MojAndroid

Do redakcie nám na recenziu dorazil aj momentálne najlepší a najvýkonnejší iPhone. Možno si poviete, že MojAndroid a iPhone? A prečo nie? Radi otestujeme aj niečo, čo netestujeme každý deň. iPhony sú určite veľmi zaujímavé zariadenia a bola by škoda, keby sme sa s nimi v redakcii nestretli. Nový iPhone XS je miernou evolúciou oproti staršiemu modelu X. Ten zásadne zmenil dizajn, pridal väčší displej, ktorý neobsahoval takmer žiadne rámiky, charakteristický výrez v jeho hornej časti a úplne nové ovládanie systému gestami. Pribudla funkcia FaceID, no zmizol skener odtlačkov prstov a s ním aj funkcia TouchID. Nový iPhone toho veľa oproti minuloročnému neponúka. Vylepšený bol výkon, FaceID je rýchlejšie a vylepšenia sa dočkal aj fotoaparát. Aký teda najnovší iPhone XS je?

Balenie: Kde je rýchlonabíjačka?

Na balenia nových iPhonov sme si už tak trochu zvykli. Prichádzajú v takmer rovnakých krabičkách už mnoho generácií. Minimalizmus je základ, krabica nie je zbytočne veľká. Na prednej strane sa nachádza fotografia samotného iPhonu XS a nechýba ani známy 3D efekt. Keď po krabici prejdete prstom, fotografiu ucítite. Malý, no zaujímavý detail. Poďme ale ďalej. Vo vnútri to vyzerá štandardne, ako aj v prípade ostatných iPhonov. Po vybratí telefónu sa dostávam k papierovému obalu, ktorý obsahuje príručku a Apple nálepky. Nachádza sa tu aj nástroj na vyberanie SIM karty. Ďalej tu máme kábel s Lightning koncovkou a nabíjačku. Pri nej sa na chvíľu zastavím. Apple iPhone XS stojí niečo cez 1000 € a v balení sa nenachádza rýchlonabíjačka? Prečo? Je tu prítomná len 1A nabíjačka, s ktorou sa zariadenie nabije za niečo cez 3 hodiny. K takto drahému zariadeniu by mala byť rýchlonabíjačka samozrejmosťou. Rovnako tu nájdeme obľúbené slúchadlá earpods, ktoré hrajú celkom slušne, no nesedia každému. Samozrejme, že obsahujú Lightning konektor, pretože zariadenie 3,5 mm audio jack neobsahuje. To by bolo v poriadku, už sme si zvykli. Len nechápem, z akého dôvodu výrobca nepribalil aj redukciu na klasický jack. V obchode táto vecička nie je najlacnejšia (ak sa bavíme o originále). Apple okrem samotného iPhonu tak celkom slušne zarobí aj na predaji príslušenstva. Je to stratégia, ktorú buď necháme tak, alebo budeme nadávať. Každý má možnosť výberu.

Konštrukcia a Dizajn: Najvyššia trieda

Hneď na úvod môžem napísať, že nový iPhone je  na nerozoznanie od toho staršieho. To nie je v prípade Applu žiadnou novinkou. Veď modely 4 a 4S boli podobné, 5, 5S a SE, rovnako aj 6, 6S, 7,8….. Teraz iPhone XS akoby iPhonu X z oka vypadol. To, že sa na seba podobajú však neznamená, že vyzerá zle. Už pri prvom úchope je vidieť, že sa jedná o kvalitne spracované zariadenie. Kovový rám pôsobí robustne, predná a zadná sklenená strana vyzerajú už na prvý pohľad veľmi dobre. Pripravte sa však na neustále čistenie. iPhone XS podobne ako všetky ostatné sklenené smartfóny môžem smelo označiť za magnety na odtlačky prstov. Doslova. Vzhľadom k uhlopriečke displeja sú rozmery “XS-ka” veľmi prijateľné. Konkrétne 143.6 x 70.9 x 7.7 mm. Bez problémov ho viem ovládať pomocou jednej ruky, no ak je to možné, radšej používam dve. Hmotnosť sa zastavila na hodnote 177 gramov. Kvalita spracovania je jedným slovom výborná. To sa však od zariadenia, ktorého cena je vyššia, ako 1000 eur očakáva. Tu nie je priestor na žiadne kompromisy a Apple to veľmi dobre vie. Zariadenie je vcelku šmykľavé, no nijako nevybočuje zo štandardu “šmykľavých” sklenených smartfónov. Len si treba dať pozor, aby vám po šmyknutí nespadol, pretože jeho oprava bude pravdepodobne stáť toľko, čo stoja niektoré vlajkové lode s Androidom.

Predná strana sa mi páči. Nie som síce fanúšikom výrezov v displeji, ale v tomto prípade mi to až tak neprekáža. Výrez obsahuje všetky dôležité prvky, na čele s fotoaparátom a najpokročilejším systémom snímania tváre na svete. Displej zaberá takmer celú prednú stranu, páči sa mi aj minimálny rámik na jeho spodnej strane.

Zadná strana je rovnako, ako aj predná, úplne na nerozoznanie od staršieho X-ka. Obsahuje dva objektívy fotoaparátu, medzi ktorými sa nachádza prisvetľovací LED blesk. Približne v strede sa nachádza logo nahryznutého jablka a pod ním nápis iPhone. Apple hovorí o použití tvrdšieho skla, no určite odporúčam použiť nejaký ochranný obal. Z mnohých predošlých skúseností  je jasné, že ani tvrdené sklo nie je problém poškriabať, nikdy neviete, kedy sa tak môže stať.

Pravá strana obsahuje tlačidlo rozsvietenia/zhasnutia displeja, ľavá zase dvojpolohové tlačidlo ovládania hlasitosti. Nechýba ani pre Apple ikonický prepínač medzi vyzváňaním a tichým režimom. S tlačidlami sa pracuje výborne, ich odozva a istota stlačenia je príkladná. Problémom môže byť spomínaný prepínač, ale len v prípade použitia obalu, ktorý čiastočne obmedzí prístup k tlačidlu. Preto odporúčam najskôr si obal vyskúšať a až potom kúpiť. Je to síce banalita, no ušetríte tým kopu nervov.

Na hornej strane zariadenia nenájdeme prakticky nič zaujímavé, viac sa toho deje na spodnej strane. Okrem mikrofónu a reproduktora sa tu nachádza aj lightning konektor, ktorý známe už od čias iPhonu 5. Musím povedať, že tento konektor sa mi páči viac, ako USB-C. Čerešničkou na torte (konštrukcii) je certifikácia IP68, ktorá zaručí vodeodolnosť (údajne do hĺbky 2 m po dobu 30 minút).

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
6.11.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+