MojAndroid

Po dvoch novinkách z radu Motorola one tu máme už tretiu. Tá sa však na svojich predchodcov veľmi nepodobá. Zatiaľ čo modely Motorola one vision a Motorola one action sú takmer identické, v prípade najnovšej Motoroly one zoom to neplatí. Neponúka displej s pomerom strán 21:9, nemá v ňom dieru a je typu Super AMOLED a obsahuje skener odtlačkov prstov. Najzaujímavejšia je však zadná strana spolu so štvoricou fotoaparátov. Práve tie sú najväčším marketingovým ťahákom novinky.





Rozmery158 x 75 x 8.8 mm
Hmotnosť190 gramov
DisplejOLED, 6,39", 2340 x 1080 pixelov, skener odtlačkov prstov v displeji
ProcesorQualcomm Snapdragon 675 (11 nm)
RAM4 GB
Úložisko128 GB + microSD (do 512 GB)
Operačný systémAndroid 9.0 Pie
Fotoaparát48 MP + 8 MP (teleobjektív) + 16 MP (ultra-širokouhlý objektív) + 5 MP (snímač hĺbky poľa)
Predný fotoaparát25 MP
3,5 mm jackáno
Batéria4000 mAh, 15 W nabíjanie
Bezdrôtové nabíjanienie
Cena429 eur

Konštrukcia a Dizajn: Dokonalá zadná strana

Predná strana novinky je samozrejme sklenená. Dominantný je displej a všimnúť si môžete aj minimálne rámiky okolo neho. Drahšia konkurencia má síce rámiky menšie, no v tomto prípade mi trochu hrubšie absolútne neprekážajú. Motorola one zoom sa nesnaží preraziť v najvyšších kategóriách, skôr sa sústreďuje na pridanú hodnotu v cene, ktorá je zaujímavé pre širšie spektrum používateľov.

Motorola one zoom svietiace logo

Zadná strana je to, čo ma ihneď zaujalo. Je jednoducho nádherná. Povrch imituje leštený kov, pôsobí futuristicky a industriálne. Skvelý pocit ešte umocňuje obdĺžník, v ktorom sú zasadené štyri objektívy fotoaparátu. No a nakoniec, logo Motoroly dokáže aj svietiť. Jeho správanie si jednoducho upravíte v nastaveniach. Svietiť môže pri príchode notifikácie, správy či hovore. Rovnako aj vtedy, keď smartfón používate.

Motorola one zoom tlačidlá

Najlepšie na tom všetkom je, že zadná strana absolútne nezachytáva odtlačky prstov, čo je v dnešnej dobe obrovské plus. Aby som len nechválil, je aj poriadne šmykľavá. Našťastie sa v balení nachádza gumený ochranný obal, ktorý tento problém vyrieši.

Motorola one zoom reproduktor šuflík na SIM

Smartfón je vyrobený zo skla, ktoré kryje ochranné sklo Corning Gorilla Glass 3. generácie. Vpredu aj vzadu. Jedinou konštrukčnou “vadou” je chýbajúca vodeodolnosť. Nejaké opláchnutie či dážď by prežiť Motorola one zoom mala, no viac nečakajte.

  • Rozmery: 158 x 75 x 8.8 mm
  • Hmotnosť: 190 gramov
  • Atraktívna zadná strana, ktorá nezachytáva odtlačky prstov
  • Sklenená konštrukcia
  • Bez vodeodolnosti

Možnosti odomykania: Aj Motorola chce byť trendová

Čo by to bol za smartfón, keby neponúkal skener odtlačkov prstov či odomykanie pomocou tváre. Skener v Motorole one zooom sa presunul priamo na prednú stranu do displeja. Výhodou je, že zariadenie odomknete aj vtedy, keď je položené na stole. Avšak toto riešenie je už štandardne trochu pomalšie, ako to klasické. Na to si jednoducho musíte zvyknúť.

Motorola one zoom skener odtlačkov v displeji

Presnosť odomykania hodnotím celkom kladne. Na ultrasonické skenery v najnovších Samsungoch síce nemá, no z 10 pokusov sa mi zariadenie nepodarilo odomknúť asi raz, možno dvakrát. Aby som nezostal nič dlžný, ide o klasický optický senzor, ktorý dnes nájdete v drvivej väčšine smartfónov so skenermi odtlačkov v displeji.

Skener využíva strojové učenie, takže bude stále o niečo rýchlejší a presnejší. Počas testovania som to síce veľmi nemal šancu zistiť, no budem tomu veriť. Dlhodobé skúsenosti ukážu viac.

motorola one zoom moto akcie

Pridávanie nového odtlačku síce nie je až také rýchle, no to mi neprekáža. Urobím to len raz a mám pokoj. Dôležité je jeho fungovanie a na to sa sťažovať nemôžem.

Odomykanie pomocou tváre je štandardne menej bezpečné. Vhod príde, keď máte mokré ruky a funguje spoľahlivo a rýchlo.

  • Spoľahlivé odomykanie tvárou
  • Dostatočne rýchly a presný skener odtlačkov prstov v displeji
  • Pomalé pridávanie nového odtlačku

Displej: Nová technológia, nové možnosti

IPS displeje v predchádzajúcich smartfónoch výrobcu nahradil Super AMOLED panel. A ten so sebou nesie viacero výhod. Ide o novšiu technológiu, ktorá je úspornejšia a modernejšia. Taktiež mohol výrobca vďaka tejto technológii integrovať skener priamo do displeja.

Motorola one zoom výrez v displeji

Zobrazovač Motoroly one zoom má uhlopriečku 6,39″ a rozprestiera sa na ňom FullHD+ rozlíšenie. Konkrétne 2340 x 1080 pixelov. Hustota pixelov na palec sa zastavila na čísle 403. Displej ponúka veľmi slušné farby, ktoré si navyše môžete v nastaveniach prispôsobiť. Čierna je naozaj čierna a na slnku som s čitateľnosťou nemal žiadny problém.

Motorola one zooom notifikačná lišta

Automatické nastavenie jasu je trochu silnejšie, ako by som si predstavoval. To sa dá jednoducho zmeniť a posunutím posuvníka si jas prispôsobíte. Chýbať nesmie ani nočný režim, ktorý si viete aj načasovať. Vo vami nastavenom časovom intervale bude displej zobrazovať menej modrej farby, čo hlavne v noci šetrí vaše oči.

  • Super AMOLED
  • Uhlopriečka 6,39″
  • FullHD+ rozlíšenie
  • Pomer strán 19,5:9
  • Skener odtlačkov v displeji
  • Bezproblémové pozorovacie uhly

Výkon a pamäť: Asfalt netrhá, no sklamaní nebudete

Nová Motorola one zoom k nám prichádza v kombinácii so 4 GB RAM a 128 GB úložiskom. Niekto by mohol namietať, že operačná pamäť by mohla byť vyššia. Áno, mohla, no reálne skúsenosti ukazujú, že 4 GB bohato stačia. Pri testovaní som ani raz nepocítil problém nedostatku RAM. Čistý Android, ktorý sa v smartfóne nachádza, si pamäť manažuje veľmi dobre. Napríklad aj také Pixely 3. generácie ponúkajú “len” 4 GB RAM a ich cena je dvojnásobná.

Motorola one zoom úložisko

128 GB vnútorného úložiska je veľmi slušná hodnota. Aj po nainštalovaní všetkých mojich aplikácií a nastavení telefónu mi zostalo voľných ešte vyše 100 GB. Keby vám to z nejakého dôvodu nestačilo, k dispozícii je aj slot na microSD kartu. Ten pojme kartu s kapacitou maximálne 512 GB. Pripraviť sa ale musíte na stratu Dual SIM funkcionality, slot je totižto zdieľaný so slotom na druhú SIM kartu.

Procesor Qualcomm Snapdragon 675 zabezpečí dostatok výkonu napríklad aj na hranie. Vyskúšal som hru PUBG, kde sa mi grafika automaticky nastavila na maximum. Hranie síce nebolo také plynulé, ako pri vlajkových lodiach so Snapdragonom 855, no sťažovať som sa nemohol. Smartfón si poradí prakticky s akoukoľvek hrou bez väčšieho zaváhania.

To isté platí aj pre navigáciu v systéme. Žiadne sekanie, všetko ide tak, ako by ísť malo. Pekne a plynule. Jediným “nedostatkom” môže byť fakt, že viete, že vo svojom smartfóne nemáte najvýkonnejší možný procesor.

  • Dostatočný výkon na hranie náročnejších hier
  • Rýchle reakcie, plynulý systém
  • 4 GB RAM a 128 GB úložisko
  • podpora microSD do 512 GB

Systém: Čistý Android a pravidelné aktualizácie

Rad smartfónov Motorola one je navrhnutý pre zákazníkov, ktorí si potrpia na tom, aby mali smartfón so stále aktuálnym operačným systémom. Výrobca garantuje minimálne dve veľké aktualizácie operačného systému. Keďže Motorola one zoom prichádza s predinštalovaným Androidom 9.0 Pie, dostane Android 10 a aj Android 11.

Čistý systém so sebou okrem toho prináša rovnaký používateľský zážitok, ako je to pri Pixeloch. Teda nie tak úplne, nejaké kozmetické rozdiely tu predsa len sú. Motorola stále nezabúda na svoje najlepšie softvérové vychytávky, a tak sa môžete tešiť na výbornú moto obrazovku. Ide o akýsi always on režim. Ten sa zapína vtedy, keď smartfónom pohnete a na displeji zobrazí aktuálny čas spolu s notifikáciami.

To je síce výborná funkcia, len mi trochu prekáža, že smartfón sa vždy automaticky rozsvieti pri každom, aj menšom ťuknutí do stola a podobne. V konečnom dôsledku som Moto obrazovku zapínal dvojitým poklepaním po displeji.

Motorola one zoom Moto obrazovka

Ďalšou šikovnou funkciou (alebo viacerými funkciami) sú Moto akcie. Dvakrát pootočte zápästím a dostanete sa do fotoaparátu alebo zatraste telefónom a spustíte prísvetľovací LED blesk. Rýchle, jednoduché a hlavne funkčné. Takýchto zaujímavých vychytávok a gest ponúkajú Moto akcie naozaj veľa a je len na vás, ktoré z nich si vyberiete a budete ich reálne využívať. Ja som spomenul dve, ktoré mi najviac prirástli k srdcu.


Nachádza sa tu aj tmavý režim, no v tomto prípade sa pripravte, že tmavá bude maximálne notifikačná lišta. Na poriadny tmavý režim si budeme musieť počkať na aktualizáciu na Android 10. Ten v každom prípade nová Motorola dostane po Pixeloch medzi prvými. Aj tu je prítomné špeciálne ovládanie gestami. Vybrať si môžete natívne ovládanie, aké majú aj smartfóny Google Pixel, alebo ovládanie centrálnym softvérovým tlačidlom v spodnej časti displeja.

Softvér je tak čistý, bez zbytočných predinštalovaných aplikácií. Samozrejme, okrem tých od Googlu. Niektorým môže chýbať množstvo rôznych nastavení, ktoré sa nachádzajú v nadstavbách konkurencie, no ja dám radšej prednosť čistému systému s pravidelnými a rýchlymi aktualizáciami.

  • Čistý Android 9.0 Pie
  • Pravidelné aktualizácie
  • Viacero možností ovládania

Multimédiá: Škoda absencie stereo reproduktorov

Multimediálna výbava zahŕňa všetko podstatné, čo by ste od multimediálneho smartfónu mohli očakávať. Výhodou je prítomnosť 3,5 mm audio jacku. V balení sa nachádzajú aj slúchadlá s týmto konektorom. Tie mimochodom hrajú veľmi slušne. Konkurenčnou výhodou môže byť aj prítomnosť FM rádia, ktoré už len tak ľahko v smartfónoch nenájdete.

Motorola one zoom USB-C konektor

Displej je ideálnym spoločníkom pre konzumáciu multimediálneho obsahu. Pri pozeraní videí či počúvaní hudby by som sa potešil prítomnosti druhého reproduktoru. Ten jediný sa nachádza na nezvyčajnom mieste, na hornej strane zariadenia. Jeho zvukový prejav nie je zlý, ale vyššiu hlasitosť by si určite zaslúžil. Druhý reproduktor by predsalen potešil ešte viac.

Motorola one zoom menu aplikácií

Pre zobrazenie videí a fotografií slúži kvalitná aplikácia Google Fotky. Motorola neponúka žiadne vlastné riešenie galérie. To však nie je vôbec potrebné. Pomocou aplikácie Google Fotky máte svoje súbory stále pri sebe, nechýba automatická synchronizácia a čo je najlepšie, neobmedzené online úložisko pre fotografie vo vysokej kvalite.


  • Mono reproduktor na hornej strane
  • 3,5 mm jack
  • Káblové slúchadlá v balení

Konektivita: Nechýba nič podstatné

Poriadne komunikačné schopnosti sú v roku 2019 základom každého správneho smartfónu. Aj toho lacnejšieho. No a nová Motorola tu nesklamala. Nechýba LTE pripojenie, Dual SIM funkcionalita je tiež už bežnou praxou. Ešte lepšie by bolo,  keby nebol slot na druhú SIM kartu zdieľaný s tým na pamäťovú kartu.

Videám pomáha optická stabilizácia obrazu, ktorá veľmi dobre eliminuje trasenie. Maximom je 4K rozlíšenie pri 30 snímkoch za sekundu, no mne sa viac pozdáva FullHD@60fps. Trochu škoda je, že počas natáčania videa nie je možné prepínať medzi jednotlivými objektívmi. Vlastne video môžete natáčať len prostredníctvom toho hlavného. Nechýba ani spomalené video pri HD rozlíšení a s 240 snímkami za sekundu.

FullHD video, 60 fps

Super spomalené video, 240 fps, HD rozlíšenie

Selfie fotografie

Selfie fotoaparát najlepšie využijete, keď máte k dispozícii dostatočné množstvo svetla. S klesajúcim svetlom klesá aj samotná kvalita fotografií a pribúda šum. Všimol som si, že niekedy dokážem vytvoriť lepšiu fotografiu s maximálnym rozlíšením 25 MP, inokedy zase 6 MP so zapnutou funkciou Quad Pixel. Selfie fotoaparát dokáže tiež nahrávať video. Maximom je FullHD rozlíšenie pri 30 snímkoch za sekundu. V tomto prípade tiež nechýba spomalený záznam s 240 snímkami za sekundu.

  • Kvalitné fotografie
  • Vysoká variabilita (teleobjektív, širokouhlý objektív)
  • Optická stabilizácia obrazu
  • Technológia Quad Pixel
8

Motorola one zoom

Motorola one zoom sa mi zapáčila na prvý pohľad. Okrem toho, že ide o najvybavenejší model výrobcu, označujem jeho zadnú stranu za najkrajšiu, akú som kedy v smartfóne videl. Poteší silná batéria s kapacitou 4000 mAh, horšie je to však s nabíjaním. Takmer dve a pol hodiny je naozaj veľa. V balení sa nachádza nabíjačka s výkonom 18 W. Netradičné umiestnenie hlasného reproduktora v hornom boku zariadenia priam navádza na stereo reproduktory. No tie sa nekonajú. Poteší pekný displej so spoľahlivým skenerom odtlačkov prstov. Android 9.0 Pie bez nadstavby tiež nie je na zahodenie. V podobnej cene, za akú sa Motorola one zoom predáva, asi nenájdete smartfón so 4 fotoaparátmi. Tie navyše podávajú veľmi slušné výsledky. Za jeden z najväčších mínusov považujem aj extrémne klzkú zadnú stranu.

zobraziť celú recenziu
80 %
Konštrukcia a dizajn
80 %
Displej
70 %
Výkon
80 %
Výdrž batérie
90 %
Cena
80 %
Fotoaparát

  • Pekný displej so skenerom odtlačkov
  • Kvalitný fotoaparát
  • Vydarený dizajn
  • 3,5 mm audio jack

  • Extrémne šmykľavý
  • Pomalé nabíjanie
  • Slabší reproduktor
13.9.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+