MojAndroid

Samsung nedávno predstavil trojicu nových vlajkových lodí pre rok 2019 a zároveň desiatu generáciu smartfónov Samsung Galaxy S. Po prvýkrát sa udialo predstavenie až troch smartfónov. Spočiatku to bol jeden, v posledných rokoch dva, teraz sa používatelia mohli tešiť až na 3 modely rôznych veľkostí a veľmi podobných parametrov. Popri najväčšej vlajkovej lodi, modelu S10+ a štandardnému S10 bol predstavený aj model S10e, ktorý láka na veľmi podobnú výbavu, ktorá je vtesnaná do kompaktných rozmerov.

Práve vďaka nim Samsung pravdepodobne našiel dieru medzi vlajkovými loďami. Žiadny výrobca momentálne neponúka vlajkovú loď s takýmito kompaktnými rozmermi, pri zachovaní plnej výbavy. Navyše, ani cena, ktorá je 749 EUR nie je vôbec vzhľadom na výbavu zlá. Po Samsungu Galaxy S10+, ktorého recenziu sme vám priniesli, sa do našej redakcie dostal aj tento kompaktný kúsok. Neváhali sme a otestovali sme ho.


Balenie: Kvalitné slúchadlá v základe

Samsung Galaxy S10e prichádza v rovnakom balení a s rovnakým príslušenstvom ako jeho väčší a drahší kolegovia. V čiernej krabičke, na ktorej je označenie smartfónu (vo farbe, v ktorej ste si ho kúpili) sa nachádza nabíjačka, kábel s USB-C konektorom a nechýba ani dokumentácia. Potešia naozaj kvalitné káblové slúchadlá od renomovanej značky AKG s 3,5 mm audio konektorom. Navyše sa tu nachádza sada náhradných gumičiek.

Ak vám tie pôvodné na slúchadlách nesedia, jednoducho si ich vymeníte. Pri vlajkových lodiach od Samsungu je už štandardom, že v balení sa nachádza niečo navyše. Rovnako ako drahšie modely, aj k S10e výrobca pribalil redukciu z microUSB na USB-C a taktiež USB-A na USB-C. Poslednou vecou, ktorá sa v balení nachádza, je kovový nástroj na vyberanie SIM karty.

Konštrukcia a Dizajn: Kompaktná vlajková loď

Priaznivci kompaktných smartfónov majú dôvod na radosť. Konečne máme na trhu plnohodnotnú vlajkovú loď, ktorá sa môže pochváliť veľmi príjemnými rozmermi. S etalónom tejto triedy, iPhonom SE sa síce porovnávať nemôže, no v prípade iPhonu jeho 4″ displej je už naozaj pod hranicou plnohodnotného používania. S rozmermi 142.2 x 69.9 x 7.9 mm výborne sadne do ruky. Minimálne rámiky okolo displeja a kvalitná sklenená konštrukcia s kovovým rámom vyzerajú naozaj veľmi dobre.

Hmotnosť je rovných 150 gramov. V testovanej bielej farbe navyše veľmi dobre odoláva odtlačkom prstov. Nechýba ani vodeodolnosť s certifikáciou IP68. Aby som len nechválil, umiestnenie skeneru odtlačkov prstov a zapínacieho tlačidla v jednom je na môj vkus príliš vysoko. Na problém môžu naraziť aj ľaváci, keďže skener sa nachádza na strane pravej. Pre ľaváka môže byť odblokovanie pomocou odtlačku prsta dosť náročné. Našťastie, smartfón odomknete aj pomocou tváre.

Odblokovanie prostredníctvom odtlačku prsta je bleskovo rýchle. Stačí priložiť prst (tlačidlo nie je potrebné stlačiť) a je odomknuté. Vhod môžu prísť aj gesto, pomocou ktorého môžete jednoducho posunutím prsta po skeneri vyrolovať notifikačnú lištu. Tu znovu narážam na problém umiestnenia tlačidla. Áno, zvyknúť sa na to dá, no umiestnenie o pár centimetrov nižšie by určite nebolo na škodu. Odblokovanie tvárou funguje rýchlo a bezproblémovo. Dokonca aj v noci. Smartfón automaticky rozozná, že je okolie tmavé a dokáže rozsvietiť obrazovku tak, aby fotoaparát vašu tvár zachytil. Musíte byť ale trochu bližšie.

Na opačnej strane sa nachádza dvojtlačidlo ovládania hlasitosti, ktoré je presne oproti uzamykaciemu tlačidlu. Jeho ovládanie je bezproblémové. Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že vďaka umiestneniu budete naraz stláčať zamykacie tlačidlo spolu s hlasitosťou, to sa našťastie nekoná. Ďalej tu nájdeme ešte Bixby tlačidlo. To je našťastie možné premapovať a jeho stlačeniu nastaviť funkciu, ktorú si zvolíte. Ja som ním spúšťal poznámky, do ktorých som si poctivo zapisoval informácie, ktoré som chcel spomenúť v tejto recenzii.

Zadná strana obsahuje duálny fotoaparát, ktorý je umiestnený v akomsi obdĺžniku. Oproti drahším modelom z radu S10 tu chýba tretí teleobjektív. Na spodnej strane sa nachádza USB-C konektor a mriežka veľmi kvalitného hlasného reproduktora, spolu s 3,5 mm jackom. SIM kartu vložíte do zariadenia zhora. Prístroj zvláda dve SIM karty, prípadne jednu SIM kartu a pamäťovú kartu. Veľmi sa mi páči zaujímavý efekt okolo výrezu v displeji, ktorý je vidieť napríklad pri odblokovaní či prepnutí fotoaparátu na ten predný.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
22.3.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

Jedna odpoveď na “RECENZIA Samsung Galaxy S10e: Malý, menší, najmenší”

  1. Výborná recenzia, už sa neviem dočkať tradičných cash-backov Samsungu. Za 500-550 eur to bude na jesen dokonalý kompaktný telefón :).

+