. Filmy triedia multimediálne súbory do niekoľkých kategórii podľa umiestnenia vo vnútornej pamäti. V každej z nich sa zobrazujú náhľady a po spustení aj ďalšie informácie získané z databázy Gracenote. Album poskytuje miesto pre vaše fotografie, a umožňuje triedenie snímkov podľa viacerých kritérií. Snímky môžete usporiadať podľa umiestnenia vo vnútornej pamäti, podľa tváre alebo miesta vytvorenia, a to v mriežke, ktorej veľkosť môžete meniť pomocou gesta pinch-to-zoom. Priamo v aplikácií sa dajú zobraziť aj súbory zo vzdialených zariadení alebo sociálnych sietí Facebook, Picasa, či Flickr. Zábery je možné označiť ako obľúbené a samozrejmosťou je aj vstavaný editor fotografií s niekoľkými efektmi a nástrojmi na úpravu.

Xperia Z3 je vybavená dvojicou reproduktorov, ktoré sú umiestnené nad a pod displejom. To zabezpečuje dobrý stereovnem a hlasitosť, čo ocenia najmä hráči hier a ľudia, čo radi počúvajú hudbu aj cez reproduktory svojho smartfónu. Musím však podotknúť, že reproduktory v Xperii Z3 sa svojou kvalitou síce približujú k HTC BoomSound, stále však za nimi vo viacerých smeroch zaostávajú. Na HTC One M8 hrajú predné stereoreproduktory hlasnejšie a predsa len o niečo čistejšie a s výraznejšími basmi. Aj napriek tomu však musím povedať, že technológii BoomSound od HTC sa Xperia Z3 zo všetkých smartfónov svojou kvalitou momentálne približuje najviac. Čo ma ale opäť sklamalo je, že pri zvonení, podobne ako pri Z2, funguje len jeden reproduktor.

Sony Xperia Z3 recenzia-12

Pochváliť musím kvalitu audio výstupu, ktorý je skutočne na profesionálnej úrovni. Výkon je viac než dostatočný a na svoje si prídu poslucháči všetkých hudobných žánrov. Sony pre zlepšenie kvality zvuku totižto implementovalo niekoľko vlastných technológií a funkcií. Prítomná je napríklad technológia High-res audio, ktorá znižuje skreslenie a šum v širšom frekvenčnom spektre a zabezpečuje presnú a detailnú reprodukciu vysokých tónov. Zvuk vylepšuje aj technológia Digital Sound Enhancement Engine (DSEE HX), ktorá dostane maximum najmä z menej kvalitných skladieb. ClearAudio+ automaticky optimalizuje zvuk a zvýrazňuje najmä výšky a stredy, čo sa môže pri vyšších hlasitostiach negatívne prejaviť napríklad pri rockovejších skladbách. Ak však spoliehate na vlastné nastavenia, k dispozícii je tiež vlastný ekvalizér fungujúci naprieč celým systémom. Ten ponúka niekoľko prednastavených profilov, ako aj možnosť nastavenia vlastných hodnôt. Basy zvýrazníte pomocou špeciálneho filtru Clear Bass a počúvanie môžete pri počúvaní cez slúchadlá vylepšiť aj priestorovým zvukom.

Sony Xperia Z3 screen-10

K ďalším hudobným funkciám patrí Dynamický normalizér, ktorý minimalizuje rozdiely v hlasitosti medzi skladbami a videami. Okrem toho je v ponuke aj ďalší efekt S-Force Front Surround pre reprodukciu virtuálneho 3D zvuku. Xperia Z3 má tiež zabudovanú technológiu na  digitálne potlačenie hluku, ktorá funguje s náhlavnou súpravou MDR-NC31EM. Táto znižuje hluk z okolia až o 98 %. Počúvanie v hlučnom dopravnom prostriedku, či v obchodnom centre a na ulici, tak bude opäť pohodlnejšie a vychutnáte si ho viac ako kedykoľvek predtým. Svoju hudobnú zbierku môžete zveriť do rúk vstavaného hudobného prehrávača od Sony. Walkman je podobne ako aj ostatné aplikácie od Sony intuitívny na ovládanie a poteší svojim pekným používateľským prostredím. K dispozícii sú základné funkcie, triedenie podľa viacerých kritérií, či sťahovanie informácií o hudbe z databázy Gracenote.

Sony Xperia Z3 screen-6

Nová Sony Xperia Z3 teda poteší každého, kto rád počúva hudbu a potrpí si aj na kvalitu. Osobne si myslím, že práve na počúvanie hudby je novinka vybavená veľmi dobre, čo dokazujú aj široké možnosti nastavenia, efektov a koniec koncov aj samotné stereoreproduktory na prednej strane. Z3 je teda skutočne určená pre všetkých hudobných fajnšmekrov.

Operačný systém Android 4.4.4 KitKat

Operačný systém Xperie Z3 sa oproti predchodcovi takmer vôbec nezmenil. Pribudli niektoré funkcie a aplikácie, inak je ale Android s nadstavbou TimeScape zväčša o tom istom. Aj preto bude časť venovaná operačnému systému rovnaká ako v recenzii na Xperiu Z2. V úvode spomínam hlavné zmeny a novinky, ktoré Xperia Z3 prináša.

Základom testovaného zariadenia je Android 4.4.4 KitKat so softvérovými tlačidlami, ktorý prináša niekoľko benefitov, vrátane zmien prostredia alebo možnosti bezdrôtovej tlače. Ako aj v iných smartfónoch od Sony, aj tu sa stretnete s používateľskou nadstavbou TimeScape, ktorá pridáva niekoľko vylepšení. Pozitívne hodnotíme všetky zmeny používateľského prostredia, ktorú tu majú minimalistický charakter a nemenia Android v takom rozsiahlom charaktere ako niektoré iné nadstavby.

Sony Xperia Z3 screen-2

Xperia Z3 ako prvá prináša funkciu PS4Remote Play. Svoju Xperia Z3 môžete vďaka nej používať ako vzdialenú obrazovku, na ktorú sa môžete pripojiť a ovládať svoje PS4 hry. Vo chvíľach, keď sa televízor používa iným spôsobom, jednoducho len pripojte svoj Xperia smartfón k PS4 cez domáce Wi-Fi, použite bezdrôtový ovládač DUALSHOCK s hernou konzolou GCM10 Game Control Mount a s Xperia Z3 môžete v hre pokračovať kdekoľvek doma. Pribudla tiež aplikácia Movie Creator, ktorej sa bližšie venujem v časti o fotoaparáte.

Každým prebudením displeja sa zobrazuje obrazovka uzamknutia, ktorá ukazuje aktuálny čas a dátum, operátora a tlačidlo pre rýchly prístup k fotoaparátu. Obrazovku je možné modifikovať len zmenou pozadia. Oceňujeme však možnosť prebudiť zariadenie dvojitým ťuknutím po obrazovke, čo je funkcia známa aj z iných konkurenčných zariadení. Po odomknutí sa presuniete na domovskú obrazovku, ktorá pozostáva z maximálne siedmich panelov, na ktoré je možné ukladať widgety, ikony aplikácií alebo adresáre. Nastavenia domovskej obrazovky sú prístupné podržaním prsta. Výrobca sa snažil vytvoriť rozhranie, ktoré by bolo pre používateľov maximálne jednoduché a rýchle, čo sa mu aj podarilo. Z nastavení je možné pristupovať k widgetom, tapetám, aplikáciám a motívom. Práve motívy Xperia sú pridanou hodnotou nadstavby a vďaka nim je možné upraviť vzhľad takmer všetkých prvkov systému, a to stiahnutím rôznych tém z Google Play. Niektoré sú však platené.

Notifikačná lišta je po novom priesvitná a je rozdelená do dvoch záložiek. Po vyvolaní sa zobrazia samotné rozšírené notifikácie, dátum, čas a tlačidlo pre vymazanie. V druhej záložke sú presunuté tlačidlá pre rýchly prístup k nastaveniam a funkciám smartfónu. Tieto je možné pridávať alebo odoberať prostredníctvom nastavení.

Sony Xperia Z3 screen-8

Menu s aplikáciami sa tradične vyvoláva stredným tlačidlom na lište domovskej obrazovky. Ak poznáte nadstavbu od Sony, určite budete so mnou súhlasiť, že v tomto bode ponúka výborné možnosti. Mriežku aplikácií si môžete totižto upraviť pomocou ponuky, ktorú vyvoláte potiahnutím prsta v ľavej časti obrazovky. Zmeniť je možné usporiadanie aplikácií podľa abecedy, najnovšie nainštalovaných, najpoužívanejších alebo podľa vlastného poradia. Výborná je tiež možnosť odinštalovať aplikácie priamo z menu, vďaka čomu sa tento proces výrazne zjednoduší.

Sony Xperia Z3 screen-7

Pravým softvérovým tlačidlom je možné vyvolať multitasking, ktorý zobrazuje naposledy otvorené aplikácie. Tu nájdeme aj známe miniaplikácie resp. malé aplikácie, ako ich nazval výrobca. Tieto sú v systéme zobrazené vždy na vrchu, teda sú na popredí nech robíte čokoľvek. Dostupná je napríklad kalkulačka, časovač, gmail, kalendár, prehliadač a iné, pričom ďalšie je možné stiahnuť aj z obchodu Google Play. Zaujímavá je možnosť vytvoriť si takúto malú aplikáciu aj z akéhokoľvek nainštalovaného widgetu.

Sony Xperia Z3 screen-9

Z nastavení spomeniem najmä možnosť ovládania prijímania a zrušenia hovoru prostredníctvom pohybov, tzv. inteligentného telefonovania. Prichádzajúce hovory môžete prijať priložením zariadenia k uchu, odmietnuť zatrasením zariadenia alebo vypnúť zvonenia otočením smartfónu obrazovkou nadol. K ďalším nastaveniam patrí možnosť vybrať aplikácie, ktoré môžu odosielať upozornenia alebo možnosť výberu systémových ikon, ktoré sa majú zobrazovať v stavovom riadku.

Sony ponúka aj vlastné riešenie, pre zabezpečenie voči krádeži alebo straty, ktoré nazýva my Xperia. Vďaka tomu máte možnosť v prípade straty vyhľadať svoje zariadenie, vydať zvukové upozornenie, aby ste ho mohli nájsť alebo uzamknúť zariadenie, či vzdialene vymazať dáta.

Ako to býva zvykom v každej používateľskej nadstavbe výrobcu, aj TimeScape prichádza so sériou predinštalovaných aplikácií. ich zoznam si môžete prečítať nižšie.

 • Budík a hodiny – Funkciami sa veľmi neodlišujú od natívnej aplikácie Androidu. Okrem nastavenia alarmu tu však nájdete aj možnosť sledovať čas v rôznych svetových metropolách, zapnúť stopky alebo spustiť časovač.
 • Track ID – Aplikácia, ktorá počúva zvuk z televízora a rozpozná program, ktorý sledujete alebo hudbu, ktorú počúvate.
 • Smart Connect – Aplikácia, pomocou ktorej môžete nastaviť špecifické akcie po pripojení nabíjačky, slúchadiel alebo náhlavnej súpravy.
 • Centrum aktualizácií – Miesto, kde si môžete skontrolovať, či má váš smartfón najnovšiu verziu operačného systému a či sú všetky jeho súčasti dostupné takisto v najnovšej verzii.
 • File Commander – správca súborov pre Android
 • Navigation – Xperia edícia navigácie od spoločnosti Garmin (náš testovací kus nedokázal aplikáciu aktivovať)
 • OfficeSuite Pro – platená verzia kancelárskeho balíka pre prácu s dokumentmi, prezentáciami či tabuľkami, ktorý sa zíde v každom tablete
 • PlayStation – aplikácia pre pripojenie k najnovšej hernej konzole PlayStation 4.
 • Podpora – skratka, ktorá otvorí internetovú stránku Xperia Care pre starostlivosť o zákazníka
 • Video Unlimited – miesto pre sledovanie televíznych programov. Na území slovenskej republiky však nie je služba dostupná.
 • Správy Sociallife – agregátor sociálnych služieb a spravodajských stránok. Vďaka funkcii inteligentné triedenie dokážete vybrať len také správy, ktoré vás budú zaujímať
 • Sony Select – miesto, kde spoločnosť odporúča rôzne nové aplikácie, hry či témy pre vaše zariadenia
 • Skica – nástroj pre kreslenie

Softvérová klávesnica ponúka bežné funkcie ako je oprava preklepov, diakritiky, veľkých písmen alebo obľúbené písanie posúvaním prsta po klávesnici. V nastaveniach je možné zapnúť aj písanie jednou rukou, pri ktorom sa rozloženie viac natlačí na jednu stranu displeja. Výborná je aj možnosť zadávať text hlasom. Klávesnica tiež poteší fanúšikov smajlíkov, ktorých je na výber naozaj veľa. Ak sa nestotožníte so vzhľadom klávesnice, v ponuke máte na výber aj ďalšie témy.

Fotoaparát

Sony si vo svojich vlajkových lodiach dáva na kvalite fotoaparátu veľmi záležať a výnimkou nie je ani Xperia Z3. Tá obsahuje obrazový snímač 1/2.3” Exmor RS s rozlíšením 20,7 Mpix a obrazovým procesorom BIONZ pre mobilné zariadenia. Do každého záberu sa vám teraz vďaka novej 25 mm širokouhlej šošovke Sony G Lens (pôvodne 27 mm) zmestí viac ako pri Z2. S fotoaparátom budete schopní vytvárať snímky s maximálnym rozlíšením 20,7 Mpix avšak len pri pomere strán 4:3. Ak budete chcieť širokouhlejší záber, máte na výber  z ďalších rozlíšení s pomerom strán 4:3 alebo 16:9 (max. rozlíšenie 15,5 Mpix). Tieto sú však dostupné len v manuálnom režime, v Superior auto móde je rozlíšenie napevno nastavené na 8 Mpix. V manuálnom móde môžete zároveň zvoliť vlastné hodnoty vyváženia bielej, zapnúť stabilizátor obrazu, či zmeniť citlivosť ISO. HDR je taktiež k dispozícii, ale len pri rozlíšení 8 a menej Mpix. To isté platí aj o ďalších nastaveniach a použití scénických režimov.

Sony Xperia Z3 screen-12

Výhodou fotoaparátu od Sony je, že jeho funkcie sú rozšíriteľné prostredníctvom aplikácií. Vďaka nim môžete vytvárať napríklad fotografie so zvukom, pridať prvky rozšírenej reality, duálny snímok vytvorený predným aj hlavným snímačom alebo vytvoriť spomalené zábery, či fotografiu s rozmazaným pozadím. Zaujme aj taká funkcia ako “Viac fotoaparátov”, pri ktorej sa video vytvára z dvoch uhlov pomocou sekundárneho Xperia zariadenia, alebo Motion Shot, ktorý zachytí niekoľko záberov pohybujúceho sa objektu a spojí ich do jednej fotografie. Fotoaparát ďalej podporuje rozpoznanie úsmevu, geoznačkovanie a samozrejmosťou je aj samospúšť.

Fotografie vytvorené Xperiou Z3 patria k tomu lepšiemu, čo dokážu mobilné zariadenia vytvoriť. Hoci mobilná fotografia sa kvalitou za posledné roky posunula míľovými krokmi vpred, stále ma čo vylepšovať. Vďaka vysokému rozlíšeniu snímača sú zábery detailné, pričom šum sa stále drží na prijateľných hodnotách. Farby sú reprezentované pomerne hodnoverne, aj keď všimol som si, že Xperia Z3 má niekedy problém s expozíciou a zábery boli dosť často presvetlené. Platí však, že Xperia Z3 robí pri dobrých svetelných podmienkach výborné fotografie s vysokou úrovňou detailov, no nedá sa zahanbiť ani v noci, kedy si počína taktiež veľmi dobre. Dokonca ako prvý smartfón na svete prináša citlivosť ISO rovnú 12800, čo sa však prejaví už aj na výraznejšom šume vo fotografiách.

Na nočných záberoch je už badateľný vyšší šum, čo však vzhľadom na veľkosť snímača a svetelnosť optiky nie je nič nezvyčajné. Osobne som najčastejšie fotil v automatickom režime, no využíval som aj manuálny mód s rozlíšením nastaveným na 15,5 Mpix. Trochu sklamaním je, aspoň pre mňa osobne, HDR, ktoré produkuje fotografie s nie príliš podareným farebným podaním. Snímky sú vyblednuté a farba oblohy ani zďaleka neodpovedá reálu. Stále si preto myslím, že kvalitou snímkou tento rok jednoznačne kraľuje LG G3. Tieto dve zariadenia však určite podrobíme ešte podrobnejšiemu testu. (fotografie v originálnom rozlíšení stiahnete tu)

Xperia Z2 - fotoDSC_0004 Xperia Z2 - fotoDSC_0015 Xperia Z2 - fotoDSC_0049

Fotografie z blízka

Zhoršené svetelné podmienky

Výhodou vodeodolnej konštrukcie je, že môžete s ňou robiť videá a fotografie aj pod vodou. Na tento účel pravdepodobne najviac využijete hardvérovú spúšť a funkciu TouchBlock, ktorá pod vodou zabráni náhodnému stlačeniu displeja.

Natáčanie videa je vylepšené Sony technológiou SteadyShot, ktorá s inteligentným aktívnym režimom kompenzuje pohyby a otrasy. Táto analyzuje desiatky záberov v pozadí aj v popredí, vďaka čomu predvída vaše ďalšie kroky. Sledovanie objektu je plynulejšie a zábery sú stabilnejšie. Nevýhodou však môže byť, že pri zapnutí tejto funkcie sa ukrojí časť obrazu.

Nahrávať je možné aj v 4K rozlíšení, ktoré vašim záberom dodá nový rozmer kvality. Aj pri tomto je možné aktivovať funkciu pre stabilizáciu obrazu. Kvalita videa je na vysokej úrovni, no bez zapnutej technológie SteadyShot je obraz pomerne roztrasený a pri väčších otrasoch aj deformovaný. Aj so zapnutou stabilizáciou nie je však video úplne plynulé a viditeľné je malé zadrhávanie obrazu. Inak ale na mňa stabilizácia obrazu zanechala veľmi dobrý dojem a najmä statické zábery vytvorené s touto funkciou vyzerajú skutočne dobre. Privítal by som však už optickú stabilizáciou, podobne ako na LG G3, či na novom Samsungu Galaxy Note 4. Čo sa týka predného fotoaparátu, Sony využil snímač Exmor R s rozlíšením 2,2 MPx. Svojou kvalitou sa s hlavným fotoaparátom porovnávať nemôže, no bezproblémovo postačí na videohovory.

Zaujímavosťou, ktorú Sony prináša v najnovšom telefóne je aplikácia Movie Creator. Táto sa inšpirovala aplikáciou HTC Zoe a video Highlights od HTC a ponúka možnosť automatickej tvorby videí. Tie vytvorí za pomoci rôznych efektov a hudby z 15 vybraných snímkov. Videosekvencie robí automaticky z fotografií, ktoré ste vytvorili počas dňa, Movie Creator však spraví aj mesačný prehľad, či výber najlepších momentov.  Nastavení, ktoré aplikácia ponúka nie je veľa a v podstate umožňuje len vymeniť vybrané zábery, alebo zmeniť hudbu.

Konektivita

Xperia Z3 ponúka v oblasti konektivity skutočne bohaté možnosti. Okrem klasického 3G pripojenia s rýchlosťami do 42 Mbps si s ňou užijete aj rýchlejšie prenosy v LTE sieťach, ktoré sa vo veľkom začínajú budovať už aj na Slovensku. LTE podporuje väčšinu frekvenčných pásiem (700/800/850/900/1700/1800/1900/2100/2600) a dáta dokáže prenášať teoretickou rýchlosťou až do 150 Mbps. Samozrejmosťou je WiFi v štandardoch  a/b/g/n/ac s možnosťou zdieľať multimediálny obsah prostredníctvom DLNA alebo WiFi Direct. Nájdete tu tiež Bluetooth vo verzii 4.0 a NFC, ktoré poslúži na rýchle prepojenie s príslušenstvom alebo zdieľanie niektorých informácií alebo menších dátových balíkov.

Micro USB sa tu nachádza vo verzii 2.0 a podporuje USB On-the-go, takže k smartfónu si môžete pripojiť externé dátové médiá, ako sú USB kľúče alebo disky. Okrem nich však Z3 zvládne aj prácu s klávesnicami a myškami. Xperia Z2 podporuje novší štandard MHL 3.0, ponúkajúci vyššie prenosové rýchlosti napr. pre prenos 4K videa.

Telefonovanie so Z3 bolo vždy bezproblémové a hlasitosť dostatočná aj v hlučnom prostredí. Túto činnosť vám však môže uľahčiť alebo spríjemniť niekoľko funkcií, ktoré oproti iným ponúka navyše. Je to napríklad odkazovač, ktorý namiesto vás zodvihne prichádzajúci hovor, prehrá vybratý pozdrav a správu volajúceho nahrá do zariadenia. K dispozícii je odmietnutie hovoru preddefinovanou správou, či funkcia potlačenia šumu mikrofónu. Nastaviť môžete ekvalizér hovoru, zapnúť zlepšenie hlasu volajúceho či spustiť pomalú reč, ktorá spomalí rýchlosť reči druhého účastníka hovoru.

Batéria – bežec na dlhé trate

To čo Sony spravil s výdržou novej Xperie Z3 je skutočne obdivuhodné. Hoci sa kapacita batérie oproti predchádzajúcemu modelu zmenšila o 100 mAh, vydrží oveľa dlhšie ako väčšina dnes predávaných smartfónov. Kombinácia batérie o kapacite 3100 mAh s úsporným displejom a procesorom sa podpísali pod výdrž, s ktorou sa pri normálnom používaní bez problémov dostanete cez dva pracovné dni. Ani pri náročnejšom používaní ma Xperia Z3 nenechala v štychu. Displej ostával v priemere zapnutý po dobu 5 hodín, pričom raz sa mi po odpojení z nabíjačky a 33 hodín používania podarilo dostať až na 6 hodín. To sú viac než výborné hodnoty a pravdu povediac, doteraz som ešte netestoval smartfón, ktorý by ich prekonal. Bežný scenár používania bol taký, že ráno som Xperiu Z3 odpojil od nabíjačky, pričom počas dňa som ju používal na bežné činnosti, ako napríklad prehliadanie internetových stránok, mailovú komunikáciu a telefonovanie. Sem tam som sa chvíľu zahral Modern Combat 5, vypočul si nejakú tu skladbu alebo pozrel video na Youtube. Pripojenie väčšinu času zabezpečovalo WiFi, no niekoľko hodín som využíval aj 3G sieť. Večer som na Z3 WiFi nevypínal a aj napriek tomu mi na druhý deň ostalo dosť energie na to, aby som po práci prišiel domov a vydržal s telefonom až do nočných hodín. Samozrejme, nie vždy sa mi to podarilo a niekedy som musel pripájať nabíjačku o niekoľko hodín skôr. Verím však tomu, že keby som na noc vypínal internet a telefón používal striedmejšie, tak sa bez problémov dostanem cez 48 hodín výdrže. Výborne Sony!

Sony Xperia Z3 screen-14

To však nie je všetko. Počas testovania výdrže som nepoužíval žiadnu z dostupných šetriacich funkcií, ktoré Sony ponúka. V Xperii Z3 ich však nájdete niekoľko, vrátane bežného režimu STAMINA a funkcie WiFi podľa miesta, ktorá podľa polohy dokáže automaticky aktivovať alebo deaktivovať WiFi. Prítomný je aj režim slabej batérie, ktorý môže znížiť jas obrazovky, vypnúť synchronizáciu alebo niektoré ďalšie funkcie, ktoré by mohli beh na batériu skrátiť. Novinkou je Režim Ultra Stamina, ktorý výrazne predlžuje výdrž tým, že k dispozícii sú len niektoré základné funkcie, ako telefonovanie a posielanie správ. Klasický režim STAMINA je doplnený o Rozšírený pohotovostný režim a Režim rozšíreného používania. Prvý menovaný vypne prenos mobilných dát a WiFi pri vypnutej obrazovke, pričom vybrať si môžete aplikácie, ktoré budú aj v tomto režime fungovať bez obmedzení. Druhý režim zas obmedzí výkon zariadenia. Nastaviť je možné hodiny, kedy má byť STAMINA aktivovaná, prípadne sa dá zapnúť aj zaraďovanie dát na pozadí do frontu, pri ktorom sa batéria šetrí tým, že dáta sa posielajú len v zhlukoch len v stanovených intervaloch.

Sony Xperia Z3 screen-13

Záverečné hodnotenie: TIP REDAKCIE

TIP_redakcie_MojAndroidSKSony Xperia Z3 ako nasledovník Xperie Z2 prináša vítané zmeny. Konštrukcia je tenšia, ľahšia a oblejšia, čo pri takto veľkom telefóne prispieva k lepšiemu držaniu v jednej ruke a ľahšiemu ovládaniu. Sony však neostal len pri vylepšovaní konštrukcie a vzhľadu. Xperia Z3 je tak o niečo výkonnejšia s lepším fotoaparátom a najmä excelentnou výdržou na batériu. Práve výdrž je jednou z hlavných výhod tohto smartfónu a na svoje si určite prídu aj najnáročnejší používatelia, ktorí svoje mobilné zariadenia využívajú skutočne naplno. Vyzdvihnúť ale musím aj kvalitu hudobnej reprodukcie a funkcie fotoaparátu, ktorý medzi smartfónmi patrí ku špičke. To všetko už tradične zabalené vo vode a prachu odolnom tele, ktoré znesie aj náročnejšie používanie.

Niekoľko chybičiek krásy sa však nájde aj tu. Je to najmä zadná strana, ktorá je pri bežnom používaní náchylnejšia na poškriabanie. Predné stereoreproduktory sa HTC BoomSound stále nevyrovnajú, no Sony aj v tomto smere vykročil správnym smerom. Veľkosť môže už niekomu prekážať, no aj preto japonský výrobca ponúka aj menšiu Xperiu Z3 Compact. Na svoje si tak príde skutočne každý.

Sony Xperia Z3 recenzia-5

Sony Xperii Z3 nakoniec nemám až tak čo vyčítať a považujem ju za jeden z najlepších smartfónov na trhu a myslím, že si právom zaslúži aj naše ocenenie Tip redakcie. Ak hľadáte smartfón, ktorý je rýchly, výborne fotí, ponúka množstvo doplnkových funkcií a je navyše aj vode a prachu odolný, tak potom je nová Xperia Z3 správnou voľbou. Jej cena sa v čase písania recenzie pohybovala na úrovni 600 eur.

PlusyMínusy

 • Konštrukčné spracovanie a odolnosť voči vode a prachu

 • Displej

 • Predné stereo reproduktory

 • Excelentná výdrž na batériu

 • Fotoaparát

 • Zadná strana sa ľahko poškriabe

 • Chýba optická stabilizácia obrazu

 • Pre niekoho veľkosť

4.10.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

 • Maňooo

  “Sony si vo svojich vlajkových lodiach dáva na kvalite fotoaparátu veľmi záležať ”

  Sony Xperia Z1 problémy pri fotení s bleskom fotka sivý nádych nepoužitelná
  Sony Xperia Z2 problémy natáčať 4K video enormné prehrievanie smartfónu
  Sony Xperia Z3 ??? (určite sa niečo nájde)
  Ale hlavne že si dajú záležať na fotoaparáte :P

  • Lli

   proste si chcel povedat ze tvoj tamtung je najlepsi…

   • Maňooo

    Neviem že by som spomínal niekde že mám Samsung ale áno mal som S3 potom som prešiel na Z1 ktorá absolútne nebola schopná robiť fotky za slabého svetla alebo nedaj bože v noci lebo ten blesk ich totálne prepaľoval a bola to chyba od výroby potom prišla na rad Z2 a vždy keď som natáčal 4K video cca 5-10 min tak na mobile by som si vedel spraviť praženicu ale to by až tak nevadilo ale skôr to že mi vždy na to padla aplikácia fotoaparát takže asi tak fakty sú fakty možno som nemal šťastie na kusy ale pre mňa sony nevie robiť mobily …

    • JaroB

     to, že sansung nedokáže natáčať dlhšie 4K videá ako 5min ťa netrápi…a čo ako, že sa vypol pri 4K nahrávaní…úplne si to vynahradila Z2 všetkým ostatným…V NIČOM NEMÁ S5 NA Z2 okrem fotiek za slnečného počasia …Ak kupujem mobil za peniaze ako stojí Z2 tak si niečo o ňom zistím a stanovím si priority…ak je pre teba priorita natáčať hodinu 4K videá tak si kúp 4K videokameru…

     • Maňooo

      A ja sem obhajujem samsung a neviem kde si vyhrabal S5 nauč sa najskôr čítať poriadne ja len podotýkam na chyby ktoré sa uskutočnili či už pri výrobe alebo ja neviem kde netvrdím že tým trpia všetky kusy ale že sa ich nájde veľa keby si trocha čítal zahraničné portály bol by si múdrejší možno a ja nemám prioritu natáčať 4K video 1 hodinu ja len tvrdím tak ako Z1 trpela problémom pri foťáku a mala veľa negatívnych ohlasov človek by si myslel že sony sa poučí a dá si na také veci pozor a nie že pri vydaní Z2 zas odflákne niečo čo sa týka foťáku aspoň vidno ako si sony všíma ohlasy uživateľov nulovo … a neviem ako je na tom samsung s tým ale sony žalostne zle a netvrdím keby to spadlo 1x tak byv sa na to nesťažovalo aj kopu iných ľudí :P

      • JaroB

       môžeš mi prosím ťa na písať jeden jediný TOP model ktorý je dokonalý a netrpel pri vydaní žiadnou chybou ???
       Taký NEEXISTUJE !!!

       • Maňooo

        Možno nie to je pravda ale zas neexistuje ani top model ktorý by mal také zavažné závady ako tento dobré u Z2 sa to dá prehliadnuť pravda keď video tak kameru ale V Z1 ako do…. ten ich legendárny fotoaparát ktorý je z 50% nepoužiteľný a tvária sa ako keby sa nič nestalo tak to je naozaj smutné :)

        • Sxe

         Len tak na okraj. Taras dve na tri

         • Maňooo

          Áno každý mobil má svoje muchy ja len tvrdím že keď v článku vidím napísané že dokonalý fotoaparát od Sony tak po skúsenostiach si poviem že možno len tak na papieri Z3 možno bude iná ktovie ja hovorím o predchádzajúcich modeloch fotoaparát vychválený do neba ale keď došlo na lámanie chleba tak vec sa mala inak áno každý má iné prednosti vo všetkom ostatnom si myslím že sony je fajn okrem tej jednej veci keby som chcel mobil s poriadnym foťákom tak podľa môjho názoru Nokia vždy robila robí a aj bude robiť najlepšie foťáky ale zas ona má iné mínusy každý má svoje a dokonalý mobil je nájsť nemožné.

  • Majo Majco

   ked chces mobil na fotky tak si kup nokiu :)

 • Jurko Paulen

  Konečne sme sa dočkali. Nádherný telefón :) Najväčší adept na nástupcu za môje SP-čko v bielej alebo hnedej farbe. :)

  Možno by som ocenil ešte trošku podrobnejšie otestovanie v istých smeroch, ako je napríklad režim fotky či videa pod vodou, resp. ako je na tom výdrž aj pri režimoch stamina či extrémnom šetrení, alebo čo obsahovalo balenie atp. No nič to :)

  Aj tak Vám ďakujem za veľmi dobre spracovanú a peknú recenziu, well done!

 • JaroB

  Skutočne najkomplexnejšia recenzia akú som na Z3 čítal a perfektne napísaná…Super :)

  DIK

 • JaroB

  Porovnanie Z3 vs G3 …stabilizácia Stready shot na plnej čiare poráža hw stabilizáciu…načo by SONY robilo? A G3 za nízkeho svetla nemá najmenšiu šancu na Z3

  https://www.youtube.com/watch?v=EfwG47I8qf4

  • JaroB

   už Z2 mala stready shot stabilizáciu perfektnú a u Z3 ju ešte vylepšili

   https://www.youtube.com/watch?v=ezvq6DLn3ho

   • Adam Beňko

    Xperia z2 ale najhorsie zachytava detaily na pozadi. Vzdy si to vsimnem pri takychto videach. Vsimni si tie stromy , tam to najlepsie vidno.

 • JaroB

  Ak takto bude nejaký mobil natáčať v takejto tme môže sa prihlásiť do súboja…za nizkej hladiny svetla SONY konkurenciu nemá…denné fotky ešte nie sú také aké by mohli byť ale aj to sa môže rýchlo zmeniť

  https://www.youtube.com/watch?v=waQbDeI2KoI&index=40&list=UUYRkOO_tpXUtlrk4ojpZesA

 • Martin Sagan

  A uz je konecne vodotesna? nie ako ten moj shit Z2, tri krat na reklamaciu vzdy po mesiaci .. telefon vzdy uspesne utopeny :/ teraz zvazuje ist prec od SONY, mal som ostat radsej s HTC, tam som nikdy nemal problem s vajkovou lodou.

  • JaroB

   Celé leto som natáčal a fotil pod vodou so Z2 a rok pred tým so Zkom …NIKDY som nemal žiaden problém…prv ako začneš dávať mobil pod vodu tak si poriadne skontrolujem či všetko tesní a či nieje sklo nejak divne nalepené…čo sa môže stať a tak sa vyvarovať prípadnému vniknutiu vody…
   Takže problém bude medzi Z2 a zemou :)

   • Martin Sagan

    ty si vtipalek :) kritky boli vzdy riadne utesnene, chyba je v Z2, kedze kazdu reklamaciu uznali, ale bohuzial neopravili dost dobre … pri poslednom raze som zistil, ze voda vnika do telefonu cez cocku fotaku … takze to fakt neviem ako mam ovplyvnit, tak ako ani to zle nalepene sklo, co ho mam pur penou obohonat??

    • JaroB

     tak ty si teda riadny smoliar potom…milióny ľudí používa vodeodolné Xperie všade po svete ale ty si akurát mal smolu,že 3 kusy vadné pristáli u teba…alebo jeden kus nevedeli 3x poriadne utesnit v servise? tak si mal poriadnu smolu na kus …..

     • Martin Sagan

      bol to jeden kus 3x opravovany … zly servis, teraz uz vratia peniaze alebo novy kus … budem sa ho bat vsak vobec potopit … zase riesit reklmaciu ma uz nebavi, ja potrebujem telefon pre pracu…

      • JaroB

       držím palce…je to skvelý telefón…na tvojom mieste by som asi zobral už odskúšaný a pokrstený mobil ktorý už má niečo pod vodou odžité…:)
       Kde si ho kupoval? Hneď v prvej várke?

       • Martin Sagan

        ano, bol uplne z prvej varky, co prisla na slovensko a bol brany na pausal cez telekom…

        • JaroB

         Boa tak ty si mal riadnu smolu…u telekomu to už nebola prvá várka ale aj tak…ja som bol možno jeden z prvých od telekomu…. ešte cez retenčné mi hneď v prvý deň, rezervovali aby sa nevypredal….ale som si ho nechal poslať na predajňu kde som si všetko poriadne poprezeral a vyskúšal /samozrejme okrem vody :D/ podľa chýb na ktoré upozorňovali prvý majitelia…krivo nalepené sklo,kvalita reprákov,šošovka foťáku atď. Doma som mal pripravené Nillkin sklo a potom rovno pod vodu…známy bral asi týždeň nato z Orange 2 ks a tiež žiaden problém v bazéne ani v mori…ja inak som tie krytky otvoril asi 2x za celý čas…doma som už mal pripravené to sklo a magnetický kábel s dockom…

         PS: ber nový a zameraj sa fakt na kontrolu…držím palce

      • Daniel Extremista Hajas

       Citam to a je vazne smla ze to nefunguje ako pri inych znackach. Preukazatelne chybny kus tak ide kus za kus a basta. Nik sa o nicom nebavy. Hotovo. Toto sa mi vazne nepaci tento pristup opravovania ked je evidentne ze je dany kus chybny.

  • Leslie10

   Presne to iste sa mi stalo az 2x, no este so starym modelom Sony Xperia Z…

  • Tominko

   3 krat na reklamacii a tri krat ho znovu hodis do vody.. :D Ja mam Z2 a este sa nestretla s kvapkou vody. Ja neviem preco to vsetci musia zakazdu cenu skusat, napustat umyvadlo a topit telefon, ci vydrzi .. Este cez leto chapem ak to niekto chce kvoli fotkam pod vodou a do bazena, tak ok, ale inak, nepripada do uvahy aby som to skusal a riskoval znicenie inak super telefonu. Staci mi vediet ze ked nahodou mi niekedy spadne do vody alebo ma zastihne prudky dazd, ze sa nemusim hned vesat hlavu ze telefon je KO . Aaa co sa tyka toho HTC, neviem s ktorou vlajkovou lodou od nich by si sa vykupal :P

   • Sxe

    Toto je hrozný názor. Pokiaľ telefón má niečo garantované výrobcom, tak prečo by som to nemal využiť? Hneď prvý deň som ju namočil, aby som zistil ako je na tom môj kus, ak by nevydržala, obratom by išla na reklamáciu. Ja sa s mojou Xperijkou nemaznem, keď sa zaspini tak si ju pekne umyjem a je ako nová

    • Tominko

     Vidis a podla mna je zase totalne na hlavu nazor, “ak vyrobca garantuje ze vydrzi hod o stenu, budem ho hadzat o stenu” , ale prosim, sto ludi sto chuti.. Ta vodeodolnost je tam sice garantovana, ale pokial nutne s tym nepotrebujes ist hned do vody, tak preco hned po vybaleni topis v umyvadle? Ved ak to raz budes potrebovat a odide, tak reklamujes potom nie? Mne sa zase toto zda na hlavu..Mas predsa na to 2 roky.. ale pohoda hadat sa nebudem kazdy mame svoj nazor.. A este sa trosku smejm na tom ze ak si ju zaspinim, umyjem.. To co robis s tym telefonom hadzes ho do blata ? Lebo ja ju mam uz 2 mesiace a je ako nova a to nepouzivam ani puzdro iba prednu foliu..

     • Sxe

      Ja nechcem po roku používania zistiť, že môj mobil vlastne nie je vodotesný. Báť sa používať vodotesnosť na vodotesnom mobile je to isté, ako nepoužívať hocijakú inú jeho vlastnosť.
      Pracujem aj v prasnom prostredí, mobil chytám so spinavymi rukami dosť často. Voda ti to zmyje lepšie ako behať po nej s papierovou vreckovkou. A papierová vreckovka sa nedostane do špár.

      • Tominko

       Ja sa nebojim, proste to nepotrebujem :)Ale ved ok, ak to niekto kupi iba , resp. hlavne kvoli vodeodolnosti tak budiz, ale ak dostane vadny kus ako tuto chlapik vyssie, tak bude viac bez telefonu ako s telefonom… Ja osobne by som kupil Z2 aj keby nebola vodeodolna, bral som to iba ako taky bonus, ako som pisal vyssie , ked ma niekedy zastihne dazd, pripadne nejaky pad do vody, do mlaky, mat ten pocit ze ten telefon to vydrzi, pripadne mi to vyreklamuju je fajn.. Toto vidim ako hlavne plus pri tom garantovani vodeodolnosti..

   • Martin Sagan

    to mas ako keby si si kupil vysavac a radsej by si ho nezapinal, aby sa ti neupchal prachom …. ked je raz obil vodotesny, tak musi vydrzat, to co predajca uvadza … HTC nebolo ani jedno vodotesne, ale to som pisal v suvislosti, ze som mal 4 rozne po sebe a nikdy nebol problem a nebolo treba reklamovat…

   • Demon Killer

    Tak ja mám galaxy ace, raz mi padol do polievky a predstae si jako nový

  • Dido
   • Martin Sagan

    to som videl, podla mna je to blbost, ved aj tam som pisal do komentarov pod clankom …

  • Sxe

   To je smola. Moja Z2 sa kúpe alebo umýva často a nič jej nie je. Naposledy včera

  • Majo Majco

   bol s reklamaciou nejaky problem?

   • Martin Sagan

    za kazdym reklamaciu uznali, pretoze to bola vada telefonu. Kdesi proste netesni a nevedia to opravit … akurat vzdy na 2 tyzdne naharadny mobil od telekomu, zvycajne nejaka bucora … ale na tom telefone uz bolo vymene vsetko okrem ramu, maticna doska, 2x display, mikrofony, reproduktory … teraz uz vratia peniaze alebo novy kus … ale neviem ci este dam sancu SONY … za kazdym telefon vymazany zo servisu, vsetko nahadzovat od znova, SONY backup funguje uplne ze na … skoda reci. predtym som mal 4x po sebe vlajkovu lod od HTC a nikdy nebol problem…

 • JaroB

  Tu je pekný článok o stready shot stabilizácii a prečo SONY hw stabilizáciu nepotrebuje … aj tak dosahuje lepšie výsledky ako konkurencia

  http://www.soyacincau.com/2014/09/18/sony-xperia-z3s-intelligent-active-video-stabilisation-is-impressive/

 • OBAG

  Sony sa tento smartfón proste podaril :)

 • Luke Malatinsky

  Skvelá recenzia, jediné čo môžem vytknúť, že ste nespomenuli výdrž batérie so šetriacimi režimami :)

 • Xwert Is

  Mňa by celkom zaujímalo akým zariadením ste fotili telefón do tejto recenzie :)

  • llk

   Nikon D600

   • Xwert Is

    Hmm robí krásne fotky ale tá cena :D

    • Peter Jurček

     take foto spravis aj s Canon 60D…a dokonca i canon 600D a je to lacnejsie…potom uz ide o objektiv…tam zacina teprv ta sranda ;)

     • Xwert Is

      Ja sa vo fotakoch veľmi nevyznám ale páčia sa mi tie fotky proste sú famózne… ešte sa dozit doby keď tak budú fotiť mobilné telefóny :D… to by bolo….
      Každopádne krásne fotky.

      • Peter Jurček

       myslim si ze tej doby sa nedozijes…DSLR budu vzdy popredu…lebo su primarne urcene na fotenie…a ako som pisal fotak je jedna vec a druha je potom objektiv :)

 • kri

  Takze dohromady zase nic. To ako dokedy mam cakat na mobil, ktory prevalcuje LG G2?

  • JaroB

   mám aj g2 aj Z2 …. a poviem ti,že už Z2 je lepšia ako G2…ale teraz som sa už rozhodol…obe idú z domu a v pondelok ich nahrádza Z3 Compact white :D

   • sensilux

    Akurat z nej pisem, mas sa naco tesit, hlavne na bateriu, je famozna :-)

    • Vlado

     Aj na Z3 Compact je navigácia od Garminu?

     • sensilux

      Ano ano je, je moznost vyberu jednej krajiny, ja to uz mam nahodene ale zatial som ju este neskusil…

      • Vlado

       Škoda, že nie celá Európa, ale nevadí:)
       Pondelok mi príde čierna Z3 compact, tak môžem podumať či aktivujem Slovensko, ktoré mi bude fungovať aj na online mapách od Google.

      • JaroB

       Akú farbu máš? Kde a za koľko si ju kúpil? Čo si mal v balení?

       DIK

       • sensilux

        Biela, v baleni nabijacka, stuple do usi…kupovane cez mp3.sk

        • JaroB

         Zajtra by som mal ísť tiež pre bielu …dúfam, že dôjde :) Sa teším jak syn na vianoce :D

 • Adam1K750SvK

  Mohli by ste urobiť recenziu na LG L Bello ?

  • Martin

   Za tu cenu je to dosť v pohode telefon. Sestra ho ma a okrem neposkrabatelneho displayu mu nic nechyba – lahko opravene, kupena ochranna folia.

 • tomassddd

  Takže to isté ako Z2 len ľahšia :)

 • fifo

  mna by zaujimalo co sa nachadza v baleni???

  • Majo Majco

   to aj mna ,, hlavne ake sluchatka ktomu dodavaju ak to zistis daj vediet :)

 • lub

  Vyzerá super :) Stále čakám na smartfón, ktorý vydrží na batériu ešte o riadny kus viac, ako môj terajší :) Mám dva, jeden sa drží tak dva týždne (vôbec h onepoužívam len sem tam zavolám), a druhý moc nešetrím a tak 5 dní dá v pohode :) Len sú to staršie modely, chcelo by to niečo novšie, lenže tieto nové smartfóny vydržia AŽ 48 hodín!! čo je otras..

  • Denis

   Pokial chces aby nejaky high-end smartphone vydrzal ako tvoje starsie tak si este par rokov pockas. Osobne mi vobec nevadi nabijat mobil kazdy den. Nabija sa v noci, takze to cloveka vobec neobmedzuje. Tiez si nemyslim, ze by mal niekto zabudnut nabit phone. Ved svetlo, TV alebo comp tiez nazabudame pred spankom vypnut.

 • Jozef

  “Počas testovania výdrže som nepoužíval žiadnu z dostupných šetriacich funkcií, ktoré Sony ponúka.” Hlavne, že režim Stamina bol zapnutý :D A predposlednou fotkou si autor naložil do úst… :D

  • Jozef, režim Stamina sme zapli len pri fotení, čiže si nikto nikde nenaložil :-)

 • Vacul

  Nemohl by někdo napsat jaké je heslo na mega.co, kde se nacházejí ty fotky??

 • Viktor Marko

  Ahojte ,,,, neviem sa rozhodnúť či s5 alebo z3 :/

  • joko

   toto

 • JaroB

  Tu sú fotky ktoré ukazujú čo sa dá s tohoto mobilu dostať ak sa vie ako…https://www.flickr.com/photos/125751132@N08/with/15179323685/

  • Viktor Marko

   všetky sú urobené s Sony xperia z3 ? ??? riadne vyzeraju ako so zrkadlovkou

  • Peter Kotrčka

   mal si ho v ruke alebo nejako stabilne polozeny? a okrem toho, 1/5 pri iso 50? tam muselobyt svetla ako na chirurgickom stole.

  • Donkezz

   ved to je to ak sa vie ako na to a vacsinou na to nie je cas …. nechcem sa bavit minutu s nastavovanim aby som spravil fotku…. presiel som z iphonu 4s ale som dost sklamany zatial s tym ako je potrebne nastavovat aby bola pekna fotka pri zhorsenych podmienkach a taktiez aky ma problem ked sa foti tmave pozadie (napriklad obyvackova stena) ked mu tam svieti televizor ….. taketo problemy som z iphonom nemal nie som na to zvyknuty uvidime ako to bude po par mesiacoch

 • Vlado

  Prečo má XPERIA Z3 compact na Benchmarku vyššie skóre XPERIA Z3?

  • Jedným z dôvodov je napríklad to, že procesor musí vykresľovať menej pixelov na displeji, keďže má Z3C “iba” HD rozlíšenie :-)

   • Vlado

    Asi ako v malom aute silný motor z väčšieho auta :)

   • Peomir

    Môžem sa váš opýtať či funguje ceruzka na displayi? Niečo ako stylus.
    Ďakujem

    • V tejto verzii Xperie bohužiaľ nie :-)

     • peomir

      Ale nožík funguje?? Mali ste video.. tak ako to je? :)

 • Vlado

  Predpokladal som toto ako príčinu. Vďaka za potvrdenie. Nebudem písať čo som nameral. Teším sa na recenziu aj na menšieho súrodenca XPERIE :)

 • Ganca

  >>> DISCLAIMER no. 1 : EXTRÉMNE DLHÝ KOMENT <<>> DISCLAIMER no. 2 : NEPROPAGUJEM SONY <<>>16,700 KČ<<>>24,700 KČ<< na FB už by bol (y) <. Ale zase taká Z Ultra už je moc. Je to také nespratné na nosenie aj používanie, ani do ruky nesadne hneď…

  Len dúfam že do konca novembra tie ceny troška klesnú, lebo v kamennom obchode stála Xperia Z3 až 19,000 KČ :P Auč! Také číslo zamrzí a donúti uvažovať triezvo… :) Ideálne by to bolo tak okolo 15-16 tisíc KČ, no uvidím… Ale Z3 kúpim tak či tak, mal som možnosť ju vyskúšať ( asi iba na 10 minút ) a úplne si ma získala. Takže po kúpe ju hneď otestujem nejakým HW-killerom (asi GTA: San Andreas) že koľko detailov vydrží, dúfam že "lagom" odolá čo najdlhšie…
  —————————————————————————————-
  —————————————————————————————-
  PRE REDAKCIU: POINTA NA KONIEC, čo som chcel týmto všetkým povedať:
  —————————————————————————————-
  Takže ak by sa to dalo nejako "napraviť" :) tak ŠUP TAM S TÝM ČLÁNKOM NA FACEBOOK! :D Please, nech som tu tento môj "žvást" nepísal zbytočne, to by bol odpal…
  Ale ak ste už tento článok zdieľali a to len ja som slepý a nevšimol som si to, tak sa vám vopred OSPRAVEDLŇUJEM za to že som vám krivdil aj za tento môj výlev :DDD Ale pre istotu si ho sám "lajknem" jak S(*)CKA, aby vzbudil dojem že niekoho zaujal a že stojí za prečítanie :D

  P.S.: Sorry že som ceny napísal v KČ, ale som v Česku a nechce sa mi to prepočítavať na € -_- Ceny na porovnanie iPhone a Sony mám z českej Heuréky a napísal som najnižšiu cenu pri obidvoch mobiloch. A ešte sorry za niekoľko premárnených minút života čítaním môjho príspevku :P :)

  Uf, TY V(*)LE, začiatok písania 22:50, koniec písania 03:45! Ale som sa rozpísal… :DDD

  • Ganca

   WOW, medzi “>>>24,700 KČ<<" a "na FB už by bol (y)" mi zmizlo vyše pol príspevku :( Nervy od 0 do 10? Kvalitných 9,5

  • Michal Chabada

   Akoze sorry, ale to si co za nas FB kamarat, ked si si nevsimol tento status s tolkymi lajkami :-)

   https://www.facebook.com/MojAndroid.sk/photos/pb.368156547405.-2207520000.1413073090./10152424524912406/?type=1&theater

   • Ganca

    Aha, tak sorry… Ale aj ma to potešilo že som sa mýlil :DDD A na FB mi chodia od vás upozornenia pravidelne, aby mi neušli novinky okolo Androida… Takže dá sa povedať že som pravidelný čitateľ vášho webu :)

   • Ganca

    Vážená redakcia, prosím o pomoc niekoho, kto má na starosti spravovanie komentárov a diskusií.
    Ako som písal, zmizlo mi cca 65% príspevku ( počas písania mi stránka 2x skapala, ale po refreshi som normálne pokračoval v písaní, a nič tam nechýbalo ), a neviem či sa rozpísaná vec neukladá niekde do medzipamäte na vašich serveroch. Ak áno, tak vedeli by ste mi PROSÍM nahrať celý príspevok späť, lebo takto to vyzerá dosť retardovane, bez pointy a kriticky, ale popri tom som hneď niekoľkokrát ocenil vašu prácu :) Ak nie, tak by asi bolo vhodnejšie to vymazať lebo takto to je na vymýšľanie nového nicku :(
    No nechám to na vaše uváženie, ospravedlnil som sa vám už v pôvodnom komente a ospravedlňujem sa vám znova, sorry!!! A vďaka za peknú recenziu :D

    • Ahoj Ganca, bohužiaľ na komentáre používame externý systém Disqus, ktorý neukladá “rozpísané” komentáre :-)

 • Matej

  Chýba optická stabilizácia obrazu?! .. A steadyshot je čo? .. Plus vo videu je aj náhľad S optickou stabilizáciou a BEZ optickej stabilizácie. Takže ten mínus si láskavo vymažte!

  • Steadyshot je softvérová stabilizácia obrazu, ktorá po technologickej stránke s optickou nemá veľa spoločného. Nemám ti k tomu čo viac dodať.

 • martin

  zdravim chcel by som sa spytat … lepil som foliu na predne aj zadne sklo robil som to pomocou mydlovej vody ako pisali v navode po aplikovany som nechal vysusit a ked som spustil telefon a vyskusal som pustit pesnicku reproduktori hrali potihsie ako predtim… je to len docasny efekt sposobeny vodou alebo sa mam zacat bat… stretli ste sa tim po namoceny do vody…? dakujem za skoru odpoved…

  • Je to len dočasný efekt, nechaj reproduktor vyschnúť a skús pustiť hudbu ráno :-)

   • martin

    fuu odlahlo mi bo pred z3 som mal ztko a tiez ked sa vyschlo tak zacalo hrat az jedneho dna nevyschlo a a nehra:D ale v kazdom pripade dakujem za velmi rychlu odpoved tento portal je top…

 • Dominika

  Mne puklo zadné sklo na z3 a mám ho dva mesiace nespadol mi … neviem ake odolne je potom …. telefon nema skoro ziadny skrabanec okrem tej zadnej steny ktora sa fakt velmi lahko poskriabe …. dalej mesiac od toho sa mi zacal odlepovat display hore pri senzore neviem ci uz nebol dost pevny …. chcem ho dat reklamovat ale podla mna mi to neuznaju koli tej pukline …. poradte … a este pri pade by sa mi urobila asi pavucina nieee??.. a nie puklina

 • Ladislav Šebák ml.

  Dobrý Deň. Neviem čo mám robiť, zamietli mi reklamáciu. Mobil bol zakúpený v Orange a už od začiatku veľmi blbol. Nezvonil keď mal, začal stále svietiť a v deň reklamácie sa odceril bok telefónu. Firma ESC kde to dali neuznali reklamáciu z dôvodu mechanického poškodenia a pri tom mi mobil nijak nepadol, lcd nie je poškodené. Podľa mňa sa to stalo prehrievaním. Mobil som nenechával ani na svetle

  • Ganca

   A) ak je dostupná aktualizácia SW, určite nainštaluj najnovší OS
   B) urob zálohu dát a skús factory reset – obnovenie továrenských nastavení
   C) zariadenie reklamuj priamo u Sony, poprípade buzeruj, otravuj, odvolávaj sa, domáhaj sa odškodnenia :)

+