MojAndroid

Smartfóny strednej triedy sú často definované dvoma hlavnými faktormi – čo im oproti vlajkovým lodiam chýba a čo ponúkajú navyše oproti konkurencii s podobnou cenovkou. Často sa stáva, že výrobcovia sa nechajú uniesť a miesto toho, aby priniesli zaujímavé zariadenie, sa sústredia na tieto dva pohľady. Výsledkom sú neraz zariadenia, ktoré nevyhovujú vlastne nikomu, iba sa dobre pozerá na zoznam ich funkcií a špecifikácií. Motorola už ale dlho robí veci inak a svoje skúsenosti teraz zúročuje v naozaj extrémne zaujímavom modeli Motorola one Vision.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Balenie: Prekvapí jedna drobnosť

Motorola one Vision nám bola doručená vo fialovej krabičke, ktorá svojimi rozmermi naznačuje aj rozmery samotného telefónu – je totiž pomerne úzka, no náramne vysoká. Vo vnútri nájdete okrem telefónu aj štandardné príslušenstvo vo forme 18W rýchlonabíjačky, priehľadného silikónového puzdra, USB-C káblu a nástroja na výber SIM kariet. Veľmi príjemným bonusom sú štuplíkové slúchadlá, ktoré nehrajú vôbec zle, akurát majú extrémne tenký kábel, ktorý prenáša všetky dotyky ako výrazné ruchy späť do slúchadiel. Aj tak ale ide o príjemné a zároveň užitočné prekvapenie.

Konštrukcia a dizajn: Štíhly a vysoký padne lepšie do ruky

Motorola one Vision je telefón s dvomi hlavnými zámermi – priniesť do strednej triedy exkluzívny dizajn a výborný fotoaparát. Tomu sa budeme venovať neskôr, teraz sa sústredíme na to, ako telefón vyzerá. V skratke – skutočne veľmi dobre, aj keď trošku extravagantne. Tomu pomáha najmä štíhly a vysoký displej s pomerom strán 21:9, s ktorým sme sa už mohli stretnúť napríklad v modeloch série Xperia 10.

Oproti tým však One Vision nepôsobí až tak agresívne. Práve naopak, vďaka zahnutým rohom a všetkým hranám telefón napriek vysokému displeju vynikajúce padne do ruky. Aj keď sa sklenená konštrukcia v ruke hýbe, práve úzke telo pomáha lepšiemu uchopeniu telefónu v ruke.

Ďalším neprehliadnuteľným prvkom je priestrelový výrez v ľavom hornom rohu displeja. Hoci ide o vlastnosť, na ktorú sme si v súčasných smartfónoch už zvykli, musíme poznamenať, že toto je určite najväčší priestrel pre jednu kameru, s akým sme sa doposiaľ stretli. Aj kvôli tomu sme si ho počas používania všímali o čosi viac ako na iných zariadeniach, aj keď aj v tomto prípade platilo, že nás pri používaní nijako výnimočne neobmedzoval.

Zvyšok konštrukcie telefónu je už tradičnejší. Menším sklamaním je plastový rám telefónu, ktorý ale v našej bronzovej farbe pekne ladil so zvyškom zariadenia. Napravo uchováva dvojtlačidlo ovládania hlasitosti a šikovne vrúbkované tlačidlo napájania, ktoré bez problémov nahmatáte aj v noci. Naľavo sa nachádza zásuvka na dve SIM karty, resp. jednu SIM a jednu microSD kartu – riešenie “plnohodnotného Dual-SIM slotu” zo série moto g7 tu nenájdete.

Hore poteší 3,5mm jack pre slúchadlá, dole zasa USB-C port a mriežka reproduktoru. Ten slúži na prehrávanie multimédií, pričom v tomto smere mu nepomáha slúchadlo nad displejom – to je iba na telefonáty.

Nemenej zaujímavá je zadná strana. Gradientné farebné prevedenie dorazilo aj do telefónov značky Motorola a musíme povedať, že sa podarilo. Náš testovaný model si z palety bronzových farieb požičal skôr tmavšie odtiene, ktoré v strede zariadenia prechádzajú až do čiernej. Pôsobí to veľmi pekne a nenápadne, no pri dobrom svetle telefón láka všetky oči z okolia.

Zadnej strane dominuje dvojica fotoaparátov s dvojtónovou diódou blesku a skener odtlačkov prstov. Nápis “android one” v spodnej časti nám pripomína, s akým zariadením máme dočinenia a čo môžeme očakávať od jeho softvéru.

Oproti drahším smartfónom telefónu chýba certifikácia zvýšenej odolnosti voči vode a prachu. Motorola one vision je však odolná voči ošpliechaniu vodou, čo znamená, že by ste sa s ňou zrejme nemali potápať, no bežná vlhkosť či dážď jej neublížia.

Biometria: Expresná čítačka odtlačkov a jednoduchý skener tváre

Skener odtlačkov prstov je dnes už štandardná funkcia telefónov takmer všetkých cenových kategórií. Motorola vsadila na tradičnejší skener na zadnej strane, ktorý ale plní svoju úlohu dokonale. Napriek natiahnutému telu je skener ideálne umiestnený a dostatočne veľký na to, aby ste ho nahmatali ukazovákom ihneď po uchopení telefónu do ruky.

Skener je extrémne rýchly a presný. Samotné odblokovanie telefónu trvá dlhšie ako na tých najdrahších telefónoch na trhu, no to skôr pripisujeme procesoru. Ak rozsvietite displej telefónu tlačidlom napájania a prst na skener priložíte až po tom, uvidíte ešte rýchlejšiu reakciu a odblokovanie. Okrem toho, skener môžete gestami využívať aj na ovládanie lišty s upozorneniami, čo je vždy vítaná pridaná hodnota.

Telefón tiež disponuje možnosťou zabezpečenia tvárou. O to sa stará iba predná selfie kamera, a tak ide o jednoduchšie 2D skenovanie. To funguje rýchlo a spoľahlivo, no nevynahradí vám bezpečnosť, ktorú poskytuje skener odtlačkov. Je to však výborný doplnok k štandardnému zabezpečeniu prstom a funguje presne podľa očakávania.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
20.5.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+