MojAndroid

Smartfónov, ktoré chcú zaujať svojou schopnosťou vytvárať kvalitné selfie fotografie, pribúda ako húb po daždi. Novému trendu sa nevyhli ani veľkí výrobcovia, ktorí chcú novú skupinu zákazníkov osloviť práve zameraním na Selfie. Výnimkou nie je ani spoločnosť HTC, ktorá však na rozdiel od iných výrobcov prišla so svojským riešením. Namiesto toho, aby v smartfóne použila malý snímač s rozlíšením do 8 Mpix, totiž na prednej strane umiestnila veľký fotoaparát doplnený duálnym LED bleskom, ktorý je rovnaký ako ten, čo sa nachádza na zadnej strane. Väčší snímač a svetelnejšia optika prináša nesporné výhody, ktoré iné smartfóny tejto kategórie nemôžu ponúknuť.

Konštrukcia:

HTC Desire Eye je takmer obyčajný smartfón. Má dotykový displej na prednej strane, zadná strana obsahuje fotoaparát s LED bleskom a rozmiestnenie ovládacích prvkov tiež ničím neprekvapí. Samozrejme, Desire Eye nie je až tak obyčajný. V čom sa od ostatných smartfónov odlišuje, je predný fotoaparát, ktorý si všimne skutočne každý. Je totižto umiestnený v strede a svojou veľkosťou nijako nezaostáva za tým, čo výrobca osadil do zadnej strany. Vedľa neho nájdete dokonca aj duálny dvojtónový LED blesk, ktorý má zabezpečiť kvalitné selfie v zlých svetelných podmienkach, prípadne v úplnej tme.

HTC Desire Eye-2

Selfie smartfón v podaní HTC prichádza v dvoch farebných vyhotoveniach, konkrétne v modrom a červenom. V prípade červenej verzie je dominantnou biela farba, ktorá pokrýva prednú aj zadnú stranu, zatiaľ čo boky sú červené. V druhej verzii dominuje modrá, ktorá je na bokoch a na logu svetlejšia, čím vytvára zaujímavý kontrast. Mne osobne sa viac páčila práve táto verzia, výber farby je však už na každom používateľovi.

HTC Desire Eye-cerveny-recenzia-2

Prejdime však k opisu samotnej konštrukcie. Tá je až na displej chránený odolným sklom Gorilla Glass 3, celá vyrobená z plastu. Na prednej strane je situovaný 5,2 palcový displej, ktorý sa stal domovom pre softvérové ovládacie prvky operačného systému. Nechýbajú ani predné stereo reproduktory Boomsound, ktoré však výrobca elegantne ukryl do štrbiny nad a pod displejom. Na prvý pohľad teda nie sú ani vidieť, ako vždy vás ale prekvapia svojou hlasnou a kvalitnou reprodukciou.

Boky zariadenia sú mierne zaoblené, čo prispieva k pohodlnejšiemu držaniu v ruke. Desire Eye však nie je vôbec žiadny trpaslík a oproti iným smartfónom s rovnako veľkým displejom je o poznanie väčší. Dôvodom je samotný predný fotoaparát, ktorý si pri návrhu vyžiadal ďalšie miesto navyše. Ak ste ale ochotní akceptovať rozmery výmenou za kvalitnejšie selfie fotografie, tak potom si myslím, že je všetko v poriadku. Aj tento HTC sa totižto pohodlne drží a ovláda jednou rukou. Trochu problematické je jedine ovládanie hlasitosti, ktoré výrobca umiestnil nad tlačidlom zapnutia na pravej strane. Práve to je už mimo dosah palca, čo pocítite najmä vtedy, ak budete chcieť hlasitosť zvýšiť. Bonusom je dvojpolohové tlačidlo spúšte fotoaparátu, ktoré slúži aj na jeho rýchle spustenie pri vypnutom displeji.

HTC Desire Eye-cerveny-recenzia-6

Ďalšie sloty sú rozmiestnené po stranách. Micro USB už tradične nájdete v spodnej časti, zatiaľ čo 3,5 mm audio konektor navrchu. Sloty pre nano SIM a pamäťovú kartu micro SD sú situované naľavo. HTC sa pri nich rozhodlo použiť iný spôsob zaistenia. Na rozdiel od mnohých zariadení, kde sa SIM alebo pamäťovka vyberá pomocou nástroja, tu sa dá vysunúť svojpomocne pomocou nechtu.

HTC Desire Eye-cerveny-recenzia-9

Zadná strana neskrýva žiadne ďalšie prekvapenia. Nachádza sa tu hlavný 13 Mpix fotoaparát s duálnym LED bleskom, logotyp spoločnosti a niekoľko ďalších údajov výrobcu. Pri modrej verzii je nevýhodou zachytávanie odtlačkov prstov, ktoré sa pri bielom variante v takej miere neprejavovalo. Batéria je napevno vstavaná a nedá sa svojpomocne vymeniť.

HTC Desire Eye-4

Displej

Displej HTC Desire Eye už tradične patrí medzi to najlepšie, čo na trhu nájdete. Ponúka výborné pozorovacie uhly, svietivosť, farebné podanie a stále viac než postačujúce Full HD rozlíšenie. Asi najväčšími nedostatkami displeja je zobrazenie bielej a čiernej. Biela farba má totiž nádych žltej a nevyrovná sa napríklad vlajkovej lodi spoločnosti HTC One M8, či iným zariadeniam z high-end triedy, ako napríklad Sony Xperii Z3. V zobrazovaní čiernej Desire Eye taktiež veľmi neexceluje a trpí klasickým nedostatkom IPS displejov, teda podsvietením, ktoré je aktívne aj pri čiernej farbe. Tieto nedostatky si však pri bežnom používaní pravdepodobne ani nevšimnete.

HTC Desire Eye-cerveny-recenzia-3

Podobne ako u väčšiny high-end zariadení, aj displej Desire Eye je chránený odolným sklom Gorilla Glass 3. To by malo odolať poškodeniu pri bežnom používaní, no z vlastnej skúsenosti viem, že tomu tak vždy nie je. Neraz sa mi totiž stalo, že aj pri sebalepšom zaobchádzaní sa mi na displeji so sklom Gorilla Glass 3 objavili malé škrabance. Výnimkou nebol ani Desire Eye, ktorý po viac ako týždni používania tiež utŕžil nejaký ten škrabanček. Aj tu preto odporúčam displej chrániť ochranným obalom, alebo aspoň fóliou či sklom.

Výkon a pamäť

HTC Desire Eye je podobne ako jeho súrodenec HTC One M8 poháňaný štvorjadrovým procesorom Snapdragon 801 o takte 2,3 GHz a doplnený o rovnakú hodnotu operačnej pamäte RAM s kapacitou 2 GB. Táto dvojka sa zaslúžila o to, že Desire Eye patrí medzi najrýchlejšie smartfóny a svojím výkonom a rýchlosťou reakcií sa bez akéhokoľvek váhania vyrovná aj vlajkovému modelu One M8. To ale vzhľadom na podobnú hardvérovú výbavu nie je vôbec žiadnym prekvapením.

Počas môjho testovania som pri používaní Desire Eye nezaznamenal žiadne problémy s výkonom alebo spomalenými reakciami. Spúšťanie aplikácií je okamžité a prechody bez zasekávania. Navyše, s telefónom si vďaka výkonnej grafickej jednotke Adreno 330 užijete aj tie najnáročnejšie herné tituly. Bez problémov som si zahral Modern Combat 5 či Dead Trigger 2. Teplota zariadenia sa aj pri dlhodobom hraní takto graficky pokročilejších hier držala na prijateľných hodnotách, a to na hranici 35 stupňov celzia.

HTC Desire Eye-cerveny-recenzia-t-21

Desire Eye ponúka na dnešné pomery štandardnú pamäťovú konfiguráciu pozostávajúcu zo 16 GB vnútornej pamäte a rozširujúceho micro SD slotu. Používateľovi po prvom spustení ostáva niečo cez 10 GB, ktoré však vďaka podpore pamäťových kariet môže rozšíriť o ďalších 128 GB. Smartfónu nerobia problém ani externé úložiská v podobe USB flash diskov či iných pamäťových médií, ktoré pripojíte prostredníctvom redukcie. Samozrejmosťou je tiež podpora ďalšieho príslušenstva vrátane USB myšiek a klávesníc. Niečo, čo sa už s poslednými verziami Androidu a smartfónov či tabletov stáva už štandardom.

Multimédiá

HTC je dobre známe tým, že jeho smartfóny a od nedávna aj tablety, obsahujú bezkonkurenčné predné reproduktory Boomsound, ktoré hrajú skutočne hlasno a čisto. Výnimkou nie je ani Desire Eye, ktorému sa však na rozdiel od mnohých modelov taiwanského výrobcu podarilo ukryť reproduktory za malú a takmer neviditeľnú štrbinu nad a pod displejom. Nepochybne dobrá správa je, že nové umiestnenie nemá na kvalitu alebo hlasitosť reprodukcie žiadny vplyv. BoomSound reproduktory na Desire Eye tak hrajú skutočne hlasno a bez skreslenia aj pri najvyšších hlasitostiach. Svojou kvalitou sa môžu porovnávať s HTC One M8, či s tabletom Nexus 9.

HTC Desire Eye-cerveny-recenzia-20

Desire Eye s prehľadom zvláda aj prehrávanie multimediálnych súborov. Bez problémov si na ňom vypočujete svoje obľúbené skladby alebo pozriete videá. Podporovaná je väčšina hudobných aj video formátov a to aj vrátane tých v rozlíšení Full HD alebo dokonca 4K. Pre druhú menovanú možnosť je však potrebné už nainštalovať alternatívny video prehrávač, ktorý bude takýto formát schopný prehrať. Ako vždy, odporúčam použiť MX Player so zapnutým HW+ dekódovaním.

Po zvukovej stránke nemám zariadeniu čo vyčítať. Ak k nemu pripojíte kvalitné slúchadlá, odvďačí sa vám kvalitným audio výstupom. HTC ponúka niekoľko možnosti úprav zvonení, no žiadne zvukové efekty alebo vylepšenia podobné tým, čo nájdeme napríklad na high-end zariadeniach spoločnosti Sony. Nemyslím, si že je to mínus, ale niekedy je fajn, keď má používateľ možnosť meniť zvuk podľa seba.

Hudobný prehrávač

Hudobný prehrávač sa veľmi nezmenil a okrem farebne vynoveného používateľského prostredia neponúka nič nové. Nechýba mu triedenie skladieb do niekoľkých kategórií, podľa interpretov, albumov, skladieb a naposledy prehrávaných položiek. Samozrejmosťou je možnosť vytvárať vlastné playlisty alebo fronty, z ktorých sa budú skladby postupne prehrávať. Priamo z aplikácie je možné skladbu orezať a nastaviť ako zvonenie, zobraziť sa dajú aj texty piesní. Posledná menovaná funkcia však nefunguje vždy a je závislá od rozsiahlosti databázy. Priamou súčasťou aplikácie je aj vlastný vizualizér. Tento podporuje niekoľko scén a zobrazuje nielen obal albumu, ale aj údaje o albume, názve skladby a interpretovi.

HTC Desire Eye-1 HTC Desire Eye-38 HTC Desire Eye-39

Aplikácia dokáže automaticky stiahnuť obaly albumov z databázy Gracenote. Prítomná je tiež podpora náhodného prehrávania, opakovania skladieb, či ovládania z uzamknutej obrazovky. Spomenúť treba aj schopnosť spustiť skladby na vzdialených zariadeniach pomocou DLNA protokolu. Táto možnosť je integrovaná priamo v hudobnom prehrávači, takže už nebudete potrebovať žiadne dodatočné aplikácie. Aktivovať ju môžete aj posunom troch prstov dopredu po displeji. Prehrávaču opäť chýba vlastný ekvalizér s možnosťou zvýraznenia alebo potlačenia niektorých frekvenčných pasiem.

Album

Albumy sú zobrazené v dostatočne veľkých náhľadoch rozdelených do niekoľkých kategórií. Nájdete tu snímky usporiadané do časovej osi, albumov alebo miesta kde boli vytvorené. Čo ma prekvapilo, bola absencia fotografií zo sociálnych sietí, ktoré predchádzajúce verzie HTC Sense bezproblémovo podporovali. Nenašiel som tu teda moje fotografie z Facebooku ani Google+. Galéria poslúži aj na prehrávanie videí a podobne ako v hudobnom prehrávači, ani tu nechýba podpora DLNA zariadení.

HTC Desire Eye-34 HTC Desire Eye-33 HTC Desire Eye-32

HTC Desire Eye vzhľadom na absenciu sekundárneho snímača neponúka všetky tie funkcie, ktoré nájdeme na M8. Chýba napríklad rozmazanie pozadia UFocus, či zvýraznenie pozadia Foregrounder a 3D snímky Dimension Plus. Pomocou galérie a sériového snímania fotografií však môžete vytvárať sekvenčné zábery, snímky, na ktorých sa osoby vždy usmievajú, odstraňovať objekty, vytvárať animované GIF-ká, či použiť niektorý z ďalších efektov a prednastavených filtrov. Svoje fotografie môžete skrášliť aj pomocou rámčekov.

Najviac zábavy si však užijete s efektom Zmena tváre, ktorý dokáže tvár z jednej fotografie vymeniť za inú z iného záberu. Na moje prekvapenie tento efekt funguje veľmi dobre a ja aj moje okolie sme sa vďaka nemu celkom zabavili. Aplikovanie zmeny tváre je veľmi jednoduché. Vyberiete fotku s osobou ktorej chcete zmeniť tvár. Softvér automaticky deteguje tváre na fotografií, z ktorých vyberiete jednu. Následne otvoríte druhý obrázok, pri ktorom postupujete rovnako. Zmenu tváre následne realizujete pomocou posuvníka, ktorého pohybom postupne meníte tvár. HTC Eye Experience prináša ešte niekoľko noviniek, ktoré popisujem v časti venujúcej sa fotoaparátu.

HTC Desire Eye-30 HTC Desire Eye-29

S uvedením Desire Eye prišlo aj oficiálne spustenie aplikácie a sociálnej siete Zoe, ktorá je dostupná pre všetkých majiteľov smartfónov. Aplikáciu určite poznajú majitelia zariadení HTC s nadstavbou Sense 5 alebo novšou. Zoe dokáže pospájať videá, obrázky a krátke útržky Zoes do efektného videa, ku ktorému vie aplikovať jeden z množstva efektov. Aplikácia dokáže sama pridať aj adekvátnu hudbu, pričom časovanie prechodu jednotlivých objektov sčasti zodpovedá tejto hudbe a celkvoý efekt je tak potom ešte zvýraznený. Aj vy sami si ale viete pridať vlastnú hudbu a dotvoriť tak výsledné dielo podľa seba. Novinkou je však spomínaná sociálna sieť, na ktorej nájdete ZOE videá ostatných používateľov. Tie môžete vytvárať priamo z galérie alebo prostredníctvom samostatnej ikony aplikácie ZOE.

HTC Desire Eye-28 HTC Desire Eye-26 HTC Desire Eye-27

Operačný systém – len minimum zmien

Nad operačným systémom sa nebudem veľmi pozastavovať. Dôvod je jednoduchý. Až na niekoľko menších úprav tu oproti vlajkovej lodi HTC One M8 nenájdete nič nové. Samozrejme, nájdete tu novší Android 4.4.4 KitKat s nadstavbou HTC Sense 6.0, ktorá v najnovšom update prináša aj vylepšenia fotoaparátu nazývané Experience Eye, ktorým sa bližšie venujem v časti venovanej fotoaparátu. K fungovaniu OS na HTC Desire Eye nemám žiadne väčšie výhrady. Ak sa vám páčil Sense 6.0 na M8, tak potom si zamilujete aj Desire Eye. Menším vizuálnym nedostatkom sú aspoň pre mňa ale ikony na ploche. Tie mohli byť podľa o niečo väčšie a uvítal by som aj možnosť zmeny mriežky plochy, do ktorej sa budú ikony umiestňovať.

HTC Desire Eye-23 HTC Desire Eye-22

V Desire Eye samozrejme nechýba obrazovka BlinkFeed, ktorá sa v prípade potreby dá vypnúť. Tá prináša najmä prepracované používateľské prostredie, ktoré sa zobrazí vo farbách vybraného motívu HTC. BlinkFeed už poznáme ako jednoduchý live stream informácií z rôznych zdrojov. Zobraziť môže aktuality a novinky zo sociálnych sietí, aplikácií alebo vybraných médií. Tentokrát už nechýbajú ani novinky zo slovenských webov, medzi ktorými nechýba ani MojAndroid.sk.

HTC Desire Eye-20 HTC Desire Eye-18

Launcher s aplikáciami zobrazuje ikony v mriežke o veľkosti 4×5 alebo 4×3 a používateľ ich môže umiestniť v mriežke sám, alebo nechať usporiadať podľa abecedy či dátumu pridania. Aplikácie je tiež možné nechať skryť alebo umiestniť po skupinách do vlastných priečinkov.

HTC Desire Eye-22 HTC Desire Eye-17 HTC Desire Eye-16

Notifikačná lišta ponúka rovnaké vlastnosti a funkcie ako v prípade starších verzií Sense. Okrem prístupu k notifikáciám a zmeškaným udalostiamv nej nájdete aj tlačidlá pre rýchle nastavenia systému. Uzamykacia obrazovka zobrazuje zmeškané udalosti ako aj iné upozornenia, či ovládanie hudobného prehrávača. Aj tu HTC ponúka niekoľko spôsobov ako ju môžete odomknúť. Po uchopení do ruky tak môžete Desire Eye prebudiť dvojitým poklepaním na displej, potiahnutím doľava, ktoré vás zoberie priamo na domovskú obrazovku, či  potiahnutím doprava, ktoré zas aktivuje BlinkFeed.

HTC Desire Eye-13 HTC Desire Eye-12 HTC Desire Eye-14

S telefónom fungujú ešte ďalšie gestá:

  • Potiahnutie nadol (len pri vypnutom displeji) – Gesto zariadenie prebudí a aktivuje hlasové vytáčanie. Toto však nie je podporované v slovenskom jazyku.
  • Potiahnutie nahor – Odomkne zariadenie
  • Tlačidlá hlasitosti (len pri vypnutom displeji) – pri zodvihnutí telefónu v orientácii na šírku a stlačením tlačidla hlasitosti sa spustí aplikácia fotoaparátu.

Užitočnou je Motion Launch funkcia nazvaná Auto Answer, ktorá dokáže po zodvihnutí telefónu a jeho priložení k uchu automaticky zodvihnúť prichádzajúci telefónny hovor. Dávajte si však pozor, aby ste mali zapnutú funkciu stíšenia zvonenia pri zodvihnutí, inak riskujete, že si k sluchovému orgánu priložíte pomerne silne hrajúci reproduktor. Táto funkcia by však mohla dobre fungovať v spojení s funkciou Stíšenie zvonenia pri zodvihnutí.

Potešia nové motívy, ktoré dokážu zmeniť farebné prevedenie niektorých častí OS. Na výber je deväť tém v rôznych farebných kombináciách, ktoré zmenia farbu pozadia BlinkFeed, dialeru, prvkov v notifikačnej lište, klávesnice a natívnych aplikácií HTC. V tých sa prispôsobí aj farba notifikačnej lišty.

HTC Desire Eye-11 HTC Desire Eye-10 HTC Desire Eye-9

Funkcie a rozloženie klávesnice taktiež ostávajú rovnaké ako u predchádzajúcej verzie HTC Sense. Opäť tu teda nájdete výbornú klávesnicu s dobrým rozložením kláves a so slovenskou predikciou, na ktorej sa aspoň mne osobne píše veľmi dobre a rýchlo. To isté platí aj o dialeri, ktorý bol spoločnosťou prepracovaný len do farieb nového HTC Sense 6.0.

HTC One (M8) poteší aj takou drobnosťou akou sú pozadia. Výber tých od HTC je skutočne výborný a sám za seba môžem povedať, že na pozadí sa bude vynímať každý jeden obrázok.

HTC Desire Eye-7

Fotoaparát – kráľ selfie

HTC vytvoril Desire Eye z jedného zrejmého dôvodu. Selfie. Práve Selfie fotografia dostáva s týmto smartfónom úplne nový rozmer, keď výrobca na prednej strane použil rovnaký fotoaparát ako na zadnej, vrátane duálneho dvojtónového LED blesku. Takýto fotoaparát ponúka pri vytváraní viacero výhod. Okrem toho, že disponuje väčším snímačom s vyšším rozlíšením, tak má aj svetelnejšiu optiku, vďaka čomu sú zábery ním vytvorené na neporovnateľne vyššej úrovni ako u iných bežných mobilov. Plusom je aj spomínaný LED blesk, ktorý umožní fotiť autoportréty aj v úplnej tme, alebo pri slabšom osvetlení, kde by iné smartfóny zlyhali úplne.

HTC Desire Eye-1

Snímače na obidvoch stranách majú rozlíšenie 13 Mpix, čo je zlatý štandard dnešných smartfónov. Kvalitou však nepatria k tomu najlepšiemu, čo môžeme na trhu získať. Lepšie podľa mňa fotí Samsung Galaxy Note 4, Lenovo Vibe Z2 Pro, či LG G3 a Sony Xperia Z3. Napriek tomu si myslím, že fotoaparát sa v otázke kvality nedá zahanbiť. Poteší vás rýchlym a bezproblémovým zaostrovaním, či ďalšími funkciami a nastaveniami, ktoré vám tvorbu fotografií uľahčia, či ju inak vylepšia. HTC Desire Eye tiež prichádza s predinštalovaným balíkom vylepšení Experience Eye. Ten ponúka napríklad funkciu detekcie tváre, ktorá je určená najmä pre videohovory. HTC pomocou nej dokáže sledovať jednu alebo až 4 tváre súčasne tak, aby boli vždy zaostrené a vždy čo najlepšie viditeľné. Aj pri neustále pohyblivej kamere bude teda tvár vždy v centre pozornosti. Ak budú pred kamerou až štyri osoby, nový softvér ich dokáže sledovať, pričom na obrazovku v mriežke 2×2 umiestni tváre všetkých zúčastnených.

Pri vytváraní selfie sa budete samozrejme potýkať s klasickými problémami fotografie. Pozor si musíte dávať na protisvetlo, ktoré môže spôsobiť, že niektoré zábery budú preexponované. Aj keď sa môže zdať, že predný a zadný fotoaparát sú úplne totožné, nie je tomu úplne tak. Predná kamera je širokouhlejšia a zdá sa, že pri niektorých scénach má väčšie problémy so svetlom ako zadný snímač. Pre porovnanie prikladám aj niekoľko záberov z predného a zadného fotoaparátu.

HTC Desire Eye-foto-2 HTC Desire Eye-foto-1

HTC Desire Eye-foto-1 HTC Desire Eye-foto-2

Testovacie fotografie | predný vs. zadný fotoaparát

HTC tiež prináša funkcie, ktorých obdobu sme mohli vidieť aj na smartfónoch konkurencie. Split capture rozdelí snímaný obraz na dve časti, z ktorých jedna je snímaná predným a tá druhá zadným fotoaparátom. Takýmto spôsobom môžete jednoducho nasnímať nielen to čo je pred vami, ale aj seba alebo skupinu priateľov, ktorá je s vami. Pri selfie fotografiách sa po stlačení spúšte automaticky začnú odpočítavať 2 sekundy. Súčasťou balíka vylepšení sú aj také funkcie ako Live Makeup a samozrejmosťou je aj manuálny režim, v ktorom sa dajú nastaviť hodnoty citlivosti ISO, čas uzávierky do 2 sekúnd, či zaostrenie a vyváženie bielej. Prítomné sú aj režimy HDR, Makro, Panoráma, či rýchle alebo spomalené Full HD video. To svojou kvalitou patrí skôr ku priemeru. Chýba tu optická stabilizácia, môžete však použiť tú softvérovú, ktorú aktivujete po zapnutí režimu redukcie otrasov.

HTC Experience Eye prináša tiež funkciu koláži, pomocou ktorých vytvoríte sériu snímok vsadených do mriežky v niekoľkých rozloženiach. Po aktivovaní tejto funkcie začne fotoaparát vytvárať sériu snímkov a vytvorí tak zaujímavú fotokoláž. Spúšť selfie fotoaparátu môže byť aktivovaná aj bez interakcie používateľa s displejom. Stačí namieriť, chvíľu nehybne stáť alebo sa usmiať a Desire Eye automaticky vytvorí snímku. Pri prepnutí prostredia do anglického jazyka je možné spúšť aktivovať aj pomocou hlasu, príkazmi ako Chees alebo Capture. Pre spustenie kamery je potrebné vyrieknuť slovíčko Action.

 

HTC Desire Eye-1 HTC Desire Eye-4 HTC Desire Eye-6

FOTOGRAFIE – predný fotoaparát

FOTOGRAFIE – zadný fotoaparát

Porovnanie selfie Desire Eye vs. Xperia Z3

DSC_0078
Sony Xperia Z3
IMAG0123
HTC Desire Eye

Konektivita

Pri konektivite sa príliš zastavovať nebudem. Desire Eye totiž podporuje všetky tie štandardy a technológie, ktoré nájdete aj na iných smartfónoch. Nechýba tu teda WiFi 802.11 ac, Bluetooth 4.0, NFC, GPS, či podpora 3G a LTE CAT 4. Pripojenie prostredníctvom týchto technológií bolo bezproblémové a vyhovujúca bola aj citlivosť príjmu WiFi, či signálu mobilnej siete. GPS boli pri navigácií taktiež presné a fungovalo tak ako má.

Batéria: Priemerná výdrž

HTC sa aj napriek väčšiemu displeju podarilo zachovať výdrž na úrovni HTC One M8. S Desire Eye po nabití na 100% dokážete teda bez akýchkoľvek problémov operovať celý deň. Mne sa s ním bežne podarilo fungovať aj dva dni, pričom displej zostával aktívny v rozmedzí medzi dvoma až troma hodinami. Mobil som používal ne bežné činnosti, ako na telefonovanie, chatovanie cez Hangouts, posielanie a synchronizáciu e-mailov. Internetové pripojenie bolo aktívne nonstop, približne polovicu času som sa pripájal prostredníctvom mobilného internetu.

HTC Desire Eye-8

Samozrejme, Desire Eye ponúka aj niekoľko šetriacich funkcií. Aktivovaním Šetriča energie obmedzíte výkon procesora, znížite jas obrazovky, vypnete vibrovanie a dátové prenosy po vypnutí displeja. Drahocennú energiu by mala ušetriť aj funkcia Režimu spánku, ktorá počas dlhej nečinnosti automaticky vypne dátové pripojenie.

K dispozícii je aj Režim extrémnej úspory energie, v ktorom môžete normálne prijímať hovory, textové správy a e-maily, čo využijete predovšetkým na cestách. Ostatné funkcie sú však veľmi striktne obmedzené a okrem tých vyššie spomínaných si iné na smartfóne veľmi neužijete. V prípade potreby je však dobre vedieť, že aktivovaním tohto špeciálneho režimu získate ďalšie hodiny “používania”. Režim môžete aktivovať buď manuálne alebo sa môže zapnúť automaticky po dosiahnutí určitej kapacity batérie.

Záverečné hodnotenie

HTC Desire Eye je výborný smartfón pre všetkých nadšencov selfie fotografií. Vďaka prednému fotoaparátu s 13 Mpix snímačom a vlastným LED bleskom nemá HTC Desire v tejto kategórii u nás konkurenciu. Umiestnenie veľkého fotoaparátu na prednej strane však so sebou prinieslo aj niekoľko nevýhod. Sú nimi najmä väčšie rozmery. Konštrukcia sa po viac ako týždni používania zdá byť dostatočne pevná a jediným nedostatkom je zachytávanie odtlačkov na zadnom kryte modrého variantu smartfónu. Plusom je zvýšená odolnosť voči vode.

HTC Desire Eye-9

Inak má ale HTC Desire Eye veľa spoločného s vlajkovou loďou M8. Je veľmi rýchly, ponúka čisté a pekne spracované používateľské prostredie, široké možnosti konektivity a navyše je aj kráľom Selfies. Po funkčnej stránke tu veľa negatív, ak vôbec nejaké, nenájdete a môžem povedať, že ide o dobre fungujúci smartfón. Určený však bude skôr pre špecifickejšiu skupinu ľudí, ktorí radi fotia selfie, prípadne často používajú prednú kameru pri komunikácií s okolím – napríklad prostredníctvom Skype. Jeho cena začína na 460 eurách.

 

PlusyMínusy

  • Kvalitné konštrukčné spracovanie

  • Kvalitný selfie fotoaparát s LED bleskom

  • Výkon a plynulosť OS






  • Väčšie rozmery

  • Nevýrazne vystupujúce tlačidlá

3.12.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+