MojAndroid

Dva týždne od momentu, kedy sme vám priniesli rozsiahlu písanú recenziu smartfónu Motorola one action, sme sa rozhodli pripraviť aj jeho videorecenziu. V tej sa za niečo málo cez päť minút dozviete všetko to, čo o tomto telefóne potrebujete vedieť.

Motorola one action je druhým zariadením z tohtoročného radu najvybavenejších smartfónov od Motoroly, ktoré sľubujú minimálne dve veľké systémové aktualizácie a čistý Android. Rovnako ako Motorola one vision, aj model s prívlastkom action ponúkne natiahnutý displej s výrezom v jeho hornej pravej strane. Tu sa nachádza selfie fotoaparát. Toto riešenie natiahnutého displeja dovolilo výrobcovi siahnuť po paneli s väčšou uhlopriečkou pri zachovaní relatívne úzkeho profilu smartfónu.

  • Motorola one action sa začína predávať v slovenských obchodoch za odporúčanú maloobchodnú cenu 269 eur.

Po oficiálnom predstavení sme vám priniesli všetky potrebné informácie o Motorole one action spolu s unboxingom v jednom veľkom zhrňujúcom článku.

motorola one action tlacidla

Konštrukcia a Dizajn: Toto sme tu už videli

  • Rozmery: 160,1 x 71,2 x 9,15 mm
  • Hmotnosť: 176 gramov

Štíhly a poriadne vysoký. To sú prvé dve slová, ktoré vám napadnú, keď novinku chytíte do ruky. A je to pravda. Displej s pomerom strán 21:9 sa postaral aj o celkový dizajn zariadenia. Ten displej prakticky kopíruje. Rámiky okolo síce nie sú úplne minimálne, no nie sú ani veľké. Páči sa mi, že sa v displeji nenachádza výrez, dieru pre selfie fotoaparát dokážem stráviť o trochu lepšie.

motorola one action akcna kamera

Rám je v spodnej časti o niečo hrubší, no dizajnu to extrémne neprekáža. Aj keď pravdou je, že trochu užší rámik by predsa len vyzeral lepšie. Telo novinky je vyrobené z plastu. Ten síce nie je taký prémiový ako sklo, no prináša so sebou výhodu v podobe vyššej odolnosti. Zadná časť obsahuje nenápadnú textúru, ktorú síce hmatom necítite, no trochu pomáha eliminovať odtlačky prstov.

motorola one action usb-c

Čo sa samotného spracovania týka, k tomu výhrady nemám. Ide o kvalitne spracovaný kus hardvéru. Poteší 3,5 mm audio jack v hornej stene, na tej spodnej zase USB-C konektor. Zadnej strane dominuje trojica fotoaparátov – práve tie sú hlavným rozdielom oproti modelu Motorola one vision. Ten má len dva.

Telo je jemne zaoblené. Ako na stranách, tak aj v zadnej časti, čo zlepšuje istotu úchopu. Vzhľadom na relatívne úzky profil padne novinka veľmi dobre do ruky. Len dosiahnuť prstom na hornú časť displeja je už náročnejšie. Telo zariadenia nie je vodeodolné. Nejaký ten dážď síce vydrží, no nič viac by som ani neskúšal.

Možnosti odomykania: Overená klasika

Presne tak by sa dali nazvať možnosti odomykania. Jednoducho klasika. Najdôležitejším prvkom je skener odtlačkov prstov. Ten je umiestnený na zadnej strane, takže trend v podobe jeho umiestnenia do displeja tu absentuje. Mne takéto riešenie vyhovuje. Po zdvihnutí zariadenia mi ukazovák padne priamo na skener. Stačí jemné pohladenie a telefón je odomknutý.

Skener funguje rýchlo a spoľahlivo. Presne takto sa mi to páči. U mňa jednoznačne vyhráva spoľahlivosť pred jeho umiestnením v displeji. Pokiaľ skenery v displejoch nebudú rovnako rýchle a spoľahlivé ako tie klasické, nemám dôvod prechádzať na toto riešenie či vidieť skener vzadu ako výrazný nedostatok.

motorola one action skener odtlackov
Skener odtlačkov prstov s logom Motoroly na zadnej strane

Odomykanie tvárou funguje tiež veľmi dobre. Telefón ma rozozná bez najmenších problémov. Nemôžete sa síce spoľahnúť na úroveň bezpečnosti najnovších iPhonov či Huawei Mate 20 Pro, no na odomknutie zariadenia v situáciách, keď máte napríklad mokré ruky príde vhod aj táto možnosť.

Motorola one action sa, samozrejme, neodomkne, pokiaľ máte zatvorené oči. Tie sofistikovanejšie riešenia dokonca neumožnia odomknutie v prípade, ak sa nepozeráte priamo na telefón. Tento smartfón ale odomknete aj v tomto prípade.

Displej: Úzky, užší, najužší

Displej s pomerom strán 21:9 už nie je v smartfónovom svete žiadnou novinkou. A ani vo svete Motoroly. V tomto prípade ide o zobrazovač s uhlopriečkou 6,3″ a IPS technológiou. Dobrú čitateľnosť na slnku či skvelé pozorovacie uhly snáď ani nemusím spomínať. Farebné podanie je tiež veľmi dobré. Prakticky tu nie je nič, čo by som mohol displeju vyčítať.

Problém môže ale nastať so samotným pomerom strán. Áno, pozeranie filmov v pomere 21:9 môže byť výborné, rovnako aj surfovanie po internete. V tomto prípade vidíte na displeji viac informácií. A to sa mi páči. Avšak nie všetky aplikácie sú prispôsobené na takéto natiahnuté displeje. Nie že by obsah nezobrazovali správne, no často zvykne byť odrezaný a podobne. Problém môže byť napríklad aj s Instagramom a jeho príbehmi. Hlavne keď príbeh pridávate, musíte pamätať na to, že nie všetci majú smartfón s takýmto displejom.

motorola one action natiahnuty displej

Jeho rozlíšenie je 2520 x 1080 pixelov, čo je plne dostačujúce. Okraje displeja sú zaoblené a kopírujú tvar telefónu. Jediným rušivým prvkom je diera pre selfie fotoaparát. Tá je trochu veľká a pôsobí neohrabane. Napríklad taký Samsung ponúka vo svojich smartfónoch príjemnejšie riešenia.

Diera tiež zaberá cenné miesto v oblasti notifikácií. To znamená, že sa ich veľa vedľa seba nezmestí. Nie je to síce veľmi príjemné, no na obranu Motoroly musím povedať, že existujú smartfóny, ktoré sú na tom ešte podstatne horšie. Farebné podanie displeja je prednastavené na sýte farby, čo mi osobne vyhovuje. Ak by vám to však prekážalo, k dispozícii je ešte možnosť zmeniť ho na zosilnené alebo prirodzené.

motorola one action vyrez v displeji

Motorola one action ponúka aj nočný režim. Môžete si nastaviť jeho intenzitu aj plánované spustenie, a to aj od súmraku do úsvitu. Reálny čas spustenia a vypnutia tejto funkcie bude potom závisieť od vašej polohy a aktuálneho času západu a východu slnka.

Výkon a Pamäť: Klasická stredná trieda

Opäť tu platí, že Motorola siahla po procesore Exynos 9609. Takmer rovnaký procesor nájdeme aj v Samsungu Galaxy A50, tento však pracuje na trochu vyššej frekvencii. Ide o osemjadrový čip strednej triedy, ktorý zvláda všetky štandardné úlohy bez problémov. Systém síce nie je taký rýchly, ako v prípade drahých vlajkových lodí, no drvivej väčšine používateľov to bude stačiť.

Výkon nebude brzdiť ani mobilných hráčov. Opäť platí, že zážitok nebude rovnaký ako v tých najlepších smartfónoch, no zahráte si bez problémov. A to napríklad aj obľúbenú hru PUBG Mobile. Grafiku navyše nebudete musieť nastavovať na minimum, hra je príjemne hrateľná. Občasnému zaváhaniu sa však nevyhnete.

Do telefónu som nainštaloval benchmarky Geekbench, AnTuTu a 3dMark. Výsledky z nich si môžete pozrieť na screenshotoch nižšie:

Vzhľadom na cenu je celkom štedré aj vnútorné úložisko. To ponúka 128 GB priestoru a navyše ho môžete rozšíriť pomocou pamäťovej karty microSD. V tomto prípade sa ale musíte pripraviť na to, že stratíte podporu dual SIM. Druhý slot na SIM kartu je zdieľaný so slotom na microSD.

Operačná pamäť ponúka kapacitu 4 GB. Toto číslo už nijako neoslní, no ani nesklame. Napríklad aj najnovšie Pixely, ktoré sú omnoho drahšie, ponúkajú “len” 4 GB. V praxi to ale vôbec nevadí. Počas používania mám voľných približne 1,7 GB RAM. Kapacita je dostatočná na to, aby smartfón zvládol udržať na pozadí dostatočné množstvo aplikácií a prepínanie medzi nimi je jednoduché, rýchle a pohodlné.

Systém: Čistý Android a dlhá podpora

Rad smartfónov Motorola one je navrhnutý pre zákazníkov, ktorí si potrpia na tom, aby mali smartfón so stále aktuálnym operačným systémom. Výrobca garantuje minimálne dve veľké aktualizácie operačného systému. Keďže Motorola one action prichádza s predinštalovaným Androidom 9.0 Pie, dostane Android Q a aj Android R.

Čistý systém so sebou okrem toho prináša rovnaký používateľský zážitok, ako je to pri Pixeloch. Teda nie tak úplne, nejaké kozmetické rozdiely tu predsa len sú. Motorola stále nezabúda na svoje najlepšie softvérové vychytávky, a tak sa môžete tešiť na výbornú moto obrazovku. Ide o akýsi always on režim. Ten sa zapína vtedy, keď smartfónom pohnete a na displeji zobrazí aktuálny čas spolu s notifikáciami.

To je síce výborná funkcia, len mi trochu prekáža, že smartfón sa vždy automaticky rozsvieti pri každom, aj menšom ťuknutí do stola a podobne. V konečnom dôsledku som teda túto funkciu vypol.

Natiahnutý displej vie veľmi dobre využiť funkcia spustenia dvoch aplikácií súčasne. V tomto režime vidíte obe aplikácie v štvorcovom zobrazení. Vaša úroveň multitaskingu sa tak dostane na úplne inú úroveň. Bez problémov napríklad môžete pozerať YouTube video na jednej časti obrazovky a odpisovať na správy pomocou druhej časti.

Nachádza sa tu aj tmavý režim, no v tomto prípade sa pripravte, že tmavá bude maximálne notifikačná lišta. Na poriadny tmavý režim si budeme musieť počkať do predstavenia Androidu Q. Ten v každom prípade nová Motorola dostane po Pixeloch medzi prvými. Aj tu je prítomné špeciálne ovládanie gestami. Vybrať si môžete natívne ovládanie, aké majú aj smartfóny Google Pixel, alebo ovládanie centrálnym softvérovým tlačidlom v spodnej časti displeja.

Softvér je tak čistý, bez zbytočných predinštalovaných aplikácií. Samozrejme, okrem tých od Googlu. Niektorým môže chýbať množstvo rôznych nastavení, ktoré sa nachádzajú v nadstavbách konkurencie, no ja dám radšej prednosť čistému systému s pravidelnými a rýchlymi aktualizáciami.

Multimédiá: Nesklame, no ani nenadchne

Displej je jedným z hlavných lákadiel novinky. Priam nabáda na sledovanie videí či filmov v pomere strán 21:9. Ja som síce na chuť tomuto trendu neprišiel, radšej si obsah pozriem pohodlne na veľkej obrazovke televízora. No napríklad na cestách v autobuse sa to môže hodiť.

Pri sledovaní videí na šírku mi trochu chýba druhý reproduktor, takto zvuk vychádza len z jedného otvoru na spodnej časti zariadenia. Na druhej strane musím povedať, že reproduktor je veľmi slušný. Maximálna hlasitosť je dobrá, sú tu aj nejaké náznaky basov a skreslenie pri maximálnej hlasitosti je úplne minimálne. Len stále škoda, že takéto reproduktory tu nie sú dva. Pri multimediálnom smartfóne by byť mohli.

Naopak, poteší prítomnosť miznúceho 3,5 mm audio jacku. Ja síce tiež už dávno používam bluetooth slúchadlá, no mať univerzálny konektor sa môže hodiť vo viacerých situáciách, napríklad pri hraní hier či nahrávaní zvuku pomocou externého mikrofónu.

V balení sa nenachádzajú žiadne slúchadlá, no to Motorole vzhľadom na prítomnosť 3,5 mm jacku odpustím. Viem si ale predstaviť, že niekomu môžu chýbať. Väčšina z nás síce má doma nejaké slúchadlá, no všetci pravdepodobne nie.

Konektivita: Môžete sa spoľahnúť

Poriadne komunikačné schopnosti sú v roku 2019 základom každého správneho smartfónu. Aj toho lacnejšieho. No a nová Motorola tu nesklamala. Nechýba LTE pripojenie, Dual SIM funkcionalita je tiež už bežnou praxou. Ešte lepšie by bolo,  keby nebol slot na druhú SIM kartu zdieľaný s tým na pamäťovú kartu.

V rámci Wi-Fi pripojenia tiež nesmie chýbať 5 GHz pásmo. Bluetooth je v najnovšej verzii 5.0 a nechýba ani NFC. Papierové parametre sú teda bezchybné. Telefonovanie je s týmto smartfónom celkom pohodlné. Dobre sa drží v ruke a kvalita zvuku zvládne aj tie najprísnejšie kritériá.

V prípade Motoroly one vision sme mali trochu problémy s GPS signálom a lokalizáciou, tu ja našťastie všetko úplne v poriadku. Navigácia mi fungovala, fix som mal vždy do pár sekúnd a počas navigovania mi signál nevypadol ani raz.

Fotoaparát: Akciou nešetrí

Maximálne rozlíšenie fotografií je 12 megapixelov v pomere strán 4:3 Avšak na takto natiahnutom displeji vyzerajú takéto fotografie trošku divne. Našťastie, Motorola nezabudla a ponúka aj možnosť fotografovania v pomere 21:9. Rozlíšenie sa síce zníži na 7,2 MP, no získate fotografie, ktoré krásne vyplnia širokouhlý displej.

  • 12 MP hlavný objektív, clona f/1.8, PDAF
  • 5 MP hĺbkový snímač
  • Action camera s uhlom záberu 117 stupňov (funguje len pri natáčaní videa)

Na fotoaplikáciu Motoroly sme si už zvykli. Chýbať nemôže profesionálny režim a tiež obľúbený režim zvýraznenia farby, na ktorú ťuknete prstom. Takýmto spôsobom vytvoríte naozaj veľmi zaujímavé fotografie. Jediným problémom je, že aplikácia je trochu pomalá. A keď sa úroveň batérie zníži pod 5 percent, je ešte pomalšia.

Cez deň sú fotky pekné, dostatočne ostré a smartfón celkom slušne zvláda aj silnejšie prechody medzi svetlými a tmavými priestormi. So zhoršenými svetelnými podmienkami ide kvalita fotografií, samozrejme, dole. Nemôžem povedať, že by to bolo vyslovene zlé, no Motorola one vision zvláda nočné zábery lepšie.

motorola one action fotoaparat
Trojitý fotoaparát sa skladá z hlavného snímača, ultra-širokouhlého a snímača hĺbky poľa

Nechýba ani portrétový režim. Ten navyše disponuje zaujímavými doplnkami a efektami. Meniť môžete úroveň rozmazania, no nechýbajú ani efekty, ktoré poznáme napríklad z iPhonov. Smartfón dokáže imitovať pódium či iné zaujímavé prostredie a takéto fotografie určite majú niečo do seba.

Ukážkové fotografie

Video dokáže hlavný fotoaparát nahrávať až v 4K rozlíšení pri 30 snímkoch za sekundu. V prípade zvolenia FullHD získate až 60 fps. Opäť nechýba ani možnosť nahrávania v pomere strán 21:9. Kvalitu videa by som označil za priemernú. Preostrovanie zvláda celkom slušne. Pri 4K rozlíšení sa musíte pripraviť na roztrasené video, pretože je stabilizácia vypnutá. FullHD video vyzerá podstatne lepšie.

Motorola one action dostala prívlastok action kvôli akčnej 117-stupňovej kamere na zadnej strane. Očakával by som, že smartfón bude vedieť pomocou tohto snímača robiť aj fotografie. Ale nevie. Jediné, na čo tento objektív slúži, je vytváranie videí so širším uhlom záberu. Snímač je v smartfóne uložený pod uhlom 90 stupňov, takže aj video nahrávate tak, že zariadenie držíte normálne a nie naširoko.

Ide o FullHD rozlíšenie pri 60 snímkoch za sekundu. Takéto “akčné” video je mierne presaturované. Výrobca sa snažil o to, aby bolo čo najviac akčné. Na jednej strane je to dobré, no viac by som sa asi priklonil k trochu reálnejším farbám. Pri nahrávaní akčného videa je obraz na displeji o niekoľko milisekúnd pozadu oproti skutočnosti. To mi trochu prekáža. Pri následnom prehrávaní je to už v poriadku. Je škoda, že video sa nenahráva v pomere strán 21:9.

Selfie fotoaparát ponúka 12-megapixelové rozlíšenie, no čo je na ňom najzaujímavejšie, dokáže nahrávať videá v 4K rozlíšení. To nie je štandardom ani pri vlajkových lodiach. Fotografie z neho môžu mať štandardný pomer strán 4:3, no nechýba ani 16:9 či 21:9. Rovnako video môžete nahrávať v 4K rozlíšení a v pomere 21:9.

Fotografie z predného fotoaparátu sa mi celkom páčia. Počas pekného slnečného dňa sa môžete spoľahnúť na veľmi pekné zábery, no musíte si dať pozor na protisvetlo. S tým sa nie vždy vysporiada tak, ako by ste očakávali. Predsa len, dynamický rozsah tu nie je taký, ako v prípade zadného fotoaparátu.

Batéria: Nadštandardná výdrž a pomalé nabíjanie

Motorola one action ponúka úplne rovnakú 3500 mAh batériu ako model one vision. Keďže displeje a procesory sú tiež rovnaké, výdrž je tu prakticky totožná. V praxi to znamená, že deň s novou Motorolou one action vydržíte absolútne bez problémov. Screen-on time som počas testovania dosahoval niekde na úrovni 4 – 5 hodín, niekedy sa podarilo aj viac.

motorola one action nabijanie

Počas používania som samozrejme podrobne otestoval aj rýchlosť nabíjania. Batéria s kapacitou 3500 mAh sa nabije prostredníctvom dodávanej 10 W nabíjačky za 2 hodiny aj 19 minút. To je v dnešnom svete smartfónov výrazný podpriemer. Škoda, že výrobca do balenia nepribalil nabíjačku s výkonom 18 W, ktorú má napríklad Motorola one vision.

  • 15 min: 13 %
  • 30 min: 27 %
  • 45 min: 40 %
  • 60 min: 53 %
  • plné nabitie: 2:19 hod.

V Androide 9.0 Pie nechýba funkcia Adaptácia batérie, ktorá pomáha dosiahnuť čo najlepší výsledok. Urobí to tak, že obmedzí využívanie batérie aplikáciami, ktoré bežia na pozadí. Predĺži tým výdrž batérie a smartfón sa sám postupne učí, ako ho používate.

Klasickou funkciou je šetrič batérie, ktorý sa síce v novej Motorole nachádza, no nie je tak prepracovaný ako pri konkurencii. Môžete ho manuálne zapnúť a vypnúť, prípadne nastaviť jeho automatickú aktiváciu, ak úroveň nabitia batérie klesne pod vami nastavenú hodnotu.

Záverečné hodnotenie: Opäť skvelý pomer cena/výkon

Motorola one action je presne to, čo sme očakávali. Za veľmi slušnú cenu ponúkne slušný fotoaparát, zaujímavý displej s netradičným pomerom strán a výrezom a relatívne silnú batériu, ktorá zaručí dostatočnú výdrž. Výhodou je čistý operačný systém Android a s ním spojené aj pravidelné aktualizácie. Niekomu by však mohlo chýbať množstvo rôznych nastavení, ktoré ponúka konkurencia so svojimi nadstavbami.

Počas testovania mi asi najviac prekážala veľká diera v displeji, ktorej musela ustúpiť prehľadnosť upozornení. Vzhľadom na vysoké očakávania by som tiež očakával o trochu lepšiu výdrž batérie, Motorola to vie aj lepšie. Tým však nechcem povedať, že výdrž je zlá. Skôr naopak. Horšie je to s rýchlosťou nabíjania. Nedostatkom pre niekoho môže byť aj plastová konštrukcia. Tá je síce kvalitne spracovaná, no oproti sklu či kovu je plast lacnejší a menej prémiový. Škoda je aj širokouhlého snímača, ktorý nedokáže fotiť, ale len natáčať. Všetky nedostatky však zatieni cena, ktorá je veľmi slušných 269 eur.

 

ParameterMotorola one action
Operačný systémAndroid 9.0 Pie
ProcesorExynos 9609
RAM4 GB
Úložisko128 GB + microSD (do 512 GB)
Rozmery160,1 x 71,2 x 9,15 mm
Hmotnosť176 gramov
DisplejIPS, 6,3", 21:9, 2520 x 1080 pixelov
Batéria3500 mAh, 10 W nabíjanie
Vodeodolnosťnie
Fotoaparát12 MP (f/1.8) + 5 MP hĺbkový senzor + Action camera (len video)
Selfie fotoaparát12 MP, f/2.0
Dual SIMáno
FM rádioáno
Bluetooth5.0
NFCáno
Skener odtlačkov prstovna zadnej strane
KonektorUSB-C

7.3

Motorola one action

Tento smartfón ponúka pekný displej s pomerom strán 21:9, vďaka čomu sa veľmi dobre drží v ruke. Páči sa mi, že nezabúda na 3,5 mm audio jack a cena 269 eur je vzhľadom na výbavu veľmi zaujímavá. Výhodou je akčná kamera, pomocou ktorej zachytíte pekné širokouhlé zábery. Spoľahnúť sa môžete aj na bezproblémovú celodennú výdrž či čistý Android s pravidelnými aktualizáciami. Horšie je to už s rýchlosťou nabíjania. Taktiež konštrukcia je plastová, čo sa dnes už nenosí. Posledným z nedostatkov (kozmetických) je príliš veľká diera v displeji.zobraziť celú recenziu
60 %
Konštrukcia a dizajn
70 %
Displej
70 %
Výkon
80 %
Výdrž batérie
90 %
Cena
70 %
Fotoaparát

  • Cena
  • Širokouhlá akčná kamera
  • Zaujímavý dizajn
  • Širokouhlý displej
  • 3,5 mm jack

  • Pomalé nabíjanie
  • Veľká diera pre fotoaparát v displeji
  • Plastová konštrukcia
3.9.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+