MojAndroid

LG patrí medzi popredných výrobcov smartfónov s Androidom a používatelia od neho očakávajú veľké veci. Vlajkovej lode sme sa síce dočkali s niekoľkotýždňovým oneskorením za konkurenciou, no počkať sa rozhodne oplatilo. LG G3 prichádza so zaujímavými novinkami a vyspelými technológiami, ako je extrémne jemný QHD displej (1440 x 2560 px) s minimálnym rámikom, laserové automatické zaostrovanie, duálny LED blesk alebo inovovaná nadstavba Optimus UI. Očakávania sú vysoké a preto sa poďme pozrieť, ako si novinka od LG poradila u nás v redakcii. Predstavíme si všetky kladné a záporné aspekty tohto smartfónu.

BALENIE

LG G3 prichádza v elegantnom malom balení striebornej farby, ktorého vzorovanie pripomína to zo zadnej strany smartfónu. Otvorením sa samozrejme ihneď ponúkne pohľad na zariadenie, olepené fóliami od výroby. V balení sa okrem toho nachádza hrubší USB kábel pre pripojenie k počítaču alebo pribalenej 5V, 1,8 A cestovnej nabíjačke. Súčasťou sú aj kvalitnejšie slúchadlá QuadBeat 2 s výmennými štupľami a brožúrou, ktorá pomôže novým majiteľom s prvým štartom.

Recenzia LG G3

LG G3

Android 4.4.25,5"
Snapdragon 801, 4-jadrový, 2,5 GHz1440 x 2560 pixelov
3 GB13 Mpix
32 GB 2160p@30fps, 1080p@60fps

KONŠTRUKCIA

Po konštrukčnej stránke ponúka LG robustné telo s výborným opracovaním, v ktorom odstraňuje niekoľko nedostatkov modelu z minulého roka. S veľkým očakávaním sme sledovali úniky, ktoré sa objavovali počas celého roka a naznačovali kovovú konštrukciu podobnú tej, akú ponúka HTC One. Tieto správy sa nakoniec ukázali ako falošné a počas predstavenia sme videli smartfón z polakarbonátu. Aj napriek tomu vzorovanie všetkých častí evokuje brúsený kov. Podobne, ako aj minulý rok, LG sa rozhodlo vo svojej vlajkovej lodi vypustiť hardvérové tlačidlo a namiesto toho rozšíriť displej takmer na celú prednú stranu s obetou časti rozlíšenia na softvérové tlačidlo. Dizajnéri a konštruktéri v LG si opäť dali veľmi záležať na tom, aby rámik okolo displeja bol na hranici technologických možností. V porovnaní s inými TOP modelmi je rámik skutočne menší, pričom samotný displej je väčší čo do šírky, tak aj výšky. Smartfón si aj napriek väčšiemu 5,5-palcovému displeju drží svoje rozmery na uzde. LG G3 má napríklad v porovnaní s Xperiou Z2 (5,2″ displej) takmer identické rozmery, čo sa týka výšky a šírky. Oproti HTC One (M8) je tenší, o niečo nižší ale hrubší, pričom HTC má o 0,5-palca menší displej. V tomto smere si LG dal veľmi záležať, za čo si zaslúži pochvalu.

360° fotografia

[360-gallery id=3]

Na prednej strane sa okrem displeja nachádza v spodnej časti logotyp spoločnosti a navrchu je už tradične umiestnené slúchadlo pre telefónne hovory, predná kamera a sada snímačov. Celú prednú časť pritom pokrýva odolné sklo Corning Gorila Glass 3, ktoré by malo ponúknuť lepšiu odolnosť. Či sa vám displej poškriabe alebo nie, už záleží čisto na vašom používaní, či budete zariadenie nosiť v obale atď. Počas používania po dobu písania recenzie sa na skle neobjavili žiadne škrabance.

LG G3 recenzia

Veľkej zmeny sa dočkala zadná strana zariadenia. Spoločnosť zrejme vypočula požiadavky používateľov zariadení vlastnej značky a tentokrát sa rozhodla upraviť konštrukciu tak, aby sa zadný kryt mohol odnímať. To má za dôsledok niekoľko výhod, medzi ktorými vyčnieva možnosť výmeny batérie a zadného krytu. V predchádzajúcom LG G 2 to bolo možné len v servise. “Pod kapotou” okrem batérie nájdete slot pre micro SIM a microSD kartu. Zadný kryt dokonca obsahuje cievku pre bezdrôtové nabíjanie smartfónu.

Zadná strana je ďalej vybavená v strede snímačom fotoaparátu, ktorého ochranné sklíčko je mierne vpustené do krytu. Absolútnou novinkou je laserové automatické zaostrovanie vľavo od snímača a duálny LED blesk umiestnený vpravo. V spodnej časti nájdeme už len otvor pre reproduktor.

LG G3 recenzia

Dostali sme sa až k ovládacím prvkom, ktoré sú v prípade LG G3 umiestnené na zadnej strane. Takéto ovládanie už nie je takou novinkou ako tomu bolo v minulom roku, no stále sa jedná o dramatickú zmenu oproti tradičnému umiestneniu, na ktoré je väčšina používateľov zvyknutá. Opäť platí, že na ovládanie si používateľ, ktorý s ním nemá skúsenosť musí najskôr zvyknúť, čo môže trvať aj niekoľko dní. Nakoniec sa človek prispôsobí a mám dojem, že hlavne tlačidlo zapnutia/vypnutia dáva na zadnej strane väčší zmysel. Smartfón je totižto dosť veľký a neviem si predstaviť stláčanie tlačidla na vrchnej hrane. Podľa LG je takéto rozloženie prirodzenejšie a mimo toho, odstránenie tlačidiel im pomohlo minimalizovať spomínaný rámik okolo displeja. V porovnaní s LG G2 sú tlačidla väčšie a lepšie sa stláčajú. Naopak tlačidlo zapnutia/vypnutia už nie je osvetlené.

LG G3 recenzia

Ak sa pozrieme na hrany smartfónu, vrchná je vybavená otvorom pre vedenie zvuku do mikrofónu a IR vysielačom, ktorý poslúži na ovládanie domácich spotrebičov pomocou sprievodnej aplikácie. Spodná hrana má ďalší mikrofón, konektor microUSB a 3,5 mm audio jack.

 LG G3 recenzia

LG G3 recenzia LG G3 recenzia 4

Celkovo hodnotím konštrukciu LG G3 ako skvelo spracovanú a vzorovanie, ktoré evokuje brúsený kov, dodáva zariadeniu prémiový pocit. Smartfón sa dobre drží v ruke a vďaka tlačidlám na zadnej strane je ovládanie bezproblémové aj napriek väčším rozmerom smartfónu. Tieto zároveň nemusia vyhovovať každému, hlavne majiteľom s menšou rukou. Väčší displej sa totiž postaral o rozšírenie zariadenia o približne 4 mm, čo sa na prvý pohľad zdá málo, no pri držaní to mnoho používateľov pocíti. Kto však hľadá telefón s veľkým displejom, bude rozhodne spokojný. Smartfón má po konštrukčnej stránke všetko, čo by ste od high-endu očakávali s výnimkou väčšej odolnosti voči vode alebo prachu.

DISPLEJ – QHD a minimálny rámik

Displej LG G3 je rozhodne významným krokom vpred pre spoločnosť. V čase, kedy väčšina konkurenčných firiem integruje do svojich najlepších smartfónov Full HD panely, v LG sa rozhodli posunúť hranicu a použiť 5,5-palcový QHD displej s rozlíšením 1440 x 2560 pixelov. To nám dáva veľmi slušnú jemnosť 534 ppi, približne o 100 ppi viac než konkurencia. Ide o rovnaký typ True HD-IPS+ LCD panelu, ktorý bol použitý aj v LG G2.

V prípade QHD displeja na mobilných zariadeniach akými sú smartfóny, vznikajú rozdielne názory, či je tak jemné rozlíšenie vôbec potrebné. Opäť sa jedná o veľmi subjektívny pohľad. Existujú používatelia, ktorí takéto rozlíšenie nepotrebujú, no druhá skupina zas očakáva tie najnovšie technologické novinky a teda aj QHD displej. Vyššie rozlíšenie je skutočne poznať a to najmä v galérii alebo pri sledovaní videa. Naprieč systémom už rozdiel nie je tak markantný ako som očakával. Je potrebné však povedať, že všetky prvky, grafika a text sú ostré ako britva a jednotlivé pixely už nedokážete rozoznať ani z úplnej blízkosti.

Čo sa týka zobrazovania farieb, smartfón som porovnával s Galaxy S5 a HTC One (M8). Podanie čiernej je bezkonkurenčné u modelu od Samsungu, pričom tie od LG a HTC podávali približne rovnaký výstup. Pri plnom jase displeja bolo však podsvietenie pri čiernej farbe výraznejšie ako u LG G3. Biela farba je najlepšia v prípade HTC, v prípade LG G3 má nádych sivej a u Galaxy S5 zas do modra. Farby modrá a červená sú u LG G3 vyblednuté. Celkovo je farebné podanie testovaného smartfónu o niečo horšie než u konkurencie. Všetky tri smartfóny majú však špičkové displeje a každý z nich má svoje výhody a nevýhody.

Čitateľnosť na priamom slnku je, ako vidíte na obrázku, horšia než u konkurencie, kde je víťazom Galaxy S5. Používanie na slnku však nie je až také problémové, ako opisujú zahraničné portály.

Recenzia LG G3

VÝKON

Novinka od LG skrýva pod kapotou čip Qualcomm Snapdragon 801 s označením MSM 8975AC. Tento integruje štyri jadrá Krait 400, každé taktované na 2,5 GHz. Grafická jednotka je v tomto prípade Adreno 330 a vnútorná pamäť RAM má celkom 3 GB (v prípade 32 GB verzie, 16 GB model má 2 GB RAM).

Hoci je v zariadení použitý momentálne jeden z najvýkonnejších komerčne dostupných čipov, celkový výkon bude o niečo menší vzhľadom na väčší počet pixelov, ktorý jednotka musí vykresliť. Výsledky benchmarkových testov budú preto o niečo nižšie v porovnaní s ostatnými vlajkovými loďami. Celkovo si však smartfón poradil veľmi dobre a vďaka integrovanému hardvéru nepocítite žiadne kompromisy, či už pri aplikáciách alebo počas hrania hier.

Hardvér LG G3 umožňuje systému Android a nadstavbe Optimus UI pracovať svižne a bez akýchkoľvek spomalených reakcií a to ani pri otvorení viac ako desiatky aplikácií.  V syntetických benchmarkoch zaznamenal LG horšie výsledky ako jeho rivali. V teste AnTuTu dokonca zaznamenal rádovo o tisíce bodov menšie skóre ako minuloročné modely vlajkových lodí. To však môže byť spôsobené väčšou dávkou výkonu, ktorá putuje na vykresľovanie veľkého počtu pixelov. (Všetky testy boli realizované na 16 GB modeli).

Na zariadení som vyskúšal aj niekoľko herných titulov, ako je Modern Combat 4 alebo Dead Trigger 2. Všetky hry pritom bežali veľmi dobre a nepocítil som žiadne obmedzenie výkonu. Grafický výkon bol v benchmarkoch taktiež menší než u ostatných modelov s rovnakou hardvérovou výbavou. To však neznamená, že by ste sa mali niečoho báť, alebo že si na LG G3 nezahráte najnovšie herné pecky.

VNÚTORNÁ PAMÄŤ

Spoločnosť LG ponúka svoju novinku v dvoch prevedeniach, ktoré sa odlišujú vnútornou pamäťou a RAM pamäťou. Kúpiť si tak môžete 16 GB model s 2 GB RAM alebo 32 GB model s 3 GB pamäte RAM. Cenový rozdiel pritom nie je až taký markantný, no v prípade LG G3 je nutné sa rozhodnúť najmä podľa RAM. Zariadenie totižto obsahuje slot pre microSD karty, takže dodatočnú pamäť si môžete vynahradiť kúpou pamäťovej karty. Naopak pamäť RAM si doplniť nemôžete. Pre ďalšie rozšírenie je možné využiť funkciu USB OTG alebo niektoré z online cloudových služieb.

OPERAČNÝ SYSTÉM – minimalistický štýl

LG G3 prichádza s predinštalovaným Androidom 4.4.2 KitKat a podobne ako aj v ostatných modeloch je vybavený vlastnou nadstavbou výrobcu, ktorú nazýva LG UI. Novú verziu s číselným označením 4.1 môžeme považovať za významnú a výbornú zmenu v porovnaní s tou, ktorá bola prítomná v minuloročnom modeli. Nadstavba dáva zariadeniu vlastnú dušu a prináša minimalistický dizajn so štýlovými flat ikonami či veľký výber prechodov a animácií vďaka čomu je živšia a na pohľad zaujímavejšia. Každá funkcia je dokonca znázornená inou farbou, takže orientovať sa naprieč systémom je ľahké. V súvislosti s nadstavbou od LG sa musím opäť vyjadriť kladne. Prostredie je veľmi dobré spracované a pokladám ho za jedno z najlepších na trhu.

Jednou z najznámejších funkcii, ktorú si používatelia spájajú práve s LG, je KnockON, teda prebudenie obrazovky dvojitým poklepaním na displej. Tá bola prítomná už v minuloročnom modeli a vychádza z umiestnenia ovládacích tlačidiel na zadnej strane. Spoločnosť si totiž uvedomila, že v niektorých prípadoch sa používateľ chce pozrieť na hodiny, notifikácie alebo iné informácie bez toho, aby zdvihol smartfón zo stola. Dvojité poklepanie tak umožňuje prebudiť displej a zobraziť uzamknutú obrazovku. Gesto funguje skvele a noví majitelia si naň zvyknú veľmi rýchlo. Negatívom tejto funkcie je snáď len občasné prebudenie displeja pri držaní v ruke počas chôdze.

LG G3 recenzia

Novinkou a zároveň aj rozšírením vyššie spomínanej funkcie je tzv. Knock Code. Ten umožňuje aktivovať a odomknúť svoj ​​smartfón vyťukáním osobnej kombinácie vo forme troch až ôsmich kliknutí na obrazovku v stanovenom mieste. Celkovo je dostupných viac než 80-tisíc kombinácií, takže ak sa chce niekto dostať do vášho smartfónu, bude to mať čo robiť, aby našiel tú správnu kombináciu. Podľa spoločnosti je to “najbezpečnejší, najjednoduchší a najzábavnejší spôsob odomykania telefónu”. S tým sa úplne stotožniť nemôžem, hoci Knock Code považujem za prínos v rámci ostatných funkcii smartfónu.

LG G3 recenzia

Nadstavba od LG pridáva aj výborný režim Hosť, ktorý sa skvelo hodí v prípade, ak smartfón chú využívať ďalší členovia domácnosti, napríklad deti. Funkcia teda umožňuje manuálne vytvoriť samostatné prostredie, ktoré bude zobrazovať len vami zvolené aplikácie. Vďaka tomu môžete požičať LG G3 bez obáv a vaše nastavenia alebo obsah zostanú v pôvodnom stave. Šikovne je zvolený spôsob aktivácie hosťovského prostredia. Pre aktiváciu režimu Hosť musíte mať spustenú aj ochranu odomknutia vzorom alebo spomínanú funkciu Knock Code. Nastavíte si váš vlastný vzor, ktorý budete bežne používať na odblokovanie zariadenia. V nastaveniach režimu hosťa si následne zvolíte odlišný vzor, ktorý následne prezradíte svojim priateľom alebo deťom. Potom po odblokovaní hosťovským vzorom sa zobrazí prostredie, ktoré ponúka prístup len k vopred povoleným aplikáciam. Nie je tu prítomné menu, lišta notifikácii, widgety a nie je možné pristupovať ani k nastaveniam. Vlastným vzorom sa pritom dostanete do plného a nijak neobmedzeného prostredia smartfónu.

Novinkou sú inteligentné notifikácie vďaka funkcii Smart Notice, ktorá je zaujímavá svojimi prediktívnymi pripomienkami. Smart Notice je widget, ktorý je predinštalovaný na ploche a zobrazuje počasie, hodiny a ďalšiu notifikačnú lištu. Tá má však úplne odlišný význam. V pozadí zbiera dáta o používaní smartfónu a vďaka tomu dokáže upozorňovať na rôzne udalosti. Ako príklad môžem spomenúť upozornenie na vymazanie aplikácií, ktoré už dlhú dobu nepoužívate (“Chcete vymazať tých deväť aplikácií, ktoré už dva mesiace nepoužívate?”), upozornenie na zmeškané hovory (“Máte zmeškaný hovor od Kryštofa o 12.30. Chcete mu zavolať späť?”) alebo pripomenutie lokality (“Práve ste dorazili do kancelárie. Chcete aktivovať Wi-Fi? “).

Inou zaujímavosťou je funkcia Smart Bulletin, ktorá je súčasťou jednej domácej obrazovky, podobne ako HTC Blinkfeed. Na rozdiel od toho však slúži len na zobrazenie informácií o vašom zdraví z aplikácie LG Health alebo tipov pre užitočné funkcie smartfónu. Výrobca mohol túto obrazovku rozšíriť aj o iné údaje, možno pridať aj RSS čítačku ako v HTC, no v tom prípade by mohlo dôjsť k sporom.

Domovská obrazovka ponúka prednastavené 3 karty, pričom dve sú určené pre ukladanie widgetov a jedna z nich je spomínaný Smart Bulletin. Ďalšie obrazovky je možné pridávať alebo odoberať gestom pinch to zoom. Prostredie je možné meniť rôznymi témami, ktoré si majitelia môžu stiahnuť pomocou služby SmartWorld. Lišta ikon, ktorá je prítomná na všetkých kartách dokáže uniesť až šesť aplikácií alebo priečinkov. Pod lištou sú tradične umiestnené softvérové tlačidlá Androidu, ktoré je možné prispôsobiť v nastaveniach. Tieto sa v novej verzii nadstavby zmenili. Namiesto výberu rôznych možností usporiadania tlačidiel si používateľ teraz môže vyskladať softvérové tlačidlá vlastnoručne. Opäť sa mi najviac osvedčila kombinácia tlačidiel späť, domov, menu a tlačidla pre vyvolanie notifikačnej lišty. V rovnakých nastaveniach je možné upraviť ešte pozadie tlačidiel alebo zmeniť farebný motív.

LG G3 recenzia LG G3 recenzia LG G3 recenzia

Notifikačná lišta sa dočkala vylepšení v podobe nového minimalistického dizajnu, ktorý je ďaleko lepší než v staršej nadstavbe. Vo vrchnej časti sú tradične umiestnené tlačidlá pre rýchly prístup k nastaveniam zvuku, bezdrôtových propojení, atď. Zvýšenú pozornosť si zaslúži tlačidlo QSlide, ktoré aktivuje dodatočnú ponuku v notifikačnej lište o tzv. miniaplikácie. Kliknutím na jednu z nich sa táto zobrazí nad všetkými aplikáciami naprieč celým systémom. V hornej časti je možné meniť jej priehľadnosť v prípade potreby. Túto funkciu môžete využiť napríklad na sledovanie videa. Ďalšou zaujímavosťou je funkcia Quick Remote, ktorá úzko súvisí s prítomnosťou IR vysielača v LG G3. Aktivovaním funkcie sa v notifikačnej liste zobrazí pohľad na orezaný ovládač pre TV alebo iné spotrebiče. Okrem toho tu je ešte známe tlačidlo pre integráciu Quick Memo, ktorá umožňuje vytvoriť screenshot kdekoľvek na obrazovke a napísať nad ním poznámky. Vytvorený text môžete ponechať na obrazovke, čo môže slúžiť aj ako pripomienka.

LG G3 recenzia LG G3 recenzia LG G3 recenzia

Správca spustených aplikácii, alebo tzv. Task Manager sa spustí dlhším stlačením softvérového tlačidla na to určeného. Od tradičného Androidu sa odlišuje zobrazením aplikácií v mriežke 3×3, ktorú je možné posúvať dotykovými gestami. Takéto zobrazenie je prehľadnejšie a ľahšie sa orientuje medzi otvorenými aplikáciami. Okrem mriežky tu nájdeme ešte možnosť vymazať všetko alebo tlačidlo pre prístup k multitaskingu Dve okná. Vďaka tejto funkcii môže používateľ zobraziť a využívať dve aplikácie na jednej obrazovke.

Menu s aplikáciami je priehľadné a ponúka zobrazenie mriežky 5×5 aplikácií na jednej obrazovke, pričom dostupné je aj zobrazenie veľkých ikon na mriežke 4 x 4, ktoré ocenia hlavne používatelia s horším zrakom. Aplikácie je možné tiež skryť alebo prejsť do zobrazenia, ktoré umožňuje odinštalovať ich priamo z menu. Zobrazenie je v tomto prípade veľmi podobné tomu, aké používa Apple vo svojom iOS. Nadstavba tiež umožňuje usporiadanie aplikácií podľa abecedy, dátumu prevzatia alebo podľa nastavení používateľa.

LG G3 recenzia LG G3 recenzia LG G3 recenzia

Čo sa týka predinštalovaných aplikácií, v LG G3 ich nájdeme pomerne veľa. Počas používania tak budete môcť  využívať aplikácie od výrobcu ako je kalkulačka, počasie, správca súborov, QuickMemo+, Rádio alebo iné. Priamo od výroby sú dostupné aj aplikácie ako Box, McAfee Security alebo ThinkFree Viewer. Oceňujem hlavne snahu výrobcu vyhovieť používateľom po stránke predinštalovaných aplikácií. Tentokrát im totiž umožnil odinštalovať takmer akúkoľvek predinštalovanú aplikáciu od výrobcu (funguje len z nastavení). To je niečo, čoho sa v prípade ostatných výrobcov zrejme nedočkáme.

Poďme nahliadnuť ešte do nastavení smartfónu. To je rozdelené na 4 kategórie – Siete, Zvuk, Displej a Všeobecné. Spočiatku sa mi delenie položiek menu nepáčilo, no nakoniec som si na to zvykol. Najviac oceňujem veľmi pekné ikony, ktoré sprehľadňujú menu. Čo sa týka funkcií, nájdeme tu okrem už spomínaných vecí napríklad možnosť Smart Cleaning, teda odstránenie priestoru vyčistením niektorých aplikácií a dočasných súborov. Zaujímavý je QuickCircle, ktorý slúži na otvorenie niektorých aplikácií z malej časti obrazovky vyhradenej pre otvor nového ochranného obalu s rovnakým názvom. Výhodné je napríklad aj používanie jednou rukou. Táto možnosť dokáže upraviť veľkosť klávesnice na vytáčanie, klasickej klávesnice pre písanie alebo klávesnice pre PIN kód tak, aby sa používateľom s menšou rukou ľahšie zadával vstup. Niektoré funkcie, ako Inteligentná obrazovka, si LG požičal od Samsungu. Táto drží obrazovku zapnutú kým telefón registruje vašu tvár. Z kategórie zvuku je výborná možnosť čítania mena volajúceho, ktoré však nie je dostupné v slovenskom jazyku alebo Tichý režim, ktorý je plne konfigurovateľný. Zaujímavé sú aj klávesové skratky. Pri vypnutom displeji je totiž možné využiť tlačidlá hlasitosti na spustenie fotoaparátu alebo poznámok.

lg-mobile-G3-feature-quick circle-image

MULTIMÉDIÁ

Prehrávanie multimediálnych súborov musí smartfón tohto kalibru zvládať na jednotku. Začneme prehrávačom video súborov, pre ktoré nie je dedikovaná osobitná aplikácia tak ako u minulého modelu. Prehrávač je však integrovaný do systému, takže pomocou galérie alebo správcu súborov stačí vybrať požadovaný súbor a spustiť ho. K dispozícii sú tradičné ovládacie prvky, možnosť zamknúť obrazovku, pridanie titulkov, výber pomeru strán alebo vytvorenie miniaplikácie pre prehrávanie v popredí. Prítomná je aj podpora dotykových gest. Vertikálnym posúvaním prsta v ľavej časti obrazovky sa upravuje jas a v pravej časti zas hlasitosť.

Na zariadení sme tradične testovali rôzne formáty videa s príponami mkv, avi, mp4 a ďalšie. Zariadenie si pritom poradilo so všetkými. Vyskúšali sme aj naše tradičné vzorky krátkeho animovaného filmu Big Buck Bunny, ktorý je dostupný v rôznej kvalite až po samotné 4K. Videá v rozlíšení 720p prehral LG samozrejme bez problémov, no tie vyzerali menej kvalitne než na iných zariadeniach. Full HD video bolo taktiež bezproblémové a video vo vysokom rozlíšení 4K sa prehrávalo pekne plynulo so súvislým zvukom. Všetky vzorky si môžete vyskúšať aj sami na tejto adrese. Po tomto je možné skonštatovať, že LG G3 je skvelé multimediálne zariadenie, ktoré zvládne všetky bežné formáty a kvalitu. Sledovať videá na veľkom 5,5-palcovom displeji je pohodlné, no lepšie využitie nájdete po prepojení s televíziou pomocou MHL.

LG G3 recenzia

Výrazných grafických zmien sa dočkala aj aplikácia Hudba, ktorá je predinštalovaná v systéme od výrobcu a slúži ako náhrada za aplikáciu Hudba Play od Google. Prostredie je tentokrát jednoduchšie a farebnejšie, pričom rovnako ako ostatné prvky systému nasleduje minimalistický štýl. Po funkčnej stránke je dostupné vytváranie zoznamov, obľúbené skladby alebo prehrávanie hudby z cloudu. V aplikácii mi chýbal najmä grafický ekvalizér pre ďalšiu úpravu zvuku. Pokiaľ nebudete chcieť počúvať vlastný výber hudby, môžete si zapnúť rádio s podporou RDS, ktoré je súčasťou osobitnej aplikácie v menu.

LG G3 recenzia LG G3 recenzia LG G3 recenzia

Reproduktor smartfónu LG G3 už nie je umiestnený na spodnej hrane. Presunutý bol na zadnú stranu zariadenia, kde v spodnej časti nájdeme striebornú mriežku s otvormi pre vedenie zvuku. Výrobca sa rozhodol integrovať len jeden reproduktor, zatiaľ čo konkurenčné top zariadenia ako HTC One (M8) alebo Sony Xperia Z2 sú už vybavené stereo reproduktormi. Kvalita reprodukcie zvuku je však výnimočne výborná a čistá. Ak sa pozrieme len na úroveň hlasitosti, tá je jedna z najlepších. Zvukový prejav LG G3 vás s najväčšou pravdepodobnosťou uspokojí. Negatívne však hodnotím umiestnenie reproduktoru. Pri horizontálnom držaní smartfónu alebo aj pri položení na stôl je zvuk tlmený.

Pribalené slúchadlá QuadBeat 2 sú pomerne kvalitné štuple a vzhľadom na svoju povahu dokážu veľmi výrazne podávať hlboké tóny. Po zvukovej stránke by sme ich zaradili do zlatej strednej triedy, takže vás neprekvapia ale ani nesklamú. Výhodou sú pribalené štuple rôznych veľkostí, čím si slúchadlá prispôsobíte svojmu uchu. Kábel slúchadiel je pevný a plochý a jeho výhoda spočíva v tom, že len veľmi ťažko sa dokáže zamotať do takej podoby, z ktorej ho budete rozmotávať pol dňa.

FOTOAPARÁT

LG G3 recenzia

Výrobca sa v prípade LG G3 rozhodol integrovať rovnaký 13 MPx obrazový snímač, ktorý je schopný zaznamenávať fotografie v maximálnom rozlíšení 4160 x 3120 pixelov (pomer strán 4:3), pričom prednastavená hodnota je 4160 x 2340 pixelov (16:9). Novinkou spojenou s fotoaparátom je automatické laserové zaostrovanie, ktoré by sa malo postarať o lepšie výsledky v slabších svetelných podmienkach a tiež by malo zrýchliť celý proces zaostrovania. Ďalšiu zmenu predstavuje duálny LED blesk, ktorý sme mohli vidieť napríklad u HTC One (M8) alebo iPhone 5S a taktiež aj vylepšená stabilizácia obrazu OIS+.

Skôr, než sa pozrieme na kvalitu výstupu z fotoaparátu, prejdeme na rozhranie aplikácie, ktorá sa dočkala významných zmien. Celé prostredie pokračuje v minimalistickom štýle nadstavby od LG a ponúka minimum ovládacích prvkov na obrazovke. Okrem spúšte fotoaparátu alebo videozáznamu tu nájdeme ďalšie tlačidlá pre nastavenia, zmenu režimu, prepnutie medzi predným a zadným snímačom, aktiváciu blesku. Posledné tlačidlo s ikonou troch bodiek skryje všetky spomenuté tlačidlá a umožňuje jednoduché a nerušené  fotografovanie dotykom sa obrazovky.

Samotné nastavenia fotoaparátu sú na diéte. Používateľovi umožňujú zobraziť mriežku, zapnúť časovač, hlasový povel, zmeniť rozlíšenie alebo zapnúť HDR snímanie. Hoci to osobne nehodnotím za negatívne, niektorým používateľom, hlavne tým pokročilým, môže chýbať nastavenie ISO, vyváženie bielej, kompenzácie expozície alebo farebné filtre. Zariadenia konkurencie ale aj staršia vlajková loď ponúkajú tieto parametre, takže nie som si istý, prečo ich výrobca nezahrnul.

LG G3 recenzia LG G3 recenzia

Fotoaparát LG G3 je vybavený aj niekoľkými zaujímavosťami, medzi ktoré patrí napríklad snímanie gestom. To je možné využiť napríklad pri autoportrétoch. Ak chcete urobiť fotografiu, jednoducho zdvihnete svoju ruku kým ju fotoaparát nezaregistruje a kým sa na obrazovke nezobrazí okienko okolo nej. Snímku potom zachytíte zovretím v päsť. Je škoda, že funkcia nefunguje so zadnou kamerou, ale len s prednou. Balík funkcií ďalej dopĺňa zhlukové snímanie, ktoré sa aktivuje podržaním spúšte. Fotoaparát zachytáva vtedy snímky veľmi rýchlo. V galérii sa javia ako video, no každú jednú z nich je možné samostatne uložiť. Týmto pádom vám nevznikne neporiadok medzi snímkami a vyhnete sa aj zdĺhavému mazaniu. Spomínané hlasové snímanie nie je žiadnou novinkou a nájdeme ho aj na zariadeniach výrobcu z nižšej kategórie. Fotoaparát reaguje na hlasové povely Cheese, Smile, Whisky, Kimchi, LG a ďalšie. Konkurenčné zbrojenie vo fotoaparátoch dorovnáva ešte funkciou “Magické zaostrenie”, ktoré umožňuje voliť bod zaostrenia na fotografii aj po vytvorení snímky. Pri testovaní som však nedosiahol ani jeden krát rozumný výsledok.

Už minuloročný model LG G2 sa kvalitou fotografii zaradil na popredné miesta a to platí aj o LG G3. Hoci sa snímač fyzicky nezmenil, výstupné fotografie sa vďaka spomínaným novinkám ešte zlepšilo. Zachytené a neupravené fotografie sa až na pár výnimok pri zlej expozícii približujú reálnej scéne a to vrátane farieb alebo kontrastu. Softvér fotoaparátu pracuje s farbami rozumne a netlačí ich do presaturovanej formy. Negatívom je väčšia produkcia šumu, s ktorým sa fotoaparát snaží pobiť softvérovou úpravou. Na niektorých fotografiách tak budete pozorovať efekt, akoby fotka prešla filtrom s olejovým efektom.

Laserové automatické zaostrovanie by malo byť podľa výrobcu schopné zaostriť rýchlejšie než iné smartfóny. Subjektívne som si žiadnu rýchlejšiu odozvu nevšimol, hoci drvivá väčšina fotografii bola správne zaostrená a fotografie mali veľmi pekné detaily. K tomu prispela aj vylepšená technológia OIS+, ktorá sľubuje podľa výrobcu o 20% lepšie výsledky pri redukcii nepríjemných otrasov vo videu a rozmazaných fotografii. Zmeny je možné pocítiť aj pri snímaní v slabších svetelných podmienkach, kedy sa zväčšuje čas expozície, aby sa do snímača dostavilo viac svetla.

LG G3 recenzia

LG G3 recenzia

v

LG G3 recenzia

LG G3 recenzia

LG G3 recenzia

LG G3 recenzia LG G3 recenzia

LG G3 recenzia LG G3 recenzia

LG G3 recenzia
Snímka v noci

 

LG G3 recenzia
Snímka v noci
LG G3 recenzia
fotografia so zapnutým HDR
LG G3 recenzia
fotografia bez HDR

Snímač je chránený odolným sklíčkom, na ktorom sa počas celého testovania neobjavil ani jeden škrabanec. Drobná nevýhoda netradičného umiestnenia ovládacích prvkov na zadnej strane sa prejavuje práve na sklíčku. Budete ho totiž nútení čistiť častejšie, pretože bude niesť šmuhy z používania spomínaných tlačidiel.

Video

LG G3 sa zaradil po bok ďalších Android smartfónov, ktoré sú schopné zaznamenávať video v rozlíšení 2160p pri snímkovej frekvencii 30 fps. Okrem najvyššej kvality dokáže samozrejme nahrávať aj režime 1080p/30fps a zvládne aj vysokorýchlostné natáčanie s frekvenciou 720p pri 120 snímkoch za sekundu. Vďaka tomu môžete vytvárať populárne spomalené zábery.

Po kvalitatívnej stránke sa dočkáte rovnako dobrej obrazovej kvality ako pri snímaní fotografií. Veľkým plusom sa však stáva optická stabilizácia obrazu, ktorá zabezpečí, aby videá z LG G3 neboli roztrasené, ale pekne plynulé.

K zaujímavostiam sa zaraďuje možnosť duálneho záznamu, kedy natáčate oboma snímačmi naraz. S touto funkciou je možné experimentovať a získať tak zaujímavé výsledky.

KONEKTIVITA – plná výbava

LG G3 je vybavený najnovšími bezdrôtovými technológiami, ktoré trh ponúka. Pre pripojenie do mobilnej GSM siete je možné využívať štyri frekvenčné pásma 850/900/1800/1900 MHz. Na pripojenie do 3G siete je využívaná technológia HSPA+ s dátovými rýchlosťami 42 Mbps v smere download a 21 Mbps v smere upload. Podobne, ako aj iné high-end modely, aj novinka od LG ponúka najmodernejšie pripojenie pomocou LTE CAT4 (150/50 Mbps), ktoré už používatelia môžu využiť aj na Slovensku (v závislosti od dostupnosti operátorov). Samozrejmosťou je prítomnosť Wi-Fi v štandardoch a/b/g/n/ac a podporu nájdeme aj pre DLNA, Wi-Fi Direct a Wi-Fi Hotspot. Pri testovaní som nenarazil na žiadne problémy s pripojením cez Wi-Fi. Intenzita signálu bola dostatočná a pripojenie stabilné.

Okrem Wi-Fi je prítomný aj najnovší Bluetooth 4.0 LE (Low Energy) alebo technológia NFC pre rýchle spárovanie s podporovanými zariadeniami, ktorých je dnes na trhu už hojne. LG vybavil zariadenie aj známym SmartShare Beam, ktorý umožňuje posielať a prijímať fotografie videá a hudbu medzi telefónmi a tabletmi značky LG. Smartfón ponúka aj GPS a A-GPS modul, vrátane GLONASS a digitálneho kompasu. Nájdenie satelitov a fixácia polohy trvala s využitím internetu pár sekúnd, takže v tomto smere si smartfón polepšil.

MicroUSB konektor podporuje SlimPort, teda káblové prepojenie s televíziou, projektorom alebo iným podporovaným zariadením pre zdieľanie videa a zvuku zo smartfónu. Na to však budete potrebovať špeciálny adaptér, ktorý nie je súčasťou balenia. Ako som už spomenul v konštrukcii, prítomný je aj infračervený vysielač, ktorý je určený na ovládanie  spotrebičov. Ten funguje bezproblémovo po nastavení v samostatnej aplikácii QuickRemote. Oproti minuloročnému modelu disponuje väčšou databázou prijímačov. Podporované je aj univerzálne ovládanie s vlastným usporiadaním ovládacích prvkov.

LG G3 recenzia LG G3 recenzia

Klávesnica smartfónu ponúka od základu výborné možnosti pre prispôsobenie. Je to predovšetkým možnosť zväčšiť klávesnicu vo vertikálnom smere, čím sa zväčšia aj samotné klávesy. Písanie však nie je vďaka veľkému displeju problémové ani pri štandardnom nastavení veľkosti. Klávesnica v LG G3 umožňuje tiež písanie ťahaním prsta, ktoré poznáme z alternatívnych klávesníc z obchodu Google Play. Veľmi dobré je zjednodušené posúvanie kurzora podržaním medzerníka, zmena farebnej schémy klávesnice alebo dokončovanie slov potiahnutím prsta nahor.

LG G3 recenzia LG G3 recenzia LG G3 recenzia

Kvalita hlasového hovoru pri telefonovaní je výborná, pričom smartfón podporuje aj odstránenie okolitého hluku, ktoré je možné aktivovať v nastaveniach. Aplikácia pre telefón ponúka opäť minimálne a jednoduché rozhranie s podporou fotografií alebo inteligentného vyhľadávania kontaktov číslami. K dobrým funkciám patrí automatické uloženie neznámeho kontaktu, blokovanie prednastavených čísel alebo zahraničných hovorov. Aplikácia taktiež umožňuje zmeniť usporiadanie kariet aplikácie, jednoduché spojenie duplicitných kontaktov alebo odmietnutie hovoru SMS správou. Systém je možné využívať aj počas hovoru, k čomu je potrebné stlačiť softvérové tlačidlo menu.

BATÉRIA

LG G3 recenzia

Výdrž batérie je jedna z najdôležitejších kategórií, ktoré v očiach spotrebiteľov rozhodujú pri kúpe nového zariadenia. Kapacita batérie nového modelu LG G3 zostala na hodnote 3000 mAh, čo je viac než ponúka väčšina výrobcov smartfónov. Displej s vysokým rozlíšením však vzbudil pochyby o tom, či batéria poskytne dostatočne rozumnú výdrž na jedno nabitie. Pri testovaní sme tradične zvolili rôzne prípady využitia batérie. Začneme minimálnym používaním, kedy som zo smartfónu telefonoval, sledoval dianie na sociálnych sieťach a čítal e-maily. Spustená bola mobilná sieť a jas bol nastavený na automatickú hodnotu s posuvníkom na maximum. V takomto prípade vydržal smartfón 48 hodín a 20 minút, pričom displej bol zapnutý 2 hodiny a 13 minút a batérii zostávala kapacita 14%. Pri náročnejšom využívaní, kedy som naviac sťahoval aplikácie z Google Play, zahral si nejakú hru, využíval RunKeeper so zapnutým GPS počas behu, streamoval hudbu cez Spotify sa výdrž znížila na 27 hodín, zatiaľ čo displej bol spustený o hodinu dlhšie. S priloženou nabíjačkou sa pri tom LG G3 dokáže nabiť za necelé dve hodiny.

LG G3 recenzia LG G3 recenzia LG G3 recenzia

Test batérie nedopadol práve podľa očakávaní. Výsledkom je, že LG G3 síce neponúka tak dobré výsledky vo výdrži batérie ako jeho starší súrodenec, no stále sa drží v rozumných hodnotách. V porovnaní s inými vlajkovými loďami dosahuje veľmi podobné výsledky a to aj napriek displeju s väčším rozlíšením. Na záver treba dodať, že testovanie batérie zariadenia samostatne je veľmi subjektívny pohľad a závisí od osobného využívania. Niektorí používatelia môžu zaznamenať väčšiu výdrž a niektorí naopak menšiu.

Pre dosiahnutie lepších výsledkov vo výdrži batérie je možné využiť funkciu šetrenia energie. Táto využíva osvedčený mechanizmus vypínania služieb, ktoré nepoužívate, ak kapacita batérie klesne pod hodnotu 30%. Režim šetrenia energie tak zníži jas displeja na 20%, obmedzí časový limit obrazovky, vypne vibrácie pri ťuknutí alebo vypne Wi-Fi, či bluetooth, ak sa nepoužívajú.

HODNOTENIE

Recenzia LG G3 1

V dobe, kedy väčšina významných výrobcov mobilných zariadení už má svoje vlajkové lode na trhu, sa objavil LG G3, nástupca vydareného modelu LG G2 z minulého roka. To dáva konkurencii ako Samsung alebo HTC bezpochyby obrovskú výhodu. Obe spoločnosti už totižto predali niekoľko miliónov svojich zariadení. To však neznamená, že o LG G3 nebude veľký záujem a ľudia nebudú tento model vyhľadávať. Ak spojíme všetky novinky, ako laserové zaostrovanie, LED blesk, už spomínaný QHD displej s tenkým rámikom alebo skvelú nadstavbu výrobcu, smartfón môžeme bezpochyby označiť za jedno z najzaujímavejších zariadení, o ktorom sme sa tento rok mohli dozvedieť.

Neskoršie uvedenie smartfónu umožnilo spoločnosti LG vyhrať zbrojenie v kategórii displejov. Pre technologických fanúšikov, pokročilých používateľov alebo geekov je jemný QHD displej veľkým krokom vpred, hoci sa vedú spory, či väčšie rozlíšenie ako Full HD dáva zmysel v prípade mobilných zariadení. Jemnejší displej si však zrejme zamilujete a to hlavne pri prehrávaní videa alebo v multimediálnej galérii. Pri bežnom používaní je vidieť rozdiel, no nie je až taký markantný. Negatívnou stránkou integrovaného displeja je väčšia spotreba energie a tým aj nižšia výdrž batérie na jedno nabitie. LG G3 v tomto smere tak nepodáva až také dobré výsledky ako jeho starší súrodenec, ale konkuruje ostatným zariadeniam na trhu s podobnými hodnotami.

Silnou stránkou smartfónu je fotoaparát. Ten síce ponúka rovnaký obrazový snímač ako minulý rok, kvalita fotografii sa výrazne posunula. Vďaka laserovému zaostrovaniu budú takmer všetky vaše fotografie ostré a detailné, pričom farebné podanie je udržiavané v rozumných mierach.

Nový model odstraňuje aj niektoré nedostatky LG G2. Je to hlavne prítomnosť slotu pre micro SD kartu, ktorá umožní ďalšie rozšírenie vnútornej pamäte smartfónu. Zadný kryt je odnímateľný, takže výmena batérie alebo samotného krytu už nebude predmetom zásahu v servisnom stredisku. Vylepšené sú aj ovládacie prvky na zadnej strane, ktoré sú tentokrát rozmerovo väčšie a lepšie sa tak stláčajú.

Dôležitým aspektom, v ktorom si najnovšia vlajková loď od LG pohoršila, je cena. Všetky výnimočné funkcie zariadenia prispeli k navýšeniu odporúčanej ceny, ktorá bola pre Slovensko stanovená na 593 eur za 16 GB model a 630 eur za dodatočných 16 GB a 3 GB RAM. Pre základný model to je takmer o sto eur viac ako LG G2 v čase uvedenia na slovenský trh. Dobrou správou je, že cena tuzemských e-shopov je výrazne nižšia a začína na hranici 470 eur. V podobnej cenovej kategórii je možné zohnať už aj Samsung Galaxy S5 alebo HTC One (M8), takže LG v prípade nového modelu G3 stratil jednu zo svojich silných stránok, ktorou bola nižšia cena voči konkurencii. Výber smartfónu tak bude viac záležať od osobných preferencii používateľov.

LG G3

Android 4.4.25,5"
Snapdragon 801, 4-jadrový, 2,5 GHz1440 x 2560 pixelov
3 GB13 Mpix
32 GB 2160p@30fps, 1080p@60fps

PlusyMínusy

  • displej takmer bez rámika

  • jemnosť QHD displeja

  • bezproblémový chod systému

  • optická stabilizácia obrazu OIS+

  • kvalitná konštrukcia

  • používateľská nadstavba LG UI


  • horšia čitateľnosť na slnku

  • slabšia výdrž kvôli vyššiemu rozlíšeniu displeja

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+