MojAndroid

Samsung opäť raz prehliadol konvenčné hranice a predstavil niečo, čo by sme mohli nazvať inteligentným hybridom. Hodinky Samsung Gear S totižto nie sú celkom hodinkami a ich funkcie plne zastupujú aj smartfón. Slovami bežného používateľa – ide o mobil na zápästie. A dokonca ohnutý. Funkcie a vlastnosti týchto hodiniek som mohol testovať dva týždne a patrične som to využil.

gear-s-heureka

Konštrukcia  a displej | Zaujme hlavne oblý dizajn

Hodinky Samsung Gear S sa zboku podobajú na skôr predstavené Samsung Gear Fit. Ohnutý displej aj gumený náramok sú takmer rovnaké, no v prípade hodiniek Gear S sú všetky rozmery väčšie. Displej ponúka panel SuperAMOLED a uhlopriečku 2 palce s rozlíšením 360 x 480 pixelov. Jednotlivé zobrazovacie body zbadáte voľným okom len z bezprostrednej vzdialenosti, takže si na svoje prídu aj ozajstní fajnšmekri. Ohnutý displej chráni odolné sklo, ktoré je zaujímavým aj pri používaní v exteriéri – na priame odrazy slnka do tváre zabudnite. Čitateľnosť aj ovládanie je na vysokej úrovni a oleofóbna vrstva displeja dodáva tomuto zariadeniu punc kvality. Praktickým je aj automatický senzor pre reguláciu jasu.

samsung-gear-s-3

Rozmery týchto hodiniek dosahujú parametre 39,8 x 58,3 x 12,5 mm, hmotnosť zastala na hranici 67 gramov. Po pár chvíľach si na rozmery aj hmotnosť hodiniek zvyknete, najmä ak ste zvyknutí na väčšie ciferníky klasických hodiniek. Ako pri iných Gear produktoch, aj v tomto prípade je dostupná odolnosť zaručená certifikátom IP67, ktorý chráni hodinky pred vodou a prachom. O praktickosti odolnej konštrukcie nemusíme polemizovať. Predná strana obsahuje okrem displeja aj jediné tlačidlo, ktoré slúži na prebudenie/uspatie hodiniek a návrat na domácu obrazovku. Opačná, zadná strana obsahuje senzor pre meranie tepu a 5 pinov, ktorými hodinky pripojíte k nabíjacej kolíske.

samsung-gear-s-7

Aj Samsung Gear S dostanete v kombinácii s vymeniteľným gumeným náramkom. Zapínanie na kovovú sponu síce nepatrí medzi najlepšie riešenia, no nemali sme s ním väčšie problémy. Zaujímavo je riešený aj slot na nanoSIM kartu, ktorý nájdete v hodinkách zo zadnej strany. Pridanou hodnotou je aj samotná kolíska hodiniek, ktorá obsahuje vlastnú batériu. Ňou môžete hodinky dobiť v prípade núdze.

samsung-gear-s-4

Hodinky Samsung Gear S sú prešpikované rôznymi senzormi. Ich prítomnosť je jednou z najväčších výhod tohto zariadenia, ktorú ocení každý typ používateľa. Pre športovcov je prítomný senzor tepu srdca, ľudia starajúci sa o zdravie svojich detí zas určite využijú prítomnosť UV senzora. Pre orientáciu zas poslúži dobre vstavaný kompas a gyroskop, ktorý je doplnený aj o akcelerometer. V hodinkách Samsung Gear S nájdete dokonca aj regulátor jasu displeja, ktorý zatiaľ v tomto segmente zariadení priniesli iba hodinky Moto 360.

Výkon a pamäť | 2-jadrový procesor a 512 MB RAM

Samsung vložil do svojich hodiniek 2-jadrový procesor s taktom 1 GHz. Sekunduje mu operačná pamäť RAM s kapacitou 512 MB, čo spolu vytvára dostatočne silnú platformu na vykonávanie akýchkoľvek operácií na týchto hodinkách. Počas dvoch týždňov testovania som sa nestretol so žiadnym zaváhaním či spomalením, čo hodnotím pozitívne. Vnútorná pamäť dosahuje kapacitu 4GB a môžete si do nej okrem fotografií vložiť aj iné multimédiá, napríklad hudbu. Slot na pamäťovú kartu chýba, no v hodinkách by sme si jej pridanú hodnotu nevedeli ani predstaviť. Štvor-gigabajtové úložisko nám bohate stačilo.

samsung-gear-s-12

Operačný systém | Tizen s pokročilým ovládaním gestami

V jednoduchosti je krása. Týmto heslom sa riadil aj Samsung pri vývoji operačného systému Tizen, ktorý nájdete na hodinkách Samsung Gear S. Prostredie sa nápadne podobá na Android, no vo svojej podstate ním nie je. Ovládanie hodiniek je závislé na gestách, ktoré sú ale intuitívne a rýchlo si na ne zvyknete. V ponuke sa pohybujete do strán, potvrdíte dotykom a krok späť vykonáte potiahnutím zvrchu dole, prípadne priamo tlačidlom domov. Pohybom zvrchu dole otvoríte aj notifikačnú lištu s ovládaním jasu, hlasitostí a s informáciami o batérii a zariadení.

samsung-gear-s-8

Menu s domácimi obrazovkami obsahuje okrem hodín (smerom doprava) aj ovládač hudby (buď v mobile alebo priamo v hodinkách Gear S), panel S Health, RSS čítačku s novinkami, agendu pre daný deň a plochu pre novú obrazovku, kde si môžete vybrať počasie, kontakty, Magazín, nastavenia, prehrávač hudby, agendu alebo S Health. Opačným smerom si môžete zobraziť notifikácie ako v lište s upozorneniami, či jednotlivé zmeškané udalosti, každú na samostatnej obrazovke. Menu či pokročilé možnosti vyvoláte dlhším podržaním prstu na displeji.

samsung-gear-s-9

Pohybom zdola nahor otvoríte mini-menu s nainštalovanými aplikáciami. Samsung do hodiniek samozrejme predinštaloval niekoľko aplikácií, takže tu nájdete napríklad Telefón, Galériu, Kontakty, Správy, E-mail, rozvrh, Nastavenia, Navigátor, S Health, Nike+ Running, Prehrávač hudby, Magazín, Počasie, S Voice, Budík, Hľadanie mobilu, či odkaz na získanie ďalších aplikácií, čo vás presmeruje do mobilného zariadenia a špeciálneho obchodu s titulmi pre Gear S. Zo spomenutých aplikácií treba vyzdvihnúť najmä úplne samostatné tituly na šport (Nike+ Running) či navigáciu (Navigátor), na ktoré nepotrebujete pripojenie k mobilnému zariadeniu. Rozhodne zaujímavým je aj volanie a písanie správ, no o tom si povieme v samostatnej kategórii tejto recenzie.

samsung-gear-s-5

Najdôležitejšou časťou systému hodiniek Gear S sú samozrejme hodiny. Tie si môžete zobraziť v niekoľkých spracovaniach, analógovom aj digitálnom. Na nastavenie hodiniek využijete aj praktickú aplikáciu Samsung Gear, ktorú si do zariadenia musíte nainštalovať cez obchod Galaxy Apps. V nej môžete využiť aj zobrazenie notifikácií, hľadať svoje hodinky, presmerovať do hodiniek svoje hovory, prípadne si otvoriť používateľskú príručku. Dostupné sú tiež nastavenia pre zálohu a obnovu dát, nastavenia aplikácií či ďalšie pokročilé možnosti.

Komunikácia | Plnohodnotné hovory, SMS aj mobilné dáta

Prítomnosť modulu pre mobilné siete umožňuje na hodinkách Samsung Gear S využívať plnohodnotné hovory, SMS aj pripojenie k internetu. Pre klasickú hlasovú komunikáciu môžete využiť reproduktor a mikrofón priamo na hodinkách (hlasitý odposluch), prípadne s hodinkami Gear S spárovať vaše hands-free či náhlavnú súpravu a volať cez ňu. Hovory boli bezproblémové a úroveň signálu dosahovala rovnaké hodnoty ako pri mobilnom zariadení. Gear S obsahujú klasický dialer, pričom volané čísla môžete vybrať aj z dostupnej aplikácie Kontakty.

samsung-gear-s-16

Druhým prípadom využitia hodiniek Samsung Gear S je ich spárovanie s mobilom v roli hands-free súpravy. Priamo na hodinkách môžete odpovedať na hovory a upozornenia z Android smartfónu či tabletu s podporou 3G, čo je praktické najmä pri šoférovaní alebo v situáciách, kedy nemáte svoj mobil po ruke. Aj v tomto prípade bola kvalita komunikácie na vysokej úrovni, čo nás potešilo.

samsung-gear-s-15

Pre písanie SMS je rovnako dostupná plnohodnotná aplikácia, z ktorej posielate správy rovnako ako z mobilu. Priamo v hodinkách Gear S je predinštalovaná aj softvérová klávesnica, ktorá slúži na zadávanie textu. Jej klávesy sú ale natoľko malé, že presnosť písania nie je vysoká, takže takýmto spôsobom budete text zadávať len v prípadoch núdze. Praktickou je v tomto prípade metóda písania ťahom (swype), prípadne diktovanie textu hlasom, čo ale v slovenčine nie je dostupné (alebo aspoň mne sa ho nepodarilo spustiť).

samsung-gear-s-17

Mobilné dáta využijete najmä na cestách, kedy si môžete priamo v hodinkách čítať maily, prípadne pozerať novinky cez RSS čítačku. Keď ste doma, tak hodinky môžete pripojiť aj k lokálnej Wi-Fi sieti, čím ušetríte spotrebu dát. Na pripojenie k príslušenstvu slúži Bluetooth 4.1, cez ktorý sa pripojíte buďto k zariadeniu alebo k hands-free súprave. Dosah tejto technológie je dostatočný a rovnako som s ním pri testovaní nemal žiadny problém.

samsung-gear-s-11

Pre prehliadanie internetu si budete musieť stiahnuť niektorý zo špecializovaných prehliadačov, napríklad Opera Mini. Pohodlie pri sledovaní webstránok na takto veľkom displeji vám zrejme opisovať nemusím, no pri nepravidelnom prezeraní sa na to dá zvyknúť. Z ďalších pripojení je dostupné ešte microUSB v2.0 cez nabíjaciu kolísku. Na navigovanie vám v hodinkách Samsung Gear S poslúži aj integrované A-GPS, pričom je podporovaný aj systém GLONASS. Na zápästí tak môžete nosiť plnohodnotnú navigáciu, ktorá vás nenechá v štichu ani mimo pokrytia mobilnou sieťou.

Batéria | 300 mAh s rezervou v kolíske

Hodinky Samsung Gear S sú napájané akumulátorom s kapacitou 300 mAh, pričom ďalšiu batériu nájdete aj v docku, ktorý slúži na nabíjanie hodiniek. V núdzi si tak môžete hodinky dobiť iba pomocou docku, ktorý ale samozrejme musíte nosiť so sebou, čo je trocha nepraktické. Výdrž batérie v týchto hodinkách inak verne kopíruje smartfóny, takže sa pri bežnom používaní dostanete na hranicu jeden a pol až dva dni. Ja som hodinky musel nabíjať každý večer, nakoľko som celý deň využíval mobilné dáta, synchronizoval e-maily a využíval som aj hovory a SMS presmerované zo smartfónu. Pri používaní hodiniek so samostatnou kartou som zaznamenal zhruba rovnakú výdrž, kedy mi na konci dňa zostalo v priemere niečo okolo 20% batérie.

samsung-gear-s-13

Nutnosť nabiť hodinky každý deň je jedným z ich najväčších negatív. Majitelia takýchto zariadení totižto nechcú každý večer manipulovať s káblami a nabíjať všetky svoje mobily, tablety a hodinky, nehovoriac o situácii, kedy musíme z domu odcestovať na niekoľko dní. Inteligentné hodinky by mali mať výdrž aspoň týždeň, no to je zatiaľ skladbou budúcnosti. Keď si však porovnáte množstvo funkcií, ktoré Gear S ponúkajú a kapacitu ich batérie, výsledok vás nemôže prekvapiť. Stále sa však je v čom zlepšovať.

HODNOTENIE | Samsung Galaxy Gear S

Hodinky Samsung Galaxy Gear S ma zaujali ihneď pri predstavení. Myšlienka samostatného a plne funkčného zariadenia je určite v dnešnej dobe aktuálnou, pričom Samsung prišiel s riešením vhodným pre masy. Medzi najväčšie výhody týchto hodiniek patrí jednoznačne podpora pre mobilné siete a GPS, ktoré zabezpečujú autonómne fungovanie všetkých funkcií aj mimo domova a hodinky Gear S rozhodne zaujmú aj svojim displejom, ktorý ponúka ohnutý tvar a výborné farebné spracovanie aj pozorovacie uhly. Operačný systém Tizen síce nie je “pure Android”, no veľmi sa naň podobá a pri používaní je skôr výhodou ako prekážkou.

samsung-gear-s-1

Na druhej strane ma mrzí výdrž batérie a vyššia cena, ktorá je stanovená na hranicu približne 300 a viac EUR. Samsungu to ale nemôžem vyčítať – do tela s veľmi kompaktnými rozmermi a hmotnosťou vtesnal všetko, čo dnes inteligentné hodinky môžu ponúknuť. Ide naozaj o smartfón, ktorý môžete nosiť na zápästí, takže extrémnym jedincom môže nahradiť druhé, prípadne aj ich jediné mobilné zariadenie. Ja som si dva týždne s týmito inteligentným príslušenstvom naozaj užil a niektoré z jeho funkcií budem v najbližších dňoch určite postrádať. Nedokážem vám ale povedať, či by som bol ochotný za tieto hodinky zaplatiť plnú sumu. Verím však, že sa nájdu ľudia, ktorým sa zapáčia natoľko, že si budú ochotní za extra funkcie doplatiť.

Plusy

+ podpora mobilných sietí

+ GPS

+ systém bohatý na funkcie i aplikácie

+ zakrivený displej

Mínusy

– vyššia cena

– výdrž batérie

PS: Aktuálne pre vás pripravujeme aj VIDEOrecenziu hodiniek Samsung Gear S. Sledujte preto pozorne novinky na našej stránke, aby vám náhodou neunikla ;-)

gear-s-heureka

31.10.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+