MojAndroid

Po neúspechu minuloročného modelu Samsung Galaxy Note 7 sa objavili informácie o tom, že kórejský gigant možno úplne zruší líniu Galaxy Note. Neskôr ale tieto dohady vystriedalo obrovské množstvo uniknutých informácií o pripravovanom Galaxy Note 8, ktorý mal tejto rodine smartfónov prinavrátiť korunu pre najlepší tabletofón na trhu. Musíme uznať, že by bola veľká škoda, keby Samsung Galaxy Note 8 nebol predstavený. Ide totiž o jeden z najlepších smartfónov v histórii.

Náš tip
Samsung Galaxy Note 8 sa začína predávať. Toto sú naše dojmy po 24 hodinách

Balenie: UNBOXING VIDEO

Prihláste sa na odber nášho YouTube kanálu MojAndroid.sk

Konštrukcia a dizajn: Obor do veľkej ruky

Dizajn smartfónu Samsung Galaxy Note 8 nikoho neprekvapí, no napriek tomu je jedinečný. Svojou veľkosťou samozrejme pripomína svojho najbližšieho súrodenca, Samsung Galaxy S8+. Konštrukcia je však presne tým prvkom, ktorý nám naznačí najväčšie rozdiely oddeľujúce nový Note 8 od série Galaxy S8.

Práve modely série Galaxy S8 predbehli nový Note 8 v zaujímavej kategórii – pomere displeja k prednej strane telefónu. Vo všetkých troch prípadoch však ide o fantastické hodnoty – v prípade S8+ zaberá displej až 84 % prednej strany telefónu, pri S8 je to 83,6 % a v prípade Note 8 zaberá displej 83,2 % prednej strany telefónu. Pre porovnanie, na novom iPhone X zaberá displej 82,9 % prednej strany zariadenia, Xiaomi Mi Mix 2 má tento pomer na úrovni 80,8 %, pri LG V30 je to 81,2 % a kráľom je Essential Phone, ktorého displej zaberá až 84,9 % prednej strany telefónu.

A pointa? Displej je skutočne veľký aj napriek tomu, že telo telefónu dramaticky nenarástlo. Samsung Galaxy Note 8 má 6,3″ displej a rozmery 162,5 x 74,8 x 8,6 mm. Vlaňajší model Note 7 mal 5,7″ displej v tele s rozmermi 153,5 x 73,9 x 7,9 mm. Novinka je tak o čosi vyššia, mierne užšia a trošku narástla aj hrúbka, ale aj hmotnosť. Note 8 váži 195 gramov, kým Note 7 mal hmotnosť 169 gramov. Stále je ale najzaujímavejší nárast veľkosti displeja, ktorý je aj napriek minimálnej zmene rozmerov výrazne väčší.

Vzhľadom na to, akú veľkú časť prednej strany zaberá displej, tu toho oveľa viac nenájdeme. Akurát hore sú vedľa seba uložené reproduktor pre hovory, potrebné senzory a selfie kamera. Samozrejme, displej je chránený zahnutým odolným sklom Corning Gorilla Glass 5, ktoré prechádza do bočných hrán. Ako sme spomínali v našich prvých dojmoch, zaujímavý je tu prechod medzi displejom a bočným rámom. Ten citeľne, no nie agresívne vytvára hranu. Tá sa ale nezarezáva do ruky, práve naopak, prispieva k tomu, že sa telefón kĺže v ruke menej ako napríklad Galaxy S8.

Inak sú hrany telefónu a usporiadanie ovládacích prvkov štandardné. Napravo je tlačidlo napájania, hore je umiestnená zásuvka pre SIM karty, resp. microSD kartu a štrbinka mikrofónu, naľavo sa nachádza dvojtlačidlo hlasitosti a tlačidlo Bixby a dole je umiestnený 3,5mm jack pre slúchadlá, USB-C port, reproduktor a zásuvka pre pero S Pen.

Zadná strana telefónu je na prvý pohľad známa a zároveň jedinečná. Dominuje tu výrez v hornej časti, kde je umiestnený fotoaparát, blesk, skener srdcového tepu a skener odtlačkov prstov. Práve dvojitá šošovka fotoaparátu je novinka, ktorú v smartfóne od Samsungu vidíme prvýkrát. Spolu s perom S Pen ide zároveň o najväčšiu výsadu Note 8 oproti sérii S8.

Okrem toho vzadu nájdeme iba logo výrobcu, prípadne logo DUOS v modeli s dual-SIM podporou a certifikačné informácie. Samozrejme, aj zadná strana je pokrytá sklom Gorilla Glass 5, ktoré je k hranám zaoblené.

Ide tak o rovnaký dizajnový koncept ako v prípade S8 a S8+, akurát v trochu väčšom prevedení. Najlepšou správou ale je, že napriek obrovskému 6,3″ displeju je telefón ovládateľný jednou, aj keď iba väčšou rukou. My sme sa ani raz nepristihli pri tom, že by sme telefón podvedome ovládali dvomi rukami alebo že by nám ovládanie jednou rukou nebolo pohodlné. Samozrejme, notifikačná lišta je ďalej ako sme zvyknutí v prípade modelu Galaxy S8, no napriek tomu sme pri správnom uchopení telefónu na ňu dočiahli.

Stále ale platí, že ide o prémiovú konštrukciu, ktorá síce vyzerá fantasticky, no zároveň môže byť v niektorých prípadoch veľmi krehká. Je preto pravdepodobné, že mnohí z vás si k telefónu dokúpia aj ochranný kryt, a tak bude pocit pri používaní iný. Aj “nahý” Note 8 je ale možné bez väčších problémov a obáv používať v jednej ruke, čo sme naozaj nečakali.

Samozrejme, všetky ostatné vlastnosti konštrukcie sú na tej najvyššej úrovni. Dokonalé línie, precízne spracovanie a materiály, to všetko už berieme ako dané. Potešia aj skutočne “klikavé” tlačidlá s vynikajúcou odozvou. Pero S Pen zasa pevne drží na svojom mieste, pričom ho nie je možné zasunúť do telefónu opačne. Celkovo je Samsung Galaxy Note 8 luxusne spracovaným zariadením, no nič menej by sme ani neočakávali.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
24.9.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+