MojAndroid

Sony tento rok na výstave IFA 2014 v Berlíne prekvapil predstavením vylepšených verzií svojich najlepších smartfónov a tabletu Xperia. Medzi nimi nechýbala ani Sony Xperia Z3, ktorá už na prvý pohľad zaujala menšími rozmermi a oblejšími hranami. Vylepšenia sa však skrývajú aj pod kapotou a netýkajú sa len fotoaparátu, ktorý okrem citlivejšieho snímača disponuje aj novou širokouhlou optikou G Lens, ale aj výdrže na batériu, v ktorej nové Xperie skutočne excelujú. To všetko zabalené v tele, ktoré je odolné voči vode a prachu. Sony Xperia Z3 je na papieri jedným z najlepších smartfónov dostupných na trhu, bude to však o nej platiť aj v praxi? To sme sa snažili zistiť pri našom testovaní.

Konštrukcia – zmena k lepšiemu

Sony Xperia Z3 ostáva rovnako ako jej predchodcovia verná zaužívanému dizajnu OmniBalance. Rovnaký dizajnový jazyk bol použitý v Xperii Z, Z1 aj Z2. Tentokrát bol však privedený k dokonalosti tým, že výrobca hliníkový rám ešte viac zaoblil a spevnil aj rohy, vďaka ktorým vydrží ešte viac ako kedykoľvek predtým. Hrúbka bola zmenšená na 7,3 mm (pôvodne 8,2 mm) a hmotnosť klesla na 152 gramov (pôvodne 163 gramov). Prednú aj zadnú stranu pokrýva odolné sklo a nechýba ani pre Xperie charakteristické okrúhle tlačidlo pre zapnutie.

Sony Xperia Z3 recenzia-2

Kombinácia kovu a skla už na prvý pohľad pôsobí prémiovým dojmom a tento pocit umocňuje aj kvalitné konštrukčné spracovanie. Telo pri uchopení do ruky pôsobí ako pevný celok a ani pri silnejšom stisku na ňom nič nevŕzga. Všetky časti do seba presne zapadajú a lícujú, za čo patrí Sony už tradične pochvala. Samozrejmosťou je v prípade Xperie Z3 aj odolnosť voči vode a prachu, ktorá je daná certifikátmi IP65 a IP68. Výrobca teda ručí za to, že telefón sa pod vplyvom týchto živlov pri dodržaní určitých podmienok nepoškodí. Z3 môžete teda bez obáv ponoriť do hĺbky 1,5 metra po dobu 30 minút, alebo naň nechať striekať vodu s nízkym tlakom minimálne počas 3 minút.

Sony Xperia Z3 recenzia-13

Sony Xperia Z3 recenzia-8   Sony Xperia Z3 recenzia-10

Rozloženie jednotlivých prvkov je na Xperii Z3 klasické, presne tak ako sme si naň zvykli už aj pri iných zariadeniach tejto spoločnosti. Prednú stranu vypĺňa veľký 5,2 palcový zobrazovací panel, ktorý dopĺňajú predné stereoreproduktory umiestnené nad a pod displejom. Inak tu nájdete už len prednú kameru a niekoľko senzorov pre automatické podsvietenie, či pre vypnutie displeja pri telefonovaní. Sony nevynechal ani notifikačnú LED diódu, ktorá sa dokáže rozsvietiť niekoľkými farbami. Nízka úroveň batérie je indikovaná červenou, nabitie batérie zelenou, notifikácie z Facebooku modrou, zmeškané hovory zas slabo modrou.

3,5 mm audio konektor sa nachádza navrchu a na rozdiel od prvých generácií tohto smartfónu nevyžaduje žiadne krytie. Pripojenie slúchadiel je tak bezproblémové a pohodlné, ako na ktoromkoľvek inom zariadení. Napravo sú pod krytkou situované sloty pre pamäťovú kartu micro SD a nano SIM. Krytkou je chránený aj micro USB konektor pre nabíjanie, ktorý si svoje miesto našiel na ľavom boku. Tu sa nachádza tiež dvojica dokovacích pinov a otvor na putko. Najdôležitejšie ovládacie prvky pre ovládanie hlasitosti, zapnutie a spúšť fotoaparátu nájdete napravo.

Sony Xperia Z3 recenzia-9

Zadná strana je pokrytá odolným sklom a okrem fotoaparátu s LED bleskom a niekoľkých ďalších nápisov neobsahuje žiadne ďalšie prvky. Dominantné je logo SONY a šošovka G Lens fotoaparátu, ktorý je situovaný v ľavom hornom rohu. Výrobca tu nenápadne umiestnil aj NFC značku a nápis XPERIA. Inak dokonalé konštrukčné spracovanie kazí aspoň z môjho pohľadu jeden nedostatok. Zadný kryt vyrobený zo skla je úplne plochý a nie je nijako chránený proti poškriabaniu. Pri položení telefónu na rovné plochy, môže teda pri jeho manipulácií pomerne ľahko dôjsť k poškriabaniu. Pokiaľ ju teda neplánujete nosiť v ochrannom púzdre, odporúčam minimálne zadnú časť chrániť fóliou, prípadne dávať väčší pozor na jej poškriabanie a poškodenie.

Sony Xperia Z3 recenzia-6

Konštrukčné spracovanie Xperie Z3 doviedol výrobca k takmer úplnej dokonalosti. Vďaka oblejším hranám a užšiemu profilu lepšie sadne do ruky a poteší aj malý rozdiel v hmotnosti oproti predchodcom. Samozrejme, nie všetkým bude vyhovovať veľkosť, ktorou sa radí už medzi väčšie smartfóny. Pre tých je tu však určená nová Xperia Z3 Compact, ktorá ponúka rovnaké výhody ako Z3, no v kompaktnejšom tele s menším 4,6 palcovým displejom. Pozn. Z3 Compact je tiež v redakcii a už čoskoro sa recenzia objaví online.

xperia Z3 a z3 compact

Displej – perfektný vo viacerých smeroch

Sony vybavil novú Xperiu Z3 displejom s uhlopriečkou 5,2 palca, ktorý aj napriek neustálemu trendu zväčšovania rozlíšenia disponuje len 1920 x 1080 zobrazovacími bodmi. Spoločnosti to vôbec nemám za zlé, pri používaní totižto rozdiel medzi Full HD a vyšším QHD pravdepodobne ani nepostrehnete. Naopak, menšie rozlíšenie má svoje výhody, a to v podobe menšej spotreby.

Sony Xperia Z3 recenzia-4

Sony v zobrazovacom paneli ponúka technológiu Triluminos, ktorá dokáže zobrazovať širšiu škálu farieb, vďaka čomu je obraz bohatší a živší. Konvenčné LCD displeje používajú biele podsvietenie, ktoré prechádza cez červené, zelené alebo modré filtre, čím sa vytvárajú farby. Pri Triluminos je biele svetlo nahradené modrým. To dopadá na tenký film tzv. kvantových bodiek (quantum dots), čoho výsledkom sú čistejšie a rýdzejšie farby. Zobrazovací panel sa chváli aj použitím technológie Live Colour LED,  ktorá kombinuje modré LED diódy s červenými a zelenými luminoformi. Vďaka dôkladne vyladeným farebným filtrom dokáže potom vytvoriť jasnejšie a rovnomernejšie podsvietenie. Funkcia X-Reality zas dodatočným spracovaním obrazu napomáha vylepšovať fotografie alebo videá. Otvorením fotografií, napríklad v albume, sa tak po krátkej chvíli zmenia, konkrétne sa upravia farby, ostrosť, kontrast a redukuje sa šum. Na displeji Xperie Z3 tak fotografie a videá vyzerajú lepšie ako v skutočnosti môžu byť.

Sony Xperia Z3 screen-1

Displej je typu IPS a ponúka skutočne kvalitné a hodnoverné zobrazenie farieb. Pochváliť musím bielu farbu, ktorú Xperia Z3 zobrazuje veľmi dobre. To isté však platí aj o ostatných farbách. Tie na displeji vyniknú v tom najlepšom svetle a nie sú pritom ani príliš presaturované alebo inak deformované. Výnimkou je čierna farba, ktorá nedosahuje až takej úrovne, no to platí najmä pri tmavšom pozadí a silnejšom jase. Pri bežnom používaní som si takéhoto nedostatku vyslovene nevšimol a vôbec mi neprekážal. Ak ste ale zástancami dokonalej čiernej, budete sa musieť poobzerať po smartfóne so Super AMOLED displejom.

Pozorovacie uhly sú vynikajúce, čo platí aj o čitateľnosti vo vonkajších prostrediach a na priamom slnku. Sony tvrdí, že v Z3 použil svoj doposiaľ najjasnejší displej, čo môžeme aj z našich skúseností potvrdiť. Výrobca uvádza svietivosť na úrovni 600 nitov, čo je oproti predchodcovi so 460 nitmi veľký krok vpred. Vyššiu svietivosť oceníte práve pri práci vonku, kde sa mi s Xperiou Z3 dobre pracovalo aj za jasných slnečných dní.

Poznámka: Sony Xperia Z3 síce má mód pre ovládanie v rukaviciach, no na rozdiel od Xperia Z2 nepodporuje napríklad kreslenie pomocou ceruzky alebo iných predmetov.

Sony Xperia Z3 recenzia-1

Displej Xperie Z3 je možné ovládať aj pomocou inteligentnej funkcie, vďaka ktorej sa pri držaní telefónu v ruke  nevypne. Využiť to môžete napríklad pri čítaní webových stránok alebo prezeraní fotografií. Manuálne môžete nastaviť vyváženie bielej.

Čo robí zobrazovací panel Xperie Z3 skutočne výnimočným, je nový algoritmus pre úpravu podsvietenia, ktorý analyzuje a optimalizuje kontrast pre každý pixel samostatne. Vďaka tomu sa zvýši dynamický rozsah bez potreby zvyšovať jas, a tým pádom sa zníži aj spotreba energie. Displej používa tiež nový druh úspornejších LED diód. Spojením týchto faktorov exceluje nová Xperia Z3 aj vo výdrži na jedno nabitie. O nej sa však viac dočítate v samostatnej časti.

Výkon a pamäť – pretaktovaná Z2

Sony Xperia Z3 a Z2 sú po hardvérovej stránke takmer navlas rovnaké. Poháňa ich totižto rovnaký procesor Snapdragon 801 a operačná pamäť RAM s kapacitou 3 GB. Isté rozdiely tu však sú, a to najmä v taktovacej frekvencii, ktorá je v prípade novšieho modelu vyššia – rovného 2,5 GHz. Aj to sa v niektorých prípadoch podpísalo na vyššej výkonnosti, ktorú sme namerali v benchmarkoch. Hoci nejde o výraznejší skok vpred, nový procesor a pamäť RAM sú zohranou dvojkou, ktorá zabezpečila, že Sony Xperia Z3 funguje naozaj veľmi rýchlo a plynulo. Spúšťanie aplikácií je rýchle a multitasking bezproblémový aj po dlhodobom používaní a spustení viacerých aplikácií. Operačný systém beží ako hodinky a len skutočne málokedy som spozoroval nejaké seknutie.

 

Hry si taktiež zahráte bez akýchkoľvek obmedzení. Vďaka grafickému čipu Adreno 330 si budete môcť vychutnať najnovšie a graficky najnáročnejšie herné tituly, a to bude platiť aj do najbližšej budúcnosti. Osobne som si na Xperii Z3 vyskúšal zahrať Modern Combat 5 a Dead Trigger 2, obidve hry fungovali presne podľa mojich predstáv – plynulo a bez zásekov. Navyše, aj pri tejto činnosti zahrievanie ostávalo v rozumných a znesiteľných medziach, čo platí aj o nakrúcaní 4K videa, pri ktorom sa už pravdepodobne nestretnete s hláškou o prehriatí tak, ako tomu bolo u Xperie Z2. Z3 sa síce po 10 minútach natáčanie 4K videa poriadne zahriala, no nevypla sa.

Prehliadanie internetových stránok je s Xperiou Z3 skutočne veľmi pohodlné a používateľský prívetivé. Načítanie stránok bolo vždy rýchle, čo platilo aj o skrolovaní po stránke či približovaní. Full HD rozlíšenie je na čítanie webových stránok a online textov maximálne postačujúce a s potrebou ho približovať som sa stretol len málokedy.

Sony Xperia Z3 screen-3

Vnútorná pamäť ponúka rovnakú kombináciu 16 GB interného úložiska a pamäťovej karty micro SD, ktorá môže mať kapacitu až 128 GB. Pre používateľa je po prvom spustení dostupných 11,5 GB, ktoré sa dajú použiť ako na ukladanie multimédií, tak aj na inštalovanie aplikácií a hier. Ak pripojíte pamäťovú kartu, môžete multimediálne dáta na ňu premiestniť jednoducho z nastavení telefónu. Navyše, priestor môžete tiež rozšíriť o vzdialené úložiská, a to buď prostredníctvom zdieľania systému Windows alebo SFTP serveru. K mobilu však vďaka podpore USB OTG pripojíte aj externé úložiská či príslušenstvo, a to prostredníctvom redukcie z microUSB na USB.

Sony Xperia Z3 screen-4

Pre hudobných fajnšmekrov

Nová Xperia si vďaka výkonnému hardvéru a dobre odladenému softvéru hravo poradí s väčšinou videí, ktoré sa na nej budete snažiť prehrávať. Na Z3 môžete teda sledovať videá v štandardnom aj vysokom rozlíšení, pričom vďaka výkonnému procesoru sa 4K videá dajú nielen vytvárať, ale aj prehrávať. Ja som túto možnosť testoval na ukážke Big Buck Bunny vo formáte mp4 a v rozlíšení 3840 x 2160 px pri snímkovacej frekvencii 30 fps. S týmto typom videa si Z3 poradil bezproblémovo, a to aj v natívnom prehrávači Filmy. V prípade nepodporovaného formátu však už tradične odporúčam použiť aplikáciu MX Player, s ktorou mám len tie najlepšie skúsenosti. A ako si novinka počínala v teste AnTuTu video? V tom dosiahla bodové ohodnotenie na úrovni 366 bodov, čo je porovnateľné napríklad so Samsungom Galaxy S5. Využiť môžete aj zdieľanie videa prostredníctvom protokolu DLNA alebo micro USB MHL výstupu v najnovšej verzii 3.0. Jej výhodou je prenos dát väčšími rýchlosťami, čo umožní bezproblémový prenos 4K videa. Podobne, ako aj v prípade iných Xperia zariadení, smartfón môžete prepojiť s herným ovládačom DualShock 3 a vytvoriť tak herný systém na báze Androidu a hier z Google Play.

Sony Xperia Z3 screen-5

Sony s telefónom samozrejme pribalil aj niekoľko multimediálnych aplikácií pre prehrávanie hudby, videí, či na prezeranie fotografií. Sú to dobre známe tituly Album, Filmy a Walkman, ktoré ponúkajú intuitívne a výborne spracované používateľské prostredie. Filmy triedia multimediálne súbory do niekoľkých kategórii podľa umiestnenia vo vnútornej pamäti. V každej z nich sa zobrazujú náhľady a po spustení aj ďalšie informácie získané z databázy Gracenote. Album poskytuje miesto pre vaše fotografie, a umožňuje triedenie snímkov podľa viacerých kritérií. Snímky môžete usporiadať podľa umiestnenia vo vnútornej pamäti, podľa tváre alebo miesta vytvorenia, a to v mriežke, ktorej veľkosť môžete meniť pomocou gesta pinch-to-zoom. Priamo v aplikácií sa dajú zobraziť aj súbory zo vzdialených zariadení alebo sociálnych sietí Facebook, Picasa, či Flickr. Zábery je možné označiť ako obľúbené a samozrejmosťou je aj vstavaný editor fotografií s niekoľkými efektmi a nástrojmi na úpravu.

Xperia Z3 je vybavená dvojicou reproduktorov, ktoré sú umiestnené nad a pod displejom. To zabezpečuje dobrý stereovnem a hlasitosť, čo ocenia najmä hráči hier a ľudia, čo radi počúvajú hudbu aj cez reproduktory svojho smartfónu. Musím však podotknúť, že reproduktory v Xperii Z3 sa svojou kvalitou síce približujú k HTC BoomSound, stále však za nimi vo viacerých smeroch zaostávajú. Na HTC One M8 hrajú predné stereoreproduktory hlasnejšie a predsa len o niečo čistejšie a s výraznejšími basmi. Aj napriek tomu však musím povedať, že technológii BoomSound od HTC sa Xperia Z3 zo všetkých smartfónov svojou kvalitou momentálne približuje najviac. Čo ma ale opäť sklamalo je, že pri zvonení, podobne ako pri Z2, funguje len jeden reproduktor.

Sony Xperia Z3 recenzia-12

Pochváliť musím kvalitu audio výstupu, ktorý je skutočne na profesionálnej úrovni. Výkon je viac než dostatočný a na svoje si prídu poslucháči všetkých hudobných žánrov. Sony pre zlepšenie kvality zvuku totižto implementovalo niekoľko vlastných technológií a funkcií. Prítomná je napríklad technológia High-res audio, ktorá znižuje skreslenie a šum v širšom frekvenčnom spektre a zabezpečuje presnú a detailnú reprodukciu vysokých tónov. Zvuk vylepšuje aj technológia Digital Sound Enhancement Engine (DSEE HX), ktorá dostane maximum najmä z menej kvalitných skladieb. ClearAudio+ automaticky optimalizuje zvuk a zvýrazňuje najmä výšky a stredy, čo sa môže pri vyšších hlasitostiach negatívne prejaviť napríklad pri rockovejších skladbách. Ak však spoliehate na vlastné nastavenia, k dispozícii je tiež vlastný ekvalizér fungujúci naprieč celým systémom. Ten ponúka niekoľko prednastavených profilov, ako aj možnosť nastavenia vlastných hodnôt. Basy zvýrazníte pomocou špeciálneho filtru Clear Bass a počúvanie môžete pri počúvaní cez slúchadlá vylepšiť aj priestorovým zvukom.

Sony Xperia Z3 screen-10

K ďalším hudobným funkciám patrí Dynamický normalizér, ktorý minimalizuje rozdiely v hlasitosti medzi skladbami a videami. Okrem toho je v ponuke aj ďalší efekt S-Force Front Surround pre reprodukciu virtuálneho 3D zvuku. Xperia Z3 má tiež zabudovanú technológiu na  digitálne potlačenie hluku, ktorá funguje s náhlavnou súpravou MDR-NC31EM. Táto znižuje hluk z okolia až o 98 %. Počúvanie v hlučnom dopravnom prostriedku, či v obchodnom centre a na ulici, tak bude opäť pohodlnejšie a vychutnáte si ho viac ako kedykoľvek predtým. Svoju hudobnú zbierku môžete zveriť do rúk vstavaného hudobného prehrávača od Sony. Walkman je podobne ako aj ostatné aplikácie od Sony intuitívny na ovládanie a poteší svojim pekným používateľským prostredím. K dispozícii sú základné funkcie, triedenie podľa viacerých kritérií, či sťahovanie informácií o hudbe z databázy Gracenote.

Sony Xperia Z3 screen-6

Nová Sony Xperia Z3 teda poteší každého, kto rád počúva hudbu a potrpí si aj na kvalitu. Osobne si myslím, že práve na počúvanie hudby je novinka vybavená veľmi dobre, čo dokazujú aj široké možnosti nastavenia, efektov a koniec koncov aj samotné stereoreproduktory na prednej strane. Z3 je teda skutočne určená pre všetkých hudobných fajnšmekrov.

Operačný systém Android 4.4.4 KitKat

Operačný systém Xperie Z3 sa oproti predchodcovi takmer vôbec nezmenil. Pribudli niektoré funkcie a aplikácie, inak je ale Android s nadstavbou TimeScape zväčša o tom istom. Aj preto bude časť venovaná operačnému systému rovnaká ako v recenzii na Xperiu Z2. V úvode spomínam hlavné zmeny a novinky, ktoré Xperia Z3 prináša.

Základom testovaného zariadenia je Android 4.4.4 KitKat so softvérovými tlačidlami, ktorý prináša niekoľko benefitov, vrátane zmien prostredia alebo možnosti bezdrôtovej tlače. Ako aj v iných smartfónoch od Sony, aj tu sa stretnete s používateľskou nadstavbou TimeScape, ktorá pridáva niekoľko vylepšení. Pozitívne hodnotíme všetky zmeny používateľského prostredia, ktorú tu majú minimalistický charakter a nemenia Android v takom rozsiahlom charaktere ako niektoré iné nadstavby.

Sony Xperia Z3 screen-2

Xperia Z3 ako prvá prináša funkciu PS4Remote Play. Svoju Xperia Z3 môžete vďaka nej používať ako vzdialenú obrazovku, na ktorú sa môžete pripojiť a ovládať svoje PS4 hry. Vo chvíľach, keď sa televízor používa iným spôsobom, jednoducho len pripojte svoj Xperia smartfón k PS4 cez domáce Wi-Fi, použite bezdrôtový ovládač DUALSHOCK s hernou konzolou GCM10 Game Control Mount a s Xperia Z3 môžete v hre pokračovať kdekoľvek doma. Pribudla tiež aplikácia Movie Creator, ktorej sa bližšie venujem v časti o fotoaparáte.

Každým prebudením displeja sa zobrazuje obrazovka uzamknutia, ktorá ukazuje aktuálny čas a dátum, operátora a tlačidlo pre rýchly prístup k fotoaparátu. Obrazovku je možné modifikovať len zmenou pozadia. Oceňujeme však možnosť prebudiť zariadenie dvojitým ťuknutím po obrazovke, čo je funkcia známa aj z iných konkurenčných zariadení. Po odomknutí sa presuniete na domovskú obrazovku, ktorá pozostáva z maximálne siedmich panelov, na ktoré je možné ukladať widgety, ikony aplikácií alebo adresáre. Nastavenia domovskej obrazovky sú prístupné podržaním prsta. Výrobca sa snažil vytvoriť rozhranie, ktoré by bolo pre používateľov maximálne jednoduché a rýchle, čo sa mu aj podarilo. Z nastavení je možné pristupovať k widgetom, tapetám, aplikáciám a motívom. Práve motívy Xperia sú pridanou hodnotou nadstavby a vďaka nim je možné upraviť vzhľad takmer všetkých prvkov systému, a to stiahnutím rôznych tém z Google Play. Niektoré sú však platené.

Notifikačná lišta je po novom priesvitná a je rozdelená do dvoch záložiek. Po vyvolaní sa zobrazia samotné rozšírené notifikácie, dátum, čas a tlačidlo pre vymazanie. V druhej záložke sú presunuté tlačidlá pre rýchly prístup k nastaveniam a funkciám smartfónu. Tieto je možné pridávať alebo odoberať prostredníctvom nastavení.

Sony Xperia Z3 screen-8

Menu s aplikáciami sa tradične vyvoláva stredným tlačidlom na lište domovskej obrazovky. Ak poznáte nadstavbu od Sony, určite budete so mnou súhlasiť, že v tomto bode ponúka výborné možnosti. Mriežku aplikácií si môžete totižto upraviť pomocou ponuky, ktorú vyvoláte potiahnutím prsta v ľavej časti obrazovky. Zmeniť je možné usporiadanie aplikácií podľa abecedy, najnovšie nainštalovaných, najpoužívanejších alebo podľa vlastného poradia. Výborná je tiež možnosť odinštalovať aplikácie priamo z menu, vďaka čomu sa tento proces výrazne zjednoduší.

Sony Xperia Z3 screen-7

Pravým softvérovým tlačidlom je možné vyvolať multitasking, ktorý zobrazuje naposledy otvorené aplikácie. Tu nájdeme aj známe miniaplikácie resp. malé aplikácie, ako ich nazval výrobca. Tieto sú v systéme zobrazené vždy na vrchu, teda sú na popredí nech robíte čokoľvek. Dostupná je napríklad kalkulačka, časovač, gmail, kalendár, prehliadač a iné, pričom ďalšie je možné stiahnuť aj z obchodu Google Play. Zaujímavá je možnosť vytvoriť si takúto malú aplikáciu aj z akéhokoľvek nainštalovaného widgetu.

Sony Xperia Z3 screen-9

Z nastavení spomeniem najmä možnosť ovládania prijímania a zrušenia hovoru prostredníctvom pohybov, tzv. inteligentného telefonovania. Prichádzajúce hovory môžete prijať priložením zariadenia k uchu, odmietnuť zatrasením zariadenia alebo vypnúť zvonenia otočením smartfónu obrazovkou nadol. K ďalším nastaveniam patrí možnosť vybrať aplikácie, ktoré môžu odosielať upozornenia alebo možnosť výberu systémových ikon, ktoré sa majú zobrazovať v stavovom riadku.

Sony ponúka aj vlastné riešenie, pre zabezpečenie voči krádeži alebo straty, ktoré nazýva my Xperia. Vďaka tomu máte možnosť v prípade straty vyhľadať svoje zariadenie, vydať zvukové upozornenie, aby ste ho mohli nájsť alebo uzamknúť zariadenie, či vzdialene vymazať dáta.

Ako to býva zvykom v každej používateľskej nadstavbe výrobcu, aj TimeScape prichádza so sériou predinštalovaných aplikácií. ich zoznam si môžete prečítať nižšie.

  • Budík a hodiny – Funkciami sa veľmi neodlišujú od natívnej aplikácie Androidu. Okrem nastavenia alarmu tu však nájdete aj možnosť sledovať čas v rôznych svetových metropolách, zapnúť stopky alebo spustiť časovač.
  • Track ID – Aplikácia, ktorá počúva zvuk z televízora a rozpozná program, ktorý sledujete alebo hudbu, ktorú počúvate.
  • Smart Connect – Aplikácia, pomocou ktorej môžete nastaviť špecifické akcie po pripojení nabíjačky, slúchadiel alebo náhlavnej súpravy.
  • Centrum aktualizácií – Miesto, kde si môžete skontrolovať, či má váš smartfón najnovšiu verziu operačného systému a či sú všetky jeho súčasti dostupné takisto v najnovšej verzii.
  • File Commander – správca súborov pre Android
  • Navigation – Xperia edícia navigácie od spoločnosti Garmin (náš testovací kus nedokázal aplikáciu aktivovať)
  • OfficeSuite Pro – platená verzia kancelárskeho balíka pre prácu s dokumentmi, prezentáciami či tabuľkami, ktorý sa zíde v každom tablete
  • PlayStation – aplikácia pre pripojenie k najnovšej hernej konzole PlayStation 4.
  • Podpora – skratka, ktorá otvorí internetovú stránku Xperia Care pre starostlivosť o zákazníka
  • Video Unlimited – miesto pre sledovanie televíznych programov. Na území slovenskej republiky však nie je služba dostupná.
  • Správy Sociallife – agregátor sociálnych služieb a spravodajských stránok. Vďaka funkcii inteligentné triedenie dokážete vybrať len také správy, ktoré vás budú zaujímať
  • Sony Select – miesto, kde spoločnosť odporúča rôzne nové aplikácie, hry či témy pre vaše zariadenia
  • Skica – nástroj pre kreslenie

Softvérová klávesnica ponúka bežné funkcie ako je oprava preklepov, diakritiky, veľkých písmen alebo obľúbené písanie posúvaním prsta po klávesnici. V nastaveniach je možné zapnúť aj písanie jednou rukou, pri ktorom sa rozloženie viac natlačí na jednu stranu displeja. Výborná je aj možnosť zadávať text hlasom. Klávesnica tiež poteší fanúšikov smajlíkov, ktorých je na výber naozaj veľa. Ak sa nestotožníte so vzhľadom klávesnice, v ponuke máte na výber aj ďalšie témy.

Fotoaparát

Sony si vo svojich vlajkových lodiach dáva na kvalite fotoaparátu veľmi záležať a výnimkou nie je ani Xperia Z3. Tá obsahuje obrazový snímač 1/2.3” Exmor RS s rozlíšením 20,7 Mpix a obrazovým procesorom BIONZ pre mobilné zariadenia. Do každého záberu sa vám teraz vďaka novej 25 mm širokouhlej šošovke Sony G Lens (pôvodne 27 mm) zmestí viac ako pri Z2. S fotoaparátom budete schopní vytvárať snímky s maximálnym rozlíšením 20,7 Mpix avšak len pri pomere strán 4:3. Ak budete chcieť širokouhlejší záber, máte na výber  z ďalších rozlíšení s pomerom strán 4:3 alebo 16:9 (max. rozlíšenie 15,5 Mpix). Tieto sú však dostupné len v manuálnom režime, v Superior auto móde je rozlíšenie napevno nastavené na 8 Mpix. V manuálnom móde môžete zároveň zvoliť vlastné hodnoty vyváženia bielej, zapnúť stabilizátor obrazu, či zmeniť citlivosť ISO. HDR je taktiež k dispozícii, ale len pri rozlíšení 8 a menej Mpix. To isté platí aj o ďalších nastaveniach a použití scénických režimov.

Sony Xperia Z3 screen-12

Výhodou fotoaparátu od Sony je, že jeho funkcie sú rozšíriteľné prostredníctvom aplikácií. Vďaka nim môžete vytvárať napríklad fotografie so zvukom, pridať prvky rozšírenej reality, duálny snímok vytvorený predným aj hlavným snímačom alebo vytvoriť spomalené zábery, či fotografiu s rozmazaným pozadím. Zaujme aj taká funkcia ako “Viac fotoaparátov”, pri ktorej sa video vytvára z dvoch uhlov pomocou sekundárneho Xperia zariadenia, alebo Motion Shot, ktorý zachytí niekoľko záberov pohybujúceho sa objektu a spojí ich do jednej fotografie. Fotoaparát ďalej podporuje rozpoznanie úsmevu, geoznačkovanie a samozrejmosťou je aj samospúšť.

Fotografie vytvorené Xperiou Z3 patria k tomu lepšiemu, čo dokážu mobilné zariadenia vytvoriť. Hoci mobilná fotografia sa kvalitou za posledné roky posunula míľovými krokmi vpred, stále ma čo vylepšovať. Vďaka vysokému rozlíšeniu snímača sú zábery detailné, pričom šum sa stále drží na prijateľných hodnotách. Farby sú reprezentované pomerne hodnoverne, aj keď všimol som si, že Xperia Z3 má niekedy problém s expozíciou a zábery boli dosť často presvetlené. Platí však, že Xperia Z3 robí pri dobrých svetelných podmienkach výborné fotografie s vysokou úrovňou detailov, no nedá sa zahanbiť ani v noci, kedy si počína taktiež veľmi dobre. Dokonca ako prvý smartfón na svete prináša citlivosť ISO rovnú 12800, čo sa však prejaví už aj na výraznejšom šume vo fotografiách.

Na nočných záberoch je už badateľný vyšší šum, čo však vzhľadom na veľkosť snímača a svetelnosť optiky nie je nič nezvyčajné. Osobne som najčastejšie fotil v automatickom režime, no využíval som aj manuálny mód s rozlíšením nastaveným na 15,5 Mpix. Trochu sklamaním je, aspoň pre mňa osobne, HDR, ktoré produkuje fotografie s nie príliš podareným farebným podaním. Snímky sú vyblednuté a farba oblohy ani zďaleka neodpovedá reálu. Stále si preto myslím, že kvalitou snímkou tento rok jednoznačne kraľuje LG G3. Tieto dve zariadenia však určite podrobíme ešte podrobnejšiemu testu. (fotografie v originálnom rozlíšení stiahnete tu)

Xperia Z2 - fotoDSC_0004 Xperia Z2 - fotoDSC_0015 Xperia Z2 - fotoDSC_0049

Fotografie z blízka

Zhoršené svetelné podmienky

Výhodou vodeodolnej konštrukcie je, že môžete s ňou robiť videá a fotografie aj pod vodou. Na tento účel pravdepodobne najviac využijete hardvérovú spúšť a funkciu TouchBlock, ktorá pod vodou zabráni náhodnému stlačeniu displeja.

Natáčanie videa je vylepšené Sony technológiou SteadyShot, ktorá s inteligentným aktívnym režimom kompenzuje pohyby a otrasy. Táto analyzuje desiatky záberov v pozadí aj v popredí, vďaka čomu predvída vaše ďalšie kroky. Sledovanie objektu je plynulejšie a zábery sú stabilnejšie. Nevýhodou však môže byť, že pri zapnutí tejto funkcie sa ukrojí časť obrazu.

Nahrávať je možné aj v 4K rozlíšení, ktoré vašim záberom dodá nový rozmer kvality. Aj pri tomto je možné aktivovať funkciu pre stabilizáciu obrazu. Kvalita videa je na vysokej úrovni, no bez zapnutej technológie SteadyShot je obraz pomerne roztrasený a pri väčších otrasoch aj deformovaný. Aj so zapnutou stabilizáciou nie je však video úplne plynulé a viditeľné je malé zadrhávanie obrazu. Inak ale na mňa stabilizácia obrazu zanechala veľmi dobrý dojem a najmä statické zábery vytvorené s touto funkciou vyzerajú skutočne dobre. Privítal by som však už optickú stabilizáciou, podobne ako na LG G3, či na novom Samsungu Galaxy Note 4. Čo sa týka predného fotoaparátu, Sony využil snímač Exmor R s rozlíšením 2,2 MPx. Svojou kvalitou sa s hlavným fotoaparátom porovnávať nemôže, no bezproblémovo postačí na videohovory.

Zaujímavosťou, ktorú Sony prináša v najnovšom telefóne je aplikácia Movie Creator. Táto sa inšpirovala aplikáciou HTC Zoe a video Highlights od HTC a ponúka možnosť automatickej tvorby videí. Tie vytvorí za pomoci rôznych efektov a hudby z 15 vybraných snímkov. Videosekvencie robí automaticky z fotografií, ktoré ste vytvorili počas dňa, Movie Creator však spraví aj mesačný prehľad, či výber najlepších momentov.  Nastavení, ktoré aplikácia ponúka nie je veľa a v podstate umožňuje len vymeniť vybrané zábery, alebo zmeniť hudbu.

Konektivita

Xperia Z3 ponúka v oblasti konektivity skutočne bohaté možnosti. Okrem klasického 3G pripojenia s rýchlosťami do 42 Mbps si s ňou užijete aj rýchlejšie prenosy v LTE sieťach, ktoré sa vo veľkom začínajú budovať už aj na Slovensku. LTE podporuje väčšinu frekvenčných pásiem (700/800/850/900/1700/1800/1900/2100/2600) a dáta dokáže prenášať teoretickou rýchlosťou až do 150 Mbps. Samozrejmosťou je WiFi v štandardoch  a/b/g/n/ac s možnosťou zdieľať multimediálny obsah prostredníctvom DLNA alebo WiFi Direct. Nájdete tu tiež Bluetooth vo verzii 4.0 a NFC, ktoré poslúži na rýchle prepojenie s príslušenstvom alebo zdieľanie niektorých informácií alebo menších dátových balíkov.

Micro USB sa tu nachádza vo verzii 2.0 a podporuje USB On-the-go, takže k smartfónu si môžete pripojiť externé dátové médiá, ako sú USB kľúče alebo disky. Okrem nich však Z3 zvládne aj prácu s klávesnicami a myškami. Xperia Z2 podporuje novší štandard MHL 3.0, ponúkajúci vyššie prenosové rýchlosti napr. pre prenos 4K videa.

Telefonovanie so Z3 bolo vždy bezproblémové a hlasitosť dostatočná aj v hlučnom prostredí. Túto činnosť vám však môže uľahčiť alebo spríjemniť niekoľko funkcií, ktoré oproti iným ponúka navyše. Je to napríklad odkazovač, ktorý namiesto vás zodvihne prichádzajúci hovor, prehrá vybratý pozdrav a správu volajúceho nahrá do zariadenia. K dispozícii je odmietnutie hovoru preddefinovanou správou, či funkcia potlačenia šumu mikrofónu. Nastaviť môžete ekvalizér hovoru, zapnúť zlepšenie hlasu volajúceho či spustiť pomalú reč, ktorá spomalí rýchlosť reči druhého účastníka hovoru.

Batéria – bežec na dlhé trate

To čo Sony spravil s výdržou novej Xperie Z3 je skutočne obdivuhodné. Hoci sa kapacita batérie oproti predchádzajúcemu modelu zmenšila o 100 mAh, vydrží oveľa dlhšie ako väčšina dnes predávaných smartfónov. Kombinácia batérie o kapacite 3100 mAh s úsporným displejom a procesorom sa podpísali pod výdrž, s ktorou sa pri normálnom používaní bez problémov dostanete cez dva pracovné dni. Ani pri náročnejšom používaní ma Xperia Z3 nenechala v štychu. Displej ostával v priemere zapnutý po dobu 5 hodín, pričom raz sa mi po odpojení z nabíjačky a 33 hodín používania podarilo dostať až na 6 hodín. To sú viac než výborné hodnoty a pravdu povediac, doteraz som ešte netestoval smartfón, ktorý by ich prekonal. Bežný scenár používania bol taký, že ráno som Xperiu Z3 odpojil od nabíjačky, pričom počas dňa som ju používal na bežné činnosti, ako napríklad prehliadanie internetových stránok, mailovú komunikáciu a telefonovanie. Sem tam som sa chvíľu zahral Modern Combat 5, vypočul si nejakú tu skladbu alebo pozrel video na Youtube. Pripojenie väčšinu času zabezpečovalo WiFi, no niekoľko hodín som využíval aj 3G sieť. Večer som na Z3 WiFi nevypínal a aj napriek tomu mi na druhý deň ostalo dosť energie na to, aby som po práci prišiel domov a vydržal s telefonom až do nočných hodín. Samozrejme, nie vždy sa mi to podarilo a niekedy som musel pripájať nabíjačku o niekoľko hodín skôr. Verím však tomu, že keby som na noc vypínal internet a telefón používal striedmejšie, tak sa bez problémov dostanem cez 48 hodín výdrže. Výborne Sony!

Sony Xperia Z3 screen-14

To však nie je všetko. Počas testovania výdrže som nepoužíval žiadnu z dostupných šetriacich funkcií, ktoré Sony ponúka. V Xperii Z3 ich však nájdete niekoľko, vrátane bežného režimu STAMINA a funkcie WiFi podľa miesta, ktorá podľa polohy dokáže automaticky aktivovať alebo deaktivovať WiFi. Prítomný je aj režim slabej batérie, ktorý môže znížiť jas obrazovky, vypnúť synchronizáciu alebo niektoré ďalšie funkcie, ktoré by mohli beh na batériu skrátiť. Novinkou je Režim Ultra Stamina, ktorý výrazne predlžuje výdrž tým, že k dispozícii sú len niektoré základné funkcie, ako telefonovanie a posielanie správ. Klasický režim STAMINA je doplnený o Rozšírený pohotovostný režim a Režim rozšíreného používania. Prvý menovaný vypne prenos mobilných dát a WiFi pri vypnutej obrazovke, pričom vybrať si môžete aplikácie, ktoré budú aj v tomto režime fungovať bez obmedzení. Druhý režim zas obmedzí výkon zariadenia. Nastaviť je možné hodiny, kedy má byť STAMINA aktivovaná, prípadne sa dá zapnúť aj zaraďovanie dát na pozadí do frontu, pri ktorom sa batéria šetrí tým, že dáta sa posielajú len v zhlukoch len v stanovených intervaloch.

Sony Xperia Z3 screen-13

Záverečné hodnotenie: TIP REDAKCIE

TIP_redakcie_MojAndroidSKSony Xperia Z3 ako nasledovník Xperie Z2 prináša vítané zmeny. Konštrukcia je tenšia, ľahšia a oblejšia, čo pri takto veľkom telefóne prispieva k lepšiemu držaniu v jednej ruke a ľahšiemu ovládaniu. Sony však neostal len pri vylepšovaní konštrukcie a vzhľadu. Xperia Z3 je tak o niečo výkonnejšia s lepším fotoaparátom a najmä excelentnou výdržou na batériu. Práve výdrž je jednou z hlavných výhod tohto smartfónu a na svoje si určite prídu aj najnáročnejší používatelia, ktorí svoje mobilné zariadenia využívajú skutočne naplno. Vyzdvihnúť ale musím aj kvalitu hudobnej reprodukcie a funkcie fotoaparátu, ktorý medzi smartfónmi patrí ku špičke. To všetko už tradične zabalené vo vode a prachu odolnom tele, ktoré znesie aj náročnejšie používanie.

Niekoľko chybičiek krásy sa však nájde aj tu. Je to najmä zadná strana, ktorá je pri bežnom používaní náchylnejšia na poškriabanie. Predné stereoreproduktory sa HTC BoomSound stále nevyrovnajú, no Sony aj v tomto smere vykročil správnym smerom. Veľkosť môže už niekomu prekážať, no aj preto japonský výrobca ponúka aj menšiu Xperiu Z3 Compact. Na svoje si tak príde skutočne každý.

Sony Xperia Z3 recenzia-5

Sony Xperii Z3 nakoniec nemám až tak čo vyčítať a považujem ju za jeden z najlepších smartfónov na trhu a myslím, že si právom zaslúži aj naše ocenenie Tip redakcie. Ak hľadáte smartfón, ktorý je rýchly, výborne fotí, ponúka množstvo doplnkových funkcií a je navyše aj vode a prachu odolný, tak potom je nová Xperia Z3 správnou voľbou. Jej cena sa v čase písania recenzie pohybovala na úrovni 600 eur.

PlusyMínusy

  • Konštrukčné spracovanie a odolnosť voči vode a prachu

  • Displej

  • Predné stereo reproduktory

  • Excelentná výdrž na batériu

  • Fotoaparát





  • Zadná strana sa ľahko poškriabe

  • Chýba optická stabilizácia obrazu

  • Pre niekoho veľkosť

4.10.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+