MojAndroid

Starý rok končí, nový o chvíľu začne. Okrem iného je to čas aj na bilancovanie všetkého, čo sme za posledných 12 mesiacov zažili. V redakcii technologického webu to okrem iného znamená, že sa môžeme rozpomenúť na zariadenia, ktoré sme radi používali a ktoré nám utkveli v pamäti. Preto sme vyspovedali jednotlivých členov redakcie, pričom sme chceli vedieť, aký telefón, zariadenie alebo iná technológia ich tento rok zaujala najviac.

Michal Chabada (šéfredaktor)

Tento rok som používal štyri smartfóny. Huawei P30 Pro, Samsung Galaxy S10+, Motorola one a najdlhšie z nich Samsung Galaxy Note 10+. Bez pera si fakt život neviem predstaviť.

Miroslav Schwamberg (zástupca šéfredaktora)

Rok 2019 bol na novinky naozaj bohatý. Ak by som si mal vybrať jedno zariadenie, ktoré ma zaujalo najviac, bol by to Samsung Galaxy Fold. Páči sa mi mať možnosť vo vrecku nosiť zariadenie s veľkým a pohodlným displejom, ktoré je po zložení v rámci možnosti kompaktné. Osobne by som si ho však nekúpil, radšej by som počkal na ďalšiu generáciu, pokiaľ sa vychytajú všetky muchy. Okrem tohto zariadenia ma zaujala aj Motorola one zoom, ktorá ponúka veľmi slušnú výbavu na čele s výborným fotoaparátom za dobrú cenu.

Veľmi zaujímavý je napríklad aj Xiaomi Mi Note 10, ktorý ponúka 108 megapixelový fotoaparát. Páči sa mi aj Google Pixel 4 a vo svojom vrecku by som si vedel predstaviť napríklad aj Samsung Galaxy Note 10+. Momentálne používam Huawei Mate 20 Pro a Apple iPhone XS (mať prehľad aj v ekosystéme Applu sa určite môže hodiť).

V neposlednom rade ma zaujíma aj služba Android Auto. Tá síce nie je u nás oficiálne dostupná a Android Auto z Google Play nestiahnete, no mne to z nejakých záhadných dôvodov funguje. Pravidelne Android Auto testujem v nových automobiloch a je to služba, ktorá rozhodne nebude chýbať môjmu novému.

Miloš Debnár (PR manažér)

Odkedy sa ku mne pred pár rokmi dostali prvé informácie o smart domácnosti, bol som z myšlienky inteligentného domova nadšený. Predstava, koľko času, peňazí a energie dokáže rozumný dom či byt ušetriť, ma fascinovala. No bližšie som sa ku konkrétnym riešeniam smart home dostal až nedávno, kedy som začal intenzívnejšie pátrať po dostupných možnostiach, ako spraviť z obyčajnej domácnosti domácnosť inteligentnú.

Samozrejme, s čo najmenšími investíciami a ideálne bez nutnosti búrania, sekania či iných zásahov do stavby. Druhou podmienkou bol čo najflexibilnejší systém s ohľadom na množstvo dostupných jednotlivých prvkov na trhu. Jednoducho, aby som si mohol svoj smart domov rozširovať aj v budúcnosti a nebol viazaný na jeden špecifický ekosystém jednej značky.

Homey smart home

Moje podmienky spĺňalo viacero riešení, no mňa najviac zaujal projekt Homey. Ide o bránu, ktorá podporuje neskutočné množstvo prvkov smart domácnosti asi všetkých značiek, od štandardných senzorov, cez aktívne prvky, ako sú zástrčky či žiarovky, až po práčky, kávovary a robotické vysávače. Praktickým bonusom je podpora Google Asistenta. Pomocou jednoduchých povelov tak môžete spúšťať rôzne zložité scenáre.

Pravdou je, že komplexné riešenie smart domácnosti môže stáť aj pri tých lacnejších alternatívach aj niekoľko tisíc eur, no osobne si myslím, že inteligentná domácnosť má svoju budúcnosť a za pár rokov sa stane dostupným štandardom.

Veronika Reisingerová (editorka)

Myslím, že nie som sama, keď poviem, že ma zaujalo nové véčko od Motoroly. Razr má svoje miesto v histórii telefónov a jeho návrat v podobe so skladacím displejom zamiešal karty. Ide síce o smartfón s dosť vysokou cenovkou, avšak nostalgia robí svoje. Viacero vychytávok ktorými disponuje, ma presviedča o tom, že Motorola nechcela spraviť krok vedľa. Zároveň mať v dobe veľkých smartfónov odrazu vo vrecku túto skladačku, je niečo nevídané a samozrejme aj praktické.

Motorola Razr 2019 vs Motorola Razr

Milo ma prekvapili aj iné modely od Motoroly, tento rok sa s nimi roztrhlo vrece. V neposlednom rade ma určite oslovil aj Samsung Galaxy Note 10. Ako funkčnosťou, tak i dizajnom.

Aktuálne používam Motorolu one vision. Tento smartfón je mi blízky približne tri mesiace a sťažovať sa určite nemôžem. Prvé dni mi trochu trvalo zvyknúť si na displej 21:9 a tiež priestrel ukrývajúci selfie kameru, ale aktuálne sa nad tým vôbec nepozastavujem. Všetko je o zvyku. Oceňujem dizajn, verné farby, dobrý displej či Moto funkcie. Trochu som sklamaná z fotoaparátu, respektíve zo zoomu. Maximálne oceňujem  Android One. Na čistý Android som bola totiž zvyknutá z modelu Nexus 5X.

Martin Minka (externý redaktor)

Počas roka 2019 predstavili výrobcovia naozaj zaujímavé zariadenia, ktoré v mnohom prekvapili a stanovili nové méty do ďalších rokov. Napríklad 90 Hz displej a OnePlus 7 Pro, ktorý ho priniesol: pomerne zbytočné a napokon tak žiadané. Iné boli sklamaním.

Napríklad Pixel 4, na ktorý som sa celkom tešil, ale po predstavení ma nijako neoslovil. Naopak prekvapivo okúzlujuco na mňa zapôsobil iPhone 11 (ten s peknými farbami). To už je ale zo sveta nahryznutého jablka. Z Androidov to pravdepodobne bolo Xiaomi Mi 9T (Pro). Absolútne nečakaná pecka po stránke dizajnu, výkonu a ceny.

Xiaomi Mi 9T vysúvací fotoaparát

Celkom ma potešilo predstavenie menšieho Galaxy Note 10 a oslovil ma aj Galaxy S10e. Oba sú malé a dobre padnú do ruky, navyše nerobia toľko kompromisov oproti svojim väčším súrodencom. Škoda Huaweiu Mate 30 Pro, ktorý to mohol na našom trhu vyhrať na plnej čiare, keby nebolo obchodnej vojny.

Aby som ale bol celkom úprimný, viac sa teším na modely budúceho roka. Veľa sa hovorí o Samsungu Galaxy S11, aj Huawei by mohol prísť s niečím neskutočným (tak ako každý rok). Mám ale slabosť pre staršie vlajkové lode, takže možno budúci rok kúpim niektorý z vyššie uvedených :slightly_smiling_face: Momentálne používam Samsung Galaxy Note 8.

Tento rok sa mi najviac zapáčil pokrok vo zväčšení pomeru displeja k prednej strane. Ku koncu roka tiež bádame, že motorizované výsuvné časti s prednou kamerou smartfónov už nie sú naďalej výstrelkami, ale naopak, bežnou súčasťou nami každodenne používaných zariadení.

Procesory strednej triedy sa výkonovo dotiahli na staršie vlajkové modely. Taktiež sa mi páči, že výrobcovia začali integrovať širokouhlé snímače aj do lacnejších modelov, i keď nie všetky dosahujú vysokých kvalít, preto dúfam, že sa budúci rok dočkáme výraznejšieho pokroku.

So systémovými aktualizáciami je to tiež podstatne lepšie, ako pred rokmi. Ďakovať môžeme Google a ich Projektu Treble. Taktiež som si povšimol pre mňa výborný fakt, že veľké množstvo tohtoročných modelov disponuje čistou verziou Androidu, respektíve sú zapojené do programu Android One.Som používateľ tohtoročnej vlajkovej lode Xiaomi Mi 9.

Tá síce čistý Android nemá (MIUI mi dokonale vyhovuje), no akousi mojou predstavou o tom, ako by mal tohtoročný príkladový smartfón byť. Som tak predovšetkým väčším čínskym výrobcom veľmi vďačný  za to, že sme sa tento rok dočkali rôznych inovácií a modelov s parametrami vlajkových lodí za približne tretinu až štvrtinu ceny typického TOP smartfónu.

Milan Menšík (externý redaktor)

  • Samsung Galaxy Fold – Napriek množstvu chýb, slabej odolnosti ohybného displeja, nepochopiteľnej malej uhlopriečky vonkajšieho displeja a astronomickej ceny je to konečne niečo skutočne revolučné v segmente smartfónov.
  • Asus ROG Phone II – Výkon, originálny dizajn, ktorý dnes majú už len herné smartfóny. A samozrejme aj veľká batéria s kapacitou 6000 mAh.
  • Xiaomi MI 9, Mi 9T – Veľa muziky za málo peňazí
  • Samsung Galaxy A80 – najelegantnejšie riešenie výsuvného (selfie) fotoaparátu.

25.12.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+