MojAndroid

Sony na MWC v Barcelone predstavilo novinky, ktoré vytŕčajú z davu. Hlavným lákadlom je jednoznačne nový displej s pomerom strán 21:9, ktorý by mal zaručiť lepší zážitok pri pozeraní filmov práve v takomto formáte. Okrem toho môže výrobca vtesnať displej s väčšou uhlopriečkou do zariadenia, ktoré nebude príliš široké.

Zmenilo sa aj názvoslovie nových Xperií, aj keď neznalí by s ním mohli mať trochu problém. Vlajková loď dostala označenie Xperia 1, nové zariadenia strednej triedy sa zase nazývajú Xperia 10 a 10 Plus. A práve Sony Xperia 10 Plus sa nám dostala do redakcie ako prvá, preto sme neváhali a otestovali sme ju. Zariadenie bude na slovenskom trhu dostupné za 429 eur, čo nie je málo. Obháji si svoju cenovku?

Konštrukcia a Dizajn: Má svoj štýl

Sony už dlhodobo nejde s ostatnými výrobcami a snaží sa presadiť svoj vlastný dizajnový jazyk. Práve toto rozdeľuje používateľov na dva tábory. Jedni nedajú na dizajn Xperií dopustiť, druhým sa zase absolútne nepáči. Originalita sa však Sony v žiadnom prípade uprieť nedá.

Nová Xperia 10 Plus láka práve na dizajn, ktorý sa od konkurencie líši. Jedná sa o úzky, avšak veľmi dlhý smartfón, ktorý trochu pripomína ovládač. Jeho rozmery sú 167 x 73 x 8.3 mm a hmotnosť rovných 180 gramov. Telefón však v ruke pôsobí naozaj ľahko, pravdepodobne za to môžu nadštandardné rozmery.

Konštrukcia novinky je plastová. Pokiaľ sa na zariadenie len pozeráte, vyzerá veľmi dobre. Páči sa mi farebná kombinácia a zadná strana je imúnna voči odtlačkom prstov. Po uchopení smartfónu je vidieť, že na použitých materiáloch sa šetrilo. Ak by bol plast nahradený kovom, nemal by som ku konštrukcii absolútne žiadne výhrady. V ruke pôsobí Xperia 10 Plus trochu lacno.

Spodná strana obsahuje akýsi “kovový výrez” v plaste, v ktorom je zasadený reproduktor, USB-C konektor a mikrofón. Na zadnej strane vytŕča dvojica objektívov hlavného fotoaparátu. Sú tak náchylné na poškriabanie a ochranný obal bude pravdepodobne nutnosťou. Na vrchnej strane nechbýa 3,5 mm jack a vľavo si našli miesto slot na SIM karty a pamäťovú kartu.

Na to, aby ste sa ku kartám dostali, nepotrebujete žiadne špeciálne náradie, zvládnete to len pomocou nechtu. Takéto riešenie sa v moderných smartfónoch vyskytuje už len minimálne. Neviem si predstaviť, ako bude odolávať v prípade, keď budete karty vyťahovať často. Displej je naozaj poriadne natiahnutý a zaberá takmer celú prednú stranu zariadenia. Len v hornej časti je hrubšia časť, v ktorej sa nachádza reproduktor, slúžiaci na telefonovanie, senzory a samozrejme selfie fotoaparát.

Pravá strana vzbudzuje okrem tej prednej najväčší záujem. Usídlilo sa tu vypínacie tlačidlo, nechýbajú tlačidlá ovládania hlasitosti a ani skener odtlačkov prstov. Ten sa prekvapivo nenachádza vo vypínacom tlačidle, ale je samostatný. Toto riešenie je netradičné, no nijako to neovplyvňuje pohodlie práce so smartfónom.

Vypínacie tlačidlo je na môj vkus umiestnené príliš vysoko. Zvyknúť sa na to dá. Menšie výhrady mám tiež k tlačidlám hlasitosti, ktoré sú zase príliš nízko. Navyše, ich nahmatanie naslepo nie je najideálnejšie. Zvyknúť sa na to tiež dá, chce to len trochu praxe.

Zariadeniu chýba akákoľvek zvýšená odolnosť voči vode, čo je škoda. Keď si odmyslím plastové telo, kvalita spracovania je na dobrej úrovni. Telefón pôsobí vcelku robustne a celistvým dojmom, nevšimol som ni nijaké konštrukčné nedostatky.

Možnosti odomykania: Skener na boku a chýba odomykanie tvárou

Svoju Xperiu 10 Plus si môžete zabezpečiť pomocou odtlačku prsta. Ak by ste hľadali možnosť odomknutia tvárou, hľadali by ste márne. Táto funkcia chýba. Osobne mi to nijako neprekáža, som skôr za klasické odomykanie. Nemôžem však nespomenúť, že odomykanie tvárou je trend. Výrobcovia sa predbiehajú v tom, ktorý to zvládne najlepšie. Xperii nepomôže ani to, že sa nejedná o vlajkovú loď. Odomykanie tvárou bežne zvládajú konkurenčné smartfóny s cenou okolo 200 EUR. Otázkou však je, aká je úroveň bezpečnosti.

Skener odtlačkov prstov sa nachádza na pravej strane, avšak nie vo vypínacom tlačidle. Toto riešenie si v smartfónoch nepamätám. Sony sa snaží vytŕčať z davu a darí sa im to veľmi dobre. Po uchopení zariadenia vám palec sadne presne na skener. Stačí priložiť a máte odomknuté. Presnosť je na tej najvyššej úrovni. Počas používania som sa nestretol s tým, že by smartfón nevedel môj prst rozoznať. Mám na mysli situácie, keď nebol môj prst mokrý. V týchto  prípadoch to už ide horšie a práve tu by sa hodila možnosť odomknúť telefón pomocou tváre.

Pridanie odtlačku prsta je otázkou pár sekúnd. Stačí si zvoliť záložné heslo, ktoré použijete v prípade, že by Xperia váš prst nerozoznala a následne pridať odtlačok. Odomykanie teda funguje spoľahlivo, avšak s rýchlosťou to až také skvelé nie je. Po priložení je môj prst rozoznaný okamžite (na čo som upozornený jemným zavibrovaním), ale zariadeniu chvíľu trvá, kým sa reálne odomkne. V tomto sú hlavne čínske značky neprekonateľné, tie sú odomknuté okamžite.

Páči sa mi, že ak priložíte iný prst, nestane sa nič. Nemyslím tým to, že zariadenie sa neodomkne (to je samozrejmé), ale telefón ani nezavibruje. Toto mi vyhovuje. Iné smartfóny totiž vibráciou dajú vedieť, že ste sa snažili priložiť prst. Tu sa nič nedeje a zariadenie na to nijako nezareaguje.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
12.3.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+