MojAndroid

Spoločnosť Sony s predstavením smartfónu Sony Xperia Z1 Compact ukázala ostatným výrobcom, že kompaktnejšie modely vlajkových lodí nemusia robiť takmer žiadne kompromisy. To bol hlavný dôvod, prečo si tento smartfón vytvoril obrovskú používateľskú základňu a hordy fanúšikov, ktorí zariadenie zbožňovali. Po príchode Xperie Z2 sa všetci pýtali – Kde dočerta je Xperia Z2 Compact ? Hoci sa to v tom čase bralo veľmi negatívne, o to viac všetkých zaujalo odhalenie Xperie Z3 Compact, ktorú sme po prvýkrát videli počas veľtrhu IFA 2014 v Berlíne. Už nejde teda len o evolučné zmeny v detailoch ale o úplne nové zariadenie, ktoré sa od svojho predchodcu odlišuje ďaleko výraznejšie.

Sony Xperia Z3 Compact je odpoveďou pre všetkých, ktorí hľadajú smartfón výkonný ako ostatné najnovšie vlajkové lode, no v kompaktných rozmeroch a s menším displejom. Nový model tieto predpoklady spĺňa prítomnosťou výkonného štvorjadrového čipu Qualcomm Snapdragon 801, kvalitného 20,7 MPx fotoaparátu a veľkej batérie. Poďme sa pozrieť, aké novinky si pre nás Sony pripravilo a do akej miery uspokojilo naše potreby. V recenzii budeme smartfón porovnávať s väčšou Xperiou Z3 ako aj s predchádzajúcim modelom.

KONŠTRUKCIA – Padne do ruky

V porovnaní s predchádzajúcim modelom sa výrobcovi podarilo posunúť dizajn aj konštrukčnú stránku výrazne vpred. Podobná situácia samozrejme platí aj pre vlajkovú loď. V porovnaní s veľkou Xperiu Z3 jej však chýba kovový rám, ktorý bol nahradený ľahším plastovým priehľadným rámom s odlišným farebným tónom než predná a zadná časť. Z3 Compact sa tak vybrala vlastnou cestou a hoci to osobne nepovažujem za chybný krok, chýbajúci kov si všimne každý fanúšik značky. Hrúbka bola zmenšená na 8,6 mm (pôvodne 9,5 mm) a o niečo klesla aj hmotnosť na 129 gramov (pôvodne 137 gramov).

Pozitívnou zmenou je oproti predchádzajúcej verzii zadná strana smartfónu. Plast bol tentokrát nahradený rovnakým sklom, aké nájdeme na prednej strane, čo by sa malo prejaviť na zvýšenej odolnosti voči škrabancom. Samozrejme, žiadne sklo nie je odolné na 100% a malé škrabančeky sa počas nášho testovania objavili. Musím však potvrdiť, že to je naozaj výrazne menej ako v prípade Xperie Z1 Compact. Naopak, nevýhodou sklených povrchov je, že sú šmykľavejšie než plast alebo kov a preto sa môže stať, že vám smartfón ľahšie vypadne z ruky. Samozrejme, to už záleží od opatrnosti používateľa a od toho, ako sa o svoje zariadenie stará.

Recenzia Sony Xperia Z3 Compact-2

Po konštrukčnej stránke hodnotím výborne aj prednú stranu smartfónu, kde je umiestnený displej. Dizajnérom v Sony sa podarilo do rovnakých rozmerov vtesnať väčší 4,7-palcový displej (predchádzajúci model mal 4,3″) s veľmi tenkými rámikmi po bokoch. Prázdny priestor vo vrchnej a spodnej časti je taktiež výrazne menší a smartfón vám dáva pri používaní pocit, že displej je po celej prednej časti. Vynechaná nebola ani notifikačná LED dióda, ktorá svieti rôznymi farbami podľa stavu zariadenia alebo notifikácií. Nízka úroveň batérie je indikovaná červenou, nabitie batérie tradične zelenou, no notifikácie z Facebooku šikovne indikuje modrá a zmeškané hovory zas jemná modrá.

Recenzia Sony Xperia Z3 Compact-3

Hrany smartfónu Xperia Z3 Compact sú plné ovládacích prvkov alebo konektorov a majú rovnaké rozloženie, na ktoré sme zvyknutí aj z predchádzajúcich modelov. Ak sa pozeráme na smartfón spredu, tak pravá hrana nesie tradičné kovové, okrúhle tlačidlo pre vypnutie/zapnutie, pod ktorým je umiestnené ešte ovládanie hlasitosti a hardvérová spúšť fotoaparátu. Spodná hrana je výrazná dierou pre mikrofón a otvorom pre šnúrku na zavesenie na krk. Vrchý bok nesie strieborný otvor pre 3,5 mm audio jack, ktorý nepotrebuje žiadne krytie pre vodeodolnosť a otvor pre ďalší mikrofón.

Recenzia Sony Xperia Z3 Compact Recenzia Sony Xperia Z3 Compact

Najviac prvkov je prítomných na ľavej hrane, ktoré si na prvý pohľad však nevšimnete. Všetky konektory a sloty, okrem magnetického nabíjacieho konektora, sú chránené krytkami, čo je spôsobené zvýšenou odolnosťou voči vode a prachu. Pod prvým krytom sa nachádza microUSB konektor a slot pre pamäťové karty, zatiaľ čo ten druhý skrýva slot pre nano SIM kartu a výsuvný papierik s certifikačnými údajmi, ktoré týmto spôsobom nemusia byť na zadnom kryte. Ďalší detail, ktorý poteší.

Recenzia Sony Xperia Z3 Compact

Ďalším aspektom, pre ktorý sú vlajkové Xperie známe, je schopnosť konštrukcie odolať prachu a hlavne vode, s ktorou sa v prípade mobilných zariadení stretávame stále častejšie. Smartfón získal certifikáciu IP65 a IP68. Za predpokladu, že všetky krytky sú uzavreté, smartfón je chránený proti tryskajúcej vode zo všetkých smerov a odolá aj 30 minútovému ponoreniu vo vode v hĺbke 1,5 metra. Spoločnosť neodporúča vystavovať smartfón slanej vode, takže ak chcete vytvoriť zábery z potápania v mori, tak si to dvakrát premyslite. Vodeodolnosť síce nevyužijete každý deň, no nad situáciami, ako je napríklad na obrázku nižšie, sa s týmto zariadením len pousmejete.

40_Xperia_Z3_Compact

Xperia Z3 Compact je rovnako ako jej predchodcovia predurčená k aktívnemu životnému štýlu. Konštrukčné spracovanie hodnotím veľmi pozitívne a nenašiel som žiadnu chybičku, ktorá by ma od tohto vyjadrenia odradila. V porovnaní so starším modelom sa jedná o výborný krok vpred, hlavne čo sa týka dizajnu a predného displeja, ktorý je teraz o niečo väčší.  Z hľadiska používania je podľa môjho názoru na tom lepšie než vlajková loď Xperia Z3. Vďaka svojim rozmerom totiž padne do ruky a ovládanie jednou rukou je úplne bezproblémové. Väčší model Xperia Z3 zas na druhú stranu ponúka iné výhody a detaily, o ktorých si môžete prečítať v našej podrobnej recenzii.

DISPLEJ – Pokrýva takmer celé telo

Ak už vlastníte, alebo ste sa niekedy stretli s prvým modelom mini verzie vlajkovej lode, hneď na prvý pohľad si všimnete väčší displej. Z pôvodnej uhlopriečky 4,3 palcov narástol displej na 4,6 palcov, čo je už badateľná zmena. S rozlíšením 1280 x 720 pixelov sa však výrobca rozhodol ešte zotrvať. Veľkosť displeja spolu s rozlíšením predstavuje hustotu 319 zobrazovacích bodov na palec (mierny pokles v porovnaní s 342 ppi na Xperia Z1 Compact). Displej ďalej ponúka technológiu IPS, ktorá sa podpisuje pod lepšie pozorovacie uhly a vernejšiu reprodukciu farieb.

Recenzia Sony Xperia Z3 Compact-3

Ak by som sa mal zamerať na porovnanie displeja s Xperiou Z1 Compact, rozdiel je vidieť hlavne v podaní farieb. Menšiu hustotu pixelov si ani nevšimnete, no za to lepšie farby vás doslova nadchnú. Zmenu k lepšiemu je možné pozorovať hlavne pri bielej farbe, ktorá už nie je tak zažltnutá. Badateľný rozdiel je však prítomný aj v prípade ostatných farieb až na výnimku, ktorou je čierna. Tá nedosahuje až také dobré výsledky a teda stále platí, že Super AMOLED displeje majú čo sa týka zobrazovania čiernej ešte stále navrch.

Ďalším vylepšením Xperie Z3 Compact je hodnota maximálneho jasu, ktorá dosahuje veľmi slušnú hodnotu. Spolu s menšou reflexiou panelu podáva zariadenie dobré výsledky pri používaní na priamom slnku. Celkovo ma displej nadchol hlavne svojim konštrukčným prevedením. Ako som už spomínal, Sony sa podarilo vtesnať do rovnakého tela väčší displej. Text, ako aj všetky prvky prostredia, sú tak výrazne väčšie a lepšie čitateľnejšie.

Technológie

Opäť sa tu stretávame aj so známou technológiou Triluminos. Táto umožňuje displeju zobrazovať širšiu škálu farieb, vďaka čomu je obraz bohatší a živší. Konvenčné LCD displeje používajú biele podsvietenie, ktoré prechádza cez červené, zelené alebo modré filtre, čím sa vytvárajú farby. Problémom je, že prostredníctvom filtrov je ťažké tvoriť špecifické farby, výsledkom čoho je vyblednutý obraz. Pri Triluminos displeji je biele svetlo nahradené modrou LED diódou. Modré svetlo potom dopadá na tenký film tzv. kvantových bodiek (quantum dots) pre výrobu čistej zelenej a červenej farby. Pri zmiešavaní následne vzniknú čistejšie a rýdzejšie farby.

Xperia-Z-Ultra-TRILUMINOS™-Display-for-Mobile

Novinkou, s ktorou sme sa stretli aj v prípade modelu Xperia Z2, je technológia Live Color LED. Tá podľa Sony používa “červený a zelený fosfor s modrými LED diódami a prispôsobené farebné filtre na vytvorenie jasnejšieho a rovnomernejšieho osvetlenia”.

Ďalšou technológiou z oblasti displeja je X-Reality, ktorá spracovaním obrazu napomáha vylepšovať fotografie alebo videá na tomto zariadení. Otvorením fotografií napríklad v albume si môžete všimnúť, že po krátkej chvíli sa fotografia zmení, konkrétne sa upravia farby, ostrosť, kontrast a redukuje sa šum. Technológia vylepší aj menej kvalitné fotografie, no v prípade naozaj nekvalitného zdroja s minimom informácií sa fotografia takmer vôbec neupraví. Na lepších snímkach však rozdiely rozhodne spozorujete. Fotografie získajú väčšiu hĺbku a sú na pohľad zaujímavejšie. Občas sa však stane, že farby sú až príliš presaturované.

VÝKON – Stíha všetko

Pretože Sony vynechalo jeden generačný model kompaktu, aj hardvérová výbava sa dočkala výraznejšej zmeny. Z pôvodného čipu Qualcomm Snapdragon 800 sa novinka dočkala výkonnejšieho modelu Snapdragon 801 s taktom až 2,5 GHz. Tento čip v sebe integruje štyri jadrá Krait 400 a grafickú jednotku Adreno 330. Pamäť RAM na rozdiel od vlajkovej lode zostala na kapacite 2 GB. Táto hodnota však postačuje aj pre náročných používateľov, ktorí využívajú multitasking naplno a myslím, že nepredstavuje žiaden kompromis. Vďaka takejto konfigurácii nepostrehnete žiadne sekanie animácií operačného systému a ani spomalenie pri aktívnejšom používaní.

 

 

 

Sony Xperia Z3 Compact je samozrejme určená aj pre náruživých hráčov mobilných hier. Výkonná grafická karta poskytuje dostatok výkonu na všetky dnes dostupné tituly v obchode Google Play a nastavuje aj slušnú rezervu do budúcnosti. Na smartfóne som vyskúšal niekoľko hier od klasických platformoviek až po graficky náročné akčné tituly Modern Combat 5: Blackout alebo Dead Trigger 2. Pri žiadne som sa nestretol s medzerami vo výkone a to platí pri samotnom hraní, ako aj pri načítaní alebo spúštaní. Pri náročnejších hrách sa zvýšené zaťaženie na procesor samozrejme prejaví aj na teplote smartfónu, no tá sa udržuje na rozumných hodnotách a to nižších, ako v prípade Xperie Z2, ktorá bola známa prehrievaním. Po 10 minútach hrania sa teplota z pôvodných 27 °C zvýšila na 31,6 °C.

Recenzia Sony Xperia Z3 Compact-11

VNÚTORNÁ PAMÄŤ

Pre ukladanie dát v zariadení je dostupná rovnaká kombinácia 16 GB interného úložiska a pamäťovej karty micro SD, ktorá dokáže pracovať s kartami až do kapacity 128 GB. Pre používateľa je po prvom spustení dostupných 11,57 GB, ktoré sa dajú použiť ako na ukladanie multimédií, tak aj na inštalovanie aplikácií a hier. Zvyšný priestor je použitý na systémové súbory či aplikácie a nedá sa ovplyvniť.

Ak vám nebudú stačiť ani tieto možnosti, počítať môžete aj s rozšírením v podobe externého úložiska vďaka funkcii USB OTG. K smartfónu tak pripojíte nielen USB kľúče ale aj rôzne ďalšie príslušenstvo. Systém navyše rozozná pripojené zariadenie a ihneď ponúkne možnosti pre presúvanie multimédií. Ešte ďalší priestor môžete získať prostredníctvom zdieľania systému Windows a SFTP serveru alebo pomocou cloudových služieb.

Recenzia Sony Xperia Z3 Compact

MULTIMÉDIÁ – Na jednotku

Spoločnosť Sony nemá od hudby ani videa ďaleko, čo sa prejavuje aj na ich mobilných zariadeniach. Opäť tak máme čo dočinenia so skvelou výbavou, ktorá poteší aj náročnejších fajnšmekrov. V tejto kategórií už tradične testujeme prehrávanie videa v rôznej kvalite. Vďaka výkonnému hardvéru nemala nová Xperia problém s videom v rozlíšení 1080p, ale ani v kvalite UHD (4K). V prípade pozerania videa na displeji smartfónu je používateľ obmedzený rozlíšením a stačí mu teda len nižšia kvalita. Podpora vysokého rozlíšenia však dáva zmysel hlavne pri používaní MHL výstupu, ktorý je v najnovšej verzii 3.0. Ten podporuje prenos vyšších dátových tokov, takže budete môcť zo smartfónu bezproblémovo prenášať aj 4K video.

Testovacie video vo formáte .avi a v rozlíšení 4K v poriadku prehrala aj natívna aplikácia Filmy. Na tento test sme využili bezplatný krátky animovaný film Big Buck Bunny, ktorý môžete vyskúšať aj vy. Smartfón sme podrobili aj testu v aplikácii Antutu Video Tester, kde získal celkom 411 bodov. To je o niečo vyššia hodnota, akú dosiahla väčšia Xperia Z3.

Ako som už spomenul, na prehrávanie filmov a iného video obsahu je predinštalovaná aplikácia Filmy. Táto ponúka intuitívne a interaktívne prostredie spolu so skvelou grafikou. Aplikácia je prepojená s databázou filmov Gracenote, odkiaľ získava dodatočné informácie o uložených multimédiách. Dokáže zdieľať videá s ďalšími zariadeniami prostredníctvom DLNA a podporuje tiež zobrazovanie titulkov.

Recenzia Sony Xperia Z3 Compact-1-3

Ďalšie významné miesto medzi ostatnými aplikáciami, ktoré budete používať na dennej báze, zastáva aj galéria obrázkov a fotografií Album. Opäť je možné pozorovať, že Sony si udržiava typický dizajn vo všetkých svojich aplikáciách. Album umožňuje zobrazovať multimediálny obsah, vrátane videí v mriežke, ktorú je možné usporiadať rôznymi spôsobmi. Samozrejmosťou je vytvorenie prezentácie, zdieľanie na sociálne médiá alebo tlač. Priamo v aplikácií sa dajú zobraziť aj súbory zo vzdialených zariadení alebo sociálnych sietí Facebook, Picasa, či Flickr. Zábery je možné označiť ako obľúbené a samozrejmosťou je aj vstavaný Editor fotografií s niekoľkými efektmi a nástrojmi na úpravu.

Hudobný prehrávač v novej Xperii predstavuje starý známy Walkman. Ten je založený na tradičnom skrytom Android menu, kde si pužívateľ môže vybrať interpretov, albumy, skladby, priečinky alebo sieťové zariadenia, z ktorých je možné prehrávať hudby.  K dispozícii je tiež sťahovanie informácií o hudbe z databázy Gracenote. Sony v súvislosti s hudobným prehrávačom ponúka vlastné úpravy a vylepšenia zvuku, ktoré sú dostupné cez aplikáciu alebo v nastaveniach systému. Je to napríklad technológia ClearAudio+, ktorá automaticky optimalizuje zvuk pre počúvanie hudby. Táto dokáže veľmi dobre upraviť zvuk prehrávaných skladieb. Skvel funguje na akustické piesne s vokálmi, no napríklad pri rockových skladbách príliš zdôrazňuje výšky. K ďalším patrí Dynamický normalizér. Ten minimalizuje rozdiely v hlasitosti medzi skladbami a videami. Dostupný je aj ekvalizér, priestorový zvuk, či S-Force Front Surround. Tie však fungujú len v prípade, ak nie je spustený ClearAudio+. Nastaviť si môžete aj citlivosť mikrofónu vzhľadom na hlučnosť prostredia, v ktorom sa nachádzate alebo hlasitosť nahrávaného zvuku.

Recenzia Sony Xperia Z3 Compact

Novinkou v porovnaní so staršou Xperiou Z1 Compact sú duálne reproduktory vo vrchnej a spodnej časti, ktoré sme mohli po prvý krát vidieť pri Xperii Z2. Umiestnenie reproduktorov je veľmi elegantne vyriešené a pri používaní prehrávaný zvuk neprekrývate rukou. To platí aj pri hraní hier v horizontálnej polohe. Čo sa kvality reproduktorov týka, oproti minuloročnému modelu je možné pozorovať značný posun a to hlavne v čistote prehrávaného zvuku. Cítiť je však aj navýšenie hlasitosti, hoci pri dynamickej hudbe už na najvyššej hodnote reproduktory skresľujú. Lepšie sú na tom reproduktory Xperie Z3. Osobne však tento rozdiel pripisujem menšej konštrukcii.

Recenzia Sony Xperia Z3 Compact

Xperia Z3 Compact má taktiež zabudovanú technológiu na digitálne potlačenie hluku, ktorá funguje so slúchadlami typu MDR-NC31EM. Táto kombinácia má znížiť hluk z okolia až o 98 %, takže poslucháč sa bude môcť venovať viac počúvaniu hudby, než okolitým ruchom. Slúchadlá sme mali k dispozícií aj na testovanie a musím potvrdiť, že odhlučnenie je vynikajúce. Pri nasadených slúchadlách naozaj nepočujete svoje okolie a môžete sa tak venovať práci alebo iným činnostiam, pri ktorých nechcete byť rušení.

Poslednou výbavou, ktorú si v tejto kategórii spomenieme, je integrované FM rádio a jeho aplikácia. Sony opäť musím pochváliť netradičné a zaujímavé spracovanie aplikácie po grafickej stránke. Ponúka mimimalistické prostredie s rôznymi vizuálnymi efektami v pozadí, ktoré si môžete zmeniť v nastaveniach. Smartfón hneď pri prvom spustení automaticky vyhľadá dostupné stanice. Tie obľúbené si môžete, ako aj minulý rok označiť farebne a vďaka Track ID je možné rozpoznať, aká skladba hrá a zdieľať ju ako status na Facebooku. Rádio je možné samozrejme spustiť len s použitím slúchadiel, ktoré sú využívané ako anténa.

OPERAČNÝ SYSTÉM – Android 4.4.4 KitKat

Operačný systém Xperie Z3 Compact sa oproti predchodcovi zmenil len v niekoľkých detailoch. Pribudli niektoré funkcie, drobné zmeny vzhľadu prostredia alebo aplikácie, inak je ale Android s nadstavbou TimeScape zväčša o tom istom. V úvode sú spomínané hlavné zmeny a novinky, ktoré Xperia Z3 Compact prináša.

Základom testovaného zariadenia je Android 4.4.4 KitKat so softvérovými tlačidlami, ktorý prináša niekoľko benefitov, vrátane zmien prostredia alebo možnosti bezdrôtovej tlače. Ako aj v iných smartfónoch od Sony, aj tu sa stretnete s používateľskou nadstavbou TimeScape, ktorá pridáva niekoľko vylepšení. Pozitívne hodnotíme všetky zmeny používateľského prostredia, ktoré tu majú minimalistický charakter a nemenia Android v takom rozsiahlom charaktere ako niektoré iné nadstavby.

Recenzia Sony Xperia Z3 Compact

Xperia Z3 Compact ako prvá prináša funkciu PS4Remote Play. Svoju Xperia Z3 Compact môžete vďaka nej používať ako vzdialenú obrazovku, na ktorú sa môžete pripojiť a ovládať svoje PS4 hry. Vo chvíľach, keď sa televízor používa iným spôsobom, jednoducho len pripojte svoj Xperia smartfón k PS4 cez domáce Wi-Fi, použite bezdrôtový ovládač DUALSHOCK s hernou konzolou GCM10 Game Control Mount a s Xperia Z3 Compact môžete v hre pokračovať kdekoľvek doma. Pribudla tiež aplikácia Movie Creator, ktorej sa bližšie venujem v časti o fotoaparáte.

Recenzia Sony Xperia Z3 Compact

Každým prebudením displeja sa zobrazuje obrazovka uzamknutia, ktorá ukazuje aktuálny čas a dátum, operátora a tlačidlo pre rýchly prístup k fotoaparátu. Obrazovku je možné modifikovať len zmenou pozadia. Oceňujeme však možnosť prebudiť zariadenie dvojitým ťuknutím po obrazovke, čo ponúkajú aj vybrané konkurenčné zariadenia. Po odomknutí sa presuniete na domovskú obrazovku, ktorá pozostáva z maximálne siedmich panelov, na ktoré je možné ukladať widgety, ikony aplikácií alebo adresáre. Nastavenia domovskej obrazovky sú prístupné podržaním prsta. Výrobca sa snažil vytvoriť rozhranie, ktoré by bolo pre používateľov maximálne jednoduché a rýchle, čo sa mu aj podarilo. Z nastavení je možné pristupovať k widgetom, tapetám, aplikáciám a motívom. Práve motívy Xperia sú pridanou hodnotou nadstavby a vďaka nim je možné upraviť vzhľad takmer všetkých prvkov systému, a to stiahnutím rôznych tém z Google Play. Niektoré sú však platené. Zaujímavá je aj možnosť nahrávania obrazovky, ktorá je prístupná dlhším podržaním tlačidla pre vypnutie/zapnutie. Táto funkcia poteší najmä náruživých hráčov hier.

Notifikačná lišta je po novom priesvitná a je rozdelená do dvoch záložiek. Po vyvolaní sa zobrazia samotné rozšírené notifikácie, dátum, čas a tlačidlo pre vymazanie. V druhej záložke sú presunuté tlačidlá pre rýchly prístup k nastaveniam a funkciám smartfónu. Menu pre zmenu ponuky funckií v notifikačnej lište bolo vylepšené a už nie je potrebné vstupovať do nastavení. Nové funkcie je možné pridávať priamo v lište pomocou dotykových gest.

Recenzia Sony Xperia Z3 Compact

Menu s aplikáciami sa tradične vyvoláva stredným tlačidlom na lište domovskej obrazovky. Ak poznáte nadstavbu od Sony, určite budete so mnou súhlasiť, že v tomto bode ponúka výborné možnosti. Mriežku aplikácií si môžete totižto upraviť pomocou ponuky, ktorú vyvoláte potiahnutím prsta v ľavej časti obrazovky. Zmeniť je možné usporiadanie aplikácií podľa abecedy, najnovšie nainštalovaných, najpoužívanejších alebo podľa vlastného poradia. Výborná je tiež možnosť odinštalovať aplikácie priamo z menu, vďaka čomu sa tento proces výrazne zjednoduší.

Pravým softvérovým tlačidlom je možné vyvolať multitasking, ktorý zobrazuje naposledy otvorené aplikácie. Tu nájdeme aj známe miniaplikácie resp. malé aplikácie, ako ich nazval výrobca. Tieto sú v systéme zobrazené vždy na vrchu, teda sú na popredí nech robíte čokoľvek. Dostupná je napríklad kalkulačka, časovač, gmail, kalendár, prehliadač a iné, pričom ďalšie je možné stiahnuť aj z obchodu Google Play. Zaujímavá je možnosť vytvoriť si takúto malú aplikáciu aj z akéhokoľvek nainštalovaného widgetu.

Z nastavení spomeniem najmä možnosť ovládania prijímania a zrušenia hovoru prostredníctvom pohybov, tzv. inteligentného telefonovania. Prichádzajúce hovory môžete prijať priložením zariadenia k uchu, odmietnuť zatrasením zariadenia alebo vypnúť zvonenie otočením smartfónu obrazovkou nadol. K ďalším nastaveniam patrí možnosť vybrať aplikácie, ktoré môžu odosielať upozornenia alebo možnosť výberu systémových ikon, ktoré sa majú zobrazovať v stavovom riadku.

Sony ponúka aj vlastné riešenie pre zabezpečenie voči krádeži alebo straty, ktoré nazýva My Xperia. Vďaka tomu máte možnosť v prípade straty vyhľadať svoje zariadenie, vydať zvukové upozornenie, aby ste ho mohli nájsť alebo uzamknúť zariadenie, či vzdialene vymazať dáta.

Ako to býva zvykom v každej používateľskej nadstavbe výrobcu, aj TimeScape prichádza so sériou predinštalovaných aplikácií. ich zoznam si môžete prečítať nižšie.

  • Budík a hodiny – Funkciami sa veľmi neodlišujú od natívnej aplikácie Androidu. Okrem nastavenia alarmu tu však nájdete aj možnosť sledovať čas v rôznych svetových metropolách, zapnúť stopky alebo spustiť časovač.
  • Track ID – Aplikácia, ktorá počúva zvuk z televízora a rozpozná program, ktorý sledujete alebo hudbu, ktorú počúvate.
  • Smart Connect – Aplikácia, pomocou ktorej môžete nastaviť špecifické akcie po pripojení nabíjačky, slúchadiel alebo náhlavnej súpravy.
  • Centrum aktualizácií – Miesto, kde si môžete skontrolovať, či má váš smartfón najnovšiu verziu operačného systému a či sú všetky jeho súčasti dostupné takisto v najnovšej verzii.
  • File Commander – správca súborov pre Android
  • Navigation – Xperia edícia navigácie od spoločnosti Garmin (náš testovací kus nedokázal aplikáciu aktivovať)
  • OfficeSuite Pro – platená verzia kancelárskeho balíka pre prácu s dokumentmi, prezentáciami či tabuľkami
  • PlayStation – aplikácia pre pripojenie k najnovšej hernej konzole PlayStation 4
  • Podpora – skratka, ktorá otvorí internetovú stránku Xperia Care pre starostlivosť o zákazníka
  • Video Unlimited – miesto pre sledovanie televíznych programov. Na území Slovenskej republiky však nie je služba dostupná.
  • Správy Sociallife – agregátor sociálnych služieb a spravodajských stránok. Vďaka funkcii inteligentné triedenie dokážete vybrať len také správy, ktoré vás budú zaujímať
  • Sony Select – miesto, kde spoločnosť odporúča rôzne nové aplikácie, hry či témy pre vaše zariadenia
  • Skica – nástroj pre kreslenie

Softvérová klávesnica ponúka bežné funkcie ako je oprava preklepov, diakritiky, veľkých písmen alebo obľúbené písanie posúvaním prsta po klávesnici. V nastaveniach je možné zapnúť aj písanie jednou rukou, pri ktorom sa rozloženie viac natlačí na jednu stranu displeja. Výborná je aj možnosť zadávať text hlasom. Klávesnica tiež poteší fanúšikov smajlíkov, ktorých je na výber naozaj veľa. Ak sa nestotožníte so vzhľadom klávesnice, v ponuke máte na výber aj ďalšie témy.

FOTOAPARÁT – Lepší, ako predtým

Spoločnosť Sony je v prípade vlajkových lodí známa svojim obrazovým senzorom Sony Exmor RS, ktorý ponúka vysoké rozlíšenie, dobrý výkon v slabých svetelných podmienkach, obrovské množstvo nastavení a rôzne režimy fotografovania. Výrobca sa aj pri novej generácii rozhodol staviť na rovnaký senzor, no pridal niekoľko vylepšení, na ktoré sa pozrieme nižšie.

Recenzia Sony Xperia Z3 Compact-3

Ako som už načrtol, Sony Xperia Z3 Compact využíva rovnaký 20,7 MPx obrazový senzor, s ktorým sme sa po prvý krát stretli pri modeli Xperia Z1. Fotoaparát dokáže vytvárať snímky v maximálnom rozlíšení 5248 x 3936 pixelov s pomerom strán 4:3. To platí pre manuálny režim fotenia, ktorý je potrebné najskôr prepnúť. Prednastavený je Superior Auto režim, ktorý automaticky rozhoduje nad najlepšími nastaveniami scény a fotí s rozlíšením 3264 x 2448 pixelov (8 MPx). Na zadnej strane je umiestnený LED blesk, ktorý pomáha v slabých svetelných podmienkach. Týmto sa dostávame k prvému vylepšeniu a tým je vyššia maximálna hodnota ISO, až 12800. Hodnota ISO vyjadruje citlivosť snímača na svetlo. Vyššia citlivosť sa používa pri zhoršených svetelných podmienkach, takže Xperia by mala po tejto stránke podávať lepšie výsledky. Negatívnym dopadom vyššej citlivosti je však väčší šum alebo rozmazanie obrazu.

Pretože režim Superior Auto si všetky nastavenie upravuje automaticky podľa fotenej scény, nedáva používateľovi žiadne možnosti nastavenia. Pre väčšiu voľnosť, ktorú vyžadujú skúsenejší používatelia, je určený režim Manual. Tu si v nastaveniach môžete zvoliť hodnotu ISO, zmeniť spôsob zaostrovania, zapnúť HDR, detekciu tváre alebo meniť rozlíšenie podľa vlastného uváženia. Podľa osobných skúseností radím manuálny režim v kombinácií s rozlíšením 15,5 MPx ako lepšiu voľbu než Superior Auto. Fotografie nie sú tak presvetlené, saturované a majú viac detailov.

Recenzia Sony Xperia Z3 Compact

Po softvérovej stránke ponúkajú najnovšie Xperie množstvo voliteľných režimov, ktoré sú ďalej rozšíriteľné prostredníctvom aplikácií. Medzi tie najzaujímavejšie patrí rozhodne funkcia Viac fotoaparátov, pri ktorej sa výsledná fotografia vytvára pomocou ďalšieho zariadenia s jej podporou. Ďalšou zaujímavosťou je rozostrené pozadie, ktoré ponúka aj niekoľko ďalších výrobcov. Vytvárať môžete aj fotografie so zvukom, pridávať prvky rozšírenej reality, duálny snímok vytvorený predným aj hlavným snímačom alebo zvoliť si zo série filtrov, ktoré vidíte aplikované v reálnom čase na obrazovke. Dostupný je aj Motion Shot, ktorý zachytí niekoľko záberov pohybujúceho sa objektu a spojí ich do jednej fotografie. Fotoaparát ďalej podporuje rozpoznanie úsmevu, geoznačkovanie a samozrejmosťou je aj samospúšť.

Recenzia Sony Xperia Z3 Compact 9

Recenzia Sony Xperia Z3 Compact 9

Recenzia Sony Xperia Z3 Compact Recenzia Sony Xperia Z3 Compact

vľavo manuálny režim, vpravo Superior Auto

Recenzia Sony Xperia Z3 Compact

Recenzia Sony Xperia Z3 Compact

Recenzia Sony Xperia Z3 Compact Recenzia Sony Xperia Z3 Compact

Fotografie vytvorené snímačom na Xperii Z3 Compact sú vzhľadom na mobilné zariadenie vynikajúce a bez problémov sa zaradia medzi to najlepšie, čo nám trh ponúka. Samozrejme, vývoj ide stále dopredu a vždy je priestor na zlepšenie. Už teraz sa teším, s akým novinkami v tejto oblasti príde začiatkom Sony v roku 2015. Inou výhodou, ktorá priamo nesúvisí s fotoaparátom, je zvýšená odolnosť voči vode. Tým sa otvárajú možnosti natáčania videa alebo fotografovania pod vodou. Pre tento účel je určené aj špeciálne nastavenie Touch Block, ktoré zablokuje dotyky na obrazovke, ktoré môžu náhodne vznikať pod vodou.

Podobne, ako veľká Xperia Z3, aj kompaktná verzia umožňuje nahrávať videá v rozlíšení 4K pri snímkovej frekvencii 30 fps, alebo už dnes štandardnom Full HD 1080p pri rýchlosti až 60 fps. Nahrávanie 4K videa je možné spustiť v ponuke režimov, čo je trocha mätúce, pretože vyššie rozlíšenie sa bežne volí priamo v nastaveniach fotoaparátu. Kvalita videa je skutočne výborná, hoci pri tak vysokom rozlíšení je vidieť každý pohyb rukou. To je možné minimalizovať funkciou SteadyShot, ktorá s inteligentným aktívnym režimom kompenzuje pohyby a otrasy.

Zaujímavosťou je aplikácia Movie Creator, ktorá podľa obrazu funkcii od HTC automaticky vytvára zostrihy nahraných videí a zosnímaných fotografii.

KONEKTIVITA – plná výbava

Pretože sa jedná o skutočný high-end bez kompromisov, Xperia Z3 Compact ponúka v oblasti konektivity takmer všetky dostupné technológie. Základom je samozrejme klasické 3G pripojenie s rýchlosťami 42 Mbps pre download a 5,76 Mbps pre opačný smer.  Novinkou je podpora rýchlej LTE siete, ktoré už fungujú aj na území Slovenska. LTE podporuje väčšinu frekvenčných pásiem (700/800/850/900/1700/1800/1900/2100/2600) a keďže sa jedná o novší typ modulu Cat 4, dáta dokáže prenášať teoretickou rýchlosťou až do 150 Mbps (reálne hodnoty vysoko závisia od podpory operátorov). Už štandardná býva prítomnosť technológie WiFi v štandardoch  a/b/g/n/ac. Ďalšou z ponuky je Bluetooth vo verzii 4.0 a NFC, ktoré poslúži na rýchle spárovanie s podporovaným príslušenstvom, ako sú slúchadlá, reproduktory alebo iné. Vďaka funkciám DLNA a Wi-Fi Direct, budete váš multimediálny obsah môcť zdieľať s televíziou alebo podporovanými audio prehrávačmi.

Recenzia Sony Xperia Z3 Compact-3

Xperia Z3 Compact podporuje aj novší štandard MHL 3.0, ponúkajúci vyššie prenosové rýchlosti napr. pre prenos 4K videa. Konektor Micro USB sa tu nachádza vo verzii 2.0 a ako som už uviedol predtým, podporuje USB On-the-go, takže k smartfónu si môžete pripojiť externé dátové médiá, ako sú USB kľúče alebo disky.

Smartfón prináša zaujímavé novinky aj pre telefonovanie. Sú to hlavne nové funkcie, ako je odkazovač, ktorý namiesto vás zodvihne prichádzajúci hovor, prehrá vybratý pozdrav a správu volajúceho nahrá do zariadenia. K dispozícii je aj odmietnutie hovoru preddefinovanou správou, či funkcia potlačenia šumu mikrofónu. Nastaviť môžete ekvalizér hovoru, zapnúť zlepšenie hlasu volajúceho či spustiť pomalú reč, ktorá spomalí rýchlosť reči druhého účastníka hovoru.

BATÉRIA – nesklame

Pri kúpe nového smartfónu sa každý skúsenejší používateľ pozerá aj po kapacite batérie a výdrži na jedno nabitie. V tomto smere sa spoločnosti podarilo vtesnať do tenšieho tela batériu s kapacitou o 300 mAh vyššou než akú ponúkal prvý model Xperia Z1 Compact. Vyššia kapacita 2600 mAh sa samozrejme odzrkadlila aj na výdrži, ktorá nesklame žiadneho majiteľa. Aj v tomto prípade nie je však vymeniteľná samotným používateľom.

Pri testovaní som batériu nijak nešetril. Všetky bezdrôtové siete boli neustále zapnuté, mobilný internet aktivovaný a na smartfóne som fotografoval, natáčal video, hral hry, prehliadal internet, telefonoval atď. Hlasitosť bola nastavená na maximum, no jas displeja som ponechal na automatické nastavenie. Pri takomto scenári dokázal smartfón vydržať celkom 2 dni a 7 hodín, čo je viac než dobrá hodnota. Displej Xperie bol pritom spustený niečo cez 3 hodiny. Pri menej náročnom používaní bola výdrž samozrejme vyššia, no prečo nepoužívať smartfón naplno, keď sa nemusíte báť, že sa vám nevybije hneď počas prvého dňa ?

Recenzia Sony Xperia Z3 Compact

Ak vás ani takáto výdrž nenadchne, môžete si aktivovať jednu z funkcii šetrenia energie. Dobre známy režim STAMINA bol doplnený o rozšírený pohotovostný režim, ktorý šetrí batériu dočasným vypnutím Wi-Fi a mobilných dát pokiaľ je displej vypnutý. Ak si budete napríklad želať, aby niektoré aplikácie, ako je Facebook alebo Gmail zostali aktívne, môžete si ich pridať do prítomného zoznamu. Inou novinkou je režim rozšíreného používania, ktorý obmedzí výkon hardvéru.Nastaviť je možné aj hodiny, kedy má byť STAMINA aktivovaná, prípadne sa dá zapnúť aj zaraďovanie dát na pozadí do frontu, pri ktorom sa batéria šetrí tým, že dáta sa posielajú len v zhlukoch v stanovených intervaloch. Okrem toho je dostupná aj funkcia WiFi podľa miesta, ktorá podľa polohy dokáže automaticky aktivovať alebo deaktivovať WiFi.

Recenzia Sony Xperia Z3 Compact

Úplnou novinkou je ale režim Ultra Stamina, ktorý výrazne predlžuje výdrž tým, že deaktivuje všetko okrem základných funkcií, ako telefonovanie a posielanie správ. Po spustení bude mať obrazovka len niekoľko ikon a displej bude zobrazovať len šedú. Tento režim sa hodí hlavne v prípade, kedy nebudete mať nejaký čas prístup k elektrickej energii, napríklad ak sa vydáte na horskú chatu alebo ak sa nešťastím stratíte niekde mimo civilizácie. S týmto režimom sa dostanete do čias Nokie 3310, kedy vaše zariadenie vydrží aj týždeň na jedno nabitie. Pri plnom nabití pritom funkcia ukazuje výdrž 11 dní.

ZÁVER

Recenzia Sony Xperia Z3 Compact-3

Spoločnosť Sony pri návrhu modelu Xperia Z3 Compact opäť ukázala svoje zameranie na detaily a svojím konceptom high-endu v kompaktnom tele si medzi ostatnými “mini” modelmi konkurencie drží prvenstvo. Na kratší životný cyklus vlajkových lodí sme už v prípade Sony zvyknutí, no fakt, že začiatkom roka sa spoločnosť rozhodla vypustiť z plánu model Z2 Compact, tejto novinke len nahráva do karát. Prechod medzi Z1 Compact a Z3 Compact je tak výraznejší a dáva väčší zmysel aj pre súčasných majiteľov minuloročného modelu.

Ako som už spomenul predtým, za najpriaznivejšiu zmenu považujem vynovenú konštrukciu a displej. Dizajnérom sa podarilo vytvoriť ozajstnýTIP_redakcie_MojAndroidSK skvost, ktorý okrem pohodlného používania ponúka väčší displej pri rovnakých rozmeroch tela. Vďaka tomu sú všetky prvky v systéme o niečo väčšie a teda aj lepšie čitateľné, čo platí hlavne pre text a ikony. V porovnaní so starším modelom oceňujem tiež prítomnosť skla na zadnej strane alebo stereo reproduktory, ktoré sú o niečo lepšie než predtým. Ak k tomu prirátate skvelú výdrž batérie, odolnosť voči vode a prachu alebo vyladený softvér s množstvom rozširujúcich funkcii, získate skvelý a hlavne spoľahlivý smartfón. Hlavne preto sme sa Xperii Z3 Compact rozhodli venovať ocenenie Tip redakcie.

Zrejme najväčším konkurentom na poli mobilných zariadení s rovnakou veľkosťou displeja je Samsung GALAXY Alpha. Tá bola síce zameraná pre boj s novým iPhone 6, no vďaka výkonnému hardvéru a zaujímavej konštrukcii predstavuje konkurenta aj pre Xperiu Z3 Compact.

Plusy Mínusy
  • výborné možnosti zvuku
  • výkonný hardvér
  • kvalitný fotoaparát
  • skvelý displej
  • detaily
  • dizajn
  • vodeodolnosť
  • sklo je magnetom na šmuhy
  • podná úroveň jasu mohla byť menšia
10.10.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+