MojAndroid

Pred tromi rokmi dokázal prvý Samsung Galaxy Note všetkým, že veľký displej a stylus majú zmysel. Obľúbili si ho nielen podnikatelia, ale celkovo ľudia, pre ktorých sa stal mobilný telefón hlavným nástrojom na prácu v otázke e-mailov, kalendára, poznámok, či prehliadania internetu. Nesporné výhody väčšieho zariadenia zatienili jeho nevýhody ako väčšie rozmery a hmotnosť a majitelia Note smartfónov si rýchlo zvykli na dobrú výdrž batérie, prepracované prostredie plné praktických aplikácií a hlavne na väčší displej s dobrým rozlíšením, ktorý je akýmsi základným kameňom celej série Note smartfónov. Najnovším prírastkom medzi Note-ami je Samsung Galaxy Note 4, predstavený na výstave IFA 2014. A ten sa stal mojím spoločníkom na niekoľko dní, počas ktorých som na ňom otestoval všetky dostupné funkcie a vlastnosti. Moje pocity a postrehy som zhrnul v detailnej recenzii.

KONŠTRUKCIA | Pribudol hliník a snímače

Rozmerovo sa Samsung Galaxy Note 4 voči svojmu predchodcovi zmenil len minimálne. Na výšku podrástol iba o 2 mm, v páse zas schudol takmer milimeter. Hrúbka ostala až na dve desatiny milimetra rovnaká a hmotnostne je na tom Note 4 len o niekoľko gramov horšie. V globále tak možno povedať, že sa parametre konštrukcie takmer nezmenili. Veľká zmena sa ale udiala na výrobných pásoch, kde sa menili materiály, z ktorých je toto zariadenie poskladané. Šasi je tentokrát vyrobené z hlínika, ktorý je v tomto prípade doplnený o tradičný plastový kryt na zadnej strane. Ten je rovnako ako v prípade Samsungu Galaxy S5 či Galaxy Alpha pružný a pomerne tenký, po staršom súrodencovi Note 3 zas zdedil imitáciu kože. Tentokrát bez švu po obvode.

Samsung Galaxy Note 4 | Technické parametre:

 • rozmery: 153,5 x 78,6 x 8,5 mm,
 • hmotnosť: 176 gramov,
 • ochrana konštrukcie: šasi z hliníka a horčíka, doplnené o plastový zadný kryt,
 • ochrana displeja: Corning Gorilla Glass 3

Konštruktéri a dizajnéri Samsungu sa snažili ponechať to, na čo sú používatelia zvyknutí. Rozloženie ovládacích prvkov je tak totožné s tým, ktoré nájdete na Note 3. Horná hrana obsahuje 3,5 mm audio jack a infračervený ovládač, pričom sa tu nachádza aj jeden z troch mikrofónov zariadenia. Ostatné dva nájdete v spodnej hrane spolu s microUSB slotom a perom S Pen. Nabíjací slot tentokrát nie je vyhotovený v USB 3.0 profile, takže doň pripojíte klasickú nabíjačku ako do iných zariadení. Bolo treba šetriť miestom a práve microUSB vo verzii 3.0 ho zrejme zaberalo viac než dosť. Typickým prvkom nového Notu sú aj rozšírené rohy, ktoré sme prvýkrát mohli vidieť na Samsungu Galaxy Alpha.

Samsung Galaxy Note 4 vs Samsung Galaxy Note 3

Pri zariadení týchto rozmerov je priam nutnosťou umiestnenie tlačidla vypínania v pravom boku. Samsung ho však na túto polohu umiestňuje aj v prípade menších modelov, za čo mu nesporne patrí pochvala. Ľavý bok zas obsahuje tlačidlá pre ovládanie hlasitosti, ktoré sú na dosah ukazováka pravej ruky. Tradične rovnú “kolísku” ovládania hlasitosti tento rok Samsung vymenil za tvarované tlačidlo s vystupujúcimi krajmi. Dizajn všetkých tlačidiel pritom imituje dizajn samotného smartfónu, čo je detail, ktoré si vaše oko určite všimne už pri prvom pohľade.

samsung-galaxy-note-4-10 samsung-galaxy-note-4-7

Hlasný reproduktor sa presťahoval zo spodnej strany do zadného krytu, ktorý mu poskytuje určite lepšiu základňu pre ozvučenie. Spoločnosť mu robí aj 16 Mpix fotoaparát a snímač tepu, ktorý si opíšeme neskôr. Vo vaničke pre snímanie tepu sa nachádza aj LED blesk, ktorý ponúka rovnako ako pri Note 3 iba jednu diódu. Jej svietivosť je ale dostatočná. Čo nás pri Note 4 mrzí, je vystupujúca konštrukcia fotoaparátu. Šošovka s optickou stabilizáciou sa už nezmestila do rozmerného tela a tak vytŕča z jeho povrchu. Hoci šošovku lemuje ochranný plastový kryt, môže sa vám pri položení na drsnejší povrch poškrabať. Dávajte si preto pozor na to, kam zariadenie položíte. Výhodou je v tomto prípade možnosť jednoduchej výmeny ochranného lemu, ktorú by ste možno zvládli aj v domácom prostredí.

samsung-galaxy-note-4-9 samsung-galaxy-note-4-8

Po odobratí zadného krytu sa vám naskytne pohľad na Li-ion batériu s kapacitou 3220 mAh so zabudovaným NFC. Prítomný je aj samostatný slot na microSD kartu, ktorú do zariadenia môžete vložiť až vo veľkosti 128 GB aj počas chodu. SIM kartu v mikro rozmere vymeníte ale až po vybratí batérie. Bystrejším očiam neuniknú ani vývody na bezdrôtové nabíjanie, ku ktorým je ale potrebné dokúpenie špeciálneho krytu. Ten sme bohužiaľ nemali možnosť otestovať.

samsung-galaxy-note-4-32

Veľkú zmenu vidím v prednej časti Samsungu Galaxy Note 4. Tá je chránená novým ochranným sklom Corning Gorilla Glass 3, ktoré ponúka 2,5D konštrukciu. Tú spoznáte podľa zaoblených bokov skla, ktoré je takto odolnejšie aj príjemnejšie na dotyk. Pod jeho ochranným rúškom sa ukrýva 3,7 Mpix predná kamera, senzor na automatické ovládanie jasu aj proximity senzor, ktorý displej vypne pri hovoroch. Patrí im miesto hneď vedľa reproduktora na hovory v hornej časti. Jeho výhodou je väčšie zapustenie do odolného skla, takže vytŕča menej ako reproduktor v Note 3. Notifikačná dióda sa ukrýva naľavo, pričom ju pri vypnutom stave nevidíte.

samsung-galaxy-note-4-33

Pod displejom sa nachádza trojica tlačidiel, ako vždy v kombinácii 2+1. Tlačidlo domov je v tomto prípade vyššie a okrem iného ukrýva aj snímač odtlačkov prstov. Softvérové tlačidlá vo vypnutom stave na kryte nevidíte a ich reakcie sú pri reálnom používaní naozaj rýchle a presné. Dotyk môžete vykonať prstom, ale aj dotykovým perom, ktoré prešlo taktiež niekoľkými zmenami.

Na dĺžku je stylus S Pen iba o niekoľko milimetrov kratší a voči predchodcovi z Note 3 ponúka jemné vrúbkovanie až do 4/5 svojej dĺžky. Lesklé strieborné zakončenie pera sa zmenilo iba minimálne. Žiadna zmena sa neprejavila ani na hardvérovom tlačidle stylusu, ktoré mu dodáva bonusové funkcie a možnosti. Pre moje hrubšie prsty je ale pohodlnejší S Pen z Note 3. Ako minulý rok, aj v balení Note 4 dostanete niekoľko náhradných hrotov a klieštiky na ich výmenu.

samsung-galaxy-note-4-26

Osobne vidím medzi konštrukciou smartfónov Samsung Galaxy Note 4 a Note 3 dosť veľký pokrok. Či už ide o prítomnosť snímačov, nové ochranné sklo alebo (a hlavne) použité materiály, Note 4 je spracovaný kvalitnejšie. Momentálne možno Samsung Galaxy Note 4 označiť za jeden z najkrajších smartfónov a rozhodne najkrajší zo série Note zariadení. Samsung začal nový dizajnový jazyk používať už pri Samsungu Galaxy Alpha a my mu ho celý žerieme. Sexy krivky a kvalitné materiály sú predsa to, čo používateľ očakáva od každého high-end zariadenia.

Snímače | Extra doplnok pre športovcov a podnikateľov

Podobne ako Samsung Galaxy S5 a Samsung Galaxy Alpha, aj nový Note 4 prináša merač tepu a snímač odtlačkov prstov. Zatiaľ čo merač tepu využijú najmä športovci a aktívne žijúci ľudia, výhodu snímača odtlačkov prstov vidím najmä vo firemnej sfére pri ochrane citlivých údajov. Táto technológia ale ponúka svoje výhody aj pre bežných používateľov a keď si na ňu zvyknete, môže byť pre vás najpohodlnejšou možnosťou ako si zabezpečiť svoje zariadenie.

samsung-galaxy-note-4-30

Merač tepu využijete iba v kombinácii s aplikáciou S Health, ktorá je dôkazom toho, že Samsung sa chce zaujímať o vaše zdravie. Rovnakú technológiu nájdete aj v inteligentných hodinkách tejto spoločnosti a využiť ju môžete aj v prípade, že trpíte chorobou srdca. Údaje zo snímača sú síce iba informačné a nemožno ich využiť na medicínske účely, no presnosť tohto merača je dostatočné presná na to, aby ste vedeli, že si už nemáte dávať pred obedom ďalšiu kávu :-)

samsung-galaxy-note-4-31

Snímač odtlačkov nemá v appdraweri samostatnú aplikáciu a jeho pre jeho nastavenie musíte prejsť priamo do nastavení samotného smartfónu. Zamknutie displeja odtlačkom si môžete nastaviť klasicky ako zamknutie vzorom či PIN kódom, pričom na správu a nastavenie jednotlivých odtlačkov slúži samostatná položka v menu s názvom Skener odtlačkov. Tu si môžete pridať odtlačky viacerých prstov a nastaviť im aj špecifickú akciu pri nasnímaní. Napríklad pri odomknutí palcom pravej ruky môžete rovno spustiť aj fotoaparát. Pre doplnenie všetkých detailov je potrebné uviesť, že ide o iný snímač ako v iPhonoch. Pre zaznamenanie odtlačku je nutné daným palcom či prstom prejsť po tlačidle Domov zvrchu dole konštantnou rýchlosťou, pričom palec nemôžete mať ani vlhký, ani špinavý.

Displej | 2K rozlíšenie a 2,5D sklo

Jedným z hlavných kritérií pri výbere nového smartfónu je dnes displej. Ten sa stal aj jednou z najväčších predností série zariadení Galaxy Note a inak tomu nie je ani v prípade smartfónu Samsung Galaxy Note 4. Ten ponúka 5,7-palcovú uhlopriečku, rovnako ako jeho predchodca, no s jemnejším 2K rozlíšením 1440 x 2560 pixelov. Hoci zmena na papieri vyzerá naozaj dobre, rozdiel si všimnete len naozaj bystrým okom. Samsung však opäť inovoval aj v oblasti farieb a pozorovacích uhlov, a tak displej v Note 4 patrí opäť k najlepším na trhu. Fajnšmekri mu síce môžu vytknúť sýtejšie farby a nedokonalú bielu, no SuperAMOLED jednotka tieto nedostatky vyvažuje krásnou a hlbokou čiernou a celkovým dojmom, ktorý na vás urobí už pri prvom okamihu. Ak sa vám farby displeja nepáčia, môžete si zmeniť jeho režim. V Nastavenia > Zobrazenie a tapeta > Režim obrazovky nájdete niekoľko farebných profilov zobrazovacej jednotky. Z možností Základný, AMOLED fotografia, AMOLED kino Adaptívne zobrazenie vám však odporúčame práve ten posledný, nakoľko si zariadenie v tomto režime dokáže jemne upravovať rozsah farieb, sýtosť a ostrosť zobrazenia v aplikáciách ako Galéria, Fotoaparát, Internet, Video, Smart Remote či Knihy Google Play. 

samsung-galaxy-note-4-32

Pri používaní som si všimol takmer neviditeľné sivé pásy prechádzajúce vertikálne cez obrazovku, no je takmer isté, že ide iba o problém nami testovaného kusu, ktorý je z “prvej várky” zariadení. S displejom na Note 4 som bol naozaj spokojný, a to nielen po technologickej stránke, ale aj po pocitovej. Dotyk s oleofóbnou vrstvou je bezproblémový a vďaka odolnému sklu Gorilla Glass 3 sa nemusíte báť ani pritlačiť stylusom. Ako pri iných zariadeniach, aj tu budete z času na čas musieť otrieť z displeja mastné odtlačky, no tomu sa dnes nevyhnete. Ani po týždňovom používaní som na displeji nezaznamenal žiadne škrabance, takže je v tomto prípade prídavná ochrana fóliou dobrovoľná.

samsung-galaxy-note-4-28

Z celkového hľadiska musím pochváliť najmä pozorovacie uhly displeja a jeho čitateľnosť na priamom slnku, ktorá bola výborná. Jemné 2K rozlíšenie je už iba bonusom, ktorý poteší najmä z dlhodobého hľadiska. Ak si radi vychutnávate filmy, seriály či videoklipy vo vysokom rozlíšení, pri smartfóne Samsung Galaxy Note 4 si prídete na svoje. V zime je zas praktickým režim Zvýšenej citlivosti na dotyk, ktorý vám umožní zariadenia ovládať aj cez rukavice, prípadne nejakým vodivým predmetom (pozor však na materiály, ktoré vám poškriabu odolné sklo displeja). My sme skúšali ovládanie klasickou ceruzkou.

Výkon a pamäť | Maximálna výbava = maximálna spokojnosť

Samsung Galaxy Note 4 je momentálne najlepšie vybaveným Android smartfónom na trhu. Na európskom trhu sa predáva so 4-jadrovým procesorom Qualcomm Snapdragon 805, americký model zas obsahuje čip Exynos 5433 s dvomi 4-jadrovými jednotkami postavenými na architektúre big.LITTLE. My sme testovali pochopiteľne európsku verziu s procesorom Snapdragon 805, ktorý je doplnený aj o 3 GB operačnej pamäte RAM a grafický čip Adreno 420. Aj keď sa odosobním od toho, že takmer v každom benchmarku patrí Notu 4 prvenstvo, musím povedať, že ide o jedno z najrýchlejších zariadení, s akými som pracoval. Aj pri spustení naozaj náročných aplikácií a procesov sú reakcie tohto zariadenia naozaj rýchle a bezproblémové a počas týždňa testovania sa mi nepodarilo na zariadení zaznamenať ani ten povestný “touchwiz lag”, na ktorý ste poniektorí naozaj citliví.

Na smartfóne Samsung Galaxy Note 4 som hral aj niekoľko náročných hier. Za všetky spomeniem Modern Combat 4, Modern Combat 5, NFS Most Wanted či Real Racing 3. Ani s jednou z týchto hier som nemal počas testovania problém a fungovali bezproblémovo a rýchlo, aj keď museli grafiku vykresľovať na displej s tak jemným rozlíšením. Problém som nezaznamenal ani pri pokročilom multitaskingu, kedy som mohol prepínať medzi spomínanými hrami bez akéhokoľvek čakania do niekoľkých sekúnd. Pokiaľ si teda potrpíte na výkon a rýchlosť svojho zariadenia, s Note 4 nebudete mať žiadny problém. Z 3 GB operačnej pamäte je pri bežnom používaní dostupný okamžite viac ako 1 GB RAM.

Vnútorné úložisko nami testovaného modelu má kapacitu 32 GB. Pre používateľa je dostupných zhruba 24,5 GB, ktoré si však môžete rozšíriť o kapacitu pamäťovej karty. Tú do zariadenia môžete vložiť až vo veľkosti 128 GB. Ja som počas testovania používal 64 GB pamäťovú kartu s rýchlosťou Class 10, pričom som s ukladaním dát ani ich čítaním nemal žiadny problém. Chcel by som však upozorniť majiteľov lacnejších pamäťových kariet na limit ich rýchlosti v tomto zariadení. Samsung Galaxy Note 4 totižto nahráva aj 4K video a pre jeho záznam a plynulé prehrávanie je potrebná pamäťová karta práve s rýchlosťou Class 10 a vyššou. Inak si videá budete môcť ukladať iba do vnútorného úložiska, čo vzhľadom na ich objemný dátový tok nie je najpraktickejšie riešenie.

Operačný systém | TouchWiz novej generácie

Priznám sa, že som po spustení Samsungu Galaxy Note 4 očakával rovnaké prostredie ako v Samsungu Galaxy S5, ktorý používam ako primárne zariadenie. Na moje prekvapenie to tak ale nebolo a Note 4 prináša s novým Androidom 4.4.4 v nadstavbe TouchWiz aj niekoľko menších zmien. Tie sú funkčné, ale aj grafické. Za najväčšiu z nich možno považovať nový systém multitaskingu, ktorý ponúka priamu skratku na funkciu MultiWindow. Niekoľko detailov sa však zmenilo aj na zamknutej obrazovke či v ďalších častiach systému.

samsung-galaxy-note-4-20

Veľmi prepracovanou a praktickou je najmä notifikačná lišta. Tá po otvorení obsahuje skratky pre zapnutie a vypnutie hlavných pripojení a funkcií, pričom sa hneď pod ňou nachádza aj regulácia jasu. Poteší možnosť manuálneho zosilnenia alebo zoslabenia podsvietenia aj v automatickom režime. Podnikatelia a nároční používatelia možno ocenia aj prítomnosť skratiek na vyhľadávanie cez S Finder či zapnutie Rýchleho pripojenia, cez ktoré môžete posielať dáta v profile DLNA. Ja osobne som ich nepoužil a skôr mi v lište zavadzali, pričom som neprišiel na to, ako ich vypnúť. Ostatná plocha notifikačnej lišty je potom použitá už iba na zobrazenie notifikácií z aplikácií a služieb v zariadení. V pravom hornom rohu nájdete tlačidlo pre zobrazenie nastavení a viacerých prepínačov, ktoré si môžete preusporiadať v Nastavenia > Panel oznámení. 

samsung-galaxy-note-4-21

Domáce obrazovky ponúkajú mriežku 5 x 4 ikon, pričom si na ne môžete pridať skratky a widgety cez klasické menu vyvolané dlhším dotykom na prázdnej časti plochy. V tomto menu sú dostupné aj možnosti pre zmenu tapety, či nastavenia domovskej obrazovky, kde si môžete vypnúť kartu Flipboard Briefing (RSS čítačka) alebo zmeniť efekt prechodu. Skratkou s veľkým znamienkom “+” môžete pridať aj novú domovskú obrazovku. Celkovo si takýchto obrazoviek môžete vytvoriť až 7. Malou ikonou domčeka v hornej časti si zvolíte, ktorá obrazovka sa bude ukazovať ako primárna.

samsung-galaxy-note-4-24

Menu s aplikáciami obsahuje ikony usporiadané do piatich stĺpcov a riadkov, pričom nadstavba TouchWiz podporuje aj tvorbu priečinkov pre jednoduchšie triedenie ikon. Aplikácie si môžete zoradiť podľa abecedy alebo vlastného uváženia a menu v pravom hornom rohu vám umožní zobraziť aj iba stiahnuté aplikácie. Možnosťou Odinštalovať/deaktivovať aplikácie môžete niektorú z prítomných aplikácií odstrániť alebo dlhodobo vypnúť.

samsung-galaxy-note-4-25

Novinkou je usporiadanie nastavení zariadenia. Tie sú rozdelené tematicky podľa kariet, pričom prvá z kariet obsahuje Rýchle nastavenia, kde nájdete najpoužívanejšie položky z nastavení. Takéto kartové zobrazenie sa dá prepnúť aj na Zoznamové usporiadanie, kedy sú všetky z možností zobrazené pod sebou. Z nastavení by som vám do pozornosti chcel dať tieto položky:

 • Pero S Pen – tu si môžete nastaviť všetko ohľadom zabudovaného stylusu S Pen. Nájdete tu gestá, nastavenia odozvy a ďalšie možnosti úprav.
 • Viac okien – toto menu slúži na nastavenie funkcie MultiWindow (v slovenskom preklade Viac okien).
 • Pohyby a gestá – táto sekcia nastavení obsahuje možnosti Priamy hovor, Inteligentné upozorňovanie, Stlmenie/pozastavenie a Snímať potiahnutím dlane. Ide o gestá a funkcie vyvolané pohybom zariadenia alebo ruky v jeho okolí.
 • Jednoduchý režim – tu si môžete zapnúť jednoduchý režim systému, ktorý je vhodný najmä pre začiatočníkov a starších ľudí.
 • Skener odtlačkov – obsahuje možnosti pre úpravu a nastavenia jednotlivých odtlačkov prstov.
 • Predvolené aplikácie – toto menu slúži na vymazanie predvolených aplikácií, ktoré si volíte najmä pri otváraní externých odkazov.

Systém v smartfóne Samsung Galaxy Note 4 považujem za jeden z najprepracovanejších, k čomu značne prispelo aj niekoľko zaujímavých predinštalovaných aplikácií. Tie sa v zariadeniach od Samsungu nachádzajú už dlho, takže ich netreba zrejme bližšie predstavovať. Ide najmä o aplikácie Plánovač S, S Note, Ozdobný album, Hlasový záznamník, E-mail, Moje súbory, GALAXY Apps, S Health, S Voice, Smart Remote, PEN.UP či Flipboard. Detailne vám popíšem len niektoré z nich.

samsung-galaxy-note-4-35

Plánovač S je prepracovaný titul nahrádzajúci natívny kalendár vo vašom zariadení. Okrem prehľadného zobrazovania dní, týždňov či mesiacov sú jeho prednosťou pokročilé možnosti pre udalosti a pripomienky, ako aj praktické zobrazenie agendy. Veľmi užitočnou je aj aplikácia na poznámky S Note, ktorá je úzko spätá s používaním stylusu. Ten si opíšeme v samostatnej časti recenzie. Ak si často nahrávate zvukové poznámky, rozhodne oceníte aj Hlasový záznamník, ktorý využíva naplno 3 mikrofóny tohto zariadenia. Zaujme niekoľkými profilmi, ktoré si môžete meniť v závislosti od situácie. Novinkou je pre mňa aplikácia PEN.UP, ktorá zhromažďuje kresby vytvorené na Note zariadeniach. Nájdete tu ozajstné umelecké diela a ak si myslíte, že máte podobné nadanie, tak v aplikácii môžete po zaregistrovaní zdieľať aj svoje kresby a skice.

Niekoľko noviniek ponúka aj funkcia MultiWindow, ktorú majitelia Samsung smartfónov poznajú už nejaký ten rok. Samsung Galaxy Note 4 prináša jej integrovanie do multitaskingu, takže môžete aplikácie spustené na pozadí otvoriť rovno v novom plávajúcom okne. Zaujímavým je aj gesto pre MultiWindow, ktoré otvorí aktuálnu aplikáciu v menšom okne po potiahnutí prstu z rohu displeja smerom nadol. Ako v predošlých Note-och, aj v novom Note 4 si samozrejme môžete otvoriť aplikácie v klasickom MultiWindow režime pomocou bočného menu a jednotivé okná aj v tejto tabletofónovej novinke obsahujú multifunkčný kurzor, ktorým zmeníte polohu okna alebo ho otvoríte na veľkosť celého displeja. Z ďalších funkcií tohto zariadenia spomeniem ešte novinku, ktorou je foto-poznámka. Tá z nasnímanej fotografie dokáže “vytiahnuť” vami zvolený text a spracovať ho do digitálnej formy, s ktorou môžete neskôr pracovať, upraviť ju a zdieľať alebo uložiť medzi ďalšie poznámky. O tejto funkcii vám viac napovie aj nižšie priložené video.

Pero S Pen a jeho možnosti

Ak si kúpite zariadenie s označením Note, tak jedným z hlavných dôvodov bude práve prítomnosť pera S Pen. To je súčasťou týchto zariadení už od čias prvého Note smartfónu a ide o jednu z hlavných predností tohto zariadenia. Pero S Pen je samo o sebe jednoduché a na tele obsahuje iba jedno hardvérové tlačidlo a gumený hrot, ktorý si v prípade poškodenia môžete vymeniť klieštikmi, ktoré nájdete pribalené k smartfónu.

samsung-galaxy-note-4-30

Zaujímavou je práve softvérová výbava prispôsobená pre dotykové pero S Pen. Jej základným prvkom je Bezdotykový príkaz, ktorý obsahuje možnosti pre Akčnú pripomienku, Inteligentný výber, Obrázkový klip Písanie na obrazovku. Bezdotykovým príkazom otvoríte na časti obrazovky plávajúce okno pre poznámky, ktoré môžete jednoducho presunúť do aplikácie S Note, kde môžete v úpravách simultánne pokračovať. Inteligentný výber vám umožní nasnímať časť obrazovky, ktorá obsahuje napríklad zaujímavý text alebo obrázok, a túto časť obrazovky uložiť do zásobníka, kde s ňou môžete neskôr ďalej pracovať. Podobným štýlom funguje aj funkcia Obrázkový klip, ktorá vám umožní vybrať na obrazovke vami nakreslený tvar. Posledná z funkcií sa volá Písanie na obrazovku. Po vytvorení screenshotu si môžete priamo na obrazovke napísať krátku poznámku, ktorú môžete vzápätí zdieľať so svojimi kolegami či známymi.

Okrem toho môžete dotykové pero S Pen využiť aj na zobrazenie náhľadov priložením do blízkosti displeja, na písanie textu, či kreslenie v jednej z podporovaných aplikácií. Veľkou výhodou je presný a rýchly algoritmus prekladu písaného textu na strojový, s ktorým potom môžete pracovať v digitálnej forme. Samsung v tomto prípade urobil opäť veľký pokrok a Note 4 ešte lepšie pripravil na každodenné písanie poznámok, to-do listov, ale aj dlhých správ. Výborne funguje nielen zadávanie písmen, ale aj čísel a znakov, takže pero S Pen môže plnohodnotne nahradiť vašu softvérovú klávesnicu. A verte mi, že v niektorých prípadoch je pero S Pen naozaj nenahraditeľnou súčasťou Notu 4. Jednou z noviniek je aj možnosť označenia viacerých súborov napríklad v Galérii tým, že ich označíte perom S Pen rovnako, ako kurzorom na počítači. To som využíval najmä pri zdieľaní fotografií a videí s priateľmi a kolegami.

Multimédiá | Reproduktor sa presunul dozadu

Fanúšikovia kvalitných multimédií si displej a reproduktor na Note 4 určite užijú plnými dúškami. Zobrazovacia plocha má uhlopriečku až 5,7 palca a ponúka vysoké rozlíšenie, takže aj filmy v 4K kvalite vyzerajú naozaj dobre. Najmä pri cestovaní oceníte dobrú výdrž na batériu a možnosť vložiť do zariadenia pamäťovú kartu s veľkou kapacitou, kde si môžete uložiť svoj obľúbený film či seriál. Pri jeho pozeraní môžete využiť 3,5 mm audio jack konektor, prípadne hlasný reproduktor nachádzajúci sa v zadnom kryte zariadenia. Tam sa presunul zo spodnej hrany, ktorej kraľoval v smartfónoch Samsung Galaxy Note 3. Hlasitosť reproduktora aj jeho kvalita sú na vysokej úrovni a ani pri pozeraní filmu vás nenútia zariadenie pripojiť na externý reproduktor. Zvukový výstup je možné vylepšiť niektorou z dostupných funkcií, menovite Adapt Sound, Sound Alive, Wise Voice 2.0, či Extra Volume 2.0.

samsung-galaxy-note-4-33

Kvalitné audio je dobrým základom aj pre počúvanie hudby. S tou si Note 4 rozumie rovnako dobre, zvláda prehrávanie formátov MP3, AAC/AAC+/eAAC+, WMA, AMR-NB/WB, Vorbis aj FLAC. Veľmi dobre spracovanou je aj natívna aplikácia Hudba, kde nájdete všetky svoje skladby rozdelené podľa názvu, albumu, interpreta, či priečinku. Samozrejmosťou je aj ovládanie v notifikačnej lište či na zamknutej obrazovke. V nastaveniach aplikácie si môžete vylepšiť zvukový výstup cez už spomínanú funkciu Adapt Sound, ktorá ale funguje len pri vložených slúchadlách. Praktickou je aj Inteligentná hlasitosť, ktorá zmení úroveň zvuku vo všetkých skladbách na rovnakú hodnotu.

samsung-galaxy-note-4-34

Samsung vložil do balenia Note 4 aj kvalitné stereo slúchadlá s plochým káblom. Na kábli pravého slúchadla nájdete ovládanie hlasitosti a v balení sa nachádzajú samozrejme aj štuple rôznych veľkostí. Zvukový prejav slúchadiel sa vyrovná slúchadlám v cenovej kategórii 50-60 EUR, pričom práve slúchadlá od Samsungu patria medzi tie najlepšie, aké od výrobcu môžete dostať.

Fotoaparát | Tak dlho očakávaná stabilizácia

Samsung Galaxy Note 4 má vo svojom zadnom kryte ukrytú šošovku so 16 Mpix rozlíšením. Ide o rovnaký fotoaparát ako v Samsungu Galaxy S5 s tým rozdielom, že Note 4 obsahuje aj tak dlho očakávanú optickú stabilizáciu obrazu. Jej kvality oceníte najmä pri nahrávaní 4K videa, no určite vás poteší aj vyššia kvalita nočných snímok. Pre doplnenie technických špecifikácií ešte spomeniem, že BSI CMOS snímač má veľkosť 1/2,6″ a maximálnu clonu f2.2. Predný snímač ponúka rozlíšenie 3,7 Mpix a medzi jeho hlavné inovácie patrí režim širokouhlej selfie, ktorý využije každý moderný blogger a náruživí používateľ sociálnych sietí :)

Prostredie aplikácie fotoaparát je totožné so Samsungom Galaxy S5, takže v ňom nájdete tlačidlá pre zachytenie snímky a videa, tlačidlo na prepnutie režimu fotoaparátu a skratku pre vstup do Galérie. Ľavá strana obsahuje skratku nastavení, prepínač pre HDR a ovládanie prepínania zadnej a prednej kamery. Fotoaparát je aj v tomto prípade bohatý na nastavenia a okrem veľkosti snímky a videa si môžete zmeniť aj nastavenie pre hodnotu expozície, ISO (pri maximálnom rozlíšení max. ISO 800), vyváženie bielej, režim merania, HDR, snímanie dotykom, režim nahrávania videa, vodiace čiary, zmenu úložiska, hlasové ovládanie, tlačidlo hlasitosti (ako spúšť), ukážku fotografií a vynulovanie nastavení fotoaparátu. Manuálne preostríte obyčajným dotykom na displeji.

Čo sa maximálnej veľkosti fotografie týka, tak musím Samsung pochváliť za to, že 16 Mpix fotografie snímate v pomere strán 16:9, nie 4:3 ako je to napríklad pri Sony. Poteší tiež možnosť nahrávania UltraHD videa s bohatým dátovým tokom, na ktoré si ale musíte pripraviť približne 350 MB miesta na každú 1 minútu videa. Kvalita fotografií aj videa bola nadpriemerná či už pri dennom alebo nočnom svetle a pre maximalizáciu kvality môžete využiť aj viaceré režimy fotoaparátu, ktoré sú vytvorené pre špeciálne udalosti. Kvalitu fotografií a videa si môžete pozrieť na priložených záberoch, ktoré si v plnej kvalite stiahnete na tomto odkaze.

Konektivita | Pripojíte sa všade, aj na 4G siete 4.kategórie

Samsung nám v poslednej dobe dokazuje, že aj pripojenia akéhokoľvek charakteru nie sú pre neho žiadnou prekážkou, dokonca túto spoločnosť môžeme označiť za jedného z inovátorov tejto sekcie moderných technológií. To sa samozrejme odrazilo aj v ich zatiaľ najvýkonnejšom Android zariadení Note 4, ktoré obsahuje všetky typy pripojenia, na ktoré si narýchlo spomeniete. Nájdete tu Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, Wi-Fi hotspot, Bluetooth vo verzii 4.1 a s podporou profilov A2DP, EDR a LE, infračervený port či 4G siete 4. kategórie (verzia pre americký trh obsahuje dokonca LTE Cat6). Samozrejmosťou je aj prítomnosť NFC, ktorú nájdete vstavanú priamo do batérie zariadenia a potešia aj vývody na bezdrôtové nabíjanie, ku ktorému ale budete potrebovať špeciálny kryt.

samsung-galaxy-note-4-31

Nakoľko je Samsung Galaxy Note 4 najmä pracovným nástrojom, tak jeho microUSB konektor vo verzii 2.0 podporuje aj funkcie USB Host a USB On-the-go, pričom si obsah z displeja môžete zobraziť aj na externom monitore či televízore cez MHL 3. generácie. Cez už spomínané funkcie USB Host a USB OTG môžete k Notu 4 pripojiť aj klávesnicu, myš alebo externý disk, čo má pri práci mimo domova či kancelárie nesporne svoje výhody. Pohodlná práca vás ale čaká aj s predinštalovanou klávesnicou od Samsungu, ktorá okrem opravy diakritických chýb a preklepov podporuje aj zadávanie slov ťahom či pokročilú predikciu a to aj pri zadávaní písaného textu perom S Pen. Potešujúcim detailom je neustále sa zobrazujúci riadok s číslicami nad klávesnicou.

samsung-galaxy-note-4-22

Hlasové hovory boli vďaka kvalitnému reproduktoru a viacerým mikrofónom na zariadení naozaj bezproblémové a počas testovania som nenarazil na žiadny problém. Rovnako to bolo aj pri SMS správach či e-mailoch, ktoré som si so svetom vymieňal denne vo veľkej miere. Predinštalovaný dialer ponúka prediktívne vyhľadávanie aj triedenie kontaktov do skupín, čo oceníte najmä v prípade množstva uložených čísel vašich pracovných partnerov a priateľov. Aplikácia dialeru dokonca obsahuje aj archaickú rýchlu voľbu, ktorú si môžete nastaviť pre všetky tlačidlá číselníka.

Na prehliadanie internetu slúži v tomto prípade predinštalovaný internetový prehliadač alebo Google Chrome, ktorý v zariadení po spustení nájdete rovnako nainštalovaný. Oba z prehliadačov sú vybavené extra funkciami a dokážu pracovať so záložkami, čo oceníte najmä pri synchronizácii s počítačom. Ja som využíval najmä Google Chrome kvôli celkovému ekosystému Googlu a synchronizácii aplikácií.

Batéria | Vydrží dva dni

Jedným z najdôležitejších aspektov pri výbere nového mobilu je aj výdrž batérie. V rodine Android zariadení sú na tom dlhodobo najlepšie práve smartfóny s označením Note, čo sa nemení ani pri najnovšej verzii tohto smartfónu. Samsung Galaxy Note 4 ponúka Li-Ion batériu s kapacitou 3220 mAh, ktorá síce číselne nenarástla, no ponúka opäť istý pokrok vo výdrži. Hoci som musel Note 4 pripájať na nabíjačku takmer každý deň, verím, že priemerný používateľ môže na jedno nabitie tento smartfón využívať aj 2-3 dni, pričom sa nemusí vôbec obmedzovať v používaní jeho funkcií či aplikácií. Počas testovania som sa dostal takmer vždy na výdrž cez 24 hodín, pričom som s displejom aktívne pracoval 3-4 hodiny.

samsung-galaxy-note-4-36

Niekedy som zariadenie vyšťavil už po 20 hodinách, pričom som s displejom pracoval “iba” niečo cez 3 hodiny, no takéto vybitie bolo spôsobené najmä radom benchmarkov a testovaním náročnejších hier, ktoré som spolu hral takmer hodinu. Bežne som počas dňa synchronizoval 3 e-mailové kontá, prehliadal Facebook a iné sociálne siete (1h), pracoval s aplikáciami a internetovým prehliadačom (2h) a vykonal som priemerne 5 -10 hovorov s trvaním okolo 2-3 minút.

Počas testovania som skúšal aj čas, ktorý je potrebný na nabitie zariadenia z 0 na 100%. Ten sa v priemere pohyboval okolo hodnoty 100 minút, pričom nabíjanie značne urýchlila 9V nabíjačka, ktorú dostanete v originálnom balení Note 4. Ak zariadenie budete nabíjať s inou, najčastejšie 5V nabíjačkou, tak kompletné nabitie bude trvať dlhšie. Čo sa vybíjania týka, to sa značne spomalí zapnutím niektorého zo šetriacich režimov batérie.

Ak potrebujete na Note 4 iba niekoľko desiatok minút extra výdrže, postačí zapnutie Režimu šetrenia batérie. Ten spôsobí zníženie výkonu procesora a prípadne aj zníženie prenosu dát na pozadí, pričom si môžete v nastaveniach zapnúť aj režim displeja v odtieňoch sivej. Ten je základným prvkom Režimu extrémneho šetrenia energie, pričom v tomto prípade zariadenie prepnete do úplne iného, jednoduchého módu, v ktorom sa zobrazujú iba niektoré základné aplikácie. Hoci zariadenie môžete používať iba na základné procesy, značne zvýšite výdrž batérie. 10% z jej kapacity vám postačí na ďalších 24 hodín v pohotovostnom režime.

Hodnotenie | Najlepší vo svojej triede

Samsung Galaxy Note 4 bol zatiaľ najvýkonnejším smartfónom, aký som kedy testoval. Nehovorím len o hardvéri, ktorý má málopočetnú konkurenciu na mobilnom trhu, ale aj o systéme Android 4.4.4, ktorý ponúka naozaj pokročilé funkcie a vychytávky, ktoré u konkurencie nenájdete. Nadstavbu TouchWiz, ktorú mnohí označujú za nevýhodu tohto zariadenia, ja považujem za jednu z jeho najväčších výhod a v kombinácii s perom S Pen nemá tento systém na trhu naozaj konkurenciu. Android v Note 4 obsahuje skutočne množstvo drobných inovácií a vylepšení, no na opis všetkých by som potreboval možno samostatnú recenziu. Jednou vetou – Samsung Galaxy Note 4 je najlepšie vybaveným Android smartfónom, aký si dnes môžete kúpiť.

samsung-galaxy-note-4-29

Konštrukcia vyrobená z hliníka a horčíka ponúka dostatočnú odolnosť aj pri extrémnych povolaniach, výkon a systém sú naozaj bezkonkurenčnými a ani v oblasti fotoaparátu, pripojení či batérie, v ničom Samsung Galaxy Note 4 nezaostáva za konkurentmi. Ako pri každom zariadení, aj tu však nachádzam niekoľko nedostatkov. Najväčším z nich je zrejme absencia akejkoľvek odolnosti voči vode. Samsung dokázal, že odolné zariadenia vie vyrobiť a vo svojom portfóliu má dokonca aj prvý odolný Android tablet pre mainstreamový trh. Mrzí ma, že odolnosť nepridal aj do najnovšieho Notu a určite nie som sám, komu bude chýbať. vyzdvihnúť však musím nový dizajnový jazyk, ktorým Samsung začal navrhovať svoje zariadenia a prikláňam sa k názoru, že Samsung Galaxy Note 4 patrí medzi najkrajšie smartfóny spoločnosti Samsung.

samsung-galaxy-note-4-37

Keď sa na toto zariadenie pozriem z nadhľadu a potlačím všetky moje subjektívne pocity, musím priznať, že ponúka oveľa viac funkcií a možností, ako dokáže bežný používateľ využiť. Stále sa tu však nachádzajú a keď ich niekedy budete potrebovať, budete ich mať a nebudete si musieť kúpiť opäť ďalší Android smartfón, ktorý bude opäť drahší, novší, lepší. Samsung Galaxy Note 4 splní vaše očakávania aj s istou rezervou. A to nedokáže každý smartfón na dnešnom trhu.

Za svoje funkcie a vlastnosti si Samsung Galaxy Note 4 vyslúžil aj ocenenie TIP REDAKCIE!
Za svoje funkcie a vlastnosti si Samsung Galaxy Note 4 vyslúžil aj ocenenie TIP REDAKCIE!

Plusy

+ konštrukcia a dizajn

+ výkon

+ QHD displej s 2,5D ochranným sklom

+ funkcie a aplikácie v systéme Android 4.4.4

+ S Pen a jeho funkcie

+ dobrá výdrž batérie

Mínusy

– vyššia cena

– absencia odolnosti voči vode

20.10.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

 • Marek

  dik

 • preco “stale najlepsi”? Ved predstaveny bol prednedavnom, predtym to bol iny fon tak ako stale; skor by tam mozno pasovalo Momentalne najlepsi

  • Myslím, že každý pochopí, že “Note je stále najlepší” ;-)

   • Patrislaw

    Asi tak !

   • Netvrdim ze nie, ale Note 3 a Note 4 je myslim rozdiel, tu recenzujete Note 4 a nie radu Note :) Nechcem byt ale za zle, rad podpichnem :D

    • Jasne, ja tiež rád podpichnem, ale mám rád aj slovné hračky. Mohol som to napísať aj inak, ale takto to má taký “šmrnc” a pritom to nestráca na význame :)

     • Nestranny pozorovatel

      Dobry, vyborna recenzia! Len ja stale cakam na toho kolegu ohladom recenzie Vibe Z2 pro… Kopnite kolegu do clenka, nech si pohne… :)

 • Patrislaw

  Konečne recenzia na najlepšie zariadenia tohto roka :)

  • Xwert Is

   No ale to je Váš subjektívny názor viem aj o lepších alebo podobne dobrých …

   • Draco91

    Aky je lepsi alebo podobny ?

    • Majo Majco

     nokia 3510i

    • Xwert Is

     Nexus 6, BlackBerry Passport napr…

     • cartmanko

      si robis srandu s tym BB?

      • Xwert Is

       Nevidím dôvod prečo by to mala byť sranda ..

       • cartmanko

        lebo BB nemozes porovnavat. HW nie je konkurencieschopny. stor je neporovnatelny, rychlost, vyuzitelnost, prislusenstvo, podpora…..to mozes porovnavat aj symbian a wm.

        • Xwert Is

         Čo? Passport má špičkový Hw.., Stor je veľmi porovnateľný, rýchlosť a využiteľnosť je taktiež porovnateľná a podpora je lepšia ako u Androidou resp Samsungu..prislusenstva je a bude tak isto dosť..takze nechápem vašemu komentáru

         • cartmanko

          nooo, cisla nepustia. ked si len pozrieme tak na trhu apiek dominuje android s 74% podielom za nim je jablcko s 18% s o zvysnych 8% sa delia ostatni. aj keby komplet tento podiel patril BB co neptri tak je to desatina moznosti.
          BB je pomale, zastarale a nema uz co ponuknut. ved ma vyse 200g a nevymenite si ani baterku.
          iste ma svojich zastancov ale to riesenie je v dnesnej dobe zbytocne. mal som BB a aj som bol jeho pouzivatelom ale tie casy su prec. dobre na nom bolo iba qwerty a sifrovanie. inak appky nebezali skoro ziadne.
          ale jedno z prvych malo pouzitelne NFC.
          rovnako som mal symbian a maemo a win mobile 2003 na ipaq6515 ale tiez to odvial cas.
          zial s prislusenstvom cisla nepustia tiez. pozriete si moznosti kustomizacie a nosenia passportu a hociktoreho samsungu.
          ak ani cisla nepresvedcia tak potom uz nic.

          • Xwert Is

           Toto keď čítam tak len krútim hlavou.
           Áno na android je 150 milionov app s too je 30% kolonov jedej app 30% kolonov hier milion widgetov a ich klonov … Koľko že z tých miliard App máte na svojom Androide nainštalované? azda všetky nie? …
           Na BB sa dajú inštalovať Android App ak by to veľmi niekomu chýbalo to kvantum App a je to rovnako jednoduché ako na Androide idete do Amazon Appstore a nainštalujete ….
           BB je pomalé? No to snáď zle vidím … BB sa na rozdiel od Androidu nespomalí ani po 5 rokoch používania 5 rokov používať Android bez resetu do výrobných nastavení by sa možno ani nezapol ten telefón.
           Zastaralé :D a preto má ten Passport top HW aký sa dneska do mobilov dáva to bude asi tým no… a áno ma skoro 200G lebo šasi telefónu je oceľové čiže niekoľko násobne pevnejšie ako hliník….
           Nechápem ľudí čo píšu o BB a videli ho možno tak na obrázku. BB má čo ponúknuť dokonca niektoré veci čo si na Android musíte inštalovať sú u BB už v základom OS. Fakt neviem aké APP Vám na BB chýbajú používam ho od Februára a ešte sa mi nestalo že by mi niečo chýbalo …
           Treba si ten telefón vyskúšať nie písať názory ktoré absolútne nesedia s realitou a dokonca update čo príde o mesiac ten telefón posunie zase o pár levelou vyššie .

          • cartmanko

           ok takze vacsina userov nevie co robi. lebo keby vedeli co robia a vedeli realne zhodnotit parametre a moznosti vyuzitia zariadeni, urcite idu do BB. :) Od februara? vazne? tak to ste zlaty vek BB pred takymi 5-6 rokmi nezazili a tazko mozte posudit ci odvtedy jeho produkty, os, a trhovy podiel klesa alebo stupa a ako sa s postupom casu stava alebo nestava konkurenciou. pre podnikovu sferu bolo kedysi bb najmohutnejsim a najbezpecnejsim riesenim. dnes uz sme o cele veky inde a bb s tym co ponuka je naozaj mastodont v os a telefonoch. vseci to vedia a nove apky pre bb sa ani nerobia. naco mi je nfc v bb ked ziadna banka bb os nepodporuje? 5-6 rokov telefon? telefon je moralne zastaraly najneskor predstavenim jeho nastupcu. tolko nema telefon ani moja mama. a ked sa bavime o spicke, tazko sa mozme bavit o takomto case. mam telefon takmer rok a do tovarnych nastaveni nema preco ist. pouzivam ho aj na pracu aj na zabavu bez lagov restartov a problemov. pracujem, pisem, platim, browsujem, chatujem, pozeram filmy, pocuvam hudbu, sportujem.
           za rok ho hodim do suflika a kupim si dalsii. a rovnako ako ja ani miliony ludi ani len neuvazuju o tom ze dalsim telefonom by bolo BB.

          • Xwert Is

           “ok takze vacsina userov nevie co robi. lebo keby vedeli co robia a
           vedeli realne zhodnotit parametre a moznosti vyuzitia zariadeni, urcite
           idu do BB”

           Nie do BB idú tý ktorý chcú spoľahlivý rýchly OS a potrebujú mať vysokú produktivitu a pracovať na svojom zariadení.

           “zlaty vek BB pred takymi 5-6 rokmi” tento zlatý vek ich dostal na tie čísla na akých sú ke´dže podobne ako Nokia trošku zaspali dobu no dneska to dobiehajú a ich OS je jeden s najlepších…

           “pre podnikovu sferu bolo kedysi bb najmohutnejsim a najbezpecnejsim
           riesenim. dnes uz sme o cele veky inde a bb s tym co ponuka je naozaj
           mastodont v os a telefonoch” stále je špička v bezopečnosti ostatný mu nesiahajú ani po päty.. a má toho ponúknuť viac než dosť

           “aj na pracu aj na zabavu bez lagov restartov a problemov. pracujem,
           pisem, platim, browsujem, chatujem, pozeram filmy, pocuvam hudbu,
           sportujem.” robím na svojom BB to isté bez najmenších problémov

           “naco mi je nfc v bb ked ziadna banka bb os nepodporuje”
           nie? nemám problém používať bankové app a všetko funguje úplne skvele…

           Ľudia ako vy čo o tom vedia doslova NIČ šíria takéto “poznatky” ďalej a potom je medzi verejnosťou domnienka že BB je mŕtve a podobne.

           Na fore BB je plno ľudí čo prišli s WP, Androidu, iOS a tvrdia že na Bb ostávajú a chvália si to. Takže treba skúsiť a potom komentovať.
           A áno Passport je špičkový telefón ktorý sa môže rovnať aj s note 4..

          • cartmanko

           nuz tazko s Vami, ak BB je spicka ale vidi to len BB forum…

           rozhodne sa zmysluplne na BB fungovat neda.

           vidia to uzivatelia a vidia to aj vyrobcovia sw. ako ziarivy priklad si vyberme napriklad ze ziadna banka nepodporuje NFC v BB pre bezkontaktne platby.

           A takychto obmedzeni mozme menovat xy. Na vsetky odpoviete ze to co je staci. A o tom to je. Ak nepotrebujete nieco spickove ale hocico a nezalezi ze to s nicim nebude komunikovat a nebude to s nicim kompatibilne tak staci aj BB.

           dokonca aj BB uvazuje o zastaveni produkcie smartfonov pretoze sa nepredavaju, lebo nie su konkurencieschopne.

           http://www.businessinsider.com/blackberry-may-stop-making-phones-2014-4

          • Xwert Is

           No to nevidí BB fórum tam sú ľudia čo prešli s iných OS na BB a vidia to tak oni..
           NFC v BB pre bezkontaktne platby. Toto som neskúšal ale myslím že by to mohlo fungovať

           A takýchto obmedzení mozme menovat xy. Tak to by som chcel aby ste ich aspoň 5 vymenoval veľmi by ma zaujímali tie obmedzenia.

           dokonca aj BB uvazuje o zastaveni produkcie smartfonov pretoze sa nepredavaju, lebo nie su konkurencieschopne. To je vytrhnuté z kontextu Sám CEO sa vyjadril že nepovedal že uvažujú o zastavení len povedal že ak by bolo nutné je ochotný prestať vyrábať telefóny ak by malo na tom BB byť stratové.

           Čo asi nebude keďže Passport je skoro všade vypredaný a musí sa čakať kým dodajú na sklady nové kusy. Lebo sa po nich doslova zaprášilo a ani BB nečakalo taký úspech v predajoch.

           To že je BB obmedzené sú veľmi špatné informácie. Neviem kedy ste držali naposledy BB v ruke ale to bolo asi ešte keď ja som držal Sony Ericsson K750i…

           Ja fakt nerozumiem každý rozpráva o obmedzeniach BB a že nemá dostatok APP ale keď sa má vyjadriť že aké app mu chýbajú a v čom je obmedzené tak sú všetci ticho…

           BTW – všade v recenziách čítam že BB NFC platby zvláda takže neviem kde je problém

          • cartmanko

           1. NFC by fungovat nemohlo, chce to aplikaciu od banky a ta neexistuje. pretoze je nerentabilne ju vyrobit pre nas trh. bbc nfc zvlada ale nema ani poruiadnu appku ani podporu tagov na to aby ich vyuzilo.
           2. malo aplikacii – chybaju mi apky na komunikaciu, na office, na zabavu, prehravanie multimedii, napriklad aj parrot nepodporuje bb, ziadna apka spolupracujuca s periferiami tretich stran
           3. v porovnani s platformou Android 0 vyber HW.
           4. system bez integracie s desktopom.
           5. takmer nulova podpora sluzieb tretich stran, ak aj aplikacia existuje jej funkcnost je vo vyraznej miere obmedzena.. whatsapp, fb, office….
           6. malo prislusentva – sportove doplnky, zabava….
           7. nulova podpora multimedii
           8. nekvalitny fotoaparat
           9. bez protistrany teda bb servra absolutne nevyuzite
           10. bt stale nepodporuje a2d2 a a2dp a to je obdrovske minus.
           a mohol by som pokracovat.
           BB je vypredane lebo vyrobili tolko kusov ze sa vypredali. v celkovych poctoch sa lepsie predava meizu aj huawei.

           ale tato debata je jalova. ako hovorim su ludia ktorym BB staci ale rozhodne sa ani z daleka neda porovnat so spickou android zariadeni akymi su rozhodne note4, Nexus6 a podobne. menujte vy nejakych 10 veci ktore ma BB a nema android. len hint, qwerty ma plno androidov :)

          • Xwert Is

           1. Aplikácia od Banky Existuje v podobe Android APP ktorá funguje tak ako na Androide.
           2. Appky na komunikáciu sú snáď všetky, Office je integrovaný resp je predinštalovaná App v telefóne všetky ostatné sú tie isté ako na Android takže absolútne žiadna App v BB nemôže chýbať.
           3. Presne tak 0 výber HW lebo u BB je jedno aký máte HW všetko šlape ako hodinky volá sa to optimalizácia systému a navyše výber je lebo BB Z3 a Passport je rozdiel…
           4. Bez interakcie z desktopom? Asi ste prehliadli APP blackberry Link resp novú App blackberry Blend…
           5. Toto je čiastočne pravda ale skôr v tom že update na dané App nechodia tak často ako na iných platformách
           6.Málo? Stojany do auta, káble, kryty, obaly, dock,atď eviem aké ešte príslušenstvo máte na mysli každopádne ja si nekupujem telefón podľa toho či si naň viem kúpiť obal resp nejakú prkotinu z príslušenstva.
           7. To neviem ako ste mysleli lebo zatiaľ čo som dal do telefónu, Hudba, Video všetko ide pekne.
           8. Nekvalitný fotoaparát? Aha fajn mal som Xperiu T ktorá mala 13 Mpx fotak a foti horsie ako Z10 ktorý ma 8mpx a to je mobil z rovnakeho obdobia. navyse staci si dat do YT videa passport Vs a uvidite že má kvalitnejší foťák ako konkurencia.
           9. Nesúhlasím toto možno platilo na verzii OS 7 alebo akej v 10 už je to úplne inde.
           10. To ani neviem čo je :D

           Dá sa porovnávať jasné že v niektorých veciach ho android hravo porazí ale zase v niektorých ma navrch BB ono ten BB os je celkovo koncipovaný tak aby sa na ňom dobre pracovalo. Navyše s príchodom BB 10.3 pribudne kvantum užitočných vecí. Ja si myslím že BB je super. Uznávam že jeho najväčšou slabinou sú aplikácie ale dobieha to zase tým že sa dajú používať tie Android a musím povedať že je to rovnako pohodlné ako na Androide.

          • Xwert Is

           https://www.youtube.com/watch?v=rSMeGN4G48c
           18:45 porovnanie kamery myslím že to hovorí za všetko.

          • cartmanko

           nepomylili ste si forum? tu sa nebavime o apploch. je to sice konkurencia pre bb mozno ale pre note4 iba hypoteticka rovnako ako bb.

          • Xwert Is

           Nie len som reagoval na to že BB má slabý foťák…

          • android je sracka

           si zadubeny dement, pises kokotiny

 • Jakub Kazimír

  Tie fotky s androiďákmi sú super :)

 • Matej Urbanovič

  skvela recenzia, pekne dopodrobna ako sa patri! Vlastnil som note 3, a este pred tym ako mala vijst note 4, som bol pevne presvedceny ze pojdem do nej. Trosku ma ale potom sklamal designe, ktory sa oproti predchodcovi moc nezmenil. Je ale pravda ze kovovy ramik a cele zhotovenie asi clovek najlepsie pociti az ked ho bude mat v ruke. Potom do toho prisiel Nexus 6, ktory tiez vyzera skvelo, ale trosku sa bojim tej hrubky, 10mm na rok 2014, skoro uz 2015 je predsa len moc:). Tak isto laka lollipop. Dilema velka…heh

  • Tominko

   Zvaz este Lenovo Vibe Z2 pro.. Ak nepotrebujes stylus, podla mna najlepsia volba.. Ta cena a bateria, spracovanie su perfektne..

   • ddd

    Tak ako čo som tak počul že Lenovo Vibe Z2 Pro je kazova…. tak neviem … tak ale podľa mňa je lepšia voľba Note 4 :) Pretože s Nexusom sú si pomaly cenovo aj rovnaké ale Note 4 má Stylus + viac funkcií..

    • Adam Beňko

     Podla ma nie je jediny dovod prejst z Note 3 na nieco ine. Aj najblizsie 2 roky nebude dovod. A Vibe Z2 Pro ? Stale iba citam ako sa kazi , ten mobil je velmi neznamy a predavat sa bude dobre tak v Indii , takze support na Custom rom bude strasne slaby , mozno ziadny. Lenovo tiez nema peknu historiu s updatovanim svojich zariadeni. Mozno o 3 roky ked sa Lenovo na EU trhu osvedci , lebo doteraz sa v mobilnej divizii neosvedcilo u nas, tak potom bude cas na kupu telefonu od Lenova.

    • Tominko

     Moze byt, tu Z2 pro nemam nastudovanu, ak je velke percento kazove, tak beriem spat.

   • cartmanko

    Vibe je nepouzitelny, kedze nema micro SD slot.

    • Tominko

     32GB ulozisko je nepouzitelne? Si ok?.. Alebo aspon napis ze pre teba by bolo nepouzitelne. Ja fungujem 16Gb + 16Gb karta uz dlhu dobu, a nikdy som nemal s miestom problem. Ak by som mal 32Gb smartfon tak nejake SD karty by ma uz absolutne nezaujimali. A myslim ze vacsine 32gb este stale pohodlne postaci.

     • cartmanko

      ja mam 96 teraz a nemam miesto. nic mensie ako 160 nepripada do uvahy, ked jeden film mam na 10gb, vela filmov, obrazkov a hudby a aj aplikacii robi svoje. s 32 sa naozaj neda.

      • Tominko

       :D Su aj take extremy, ale ludi ako ty, povedzme si pravdu je malo. Tlacit do telefonu 10gb filmy, sa mi nezda moc uzitocne. Ked si aj chcem pozriet film na telke a prepojit s telefonom, tak nakopcim, pozriem zmazem.. Je to stale smartfon a nie bluray prehravac :).32GB staci bohato, app na SD nedas, takze jedine ozaj na tie filmy, fotky a videa. Ja mam teraz 32 a 11 mam volne, a to vyuzivam telefon naplno, ale na ine veci , ako zapratavanie uloziska filmami :)

       • cartmanko

        viem, ze by som sa mohol miernit ale uzivatelov ktorym vadi nemoznost rozsirenia pamate a to ich od vibe odradza je dost. filmy pustam na telke. mam aj serialy natahane. je to smartfon ktory pekne mkv 1080 zvladne prehrat cez allshare tak naco mi je br prehravac? mam aj ulozisko 8tb doma aj 2,5 terovy cez OTG ale nechce sa mi stale kopirovat. a zmazat to tiez nechcem. napriklad tam mam navraty do buducnosti vsetky tri po 8gb a nemazem lebo sa k nim hocikedy rad vratim. dcera tam ma asi vsetky monster high a neskrotnu a arabelu myslim, potom asi 20gb hudby tam je. serialy ja neviem TWD, BBT, AHS a dokonca aj mudry schybi asi tri diely s Juniorom a Macelom ktore som nevidel potom zaloha dokumentov z domu aj z prace. fotiek tam mam aj z velkeho fotaku aj synchronizovane s dropboxom a picasou. no je toho vela. hocikedy ideme niekam, staci mi krabicka na allshare, kratucky hdmi kablik a power banka s micro usb kablom. ta uzivi aj na 1A vystupe v pohode all share aj niekolko dni. resp sa mi nikdy nevybila.
        app na SD das, mam ich tam 90%.

        • Tominko

         No vidis , ja mam v telefone zopar hier, 4-5gb hudby, ak potrebujem cez to pozerat film (co sa stava maaalokedy) tak si tam supnem jeden film, ktory po pozreti mazem a to je vse :D.. Ten 2 a pol terovy HDD ma dostal :D V zivote by som taku zasobu filmov a serialov nenatahal, a to nehovorim o tom, kedy by som to asi tak vsetko pozeral :)).. Ale ak to cele beries takto, potom chapem ze bez SD karty je pre teba fon nepouzitelny, ale urcite vacsine 32 staci pohodlne..

 • Knoxville

  Je tento fon lepší ako G3? Alebo počkať na Nexus 6? Neviem sa rozhodnúť.Vdaka vopred za rady…

  • Radšej Note 4 ako Nexus 6. Cena podobná a stylus + funkcie navyše…

  • Note

   Note je najlepsi.

  • Majo Majco

   kazdemu sa paci nieco ine, ale ako G3 je lepsi note 4 isto , ale s nexusom to bude skor o tom co ti viac vyhovuje ci IPS alebo AMOLED ,cisti android alebo touchwiz atd.

   • jano

    Az nato ze aj nexus ma amoled dispej :)

    • Majo Majco

     aha mas pravdu moja chyba ,takze na obidvoch bude dokonala cierna a za slnecneho dna tam uvidis stejne h…o ako na samsungu

     • hrino

      Vidno ze si mal v ruke naposledy tak S2, Samsung ma slnku veľmi dobrú čitateľnosť a pri S5 ani nehovorím

      • Majo Majco

       NIE S4 a ta citatelnost nebola nic moc oproti inym telefonom za rovnaku cenu samozrejmo otproti takemu htc desire s to bolo lepsie lenze to je mobil za par supov a s5 nema o moc jasnejsi displej

       • hrino

        Tak je asi načase ísť k očnému, lebo už note 3 ti maximálnom jase “vypáli oči” a to je ešte slabý odvar oproti S5 ktorý aj s minimálnym a maximálnym jasom spravil výrazný pokrok… Ale chyba môže byť aj vo mne, ze nie som na tento parameter nejak náročný. Ja používam na Note3 jas celý deň na úrovni 10-15 percent a maximálne stačí. Teraz mam napr tak max 5%

   • Knoxville

    Amoled moc nemusim radsej kvalitne Super LCD.Na touchwiz som si nezvykol u ziadneho samsungu ktory som mal a bolo ich hodne…Zvyknuty som na jednoliate telo nadstavbu Sense a kvalitny zvuk ci uz externy alebo do sluchadiel.Tak neviem pretoze najviac ma odradza velkost…

    • Majo Majco

     HTC ma dobre mobily alestrasne zle fotaky,, to LCD je dobre ale mne viac vyhovuje IPS a samsungov som mal tiez par a presne ako pises touchwiz neni nic moc a ten amoled je horsi ako vsetky ostatne typy displejov , a keby to bolo take dobre hlavne koli tej totalnej ciernej tak to davaju do televizorov ale maju tam skoro vsetky led-lcd takze su si isto vedomi ze to neni nic dobre na dlhsie pouzitie a nechapem preco to pchaju do mobilov ked biela je skor zlta a cez den na displeji neni nic videt

     • Knoxville

      Fotak v telefone neriesim vzdy ho budem povazovat za tzv. “nudzovku”.Na kvalitne fotky mam zrkadlovku.Co sa tyka amoled displejov je super ze cierna je skutocne cierna ale drviva vacsina webovych stranok mas na bielom pozadi nehovoriac o tom ze ta viditelnost je v prospech LCD.Ja som skor za prirodzenejsie farby ako tie presaturovane…Viac ma laka cisty android ako spominany touchwiz a priorita je samozrejme kvalitny vystup do sluchadiel kvoli dlhym cestam a asi aj stereorepraky u Nexusu budu hrat lepsie aby som sa v uvodzovkach nemusel hanbit niekomu pustit ci uz pesnicku alebo aj nieco ine cez hlasity reproduktor pretoze HTC zmenilo moj nazor na pocuvanie hudby alebo pozerania filmov nahlas v tomto smere je to pre mna zazitok a dava to zmysel…

     • hrino

      Asi ti ušlo že najmodernejšie telky su už OLED :)

      • Majo Majco

       oled su zakrivene viem o nich ale pisal som preco nerobi samsung amoled televizory ked ich do nebies vychvaluje v mobiloch a najdrahsi televizor co ma samsung v ponuke UE105HU9500 105″ je led nie amoled mozno zivotnost :)

       • hrino

        Tak amoled a OLED je myslím takmer to isté, ak sa nemýlim a ano životnosť je o čosi nižšia :)

        • Majo Majco

         zivotnost hlavne modrych pixelov je o hodne nizsia 1 000 hodin je moc malo podla mna a cervena ma samizda 30 000 to je riadny rozdiel a po case je aj degradacia farieb,, oled a amoled je skoro to iste amoled je velepsene oled to je to iste ako TFT a IPS

         • hrino

          V tomto sa az tak nevyznám pre mna je stále to najlepšie a navždy bude plazma :)) len som chcel reagovať,že prečo sa nerobia amoled telky, keď sa vlastne robia vo forme OLED :)

 • Ricky

  Tablet a smartfón v jednom. Takto sa oplati investovat a nie do obidvoch niekedy.

 • alvisio

  Som zvedavý, kedy ho orange zaradí do ponuky …

 • Čajna
 • sanders2221

  chcel by sm sa spytat redakcie ci mate info ohladom predaja note 4 ..vraj zacina sa oficialne predavat v piatok 24teho …ci bude nejaka specialna akcia s extra prislusenstvom v prvy den predaja

 • Lubo

  Len tak som vyskusal svoj G2… to asi bude nejaka blbost ze?

  • kri

   nie! toto je g2. najlepsi mobil sucasnosti v kategorii: pomer cena a vykon.

  • kri

   skoro som zabudol :)

   moje skore je 4725, ale tymto benchmarkom ja aj tak neprikladam velky vyznam.

 • jopo

  Mam otazku…bud som nejak prehliadol alebo to nebolo spomenute ale chcel by som sa opytat ci ma notifikacnu diodu? …inak super recenzia vazne chvalim :) uz ho mam objednany tesim sa jak maly chlapec nanho :D

  • Ricky

   má bolo to spominane len to nevidiet tu diodu

   • jopo

    Dakujem asi som to prehliadol :)

 • hrino

  Len malá poznámka… aj do Note 3 pasuje akákoľvek nabíjačka :) skôr nabíjačka z Note 3 nepasuje nikde :D

 • PAVOL

  DAKUJEME ZA UZASNU RECENZIU A ESTE OTAZkA KEDY BUDE U NAS OFICIALNE V PREDAJI DAKUJEM KRASNE

  • Ahoj Palo, Note 4 by mal byť v predaji koncom mesiaca, treba sledovať ponuky obchodov :)

   • cartmanko

    ved 24-teho v galeriach a 27-meho vsade.

    • PAVOL

     DAKUJEM KRASNE ONDREJ A CARTMANKO UZ SA NEVIEM DOCKAT …

 • cartmanko

  ja som velmi sklamany ze je pre nas trh urcena “slabsia” verzia. da sa predpokladat ze pride verzia plus ako pri s5 a potom sa budem citit podvedeny. argument, ze tento vykon mi staci neberiem, lebo ak chcem najvykonnejsi tak najvykonnejsi. ani Bugatti nevyuzije 1000koni ale ma.

  • kri

   Bugatti vyuzije 1000 koni, to iba zly sofer ich nedokaze vyuzit ;-)

   • cartmanko

    lebo Bugatti si vybera soferov…

    • kri

     Vybera. Ak to este nezrusili, tak nepredaju veyrona, kym buduci majitel nepreukaze, ze ma na to, aby to zvladol :-)

     • cartmanko

      “dobry den, mam tu milion eur a chcem vase auto.”
      “nie nie, vy na to nemate, Vam ho nepredame…. ”
      fakt takto? a upravcovia uz maju iba konkretne kusy?
      a nemoze ho kupit pre mna jozko z horneho konca za flasticku? zavazujes sa kupnou zmluvou, ze na nom nikdy nikoho nenechas odviezt sa? alebo ho predtym preveris ci ho zvladne?
      nikdy ho nemozes predat aby sa nedostalo do ruk niekomu kto na to nema aby ho zvladol? takze po smrti sa musi srotovat a nemoze byt ani sucastou dedenia?
      naozaj? toto si myslis?

 • LaBrie

  Recenzia v pohode, len mi vadi na siestich obrazkoch (aj kde nie su potrebne) su sluchadla Beats – platia Vam za reklamu na ne?

  • LaBrie neplatia nám nič, máme ich v redakcii, tak ich používame niekedy na dotvorenie pozadia fotografie :)

 • Hasso

  Perfekt, bude v porovnani s Lenovo Vibe Z2 pro? Aspon zakladne aspekty. Dakujem. (Viem ze je to ina cenova relacia, prave preto.) :)

 • misko

  zaujimalo by ma, ci sa da kupit pre note 4 aj klasicke puzdro “ponozka” na zapinanie… vsade su len tie flipove….

 • Marek

  Dnes som si ho bol obzriet nazivo a mam pocit ze ziadna hlinikova konstrukcia sa nekona. Po detailnom obhliadnuti pri otvore na spen a konektoru na sluchatka je vidiet ze ide o plast. Na alphe je jednoznacne vidiet ze hlinikovy ram ma ale note 4 je podla mna z plastu. :(

  • Vlado

   Tak si ho chod pozriet este raz :-)

   • Marek

    Radsej si ho chod obzriet ty a ak niesi slepy tak zistis ze mam pravdu ;)

    • ninko011

     Marek prosím ťa napíš na výrobné oddelenie samsungu nech ti dajú dôkaz, keď to svojím okom “laika” nevieš rozoznať. Ja ti dám jeden dôkaz – ak si všimneš na obvode resp. Hore a dole na ráme je dokopy 8 malých prerušení rámu ktoré slúžia pre lepší prísun signálu do telefónu keďže je konštrukcia vyrobená z hliníka a horčíka.

     • Marek

      Vyser sa na nejake pruzky lebo to nieje dokaz. Nechcem sa tu hadat. Ak mas moznost si vedla seba polozit galaxy alphu a note 4 a porovnat konstrukciu pochopis o com hovorim. Daj dole zadny kryt a po bokoch nevidiet ziadny kov. V otvore na spen je vidiet sedy plast. Taktiez v otvore na sluchatka chyba plastovy kruzok ktory na alphe najdes koli tomu aby nedoslo ku kontaktu s kovom a konektorom sluchatiek. Neviem ci existuju verzie s kovom a bez nakolko na stranke samsung.sk je na obrazku uplne iny okraj note4 aky najdes napriklad na tejto stranke. Skus si to otvorit a pochopis ;)

      • Matej Urbanovič

       marek, ty si uplne stratený prípad:). Ale celkom si ma pobavil, ahoj

 • Milan Benček

  Mal som s5 teraz note 4 a tu su moje pocity a porovnanie oboch Note 4 ma

  Lepsi displej aj sklo
  Dobru konstrukciu
  S pen je parada
  Vydrz baterky a pol h nabijanie je bomba
  Ma urcite horsi fotak ako ma s5
  Vykon sa mi nezda dostatocny
  Android 4.4 je podla mna krok mimo

  Urcite nelutujem ale fotoaparat je sklamanie sony s ot stabilizaciou sa samsungu pouzit rozhodne nevyplatilo….

 • Braňo Klučkovíchalan Klučka

  Dobrý deň, potreboval by som poradiť: Aká farba je podľa vás krajšia? Je to dosť amatérska otázka na mňa ale vážne si neviem vybrať. Aj biela aj čierna sa mi páči a tak som myslel, že rozhodne povrch. Čierna je mäkká, biela je tvrdá ale mobil budem mať skoro stále v kryte a tak neviem. :(

 • kresreB

  Zdrawim. Vlastnim Note 4 a kupil som si aj ochranne sklo od invisbleshield ale to nedoseda na dispolej po okrajoch asi 2 mm a dela halo effect. Ma nekdo zkusenosti z dobrym sklom ktere dobre doseda a nedela halo effect? Vopred dkaujem za rady.

  • Juraj Jerry Tlelka

   mám ten istý problém :D

 • Jakub

  Kde by som našiel na stiahnutie pozadie z obrázku 10? Dík

 • Jozef

  Telefon je uplne niekde inde ako ostatne, mal som S4, S5 a z nej som presiel na N4, telefon vyuzivam hlavne na pracu a je skutocne vyborny, podarilo sa mi zlucit 2 zariadenia (tablet a telefon) do jedneho a to je velke plus ktore uplne potlaci jeho tolko opominane minus -velkost! takze na pracu s mailom, vzdialenou plochou cez server, navigaciou je uplne TOP, ostatne veci ako socialne siete, hry a hudba su len velmi prijemnym benefitom k tomuto uzasnemu zariadeniu, ktore je urcine hlavne pre ludi ktory ho vyuzivaju na pracu a nevadi im ani spolocenske ohrdnutie lebo na zadnej strane im nesvieti odhriznute jablko :) s ktorym je mimochodom neporovnatelny a ani sa ho neoplati porvnavat, rozmyslal som o kupe IP6 plus ale po dlhsom porovnani v beznej prevadzke mi to vyslo tak ze IP6 plus je iba marketingovy tah a zase iba telefon pre ludi co chcu byt cool :)

 • Juraj Jerry Tlelka

  majitelianemáte problém s youtube mne šlo ale už nejde prehrať video s kvalitou väčšou ako 720p neviete čím to je

  • jaroslaf

   ja s tym nemam zatial ziaden problem

 • Vescho

  Chcete ma rozosmiat? Ze najlepsi ??? Mal som ho rovne dva dni a musel z domu! Ten touchwiz je jedna zalagovana sracka!! Mal som uz galaxy S2,S3 note 2,3,4 a stale dokola to iste lagy,lagy,lagy!!! Akoze displej je krasny v tom je ozaj Samsung na spici ale zbytok?? A hlavne ten soft aby mi 600€ smartfon sekal este aj napriec systemom?? Najhorsi soft co som mal spolu s LG G4!!! Za mna top smartfon jednoznacne iPhone!! Mam uz 15 smartfon (vzdy len vlajove lode) a jednoznacne je iPhone top!!!Takze ludia kaslite na predsudky skuste iPhone ale nie na predajni na 5minut ale realne pouzivat par tyzdnov a garantujem vam,ze 8 az 9 z 10 uz iny smart chciet nebude. Ja som extra narocny pouzivatel,smart mam v ruke niekolko hodin kazdy den a pozadujem vykon bez kompromisov a to dava jedine iPhone. Ano android slape ale dajte tam par desiatok apps a pol roka fungovania 6-7 hodin denne v ruke a je zasekany a spomaleny kazdy jeden!!!

  • Pavol Pusztai

   Nechcem nič hovoriť, ale politika celého iphonu sa mi môbec napáčí. Preto ani len neuvažujem podporiť takúto firmu kúpou akéhokoľvek ich produktu, nech sú akokoľvek dobrý. Mať v zariadení bluetooth a nevedieť s ním zaslať súbor na konkurenčný telefón? To čo má byť. Používať špecializované programy na prácu (prenášanie, zdieľanie, kopírovanie) hudby? Priateľka má od nich prehrávač a teraz keď bolo potrebné preinštalovať win7 tak prišla po pripojení o všetko. To čo má byť? Kamoš vložil do iphonu pamäťovku na ktorej mal fotky a pri synchronizácii o nich prišiel? Za toto mám platiť 600€??? Nikdy. Nech sa nikto neurazí ale takúto logiku firmy nikdy nepodporím.
   Ja používam Samsung Note 2 už 4 roky a som s ním úplne spokojný. Technológia fotoaparátov ide v pred a preto už mám objednaný Note 4, ináč ani po 4 rokoch hardvér na Note2 úplne postačuje. Určite s novým Note4 budem ninimálne na ďalšie 4 roky spokojný.

+