MojAndroid

Zakladateľ systému Android, Andy Rubin, nám už niekoľko mesiacov naznačoval, že chystá niečo veľké. Pred pár dňami potvrdil naše očakávania a teraz sme sa konečne dočkali dlho očakávanej novinky. Tou je smartfóny Essential Phone, ktorý zaujme dizajnom, ale aj vlastnosťami a funkciami.

Rámiky sú staromódne

Už prvý pohľad na telefón naznačuje, že nejde o žiadne obyčajné zariadenie. Dizajn telefónu je natoľko jedinečný, že výrobca sa neunúval naň umiestniť akékoľvek logo. Spolieha sa na to, že dizajn telefónu bude jednoznačne reprezentovať značku.

Essential Phone

Základom je veľký 5,71″ displej s rozlíšením 2560 x 1312 pixelov a pomerom strán 19:10. Najzaujímavejšie sú ale takmer neexistujúce rámiky okolo displeja. Jedine na spodku nájdeme bradu, ktorá ale nie je vôbec veľká.

Okrem zaoblených rohov displeja zaujme aj umiestnenie selfie kamery. Tá prečnieva cez stred hornej hrany displeja, čo by sa na prvý pohľad mohlo zdať nepraktické. Na druhej strane, v strede obrazovky v systéme Android iba zriedkakedy uvidíme dôležitú ikonu. Tie sú väčšinou posunuté do strán a stred je často prázdny. Vďaka tomuto kompromisu nemusí byť umiestnenie kamery nepraktické v spodnej hrane. O pekné selfie sa postará aj fakt, že kamera má rozlíšenie 8 MP a ponúka možnosť nahrať 4K video.

Ten najlepší hardvér

Telefón nezaostáva ani po stránke výkonu. O jeho dostatok sa stará procesor Snapdragon 835, 4 GB RAM a 128 GB vnútornej pamäte. Konštrukcia telefónu je vyrobená z keramiky a titánu, čo by malo zabezpečiť vyššiu odolnosť ako v prípade sklenených ale aj kovových smartfónov.

Essential Phone

Zaujímavosťou je aj náznak modularity. V hornej časti zadnej strany sa totiž nachádzajú dva špeciálne konektory. Do tých je možné pripojiť rôzne príslušenstvo. K telefónu bude dostupná nabíjacia stanica, ale aj unikátna 360° kamera so skutočne kompaktnými rozmermi. Spoločnosť Essential plánuje z tohto príslušenstva vytvoriť bohatý ekosystém podobne, ako sa to darí spoločnosti Lenovo s ich MotoMods.

Essential Phone: Unikátny v mnohých smeroch

Tu ale zaujímavé vlastnosti telefónu nekončia. Prvé oficiálne fotografie naznačujú, že telefón ponúkne veľmi čistú verziu systému Android. Zaujímavé, aj keď dnes už nie neštandardné, je vynechanie 3,5mm jacku pre slúchadlá, a to aj pri rozumnej hrúbke zariadenia 7,8 mm.

Essential Phone

Vzadu na telefóne nájdeme aj dvojicu 13MP fotoaparátov, ktoré fungujú podobne ako v prípade smartfónov Huawei – jeden je monochromatický a umožňuje zachytenie väčšieho množstva svetla a druhý je štandardný farebný senzor.

Zoznam špecifikácií uzatvára batéria s kapacitou 3040 mAh a port USB-C pre nabíjanie a konektivitu. Telefón tiež disponuje vysokorýchlostným pripojením k Wi-Fi a Wi-Fi príslušenstvu a práve a bezdrôtové pripojenie má byť spolu so špeciálnymi konektormi pre príslušenstvo výsadou novinky Essential Phone. Ten je možné predobjednať si za 699 USD, aj keď dostupnosť vo svete je zatiaľ dosť obmedzená a zatiaľ si ho môžu rezervovať iba obyvatelia USA.

Essential Home: Inteligentný reproduktor s vlastným OS

Okrem nového telefónu predstavila firma Andyho Rubina aj nový inteligentný reproduktor Essential Home. Spoločnosť Essentials sľubuje, že ide o revolúciu v tomto smere, aj keď zatiaľ nie je zrejmé, ako sa táto revolúcia prejaví. Reproduktor ponúka displej a inteligentné funkcie, na ktoré sme zvyknutí z produktov ako Amazon Echo či Google Home.

Essential Home

Essential Home ale funguje s vlastným systémom Ambient OS, ktorý by mal byť špeciálne prispôsobený pre tento typ zariadenia. Reproduktor by mal sám navrhnúť rôzne informácie v priebehu dňa a, samozrejme, postupne sa bude učiť vaše zvyky, aby boli tieto informácie čo najrelevantnejšie. Bez problémov sa ho ale budete môcť spýtať rôzne otázky tak, ako ste zvyknutí s inými asistentmi. Reproduktor zatiaľ nemá stanovenú cenu ani dostupnosť, no Andy Rubin dnes vystúpi na konferencii Code Conferrence, kde by sme sa mohli dozvedieť viac o nových produktoch.

Zdroj: The Verge 1, 2, Essential

30.5.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+