MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Konektivita: Základ dobrého smartfónu

Novej Xperii 10 Plus nerobí problém pripojiť sa k sieťam 4G, a to prostredníctvom oboch slotov na SIM kartu. V nastaveniach SIM kariet si jednoducho zvolíte tú, ktorú bude zariadenie preferovať v prípade hovorov či dátových prenosov a správ. Tu môžete tiež ktorúkoľvek z kariet jednoduchým ťuknutím odpojiť. Telefonovanie s Xperiou je štandardné. Musíte si len zvyknúť na väčšiu dĺžku a možno aj na zvedavé pohľady okolia. Čo také dlhé len máte v ruke?

Infračervený port chýba, takže televízor či rádio pomocou novej Xperie ovládať nebude možné. Poteší prítomnosť NFC. Bluetooth vo verzii 5.0 funguje spoľahlivo. Otestoval som ho so smart hodinkami, bluetooth reproduktormi a bluetooth slúchadlami. Rovnako navigácia funguje bezproblémovo. Vyskúšal som Google Mapy a aj Waze. Pozíciu som mal okamžite a počas navigovania sa nestalo ani raz, že by telefón pozíciu stratil.

Ani Xperia 10 Plus sa nezbavila neduhu, ktorým je automatické reštartovanie zariadenia pri vytiahnutí šuflíka na SIM kartu. To by samo o sebe až takým problémom nebolo, veď SIM kartu často nevyťahujete. Lenže tu sa nachádza aj slot na pamäťovú kartu a sú používatelia, ktorí ju vyťahujú aj niekoľkokrát denne, vkladajú do počítača a presúvajú súbory. Práve títo by s reštartovaním pri každom jej vybratí mohli mať problém.

Fotoaparát

Každý správny smartfón v roku 2019 musí mať aspoň dva objektívy fotoaparátu na zadnej strane. Je to trend. V tomto nová Xperia nezaostáva. Hlavný snímač ponúka rozlíšenie 12 MP a clonu f/1.8. Sekunduje mu osemmegapixelový teleobjektív, ktorý ponúkne dvojnásobné priblíženie a pomôže aj pri portrétových fotografiách. Dokáže tiež zaostrovať a jeho clona je f/2.4.

Pomer strán snímača je 4:3. Fotografie v tomto pomere strán vyzerajú na natiahnutom displeji trochu úsmevne, zaberajú z neho približne polovicu. Rovnako divne to vyzerá aj počas fotografovania. Našťastie, fotografovať je možné aj v pomere strán displeja, čiže 21:9. Musíte sa však pripraviť na to, že rozlíšenie fotografie sa zníži, no fotografie budú pekne natiahnuté na celom displeji.

Aplikácii, ktorá obsluhuje fotoaparát, nechýba prakticky nič. Je dobre spracovaná a výhrady k nej nemám. Ponúka dokonca zaujímavé režimy, ktoré by ste napríklad pri konkurencii nenašli. Ďalšie režimy je tiež možné doinštalovať. Ale keďže je to Xperia, aj fotoaparát sa od konkurencie líši. Chýba povestné hardvérové tlačidlo, ktoré sprevádzalo Sony naozaj dlhú dobu, ovládanie spúšte tak zostalo len na dotykovom displeji a je naozaj netradičné.

Ako prvé musím spomenúť, že pri vybratí konkrétneho bodu, kam má zariadenie zaostriť, sa automaticky zmení expozícia. Tá je bodová, takže Xperiu vôbec nezaujíma, či bude okolie prepálené alebo príliš tmavé. Našťastie si môžete expozíciu veľmi jednoducho upraviť ešte počas fotografovania. Pokiaľ nevyberiete bod, na ktorý má byť zaostrené, expozícia bude nastavená automaticky tak, aby fotka nebola prepálená, ale ani príliš tmavá. Samotným ťuknutím na displej však nezaostríte, len vyberiete bod ostrenia a expozície. Smartfón zaostrí až vtedy, keď ťuknete na spúšť. Práve týmto štýlom fotografovania sa nová Xperia líši od konkurencie. Zo začiatku som na to nadával, no keď si zvyknete, nebudete s tým mať absolútne žiadny problém.

Výhody teleobjektívu pocítite hlavne cez deň, v zhoršených svetelných podmienkach nemá veľmi význam ho využívať. Predsa len nie je až taký kvalitný ako hlavný snímač. A hlavne, jeho clonové číslo je prispôsobené skôr dennému fotografovaniu. Počas dňa robí nová Xperia celkom pekné fotografie. Jediné, čo by som jej mohol vyčítať, je slabší dynamický rozsah. So scénou sa tak musíte trošku pohrať, aby fotografia vyzerala dobre a jej časti neboli prepálené alebo príliš tmavé. V niektorých prípadoch príjemne prekvapilo farebné podanie, inokedy to také ružové nie je.

V noci sú výsledky, samozrejme, horšie, no na tom nie je nič prekvapivé. Vyslovene zlé to však nie je, na fotografie sa pozerať dá. Kvalitou by som ich zaradil medzi taký stred. Znovu platí, že niekedy sa podarí naozaj veľmi pekná fotka s výborným farebným podaním, inokedy nie. Záleží od toho, ako sa Xperia “vyspí”. Preto odporúčam odfotiť jednu scénu aj viackrát a doma vybrať tú najlepšiu fotografiu.

Ukážkové fotografie

Ukážka bodovej expozície

Portrétové fotografie

Xperia 10 Plus zvláda vytvárať aj fotografie s efektom rozmazania pozadia. Vo fotoaparáte medzi režimami stačí prejsť na ten s názvom Bokeh. Čo sa kvality týchto fotografií týka, povedal by som, že niekedy sa podarí naozaj pekný záber, inokedy je záber nepoužiteľný. Telefón v niektorých prípadoch absolútne nezvládne rozoznať, čo má byť ostré a čo rozostrené. Preto odporúčam vždy urobiť sériu snímok a z nich následne vybrať tú vydarenú.

Selfie

Video

Sony Xperia 10 Plus zvláda nahrávať video v 4K rozlíšení pri 30 snímkoch za sekundu. Jeho kvalita je priemerná, prejavuje sa najmä chýbajúca stabilizácia obrazu. Videá nahrávané počas chôdze tak nebudú veľmi stabilné, odporúčam skôr menej dynamické zábery.

Počas nahrávania videa je možné prepínať medzi hlavným snímačom a teleobjektívom, znovu platí, že ideálne je nahrávanie cez deň. V noci bude video menej detailné a teleobjektív nie je v horších svetelných podmienkach veľmi použiteľný.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
12.3.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+