MojAndroid

Pred tromi rokmi dokázal prvý Samsung Galaxy Note všetkým, že veľký displej a stylus majú zmysel. Obľúbili si ho nielen podnikatelia, ale celkovo ľudia, pre ktorých sa stal mobilný telefón hlavným nástrojom na prácu v otázke e-mailov, kalendára, poznámok, či prehliadania internetu. Nesporné výhody väčšieho zariadenia zatienili jeho nevýhody ako väčšie rozmery a hmotnosť a majitelia Note smartfónov si rýchlo zvykli na dobrú výdrž batérie, prepracované prostredie plné praktických aplikácií a hlavne na väčší displej s dobrým rozlíšením, ktorý je akýmsi základným kameňom celej série Note smartfónov. Najnovším prírastkom medzi Note-ami je Samsung Galaxy Note 4, predstavený na výstave IFA 2014. A ten sa stal mojím spoločníkom na niekoľko dní, počas ktorých som na ňom otestoval všetky dostupné funkcie a vlastnosti. Moje pocity a postrehy som zhrnul v detailnej recenzii.

KONŠTRUKCIA | Pribudol hliník a snímače

Rozmerovo sa Samsung Galaxy Note 4 voči svojmu predchodcovi zmenil len minimálne. Na výšku podrástol iba o 2 mm, v páse zas schudol takmer milimeter. Hrúbka ostala až na dve desatiny milimetra rovnaká a hmotnostne je na tom Note 4 len o niekoľko gramov horšie. V globále tak možno povedať, že sa parametre konštrukcie takmer nezmenili. Veľká zmena sa ale udiala na výrobných pásoch, kde sa menili materiály, z ktorých je toto zariadenie poskladané. Šasi je tentokrát vyrobené z hlínika, ktorý je v tomto prípade doplnený o tradičný plastový kryt na zadnej strane. Ten je rovnako ako v prípade Samsungu Galaxy S5 či Galaxy Alpha pružný a pomerne tenký, po staršom súrodencovi Note 3 zas zdedil imitáciu kože. Tentokrát bez švu po obvode.

Samsung Galaxy Note 4 | Technické parametre:

  • rozmery: 153,5 x 78,6 x 8,5 mm,
  • hmotnosť: 176 gramov,
  • ochrana konštrukcie: šasi z hliníka a horčíka, doplnené o plastový zadný kryt,
  • ochrana displeja: Corning Gorilla Glass 3

Konštruktéri a dizajnéri Samsungu sa snažili ponechať to, na čo sú používatelia zvyknutí. Rozloženie ovládacích prvkov je tak totožné s tým, ktoré nájdete na Note 3. Horná hrana obsahuje 3,5 mm audio jack a infračervený ovládač, pričom sa tu nachádza aj jeden z troch mikrofónov zariadenia. Ostatné dva nájdete v spodnej hrane spolu s microUSB slotom a perom S Pen. Nabíjací slot tentokrát nie je vyhotovený v USB 3.0 profile, takže doň pripojíte klasickú nabíjačku ako do iných zariadení. Bolo treba šetriť miestom a práve microUSB vo verzii 3.0 ho zrejme zaberalo viac než dosť. Typickým prvkom nového Notu sú aj rozšírené rohy, ktoré sme prvýkrát mohli vidieť na Samsungu Galaxy Alpha.

Samsung Galaxy Note 4 vs Samsung Galaxy Note 3

Pri zariadení týchto rozmerov je priam nutnosťou umiestnenie tlačidla vypínania v pravom boku. Samsung ho však na túto polohu umiestňuje aj v prípade menších modelov, za čo mu nesporne patrí pochvala. Ľavý bok zas obsahuje tlačidlá pre ovládanie hlasitosti, ktoré sú na dosah ukazováka pravej ruky. Tradične rovnú “kolísku” ovládania hlasitosti tento rok Samsung vymenil za tvarované tlačidlo s vystupujúcimi krajmi. Dizajn všetkých tlačidiel pritom imituje dizajn samotného smartfónu, čo je detail, ktoré si vaše oko určite všimne už pri prvom pohľade.

samsung-galaxy-note-4-10 samsung-galaxy-note-4-7

Hlasný reproduktor sa presťahoval zo spodnej strany do zadného krytu, ktorý mu poskytuje určite lepšiu základňu pre ozvučenie. Spoločnosť mu robí aj 16 Mpix fotoaparát a snímač tepu, ktorý si opíšeme neskôr. Vo vaničke pre snímanie tepu sa nachádza aj LED blesk, ktorý ponúka rovnako ako pri Note 3 iba jednu diódu. Jej svietivosť je ale dostatočná. Čo nás pri Note 4 mrzí, je vystupujúca konštrukcia fotoaparátu. Šošovka s optickou stabilizáciou sa už nezmestila do rozmerného tela a tak vytŕča z jeho povrchu. Hoci šošovku lemuje ochranný plastový kryt, môže sa vám pri položení na drsnejší povrch poškrabať. Dávajte si preto pozor na to, kam zariadenie položíte. Výhodou je v tomto prípade možnosť jednoduchej výmeny ochranného lemu, ktorú by ste možno zvládli aj v domácom prostredí.

samsung-galaxy-note-4-9 samsung-galaxy-note-4-8

Po odobratí zadného krytu sa vám naskytne pohľad na Li-ion batériu s kapacitou 3220 mAh so zabudovaným NFC. Prítomný je aj samostatný slot na microSD kartu, ktorú do zariadenia môžete vložiť až vo veľkosti 128 GB aj počas chodu. SIM kartu v mikro rozmere vymeníte ale až po vybratí batérie. Bystrejším očiam neuniknú ani vývody na bezdrôtové nabíjanie, ku ktorým je ale potrebné dokúpenie špeciálneho krytu. Ten sme bohužiaľ nemali možnosť otestovať.

samsung-galaxy-note-4-32

Veľkú zmenu vidím v prednej časti Samsungu Galaxy Note 4. Tá je chránená novým ochranným sklom Corning Gorilla Glass 3, ktoré ponúka 2,5D konštrukciu. Tú spoznáte podľa zaoblených bokov skla, ktoré je takto odolnejšie aj príjemnejšie na dotyk. Pod jeho ochranným rúškom sa ukrýva 3,7 Mpix predná kamera, senzor na automatické ovládanie jasu aj proximity senzor, ktorý displej vypne pri hovoroch. Patrí im miesto hneď vedľa reproduktora na hovory v hornej časti. Jeho výhodou je väčšie zapustenie do odolného skla, takže vytŕča menej ako reproduktor v Note 3. Notifikačná dióda sa ukrýva naľavo, pričom ju pri vypnutom stave nevidíte.

samsung-galaxy-note-4-33

Pod displejom sa nachádza trojica tlačidiel, ako vždy v kombinácii 2+1. Tlačidlo domov je v tomto prípade vyššie a okrem iného ukrýva aj snímač odtlačkov prstov. Softvérové tlačidlá vo vypnutom stave na kryte nevidíte a ich reakcie sú pri reálnom používaní naozaj rýchle a presné. Dotyk môžete vykonať prstom, ale aj dotykovým perom, ktoré prešlo taktiež niekoľkými zmenami.

Na dĺžku je stylus S Pen iba o niekoľko milimetrov kratší a voči predchodcovi z Note 3 ponúka jemné vrúbkovanie až do 4/5 svojej dĺžky. Lesklé strieborné zakončenie pera sa zmenilo iba minimálne. Žiadna zmena sa neprejavila ani na hardvérovom tlačidle stylusu, ktoré mu dodáva bonusové funkcie a možnosti. Pre moje hrubšie prsty je ale pohodlnejší S Pen z Note 3. Ako minulý rok, aj v balení Note 4 dostanete niekoľko náhradných hrotov a klieštiky na ich výmenu.

samsung-galaxy-note-4-26

Osobne vidím medzi konštrukciou smartfónov Samsung Galaxy Note 4 a Note 3 dosť veľký pokrok. Či už ide o prítomnosť snímačov, nové ochranné sklo alebo (a hlavne) použité materiály, Note 4 je spracovaný kvalitnejšie. Momentálne možno Samsung Galaxy Note 4 označiť za jeden z najkrajších smartfónov a rozhodne najkrajší zo série Note zariadení. Samsung začal nový dizajnový jazyk používať už pri Samsungu Galaxy Alpha a my mu ho celý žerieme. Sexy krivky a kvalitné materiály sú predsa to, čo používateľ očakáva od každého high-end zariadenia.

Snímače | Extra doplnok pre športovcov a podnikateľov

Podobne ako Samsung Galaxy S5 a Samsung Galaxy Alpha, aj nový Note 4 prináša merač tepu a snímač odtlačkov prstov. Zatiaľ čo merač tepu využijú najmä športovci a aktívne žijúci ľudia, výhodu snímača odtlačkov prstov vidím najmä vo firemnej sfére pri ochrane citlivých údajov. Táto technológia ale ponúka svoje výhody aj pre bežných používateľov a keď si na ňu zvyknete, môže byť pre vás najpohodlnejšou možnosťou ako si zabezpečiť svoje zariadenie.

samsung-galaxy-note-4-30

Merač tepu využijete iba v kombinácii s aplikáciou S Health, ktorá je dôkazom toho, že Samsung sa chce zaujímať o vaše zdravie. Rovnakú technológiu nájdete aj v inteligentných hodinkách tejto spoločnosti a využiť ju môžete aj v prípade, že trpíte chorobou srdca. Údaje zo snímača sú síce iba informačné a nemožno ich využiť na medicínske účely, no presnosť tohto merača je dostatočné presná na to, aby ste vedeli, že si už nemáte dávať pred obedom ďalšiu kávu :-)

samsung-galaxy-note-4-31

Snímač odtlačkov nemá v appdraweri samostatnú aplikáciu a jeho pre jeho nastavenie musíte prejsť priamo do nastavení samotného smartfónu. Zamknutie displeja odtlačkom si môžete nastaviť klasicky ako zamknutie vzorom či PIN kódom, pričom na správu a nastavenie jednotlivých odtlačkov slúži samostatná položka v menu s názvom Skener odtlačkov. Tu si môžete pridať odtlačky viacerých prstov a nastaviť im aj špecifickú akciu pri nasnímaní. Napríklad pri odomknutí palcom pravej ruky môžete rovno spustiť aj fotoaparát. Pre doplnenie všetkých detailov je potrebné uviesť, že ide o iný snímač ako v iPhonoch. Pre zaznamenanie odtlačku je nutné daným palcom či prstom prejsť po tlačidle Domov zvrchu dole konštantnou rýchlosťou, pričom palec nemôžete mať ani vlhký, ani špinavý.

Displej | 2K rozlíšenie a 2,5D sklo

Jedným z hlavných kritérií pri výbere nového smartfónu je dnes displej. Ten sa stal aj jednou z najväčších predností série zariadení Galaxy Note a inak tomu nie je ani v prípade smartfónu Samsung Galaxy Note 4. Ten ponúka 5,7-palcovú uhlopriečku, rovnako ako jeho predchodca, no s jemnejším 2K rozlíšením 1440 x 2560 pixelov. Hoci zmena na papieri vyzerá naozaj dobre, rozdiel si všimnete len naozaj bystrým okom. Samsung však opäť inovoval aj v oblasti farieb a pozorovacích uhlov, a tak displej v Note 4 patrí opäť k najlepším na trhu. Fajnšmekri mu síce môžu vytknúť sýtejšie farby a nedokonalú bielu, no SuperAMOLED jednotka tieto nedostatky vyvažuje krásnou a hlbokou čiernou a celkovým dojmom, ktorý na vás urobí už pri prvom okamihu. Ak sa vám farby displeja nepáčia, môžete si zmeniť jeho režim. V Nastavenia > Zobrazenie a tapeta > Režim obrazovky nájdete niekoľko farebných profilov zobrazovacej jednotky. Z možností Základný, AMOLED fotografia, AMOLED kino Adaptívne zobrazenie vám však odporúčame práve ten posledný, nakoľko si zariadenie v tomto režime dokáže jemne upravovať rozsah farieb, sýtosť a ostrosť zobrazenia v aplikáciách ako Galéria, Fotoaparát, Internet, Video, Smart Remote či Knihy Google Play. 

samsung-galaxy-note-4-32

Pri používaní som si všimol takmer neviditeľné sivé pásy prechádzajúce vertikálne cez obrazovku, no je takmer isté, že ide iba o problém nami testovaného kusu, ktorý je z “prvej várky” zariadení. S displejom na Note 4 som bol naozaj spokojný, a to nielen po technologickej stránke, ale aj po pocitovej. Dotyk s oleofóbnou vrstvou je bezproblémový a vďaka odolnému sklu Gorilla Glass 3 sa nemusíte báť ani pritlačiť stylusom. Ako pri iných zariadeniach, aj tu budete z času na čas musieť otrieť z displeja mastné odtlačky, no tomu sa dnes nevyhnete. Ani po týždňovom používaní som na displeji nezaznamenal žiadne škrabance, takže je v tomto prípade prídavná ochrana fóliou dobrovoľná.

samsung-galaxy-note-4-28

Z celkového hľadiska musím pochváliť najmä pozorovacie uhly displeja a jeho čitateľnosť na priamom slnku, ktorá bola výborná. Jemné 2K rozlíšenie je už iba bonusom, ktorý poteší najmä z dlhodobého hľadiska. Ak si radi vychutnávate filmy, seriály či videoklipy vo vysokom rozlíšení, pri smartfóne Samsung Galaxy Note 4 si prídete na svoje. V zime je zas praktickým režim Zvýšenej citlivosti na dotyk, ktorý vám umožní zariadenia ovládať aj cez rukavice, prípadne nejakým vodivým predmetom (pozor však na materiály, ktoré vám poškriabu odolné sklo displeja). My sme skúšali ovládanie klasickou ceruzkou.

Výkon a pamäť | Maximálna výbava = maximálna spokojnosť

Samsung Galaxy Note 4 je momentálne najlepšie vybaveným Android smartfónom na trhu. Na európskom trhu sa predáva so 4-jadrovým procesorom Qualcomm Snapdragon 805, americký model zas obsahuje čip Exynos 5433 s dvomi 4-jadrovými jednotkami postavenými na architektúre big.LITTLE. My sme testovali pochopiteľne európsku verziu s procesorom Snapdragon 805, ktorý je doplnený aj o 3 GB operačnej pamäte RAM a grafický čip Adreno 420. Aj keď sa odosobním od toho, že takmer v každom benchmarku patrí Notu 4 prvenstvo, musím povedať, že ide o jedno z najrýchlejších zariadení, s akými som pracoval. Aj pri spustení naozaj náročných aplikácií a procesov sú reakcie tohto zariadenia naozaj rýchle a bezproblémové a počas týždňa testovania sa mi nepodarilo na zariadení zaznamenať ani ten povestný “touchwiz lag”, na ktorý ste poniektorí naozaj citliví.

Na smartfóne Samsung Galaxy Note 4 som hral aj niekoľko náročných hier. Za všetky spomeniem Modern Combat 4, Modern Combat 5, NFS Most Wanted či Real Racing 3. Ani s jednou z týchto hier som nemal počas testovania problém a fungovali bezproblémovo a rýchlo, aj keď museli grafiku vykresľovať na displej s tak jemným rozlíšením. Problém som nezaznamenal ani pri pokročilom multitaskingu, kedy som mohol prepínať medzi spomínanými hrami bez akéhokoľvek čakania do niekoľkých sekúnd. Pokiaľ si teda potrpíte na výkon a rýchlosť svojho zariadenia, s Note 4 nebudete mať žiadny problém. Z 3 GB operačnej pamäte je pri bežnom používaní dostupný okamžite viac ako 1 GB RAM.

Vnútorné úložisko nami testovaného modelu má kapacitu 32 GB. Pre používateľa je dostupných zhruba 24,5 GB, ktoré si však môžete rozšíriť o kapacitu pamäťovej karty. Tú do zariadenia môžete vložiť až vo veľkosti 128 GB. Ja som počas testovania používal 64 GB pamäťovú kartu s rýchlosťou Class 10, pričom som s ukladaním dát ani ich čítaním nemal žiadny problém. Chcel by som však upozorniť majiteľov lacnejších pamäťových kariet na limit ich rýchlosti v tomto zariadení. Samsung Galaxy Note 4 totižto nahráva aj 4K video a pre jeho záznam a plynulé prehrávanie je potrebná pamäťová karta práve s rýchlosťou Class 10 a vyššou. Inak si videá budete môcť ukladať iba do vnútorného úložiska, čo vzhľadom na ich objemný dátový tok nie je najpraktickejšie riešenie.

Operačný systém | TouchWiz novej generácie

Priznám sa, že som po spustení Samsungu Galaxy Note 4 očakával rovnaké prostredie ako v Samsungu Galaxy S5, ktorý používam ako primárne zariadenie. Na moje prekvapenie to tak ale nebolo a Note 4 prináša s novým Androidom 4.4.4 v nadstavbe TouchWiz aj niekoľko menších zmien. Tie sú funkčné, ale aj grafické. Za najväčšiu z nich možno považovať nový systém multitaskingu, ktorý ponúka priamu skratku na funkciu MultiWindow. Niekoľko detailov sa však zmenilo aj na zamknutej obrazovke či v ďalších častiach systému.

samsung-galaxy-note-4-20

Veľmi prepracovanou a praktickou je najmä notifikačná lišta. Tá po otvorení obsahuje skratky pre zapnutie a vypnutie hlavných pripojení a funkcií, pričom sa hneď pod ňou nachádza aj regulácia jasu. Poteší možnosť manuálneho zosilnenia alebo zoslabenia podsvietenia aj v automatickom režime. Podnikatelia a nároční používatelia možno ocenia aj prítomnosť skratiek na vyhľadávanie cez S Finder či zapnutie Rýchleho pripojenia, cez ktoré môžete posielať dáta v profile DLNA. Ja osobne som ich nepoužil a skôr mi v lište zavadzali, pričom som neprišiel na to, ako ich vypnúť. Ostatná plocha notifikačnej lišty je potom použitá už iba na zobrazenie notifikácií z aplikácií a služieb v zariadení. V pravom hornom rohu nájdete tlačidlo pre zobrazenie nastavení a viacerých prepínačov, ktoré si môžete preusporiadať v Nastavenia > Panel oznámení. 

samsung-galaxy-note-4-21

Domáce obrazovky ponúkajú mriežku 5 x 4 ikon, pričom si na ne môžete pridať skratky a widgety cez klasické menu vyvolané dlhším dotykom na prázdnej časti plochy. V tomto menu sú dostupné aj možnosti pre zmenu tapety, či nastavenia domovskej obrazovky, kde si môžete vypnúť kartu Flipboard Briefing (RSS čítačka) alebo zmeniť efekt prechodu. Skratkou s veľkým znamienkom “+” môžete pridať aj novú domovskú obrazovku. Celkovo si takýchto obrazoviek môžete vytvoriť až 7. Malou ikonou domčeka v hornej časti si zvolíte, ktorá obrazovka sa bude ukazovať ako primárna.

samsung-galaxy-note-4-24

Menu s aplikáciami obsahuje ikony usporiadané do piatich stĺpcov a riadkov, pričom nadstavba TouchWiz podporuje aj tvorbu priečinkov pre jednoduchšie triedenie ikon. Aplikácie si môžete zoradiť podľa abecedy alebo vlastného uváženia a menu v pravom hornom rohu vám umožní zobraziť aj iba stiahnuté aplikácie. Možnosťou Odinštalovať/deaktivovať aplikácie môžete niektorú z prítomných aplikácií odstrániť alebo dlhodobo vypnúť.

samsung-galaxy-note-4-25

Novinkou je usporiadanie nastavení zariadenia. Tie sú rozdelené tematicky podľa kariet, pričom prvá z kariet obsahuje Rýchle nastavenia, kde nájdete najpoužívanejšie položky z nastavení. Takéto kartové zobrazenie sa dá prepnúť aj na Zoznamové usporiadanie, kedy sú všetky z možností zobrazené pod sebou. Z nastavení by som vám do pozornosti chcel dať tieto položky:

  • Pero S Pen – tu si môžete nastaviť všetko ohľadom zabudovaného stylusu S Pen. Nájdete tu gestá, nastavenia odozvy a ďalšie možnosti úprav.
  • Viac okien – toto menu slúži na nastavenie funkcie MultiWindow (v slovenskom preklade Viac okien).
  • Pohyby a gestá – táto sekcia nastavení obsahuje možnosti Priamy hovor, Inteligentné upozorňovanie, Stlmenie/pozastavenie a Snímať potiahnutím dlane. Ide o gestá a funkcie vyvolané pohybom zariadenia alebo ruky v jeho okolí.
  • Jednoduchý režim – tu si môžete zapnúť jednoduchý režim systému, ktorý je vhodný najmä pre začiatočníkov a starších ľudí.
  • Skener odtlačkov – obsahuje možnosti pre úpravu a nastavenia jednotlivých odtlačkov prstov.
  • Predvolené aplikácie – toto menu slúži na vymazanie predvolených aplikácií, ktoré si volíte najmä pri otváraní externých odkazov.

Systém v smartfóne Samsung Galaxy Note 4 považujem za jeden z najprepracovanejších, k čomu značne prispelo aj niekoľko zaujímavých predinštalovaných aplikácií. Tie sa v zariadeniach od Samsungu nachádzajú už dlho, takže ich netreba zrejme bližšie predstavovať. Ide najmä o aplikácie Plánovač S, S Note, Ozdobný album, Hlasový záznamník, E-mail, Moje súbory, GALAXY Apps, S Health, S Voice, Smart Remote, PEN.UP či Flipboard. Detailne vám popíšem len niektoré z nich.

samsung-galaxy-note-4-35

Plánovač S je prepracovaný titul nahrádzajúci natívny kalendár vo vašom zariadení. Okrem prehľadného zobrazovania dní, týždňov či mesiacov sú jeho prednosťou pokročilé možnosti pre udalosti a pripomienky, ako aj praktické zobrazenie agendy. Veľmi užitočnou je aj aplikácia na poznámky S Note, ktorá je úzko spätá s používaním stylusu. Ten si opíšeme v samostatnej časti recenzie. Ak si často nahrávate zvukové poznámky, rozhodne oceníte aj Hlasový záznamník, ktorý využíva naplno 3 mikrofóny tohto zariadenia. Zaujme niekoľkými profilmi, ktoré si môžete meniť v závislosti od situácie. Novinkou je pre mňa aplikácia PEN.UP, ktorá zhromažďuje kresby vytvorené na Note zariadeniach. Nájdete tu ozajstné umelecké diela a ak si myslíte, že máte podobné nadanie, tak v aplikácii môžete po zaregistrovaní zdieľať aj svoje kresby a skice.

Niekoľko noviniek ponúka aj funkcia MultiWindow, ktorú majitelia Samsung smartfónov poznajú už nejaký ten rok. Samsung Galaxy Note 4 prináša jej integrovanie do multitaskingu, takže môžete aplikácie spustené na pozadí otvoriť rovno v novom plávajúcom okne. Zaujímavým je aj gesto pre MultiWindow, ktoré otvorí aktuálnu aplikáciu v menšom okne po potiahnutí prstu z rohu displeja smerom nadol. Ako v predošlých Note-och, aj v novom Note 4 si samozrejme môžete otvoriť aplikácie v klasickom MultiWindow režime pomocou bočného menu a jednotivé okná aj v tejto tabletofónovej novinke obsahujú multifunkčný kurzor, ktorým zmeníte polohu okna alebo ho otvoríte na veľkosť celého displeja. Z ďalších funkcií tohto zariadenia spomeniem ešte novinku, ktorou je foto-poznámka. Tá z nasnímanej fotografie dokáže “vytiahnuť” vami zvolený text a spracovať ho do digitálnej formy, s ktorou môžete neskôr pracovať, upraviť ju a zdieľať alebo uložiť medzi ďalšie poznámky. O tejto funkcii vám viac napovie aj nižšie priložené video.

Pero S Pen a jeho možnosti

Ak si kúpite zariadenie s označením Note, tak jedným z hlavných dôvodov bude práve prítomnosť pera S Pen. To je súčasťou týchto zariadení už od čias prvého Note smartfónu a ide o jednu z hlavných predností tohto zariadenia. Pero S Pen je samo o sebe jednoduché a na tele obsahuje iba jedno hardvérové tlačidlo a gumený hrot, ktorý si v prípade poškodenia môžete vymeniť klieštikmi, ktoré nájdete pribalené k smartfónu.

samsung-galaxy-note-4-30

Zaujímavou je práve softvérová výbava prispôsobená pre dotykové pero S Pen. Jej základným prvkom je Bezdotykový príkaz, ktorý obsahuje možnosti pre Akčnú pripomienku, Inteligentný výber, Obrázkový klip Písanie na obrazovku. Bezdotykovým príkazom otvoríte na časti obrazovky plávajúce okno pre poznámky, ktoré môžete jednoducho presunúť do aplikácie S Note, kde môžete v úpravách simultánne pokračovať. Inteligentný výber vám umožní nasnímať časť obrazovky, ktorá obsahuje napríklad zaujímavý text alebo obrázok, a túto časť obrazovky uložiť do zásobníka, kde s ňou môžete neskôr ďalej pracovať. Podobným štýlom funguje aj funkcia Obrázkový klip, ktorá vám umožní vybrať na obrazovke vami nakreslený tvar. Posledná z funkcií sa volá Písanie na obrazovku. Po vytvorení screenshotu si môžete priamo na obrazovke napísať krátku poznámku, ktorú môžete vzápätí zdieľať so svojimi kolegami či známymi.

Okrem toho môžete dotykové pero S Pen využiť aj na zobrazenie náhľadov priložením do blízkosti displeja, na písanie textu, či kreslenie v jednej z podporovaných aplikácií. Veľkou výhodou je presný a rýchly algoritmus prekladu písaného textu na strojový, s ktorým potom môžete pracovať v digitálnej forme. Samsung v tomto prípade urobil opäť veľký pokrok a Note 4 ešte lepšie pripravil na každodenné písanie poznámok, to-do listov, ale aj dlhých správ. Výborne funguje nielen zadávanie písmen, ale aj čísel a znakov, takže pero S Pen môže plnohodnotne nahradiť vašu softvérovú klávesnicu. A verte mi, že v niektorých prípadoch je pero S Pen naozaj nenahraditeľnou súčasťou Notu 4. Jednou z noviniek je aj možnosť označenia viacerých súborov napríklad v Galérii tým, že ich označíte perom S Pen rovnako, ako kurzorom na počítači. To som využíval najmä pri zdieľaní fotografií a videí s priateľmi a kolegami.

Multimédiá | Reproduktor sa presunul dozadu

Fanúšikovia kvalitných multimédií si displej a reproduktor na Note 4 určite užijú plnými dúškami. Zobrazovacia plocha má uhlopriečku až 5,7 palca a ponúka vysoké rozlíšenie, takže aj filmy v 4K kvalite vyzerajú naozaj dobre. Najmä pri cestovaní oceníte dobrú výdrž na batériu a možnosť vložiť do zariadenia pamäťovú kartu s veľkou kapacitou, kde si môžete uložiť svoj obľúbený film či seriál. Pri jeho pozeraní môžete využiť 3,5 mm audio jack konektor, prípadne hlasný reproduktor nachádzajúci sa v zadnom kryte zariadenia. Tam sa presunul zo spodnej hrany, ktorej kraľoval v smartfónoch Samsung Galaxy Note 3. Hlasitosť reproduktora aj jeho kvalita sú na vysokej úrovni a ani pri pozeraní filmu vás nenútia zariadenie pripojiť na externý reproduktor. Zvukový výstup je možné vylepšiť niektorou z dostupných funkcií, menovite Adapt Sound, Sound Alive, Wise Voice 2.0, či Extra Volume 2.0.

samsung-galaxy-note-4-33

Kvalitné audio je dobrým základom aj pre počúvanie hudby. S tou si Note 4 rozumie rovnako dobre, zvláda prehrávanie formátov MP3, AAC/AAC+/eAAC+, WMA, AMR-NB/WB, Vorbis aj FLAC. Veľmi dobre spracovanou je aj natívna aplikácia Hudba, kde nájdete všetky svoje skladby rozdelené podľa názvu, albumu, interpreta, či priečinku. Samozrejmosťou je aj ovládanie v notifikačnej lište či na zamknutej obrazovke. V nastaveniach aplikácie si môžete vylepšiť zvukový výstup cez už spomínanú funkciu Adapt Sound, ktorá ale funguje len pri vložených slúchadlách. Praktickou je aj Inteligentná hlasitosť, ktorá zmení úroveň zvuku vo všetkých skladbách na rovnakú hodnotu.

samsung-galaxy-note-4-34

Samsung vložil do balenia Note 4 aj kvalitné stereo slúchadlá s plochým káblom. Na kábli pravého slúchadla nájdete ovládanie hlasitosti a v balení sa nachádzajú samozrejme aj štuple rôznych veľkostí. Zvukový prejav slúchadiel sa vyrovná slúchadlám v cenovej kategórii 50-60 EUR, pričom práve slúchadlá od Samsungu patria medzi tie najlepšie, aké od výrobcu môžete dostať.

Fotoaparát | Tak dlho očakávaná stabilizácia

Samsung Galaxy Note 4 má vo svojom zadnom kryte ukrytú šošovku so 16 Mpix rozlíšením. Ide o rovnaký fotoaparát ako v Samsungu Galaxy S5 s tým rozdielom, že Note 4 obsahuje aj tak dlho očakávanú optickú stabilizáciu obrazu. Jej kvality oceníte najmä pri nahrávaní 4K videa, no určite vás poteší aj vyššia kvalita nočných snímok. Pre doplnenie technických špecifikácií ešte spomeniem, že BSI CMOS snímač má veľkosť 1/2,6″ a maximálnu clonu f2.2. Predný snímač ponúka rozlíšenie 3,7 Mpix a medzi jeho hlavné inovácie patrí režim širokouhlej selfie, ktorý využije každý moderný blogger a náruživí používateľ sociálnych sietí :)

Prostredie aplikácie fotoaparát je totožné so Samsungom Galaxy S5, takže v ňom nájdete tlačidlá pre zachytenie snímky a videa, tlačidlo na prepnutie režimu fotoaparátu a skratku pre vstup do Galérie. Ľavá strana obsahuje skratku nastavení, prepínač pre HDR a ovládanie prepínania zadnej a prednej kamery. Fotoaparát je aj v tomto prípade bohatý na nastavenia a okrem veľkosti snímky a videa si môžete zmeniť aj nastavenie pre hodnotu expozície, ISO (pri maximálnom rozlíšení max. ISO 800), vyváženie bielej, režim merania, HDR, snímanie dotykom, režim nahrávania videa, vodiace čiary, zmenu úložiska, hlasové ovládanie, tlačidlo hlasitosti (ako spúšť), ukážku fotografií a vynulovanie nastavení fotoaparátu. Manuálne preostríte obyčajným dotykom na displeji.

Čo sa maximálnej veľkosti fotografie týka, tak musím Samsung pochváliť za to, že 16 Mpix fotografie snímate v pomere strán 16:9, nie 4:3 ako je to napríklad pri Sony. Poteší tiež možnosť nahrávania UltraHD videa s bohatým dátovým tokom, na ktoré si ale musíte pripraviť približne 350 MB miesta na každú 1 minútu videa. Kvalita fotografií aj videa bola nadpriemerná či už pri dennom alebo nočnom svetle a pre maximalizáciu kvality môžete využiť aj viaceré režimy fotoaparátu, ktoré sú vytvorené pre špeciálne udalosti. Kvalitu fotografií a videa si môžete pozrieť na priložených záberoch, ktoré si v plnej kvalite stiahnete na tomto odkaze.

Konektivita | Pripojíte sa všade, aj na 4G siete 4.kategórie

Samsung nám v poslednej dobe dokazuje, že aj pripojenia akéhokoľvek charakteru nie sú pre neho žiadnou prekážkou, dokonca túto spoločnosť môžeme označiť za jedného z inovátorov tejto sekcie moderných technológií. To sa samozrejme odrazilo aj v ich zatiaľ najvýkonnejšom Android zariadení Note 4, ktoré obsahuje všetky typy pripojenia, na ktoré si narýchlo spomeniete. Nájdete tu Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, Wi-Fi hotspot, Bluetooth vo verzii 4.1 a s podporou profilov A2DP, EDR a LE, infračervený port či 4G siete 4. kategórie (verzia pre americký trh obsahuje dokonca LTE Cat6). Samozrejmosťou je aj prítomnosť NFC, ktorú nájdete vstavanú priamo do batérie zariadenia a potešia aj vývody na bezdrôtové nabíjanie, ku ktorému ale budete potrebovať špeciálny kryt.

samsung-galaxy-note-4-31

Nakoľko je Samsung Galaxy Note 4 najmä pracovným nástrojom, tak jeho microUSB konektor vo verzii 2.0 podporuje aj funkcie USB Host a USB On-the-go, pričom si obsah z displeja môžete zobraziť aj na externom monitore či televízore cez MHL 3. generácie. Cez už spomínané funkcie USB Host a USB OTG môžete k Notu 4 pripojiť aj klávesnicu, myš alebo externý disk, čo má pri práci mimo domova či kancelárie nesporne svoje výhody. Pohodlná práca vás ale čaká aj s predinštalovanou klávesnicou od Samsungu, ktorá okrem opravy diakritických chýb a preklepov podporuje aj zadávanie slov ťahom či pokročilú predikciu a to aj pri zadávaní písaného textu perom S Pen. Potešujúcim detailom je neustále sa zobrazujúci riadok s číslicami nad klávesnicou.

samsung-galaxy-note-4-22

Hlasové hovory boli vďaka kvalitnému reproduktoru a viacerým mikrofónom na zariadení naozaj bezproblémové a počas testovania som nenarazil na žiadny problém. Rovnako to bolo aj pri SMS správach či e-mailoch, ktoré som si so svetom vymieňal denne vo veľkej miere. Predinštalovaný dialer ponúka prediktívne vyhľadávanie aj triedenie kontaktov do skupín, čo oceníte najmä v prípade množstva uložených čísel vašich pracovných partnerov a priateľov. Aplikácia dialeru dokonca obsahuje aj archaickú rýchlu voľbu, ktorú si môžete nastaviť pre všetky tlačidlá číselníka.

Na prehliadanie internetu slúži v tomto prípade predinštalovaný internetový prehliadač alebo Google Chrome, ktorý v zariadení po spustení nájdete rovnako nainštalovaný. Oba z prehliadačov sú vybavené extra funkciami a dokážu pracovať so záložkami, čo oceníte najmä pri synchronizácii s počítačom. Ja som využíval najmä Google Chrome kvôli celkovému ekosystému Googlu a synchronizácii aplikácií.

Batéria | Vydrží dva dni

Jedným z najdôležitejších aspektov pri výbere nového mobilu je aj výdrž batérie. V rodine Android zariadení sú na tom dlhodobo najlepšie práve smartfóny s označením Note, čo sa nemení ani pri najnovšej verzii tohto smartfónu. Samsung Galaxy Note 4 ponúka Li-Ion batériu s kapacitou 3220 mAh, ktorá síce číselne nenarástla, no ponúka opäť istý pokrok vo výdrži. Hoci som musel Note 4 pripájať na nabíjačku takmer každý deň, verím, že priemerný používateľ môže na jedno nabitie tento smartfón využívať aj 2-3 dni, pričom sa nemusí vôbec obmedzovať v používaní jeho funkcií či aplikácií. Počas testovania som sa dostal takmer vždy na výdrž cez 24 hodín, pričom som s displejom aktívne pracoval 3-4 hodiny.

samsung-galaxy-note-4-36

Niekedy som zariadenie vyšťavil už po 20 hodinách, pričom som s displejom pracoval “iba” niečo cez 3 hodiny, no takéto vybitie bolo spôsobené najmä radom benchmarkov a testovaním náročnejších hier, ktoré som spolu hral takmer hodinu. Bežne som počas dňa synchronizoval 3 e-mailové kontá, prehliadal Facebook a iné sociálne siete (1h), pracoval s aplikáciami a internetovým prehliadačom (2h) a vykonal som priemerne 5 -10 hovorov s trvaním okolo 2-3 minút.

Počas testovania som skúšal aj čas, ktorý je potrebný na nabitie zariadenia z 0 na 100%. Ten sa v priemere pohyboval okolo hodnoty 100 minút, pričom nabíjanie značne urýchlila 9V nabíjačka, ktorú dostanete v originálnom balení Note 4. Ak zariadenie budete nabíjať s inou, najčastejšie 5V nabíjačkou, tak kompletné nabitie bude trvať dlhšie. Čo sa vybíjania týka, to sa značne spomalí zapnutím niektorého zo šetriacich režimov batérie.

Ak potrebujete na Note 4 iba niekoľko desiatok minút extra výdrže, postačí zapnutie Režimu šetrenia batérie. Ten spôsobí zníženie výkonu procesora a prípadne aj zníženie prenosu dát na pozadí, pričom si môžete v nastaveniach zapnúť aj režim displeja v odtieňoch sivej. Ten je základným prvkom Režimu extrémneho šetrenia energie, pričom v tomto prípade zariadenie prepnete do úplne iného, jednoduchého módu, v ktorom sa zobrazujú iba niektoré základné aplikácie. Hoci zariadenie môžete používať iba na základné procesy, značne zvýšite výdrž batérie. 10% z jej kapacity vám postačí na ďalších 24 hodín v pohotovostnom režime.

Hodnotenie | Najlepší vo svojej triede

Samsung Galaxy Note 4 bol zatiaľ najvýkonnejším smartfónom, aký som kedy testoval. Nehovorím len o hardvéri, ktorý má málopočetnú konkurenciu na mobilnom trhu, ale aj o systéme Android 4.4.4, ktorý ponúka naozaj pokročilé funkcie a vychytávky, ktoré u konkurencie nenájdete. Nadstavbu TouchWiz, ktorú mnohí označujú za nevýhodu tohto zariadenia, ja považujem za jednu z jeho najväčších výhod a v kombinácii s perom S Pen nemá tento systém na trhu naozaj konkurenciu. Android v Note 4 obsahuje skutočne množstvo drobných inovácií a vylepšení, no na opis všetkých by som potreboval možno samostatnú recenziu. Jednou vetou – Samsung Galaxy Note 4 je najlepšie vybaveným Android smartfónom, aký si dnes môžete kúpiť.

samsung-galaxy-note-4-29

Konštrukcia vyrobená z hliníka a horčíka ponúka dostatočnú odolnosť aj pri extrémnych povolaniach, výkon a systém sú naozaj bezkonkurenčnými a ani v oblasti fotoaparátu, pripojení či batérie, v ničom Samsung Galaxy Note 4 nezaostáva za konkurentmi. Ako pri každom zariadení, aj tu však nachádzam niekoľko nedostatkov. Najväčším z nich je zrejme absencia akejkoľvek odolnosti voči vode. Samsung dokázal, že odolné zariadenia vie vyrobiť a vo svojom portfóliu má dokonca aj prvý odolný Android tablet pre mainstreamový trh. Mrzí ma, že odolnosť nepridal aj do najnovšieho Notu a určite nie som sám, komu bude chýbať. vyzdvihnúť však musím nový dizajnový jazyk, ktorým Samsung začal navrhovať svoje zariadenia a prikláňam sa k názoru, že Samsung Galaxy Note 4 patrí medzi najkrajšie smartfóny spoločnosti Samsung.

samsung-galaxy-note-4-37

Keď sa na toto zariadenie pozriem z nadhľadu a potlačím všetky moje subjektívne pocity, musím priznať, že ponúka oveľa viac funkcií a možností, ako dokáže bežný používateľ využiť. Stále sa tu však nachádzajú a keď ich niekedy budete potrebovať, budete ich mať a nebudete si musieť kúpiť opäť ďalší Android smartfón, ktorý bude opäť drahší, novší, lepší. Samsung Galaxy Note 4 splní vaše očakávania aj s istou rezervou. A to nedokáže každý smartfón na dnešnom trhu.

Za svoje funkcie a vlastnosti si Samsung Galaxy Note 4 vyslúžil aj ocenenie TIP REDAKCIE!
Za svoje funkcie a vlastnosti si Samsung Galaxy Note 4 vyslúžil aj ocenenie TIP REDAKCIE!

Plusy

+ konštrukcia a dizajn

+ výkon

+ QHD displej s 2,5D ochranným sklom

+ funkcie a aplikácie v systéme Android 4.4.4

+ S Pen a jeho funkcie

+ dobrá výdrž batérie

Mínusy

– vyššia cena

– absencia odolnosti voči vode

20.10.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+