MojAndroid

Sony si pre rok 2019 pripravilo niekoľko modelov, ktoré majú postaviť značku opäť na nohy. Do strednej triedy mieri hneď s dvomi modelmi: Xperia 10 a Xperia 10 Plus. Práve na prvý z nich sme sa aj my podrobne pozreli a zistili, či môže zohrať dôležitú úlohu na trhu alebo dokonca postaviť značku do vysnenej pozície.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Balenie: Bude vám stačiť

Keďže sme novú Xperiu 10 dostali ešte v predprodukčnom balení, našli sme si v krabičke len USB-C kábel. Sony už niekoľko rokov funguje na modernom type konektora pre všetky svoje modely, za čo mu patrí pochvala. V balení si ale nepochybne nájdete aj adaptér podporujúci 18W rýchlonabíjanie. Viacej si o ňom povieme v časti Batéria. Na záver sa nám páčil aj minimalistický dizajn krabičky.

Konštrukcia a dizajn: Divné riešenia začínajú

Sony Xperia 10 už po rozbalení upúta na seba všetku vašu pozornosť. Vytŕča z radu naozaj neobyčajným spôsobom. Na prvý pohľad je každému jasné, že šesťpalcový displej na prednej strane nemá typický pomer strán. Je obkolesený veľmi malými rámčekmi, o čom sa viacej dočítate v časti Displej. Nad ním sa nachádza reproduktor určený na volania spolu so selfie kamerou. Neopomenieme ani notifikačnú diódu, ktorá nám počas celej doby testovania zodpovedne hlásila všetky notifikácie.

Zadná stena (a v podstate celé telo mobilu okrem prednej časti) je vyrobená z plastovej imitácie kovu. V našom prípade bol plast nafarbený na modro a táto farba je určite jedna z krajších. Kov väčšinou vzbudzuje dojem kvalitného spracovania, ktoré je pri Sony štandardom. Xperia 10 je naozaj poctivý smartfón, ktorý v mnohých ľuďoch zanechal príjemný dojem. Každopádne vo vrchnej časti zadnej strany výrobca umiestnil LED blesk a duálny fotoaparát.

Na pravej strane nájdete hneď niekoľko ovládacích prvkov. Zhora nadol sú nimi tlačidlo napájania, čítačka odtlačkov prstov a ovládanie hlasitosti. Celkom sme nepochopili, prečo Sony nezlúčilo skener a vypínač do jedného. Skener sa teda nedá stláčať, tlačidlá sú navyše akosi hlboko zapustené. Ťažko sa nahmatávajú. Tie na ovládanie hlasitosti sú dokonca tak nízko, že sme na ne aj po týždni používania stále nadávali. Ľavú stranu zase okupuje nešťastne, alebo len nezvyčajne, riešený slot na SIM karty. Je delený na dve časti. Jedna sa z mobilu vyťahuje ako klasický slot, druhá sa vyťahuje osobitne. Je aspoň hybridná, takže máte na výber medzi druhom SIM kartou a pamäťovou microSD kartou.

V hornej stene nájdete 3,5 mm audiojack pre slúchadlá. Teší nás, že sa Sony nepridalo medzi tých, ktorí už s jackom nerátajú. Opticky by sa mohlo zdať jeho umiestnenie zlé, no počas používania nám nejako neprekážali ani zapojené slúchadlá. V spodnej hrane sa usadil USB-C konektor. Z oboch strán ho potom dopĺňajú mriežky reproduktora a mikrofónu. Hoci by sa mohlo zdať, Xperia 10 nemá stereo reproduktory.

Konštrukciu a dizajn Sony Xperia 10 hodnotíme napriek všetkým zaváhaniam a nedostatkom pozitívne. Telefón má svoj štýl, nezvyčajným dizajnom si razí vlastnú cestu k úspechu. Nám sa to páči, s hmotnosťou 162 gramov a rozmermi 155,7 x 68 x 8,4 mm v nás nové Sony navyše zanechávalo kompaktný dojem. Palec hore, len tak ďalej, Sony!

Skener odtlačkov prstov: Svoju prácu robí svedomite

Ako sme už spomenuli vyššie, skener odtlačkov prstov dostal svoje miesto v prípade Xperie 10 na pravom boku. Zdanlivo nevhodné umiestnenie je naopak veľmi praktické, prst nám vždy padol presne naň (na čo doplatilo tlačidlo napájania a hlasitosti). Presnosť je presne taká, akú by ste čakali. Nastavili sme si hneď niekoľko odtlačkov a problémy boli minimálne.

Čo nás však zamrzelo je nevyužitý potenciál skenera. Bolo by totiž super, keby sa notifikačná lišta dala stiahnuť prejdením po ňom. To sa však nekoná, ani po dôkladnej pátracej akcii sme v nastaveniach takéto niečo nenašli. Škoda. Na záver zamrzí aj to, že skener a vypínač sú osobitné tlačidlá, pritom mohli byť pokojne zlúčené. Nevadí, zvyknúť sa na to dá.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

9.4.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+